weer over de Zuidpool Elke man kost 500 gulden per dag Tegen dronken autoinstructeur maximumstraf geëist m m 1 m m 'S.U.S.-trekkingslijsM f De afrekening aan hei: einde Een der laatste rovers van Italië bleek krankzinnig IJSKOUDE DRUKTE VAN EXPEDITIES OM TIJDIG BASES TE LEGGEN mmm lï ;'V. Dak van fabriekshal stortte naar beneden Observator ZATERDAG 28 JANUARI 1956 PAGINA De wedloop naar de Zuidpool is in volle gang. Het gaat er voorlopig nogal sportief aan toe. Niet alleen, dat de prestaties te land en in de lucht een sterk sportief karakter dragen, ook al vanwege de gedurfdheid en ongewoonheid er van, maar tevens, omdat de elkander beconcurrerende naties elkan der sans rancune de hand reiken. Zo heeft admiraal Byrd, de leider van de Ameri kaanse expeditie, die zich reeds enige maan den 111 hel Zuidpoolgebied bevond, de leider van de pas aangekomen Sovjet-Russische expeditie in de Poolwoestenij hartelijk ver welkomd. Het spreekt echter vanzelf, dat de heren elkander nauwkeurig zullen gade slaan. Want het gaat om grote belangen, daar aan de Zuidpool. Niet alleen dat de bodem van het continent van Antarctica grote rijkdommen aan delfstoffen moet be vatten, groter dan men tot dusver ooit ver moed heeft, doch de kenners van het Zuid poolgebied zijn tot de overtuiging gekomen, dat rond de Zuidpool atmosferische toestan den heersen, welke bijna overeenkomen met die van de stratosfeer, die, zoals bekend, als het ware de sluis is voor de ruimteschepen, welke eerlang de tocht naar de wereldruimte zullen aanvaarden. Zekerheid bestaat hieromtrent inmiddels nog niet. De geleerden zijn het er namelijk niet over eens, of b.v. de grootste koude en de geringste dichtheid van de lucht bij de eigenlijke Pool voorkomen of eerder in het randgebied langs de zee. Hiertegenover staat, dat de hoogvlakte, waarop de Zuidpool gelegen is, ongetwijfeld een heel uitzonderlijk klimaat heeft, zoals het wellicht nergens ter wereld voorkomt. Een en ander zal nu in het kader van het z.g. Geofisische Jaar nader worden onderzocht. De pioniers en deskundigen van twaalf naties verdringen zich in het Poolgebied en het zal wel niet lang duren, of er zullen grenskwesties ontstaan. Het Internationale Hof van Justitie te Den Haag krijgt waarschijnlijk heel wat ktvesties op te lossen, zulks te meer omdat er feitelijk nooit afdoende overeen komsten inzake de verdeling van het continent Antarctica gesloten zijn. Het zal er in het Vredespaleis ongetwijfeld warm aan toe gaan, wanneer daar het vraagstuk van de souvereiniteit over de ijswoestijn, die de Poolkap is, ter sprake zullen ivorden gebracht. Het zal voor de heren juristen een hele kluif blijken. iE&lsS «m* Twee arbeiders gewond E morto Giuseppe Musolino. Dit lazen ive dezer dagen in een taiaans blad. Het was de kop voor een groot artikel. De onderkop ut e. een brigant, die een legende werd. De naam Musolino bracht ons een herinnering te binnen aan het Rome van de eerste jaren van het fascisme. Op een keer maakte iemand in een gezelschap, toen de toen nog toekomstige dictator Mussolini ter sprake kwam, de opmerking: ik dacht, dat Musolino en zijn mannen Rome binnentrokken. Deze opmerking werd gemaakt in verband met de fameuze op mars naar Rome. Natuurlijk informeerden we nader. Degene, door wie de opmerking tias gemaakt, een oude dame, gaf ons in rad-tongig Italiaans bescheid. K,H.ivan de wijngaard. BYRD Voorlopig zitten echter nog de leden Byrdland, de Ross Zee en Viktorialand in de talrijke expedities in de meest I tot aan Vincennes Bay in Wilkesland. Het van letterlijke zin van het woctd in de kou. Ofschoon, het is nu volop zomer in Ant arctica, Amerikanen, Engelsen en Sovjet- Russen maken dankbaar gebruik van de enkele maanden waarin Moeder Natuur er niet al te onmeedogend is. Voor het overige moeten ze zich haasten want reeds in maart begint er de winter weer en gaat alles aan de Zuidpool zijn win terslaap in. Het overwinteren is er een veel hardere beproeving dan aan de Noordpool. In de z.g. Australische hemi sfeer begint de winter in maart-april en duurt tot september. Januari is de warm ste maand, in zoverre dan dat de tempera tuur er gewoonlijk om het vriespunt ?chommelt zelfs op de warmste dag. Juli is de koudste maand. Dan zakt overdag de tnermojugjgj. bij de z.g. Ross Barrière tot da uVeer zestig graden onder nul. 's Nacht naait de temperatuur nog meer maar is nan beter uit te houden, omdat het min der Waait. Hoe het in het hart van Ant- k gesteld is, weet men niet met zeKerheid. Er zijn des winters nog nooit betrouwbare meteorologische waarnemin gen gedaan. Wel weet men dat de mens het er met gemakkelijk heeft. Onlangs is gelijk bekend de tent gevonden waarin Scott en Shackleton de dood door uitput ting en bevriezing vonden. Er zijn reeds heel wat berichten over de naar Antarctica uitgezonden expedities gepubliceerd. In verband daarmede is het wel interessant, hier even een kort min of meer chronologisch overzicht te ge ven. In een te Parijs gehouden interna tionale conferentie werd verleden jaar een drietal segmenten van het Poolgebied ter onderzek toegewezen aan de drie grote mogendheden die wat de Verenigde Staten en Engeland betreft, van oudsher rechten op Antarctica hebben doen gel den. Ter wille van de lieve vrede kreeg de nieuweling Sovjet-Rusland óók zijn eel, evenwel uitsluitend in het kader van het Geofisische Jaar. Territoriale eisen Allien eventueel op andere wijze geregeld worden. De Verenigde Staten concentreerden zich weder op het gebied van het z.g. Mary is een enorme uitgestrektheid liggend tussen de 130e meridiaan oost en de 110e meridiaan west. Aan Sovjet Rusland werd het z.g. Knox- land toegewezen. Toeri de Russen echter op 7 januari het zuidpoolgebied bereikten zetten die in de Farr baai voet aan wal een flink stuk ten oosten van de hun toe gewezen sector. De Sovjet-Russen ver schoven aldus hun basis 750 km van de Amerikaanse vandaan. De Engelse sector en van oudsher het door de Engelsen als hun invloedssfeer beschouwde gebied strekt zich uit langs de Weddell Zee tegenover de Ross Zee en ligt tegenover de Atlantische Oceaan. -De Engelsen hebben nog een soort encla ve de McMurdo-straat in het Amerikaan se gebied. Voor zover momenteel te beoordelen valt is de Amerikaanse expeditie onder de beroemde poolpionier admiraal Byrd ver reweg de grootste en best uitgeruste. De Amerikanen willen er in totaal acht ba ses aanleggen, bezitten er reeds drie, *fn»ln z'£' Dittle America, een in de McMurdo-straat en een in de Vincennes- baai. De basis van Little America wordt sinds 1929 door admiraal Byrd gebruikt. Ae is nu Little America gedoopt en be vindt zich op een andere plaats dan de voorgaande die eveneens bij elke nieuwe expeditie op een ander punt werden aan gelegd, overigens steeds in dezelfde omgeving. Poolexpedities hebben een no madisch karakter.Little America is een grote ijsbank die geregeld afbrokkelt, waardoor de er opgerichte installaties wel eens wegdrijven.. Dit jaar heeft men een punt gekozen, waar het gevaar van afbrokkelen en wegdrijven minder groot is. Slechts, met een helikopter kon admi- De maximum straf, drie maanden on voorwaardelijk en de maximum bijkomen de straf, vijf jaar ontzegging van de rij bevoegdheid, heeft de officier van Justi tie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. W. Tonckens, gistermiddag geëist tegen de 46-jarige auto-instructeur W. J. S. uit de hoofdstad terzake van het rijden onder invloed van alcohol. Een automobilist, die in de vooravond van de 16e oktober j.l. op de Muiderstraat- weg reed, zag voor zich een wagen, die slingerend van links naar rechts over het wegdek reed. Een tegenligger kon door snel naar rechts uit te halen nog net een aanrijding voorkomen, zo vertelde de automobilist als getuige voor de recht bank. Hij zag kans op een gegeven mo ment de gevaarlijke rijder te passeren en rapporteerde het nummer van de wagen aan de Rijkspolitie te Diemen. Een Poolvlieger ziet er uit als een Eskimo. Hij moet zijn vliegtuig stevig in het eeuwige ijs verankeren. Hiertoe graaft hij twee putten, maakt ondergronds tussen de twee een door gang en de balk, die aldus ontstart, stelt hem in staat een dunne, maar stevige kabel flink vast te sjorren.... Een wachtmeester snelde de weg op. waar hijde nog steeds slingerende wa gen met een rood licht een stopteken gaf. De auto-instructeur negeerde dit en reed door. Met een snelle sprong kon de wacht meester zijn leven redden. Een journalist, die toevallig op het bureau was, sprong op zijn scooter en het gelukte hem, door voor de wagen van verdachte te gaan rijden, deze te doen stoppen. De wacht meester, die in een gecharterde wagen ook de achtervolging had ingezet, ver klaarde, dat verdachte op een niet na tuurlijke wijze schuchter antwoord had gegeven op zijn vragen. Hij liep echter normaal. De bloedproef gaf een gehalte van 1.6 pro mille (juist even over de kri tieke grens). Verdachte verklaarde tijdens het eten die avond drie glazen bier te hebben ge dronken, maar wel de avond tevoren tot laat in de nacht een familiefeestje te heb ben gehad, waarop gedronken was Vol gens hem was de verlichting van de auto, een Franse Ford, onvoldoende geweest Als er tegenliggers kwamen had hij niets kunnen zien. De politie had evenwel ge constateerd, dat de verlichting volledig in orde was. Verdachte, die nog loopt in een proef tijd van een voorwaardelijke straf voor verduistering en oplichting vroeg de rechtbank hem een voorwaardelijke straf op te leggen. „Ik heb maar één beroep rijd al 28 jaar en hoor thuis tussen dé wielen". De rechtbank zal spraak doen. raa] Byrd. die zich graag de burgemees ter van Little America noemt de nieuwe basis bereiken. Hij vloog er van boord van de grote ijsbreker „Glacier" heen. De thans 67-jarige Poolonderzoeker is voor zo'n luchtreisje in het Poolgebied niet vervaard. Hij trof nog enkele resten van de vorige nederzettingen aan o.a. de 250 meter hoge, stalen radiotoren en noem de de nieuwe onderneming „operatie Deep Freeze"., ofschoon bij het uitladen van het materiaal zijn mannen geducht trans pireerden. Het was slechts vijf graden onder nul. Zoals gemeld is de huidige zo mer in Antarctica bijzonder warm. De Amerikanen zijn ditmaal niet alleen het vlugst geweest, maar ook het onder- nemendst. Hun expeditie, waarvan de fei-, telijke leider admiraal George Dufel is heeft een éclatant succes geboekt, van ,as.'s in de McMurdostraat is een vliegtuig uitgevlogen, dat gedurende der tig minuten rond de Zuidpool gecirkeld heeft. Het was een viermotorige Skymas- ter Het eigenlijke doel was het nader verkennen van Wilkes-land, maar daar bleken de atmosferische condities zóda nig dat het vliegtuig van koers moest veranderen. Een vlucht direct naar de zuidpool is nog steeds een riskante onder neming, zeker met een Skymaster aan gezien dergelijke toestellen misschien wel een behouden noodlanding kunnen maken maar het dan praktisch onmogelijk is aan de bemanning tijdig hulp te verlenen. Tij dens de vlucht dreigde een gebrek aan de nodige zuurstof te ontstaan maar deze moeilijkheid welke grote gevaren in zich borg kon tijdig overwonnen worden. Naai de commandant van het vliegtuig, luite nant kolonel Kolb vertelde is de Zuidpool bijna volkomen vlak. Hij lijkt een ont zaglijke sneeuwzee. De zuidpool ligt op een hoogvlakte 3000 meter boven de zee. Bijna tweeduizend meter be staat uit een dikke, vele eeuwen oude ijslaag. Wat er zich onder die dicht in- eengedrukte ijslaag bevindt is nog een mysterie. De drie expedities zullen pro beren dit mysterie tot oplossing te brengen Een ander vraagstuk naar welks op lossing zal worden gezocht, is de aard yan het Antarctisch continent. Men heeft lange tijd aangenomen, dat het zuidpool gebied een aaneengesloten geheel vormt als het ware een apart werelddeel. Maar sommige geleerden gaan naar de mening overhellen, dat het uit een grote archi pel van bergachtige eilanden bestaat, die door het eeuwige ijs onderling verbonden zijn. Ditzelfde is het geval gebleken bij Groenland. In de overleveringen der Es kimo's wordt herhaaldelijk gewaagd van een tijd waarin Groenland niet alleen een groen bewoonbaar oord was doch bo vendien uit verschillende gedeelten be stond, door brede straten gescheiden. De recente onderzoekingen hebben aange toond, dat de overleveringen inderdaad op werkelijkheid berusten. De vlucht van kolonel Kolb is enkele dagen later door admiraal Byrd zelf her haald. Deze vloog gedurende vijftig mi nuten over de Zuidpool. Het was de derde maal dat Byrd er boven cirkelde. De eerste keer deed hij het in 1929, de tweede keer in 1947. Kolb is de vierde door wie deze bijzondere prestatie in de vliegerij volbracht werd. Het vliegen in het Zuidpoolgebied is on danks de vooruitgang in de vliegtechniek lang niet gemakkelijk en in menig op zicht moeilijker dan in het Noordpoolge bied. Daar vliegen reeds geregelde lucht lijnen overheen en zelfs midden in de winter kunnen er tonder groot risico grote "M': uitgeruste toeristen worden af gezet. In het Zuidpoolgebied is het ge middeld 15 graden kouder. Er is geen zee die via de golfstroom warmte aan voert. De zuidpool ligt tevens veel ver der van de bewoonde wereld dan de noordpool. De laatste is „slechts" onge veer 1500 km van de vliegtuigbasis Thule op Groenland verwijderd, terwijl de af stand tussen de Noordpool en de kust van Noorwegen ongeveer 2300 kilometer be draagt. De Zuidpool daarentegen bevindt zich meer dan vier duizend kilometer van het uiterste punt van Zuid Amerika en zelfs 5.000 kilometer van Tasmanië ver wijderd. Voor het vliegwezen biedt het Zuidpoolgebied bovendien een ernstig ob stakel in de 4000 meter hoge berg rug welke achter de Grote IJsbarrière aanvangt. Het klimaat laat het meestal slechts toe op bepaalde hoogten te vlie gen en men is gedwongen gebruik te ma ken van de invalspoorten welke door de grote gletschers gevormd worden. Al is thans het vliegtuig van groot nut bij het onderzoek van het Zuidpoolgebied, evenals m het noordpoolgebied zal de mens het toch met al of niet gemotori seerde sleden moeten doorvorsen. De ge schiedenis van de exploratie van Antarc tica is met als die van Arctica vervuld van koene ondernemingen. Inmiddels, tot dusver hebben slechts tien mensen over land de zuidpool weten te bereiken. Het zijn de Noren Amundsen, Sjaaland, Hans- sen, Hassel en Wisting alsmede de Engel sen Scott, Bowers, Wilson, Oates en Evans Scott en zijn metgez'ellen die een maand na de Noren hun vurig begeerde doel be reikten kwamen op de terugweg om, na De Sovjet-Russische super-ijsbreker „Ob bij het verlaten van de haven van Leningrad, op weg naatr het Zuidpoolgebied. op 10 februari uit- 2400 kilometer grotendeels te voet hebben afgelegd. Ze waren toen nog slechts 150 km von hun basis verwijderd en bevon den zich op nauwelijks 17 km afstand van een voedseldepot. Hun krachten be gaven het echter. Het doel van de Engelse expeditie naar het Zuidpoolgebied is het heldenfeit van Scott en de zijnen te herhalen. Hiertoe neemt de beroemde Mount Everest-klim- mer de Nieuw-Zeelander Hillary aan de ze expeditie deel. De Engelsen zullen op twee punten starten en de bedoeling is dat de twee groepen elkaar aan de Zuid pool zullen ontmoeten. De ene groep start van de McMurdostraat uit, de andere van de Weddell Zee. De Engelsen zullen aldus dwars door Antarctica trekken, een onderneming tot dusver nog nimmer ge probeerd. Het gaat om een afstand van 3300 kilometer. Ze zullen die te voet af leggen, zelf hun sleden trekkend. Hun ex peditieschip heet „Theron". Wat de Sovjet-Russen betreft ze hebben nog weinig losgelaten over hun plannen. Merkwaardig genoeg zijn ze bezig een basis te vestigen die verder dan alle an dere n.l. 3.000 kilometer van de Zuid pool verwijderd is. Toch willen ze, naar het schijnt een poging wagen om deze te bereiken en er de rode vlag met hamer en sikkel te planten. Byrd en hen met zijn vliegtuig voor geweest en heeft er een krans met linten in de Amerikaanse kleu ren afgeworpen. De leden van hun expe ditie worden voornamelijk door Siberia- nen gevormd. Hun ijsbreker de „Ob" is 12.000 ton groot. Cerevicny „held der Sovjet-Unie" en prof. Michael Somov maken deel van de expeditie uit. Voor alle partijen, ook voor de andere naties, die deelnemen betekenen de ex pedities een kostbare onderneming. El ke man in het zuidpoolgebied kost vijf honderd gulden per dag.. Een typisch, eenzaam Poollandschap. In de verte een schip, dat met het aaneengevroren pakijs meedrijft. Het is het schip van Shackleton. Het ver voerde de deelnemers van een expeditie, die van 1914 tot 1916 duurde. Op de voorgrond een der deelnemers met een hondeslede. Een dak van 10 bij 50 m. van de hal van de machinefabriek Gebr. Stork en Co te Hengelo stortte gisterenmiddag in, door dat een vrachtauto tegen een pilaar reed, waarop een spant van het dak rustte. Twee personen, die het ongeluk zagen aankomen, wisten zich nog bfltjjds uit de voeten te maken. Doch dc chauffeur van de vrachtwagen, de heer W. H. C. uit Hengelo, alsmede een andere arbeider werden door de neervallende brokken gewond. Hoe het mogelijk is, dat door het wegvallen van één pilaar het gehele dak naar beneden kon komen, is voorals nog een raadsel. nc bouwpolitie heeft de zaak in onderzoek. (Advertentie) Giro 4028 - 0.27 - „SUS" Rotterdam Ggk. d. min. v. just. 18.11.'55 2e afd. A L.O. No. 550/126. God schept de dagen en wij stappen er door. Maar hoe, waarom en waar heen? Voor wat het materiële welzijn betreft, kan men vaak de indruk krij gen, dat de mensheid in een renbaan loopt, belust op zij het vergankelijke prijzen. Met een uitvoerig complex van maatregelen en voorzieningen wordt het lopen mogelijk gemaakt. In dit alles zit veel goeds. Want een mens, midden in de wereld met een bepaal- E morto... Giuseppe Musolino:.. Musolino was een berucht brigant, als zich ifi de bergen bij Rome schuil had gehouden en talrijke misdaden had be gaan. Bij Citta di Castello in het heu velland aan de Boven Tiber liep nog een weg, waar de roverhoofdman achtervolgd door carabinieri, in snelle vlucht heen ge trokken was, de er langs wonende men sen met de dood bedreigend. De weg was in de omgeving beroemd en berucht ge bleven. Wie er 's avonds laat gebruik van moest maken, huiverde.. De overeenkomst tussen de twee na men was merkwaardig: Musolino en Mus solini. Maar het werd spoedig niet raad zaam geacht ze hardop in één adem te noemen. Achteraf leek ons die roverhoofdman meer een legende toe. verfraaid en aan dikt in het fantasierijke Italiaanse brein. Voor ons was Rinaldo Rinaldini de klas sieke brigant uit de Abruzzen de personi ficatie van een uitgestorven briganten- dom, schrik der rijken, weldoener der armen. Maar in het Italiaanse blad wijdde een bekend schrijver-journalist een lang arti kel aan Giuseppe Musolino, die inderdaad een legende is geworden, maar toch een uitzonderlijke figuur is geweest, populair de „Vader van de Vendetta". Als zoaanig was hij vele jaren een hoofdper soon in de rondreizende marionettenthea ters en poppenspelen als gnze Jan Klaas- sen. Giuseppe is, twee en tachtig jaar oud. in n krankzinnigengesticht in Calabrië gestorven. Hij was van Calabrië afkomstig een der provincies, waar het briganten- dom evenals op Sicilië en Sardinië zich net langst heeft weten te handhaven, de vendetta, de wet van oog om oog, tand om tand, tot schier in onze tijd heerste. Vijftig jaar geleden meende Giuseppe Musolino, dat hij door zijn dorpsgenoten onrechtvaardig behandeld was. Hij nam wraak, pleegde een moordaanslag,- en zocht het vrije veld op. De ene misdaad leidde tot de andere met het gevolg, dat Calabrië hem te heet onder de voeten werd. Hij vluchtte naar het noorden. Daar zwierf hij in de uitlopers van de Abruzzen rond. Hij werd er wegens landloperij door de carabinieri achter de tralies gezet. Bij een nader onderzoek kwam zijn ware identiteit vast te staan. Zijn eerste moord pleegde hij. toen hij pas dertien jaar was.. Hij werd toen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, een milde straf, omdat hij nog niet geheel acht. Na het uitzitten van die straf keerde hij naar zijn geboortedorp San Stefano di Aspromonte terug en ging er weer werken bij zijn vader, 'n houthakker. De ze woonde in een schamele hut en verliet na korte tijd het bos om in het dorp te gaan wonen. Giuseppe bleef in de hut achter en ging voort met houthakken. Hij verscheen slechts zelden in het dorp. Tijdens een feest ontstond er in de her berg een vechtpartij. Musolino kreeg een messteek in een hand. Enkele dagen later werd de man, van wie men vermoedde, dat hij het mes getrokken had tiidens de vechtpartij doofde de kastelein de lamp in het bos beschoten en gewond. Men gaf Giuseppe Musolino de schuld maar deze ontkende hardnekkig en besloot zich op zijn beschuldigers te wreken. Dit werd het begin van zijn brigantenbestaan. Het proces, waarin Giuseppe, toen men hem ten slotte te pakken had gekregen, tot levenslang veroordeeld werd, trok vooral in de wereld der criminele studiosi grote aandacht. De beroemde Lombroso analyseerde hem en beschreef hem in een wetenschappelijke verhandeling als het type van een epilepticus en een schi zofreen. Frofessoren hielden colleges over zijn geval. Hij werd aangevoerd als een bewijs voor de stelling, dat een mens als misdadiger geboren kan worden, dus er felijk belast. Nu, bij zijn dood in het krankzinnigen gesticht wordt in de Italiaanse pers uit voerig opgehaald welke wandaden de ten slotte als krankzinnig beschouwde Ca- labrees bedreven heeft, alsmede de his torie die hem tot bloedwraak dreef, vol gens aloude Calabrese traditie.. Dat is zó gegaan. Na het gevecht in de dorpsherberg en de schietpartij in het bos togen vrienden van de man, die be schoten was naar de carabinieri en be schuldigden Giuseppe Musolino. Deze werd gearresteerd en voor de rechter ver klaarden zowel de aangeschotenen als zijn vrienden, dat Giuseppe Musolino de dader was. zeggend hem herkend te hebben, toen hij zich in het bos verschool. In Italië worden in dergelijke zaken verantwoordelijk voor zijn daad werd ge-de beschuldigden in de rechtszaal zeker heidshalve nog in een kooi gezet. Toen Giuseppe Musolino een langdurige gevan genisstraf tegen zich hoorde eisen, sprong hij overeind, de bewakers van zich af schuddend, klemde zich aan de tralies vast en schreeuwde de man, die getuigd had (volgens hem valselijk) dat hij door hem beschoten was toe: eens kom ik er uit en dan zal ik je neerschieten, al moet het nog zo lang duren en als je dan ge trouwd mocht zijn, zal ik ook je vrouw doden en je kinderen en hun bloed drin ken.. Enkele jaren later wist Giuseppe Musolino uit te breken uit de ker ker, waarin men hem gevangen had ge zet. Hij dook kort daarna in de omgeving van San Stefano di Aspromonte op, op zoek naar zijn prooi. Zeven familieleden van'zijn valse beschuldiger vielen onder zijn kogels. Maar Giuseppe Musolino was geen goed schutter terwijl zijn uitverko ren slachtoffer bijzonder handig was in het ontwijken. Eens blies de brigant een huisje met dynamiet op, waarvan hij vermoedde dat de man er zich schuil hield. Het huisje bleek echter leeg te staan. De carabinie ri zaten natuurlijk achter hem aan. Giu seppe Musolino nam telkens c'e wijk naar zijn bossen in de bergen. Vijftienhonderd man heeft hem wekenlang in een bos be legerd, doch hij wist te ontsnappen. Men nam zijn toevlucht tot een list. De brigant zat menigmaal zonder voedsel en verscheen daarom af en toe bij eenzaam wonende mensen. Een daarvan verklaar de zich bereid hem een schotel spaghetti te geven waarin opium was gedaan om hem te verdoven. Giuseppe rook lont, schoot de man neer en vervolgens de ca- rabiniere die zich in het huis verscholen had om de verdoofde brigant te kunnen overmeesteren. Ditmaal meende hij het blijkbaar ge raden Calabrië te verlaten. Met een oude revolver in zijn z'ak en een paraplu onder zijn arm trok hij te voet naar Napels en vandaar naar Rome. Nergens werd hij herkend. Tot hij bij het plaatsje Urbino, door twee patrouillerende carabinieri werd aangehouden. Het was reeds herhaaldelijk gebeurd en hij had dan kalm de hem gestelde vra gen beantwoord. Ditmaal bleken zijn ze nuwen hem de baas. Hij vluchtte, werd echter gegrepen. Gedurende het nieuwe proces kwam men tot de conclusie, dat de brigant zijn verstand begon te verliezen. Hij werd naar het krankzinnigengesticht gebracht. In 1947 heeft Giuseppe Musolino gratie ge kregen. Maar zijn verdere levensjaren de taak, moet in Gods bestel die taak ook kunnen volbrengen. Doch met die laten we zeggen natuurlijke arbeid zijn we er niet. Na de dood is het niet afgelopen. Het li chaam heeft afgedaan. Maar tegelijk begint de eeuwigheid voor de ziel. Ook voor een goede bestemming in dat on eindige tijdperk moet om een kroon worden gelopen. En een onverganke lijke kroon. En dat lopen dient om met St.-Paulus in het epistel te spreken niet in t onzekere te gebeuren. Er zijn daarvoor nog al bepaalde gedragingen nodig. Voor de niet-zo-nauw-nemers zit in genoemd epistel een ernstige waarschuwing. De apostel heeft het over lieden, die dezelfde geestelijke spijs hebben gegeten en dezelfde gees telijke drank hebben gedronken: zij dronken namelijk uit een geestelijke rots, die hen volgde: de rots nu was Christus. En toch heeft God in de meesten van hen geen behagen gehad. Uitverkoren mensen, maar zij na men het niet zo nauw met de uitvoe ring van de voorwaarden. Ze lopen rond in de wijngaard van de Heer, maar zonder ambitie, zonder interesse. En wat is daarin niet te doen vooral in de sector der naastenliefde. Men kan aan de hand van het evangelie wel de opmerking plaatsen: Of je nu één uur werkt of zo gek bent om de hitte ^an de dag te dragen de beloning is toch hetzelfde: de hemel. Al wil dit evangelie vooral de goed heid en barmhartigheid van God de monstreren, men mag niet vergeten, dat aan de hemel een behoorlijk vage vuur kan voorafgaan, terwijl er ook in de hemel graden van genieting zijn. Men vergete Gods goedheid niet in de vorm van een ruime beloning voor een glas water, maar ook niet Zijn drei gement van uitspuwen van de lauwen. We zien in de onvoldoende of lauwe praktijken in de sector der liefde nog altijd dè grote oorzaak van de ont kerstening. De liefdebeoefening was in de eerste tijd van het christendom de doorslag gevende factor voor de wonderbaar lijke groei, thans zijn de onverschillig heid en liefdeloosheid de jammerlijke oorzaken van de afval: Er is te veel eigenliefde. En daarover breekt men zelf en breken ook anderen hun nek. Het smeken om kracht en sterkte en redding in het officie morgen is niet maar een pose. Want we zullen ons hard moeten inspannen om op het sleet hij, eens een grote forse kerel met einde een bphnnrliiko de adelaarsneus van de klassieke rover Denooriijke afrekening te als een geestelijk wrak.. vinaen op het kantoor van de Heer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3