Bisdommen Rotterdam en Groningen SCHRIJNEND LEED VOOR EMIGRANTENFAMILIE i Klop op deur van Exc. Mansholt Fransen tonen openlijk over Bagdad-pact scepticisme S.E.R. kwam niet klaar met loonrapport Het duurt nog wel even voor de S.E.R. klaar is niet debat Instelling wordt 2 februari een feit Groot-Seminarie Warmond blijft bij Diocees Haarlem Premier Harahap geen ti jdslimiet Faure en Eden op de hoogte gesteld Landbouwschap pijnlijk getroffen door kritiek op zijn beleid Loonsverhoging in de landbouw Amerikaanse vrachtwagens voor Saoedi-Arabische troepenconcentratie öuhtnJïtóm DE LOEP zaterdag 23 januari 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Onvol waar dis" kind mag niet in Canada binnen Nog drie O.V.S.'ers in het ziekenhuis Interview met Tsjoe Weer kustmijnenveger overgedragen Propagandaballons worden afgeschoten Analist K.L.M. HEEFT OPTIE OP TIEN „ELECTRA'S" Volgende week vrijdag wordt opnieuw beraadslaagd WEERBERICHT Naar aanleiding van de benoe ming van mgr. Alfrink en mgr. Huibers tot apostolisch administra tor respectievelijk van de bisdom men Groningen en Rotterdam, vernemen wij uit officiële bron, dat deze beslissing kennelijk ten doel heeft de huidige bisschoppen als beste kenners van de situatie in de van hun bisdommen afge scheiden gebieden de kerkelijke organisatie te laten voorbereiden. De beslissing houdt op zichzelf geen verband met een al of niet spoedige benoeming van de nieu we bisschoppen, aangezien dezen eerst na ontvangst van hun bulle en na de daarop volgende .installa tie de volle jurisdictie over hun diocesen aanvaarden. In die tus sentijd besturen de apostolische administrators het bisdom. Nederlands-Indonesische besprekingen Boelganins „vriendschappelijke briefaan Eisenhower Recente opname van H. M. Koningin Juliana met haar oudste dochter, H. K. H. Prinses Beatrix, die Dinsdag a.s. 18 jaar wordt. Ministeriële zienswijze wordt niet zonder meer gedeeld Rijksbemiddelaars weifelen met de goedkeuring Tegen Israel Vertrouwelijk karakter Het prijsverschil le^rmlScnjeniO.Uarltts £sscljcnu)fg 3? tel:22320 ptotterèom Naar de maan! DE VOORZITTER van het Ame rikaanse comité voor het internationale geofysische jaar 1957/1958, dr. Joseph Kaplan, heeft hekend gemaakt dat het comité de regering heeft geadviseerd in het geofysische jaar tien kunstma tige aardsatellieten te lanceren- Wellicht zouden er vijf of zes de beoogde baan bereiken. Zodat men niet bang behoeft te zijn voor overbevolking van de maan, indien iemand naar de maan gewenst wordt, aangezien nog tien kunstmanen in reserve komen. Nu zullen deze „satellieten" voorlopig nog wel wat te klein zijn om erop een bal te geven, daar zij ongeveer zo groot zullen zijn als een voetbal- Maar men weet nooit, hoe een bal letje rollen kan. En zoals voetbal len tegenwoordig onder alle weers- en terreinomstandigheden doenlijk schijnt, is het best moge lijk, dat deze ballen gaan groeien als de befaamde sneeuwbal! Bij zeer goede weercondities be staat zelfs de kans, dat de kunst manen met het blote oog zichtbaar zullen zijn- Zodat dan met St.-Ni- colaas mogelijk 11 manen door de bomen zullen schijnen, wat de feestvreugde slechts kan verhogen! Minder prettig vinden we het, dat wellicht nog meer twistappels aldus op onze politieke fruitschaal worden geworpen. Verschillende naties maken immers reeds aan spraak op de Zuidpool? Hoe zal dat gaan met de echte maan en de satellieten? De mensheid moge zich wel heel knap vinden met alle soorten bom men, de kunstmaan enz., de tra giek van het geval is o.i., dat, hoe meer wij het tijdstip schijnen te naderen om in letterlijke zin naar de maan te gaan, de wereld in fi guurlijke zin naar de maan dreigt te gaan. De weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met in het westen van het land mogelijk wat regen. Overwegend matige zui delijke wind. Stijging van temperatuur. Zondag 29 januari: zon op 8.28, onder 17.23. maan op 20.30, onder 8.52. Maandag 30 januari: zon op 8.27, onder 17.24. maan op 21.50, onder 9.13, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, de pauselijke nuntius/internuntius in Nederland, die door de H. Vader is belast met de uitvoering van hor, decreet „Diocesium Immutationes", krachtens hetwelk de beide nieuwe bisdommen van Rotterdam en Groningen werden opgericht, heeft thans in een decreet, gericht tot de Nederlandse bisschoppen bepaald, dat deze verdeling der Nederlandse bisdommen met ingang van 2 februari, bet feest van Maria Lichtmis, in werking treedt. Van de zijde van de Internuntia- tuur in Den Haag vernemen wij, dal. eveneens met ingang van 2 februari, mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschc-p van Utrecht, benoemd is tot admini strator apostolicus van het nieuwe bisdom Groningen, terwijl mgr. JP. Huibers, bisschop van Haarlem, be noemd is tot administrator aposto licus van het nieuwe bisdom Rotter dam. Zij besturen derhalve tot de benoeming van de nieuwe bisschop pen de nieuw gecreëerde bisdom men, die vroeger deel uitmaakten van hun bestuursgebied. Naar wij uit zeer bevoegde bron vernemen staat liet vast, dat bij de toekomstige vaststelling der grenzen tussen het nieuwe bisdom Rotterdam en het bisdom Haarlem het Groot Seminarie te Warmond tot bet bis dom Haarlem zal blijven behoren. VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRAGEN Het bezoek, dat de Canadese onder minister voor burgerschap en immigratie luit.-kol. Fortier op het ogenblik voor enkele dagen aan ons land brengt, heeft aanleiding gegeven tot pogingen om een schrijnend geval van emigrantenleed uit de wereld te helpen. In 1953 emigreerde de Nederlandse metselaar T_ d* met zijn vrouw en elf kinderen naar Canada. Hij moest een kind, de thans 18-iarige zoon Theodoor, in ons land achterlaten. Bij de keuring door de arts van het Canadese immi gratiebureau in Den Haag, had hij namelijk niet aan de medische eisen vol daan, welke in de Canadese immigratie bepalingen zijn opgenomen. De jongen werd door de Canade<- arts als geeste lijk-achterlijk aangemerkt. De vader In Canada heeft onlangs opnieuw een aanvraag voor immigratie van zijn zoon gedaan, maar opnieuw werd afwijzend beschikt. De onderminister verklaarde nu desge vraagd, dat hij dit geval nic' persoonlijk kent, wel gaf hij toe, dat de Canadese immigratie-bepalingen voorzien in de af wijzing van een aanvraag voor immi gratie. als niet aan bepaalde medische eisen wordt voldaan. Naar wij vernemen, woont de jongeman op het ogenblik bij een oom en tante. Hij werkt bij deze oom cis metselaar en doet zijn werk uitstekend. Voorts is hij leer ling vèn de opleidingscursus van de Nederlandse Aannemers Bond. De leider van dez® cursus npetai hem een goed leerling. De jongeman wordt door be voegde mensen een goed vakman ge noemd, die weliswaar geestelijk nog niet geheel is uitgegroeid en wat afwezig is. Het is niet onmogelijk, dat door Neder landse medici een rapport worcll uitge bracht, dat dan aan de Canadese immi gratie-autoriteiten wordt voorgelegd Het valt dan af te wac' ';en of de Canadese immigratie-autoriteiten alsnog een nieu we aanvrage in behandeling willen nemen, waarna de zaak opnieuw door de arts van liet immigratiekantoor zou moeten worden beoordeeld. Ook moet de Canadese immigratiedienst in ons land dan eerst nog contact opnemen met de autoriteiten in Canada die de nieuwe aanvrage van de vader hebben gewei gerd. De Indonesische premier, Harahap, heeft tegenover de pers ontkend, dat de voorzitter van de Indonesische delegatie hij de Nederlands-Indonesische besprekin gen, Anak Agoeng gde Agoeng hem tele fonisch had verzocht een tijdslimiet vast te stellen, waarop Nederland geantwoord zou moeten hebben op 't Indon. aide me- moire. Harahap zei, dat hem van zulk een verzoek niets bekend was. Hij had wel een gesprek gevoerd met Anak Agoeng, maar dit onderwerp was niet ter sprake gebracht. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de inhoud van Boelganins vertrouwelijke brieg aan Eisenhower ook aan de Franse regering is medegedeeld. Naar gezaghebbende kringen in Londen berichten is ook premier Eden, die aan boord van de „Queen Elizabeth" op weg is naar de V.S., terzake op de hoogte gesteld. Dc inhoud van de brief wordt met de meeste angstvalligheid geheim gehouden De Franse woordvoerder deelde mede. dat alleen de Amerikaanse en de Russi sche regering na onderling overleg ge rechtigd waren de brief te publiceren De perschef van het Witte Huis, James Hagerty. weigerde gisteren iets aan zijn verklaringen, die hij ten aanzien van het schrijven had afgelegd, toe te voegen. De brief was zo zeide Hagerty. geschreven in een vriendschappelijke geest en be vatte ideeën ter bevordering van de we reldvrede. De inhoud van de brief heeft vele spe culaties gewekt. Er zijn verschillende theorieën, waarvan de „N.ï. Times" er en kcle opsomt. Boelganin zou b.v. gevraagd hebben om een herstel van de „geest van Genève" teneinde de spanningen tussen oost cn west te verminderen. Een tweede theorie is, dat Boelganin Eisenhower zou hebben gevraagd de Amerikaanse rege ring te bewegen de principes van de Ban- dung-conferentie te aanvaarden. Deze principes houden o.m. in economische en culturele samenwerking, een afkeuring van het kolonialisme, een universeel lid maatschap van de V.N., een verbod °P atoomwapens en «rltenning van de rech ten der Arabieren op Palestina. Zelfs wordt verondersteld, dat Boelga nins brief plannen bevatte voor een ge meenschappelijke economische hulp aan het Midden-Oosten. 5 Foto C. MEYBOOM Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft in een brief aan de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed- (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, staat het Van rijksbemiddelaars aarzelend ten p zichte van het voorstel van de hooiaai- deling sociale zaken van het landbouw - schap om de lonen van de vaste arbeiders te verhogen met 5 en die van de losse met cent per uur. Een aantal leden van het college heeft namelijk bezwaar tegen onmiddellijke doorberekening van de verhogingen in de garantieprijzen. Werkgevers en werknemers zijn echter overeengekomen, dat de verhoging slechts zal worden geëffecteerd, indien de minister van Landbouw besluit de ga rantieprijzen overeenkomstig te verho gen. Gezien de ministeriële verklaringen tij dens het Kamerdebat over de landbouw begroting lijdt het geen twijfel, dat de minister tot doorberekening zal besluiten, indien het college de nieuwe c.a.o. goed keurt. Verschillende leden schrikken voor deze consequentie, verbonden aan hun goedkeuring, terug. Zij zouden liever zien, dat de werkgevers in de landbouw althans voorlopig afzien van hun doorberekeningseis. Het gevolg is, „dat tot nu toe in het college van rijksbemid delaars geen overeenstemming bereikt is kunnen worden over de nieuwe c.a.o. voor de landbouw. Zoals men weet willen de bedrijfsge- noten de voorgestelde lonen doen ingaan in de eerste volle week na de goedkeu ring. Een aantal leden van het college Wenst hieraan de voorwaarde te verbin den, dat men met de ingang van het nieuwe contraetjaar (per 1 mei) niet op nieuw aankomt met voorstellen tot wij- ziging van de primaire arbeidsvoorwaar den. Al deze moeilijkheden doen vermoe den, dat het nog wel even zal duren vóórdat de nieuwe loonvoorstellen het fiat zullen krijgen van de rijksbemidde laars. De toestand van degenen die gewond Werden bij de botsing tussen een vracht auto en een bus met leerlingen van de Ondergrondse Vakschool van de Staats mijn Emma te Treebeek, schijnt gelukkig zeer mee te vallen. Zoals bekend liepen bij dit verkeerson geval, dat gistermorgen op de rijksweg Roermond - Sittard gebeurde 16 scholie- ren kwetsuren op. Van de 5 O.V.S.-ers, die aanvankelijk in het ziekenhuis te Roer mond werden opgenomen, konden er in tussen twee naar huis terugkeren. De drie overigen zijn in het St.-Laurentlus- ekenhuis ter verpleging achtergebleven, "wee hunner hebben een lichte hersen schudding, de derde heeft een opperarm- breuk. De andere O.V.S.-ers die bij de botsing licht werden gewond zouden van daag of maandag naar de school kunnen terugkeren. Behalve de scholieren werden zoals later bleek, ook nog twee boven grondse arbeiders van de staatsmijn Em ma, die eveneens in de O.V.S.-bus zaten, licht gewond. Ook zij zullen binnen en kele dagen hun taak kunnen hervatten. De crisis in het Midden-Oosten heeft gisteren tot twee publikaties aau- jeiding gegeven, die de internationale tegenstelling opnieuw hebben toegespitst. De eerste publikatie is die van een Franse aide memoire over de vraagstukken van bet Midden Oosten en speciaal over het pact van Bagdad Deze aide memoire, waarvan de inhoud tegen de gewoonte in ook aan hel groic pu ie bekend is gemaakt, heeft in Londen een ernstige verbolgen beid gewe t. e tweede publicatie is die van een interview van he Lgyptisc ic ai „Al Goemhoeria" met de commimistisch-chinese premier en minister van nn enlandse zaken, Tsjoe en Lai, waarin deze op volkomen ongenuanceeii i ,vlJzc in uiterst felle termen partij kiest tegen Israël en voor de i a ïsx ie staten onder leiding van Egypte. Tsjoe en Lai's woorden vormen i e Gninese bezegeling van de pro-Arabische Sovjet- politiek, zoals die onlangs is gebleken bij bet debat in dc Veiligheidsraad Behalve deze feilen wet cn gisteren nog uit bet Midden-Oosten gemeld: Saoedi-Arabisclm troepenconcentraties nabij dc Golf van Akaba bij de Jordaans-Israëlische grens, een nieuw Saoedi-Arabiscli dreigement, het dispuut met Groot Brittannie over de Boerraimioase voor de Veiligheids raad te brengen en tenslotte een nieuw incident bij Gaza, liet vierde in 48 uur tijds. De Franse aide memoire is gericht aan de Amerikaanse en Britse regeringen. Dat Frankrijk hierin zijn standpunt ten aanzien van de vraagstukken van het Midden-Oosten uiteenzet, is normaal, aan gezien het naast Groot-Brittannië en de V.S. de derde ondertekenaar is van de drie-mogendhedenverklaring van 1950, welke het bestand in Palestina garan deert. Dat Frankrijk in de aide memoire blijk geeft een zienswijze te huldigen, ge heel afwijkend van die van de regering te Londen, kan al evenmin verwondering wekken. Het Franse standpunt was al in grote trekken bekend. Het besluit van Quai d'Orsay om de inhoud van het stuk bekend te maken wordt evenwel Parijs zeer kwalijk genomen. Officiële kringen in de Britse hoofdstad zijn van oordeel, dat hierdoor niet alleen de argumenten van die Arabische staten, welke zoals Egypte, sterk tegen het Bagdad-pact zijn gekant, zullen worden versterkt, maar dat ook een kloof tussen de westelijke mo gendheden aan het licht is gekomen, waarover Moskou zich zal verheugen. Het tijdstip van de aide memoire, waar op Foreign Office onmiddellijk met een verdediging van het Bagdad-pact heeft gereageerd, komt meent men eniger mate ongelukkig, drie dagen vóór de ont moeting EisenhowerEden. In dc aide memoire verklaart de Franse regering, dat de bedreiging van de vrije wereld meer van economische en politieke dan van militaire aard is. Het is juist daarom dat Frankrijk duidelijk meent te moeten laten uitkomen, dat een uitbreiding van het Pact van Bagdad, waardoor in vele Arabische landen ongerustheid is ont staan, voorkomen dient te worden. Een dergelijke uitbreiding kan slechts het neutralisme bevorderen en een spanning tussen de westelijke mogendheden en Egypte vergroten. Het westen, aldus de Fransen, mag niet verzuimen om Egypte van een anti-westelijke politiek af te hon den. De aide ipemoire spreekt zich daar- nïü !1't,v0°rccn economisch hulpprogram- van Ba'gdad om0""00816"' bUi'Cn hCl PaCt mftenG^ Fransen aldus hun scepticis me* tië hehhen Va" de Britse Bagdad- Creatie hebben uitgesproken, komen zü aa.n de andere kwestie in het Midden- Oosten, het Egyptisch-Arabische geschil. In het interview dat Tsjoe en Lai toe stond aan „AI Goemhoeria" zegt de Chi nese premier dat zijn land „de rechtvaar dige strijd van de Arabische landen" steunt „Amerika koloniseert Israël en le vert economische hulp en wapens voor de handhaving van het abnormale bestaan van dat land. Door Israël wil Amerika zijn imperialistische invloed over het ge hele Midden-Oosten uitbreiden." Communistisch China heeft volgens Tsjoe „altijd de rechtvaardige strijd van de Arabische volkeren gesteund. Het heeft de misdadige verjaging van de Ara bieren uit Palestina, dat hun vaderland is, veroordeeld. Het zionisme, dat door de imperialisten geëxploiteerd wordt, is te gen de belangen van de Joden zelf." Tsjoe die Egypte de „werkelijke pioniers op het Afrikaanse vasteland" noemde, riep ten slotte op tot „eenheid in non-agressie", daarbij het Bagdad-pact en de NATO ver oordelend. Gistermorgen is op de werf Van Nies- terns Scheepsbouwunie te Hellevoetsluis de kustmijnenveger Hr. Ms. „Drachten" aan de regering overgedragen en bij de Kon. Marine in dienst gesteld. Het schip is gebouwd voor rekening van de Ver. Staten als onderdeel van het „off shore procurement"-programma. De „Drachten" behoort tot de Dokkumklasse, heeft een waterverplaatsing van 425 ton en is de zesde mijnenveger, die in deze serie ge reed is gekomen. selvoorziening verklaard pijnlijk getrof fen te zijn door de wijze, waarop zowel in de pers als in de kringen der boeren, die in de afgelopen weken naar de redevoe ringen van de minister hebben geluisterd, kritiek is geuit op bet beleid van het Landbouwschap. Het betreft hier twee punten: de wijze van voorbereiding van het melkprijsgarantievoörstel van het Landbouwschap en een eventueel groter verschil van de garanties voor de zand en weidegebieden. Temeer betreurt het. dagelijks bestuur deze gang van zaken, omdat in de perio dieke bespreking met de minister op 30 november en 4 januari j.l. deze punten niet of slechts vrij vluchtig zijn bespro- ken. Het bestuur meende aanvankelijk gelet op het karakter van de bijeenkomst te Heerenveen op het aldaar gesproke ne bezwaarlijk t.e kunnen ingaan. Nu ech ter dezer dagen ook in een vergadering van de Gelderse Maatschappij van Land bouw te Lochem bovengenoemde punten door de minister zijn behandeld, voelt het zich verplicht zijn zienswijze kenbaar te maken. Ten aanzien van het eerste punt het binnenskamers behandelen van en het geven van onvoldoende voorlichting over de totstandkoming van de voorstellen van het landbouwschap kan het dagelijks bestuur niet zonder meer de Zienswijze van de minister delen. Het stelt vast, dat in het najaar van 1955 over het rhelkprijsvraagstuk openlijk is beraadslaagd in een zo ruime landbouw- kring, als in geen der voorafgaande jaren is geschied. Nadat het uiteindelijke voorstel door het bestuur van het Landbouwschap was aanvaard en tijdens de „hearing" op 30 november j.l. aan de minister was voorge legd, is het Landbouwschap terstond overgegaan tot volledige publikatie van dit voorstel. Aan de met de minister gevoerde be sprekingen heeft echter het Landbouw schap evenals voorheen steeds een vertrouwelijk karakter toegekend, daar bij uitgaande van de veronderstelling, dat dit steeds de opvatting van de minister is geweest en nog is. Mocht de minister thans tot een andere opvatting neigen, dan zou het Landbouwschap dit gaarne vernomen en aanvaard hebben. >\v; Het tweede punt betreft de discussie dan wel het aanbod van een eventueel groter prijsverschil dan in de gepubli ceerde regeringsbeslissing voorkwam, n.l. de integrale kostprijs voor het zand 24.90, doch daartegenover dan ook de integrale kostprijs van 21.60 voor de \veidegebieden. Het dagelijks bestuur begint met vast te stellen, dat noch in het officiële pers bericht, noch in het schrijven van de mi nister aan het Landbouwschap d.d. 30 de cember j.l, noch in diens schrijven aan de voorzitter van de Tweede Kamer, waarvan de minister een afschrift ver trouwelijk aan het Landbouwschap heeft doen toekomen, enige aanduiding van de mogelijkheid, laat staan de aanvaardbaar heid ener sterkere differentiatie is te vin den. De minister heeft dus zeker geen con crete propositie inzake een eventueel ver der uiteentrekken der garantieprijzen ge daan. Het dagelijks bestuur acht het met het oog op gezonde verhoudingen in de land bouw wel zeer bedenkelijk, dat thans bij vele boeren in den lande de indruk is ont staan, dat een zodanig voorstel aan het Landbouwschap in concreto is gedaan, doch dat het Landbouwschap dit zou heb ben afgewezen. Het bestuur van het Landbouwschap acht het dringend gewenst, dat de aldus ontstane onduidelijke situatie zeer spoe dig volledig kan worden opgehelderd. Een aantal vliegtuigen, naar men ge looft Tsjechoslowaakse, heeft in de af gelopen dagen boven Oostenrijkse gebied gevlogen en geschoten op propaganda ballons. die in de richting van Tsjecho- Siowakije dreven, aldus hebben Oosten rijkse grensbeambten bekend gemaakt. Zij zeiden, dat een aantal vliegtuig- projectielen op Oostenrijks gebied is neergekomen. Te Gross-Neusdiel in ne- der-Oostenrijk is een huis door zo'n pro jectiel beschadigd. De Tsjechoslowaakse regering maakte dezer dagen bekend, dat de ballons met propagandamateriaal, die in West-Duits- land opgelaten worden, o.m. door Radio Vrij Europa, gevaar opleveren voor de luchtvaart. Volgens Radio Vrij Europa is dat niet mogelijk. Het Tsjechoslowaakse persbureau ..Ce teka" meldde gisteren dat donderdag een propagandaballon is ontploft in het dorpje Dobraniva. waardoor een huis ver nield en zes mensen gewond werden. „Ceteka" verklaarde, dat de ballon actie kennelijk wordt uitgebreid. In mid den- en oost-Slowakije zijn talrijke bal lons waargenomen. Boven drie Oostslo- waakse districten werden de vorige week 500 ballons geteld. Advertentie De president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft in Washington ver klaard, dat de K.L.M. een optie heeft op tien Lockheed 'Electra'-verkeersvliegtui- gen. De Locheed L-188 „Electra" is bestemd voor de middelgrote afstanden. Het zal het eerste Amerikaanse verkeersvliegtuig zijn, dat ontworpen is voor het gebruik met schroefturbine-motoren. Het toestel bestaat nog niet; verwacht wordt, dat het eerste exemplaar in oktober 1957 vlieg gereed zal zijn. In de standaard-uitvoering zal de „Elec tra" plaats bieden aan zeventig passagiers; in de toeristenklasse-uitvoering zullen 91 passagiers kunnen worden vervoerd. Het vliegtuig is een laagdekker met een spanwijdte van 29.12 meter, romplengte 30.90 meter en hoogte 1037 meier. Het startgewicht is berekend op 44.680 kg.; aan brandstof zal worden meegenomen circa twintigduizend liter benzine. De maximum-snelheid zal, naar de fabrikant verwacht, 725 km per uur zijn; kruissnel heid 660 km per uur. Het vliegbereik heeft men becijferd op 3200 km. Voor start en landing zal de „Electra" vermoe delijk minder dan 1500 meter nodig heb ben. Tot dusverre hebben alleen vier Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen ..Elec- tra"-vliegtuigen besteld, die in 1959 zul len worden afgeleverd. American Airli nes heeft er 35 van besteld, Eastern Air lines 40 (met een optie op nog 30), Braniff negen en National Airlines 20. (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-Economische Raad is gisteren de hele dag in besloten zitting bijeen geweest °m zich te beraden over de vraag of er, in aanmerking nemend de invoe ring per 1 januari 1957 van de ouderdomsverzekering, van een huurverhoging van 25% en de reeds toegestane verruiming der secundaire arbeidsvoorwaarden, thans ruimte is voor een nieuwe loonsverhoging. Hierover is door de commissie lonen en orjjzen, een rapport uitgebracht waaruit zoals wjj dinsdag reeds uitvoerig heb ben uiteengezet een grote verdeeldheid der meningen is gebleken. De raad is gisteren dan ook niet verder gekomen dan algemene beschouwingen ■n enigerlei beslissing is niet genomen. In de namiddag is de vergadering verdaagd :ot de volgende week vrijdag. Diepe indruk heeft gemaakt het betoog van dc president van de Nederlandse Bank, waarin werd gesteld, dat het wetenschappelijk onjuist zou zijn de ioonquota 19491952 Ios te laten als uitgangspunt voor het onderzoek. Uitgaande van deze basis komt men tot de concussie. dat er geen achterstand van de lonen is ten op zichte van de stijging van het nationale inkomen. Door de drie vakcentralen is een amendement ingediend om zich alleen te be perken tot de vraag of er al dan niet een aehterstand is en de vraag, hoe deze eventueel zou moeten worden weggewerkt, te verwijzen naar de Stichting van dc Arbeid. Aan werkgeverszijde voelt men echter niets voor deze taakbeperking. In tussen is het echter nog geenszins uitgemaakt hoe het advies van de S.E.II. aan de regering tenslotte zal uitvallen. Men houdt het echter voor zeer wel mogelijk, dat er, ondanks dP verdeeldheid der meningen, een compromis mogelijk zal zijn, waar mee de meerderheid van de S.E-R. zich zou kunnen verenigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1