Zware storm hield weer huis Afslijpen van scherpe oppositie der katholieken CVP weigert medewerking aan grondwetsherziening m Amsterdamse Vlothaven Kroesjtsjef prijst jonge boeren Groot pessimisme i.z. overleg met China SUS II trok voor derde en vierde maal DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het moet uit zijn. Harde ivoorden tot de kwakzalverij „Verkaveling" van Angstige uren voor arkbewoners Zuidpoolgebied „Life"-hoofdredacteur verontschuldigt zich maandag 23 januari 1956 Twaalf landen maken aanspraken Radio Anno Santo in november in gebruik Politiek van „nationale verstandhouding" nodi Auto met vier personen te water Enkele ernstige scheepjes gezonken, 27 kregen averij; 25 bewoners geëvacueerd Onbestendig iveer Probleem van onontgonnen land „in principe opgelost" Washington antwoordt met tegen- beschuldigingen Burgemeester tot aan knieën in het water Het conflict bij Wilton-Fijenoord Met moeder naar het circus Prins Maskeirado IV verraste Haimie Lips Teugel en bezitsvorming WEERBERICHT Koppen van het artikel waren „ongelukkig' Zender in goede conditie Op terugweg van trouwpartij Een der inzittenden verdronken ren rnï'«Usehe Part«' de i°"ge boe- mp< ïu.n Sovjet-Unie geluk gewenst Woonellende. tijdens zware storm 'Holland" redde 16 bemanningsleden Botsing in Noordzeekanaal De stakers iveer aan het werk Prinses Margriet uit met vriendinnen Prof. Romme voor jongeren KVP Alarm Op hevel van hogerhand „We houden het wel" Elders in de stad fc De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vanavond plaatselijk regen, overgaand in 6neeuw, daarna opklaringen afgewisseld door enkele regen- of sneeuwbuien. Vrij krachtige tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Kouder met vannacht temperatuur om het vriespunt. Dinsdag 21 januari: Zon OP 8-34, onder 17.14 uur. Maan op 13.41, onder 5.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In officiële kringen te Washington ver wacht men, dat de twaalf landen die in het raam van het geofysische jaar onder zoekingen in het Zuidpoolgebied doen, aanspraken zulen doen geiden op grote stukken van dit gebied. Er bestaan aanwijzingen, dat het Zuid poolgebied grote hoeveelheden koper, ura nium, zilver, goud, molybdeen (voor het harden van staal), grafiet, lood, hoorn blende (een silicaat met kalk, magnesia en (jzeroxydule) en olie bevat. Ook zou den er de rijkste ijzerlagen ter wereld te vinden zijn. Bovendien kan het gebied van groot strategisch belang zijn. Aan de onderzoekingen wordt deelge nomen door de V.S. de Sovjet-Unie, Groot-Bnttannië, Australië, Nieuw-Zee- land, Japan. Argentinië, Chili, België. Zuid-Afrika en Noorwegen. Om bepaalde gedeelten is reeds strijd ontstaan Maar aangezien het Zu.c'rtt'.ge bied zo groot is als de V.S. en Europa tezamen, is men te Washington van me ning, dat elk land, dat aanspraken Iaat gelden, tenslotte aanvaarde rechten krijgt op zoveel gebied als het kan ontwikkelen en gebruiken. storm, die vrijdag en zaterdagnacht over fins land raasde, heeft tn de Am sterdamse Vlothaven, waar talrijke Woonschepen gemeerd liggen, danig huis gehouden. Een van de scheepjes, dat zinkende was, wordt door een stoom bootje drijvende gehouden, om later te worden weggesleept. uitgever Henry L, Luce (de echtge noot van de Amerikaanse ambassadeur in «ome, mevr. Claire Booth Luce) heeft ztett zaterdag gemengd in het internatio nale rumoer, ontstaan naar aanleiding a" een artikel in ,,Life", het weekblad Wav"V,aV1,1J hoofclredacteur is. begin van°no?d publ'ceerde „Life" in het een verklarinl v^D n® artlkT Waarin geven, dat de V eS*W0,rd We6rge" driemaal „aan de' afgelogen jaren hadden gestaan. Luce n„Ia? een ool log" muniqué, dat zaterdagavS^6 in een com" geven de nadruk, die in ^erd uUge" van „Life" was £'ei 0 m gepaalde koppen artikel was geen interview met de" mi nisters, doch was gebaseerd op een infor matief gesprek over de internationale toestand, dat Dulles had gehad met de redactiesecretaris van „Life". Luce zei, dat de verantwoordelijkheid voor het artikel, waarin ook het eigen inzicht van de re dactie was verwerkt, geheel bij „Life" berustte Luce wees er op, dat de meeste aanval len op Dulles hebben gedraaid om de uit drukking „op de rand van een oorlog ..Wannefr men deze woorden echter m het geheel van Dulles' gesprek beschouwt Wijkt er niets in te schuilen, dat m strijd is met het gezonde verst:and- heeft slechts in levendige hewoordmgen de gevaren van een „politiek van sussen uiteengezet en in zijn woorden ™°ate" toch voor alle vrije mensen ter ™erel° duidelijjc zijn. De voornaamste strek g van Dulles' langdurige gesprek m t secretaris was juist de nadruk te leggen op het feit, dat de Amerikaanse regeirtng met kracht streeft naar het handh van de vrede. Dat is in onze PU,bllga,t, onvoldoende tot uiting gekomen de hoofdredacteur van „Life". Sinds enige dagen vertoeft in Rome ir. ^*raaff van de Philipsfabrieken. Hij heeft op onderzoek ingesteld naar de gebou- a'en> waarin de 100 kw zender Radio &a° Santo, het geschenk van de Ne- "eriandse katholieken aan de H. Vader tij- dens het H. Jaar, zal worden geplaatst. Uit gebouw staat te Santa Maria in Ga- ,et"ia, ongeveer 17 km van Rome. Bij zijn inspectie veu het gebouw bleek, dat eni- Fe wijzigingen noodzakelijk waren, zulks "eeft hij geadviseerd. De uitvoering van ueze veranderingen in het gebouw zal pnige maanden in beslag nemen. Daarna Kan de zender, die met grote zorgvuldig heid door de technische dienst van de Vaticaanse radio was opgeslagen, in het gebouw worden geplaatst. Verwacht wordt "at de zender in november van dit jaar m gebruik zal kunnen worden genomen. (Van onze Brusselse correspondent) Zoals we reeds eerder in deze kolom men schreven, is de kwestie van de reeds jaren in de luclu hangende grondwets wijziging in dit land weer actueel gewor den De zaak is thans door de linkse re gering aan de orde gesteld, nadat er jaren geleden het initiatief toe was genomen door de homogene CVP-regering Inmid dels is er echter zoveel geschied, dat de CVP op dit moment voor de gedachte van een grondwetswijziging mogelijk gemaakt door een samenwerking met de linkse partyen. allerminst meer warm kan lo pen. Men moet de kwestie trouwens zó zien, dat het de regering minder gaat om een grondwetswijziging dan om een doen lu wen van de felle CVP-oppositie. door de regering zelf uitgelokt door de fel-anti- kathoheke actie van minister Collard Wij wezen er reeds op. dat het de socialistisch liberale regering lang niet meer voor de wind gaat. Sommige rode initiatieven worden nog maar schoorvoetend door de liberalen gevolgd. Evenwel blijft de ster ke drijfveer tot samenwerken in één rege- i ring ongetwijfeld nog steeds de anti-ka tholieke politiek Nu de regeringsperiode al weer flink gaat opschieten, is het de rode bewindvoerders er echter veel aan gelegen de scherpe kanten van de katho lieke oppositie af te slijpen en deze oppo. sitie althans op enkele punten tot een medewerking aan het regeringsbeleid te bewegen. Deze medewerking zou voor de CVP - die indertijd zelf het initiatief tot de grondwetsherziening nam een uitge maakte zaak zijn geweest, ware er niet de hatelijke partijdigheid van de rege ring-Van Acker ten opzichte van de ka tholieken, d.w.z. ten opzichte van meer dan de helft van de burgers in het land. Na de beruchte wetten-Collard bleef er voor de CVP thans maar één antwoord op de regeringsverzoeken om medewer king mogelijk'. „Neen". De CVP bevestig de deze afwijzing bij monde van haar voorzitter, dr, Theo Lefèvre. Sprekende voor de „politieke tribune" van de radio, zei Lefèvre „dat de regering het nieuwe jaar met een klucht heeft ingezet. Zij heeft de pretentie de oppositie voor haar verantwoordelijkheden te plaatsen met betrekking tot de grondwetsherziening" Eerst nu schijnt de regering er achter te komen, dat op 11 april 1954 geen ge wone, maar wel grondwetgevende kamers werden verkozen. Zij zou nu willen be reiken dat, zolang de grondwet niet zou gewijzigd zijn, de huidige legislatuur zou verlengd worden. Men moet het weten, aldus Lefèvre, dat de CVP haar mede werking voor die wijziging aal weigeren zolang de linkse regering „haar sektaire en ongrondwettelijke politiek zal voort zetten. Een herziening van de grondwet vergt een politiek van nationale verstand houding". De regering, aldus nog Lefèvre. is „in feite minder bekommerd om de grondwet dan over haar schoolwet-Collard, waar aan zij een prioriteit gaf". (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag om twee uur is een auto. waarin vier personen van Helmond naar Mierlo reden, nabij de Goorse brug onder Mierlo in het Eindhovens Ka naal geraakt. De bestuurder, de 27-jari- ge heer v. Brussel, behield ondanks de schrik zijn tegenwoordigheid van geest en liet de wagen vo] water lopen, waardoor het mogelijk werd de portieren te ope nen. Hierdoor slaagden drie van de inzit tenden. namelijk de bestuurder en diens echtgenote, en de 2Ó-jarige. amateur-wiel renner H. v. d. Linden uit Helmond erin zich in veiligheid te brengen. De vierde echter, de 50-iarige mevrouw v. Loon- Vriens uit Zwijndrecht verdronk on danks het feit, dat de heer v. Brussel tot tweemaal toe in het kanaal dook om haar te redden Toen de Mierlose brandweer reeds na tien minuten de wagen op het droge had. bleek de vrouw overleden. De geredde v. d. Linden was 's mor gens in Helmond getrouwd en van deze trouwpartij keerde, het gezelschap terug. Het bruidje had zich per fiets huiswaarts begeven en ontkwam zodoende aan het gevaar. (Van onze Amsterdamse redactie) De storm, die in de nacht van zaterdag op zondag boven ons land zijn krachten botvierde er kwamen windstoten van ongeveer 130 kilometei per uur voor heeft de bewoners van de woonarken in de Vlothaven te Amsterdam voor de tweede maal zeer angstige uren bezorgd. Niettegen staande de hulp van een vijftigtal politiemannen en brandweerlieden, die met man en macht de bewoners terzijde stonden in hel stutten en schoten van de hoog op de zwiepende golven slingerende en tegen het tomeloos geweld van de losgelaten natuurkrachten niet opgewassen boten, zonk er opnieuw een viertal, waarvan twee onbewoonde pakscheepjes. Van de 39 woonarken, welke aan de het meest van de storm te verduren hebbende oostzijde van de wijde woeste watervlakte gemeerd liggen, liepen 10 er geer averij op. De andere 27 werden door het natuurgeweld min of meer ernstig beschadigd, zowel onder als boven de waterlijn. Enkele waren tegen de wal geworpen. Vijfentwintig bewoners moesten worden geëvacueerd. (Van onze weerkundige medewerker) De tweede stormdepressie binnen 36 uur trok zondagmorgen ten noorden van ons land naar Denemarken, vergezeld van een zware westerstorm, welke op het vliegveld Iepenburg een windstoot van 130 km per uur veroorzaakte. Zondag kwam ons land weer in de koudere lucht, waarin vooral in de noordelijke provin cies enkele hagel- en regenbuien voor kwamen- depressie, die gisteren ten westen van Ierland tot ontwikkeling kwam trok vandaag van Engeland in de rich tig van ons land. De brede neerslag- zóne bereikte vanmorgen vroeg reeds ons land: om 8 uur vanmorgen meldde Den Helder sneeuw bij een tempera've.n 0 gr. C., terwijl in Zeeland en Limburg regen viel bij 7 gr. C. Vanavond gaat de wind in het g land weer naar west tot noord-w draaien en wordt de zachte lucht weer verdreven. Morgen zullen in de koudere lucht weer buien voorkomen. Het onbe stendige- weertype houdt aan, waarbij in de. komende nachten de kans op lichte vorst iets groter wordt. Tijdens heeft Nlfcutn ""bangst op het Kremlin Hp poit£ - «roesjtsjef, secretaris van cultuur brengend1"110 T"" hCt in i Van onontgonnen gron- KroesiS TV?1 aldus S at het probleem van het in cultuur brengen van woeste gronden, p -Paity cn «gering is aan- gepakt thans ,n principe is opgelost". Kroesjtsjef vroeg: de jonge boeren met het werk door te gaan, nog meer land in bouwen br Sen en «eer graan te ver- In _zijn speech herinnerde de Russische r*>7üj-secretans aan het zesde vijfjaren- L an dat juist dezer dagen is gepubli ceerd. „We herinneren ons allemaal nog hoe indertijd bourgeois-economen, jour nalisten en anderen de draak staken met °ns eerste vijfjarenplan. Zij beschouwden het ais louter fantasie, zeggend dat het oen absurditeit was. Zij vroegen, hoe een «usland van arme boeren een vijfjaren- Plan zou kunnen volbrengen en het Pro bleem van de industrialisering zou kun nen oplossen. Maar nu, bij de publicatie van het zesde vijfjarenpplan, kunnen we •^tige stemmen in het bourgeois-kamp horen, die aandacht vragen voor een nog nooit eerder voorgekomen economische ontwikkeling van de Sovjet-staat". „De kapitalisten" zo ging Kroesjtsjef verder „beschouwden ons volk als een achterlijk volk. En nu hebben we meer ingenieurs en technici dan enig kapitalis tisch land. In het zesde vijfjarenplan zul len we er nog meer hebben en dit ver ontrust de kapitalisten". „Zy zün verontrust over de opbouw van ons kader en ons kader is van uit stekend gehalte. En nu zult u wel zeggen: nu spreekt hy weer van kader, dat er zpn mag, en later zal hij het weer kritiseren. Inderdaad, dat is juist, het een zowel als het ander. Zelfs goed kader moet gekriti seerd worden om het nog beter te ma ken". Tenslotte trok de partijsecretaris nog eens van leer tegen de bureau cratie als dat van een staatsboerderij in Kustanay, waar op iedere drie landarbeiders één administrateur aan het werk was gezet. Kroesjtsjef riep tot de jonge boeren: „Trek uw zwaard in het gevecht tegen de bureaucratie, zoals gij dat'hebt gedaan bij het ploe gen. van de woeste gronden", De politie ontfermde zich over veertien van de slachtoffers, die niet bij familie of kennissen konden worden ondergebracht Ambtenaren van sociale zaken en van het pasopgerichte Rampenbureau zorgden voor een goed en warm onderdak in een drietal hotels. De gehele zondag is men nog druk doende -vreest, de scheepies zoveel mogelijk tegen de mogelijke gevol gen van een nieuwe storm te beschermen In de ochtenduren ging de brandweer weg. doch het bureau Spaarndammerstraat hield constant ook in de afgelopen nacht een groot detachement op de on- heilsolek paraat, terwjjl de watcrpolitie en de havendienst eveneens ter plaatse cn op hun qui vive bleven. Op last van burgemeester P'Ailly. die met een van zijn zoons zaterdagnacht aanwezig was en zelf ook danig de handen uit de mouwen stak. zullen alle schepen worden verhaald naar een minder gevaarlijke kant van de Vlothaven. Zo spoedig mogelijk zal wor den begonnen met do uitvoering van an dere maatregelen, die de veiligheid van de bewoners kunnen verhogen, zoals het aanbrengen van remmingen en het meren van aken on lichters, die als golfbrekers dienst zullen doen: maatregelen die overi gens reeds twee maanden geleden door B. en W. waren toegezegd. - Een ervaring, die wij niet licht zullen vergeten deze afschuwelijke nacht daar bij de Vlothaven. zo dicht bij het centrum van Amsterdam en slechts een paar hon derd meter verwijderd van de grootste krachtbron in de hoofdstad: de Centrale Hemweg. Intens medelijden met gezinnen die in deze rimboe moeten huizen zon der elektriciteit, zonder openbare verlich- t;ng zonder waterleiding en zonder weg. Groot pessimisme toonde het Ameri kaanse departement van buitenlandse za ken dit weekeinde ten aanzien van de mo gelijkheden op een goede afloop van het Chinees-Amerikaanse overleg tc Genève. dat zich nu al sedert augustus van het vorige jaar voortsleept. In de krachtigste termen, die door Amerikaanse autoriteiten werden ge bruikt sedert de conferentie tussen de speciale ambassadeurs van beide landen te Genève begon, werden de Chinese on derhandelaars ervan beschuldigd van de O De zware storm, die vooral zaterdag de scheepvaart rond de kusten van En geland en het noordwesten van Europa in moeilijkheden bracht door de hoge zeeën, bracht de lading hout van de 896 b.r.t. metende „Svanholm" in beweging. Het Noorse schip maakte zware slagzij en vroeg om hulp. De sleepboten „Cy cloop" uit IJmuiden en de „Holland" van Terschelling voeren uit naar het bij de Doegersbank in nood verkerende schip. De Holland" slaagde er in de 16 be manningsleden aan boord te nemen en de Svanholm" naar Londen te slepen. Het schip vaart door de N.V. Trygve Mat- land en Co te Haugesun 1. Zaterdag kwam tijdens dit stormachtige weer Óm kwart over elf de Deense tan ker Esso Kobenhavn, groot 12.062 ton, in aanvaring met het 3000 ton metende Franse motorschip St. Pierre ter hoogte van de bergingshaven in het kanaal naar de noordersluis te IJmuiden. Dc Fians- man, die van Le Havre kwam en op weg was naar Amsterdam, werd aan bakboord beschadigd. De Deense tanker kwam van- de hoofdstad en is na de aanvaring doorgevaren naar de plaats van bestem ming: Aruba. Ook de St. Pierre, die bp de botsing evenals de Deen een sleep boot had, heeft zijn reis voortgezet. besprekingen een propaganda-verslag te maken. De pessimistische verwachtingen, die in Washington over de uitslag van het overleg tussen de V.S. en communistisch- China worden gekoesterd, bleken wel duidelijk tijdens een informatieve bespre king met de pers welke zaterdag op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken werd gehouden, nadat, de tekst be kend was gemaakt van een verklaring, waarin het departement Chinese beschul digingen verwierp en met tegenbeschuldi- gingen beantwoordde. De V.S. zien twee grote obstakels voor de conferentie: (1) de Chinese weigering om zich te ver plichten af te zien van het gebruik van geweld in het gebied van Formosa en (2) het feit, dat China nadat het zich vier maanden geleden bereid .verklaard had in China gevangen gehouden Amerikaan se burgers te doen repatriëren, nog slechts zes van de negentien betrokken Amerikanen op vrije voeten heeft gesteld. Hedenochtend zijn i 10 man van de sta kende buitenbankwerkers bij Wilton- Fijenoord weer aan bet werk gegaan. Men verwacht dat hedenavond ook de nachtploeg zal opkomen. Gezien het feit, dat er de vorige week reeds werkwilligen waren, kan worden aangenomen dat alle stakers het werk weer hebben hervat of zullen hervatten. De E.V.C. heeft hedenmorgen een pam flet laten verspreiden, waarin herhaald wordt wat op het congres van gisteren te Amsterdam als eis werd gesteld, na melijk het weder in dienst nemen van de penningmeester van het actie-comité. Zoals bekend, was diens ontslag de oor zaak van het conflict. Koningin Juliana heeft zaterdagavond met prinses Margriet, die vergezeld was van een achttal vriendinnen, de voorstel ling van circus Strassburger in theater Carré in Amsterdam bijgewoond, Het be zoek was bedoeld als uitgaanspartijtje in verband met de verjaardag van de prin ses. De jongeren-organisatie in de Katho lieke Volkspartij belegt op zaterdag 18 februari om 15.30 uur in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht een openbare vergade ring van de jongerenraad. Tijdens deze vergadering spreekt prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Tweede-Ka merfractie over „jeugd en bezitsvorming". Prins Maskeirado IV was met zön zotte gevolg zaterdag van de Baronie naar Hil versum getogen om daar in de K.R.O - studio de boel op stelten te zetten en er met zjjn charmant en „doorluchtig" op treden luister by te zetten aan de derd* trekking van de S.U.S--lotery II. De Bre dase Prins Carnaval won vooral ook het hart van telcvisie-omroepster Hanme Lips en verraste haar met een flinke doos bonbons. De vierde trekking van S.U.S. zondag avond ging zonder feestvertoon gepaard vanwege het feit. dat de K.R.O.-directeur de heer P. Speet, 's morgens plotseling was overleden. Notaris A. J, W. Kropman uit Delft maakte de uitslag daarvan zon der meer voor de microfoon bekend. Zaterdagavond ging het woonhuis naar de eigenaar van lot A 135.068. Het for tuinlijke lo, is verkocht door een winke lier te Koog aan de Zaan. maar de win naar is nog niet komen opdagen. Ook de winnaars van bijna alle overige hoofdprijzen lieten tot nu toe taal noch teken van zich horen. Alleen beide er een heer op, omdat hij van zijn familie had gehoord - hij was juist terug van een reis da> hij de scooter had gewonnen Men moest hem teleurstellen. Vlak daar na meldde zich de werkelijke winnaar, dhr. Dekker uit Schagen met lot C 157.977 De bontstola viel op nummer A 245 57? de twee bromfietsen op C 312184 en C 348.867; een gouden armbaijd op C 129.980 en de naaimachine op lot nummer B 92.246. De winkeliersprijs ad. 1000. die was uitgeloofd onder alle verkoopadressen, die meer dan honderd loten hadden verkocht, werd gewonnen door winkelier Goene van de Cederstraat te Utrecht. Zondagavond ging het S-U.S.-huis naai de bezitter van lot A 360.205. De uitslag was verder als volgt: naaimachine: C 135.902: scooter: C 124-687, bromfiets1 A 173.519- rijwielen: A 117 628 en B 337.765: een deux-pièces: B 113.609; een costuum: A 350.385 en het t.v,-toestel op B 283.008 Ook van deze trekking werd de naam van slechts één winnaar bekend. Het was e familie G. Heynen wonende aan de Bo.- lenstraat te Geleen. die in het bezit was van lot nummer A 350.385. waarop een linnenuitzet was gevallen. alleen maar een modderig en glibberig paadje zal iedereen vervullen, die zo'n stormnacht in deze omgeving heeft mee gemaakt, Medelijden vooral, omdat deze ramp wellicht voorkomen had kunnen worden. Het is niet voor de eerste keer. dat in de Vlothoven scheenies zijn gezon ken en de bewoners hebben beslist n'et nagelaten het stadsbestuur op de onhoud bare toestand te wijzen. Een adres werd op 17 november i.l. in de raad behandeld met als resultaat dat burgemeester D'Ailly beloofde de reeds eerder vermelde maat- -egelen te zullen nemen Hij zegde tevens toe te zullen nagaan of een tegelpad kan worden aangelegd de verlichting verbe terd. terwij] de mogelijkheid van levering van elektriciteit en het aanbrengen van een groter aantal tapkranen zou worden onderzocht. Geen van deze beloften is echter na gekomen. Het enige wat gebeurde was de verstrekking van vuilnisemmers, die zaterdagnacht her en der verspreid la gen. De burgemeester wees er bij de be handeling van het adres duidelijk op dat de Vlothaven niet is bedoeld als een officiële ligplaats. Het feit echter dat er bijna 100 woonarken gemeerd liggen ont heft het stadsbestuur niet van de zorg voor de veiligheid van deze onderdanen Bijzondere nalatigheid kan men de be trokken diensten 'pVer verwijten nu zij na de ramp van vrijdagnacht niet die voorzieningen hadden getroffen om bij herhaling van een storm beter uitgerust de helpend» hand te kunnen bieden. Er was zaterdagnacht de eerste uren zelfs nog geen licht behalve dan van enkele zwakke zaklantaarns; stuthout arriveer de pas een flinke tijd na middernacht en eerst om drie uur kwam er assistentie van de brandweer opdagen Om een uur of tien zaterdagavond toen de wind, die de hele dag al had huisge houden, in hevigheid begon toe te nemen, werd groot alarm geslagen. Onmiddellijk liet hoofdinspecteur mr F. van Ingen Schenau, chef van het bureau Spaarn dammerstraat. zijn gehele bezetting van acht man naar de onheilsplek oprukken. Hij dirigeerde er ook wagens van de Radio-Autodienst (vijf maai acht) heen en kwam het reddingwerk zelf leiden De mankracht werd- nog versterkt door 2 de tachementen van elk zes man die het hoofdbureau van politie liet onttrekken aan andere posten. Ook de rijks- en ha venpolitie werde- )r --schakeld, tezamen 15 man. Behalve de '"eemeester. die om kwart voor elf al aankwam, waren voorts nog commissaris T. G. Gaaikema. chef van de geüniformeerde ie en commissaris P. D. Bijlsma van 1 et bureau Linnaeus- straat. die piketdienst bad. ter plaatse aanwezig. Ogenblikkelijk werden de meest bedreigde boten met lange stutten ge steund. om te voorkomen dat ze tegen de wal zouden worden gedrukt. In het noodweer zwoegden de mannen onvermoeid uren door, soms tot aan het middel in het water. Ze slaagden erin de meeste schepen voor de ondergang te behoeden. Erg triest was, dat één woonark, eigen dom van pen bejaard echtpaar, ondanks al de pogingen aan de elementen moest worden overgelaten. De politiemannen hadden al een horizontale stutinstallatie in eikaar getimmerd, doch op een zeker ogenblik was een krachtige windstoot er oorzaak van dat de wand het begaf, de balken plotseling doorstootten en de agenten haastig met een sprong in het ijs koude water konden voorkomen dat zij van de hevig schommelende boot die water begon te maken, afgeworpen wer den. De bewoner, de 66-jarige binnen- schioner R. Raids wiens vrouw enige oren eerder met een zenuwtoeval was wegge bracht, liep radeloos en bevend van kou en emoties op het smalle glibberige dqkje in een felle slagregen heen en weer. Met veel moeite was hij te bewegen onderdak te zoeken in een bouwvallig hutje langs de kant „Al onze meubeltjes zitten er nog in", snikte hij. er veront waardigd aan toevoegend dat hij in zijn 38-jarige schipnêrsleven nog nimmer zo'n slechte ligplaats had gehad Is het hondje gèred?" vroeg hij ons. We konden hem geruststellen. We hadden zelf gezien hoe een agent zich over het beestje dat zich steeds over de gedeeltelijk weggeslagen loopplank waagde, had ontfermd. Van de zoon van de heer Raids, naar wiens woon ark in de binnenstad deze zich na veel overreding tenslotte liet heenbrengen, vernamen wij, dat zijn ouders begin de cember met hun boot in de Vlothaven v oren aan liggen hun van hoger hand gezegd was dat zij met de nieuw- gekochte aifc niet in het water bij het Zee burgerpad konden blijven.... Om drie uur kwamen er meer licht en hout. Tot nu toe hadden de felle koplam pen van de auto van de burgemeester en van de politiewagens de intense duister nis van het begin van het pad een beetje verdreven, doch op bevel van mr D'Ailly zelf kwamen drie brandweerwagens, be mand met 12 man, drie grote schijnwer pers en een lading stukhout brengen. Eerder had de burgemeester zelf met een agent hout uit de Minervahaven gehaald en Amsterdams eerste burger die zich van enkele al te opgewonden bewoners lelijke woorden hoorde toevoegen ont zag zich niet tot aan zijn knieën in het water te staan om mee te helpen de bal ken vast te maken, een voorbeeld dat zijn jonge zoon volgde. Elders zagen we het communistische raadslid Brandenburg met brandweerlieden grote stenen aandragen. Voor een hevig slingerend schip liep de ionge bewoner, zich schrap zettend, tegen de fel]e stormwind, al ugen gedul dig heen en weer, terwijl zijn echtgenote met een petroleumlampje binnen aan i fel f" staren zat „We houden het denk ik wel", vertelde hij: „We hebben een beetje water achterin. Ik heb onderdak verstrekt aan een buurvrouw, die. in ver wachting is. Hun ark moest ontruimd worden Haar man helpt bij de redding. Zij wilde niet weg". Oud-brandwéerman Den Boon was thuis wakker geworden van de storm. „Het zal wel weer mis zijn in de Vlothaven" had hij tot zijn vrouw gezegd: „ze zullen wel hulp nodig hebben". En nu stond hij in weer en wind ich af te beulen. Zo waren er die ellendige zaterdagnacht meer staal tjes van ware naastenliefde te beleven daar in de Vlothaven. Op het bureau S aarndammerstraat was de ..hulpcentrale" gevestigd. Van daaruit wprvim rU'v-v.o srhannen ao' kruteerd om de anderen, die al vele uren hadden dienst gedaan, te vervangen. Ir Van In- gen Schenau meende dat straks bij een inspectie wel zou komen vast te staan, dat veel woonarken zodanige averij had den opgelopen, dat ze niet eens meer wa tenvaardig zouden zijn. Al met al is deze hele „Vlothaven- affaire" een treurige geschiedenis. Er zal t.z.t. in de raad zonder twijfel een behoor lijke noot over worden gekraakt Het P.v.d.A.-raadslid Herfst heeft zaterdag meteen al vragen aan B. en W. gesteld en geïnformeerd, welke maatregelen het college met. spoed denkt te nemen om aan de gevaarlijke toestand een einde te ma ken. De storm heeft intussen ook elders in de stad huisgehouden. In het water bij het Spijtellaantje bij het Nationaal Lucht vaartlaboratorium zonk een woonscheep- je. dat een uur fe vore'n door de bewoners verlaten was. In h»t Jan Schaffelaar- plantsoen in west waaiden van in aan bouw zijnde huizen de daken af en ver sperden de rijweg op de Bos- en Lommer weg. Prins Maskeirado IV met zijn gevolg zetten de 3de trekking van de S.U.S. loterij zaterdagavond doos hun aanwezig heid luister bij. Speciaal de Prins woi door zijn charmant optreden aller har ten, speciaal dat van Hannie Lips, di hij hier verrast met een heerlijke doo. bonbons. Op de voorgrond één van d< hoofdprijzen. Van rechts naar links Hannie Lips, de Prins, „Gait Jan Kruui moes" (Kees Schilperoord)de hofnar e, de Delftse notaris de heer A. J. W. Krop man.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1