V erkiezing Kamervoorzitter werd volksfront-demonstratie De tactiek der communisten -- Werkelijke kosten van de boer Minister Mansholt aangevallen over melkgarantieprijs Nieuw protest tegen politiek van „goedkope vlaggen" Twee laatste SUS-huizen uit de KRChmicrofoon Spaanse studentenwereld contra Franco-regiem Canadese katholieken willen bóeren-immigratie vergroten I Felle kritiek op melk garantieprijs van Exc. Mansholt Le Troquer (soc.) op presidentsstoel Gasverstikkingsdrama te Heiloo Britse vloot voor de wilde vaart Luehtmachtattaché te Bonn benoemd Het pensioen van Admiraal Nelson Zuidpool- avontuur woensdag 25 januari 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zeer leerrijk mm Hittegolf in Z.-Afrika Van twee zijden ernstige kritiek r Een gelukkige winnaar, uit Houthem, meldde zich Open van rector- magnificus Na twee jaar een eigen bedri jf Brabantse pastoor als propagandist Theron" na drie weken uit ijs bevrijd Adenauer nog niet met vakantie WEERBERICHT „Nummertje volksfront Sterkte der fracties Intussen Is de juiste sterkte der poli tieke fracties bekend geworden. Deze op stelling kan nog wijziging ondergaan, °mdat communisten en socialisten een offensief zijn begonnen om de verkiezing v»n enkele poujadisten ongeldig te doen Verklaren. Links hoopt op die manier nog Guy Moll et Drie mensen om het leven gekomen at Goedkope vlaggen" „Niet langer meer de ruggegraat Klap in het gezicht Was in 1941 door Duitsers ter dood veroordeeld HUIDIGE GRAAF PROTESTEERT TEGEN INHOUDING miiiiimiiiii De vveerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Langzaam toenemende bewolking met morgen plaatselijk wat sneeuw of regen. Naar Zuid- Oost krimpende en tot matig of krachtig toe nemende wind, later draaiend naar Zuid-West. vannacht hier en daar lichte vorst, morgen overdag stijging van temperatuur. Donderdag 26 januari: zon op 8.32, onder 17.17, maan op 16.15, onder 7.23. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, woensdagmorgen Na de verkiezing van de socialist Le Troquer tot Kamervoorzitter is het voor de heer Faure gisteravond mogelijk geworden met zijn ministers Haar het Elysée te gaan om president Coty het ontslag van het ministerie aan te bieden. De president heeft onmiddellijk daarna de nieuwe Kamer voorzitter ontvangen en zal heden zijn consultaties voortzetten. Men weet, dat de heer Coty snel te werk wil gaan, zodat vrijdag reeds de naam hekend zal kunnen zijn van hem, die de eerste poging zal doen tot vorming van een ministerie. Of de crisis-oplossing van een leien dakje zal lopen is echter de vraag. Reeds de verkiezing van de Kamer-voorzitter heeft op verhoudingen gewezen, die tot ernstige moeilijkheden kunnen leiden. De heer Le Troquer heeft niet bepaald een fraaie verkiezing gehad. Het is een zuivere volks front-manifestatie geworden. Het is waar, dat de herverkiezing van de aftredende Kamer-voorzitter, de heer Schneiter van de MRP, slecht- mogelijk zou zijn geweest als bij sommigen in het republikeinse front het verlangen had bestaan de bereidwilligheid tot toenadering bij de MRP te steunen. Dit is niet het geval gebleken. een achttal zetels te winnen. Voor het ogenblik is de officiële verdeling der Ka mer de volgende: communisten en pro gressisten: 150; socialisten: 94; radicalen (Mendès-Fraaice) met aangeslotenen: 57; groep-Mitterant: IS; MRP en aangeslo ten combinaties: 83; RGR (groep-Faure) 14; onafhankeljjken en boeren: 95; repu blikeins-socialisten (vroegere gaullsten) 21; poujadisten: 52; niet-ingeschreven: 8. stellen, dat hij de communisten van zich af kan houden, zonder hen tegen zich te krijgen Maar ook voor die welwillende onthouding zullen de communisten hun eisen stellen Men verwacht niet, dat de heer Guy Mollet vóór dinsdag a.s. voor de Kamer zal kunnen verschijnen om de investituur te vragen. Ook Het stemmenverloop bij de drie stem busgangen, die voor de voorzittersverkie zing nodig waren, is trouwens zeer leer rijk geweest. Bij de eerste stemming ver wierf de heer Schneiter (MRP) 212, de heer Cachin (communist) 145, de heer Le Troquer (socialist) 133 en de poujadist Ruf 57 stemmen. De candidaat van het republikeinse front stond dus slechts op de derde plaats. Van die omstandigheid werd door de communisten onmiddellijk gebruik gemaakt om schorsing der zitting te vragen. Zij traden met de socialisten in overleg en vroegen op grond van het groter aantal stemmen, dat hun 87-jarige Cachin had gekregen, terugtrekking van Le Troquer en de steun van het republi keinse front voor de communistische can. didaat. Dit front redde zich echter uit de moeilijkheden door er op te wijzen, uat velen van zjjn stemmen naar andere kandidaten waren gegaan. De eis van de communisten om dan tenminste de eer- Je vice-voorzittersplaats voor hen te ken reserveren werd niet uitgevochten. dat was voor de communisten dus I- dfegenyailer. Maar zij wilden zich de op een prachtig „nummertje lKsfront" niet laten ontglippen en Stemden reeds by de tweede ronde met het republikeinse front mee. De uit slag dier tweede stemming was dan ook, dat de heer Le Troquer met 2 stemmen onder de vereiste meerderheid van 281 bleef De heer Schneiter klom wel op tot 2TL maar de poujadisten bleven op zich zelf met 65 stemmen. Het was toen inmiddels half acht in de avond geworden en de meeste kamer leden van de rechterzijde vertrokken reeds, daar zij verwachtten, dat over eenkomstig de gewoonte aederae stemming eerst na het avond^f" worden gehouden*. De communi - gen toen hun kans schoon, joegen Plotseling onmiddellijke voortzetting der stemming, zulks gesteund door bsten en de Mendès-radicalen. Een po ging om de vergadering te sch0Js®" wat vertrekkenden te kunnen doen xe- rugkeren, werd door een eensgezinde lin kerzijde afgewezen. Het gevolg was, de heer Schneiter het weer dan nog met veel moeite, tot fdf brengen, doch dat de heer Le Tr°du® thans 280 stemmen behaalde, wat thans voldoende meerderheid was voor het ver trek van een aantal leden. De poujadisten hadden aan deze stemming niet meege daan. De heer Guy Mollet wordt nu alge meen beschouwd als de man, die de eer ste poging moet doen om de crisis op te lossen. Hij is de leider van de sterkste groep van het republikeinse front, de so cialistische, Naar het republikeinse front, dat tot dusver wel zijn eensgezindheid van de daken heeft geroepen, lijdt nu reeds ondér inwendige verdeeldheid. Dit tengevolge van de eisen van de heer Mendès-France. Waar men een klein mi nisterie wil maken van hoogstens tien ministers, met een twintigtal staatssecre tarissen. daar is er slechts weinig te ver delen. De heer Mollet staat nu voor de grote moeilijkheid, dat hij minister-por tefeuilles moet geven zowel aan de groep. Mitterant en aan radicalen van verschil lende schakeringen, terwijl zijn eigen vrienden ook al opdringen met liefheb bers o.m. voor economische en, buiten landse zaken. .Deze laatste portefeuille zou door de socialisten voor Pineau wor den begeerd, maar óók door Mendès- rance. Het is zeker, dat Mendès-France Tengevolge van gasvergiftiging zijn gisteren in Heiloo (N.-H.) drie mensen om het leven gekomen. De heer P. D„ wiens vrouw juist gisteren een operatie heeft ondergaan in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, werd sedert enkele dagen verzorgd door een zwa ger en een schoonzuster, de familie W. uit Krommenie. Een bezoekster trof gistermiddag omstrebks kwart over vijf de drie mensen levenloos aan in de keuken. Het gas stroomde vrij de keuken in, doordat de slang van het gastoestel was geschoten. Dit moet reeds zijn gebeurd omstreeks het mid daguur, want het middageten stond onaangeroerd op tafel. De direct ont boden geneesheer constateerde bij alle drie de dood. De heer D. was 70 jaar en de heer en mevrouw W. waren ruim 60 jaar. De Nederlandse parlementaire delegatie voor de Antillen is op zijn plaats van be- Hemming aangekomen. Op de foto be groet de waarnemend, voorzitter der An- ttllaanse Stateti de Nederlandse delega tievoorzitter Van Sleen. Links de grif- Jit r der Antillaanse Staten, de heer F. JB. van Gieken. Op de achtergrond sta tenleden. Vele delen van Z -Afrika worden op het ogenblik getroffen door grote droogte, wel- ke ln sommige gebieden de ergste sedert mensenheugenis is. Vooral de Kaappro vincie gn Natal worden getroffen. Een intense hittegolf heeft het effect van de droogte in veel gebieden nog vergroot. Intussij wordt Australië geteisterd door overstromingen Langs de rivier de Mc- Intyre in Zuid-Queensland staan honder den vierkante kilometers onder water De steden Kurrumbul, Yelarbon, Goon- diwindi en IngJewood werden bet zwaarst getroffen, maar het water zakt thans. Vele bewoners moesten hun toevlucht op de daken en in scholen en kerken zoeken. Duizenden stuks vee gingen verloren. Het Tweede-Kamerlid dc heer B. En gelbertink uit Oldenzaal heeft gisteren in een rede, welke hij hield voor de strcekgroep Tubbergen van de Aarts diocesane Boeren- en Tuinde-rsbond kri tiek geleverd op het beleid van minister Mansholt, in het bjjzonder waar het be treft de vaststelling van de melkgaran tieprijs. De heer Engelbertink vroeg zich af, hoe de minister nu al zorgen kan hebben Als Groot-Brittannië evenals voor de oorlog een groot gedeelte van zijn levens onderhoud wil verdienen door het goed koop transporteren van stapelgoedcrcn, is het van groot belang, da» de Britse vloot voor de wilde vaart tenminste weer wordt gebracht op het vooroorlogse niveau, aldus heeft de president van de ilngelse Schecpvaartkamer, A. I. Ander- af," fJdropf osit'ieNan Lond6n in een redevoering ver- alle zijde zou toescherpen. Maar de grotste moeilijkheid voor de heer Guy Mollet blijft toch zyn ministe rie en zyn programma zodanig samen te Hij noemde het betrekkelijk kleine ton nage, dat sinds de oorlog voor de wilde vaart is gebouwd een waarschuwings- De Rijkswaterstaat is voornemens de noordpunt van Texel te versterken met een duinvoetverdediging, strandhoofden en bezinkingen, waarmee een bedrag van vijf miljoen gulden gemoeid zal zijn. De vuurtoren is gevaarlijk dicht benaderd door de zee. Het water tussen Texel en Vlieland, het Eijerlandse Gat, wordt ieder jaar breder en dieper. Op de foto de door de zee bedreigde vuurtoren. teken voor het gehele land, daar hiermede wordt aangetoond, dat het huidige niveau van belastingen het voor de reders in het algemeen en voor dis in de wilde vaart in het bijzonder, minder aantrekkelijk maakt hun vloten uit te breiden. Mede als gevolg hiervan verminderde het ton nage van de Britse vloot in de wilde vaart van 3 miljoen ton voor de oorlog tot 2% miljoen tor thans. Weliswaar is het tonnage van de totale Britse vloot (dus niet alleen de vloot voor de wilde vaart) thans weer tot juist boven het niveau van 1939 gestegen, doch dit is niet voldoende, daar het procentuele aan deel van Groot-Brittannië in wereldvloot sedert de oorlog van 19141918 met de helft is gedaald. Een andere aanwijzing, dat de hoge be lastingen de groei van de nationale vloot belemmeren noemde dc heer Anderson de „goedkope vlag"-politiek. Het tonnage, dat in Panama, Honduras en Liberia geregis treerd staat, is gestegen van ongeveer 800.000 ton aan het einde van 1945 tot meer dan 8 miljoen ton thans. Daar de genoemde landen geen grote uitgaven voor bewapening doen, en de sociale zekerheid er veel kleiner is, zijn hun belastingen veel lager dan in Amerika of West-Europa. Schepen, welke in Liberia staan geregis- streerd, betalen een bepaald registratie recht en een kleine jaarlijkse belasting van 10 cents per ton over hun netto ton nage. Dit houdt in, dat de reder van een schip in de wilde vaart van 10.000 ton nadat hij per jaar 300 voor belasting heeft betaald, alle winsten welke hij hierna behaalt kan behouden. Dp staten met een „goedkope vlag" zullen volgens de beer Anderson, waar schijnlijk steeds meer de internationale registratiekantoren worden voor de vloten van een aanzienlijk aantal Europese en Amerikaanse reders. Ook hier kan weer gesteld worden, dat hoe meer de belastingen worden verhoogd, hoe moeilijker het "°°r een reder wordt om te kunnen concurreren met schepen die onder een goedkope vlag varen. De heer Anderson wees er tenslotte op, dat ook de vlagdiseriminatie, welke door vele landen wordt toegepast, een ernstig gevaar voor de Britse reders is. over vrijere loonvorming, waarvan men de regels nog moet vaststellen, terwijl het al zo lang voor de boeren op de zand gronden moeilijk is zelf meer te kunnen verdienen dan de arbeiders. Spreker toonde met cijfers van het Landbouw Economisch Instituut aan. dat het gemid delde inkomen van de boeren op de Overijsselse zandgronden zeer laag is; in het afgelopen jaar zelfs ruim 1400 gulden lager dan dat van de arbeiders. Ieder jaar zag men weer een zeer schriele vaststelling van de garantieprijs voor melk. Telkens bleef de prijs beneden de verwachting van de zandboeren, zo zei de heer Engelbertink. Er werden ech ter weinig aanmerkingen gemaakt, omdat in het buitenland betere prijzen werden geboden. In 1954 gingen de prijzen van de landbouwprodukten in het buitenland dalen. Voor het eerst moest in ons land de garantieprijs gedeeltelijk worden ge ëffectueerd Thans blijkt duidelijk, aldus de heer Engelbertink. dat de garantieprijs voor de boeren op de zandgronden te gering is, omdat de produktiekosten daar te hoog zijn. Spreker wilde niet verhelen, dat de kostenberekening van het L.E.I., waarop de garantieprijs is gebaseerd, op onderde len onvoldoende rekening houdt met de werkelijke kosten van de boer. De ge middelde kosten bleken in Noord-Holland 19.5 ct te bedragen, doch in Overijssel 26 ct. Een voorstel tot het vaststellen van een gemiddelde van 24-9 ct voor de zand gronden werd toen afgewezen door de minister, zo zeide de heer Engelbertink. Hij kende slechts een garantieprijs van 22,4 ct met een toeslag van 1.7 ct toe, zodat in Overijssel een bedrag van 24.1 ct gegarandeerd werd. Spreker zei, dat deze garantieprijs absoluut onvoldoende is. Het gemid delde inkomen van de boer ligt zelfs lager dan dat van zijn knecht, hetgeen spreker met enkele cijfers illustreerde. Het gevolg is, dat men verwaarloosde boerderijen ziet en dat vele jonge boe ren het platteland ontvluchten. „Als dat zo doorgaat, zal de boerenstand in de toekomst niet langer de ruggegraat van ons volk kunnen blijven", aldus de heer Engelbertink. Ook op de algemene vergadering der Noordbrabantse Maatschappij van Land bouw, welke gisteren te Breda werd ge houden, is ernstige kritiek uitgeoefend op minister Mansholt inzake de garantie prijs van melk. De voorzitter van de maatschappij, de heer W. G. de Waard uit Werkendam, uitte in zijn openings rede zijn grote ontstemming jegens de minister van Landbouw, die op het agra risch congres van de P.v.d.A. zijns in ziens het Landbouwschap een klap in het gezicht heeft gegeven en het prestige van het Landbouwschap daarmee niet heeft verhoogd. Hij heeft daar gezegd, a'slus spreker, dat het Landbouwschap de garantiemelkprijs achter gesloten deuren heeft opgesteld, terwijl het toch voor de gehele boerenstand van betekenis is te weten, hoe en waarom dit advies tot stand is gekomen. Hij ging nog verder, door deze ont wikkeling een gevaar voor de democra tie te noemen. Uitermate breedvoerig zijn de problemen op dit terrein bestaande in de georganiseerd^ landhoiiw besproken, aldus spreker en ook 'bij het maandelijkse onderhoud van de minister met het Land bouwschap werd de melkprijs aan een uitgebreide bespreking onderworpen. De prijs is dus, aldus spreker heus niet „achter de schermen" tot stand gekomen. Bovendien uit men een dergelijk ernstig verwijt niet op een politieke vergadering- Het leek spreker zeer gewenst dit te be spreken en desnoods te bekritiseren op een andere plaats. m Tevoren had spreker reeds gezegd, dat de verlaging der prijzen van de produk- ten en de verhoging der kosten reden tot ongerustheid geven. Hij meende, dat de georganiseerde landbouw zich moet verzetten tegen de door de minister van Landbouw geopperde gedachte, dat het bepalen van een vaste jaarlijkse heffing, die zal moeten worden afgestemd op de te verwachten wereldmarktprijs, nood zakelijk zou zijn. De minister meent, dat behalve de voedergranen ook de tarwe hierin moet worden betrokken. Dc rector-magnificus van dc universi teit van Madrid, dr Pedro Lain Entral- go, heeft dc Spaanse regering gewaar schuwd voor de onrust en teleurstelling onder de Spaanse studenten tegenover de huidige polititk van Franco. „Zolang er geen stappen worden genomen om verbe tering te brengen in de politieke, sociale en culturele situatie", zegt dr. Entralgo „zal de ontevredenheid der studenten van Madrid en van de andere Spaanse uni versiteiten uitgroeien tot een werkelijke afwijzing van het regiem". Hij dringt daarom in een open brief aan op grotere vrijheid ook op het gebied van de pers, alsmede op beter bestuur van het larid. Kortgeleden heeft het blad van de Spaanse Katholieke Actie „Eccle sia" de noodzaak van grotere persvrijheid nadrukkelijk aangetoond. Op strikt zakelijke wijze is gisteravond Tot tweemaal toe om 20.40 en 21.10 uur door notaris A. J. W. Kropman uit Delft de laatste uitslag van de S.U.S.-lo- terij bekend gemaakt. Wegens het plotselinge overlijden van de K.U.o.-directeur de heer Paul Speet, was het Prijzencarnaval, dat zou worden opgeluisterd door Zijne Hoogheid Frans I, Prins Carnaval van Maastricht en ge volg, komen te vervallen en inplaats van de vrolijke klanken van het Cascade-or kest onder leiding van Johnny Ombach klonken nu uit de luidspreker alleen de nuchtere getallen, die niet minder dan twee mensen tot de gelukkige eigenaars maakten van een huis of goederen ter waarde van 20.000 De winnaars van het premie-woonhuis, dat viel op nummer B 39.621, hebben zich in de loop van gisteravond reeds telefo- niach gemeld bi] de S.U.s.-actie aan de Heemraadssingel 303 in Rotterdam of lie ver een buurvrouw deed het voor hen, want zelf waren ze geheel van streek door het onverwachte geluk, dat hun ten deel was gevallen. Het zijn de heer en me vrouw W. Lazarus, een kinderloos echt paar in Houthem bij Valkenburg die daar een klein boerenbedrijf hebben en in een eigen huisje wonen. Het ligt dus voor de hand te veronderstellen» dat ze er de voorkeur aan zullen geven, de prijs in fioederen uitgekeerd te krijgen. Het andere huis is gevallen op num- A 192.538, doch de winnaar heeft z'ch gisteravond nog niet aangemeld. Wel ■beidden zich de Witte Paters van Sant- Poort bij Velzen, die een klokradio ble ken te hebben gewonnen, terwijl me vrouw Th. Versteeg in Buurmalsen met nummer D 193.500 de gelukkige eigena res werd van de naaimachine. De bezitters van de overige winnende loten op B 55.133 een stofzuiger, op B 310.557 een tweed demi-saison, op A 330.419 een reversable manteh op B 86.373 eer, herencostuum, op D 421.074 en D 137.851 twee rijwielen, op D 377.060 en tweedkostuum, op B 304.166 een brom fiets, op C 394.142 een slaapkamerameu blement en op A 149.621 een scooter, hebben zich gisteravond nog niot gemeld evenmin als de winnaar van een zaterdag avond reeds uitgeloot televisietoestel, waarvan het nummer D 372.654 gister avond pas werd bekend gemaakt. De aangekondigde reportage van het Prijzencarnaval door de K.R.O.-televisie is gisteravond vervangen door een korte schets, geïllustreerd met foto's van de heer Paul Speets en een uitzending van de boeiende film »,Het Voorste Legion" van Kirk Douglas, Een interview dat de toneelcriticus Jan Willem Hofstra had met de Engelse gast regisseur Willard Stoker, de artistieke leider van het Liverpool-Playhouse die zich heeft belast met de spelleiding van Oliver Goldsmith's toneelstuk „She Stoops to conquer" waarvan de toneelgroep Thea ter op 18 februari a.s. in Arnhem de première geeft, gaf de kijkers een inte ressant kijkje in de toneelkeuken tijdens een repetitie van een spelfragment. Wim Vesseur toonde daarbij enkele schetsen die hij voor de kostuums in dit stuk heeft ontworpen. Op liet ogenblik vertoeft in ons land de assistent-directeur van het bisschoppe lijke immigratiewerk in het Canadese dio cees Calgary, pastoor Verhagen van de .M.-Ambrosiusparochie te Coaldalc. In opdracht van deze immigratie-dienst pleegt pastoor Verhagen thans overleg met de katholieke centrale emigratie diensten in Nederland, Duitsland, Oosten- ruk en Italic voor het aantrekken van boeren en boerenarbeiders voor het dis trict Lethbridge in de staat Alberta Pastoor Verhagen is een Nederlander. Hij komt uit. Gemert en is sedert 1952/ 1933 pastoor van de St.-Ambrosiuskerk Zijn werk bestaat er voor een groot deel in de verzorging der immigranten In zijn district Lethbridge wonen momenteel reeds 500 Nederlandse gezinnen, van wie ongeveer een derde katholiek is De staat Alberta is even groot als Ne derland. België. Frankrijk, een flink stuk van West-Duitslaod en Zwitserland bij elkaar. Het. land is echter arm aan men sen. Daartegenover staat een enorm toe nemende industrie in verband met de on schatbare rijkdommen, die in de bodem verborgen zijn, maar alle eigendom zijn van de provinciale regering. Van de zijde van de bisschoppelijke immigratiedienst is de regering nu gewezen op het gevaar, dat ten gevolge, dat thans een positieve immi- door de sterk toenemende industrialisatie de verhouding van agrarische tot indus triële sector scheef gaat groeien. Dit had gratie-politiek ten gunste van de boeren- sector wordt gevoerd. Pastoor Verhagen heeft, zo vertelde hij in een onderhoud met het K.N.P.. een financieel schema in werking gezet, dat immigranten in Canada in staat zal stel len op verantwoorde wijze en sme] in het Canadese leven in te burgeren op eigen bodrijf of in eigen zaak. Dit geldt voor namelijk voor de agrarische sector. Voor de industriële groep van immigranten wordt een soortgelijk plan voorbereid door de directeur van Bird Construction Company in Alberta. Tom Oshburne. ook een katholiek. Dit financiële schema wordt, vap t.wee kanten tegelijk begonnen Aan de top staat de hypotheekbank, die deze zomer begint te werken met een be ginkapitaal van ongeveer een millioen tweehonderdduizend gulden. Deze bank Leent immigranten tegen een redelijke ren te het kapitaal nodig voor de aanschaffing van een eigen boerderij. Daartegenover moet de immigrant 4000 dollar inbrengen als zijn aandeel in de koopsom. Dit bedrag kan volgens de pastoor elk gezin, van welke grootte ook. in twee jaar tijds spa ren. Daarvoor zorgt de bank door de aspi rant-kopers te helpen bij de plaatsing in hun toekomstige gebied. Dit jaar zullen 14 Nederlandse gezinnen op deze wijze in staat worden gesteld een eigen bedrijf te beginnen. Het is de bedoeling dit aantal het volgend jaar tot vijftig te verhogen De tweede kant van het schema bestaat in de oprichting van spaarbanken, hetgeen ook deze zomer zal geschieden. Deze spaarbanken vormen tezamen de onder bouw van de hypotheekbank, welke op haar beurt een onderdeel is van de lande lijke immigratieorganisatie der Canadese bisschoppen. Dit financiële schema, hetwelk dc goede iinmigrant-boer met twee jaar een eigen bedrijf garandeert, vormt een onderdeel van het immigratiewerk. dat vooral in het bisdom Calgary in Alberta een grote i vlucht heeft genomen en waaraan de Ne derlanders een zeer groot aandeel hebben genomen. Zo is pastoor Verhagen voorzitter van het interkerkelijk immigratiewerk. waar aan niet alleen de katholieke Kerk maar ook alle protestantse Kerken deelnemen De heer Maul uit Den Haag is voorzitter van de diocesane lekencommissie. die de bisschoD van Calgary bij het immigratie- werk adviseert en assisteert. Mevrouw Maul is secretaresse van de katholieke immigratiedienst in het district Leth bridge. terwijl father Sullivan, assistent directeur van het distriet Calgary, wordt bijgestaan door een andere Nederlandse mevrouw Boumans, die uit Noord-Holland afkomstig is. De situatie van dit ogenblik geeft vol gens de rector-magnificus reden tot gro te bezorgdheid, omdat, zoals dq, laatste tweehonderd jaar steeds in Europa is ge beurd, de universiteitsstudenten snel de publieke opinie weerspiegelen hetzij latent in de universitaire gemeenschap hetzij in hun persoonlijke gesprekken". Dr. Entraigo hekelt met name het ..on voldoende gedrag" der Spaanse heersen de klassen Het hieruit voortkomende ver lies aan prestige, de sociale ongelijk heid dezer klassen alsmede de sterke cenuur zijn naar zijn mening enige van de oorzaken voor de onrust onder de stu denten. Drie weken geleden heeft dr. Entralgo. die tijdens deburgeroorlog aan Fran co's zijde streed, een bezoek gebracht aan het Spaanse staatshoofd. Men neemt aan» dat hij toen een copie van zijn open brief heeft overhandigd. D*e kritiek van- de rectormagnificus sluit aan bij de uitslag van een enquête, die kortgele den onder Spaanse studenten is gehou den en waaruit bleek dat de meerderheid van hen tegen het tegenwoordige be wind is. Met ingang van 1 maart 1956 is luite- riant-kolonel-waamemer J. L. Bosch benoemd tot luchtmachtattaché van Ne derland te Bonn. Hij werd op 1 januari 1940 bij de mili taire luchtvaart geplaatst en maakte de oorlogsdagen van 1940 mee. Op 25 juli 1940 trachtte hij met een motorbootje van bet strand te Petten naar Engeland te ontkomen; hij werd echter verrast door de Duitsers doch wist te vluchten. Op 29 September 1941 probeerde hij het opnieuw, nu van het eiland Wieringen. Hij verschalkte de Duitse batterijen aan het Marsdiep maar 15 kilometer uit de kust. kreeg hij motorpech en de volgende dag werd hij door een Duitse mijnen veger aan boord genomen en naar Ne derland teruggebracht. Voor een Duitse krijgsraad hoorde hij de doodstraf tegen zich eisen, doch hij werd tenslotte ver oordeeld tot een tuchthuisstraf van zes jaar. Verscheidene jaren bracht hij ;n vele Duitse gevangenissen door, tot 5 Mei 1945 toen hij door de Engelsen werd bevrijd. Thans is luitenant-kolonel-waarnemer Bosch commandant van de basisgroep op de vliegbasis Ypenburg. Earl (graaf) Nelson, de 65-iarige achter achter-achter-neef van de Britse zeeheld admiraal Lord Nelson, zal in het parle ment protesteren tegen beëindiging van het jaarlijkse pensioen van f 50.000, dat de Britse regering 145 jaar lang ven 1806 tot 1951 aan het hoofd van de familie Nelson heeft uitbetaald. Het pensioen werd door de toenmalige Labourregering» geschrapt, toen de vijfde earl Nelson overleed. De huidige earl, een voormalige planter, meent, dat de re gering wel niet verplicht is tot in eeuwig heid f 50.000 per jaar aan de familie Nel son te betalen, doch zij had volgens hem dit pensioen met een bedrag ineens moe- jen afkopen. Dat is indertijd ook met an- 'dere soortgelijke pensioenen gebeurd. Indertijd verzette de conservatieve op positie zich tegen de intrekking van het pensioen. Churchill sprak toen van „dief stal". 11 Dc Britse admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat de „Theron", het schip van de Britse Zuidpoolexpeditie, dat sinds drie weken in de Weddell-zee door het ijs was ingesloten, zich heeft weten te bevrijden. De „Theron" moet nu binnen zes weken, voordat de winter invalt, leden en voorra den van de expeditie te Vahsel Bay, op de kust van Coatsland, aan land brengen, omdat daarna de Weddell-zee geheel dicht vriest. Het merendeel van de mannen aan boord van het schip zal te Vahsel Bay de winter doorbrengen. Daarna zullen zij beginnen met het onderzoeken van de nog niet in kaart gebrachte streken van het Zuidpoolgebied, ter voorbereiding van de voorgenomen tocht te land over de Zuidpool. Een andere Britse expeditie, georgani seerd door de „Royal Society", is reeds op Coatsland aangekomen. Een woordvoerder van dc Westduitse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat bondskanselier Adenauer voorlopig afziet van een vakantie „met het oog op de parlementaire situatie". De moeilijkbeden, die in de regerings coalitie zijn gerezen in het bijzonder het conflict tussen de christen-democraten en liberalen over de door de C.D.U. voorge stelde nieuwe kieswet, schijnen dr. Adenauer er toe te nopen, voorlopig in Bonn te blijven. Op aanraden van zijn dokters had hij aanvankelijk overwogen, vakantie te nem-- Zuid-Zwitserland. ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. MA£ET. BEQDEN» EN STAAlWARENFABRlEKEN IE ZEVEN8ERGEM Vlakbij Parijs organiseren de hoofdoffi cieren van de NATO-troepen jaarlijks een nachtfeest: Bfj deze gelegenheid na men de officieren dit jaar om beurten dé dirigeerstok uit handen van dc dirigent, die de Canadese band leidde. Op de foto hanteert maarschalk Montgomery de dirigeerstok.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1