P. v.d. A.B.C. op gevaarlijk ijs Dode-Zee-vondst ontcijferd Een nog vitale Schmidt kan zich heter verdedigen dan Jungschlager VOLKSFRONT-sfeer in Parijs Communisten stellen reeds eisen Duits weekblad oordeelt fel Huidige Italiaanse koers kan gevaarlijk worden Een teken aan de wand: Pravda- artikel van Togliatti Hoge Westduitse functionaris geschorst Zachtere lucht met resem Loep op Italiaans en Parijs rood en op Nederlands rose J Eisenhowers besluit Niet één, maar tien kunstmanen In feite tdch naar een opening naar links donderdag 26 januari 1956 DAGBLAD KOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Handelsmargebeschik king binnenkort weg n Publicatie inlioud 1102 deze zomer Mevrouw Bouman behoeft dringend hulp Lof voor correcte behandeling Te langzaam ontwaakt bij radicalen de vrees voor het rode gevaar Bijna alle Bredase gevangenen zitten terecht Bankdirecteur op vrije voeten gesteld WEERBERICHT Voor eind fabruari medisch onderzoek GEVANGENISSTRAF WEGENS MAJESTEITSSCHENNIS Met „Feitelijk is het zo" is het feitelijk helemaal niet zo „Onze vriend Amiroeddin Ook de andere twee getuigen, die met de generaal terugkeerden, t.w. de onder luitenant J. Koenders en sergeant J. Ver schoor, die beiden onder de generaal bij de missie hebben gediend, vonden, dat zij zeer coulant waren ondervraagd. De heer Koenders voegde daaraan met een zekere voldoening toe: „Ik heb tenminste mijn mening over de getuigen a Pijnlijk moment Grootste bewondering voor verdedigster „Voor vijf of zes kan vervroegde vrijlating worden overwogen" Mendès-F ranceMollet Gecompromitteerd wegens houding t.o.v. joden Weinig bemoedigend De fraude bij de Commerciële Bank De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuw of regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. In het Noorden temperaturen om het vriespunt, elders dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. Vrijdag 27 Januari: zon op 8.31, onder 17.17 u. Maan op 17.41, onder 7-59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA Weer drie getuigen terug w.v...va^v^v .-v Vóór eind februari verwacht president Eisenhower een definitief medisch on derzoek. Dit heeft hij gisteren meegedeeld op zijn wekelijkse persconferentie. De president voegde hieraan toe: „Ik zal dan geen tijd verbeuzelen met mede te delen of ik mij al dan niet als president her kiesbaar zal stellen". De president zei, dat ofschoon zijn ge zondheidstoestand de belangrijkste factor was bij de beslissing over een mogelijke nieuwe ambtsperiode, ook andere fac toren overwogen moeten worden In ant woord op een vraag ontkende de presi dent, dat zijn familieleden tegen een be slissing om zich herkiesbaar te stellen, zouden zijn. „Het voornaamste probleem waarvoor ik' mij thans gesteld zie, is te pogen uit te maken welke invloed mijn gezond heidstoestand zal hebben op mijn uitoefe ning van bet presidentsambt en n i e t de uitwerking daarvan na te gaan op mij zelf Hiermede hangen samen de toewij ding en kracht, die ik beschikbaar moet kunnen stellen om iets voor het welzijn van de Verenigde Staten gedaan te krij- kcn. Ik kan mij bv. vandaag wel zeer krachtig gevoelen, maar weet, dat ik een man hen, die ziek is geweest", aldus de president. De verwachting, welke wij dinsdag uit spraken. dat minister Zijlstra die dag tij dens een bijeenkomst op de Hoge Veluwc zou aankondigen, dat de handelsmargebe schikking zal gaan verdwijnen is door di feiten bevestigd. De minister, die verge zeld was van staatssecretaris Veldkamp, heeft daar ten overstaan van vertegen woordigers van middenstandsorganisaties en van de werkgevers in de industrie me degedeeld. dat de veelbesproken en ge kritiseerde maatregel binnenkort zal worden ingetrokken. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken zeide hierom trent nog, dat de besprekingen over de strikte nrijsstabilisatie, die in de tegen woordige omstandigheden past, bevredi gend zijn verlopen. De minister had bij de bovenbedoelde vertegenwoordigers van de organisaties veel begrip gevonden voor het standpunt van de regering, ten aan zien van de door haar gevoerde politiek van prijsstabilisatie. Het overleg ter zake zal overigens nog woorden voortgezet. Het gerechtshof te Den Haag heeft de t57-jarige journalist J. F. conform de eis wegens majesteitsschennis tot een gevan genisstraf van 10 dagen veroordeeld. Ook de rechtbank had F. deze straf opgelegd. F. werd er van beschuldigd, als hoofd redacteur van „De Nieuwsbrief" in een artikel de Koningin te hebben beledigd. "Als Jungschlager net zo onschuldig is Met liet toestel uit Djakarta arriveer den woensdagavond op Schiphol drie van de elf Nederlandersdie in de Indo nesische hoofdstad als getuigen a de charge optraden in het proces tegen de Nederlander Leon Jungschlager. Het waren de heren generaal-majoor A. J. A. Pereira, voormalig hoofd, van de Ne derlandse militaire missie in Indonesië, onder-luitenant J- Hoenders en sergeant J. Verschoor. De foto toont de heren tijdens de persconferentie na aankomst op Schiphol. V.l.n.r. sergeant Verschoor, generaal-majoor Pcireira en onder-luite nant Hoenders. aangezien bet proces tegen Jungschlager nog deze maand mogelijk zal worden be sloten, zei de generaal tot slot, dat hij de indruk had, dat dit wel juist kan zijn. Men is althans praktisch door het ge tuigenverhoor heen. de voormalige Nederlandse Militaire flie tijdens dit proces van alles beticht, dan ZOu ik volgens Nederlandse Juridische maatstaven denltcnd geloven. dat hy moet worden vrijgesproken". Aldus generaal-majoor A. J. A. Pereira, voormalig hoofd van de Nederlandse Militaire Missie in Indonesië, die in Dja karta als getuige i décharge in de proces sen tegen Jungschlager en Schmidt is gehoord en die gisteravond samen met twee andere getuigen op Schiphol is teruggekeerd. Alle drie getuigen hadden lof voor de correcte wijze, waarop zij in Djakarta zijn behandeld. Ze hadden gelogeerd in Hotel des Indes en werden volkomen vrij gelaten in hun bezoekjes in de stad. Wei moesten ze dit van tevoren bij de politie- wachtpost melden, opdat zij op hun toch ten door een politie-jeep konden gevolgd. Aan de getuigen was nu eenmaal een garantie voor hun veiligheid gegeven en die wilde men in Indonesië op deze wijze nakomen. Overigens was generaal Pereira blij in Nederland terug te zijn, doch dit in hoofdzaak, „omdat ik in Djakarta mew te doen had". Hij is er circa twee en een halve week geweest. Op het spervuu De Engelse geleerde H. Wright Baker is in het laboratorium van de universiteit van Manchester erin geslaagd een van de zeven papyrusrollen, die in 1947'48 bij de Dode Zee gevonden 'zijn, te openen. De rol is ongeveer 30 cm breed en 2.5 meter lang. prof. Wright Baker is reeds met de ver taling begonnen. De grootste geheimhou ding wordt daarbij betracht. Men verwacht echter, in de komende zomer gelijktijdige publikatie van de inhoud in Londen, Was hington en Jordanië. He succes van prof. Wright Baker is van grote betekenis, daar de geleerden voor het ook charge kunnen zéggen^' vriend Amiroeddin". b.v. over onze Inderdaad was er een pijnlijk moment geweest, toen de heer Koenders gecon fronteerd was met de getuige charge Manoppo en deze laatste beweerde, dat de heer Koenders hem moest kennen, omdat hij. Manoppo, vroeger onder hem had gediend. Onze landgenoot sprak dit tegen, waarop Manoppo aanvoerde, dat de heer Koenders hem enkele dagen geleden in Djakarta nog als oude bekende de hand had geschud. Naar inmiddels door persberichten ook hier te lande al bekend is, werd de zit ting toen geschorst, omdat rechter Maeng- küm wilde uitzoeken, of de heer Koen ders meineed, had gepleegd. Op de zitting twee dagen later verklaarde de heer Koenders toen. dat hij Manoppo nooit had gekend, doch dat men er hem opmerk zaam op had gemaakt, dat hij Manoppo inderdaad wel de hand had geschud. „Ik heb kort na mijn aankomst zoveel oude bekenden gezien en zoveel handen geschud, dat ik dit was vergeten" ver telde de heer Koenders. „Ik herinnerde me die handdruk eerst later, maar toen wist ik ook voor wie ik Manoppo had aangezien. Ik had hem verwisseld met een gewezen employé van de Unie. die ik in de jaren vlak na de oorlog daar had gekend". Thans zijn nog zes Nederlandse ge tuigen a décharge in Djakarta. De voorzitter van het Amerikaanse co mité voor het internationale geophysische jaar 1957/1958, dr. Joseph Kaplan, heeft gisteren bekend gemaakt dat het comité de regering heefr geadviseerd in het geo- physischc jaar tien kunstmatige aardsaiel- lieten te lanceren Wellicht zouden er vijf of zes de beoogde baan bereiken. Dr. Kaplan, dié dit bekend maakte op de jaarvergadering van het instituut voor aeronautische wetenschappen, zeide, dat de satellieten, die ongeveer zo groot zijn als een voetbal, waarschijnlijk enkele we ken mischien wel enkele maanden hun baan zouden blijven volgen. Zij zouden negentig minuten nodig hebben om een maal de baan rond de aarde af te leggen en zouden met optische en radiotechnische apparatuur van de grond af kunnen wor den gevolgd. Bij zeer goede weercondities bestaat de kans, dat zij met het blote oog zichtbaar zijn. vraagstuk stonden hoe de rollen, die to taal geoxydeerd waren, te openen zonder de tekst te vernietigen. De rollen waren gevonden in de nederzetting Khirbet Qum- ran bij de Dode Zee door een Arabische jongen. Een gemengd Franse, Amerikaan se en Jordaanse expeditie van archeolo gen, historici en bijbelexperts vond op deze plaats nog meer rollen, sommige in tact, andere in stukken. Men neemt aan, dat de eerste vondst van zeven rollen, die de ontdekking van de eeuw genoemd wordt, bijbelteksten zal opleveren, die alle andere tot dusver bekende. in ouderdom zullen overtreffen. Men verwacht namelijk originele beschrij vingen te vinden van het leven in Palesti na tot 200 jaar voor Christus. Deze week is „Het Vrije Volk" een nieuwe rubriek begonnen, welke het blad „P. v. d. A.B.C." gedoopt -heeft. Onder de titel: „Feitelijk is het zó" zal in dit rubriekje dagelijks uiteengezet worden, wat de P.v.d.A. van allerlei politieke zaken denkt of vindt, wat zij al bereikt heeft of nog wil bereiken. Dit met het oog op de naderende ver- kiszin§6n Dat er de P.v.d.A. wel heel veel aan gelegen is bij deze verkiezingen in ka tholieke kring stemmen te winnen, blijkt wel duidelijk hieruit, dat Het Vrije Volk zijn nieuwe rubriek opent met de vol gende vraag aan de orde te stellen: „Is het de rooms-katholiek verboden op de Partij van de Arbeid te stemmen in het bisschoppelijk mandement 1954, getiteld: „De Katholiek in het openbare leven van deze tijd"?". Het blad antwoordt hierop: „Neen. Het mandement spreekt nis', over het stemmen. Is het hem verboden lid te zijn van de Partij van de Arbeid? Neen. Dat is hem niet verboden. De bisschoppen van de Rooms-Katholieke Kerk hebben van de rooms-katholiek gevraagd geen lid te blijven of te wor den van de Partij van de Arbeid. Maar zij hebben uitdrukkelijk de be slissing, of een katholiek in de Partij v. d. Arbeid wil blijven of tot die partij wil toetreden aan elke katholiek per soonlijk overgelaten. De bisschoppen hebben die vrijheid gelaten mede uit een bijzondere reserve, die zij in acht nemen tegenover de politieke vrijheid. De ka tholiek, die in geweten ervan overtuigd is, dat hij lid van de P.v.d.A. behoort te zijn, kan derhalve zijn geweten vol gen. Zo zijn de feiten.". Een heel interessant antwoord zowel om wat het zegt, als om wat het ver zwijgt! Men zal zich herinneren, hoe na de verschijning van dit mandement in so cialistische kring geweldig gefulmineerd is tegen wat genoemd werd „de gewe tensdwang", in dit bisschoppelijk stuk op katholieken in politicis uitgeoefend. Nu de verkiezingen naderen, is „Het Vrije Volk" echter tot de ontdekking gekomen, dat het mandement de gewe tensvrijheid onverlet heeft gelaten. Een late erkenning van de feiten in dezen, kennelijk geïnspireerd door de verkie zingen, die het voor de socialistische propaganda noodzakelijk maken op de respectering der gewetensvrijheid in het mandement alle nadruk te leggen. „Het Vrije Volk"-stukje geeft overi gens een onvolledig beeld van de feiten ter zake van het mandement en de P.v.d.A. en schiet derhalve tekort tn de voorlichting, welke het blad met deze rubriek beoogt Wij willen het blad hier bij wel even helpen. Inderdaad hebben de bisschoppen de gewetensvrijheid der gelovigen onverlet gelaten. Maar zij hebben wel enige din gen gezegd, die voor de gewetensvorming der katholieken op dit punt van vitaal belang zijn en die door „Het Vrije Volk" geheel verzwegen worden. Zo hebben zij er op gewezen, dat de Partij van de Arbeid generlei basis of garantie biedt voor echt christelijke politiek. Volwaar dige christelijke politiek, aldus de bis schoppen. kan niet bestaan zonder chris telijk beginsel en tenslotte ook niet zonder eendracht in dat beginsel. In feite is het echter zo, dat deze partij niet vanuit dat christelijk beginsel werkt en dat ook niet kan doen: integendeel, feitelijk overheerst in de P.v.d.A. een levenshouding, die niet wil weten van de beginselen en idealen, welke voor de christen heilig zijn. De socialistische doorbraak is niet de weg om de maat schappij in christelijke geest op te bou wen en de door Paus Pius XI zo nood zakelijk geachte hervorming der zeden door te voeren. De bisschoppen zijn dan ook van mening, dat hét onverantwoord is deze weg te gaan. Zo zijn de feiten pas volledig! Al spreken de bisschoppen tn het man dement niet met zoveel woorden over het stemmen, bij het uitbrengen van zijn stem zal de katholiek wel ernstig reke ning moeten houden met deze bisschop pelijke woorden. vragen, dat de journalisten op Schiphol op hem afvuurden, gaf hij onder m de volgende antwoorden: „Ik ben niet verbaasd geweest over ae vragen, die mij bij de processen zijn g «teld. Af en toe kreeg ik de indruk, dar men mij geloofde en de verklaringen van de getuigen charge, die lijnrecht tegen de mijne ingingen, niet. Met de beide ge vangenen heb ik geen apart contact ge had. Schmidt maakt nog steeds een vitale indruk. Hij is zeer agressief en kan zich vermoedelijk beter verdedigen dan Jung schlager". Generaal Pereira zeide voorts op de terugweg in Bangkok mr. A. C. yan Em- pel, die daar nog steeds op zijn visum wacht niet te hebben gezien. Dat mevr. Bouman in de veelomvattende en inge wikkelde verdediging dringend hulp be hoeft, stond voor hem vast. „Over het werk van haar kan ik niet anders dan mijn grootste bewondering uitspreken (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, donderdagmorgen President Coty heeft gisteren de gebruikelijke consultaties over de aanwijzing van een kabinetsforma teur voortgezet. Overigens heeft de volksfront- verkiezing van de Kamer-voorzittci voor de toekomstige kabinetsforma teur de beer Guy Mollet dus waarschijnlijk de -moeilijkheden zeker niet verminderd. De oppositie, die bet republikeinse front te wach ten staat, is sterk onder de indruk irekonien van de volksfront-atmos- zo zeide hij. „Ik ben er erg van onder j £eeJ.^ zoals we reeds teil reven de indruk gekomen". „Ik mocht, toen ik gehoord werd, wel alles zeggen wat ik op mijn hart had, als ik dat had gewild", vervolgde hij. „Die indruk had ik tenminste wel. Maar ik had geen behoefte om veel te zeggen. Ik heb er mij toe beperkt op de vragen te ant woorden". Sprekend over het bericht, volgens het welk rechter Maengkom mr. Van Empel nu niet meer als verdediger wil toelaten, dinsdagavond na afloop van de tweede stacuming in de Kamer heerste. De onstuimigheid, waarmee de commu nisten het republikeinse front bijvielen in de derde overrompelingsstemming, gaf aan de Kamer een beeld van dat der hef- Ugste dagen van 1936. De communisten Het Westduise geïllustreerde blad „Re vue" heeft deze week een artikel gewijd aan de Duitse oorlogsmisdadigers in Breda en de stemmen, die in de Bonds republiek zijn opgegaan om deze mannen in vrijheid te stellen. „39 Duitse gevangenen vergiftigen de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Nederland, maar wij zijn van mening dat elk beroep op de menselijkheid in hun geval misplaatst is. Met uitzondering van vijf of zes gedetineerden ten aanzien van wie wellicht een vervroegde vrij lating zou kunnen worden overwogen 4itten alle andere veroordeelden terecht in Breda. Zij hebben voor aan vaste regels onderworpen tribunalen ter®chtge®'iJa^ Zij hadden hulp van verdedigers en j konden tegen hun veroordeling '"J^e? gaan. Het behoeft ons met te verwonde ren dat zij niet konden profiteren va. verzachtende omstandigheden, want zij hebben zeer zware misdaden De§^"- wrede mishandelingen van gevangenen, die zich niet konden verweren, executie» zonder vorm van proces, het vermoorden van onschuldige voorbijgangers op straat om slechts enkele van hun misdaden t>_ noemen. Wij zouden er slecht aan doen ten behoeve van hen een beroep op ge voelens van menselijkheid te doen. ge voelens die de gevangenen jaren achter een met voeten hebben getreden", aldus „De Revue". Het artikel is geïllustreerd met verschei dene foto's van gevangenen, foto's van vermoorde verzetsstrijders en een repro- duktie van een kwitantie, waarop een Nederlands burger verklaart de somma van 37-50 te hebben ontvangen voor het uitleveren van vijf Nederlandse Jo den aan de Duitse autoriteiten. willen nu de volksfrontstemming er in houden en hebben reeds voorstellen inge diend met aanvraag van urgente behan deling. Op hun lijst staan: opheffing van de terreur-onderdrukking in Algerije, verkorting van de diensttijd tot een jaar, onmiddellijke intrekking van de wet- Barangé, onmiddellijke verboging der lonen. De communistische vakbewegingen behoeven nu nog maar in beweging te ko men en de dagen van bet ministerie-Blum zijn teruggekeerd. Dit gevaar is a^er- minst denkbeeldig, zeer recel zelfs. Men kan dus niet verwachten, dat iemand de opdracht van kabinetsformatie met een onbezorgd hart zal kunnen aanvaarden. Men weet intussen niet, hoe de ware verhoudingen zijn tussen de leiders van het republikeinse front en in het bijzon der tussen de hoofdleiders Guy Mollet en Mendès-France Laatstgenoemde is er van overtuigd, dat Guy Mollet het eerst voor de -kabinetsformatie aan bod zal komen. Zijn omgeving heeft zich derhalve daarop ingesteld en heeft laten weten, dat hoe- wel de lieer Mendes-E rance specialist heet te zijn op het gebied van financiën cn economie, hij deze post met begeert. Officieel wordt het zo niet gezegd, daar heet het, dat financiën en economie on der één leiding moeten komen en liefst onder die van de minister-president. De reden van deze wens van Mendès- France is nogal eenvoudig. Hij heeft al in de verkiezingscampagne de vrees uitge sproken voor een herhaling van de ge schiedenis van 1925, toen het kartel der linksen van Herriot, en van 1936, toen het bewind van Blum werd lam geslagen De vrees is namelijk algemeen, dat men de prijzen niet zal kunnen vasthouden en er met de daarmee gepaard gaande loons verhogingen, inflatie z'al komen. Posten als financiën en economische zaken zijn derhalve bijzonder riskant. Neen, de heer Mendès-France begeert buitenlandse zaken. Maar het geval wil dat daarvoor ook enkele zeer nauwe geestverwanten van Guy Mollet in aan merking komen. De grootste moeilijkheid evenwel is het opdringen der communisten. Deze hebben het in het bijzonder voorzien op de Pa rijse verdragen en zouden juist op grond italië weinig verbazing gewekt. Intussen (Telefonisch van onze correspondent) ROME, woensdagavond. Drie weken geleden, Ier gelegenheid van de jaarwisseling, publiceerde Togliatti evenals Nenni een soort „boodschap aan bet Italiaanse volk". In beide boodschappen werd, zij bet op grond van uiteenlopende motieven, min of meer duidelijk de verwachting uitgesproken, dat het nieuwe jaar een communistische „Machtsiibername" in Italië zou opleveren. Nu werd vandaag de tekst bekend van een groot artikel, dat de communistische leider Togliatti in de „Pravda" heeft geschreven en waarin bij op typisch Russische wijze, namelijk zeer breedvoerig tracht aan te tonen, dat het beruchte „pact van eenheid van handelen" tussen communisten en Nenni- socialisten in de allernaaste toekomst zal voeren tot een radicale koers wijziging van de Italiaanse politiek. Een wijziging in Sovjet-russische rich ting wel te verslaan. Dit artikel in het officiële Russische belang, omdat met name de Kerk zich in partij-orgaan van de hand van het Ita- j groeiende mate bezorgd toont 0ver de po- liaanse parlementslid Togliatti heeft in j litiekc ontwikkeling in Italië. Deze be- van de buitenlandse politiek tegen het Quai d'Orsay kunnen stemmen hebben bepaalde katholieke kringen er tóch op gereageerd. Dat is daarom van Dr. Otto Brautigam, hoofd van de af deling voor Oost-Europa van het West duitse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat hij zijn func tie op verzoek van de minister van bui tenlandse zaken, von Brentano, tijdelijk heeft opgegeven. Dit is geschied hangende een onderzoek naar beschuldigingen vol gens welke hij zou hebben meegewerkt aan liquidatie van Joden in de Baitische staten in 1941. Volgens een mededeling van het ministerie, die gisteren werd uit gegeven, zal het onderzoek wel enige tijd in beslag nemen. De beschuldigingen zijn vervat in een boek getiteld: „Het derde rijk en de Jo den", dat de vorige maand in Berlijn is verschenen. Hierin worden verscheidene documenten aangehaald, welke afkomstig waren van het „ministerie voor het be zette Oosten", dat tijdens de oorlog be stond. Een van de documenten is een brief, ondertekend door Brautigam, waar in de rijkscommissaris in Riga ervan be schuldigd werd, dat hij terechtstelling van Joden verhinderde. Brautigam verklaarde gisteren, dat hij die brief weliswaar geschreven had, doch dat men daaruit niet mocht opmaken, dat hij de Jodenvervolging steunde. Toenter tijd was het onmogelijk de Joden te steu nen in officiële documenten. Dat kon slechts gebeuren in persoonlijke gesprek ken, zo zei hij. Brautigam zei, dat hij de kwestie reeds in 1948 aan de Amerikaanse openbare aanklager van het proces in München had uiteengezet en dat hij daarop niet vervolgd was, doch als getuige a charge optrad. Ook een Duits gerechtshof in Neurenberg bepaalde in 1949, dat vervolging geen zin had, omdat vrijspraak onvermijdelijk scheen te zijn. Op instructies van minister von Bren tano is Brautigam nu bezig met »het op stellen van een uitvoerig verslag over zijn activiteit tijdens de oorlog. zorgdheid betreft op de eerste plaats de weifelende koers der regeri-.gspartijen. waarvan de christen-democratische partij verreweg te belangrijkste is. Na gedurende twee volle jaren te heb ben gepolemiseerd over de beruchte „opening naar links", hebben de leiders van de grote katholieke partij thans offi cieel en met grote duidelijkhid medege deeld, dat zij niet alleen voor zulk een opening absoluut niets voelen, maar dat zij ook onder géén voorwaarde over een toenadering tot Nenni wensen te denken Dit heeft o.m. Fanfani, de katholieke partij-secretaris, zondag nog in een grote rede gezegd. In kerkelijke kringen (en we bedoelen hiermede wel degelijk óók het Vaticaan) vraagt men zich echter op dit ogenblik af, of <Je feiten intussen niet een veel duidelijker taai spreken. Immers de regering-Segni, die in hef parlement over een uiterst kleine meer derheid beschikt, wordt nu ai sedert minstens twee maanden in het leven gehouden dank zjj de steun van de ex treem-linkse oppositie. Bjj elke voorko mende gelegenheid hebben de commu nisten en Nenni-socialisten ófwel voor de regering gestemd ófwel zich ostenta tief van stemming onthouden; terwijl aan de andere kant de coalitie-partijan verstek lieten gaan'. Aanvankelijk wekte deze nieuwe koers van de communisteft en hun handlangers verbazing. Maar thans hebben zij openlijk en zonder omhaal bekend gemaakt, dat zij het huidige kabinet voorlopig op de been willen houden. Hun officiëaj motief luidt, dat deze regering op het gebied van de sociale maatregelen een politiek volgt, die geheel strookt me* de aspiraties van de zg. „arbeiderspartijen". Maar het is dui delijk, dat de werkelijke beweegredenen van geheel andere aard zijn. Na de val van de regering-Scelba zijn de vooruitzichten voor de communisten er inderdaad heel wat beter op gewor den. De economische moeilijkheden, waarin Italië te kampen heeft, bieden een „ideale" achtergrond voor hun agi tatie en propaganda. De financiële cri sis, die zich dagelijks scherper begint af te tekenen en het gevaar van een nieuwe inflatie steeds minder denkbeel dig maakt, komt voor het communisti sche einddoel uitstekend van pas. In dit weinig bemoedigende kader worden thans de gemeenteraadsverkiezingen voorbereid, die in het komende voor jaar moeten worden gehouden. In zijn „Pravda-artikel wijst Togliatti op de grote betekenis van zijn „vriend en bondgenoot" Nenni. Het is inderdaad Nenni, die de „opening *iaar links" voor staat en die tot vervelens toe, over het „tweegesprek met de katholieke massa" spreekt. Deze katholieke massa is uitein delijk niets anders dan de massa van het kiezersvolk, dat zich gemakkelijk laat in palmen door de fraaie beloften van de communisten en door hun felle kritiek op de inderdaad moeilijke en precaire situa tie, waarin het land op economisch en financiëel gebied verkeert. Dat Togliatti voor het eerst sinds vele jaren in het grete Russische dagblad een artikel schrijft over de binnenland se politieke situatie van Italië en daar in bovendien zijn optimisme belijdt in zake de toekomst wordt als een teken aan de wand gezien. Het is een ernstige waarschuwing aan het adres der lei dende politici. De Renault-fabrieken zijn met een nieuw model op de markt verschenen, den „Dauphine" 5CV. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, maar de wagen, die in de komende lente voor het eerst zal ver schijnen, biedt plaats aan vijf personen en heeft een iets krachtiger motor dan zijn voorganger, de 4CV. Evenals bij de ïfCV zit de motor achterin. (Van onze weerkundige medewerker) De schaatsliefhebbers in ons land za) de moed opnieuw in de schoenen zakken want de lichte vorst die in de afgelopen nacht voorkwam wordt door een zachtere luchtstroom met zuid-westelijke winden verdreven. In de afgelopen nacht werd plaatselijk 2 a 3 gr. vorst gemeten. Zeer koud is het in Scandinavië, waar de meeste stations meer dan 20 gr. vorst hebben waarge nomen. Een storingsfront voorafgegaan door i sneeuw of ijzel bereikt vandaag het zuid westen van ons land en zal vanavond het noord-oosten van Nederland bereiken. De temperatuur, die aanvankelijk om het vriespunt schommelt, zal na de front passage belangrijk stijgen. Morgen be vindt het gehele land zich in de zachtere lucht met temperaturen boven de 6 gr. C„ waarbij af en toe »ncg wat lichte regen valt. De vooruitzichten blijven hierdoor onbestendig. Januari is tot op heden al veel te nat geweest. In het noorden van Nederland is plaatselijk al 130 mm regen gevallen tegen normaal in de hele maand 55 mm. Naar wjj vernemen heeft de rechter commissaris in de strafzaak tegen de lei ders van de in liquidatie zijnde N.V. „Commerciële Bank", in welke zaak on langs enige arrestaties hebben plaats ge had, de gewezen directeur dezer bank, mr. C. H. J. F. van H., op bepaalde voor waarden op vrije voeten gesteld. De in vrijheidstelling is geschied op grond dat de detentie van de ex-directeur voor het onderzoek niet meer nodig was. Verdachte heeft ten aanzien van het op zettelijk publiceren van onware jaarstuk ken een bekentenis afgelegd. Verwacht wordt, dat het -gerechtelijk vooronder zoek naar de overige feiten nog geruime tijd zal vergen. ü&to. flN» liitaiTt ..ti

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1