Rechter en wetgever te slap tegenover kwakzalverij Vordering Erven Eman tegen Ogem en Elmar ontzegd Psychotherapeutische hulp steeds meer nodig KR O-directeur Paul Speet te Milaan plotseling overleden Professor in geneeskunde richt harde ivoor den tot vele medici Eduard van Beinum vaste dirigent in Los Angeles GEZE! FCHAP VAN DE STILLE >MGANG 75 JAAR Radio-man in merg en heen Vier doden op de weg Maatschappelijke ziekte „Onwil onder de medici" Grootse herdenking in Amsterdams Concertgebouw Betrekkingen met Concert- ëebouiv blijven gehandhaafd Dr Eduard van Beinum, dirigent van "et Amsterdams Concertgebouworkest 's Geëngageerd als muziekdirecteur van het philharmonisch Orkest van Los Angeles. B'j zal zijn nieuwe functie 1 januari 1957 °P zich nemen. T on eel j u bil euni Joban Kaart Zuidelijk Toneel start in september BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Gerechtshof vernietigde vonnis Arrondissementsrechtbank Instituut voor individuele hulp en voor lichting aan zielzorgers, medici en maatschappelijk werkers St.-Gregoriusvereniging en de nieuwe encycliek Apostolaat der Hereni ging in Nederland Waardering en dank van de hoogste zijde 15 JUNI 15 JULI Ook zwaar verlies voor NRIJ en NTS PATER M. HEELTNG O.P NAAR ROME Eerste omroeper In diepe rouw DEBUUT Hongaarse straaljagers stortten neer in Oostenrijk Verjaringsdatmn spaar- certificaten nadert als maandag 23 januari 1950 pagina 3 (Van onze Amsterdamse redactie) Drie kwart eeuw geleden meenden twee Friese broers, de medicus dr. G. W. Bruinsma en de leraar dr. Vitus Bruinsma. dat het hoog tjjd werd de strijd tegen de kwakzalverij in ons land te organiseren. Zij richtten de „Vereniging tegen de kwakzalverij" op en begonnen een maandblad, waarin meteen flink van leer werd getrokken tegen de heilloze praktijken van de zgn. wonder doeners en de door hen in de handel gebrachte „geneesmiddelen''. Vijf jaar later telde de» vereniging ruim 1100 leden, maar zij had ook drie processen verloren, een reden voor de twee pioniers om zich terug te trekken en het werk aan anderen over te laten. Die kwamen er, maar zij moesten met leet> Wezen zien, dat hun roepstem veelal niet gehoord werd. Het zilveren feest moest gevierd worden met ruim 700 leden, het gouden feest met nog minder, ïn 1948 telde men 500 georganiseerde kwakzalverij-bestrijders en thans, nu de vereniging haar 75-jarig bestaan herdenkt, zijn er 875 leden. Van de rond 8000 artsen in ons land hebben zich slechts een kleine 300 bij de vereniging aange sloten en in dat licht bezien kan men zich de uitspraak indenken van de voorzitter dr. H. H. Funke, die op de zaterdag in Amsterdam gehouden jubileumbijeen komst de lauwheid van de medici als een kwaad wilde aanmerken. Ook de houdin der rechterliike macht be trok de voorzitter in zijn rede Hij noem de haar optreden tegen de aartskwakzal vers uitermate zachtmoedig en meende dat zij in het algemeen onvoldoende be grip toont voor „de verderfelijke aard van de kwakzalverij". De wettelijke voor. schriften dienen te dien aanzien verbe terd te worden. Dr Funke deelde mede. dat de vereniging een rekest, aan de mi nister van Justitie had gezonden met het verzoek te bevorderen dat het open haar ministerie in de regel bij rechtzaken tegen kwakzalverij een inspecteur van de volksgezondheid als getuige-deskun dige hoort als pendant tegenover de vaak vele lekengetuigen. die de verdediger meebrengt. Hoe de secretaris-generaal van de volksgezondheid over de kwakzalverij denkt bleek ten duidelijkste uit de rede Welke hij op deze jubileum vergadering hield en welke wij elders in dit nummer weergeven. Prof dr. L. B. W. Jongkees. keel- heus- en oorarts uit Amsterdam, herin nerde in zijn voortreffelijke feestrede aan de harde strijd van de vereniging die periodes van verdachtmaking ver guizing en tegenwerking heeft meege maakt. Veel is veranderd, maar wat nog niet is gewijzigd is, dat is het geloof der massa in wondergenezingen. die de voedingsbodem vormen voor de bloei Van de kwakzalverij die een maat schappelijke ziekte is. Terwij] heksen- verbranderij. zwarte kunst en het boze °og tot het verleden behoren, wordt 'n alle lagen der bevolking thans geloof ge hecht aan nieuwe vormen van ..magie" „De heksenprocessen hebben voor velen tot een droeve dood geleid aldus prof Jongkees ..maar de kwakzalverspro cessen van de laatste tijd leiden door de grote clementie, die er bij betracht wordt waarschijnlijk voor nog meer mensen tot een droef einde. Naar ik vurig hoop zal de Nederlandse rechter in de bestrij ding van de kwakzalverij zijn redelijk denken terugvinden en zijn goede histo rische naam terugwinnen. Wat wij tegenwoordig als kwakzal verijbestrijders het meest te bestrijden hebben zo riep spr. uit, is de dogmati sche zekerheid van lieden die geheel te goeder trouw zijn. De kwakzalverij gaat met haar tijd mee. vaak meer dan de of ficiële geneeskunst, die zich juist door haar voorzichtigheid in ons land ken merkt. Indien de geneesheren zich meer tijd en moeite gaven ook voor die pa tiënten die geen „interessante ziekten" hebben" dan zou naar de mening van spr. de behoefte aan kwakzalvers ver minderen, veel eerder dan door een steeds groter werkelijk vermogen tot het genezen van allerlei kwalen, die thans nog niet voor therapie toegan kelijk zijn. Prof. Jongkees consta teerde dat bjj vele artsen een zekere onwil heerst om tegen de kwakzal verij op te treden. Deze onwilligen juichen de aanwezigheid van de groep der z.g. bonafide kwakzalvers zelfs toe, omdat zij daardoor van een aantal patiënten afgeholpen worden wier kwalen hun niet de moeite van een uitvoerige behandeling waardig schij nen, daarbij over het hoofd ziende, lat men niet de kwakzalver kan ge bruiken zonder hem daarmee te erken nen. De beste bestriiding noemde spr. dan ook, dat de dokter beseft, dat iedere patiënt recht heeft op zijn vol ledige zorg. „Paranormaal begaafden' Een groot deel van zijn rede wijdde prof. Jongbloed aan de zgn. „paranor maal begaafden" van wie hij zonder terughouding durfde zeggen dat zij char latans en oplichters zijn, indien zij zich bezig houdén met de genezing van pa- tiënten zonder zich de vereiste kennis der geneeskunde te hebben eigen ge maakt hoezeer zij ook menen te goeder- trouw te zijn. In de tegenwoordige maat schappij met haar uitgebreide mogelijk heden voor studiebeurzen en academi sche opleidingen staat er voor de zgn paranormaal begaafde maar één weg oRen: zich in de geneeskunst te bekwa men via een gedegen opleiding Doet hij dit niet dan is er voor hem geen excuus mogelijk. De zoveel langere gemiddelde levens duur, de zoveel kleinere kindersterfte de zoveel geringere t.b.c.-mortaliteit en allerlei andere grote winsten voor de volksgezondheid zijn alle het werk van heel normale maar sterk begaafde artsen en wetenschapsbeoefenaars. Geen enkele paragnost heeft ook maar het geringste steentje aan onze ervaringen en winsten toegevoegd, aldus prof. Jongkees. die verder o.m. nog zeide: „Prof. Tenhaeff is naar mijn mening een overtuigd eerlijk mens. een gelovige maar geen wetenschapsmens indien hij met volgens hem prachtige voorbeelden van genezingen door paranormaal begaafden aankomt.. Een grote groep „kabouters" bracht sa terdag een bezoek aan mevrouw Neeltje van Veisen in Dordrecht om haar geluk te wensen met haar 105de verjaardag. Tijdens deze (nogal drukke) visite maakte onze fotograaf bovenstaand plaatje van het vrolijke groepje. De Vereniging tegen de Kwakzalverij kent en heeft beschreven duizenden voorbeelden van de meest ontzettende mislukkingen, maar voorbeelden zijn nooit een wetenschappelijk bewijs, zelfs voorbeelden in oneindigen getale niet. Maar breng dit nu eens een lid der massa aan het verstand". Het succes van de werkelijk para normaal begaafde spruit waarschijn lijk voort uit een extra scherp waar nemingsvermogen voor datgene wat de patiënt voelt. Zijn „verbluffende diagnostiek" zai dan ook uitspreken wat de patiënt „misschien onbewust" reeds wist, vreesde of hoopte, terwijl daarentegen de koele objectieve diag nostiek van de arts veelvuldig helemaal niet overeenstemt met die gedachten- wereld van de patiënt en tot afweer zal leiden. „Blijft waakzaam, kritisch en redelijk of wordt het. gij sijen en bovenal gij artsen Dan bestrijdt gij de kwakzalverij" zo besloot, spreker. Dr. Van Beinum zal Alfred Wallen- s*ein opvolgen, die de laatste 13 jaar di- *ecteur van het orkest was. Wallenstein deelde vorige zomer mee. dat het huidige Seizoen zijn laatste zou zijn als perma nent dirigent van het Philharmonisch °rkest, hoewel hp het volgend seizoen a,s gastdirigent za\ terugkeren Dr. Van Beinum voltooit op het ogen blik een aantal gastdirecties met het Bhilhanninisch Orkest van Los Angeles. Bij maakte zijn debunt in Zuid-Califor- Jde vorige zomer, toen hij vier concerten de Hollywood bowl dirigeerde, -'«aar aanleiding van dit bericht verne men wij van de directie van het Concert- Gebouw te Amsterdam, dat Eduard van pinum inderdaad een contract heeft af- Gesloten met het Philharmonisch Orkest fe Los Angeles, om voorlopig ieder sei nen voor de tijd van 2 maanden als mu ziek directeur op te treden. Zijn betrek kingen met het Amsterdamse Concertge bouworkest blijven evenwel ongewijzigd In dit verband merkte men op, dat Eduard van Beinum ieder jaar als diri- Kent in een aantal plaatsen optreedt dat Zal vanaf he, volgend jaar beperkt blij ven tot het Philharmonisch Orkest te Los Angeles. Op zaterdag 28 januari a.s. zal ln thea ter Tusehinski te Amsterdam een nacht- voorstelling worder gegeven ter gelegen heid van het 40-iarig toneeljubileum van de acteur Johan Kaart. De bruto recette en financiële bijdra- Gen komen geheel ten goede aan de kin- «erverlammingspatiënten Belangeloze medewerking wordt ver- ®end door de sopraan Gre Brouwenstfjn, Wim Kan, Wim Sonneveld. terwijl Ko van Dijk, Guus Oster, Conny Stuart, biesje Bouwmeester. Karei Prior en Bi.ik de Gooyer ln een speciaal vervaar digd Mimosa-programma zullen optre den Bovendien wordt een film vertoond, samengesteld uit fragmenten van de "ilms. waar n Johar Kaart medespeelde, vanaf >)de Jantjes" tot „Ciske de Rat"'. In Krasnapolsky in Amsterdam waren gisteren de afgevaardigden bijeen van de ca 240 afdelingen van het gezelschap van «le Stille Omgang in den lande. Verre reizen uit Groningen, ..imliurg, Brabant en Zeeland had men zich getroost om op deze jaarlijkse samenkomst aanwezig te zijn waar met het hoofdbestuur de laat ste 'hand werd gelegd ..an de voorberei ding van de komende Stille Omgang, die dit jaar zal plaats vinden op 4, 11 en 18 Maart a.s. Feestelijk was ditmaal de sfeer, omdat dit jaar voor de 75e maal de bidders door de stille straten van nachtelijk Am sterdam zulen trekken. Deze feestelijke sfeer zal dit jaar haar 1 oogtepunt krijgen in een stijlvolle bijeenkomst in het Con- haK drie"W °P 4 maart des m»ddaSs om In aanwezigheid van Haarlems 80-jarige bisschop, mgr. J. P. Huibers, zal het r.k. hoofdstadkoor in samenwerking met de knapenkoren van de St-Annaparochie o.l.v. de zeereerwaarde heer C. v. d. Peet en die van de parochie van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand, dir. de heer Henri Bauer, te zamen met het ver sterkte Kunstmaandorkest en het geheel o.l.v. Theo van der Bijl die 75-jarig feest opluisteren. De koren zullen o.a. enkele werken van Mozart uitvoeren. Het eerste deel van de Passio van Theo v. d. Bij] zal tevens worden uitgevoerd door soli en koor. Als solisten zullen optreden: Hélène Verkley, sopraan, Maria Luykx, alt. Han Lefrèvre, tenor, Emile Linssen, bas. Hans Wilbrink, bas, Walter Eggeliers. viool en Kees de Wijs, orgel Pater K. Vosskühler S.J. heeft men be reid gevonden de feestrede uit te spre ken. Ook verwacht men, dat mgr. Hui bers nog een enkel woord zal zeggen. Kaarten voor deze bijeenkomst zijn te verkrijgen op het secretariaat van het ge zelschap van de Stille Omgang, N.Z. Voorburgwal 167 te Amsterdam. In de openingstoespraak voor de ver gadering van gisteren herdacht voorzitter Alph. Elsenburg de op 29 maart van het vorig jaar plotseling overleden secretaris Jean Baptiste Takes, die midden op de dag, op de weg van de Stille Omgang, op de Nieuwe Brug, door een hartaanval uit het leven werd weggerukt. Hij vond het echter verheugend, dat .en zoon, de heer J J.M. Takes, nu zijn taak heeft overge nomen. Mgr. G. P. J- v. d. Burg, Amsterdams deken en moderator van het Gezelschap, heeft daarna in een gloedvol betoog de aanwezigen opgewekt met al hun krach ten mede te werken om te trachten ons volk Eucharistisch te houden Benutten wij het grote voorrecht, dat wij van God als onderpand hebben ontvangen en waar op wij nu reeds zes eeuwen teren, wel voldoende, vroeg mgr. i. d. Burg zich af. Zou God het goed vinden als wij alleen maar eens per iaa** ^er Stille Omgang gingen en ons verder niet meer om het Mirakel Sacrament bekommerden? Laten wij daarom in het belang van onze ziel en zaligheid ook in de iooP ,va,n het jaar de devotie tot het H- Mirakelsacrament beoefenen en laten wij deze devotie pro pageren van christen tot christen. Enge uren later vond te half drie s middags de algemene vergadering plaats in de grote zaal van Krasnapolsky^ Spre ker was hier de weeleerwaarde heer J. Keet. Na Joost van den Vondel te hebben aangehaald memoreerde spreker de his torie van het H. Sacrament van Mirakel, te beginnen onmiddellijk nadat het won der was geschied. Geheel Amsterdam vierde toen in uitbundige vreeugde het gebeuren met feestelijke processies en reeds twee jaar later werd een aflaat verleend, indien men biddend rond de H Stede trok. Hij verhaalde verder hoe hij zelf op tienjarige leeftijd voor de eerste maal met zijn vader de Stille Omgang liep en hoe diep de indruk was, die dit toen op zijn kinderziel maakte en hij dit nog steeds als de kostbaarste herinnering uit zijn leven beschouwt Nadat Amster dam zich in 1578 aansloot bij de opstand en de overheid, die uit een kleine min derheid van protestanten bestond, de H Stede liet plunderen, raakte de devotie in 'de vergetelheid, totdat pastooi Marius in „Amsterdams eer ende pkomst" het oog en hart van alle getrouwen weer opende Nog steeds trekken wij nu rond de H Stede, waar de lamp op het trottoir ons een teken is. Spr. waarschuwde echter om van de Stille Omgang geen historisch monument te maken. Wij zoeken in onze tijden naar nieuwe vormen. Laten wij zorgen, dat de Stille Omgang niet een prooi van verstarring wordt Er zou nog veel gedaan kunnen worden aan de wijze van beleving en voorbereiding Het koor „Cantemus Domino" van de parochie van O.L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand o.l.v. de heei H. Bauer dat de muzikale omlijsting van deze mid dag verzorgde, zong tot slot te zamen met de zaal het Mirakellied van Joh Löser, waarna mgr. v. d Burg deze ge slaagde middag met gebed besloot. Het bestuur van de stichting het Zuide lijk Toneel dat met subsidie van rijk, pro vincie cn gemeente een beroepstnneelge- zelschap 'mat vormen voor de zuidelijke provincies heeft dank zij de welwillende medewerking van de KRO de bekende hoorspel regisseur Willem Tollenaar bereid gevonden een gezelschap te vormen en het repertoire voor te bereiden opdat medio september dit beroepsensemble zich met de Première aan het toneelmin- nende publiek van Brabant en Limburg en mogelijk ook van andere gewesten zal kunnen voorstellen Zodra het gezelschap in de daartoe door de Toneelcoördinatie opengestelde tijd dit voorjaar gevormd zal zijn zullen de namen van de spelers alsook in grote lijnen het repertoire wor den bekend gemaakt. ZH. Exc de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Waarland de weleerw heer G H W Zaal die kape laan was te Haarlemmerliede; tot kape- 'aan te Haarlemmerliede de weleerw heer A. P, Olsthoorn, - die kapelaan was te Waarland. Bij arrest van 18 januari heeft het ge rechtshof te 's-Gravenhage in de zaak van de Erven Eman (Aruba) tegen de Overzee se Gas- en Electriclteitsmjj en de Electri- citeitsmij Aruba (Elmar) het vonnis van de Arrondissementsrechtbank te Rotter dam d.d. 25 mei 1954 vernietigd en de vor dering van de Erven Eman tegen deze beide maatschappijen alsnog ontzegd. Het Hof was van oordeel, dat, indien de onteigening van het elektrabedrijf nie tig zou zijn en de bezitneming daarvan door de Elmar dus onrechtmatig, toch de Elmar en de moedermaatschappij Ogem hiervoor niet aansprakelijk kunnen wor den gesteld, aangezien deze ondernemin gen ervan mochten uitgaan, dat de ver ordening van de Antilliaanse overheid, krachtens welke in 1950 het elektriciteits bedrijf werd onteigend, een rechtgeldige verordening was en te haren opzichte dus (Van onze Utrechtse redacteur). Psychotherapie kan in haar huidige ont wikkeling psychische nood lenigen, vooral bij degenen, die vereenzaamd zijn door innerlijke moeilijkheden Velen kunnen een dergelijke behandeling echter niet bekostigen, terwijl ook de ziekenfondsen deze niet kunnen vergoeden. Nadat dr. L. N. J Kamp daartoe in de commissie voor de geestelijke volksge zondheidszorg in 1952 een voorstel had gedaan, is als gevolg van overleg tussen bedrijfsartsen en het bedrijfsleven om deze categorie mensen te helpen In Utrecht een Instituut voor medische psychotherapie tot stand gekomen dat reeds in november 1954 op kleine schaal zijn werkzaamheden is begonnen Zater dagmiddag is het in de aula van de rijks universiteit officieel door de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht geopend. Er zal steeds nauw met de universiteit worden samengewerkt, verklaarde de voorzitter van het curatorium, prof dr H. C Rümke tn een kort begroetings woord waarin hij ook dank zei aan hen die de totstandkoming van dit Instituut hebben mogeliik gemaakt. Toen er een vergadering met de zenuwartsen in de „»-n„inM© „ror/4 bple-ë bleek er niet alleen veel instemming met de nlannen te be stgan maar zegden twaalf van hen in principe bun medewerking toe bij de be- van patiënten Ook de commissaris der Koningin mr C Th Traaf "an Lvnden van Sandenhurg snrpk van zeer gelukkig initiatief en wees on de geestelijke belangen, die op het snel staan. De van bet ,TS"4'^nut. or. A. Poslavskv die een referaat hield over de ««nnotip van dere insiejiine betoogde dat °r een toenemende behoefte aan psveho- fh era nautische hulp is welke voor een deei moet wnrdpn toegeschreven aan de snelle en in vele opzichten disharmo nische ontwikkeling van het huidige maat.schanneliike bestel De voort-schrij dende geleding van de samenleving stelt een ieder afzonderliik bloot aan een ver scheidenheid van invloeden die meer vraagt van het vermogen om persoonlijke beslissingen te nemen dan velen kunnen opbrengen Tegelijk stelt de gemeenschap i.n toenemende matp belang in het wel zijn van de enkeling, niet alleen stoffe lijke rbaar vooral ook geestelijk Naast het rlenen van individuele hulp wil het :-ictff oen „osjfiP" olSa«c in de volks tot gezondheid innemen en bijdragen preventie van psychische storingen. Algemene voorlichting en bijzondere assistentie wordt gegeven aan degenen, die met de noden in aanraking komen: zielzorgers, medici maatschappelijke wer- kers in ruimste zin. Verder hoopt het instituut te bevorderen dat psychische nood te rechter tijd wordt onderkend en zo goed mogelijk tegemoet getreden o.a. door het organiseren van cursussen en het houden van een spreekuur. Voor de positieve zorg voor de geestelijke gezondheid wordt samenwerking der ver tegenwoordigers van diverse wetenschap pen gevraagd. niet kan worden gesproken van schuld in juridische zin. De vraag of de onteigening van het elektrabedraf al dan niet rechtsgeldig is geweest, heeft het gerechtshof in deze procedure in het midden gelaten: deze vraag blijft aan de orde in de zaak van de Erven Eman tegen de Nederlandse Antillen, de vroegere gouverneur ir. Pe ters en de Nederlandse Staat, welke zaak nog bij het gerechtshof te 's-Gravenhage aanhangig is. In bovengenoemde zaak trad mr. J. M. Barents op voor de Erven Eman en tra den mr. F. A. M Cavadino en mr. A. E. J. Nysingh voor de Ogem op. Naar aanleiding van het verschijnen van de pauselijke encycliek Musicae Sacrae disciplina heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse St.-Gregoriusvereniging te Utrecht een buitengewone vergadering gehouden. Zich verheugend over dit pau selijke document, waarvan de inhoud en strekking een bevestiging vormen van waf, de St.-Gregoriusvereniging in Ne derland steeds als haar streven beschouw de omtrent een liturgisch en artistiek ver antwoorde beoefening der kerkmuziek, is het hoofdbestuur van mening, dat alleen onder de leiding der bisschoppen de toe passing van dit stuk de voordelen zal kunnen brengen, die de Paus voor ogen heeft gehad. Daar enkele passages van deze nog niet in volledige Nederlandse vertaling ver schenen encycliek mogelijk aanleiding kunnen geven tot een onjuiste interpreta tie van het geheel, heeft het hoofdbestuur alle diocesane besturen opgeroepen om op 1 februari a.s. een speciale studiedag aan dit onderwerp te wijden. De resultaten daarvan zal het hoofdbe stuur dan op korte termijn aan alle leden van de St.-Gregoriusvereniging en aan alle Nederlandse kerkzangers meedelen. Zondagmorgen heeft de K.R.O. uit de kerk van St.-Athanasius te Rome de mis uitgezonden, welke daar volgens de Byzantijnse ritus werd opgedragen Tij dens deze plechtigheid heeft Z Em kar dinaal Agaqauian speciaal het woord ge richt tot de katholieke luisteraars in Ne derland. Hii deed dit om zijn bijzondere waardering te uiten voor de bloeiende Nederlandse afdeling van het Apostolaat der Hereniging. Met haar duizenden le den vormt zii .het moedige antwoord van Nederlandse katholieken op de oproep van de Pausen en een prachtig bewijs van de missiegeest dier leden" „Ik beschouw het als een voorrecht" aldus Z Em., „hier de hoogachting en de dank van de Heilige Congregatie van de Oosterse Kerk en van de Hiërarchieën en van de katholieke gemeenschapoen in het oosten te mogen vertolken aan de leiding en alle leden van het Apostolaat der Her eniging Mogen zij verzekerd zijn van ons gebed, waardoor wij van de goddelijke Herder door tussenkomst van de Zoete Koningin van het Heelal afsmeken, dat Hij Zijn geestelijke en tijdelijke gunsten aan de leden van deze vereniging, aan hun gezinnen en aan geheel dierbaar Ne- derland zal schenken". Bij het begin van de plechtigheid had mgr Jos Damen procurator van het Ne derlands Episcopaat te Rome. enige inlei dende woorden gesproken. Pater M. Helling O.P te Alkmaar is door Z. H. de Paus benoemd tot lid van het college van poenltentiarii van de basiliek van Sancta Maria Magglore te Rome. Genoemd college bestond tot dusver hoofdzakeliik uit leden van de Italiaanse provincie der dominicanenorde. Op een dienstreis voor de Unda de internationale organisatie op radio- en televisiegebied - is gistermorgen te Milaan aan een hartaanval Paling dtocteur van^de Katholieke Radio Omroep en financieel-economisch com missaris van de Neder a"*e Unie. De heer Speet zou deze zomer 60 jaar zijn Geworden Frof. JB O. P„ voorzitter van de K.R O sprak gisteravond voor de ««lio een herden- kingsrede uit, waarin h« h<Vt h«Migaan van Paul Speet vo«>r de K.R.O. „een onberekenbaar verlies" noemde. „In ternationaal". zo zeide prof. Kors ver- der o.m,. „was hij in de radiowereld een geziene cn zeer gewaardeerde fi guur". De heer Speet werd op 8 Juli 1896 te Amsterdam geboren. Na de fKmna®'a Venray en Amsterdam te hebben bezocht en na zijn filologische studies wig Maximilian Universiteit te Munch- was hij een tijdlang werkzaam in de jour nalistiek om daarna correspondent en later chef van de export-afdeling van de N. V Vereenigde Jute- en Cocosfabrieke.i in de hoofdstad te worden Al bewoog h ,1 zich dan op industrieel gebied, de heer Speet bleef zijn bijzondere aanleg voor talen ontwikkelen; hij sprak er vele met gemak zelfs Russisch. Zijn belangstelling voor het kunstzin nige. gepaard aan zijn zakelijk inzicid kwam hem goed te pas bij de K R O., bij welke omroep hij in november 1925 als omroeper in dienst trad Hij had toen reeds zitting in een comité van Amster dammers. onder wie verder de heren Constant Twaalfhoven en M. J van den Biggelaar dat door de stichter van de KRO', pater L.,H. Perquin O P„ werd gevormd om de plannen voor een eigen katholieke omroep uit te werken. De heer Speet was de omroeper in de eerste officiële K R O -uitzending te H'l- versum op 24 november Men was zo in genomen met de nieuwe medewerker, dat hij een jaar na zijn indiensttreding in 1926 werj benoemd tot secretaris van de K.R.O. In 1931 werd hij algemeen be drijfsleider Zijn enorme en onvermoei bare werkkracht heeft hij van het begrn af aan ten volle gegeven aan zijn veren'- ging en haar snelle opbloei mag zeker voor een deel daaraan worden toegeschre ven. In 1938 volgde zijn aanstelling tot directeur van de K.R O. en tot directeur van de Katholieke Radio Gids. Deze func tie heeft hij, met onderbreking van de oorlogsjaren tot zijn dood toe vervuM Nadat door de Duitsers ook de katho Iteke radio-omroep het zwijgen was op gelegd. kwam tn het najaar van 1942 epr contact tot stand tussen vertegenwoord gers van de Nederlandse omroeporgan sattes en afgevaardigden van de Neder landse regering in het bezette gebied Voor de K R O. woonde de heer Speet d, eerste besprekingen bij. Op 28 decemb»' 1943 werd een omroepcomité in het levei geroepen om het radiobestel na de be vrijding ter hand te nemen. De K.R-0 werd in dit comité behalve door de toen malige voorzitter pater Dito O. P.. op volger van pastoor Perquin. ook verte genwoordigd door de thans overledene In 1929 had wijlen de heer Speet reedt zitting genomen in het bestuur van de Katholieke Radio Internationale, waar van later, toen de televisie opkwam, de naam werd veranderd in Internationa*' Katholiek Bureau voor Radio en Televi sie, de Unda. De heer Speet, die van deze organisatie steeds bestuurslid is ge bleven was de laatste jaren ook plaats vervangend bestuurslid van de Europese Radio-Unie Zijn functie als commissar's van de N.R.u. aanvaardde hij ln 1947 Ook was hij lid van de Raad van Behcet van de Nozema de Nederlandse Omroep Zendermij lid van de draadomroepcom missie en verder o.m. nog lid van de Te levisie-Commissie. Zijn verdiensten op radio-gebied werde-i geëerd met zijn benoermng to, ridder ;n de Orde van Oranje Nassau en tot ridder in de Poolse Nationale Orde .Polonia Restituta". „De K-R.o Is ln diepe rouw". Dat wa ren de eerste woorden van de herden kingsrede, welke de derde en huidige voorzitter van de Katholieke Radio Om roep prof. J. B. Kors O P., gisteravond om acht uur voor de K.R O.-microfoon uit sprak Werker van het eerste uur voor onze omroep was hij een radioman r> merg en been" aldus prof Kors die het verscheiden van de heer Speet ook ais een verlies beschouwde voor de Unda, waarvoor de overledene een zeer actief en kundig werker was „Voor alles ging hem het ideaal van onze katholieke om roep ter harte. Het was hem niet. alleen te doen om het interessante van het bedrijf, maar om het hoge doel waarom onze omroeporganisatie <joor pastoor Per quin met zijn trouwe hulp gesticht was", „Hij was ook een goede vriend en had ook hart voor zijn mensen", zo zeide prof Kors verder o.m. al hield hij de hand aan de teugels en werd htj niet altijd begrepen. Wij verliezen in hem een Het nieuwe affiche voor het Holland- Festival 1956, naar een ontwerp van Dick Elffers. goed mens, een gelovig katholiek, een onvermoeid werker, een blijde natuur, een trouwe zoon der Kerk" „Als voorzitter van de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stichting" zo zeide de K.R.O-voorzitter tenslotte nog. „moge ik ook namens de besturen van deze stichtingen en al hun medewerkers eeo woord van hulde en dankbaarheid spre ken bij de baar van deze dode" In verband met het overlijden van d«e heer Speet had de K.R.O haar Zondag avondprogramma gewijzigd De feeste lijkheden rond de bekendmaking van de trekking van SUS II werden afgelast: in de plaats daarvan werd een concert gege ven. Gisteravond om 7 uur is mevrouw Speet, vergezeld van mr. W. Wagenaar van de K.R O., per trein naar Milaan vertrokken. Zij zouden daar vanmiddae arriveren. In de eerste officiële uitzending van de K.R O. in de studio van de Nederlandse Seintoestellen Fabriek te Hilversum op 24 november 1925 was wijlen de heer Speet de nog vrijwel onbekende taak van omroeper toegewezen. In het gedenkboek bij het zilveren bestaan van de K R O in 1950 vertelt hij 0p smakelijke wijze hel relaas van die historische gebeurtenis: „De eerste uitzending zou een beetje solemneel gaan en daarom moest van dit heugelijke feit den luisterenden volke in verscheidene talen worden kond gedaan In verband hiermede nad een kennis Pas toor op mij attent gemaakt en al gauw kreeg ik een telefoontje uit de Spuistraat met het verzoek, of ik eens wilde aan komen. Ik was toen nog in de industrie werkzaam en u begrijpt dus wel dat ik geen flauwe notie had wat „omroepen" zoal Inhield. Het enige wat ik goed ba greep was. dat ik me -nsterfelijk beia chelijk zou maken als ik voor de micro foon een flater beging Ik kwam dus nog al geëmotionneerd in Pastoors kamer Pastoor zat juist voor een in die tijd hoogst modern toestel en manoeu vreerde me, tal van knoppen en spoeleij wat mij geweldig imponeerde. Ik kreeg dadelijk een prettige indruk van deze radiopastoor- Hij gaf me een sigaar, ste.- da me amicaal gerust over Rat netelige .omroepen", waarop ik het helemaal niet begrepen had en bleef tegelijk zakelijk zó zakelijk, dat we. toen ik nog geen vl1f minuten binnen was, de tekst al zaten op te stellen, die 's avonds voor de micro foon gezegd moest worden Daarna lie- oen we het programma nog eens door en richtte Pastoor mijn eerste wankele sohre den in de doolhof van muziek en zang We spraken vervolgens een trein af naar Hilversum en toen werd ik nog op een fat soenlijke manier de deur uitgebonjourd omdat er nog zoveel te doen was". In de trein leek het wel. of we naar de paardenrennen gingen, zo zaten «e alle kansen van succes en fiasco te we gen. Maar Pastoor bleef onverstoorbaar optimistisch; hij gaf ons dat wil zeggen de koorzangers van de Sint-Dominieus kerk uit Amsterdam en mij, allerlei goed« raad zodat wij tamelijk welgemoed ln de N S.F -studio belandden Studio was een wel wa, weidse naam voor een gewone flinke kamer, de wanden bekleed m»1 blauw laken, Rat ln golvende plooien neerhing tot op de grond. Het was er snikheet door de sterke lampen, die van de zoldering hingen: je had het gevoel dat je in die atmosfeer zat uit te drogen «re- een mummie- Maar goed. Pastoor met zijn mannetjes waren dus in de studio ver schenen Even later kwam ook het or kestje binnen en toen ook onze eerste spreker, professor Gerard Brom was ge arriveerd was alles klaar voor de ulf- zending" Er heerste een plechtige st'l- te. Pastoor was al «n een leren club fauteuil neergezegen voor ztjn ope ningsspeech en ik strekte mijn bevende hand uit om „de microfoon te openen" toen ineens de deur openging en een bru tale persfotograaf zich. met toestel er al, een weg baande tussen armen en be nen van de stiif opeengepakte koorran gers en orkestleden Pastoor moest noc even genomen worden". Toen de rook van he, .blitz" was op getrokken en de fotograaf verdwener konden we weer verder gaan Tk schakel de het rode lampje in boven de micro foon (Ik herinner me nog. dat Ik me toen bovenaards gewichtig voelde) en dat was een sein voor de technicus en ook voor de mensen In de studio zelf Want he heette toen- Brandt het rode licht, rlm „koppen dicht."En toen hield Pastoor zijn openingsspeech Vannacht omstreeks 12 uur is nabij de Willemsbrug te Utrecht een personenauto, komende uit de Bleekstraat en gaande in de richting van de Catharijnebrug, met grote snelheid op een bus van het ge meentelijk vervoersbedrijf gebotst, die van de Mariaolaats komende in de richting van het Stationsplein reed. De personen auto verleende geen voorrang aan de bus. In de auto zaten zes personen. De chauf feur. een zekere G. B.. werd gedood, ter wijl de andere vijf inzittenden werden gewond. Twee van hen werden naar het St.-Antnoiusziekenhuis overgebracht Drie anderen konden later, na verbonden te ziin. naar huis worden gezonden Eén bus passagier raakte eveneens gewond Toen de 21-jarige G. Th de Wit uit Roermond met zijn bromfiets zaterdag avond aldaar van de Peregrinus Vogel straat de Minderbroederssingel opreed, werd hij gegrepen door een mijnwerkers bus uit Horst en op slag gedood. Het 18-jarige meisje H. de H. uit Maastricht, doch woonachtig te Roermond dat achter op de bromfiets zat. werd tegen het weg dek geslingerd. Met een hersenschudding, een enkelfractuur en enige lichte ver wondingen is zij opgenomen in het Sint- Laurentiusziekenhuis. Op de Er.schedesestraat te Oldenzasl werd vrijdagmiddag de 4-1arige Tonnie Damhuis door een auto die werd bestuurd door J. J uit Enschede, aangereden Het iongptie. dat een schedelbaslsfractuur had oogelonen. is zaterdag in het ziekenhuis overleden Zoals elders in dit blad vermeld, is zaterdagmiddag, toen een auto met vier inzittenden onder Mierlo in het Eind- bovensch Kanaal reed. de 50-jarige mevr. V. Loon-Vriens uit Zwijndrecht ver dronken. De Oostenrijkse regering zal nadat het officiële onderzoek is gesloten bij de Hongaarse regering een protest indie nen in verband met het neerstorten op Oostenrijke grnndeebied van twee Hon gaarse straaljagers. De Hongaarse ja gers vlogen zaterdag tegen elkaar op en stortten op Oostenriiks grondorehied nabil de grens van Hongarije neer Een piloot kwam om het leven terwijl de andere, een Rus, erin slaagde zich met een val scherm te redden. De Russische niloot heeft volgens het Oostenrijks persbureau meegedeeld, dat de twee vliegtuigen bezig waren met de achtervolging van twee andere toestellen, van onbekende nationaliteit die boven Hongarije waren verschenen De twee Hongaarse jagers waren bij een omsin gelingsmanoeuvre tegen elkaar gevlogen en in brand geraa. t. Zondag is de Russische piloot aan de Russische autoriteiten overgedragen. Bij de geldsanering in 1946 werden na tuurlijke personen in de gelegenheid ge steld een bedrag van f 300 van hun ge blokkeerde rekening te gebruiken om in te schrijven op 214 pet Spaarcertificaten, die vrij verhandelbaar waren. De looptijd van deze certifieaten was vijf jaar. Naar wij vernemen Is thans, bijna tien jaar na de datum van uitgifte, nog steeds een vrij groot aantal certificaten in omloop. Daar ook de verjaringstermijn van deze stukken, die op 15 februari 1951 zjjn ver vallen. vijf jaar bedraagt, zullen de cer tificaten na 15 februari a.s. niet meer ter verzilvering kunnen worden aangeboden. le- 'erd eel- end *urs der ■an- zer- ers. van pet te or- aast :en- tnd, ort, ier ter- tijd ad- ïalf lam :nst iers :m- aijn jen, ter- het nan had 'ma ige- ttig vier :en- ïem gen ima ling rap, ond len, tuig ■ijdt be- end ling een 710- ond de teer ïwe igd, ge- «ing De ien te het ard. ;er- zer- ont. i de opa de tren en ling lan- sem uw- ats. .ans igs- ïer- aat- ieb- iten ter- tijd leze den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3