Onrust in heel IN oord- Af rika Bloedige strijd in Rifgebergte Lot van conferentie nog; steeds onzeker Zou oplossing van impasse in uitstel liggen? „Mooi verhaaltje'' van Ameri kaanse journalisten Molotof over oorlogsgevaar O.-Duitsland toegelaten tot rode NATO-opperbevel Ontsporing te Maastricht stag neerde treinverkeer in Z Limburg DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het wordt nu met de Italiaanse lire ook tieleliere De Nederlands-Indonesische besprekingen Twee doden op de weg Naar een akkoord op Cyprus? Russisch-J.Slavische atoomovereenkomst gesloten Maandag 30 januari 1936 Salali Ben Joessef uit Tunis gevlucht Herderlijk schrijven van mgr. Mutsaerts Mr. Oetoyo Ramelan weer in ons land Prins Bernhard terug van Amerikaanse reis Weer „Europese confe rentie" in voorjaar? Jongetje kwam in vlammen 0111 Treinen in vertraging Harding mag Radio- Athene storen Onderhandelingen met Atlantisch blok voorgesteld Wissel te vroeg omgegooid p$p WEERBERICHT Afsclieid ven dekenaat St. Geertruidenberg In 1944 werd de marine-basis te Porkkala in Finland verpacht aan Rusland. Volgens een overeen komst van drie maanden geleden is zij weer afgestaan aan de Finnen. Woensdag arriveerde een Rus sische delegatie te Helsinki om de laatste over eenkomst te tekenen. Daarna trokken de Finse troepen over de grens van Porkkala. verklaard dat daarover dit laar on Op bezoek bij'Eisenhower Op de foto: Z. K. H. en dr. F. A. de Graaff, zijn particulier secretaris, tijdens de persconferentie na aankomst. Huisje te Oosterhout uitgebrand IJzel op de bovenleiding Gouverneur terug op Cyprus IV Vertraging voor D-treinen De weerve'rwachting van het K.N.M.I., geldig Van heden- tot morgenavond, luidt: Op de meeste plaatsen droog weer, met later van het noord-oosten uit enkele opklaringen. Krachtige tot matige oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Dinsdag 81 januari: zon op 8.25, onder 17.26 uur; maan op 23.07, onder 9.33 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Marokko is gisteren opnieuw liet toneel geweest van bloedige gevechten lussen opstandelingen en liet Franse leger. Nabij Taincste in het Rif gebergte ontstond een hevige strijd tussen een groep van 300 rebellen en een eenheid van het vreemdelingenlegioen. In deze.strijd, die gedeeltelijk in gevechten van njan tegen man werd uitgevochten, vielen aan de zijde der opstandelingen meer dan veertig doden. De Fransen verloren achttien man aan doden, terwijl er acht werden gewond. De rebellen waren gewapend met automatische wapenen. De operaties in dit gebied duren nog voort. Zondag is in alle kerken en kapellen van het dekenaat St.-Geertruidenberg een herderlijk schrijven voorgelezen van de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mut saerts. In dit schrijven, gedagtekend 26 januari, neemt de bisschop afscheid van de 23 priesters, de ruim 260 vrouwelijke en mannelijke religieuz'en en de bijna 30.000 gelovigen die met in gang van 2 februari overgaan naar het bisdom Breda. Zaterdag was het precies drie weken geleden, dat op een nachtelijke vergade ring in Genève de Nederlandse en Indo nesische delegaties besloten het gesprek af te breken voor overleg met haar res pectieve regeringen en nog steeds is het lot van de conferentie onzeker. Aangeno men kan echter worden, dat ook dit sta dium thans zijn einde nadert. Het valt te verwachten indien tenminste de in de j Nederlandse nota van verleden week ge vraagde opheldering over een „aantal punten" door de Indonesische regering tijdig Den Haag bereikt het Nederland se kabinet op zijn gebruikelijke wekelUk- se zitting van lieden zal kunnen beslissen of en wanneer wat Nederland betreft de besprekingen kunnen worden hervat. Van beslissende invloed zal het ant woord van Djakarta zijn op de volgende PUZoweï minister-president Harahap als de voorzitter van de Indonesische dele gatie, minister Anak Agoeng gde Agoeng, hebben verklaard, dat een parafering van de tot dusverre bereikte resultaten ae Nederlands-Indonesische conferentie zal kunnen beëindigen. M.a.w.: de Nederland se delegatie hoeft alleen maar ,0a 01 nee" te zeggen. Deze Indonesische opvatting is in strijd met het standpunt, dat Den Haag in neemt. Herhaaldelijk is van Nederland se zijde duidelijk gesteld, dat niet kan worden gesproken van een „bereikte voorlopige overeenkomst". Indien dan ook het Nederlandse kabinet aan de hand van het Indonesische ant woord zou kunnen besluiten tot een her vatting van de besprekingen, kunnen ver dere discussies tegemoet worden gezien over de „overblijvende onderwerpen", die op de ministeriële besprekingen van be gin dezer maand niet tot een definitieve oplossing zijn gebracht. Van zeer grote invloed op de .Nederlandse houding zal bok de Indonesische- reactie zijn op de volgende punten, die in de Nederlandse nota worden aangesneden: de kwestie van de Nederlandse arrestanten; de berichten, dat mr. Van Empel geen visum zal wor den verleend; de herhaling van het on wrikbare Nederlandse standpunt, dat de soevereiniteit van Nieuw-Guinea geen onderwerp van bespreking kan zijn. Afgezien van deze punten is, naar wij vernemen, een van de vragen, die Dc Indonesische ambassadeur in bijzon dere missie, mr. Oetoyo Ramelan is zater dagavond uit Genève in ons land terug gekeerd. Hij heeft in Genève de voorzit ter van de Indonesische delegatie, minis ter mr. Anak Agoeng verslag uitgebracht over de besprekingen, die hij de vorige week in ons land heeft gevoerd, onder an dere met minister-president dr. W. Droes. zich bij de bepaling van het Neder lands beleid hebben voorgedaan ge weest, of het wellicht beter zou zijn de verdere Nederlands-Indonesische besprekingen uit te stellen. Een voor stel daartoe is echter van Nederlandse zijde niet gedaan. (Van onze Amsterdamse redactie) Zichtbaar vermoeid is Z.K.H, Prins Bernhard zondagmorgen om kwart over tien met de nieuwste vleugeltip-Super- constellation „Pegasus" van de K.L.M. op Schiphol van zijn achtticndaagse reis door de Verenigde Staten teruggekeerd, vergezeld van zjjn particuliere secreta ris dr. F. A. de Graaff. Tet begroeting Waren o.m. aanwezig de heer Dellaert, directeur van Schiphol en de de K.L.M.- directeur Bachg. De prins gekleed in grijs visgraat-costu-.im met witte anjer in de rever was verrast door de grote schare journalisten. „Vanwaar die enor me belangstelling?" vroeg hij lachend. Z.K.H. vertelde, dat hij de grote vlieg tuigfabrieken van Lockheed. Douglas en North American had bezocht om zich op de hoogte te stellen van de jongste ont wikkelingen in de vliegtuigbouw. Hjj had kennis kunnen nemen van vrij belang rijke veranderingen in constructieme thoden en van de nieuwste technische snufjes. o.a. in jachttoestellen. Zelf had de prins ook „een beetje" gevlogen. •.Alleen maar in kleine tweemotorige toe stellen". Op een vraag of h\j ook de Lockheed „Electra" had gezien, ant woordde Z.K.H., dat hij modellen van dit toestel waarop zoals bekend de KLM e«n optie heeft genomen had bezichtigd. Het project Is nog niet vliegrijp. Volgens Je Prins kan de „Electra" ook voor Europa een Interessante machine zijn. Over een nieuw luchtvaartverdrag met Amerika wirt Z.K.H. te vertellen dat de Red. ambassadeur in New York hem derhandelingen zouden worden gevoerd. Op initiatief van Pnns Bernhard is destijds in Oosterbeek de eerst zgn. „Bil. derberg"-conferentie gehouden waarop vooraanstaande Europese politici met elkaar van gedachten gewisseld hebben over de toekomst van het oude wereld deel. „Wij zijn inderdaad voornemens komend voorjaar opnieuw een dergelijke bijeenkomst te organiseren. Maar of ze zal doorgaan hangt af van de deelneming van enkele personen die wi.i hebben uit genodigd. Als zij verstek laten gaan, zul len we van de conferentie afzien Bijzonder ingenomen was Z.K.H. met de visite die hij bij president Eisenhower had afgelegd. „Hij zag er goed uit. veel beter dan de laatste keer. Hij maakte zelfs een vitale indruk. Het gesprek met hem was buitengewoon interessant. En gezellig, want op verzoek van de presi dent ontmoette ik hem na zijn bureau- uren thuis'', aldus de Prins, die zoa;s bekend ook een Senaatszttting heeft bij gewoond en informele besprekingen heeft gevoerd met de Amerikaanse minister van Defensie Charles Wilson. Nederlands „goodwill-ambassadeur bij uitnemend heid" is donderdag geëerd met een van de hoogste onderscheidingen van de Amerikaanse luchtmacht, nl. de eretitel van „comman-der-pilot", welke slechts wordt verleend aan militaire vliegers die 3000 vlieguren op hun naam hebben staan en 15 jaar gebrevetteerd zijn. De radio-nieuwsdienst riep zaterdag avond om. dat Z.K.H. op één haar na het vliegtuig naar Amsterdam gemist had omdat hij in New York pech had gehad met zijn auto. Een lege accu zou hem genoodzaakt hebben een taxi naar het vliegveld Idlewild te nemen, waar het K.L.M.-toestel ogenblikkejjjk na de aankomst van de Prins zou zijn ver trokken zonder dat de Amerikaanse journalisten in de gelegenheid waren een interview af te nemen. Op Schiphol ondervraagd over dit „incident", zei Prins Bernhard glimlachend, dat hij zich er niet van bewust was geweest zo op het nippertje het vliegtuig ge haald te hebben. „Ik heb op Idlewild nog 25 minuten moeten wachten. Wel heb ik een klein mankement aan mijn auto gehad. Daar hebben de Ameri kaanse persmensen natuurlijk een „mooi verhaaltje" van gemaakt". .Na nog verteld te hebben, dat de Ko ningin en hij besloten hadden dat de 18e verjaardag van Prinses Beatrix in ver pand met het drukke schooljaar van de Kroonprinses, niet met bijzondere festi viteiten gepaard zou gaan,'besloot Z.K.H hot onderhoud. Een limousine bracht hem in snelle vaart naar Soestdijk. In Algerije hebben veiligheidstroe pen het afgelopen weekeinde 31 op standelingen gedood en 39 gevangen genomen, nadat de rebellen een po- litiagent hadden gedood en drie mi litairen hadden gewond. Intussen hebben zaterdag de leiders van de vier nationalistische partijen in Marokko sultan Ben Joessef plechtig beloofd te pogen verdere onderlinge botsingen te voorkomen- Na hun bezoek aan de sultan kwa men zij overeen een „comité voor ver zoening en eenheid" te stichten, dat op geregelde tijden bijeen zal komen met het doel de goode onderlinge be- trkkingen te handhaven. Indien er binnen het comité geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zal de sultan een scheidsrechterlijke uitspraak doen. In geheel Tunesië heeft de politie zaterdag razzia's gehouden onder de aanhangers van de extreem nationalis tische leider, Salah Ben Joessef, die een. fel tegenstander is van de Frans- Tunesische overeenkomst inzake auto nomie voor zijn land. Volgens verklaringen van de politie heeft zij in de woning van Ben Joessef, die, voordat de politie daar een inval deed, was gevlucht volgens niet be vestigde berichten naar Libië een aantal wapens en explosieve stoffen aangetroffen. Een vijftigtal volgelin gen van Ben Joessef, waaronder zijn- voornaamste medewerker, Ali Zlitni, werd door de politie de afgelopen twee dagen gearresteerd, terwijl het Tunesische blad „Al Éalagh Eljedid", dat Ben Joessef steunde, een verschij ningsverbod is opgelegd. Zaterdagochtend is de 13-jarige M. S. D. op de Nassauk.a je bij de Rotterdam- merbrug te Amsterdam, toen zij onvoor zichtig de rijweg overstak, door een tram van lijn 10 gegrepen. Zij werd met ern stige verwondingen eerst naar het Wil- helminagasthuis en daarna naar de Va- leriuskliniek overgebracht, waar zij zon- da is overleden. Op de rijksweg bij het verkeersplein Oudijrijn nabij Utrecht reden zondagmor gen drie auto's vrij kort achter elkaar. De derde daarvan wilde de tweede gaan I passeren, juist op het ogenblik, dat de I tweede wagen de eerste wilde voorbij- I rijden Het gevolg was, dat de derde auto in de 'berm terecht kwam. Een naast de bestuurder van deze wagon zittende dame, mevrouw R. P. J. M.B„ die 44 jaar was en uit Weert afkomstig, werd uit de auto geslingerd en is ter plaatse overleden. (Van onze correspondent). Door een onbekende oorzaak is zondag avond brand ontstaan in de woning van de familie Van Mook in de Klapijstraat te Oosterhout tijdens afwezigheid van de ouders. Zes kinderen van het gezin kon den door voorbijgangers en buren wor den gered. De 5-jarige Antoon, die op zol der sliep, kon men door de snel om zich been slaande vlammen evenwel niet meer bereiken; het knaapje kwam in de vlam men om. Het huisje, dat er een was van drie onder één rieten dak, brandde ge heel uit, terwijl ook het ernaast staande huisje ernstige schade opliep. (Van orïze Utrechtse redacteur) Hedenmorgen vroeg hadden de elektri sche treinen op een aantal Hjnen te kam pen met ijzel afzetting op de bovenlei ding waardoor soms de stroom uitviel. Er ontstonden daardoor aanzienlijke ver tragingen op de lijnen AmsterdamDor drecht, AmsterdamAmersfoort, Amster damAlkmaar en Amersfoort—Zwolle. Volgens diplomatieke bronnen in Londen heeft sir John Harding verlof gekregen van de Britse regering om de uitzendingen van Radio-Athene, die dikwijls anti-Britse berichten uitzendt naar het rumoerige eiland, te doen sto ren. Het verlof tot deze storingsdienst zou gegeven zijn, nadat de Griekse re gering geen antwoord had gezonden op de protesten van Groot-Brittannië tegen deze propaganda-uitzendingen.. Morgen ivordt H. K. li. Prinses Beatrix achttien jaar. Ter gelegenheid hiervan publiceren ivij deze zeer recente foto. (Foto Meyboom) Aartsbisschop Makarios, de leider van Enosis, de beweging die ijvert voor aan sluiting van Cyprus bij Griekenland, heeft gisteravond een grote groep verte genwoordigers van de Griekse gemeen schap oP het eiland voor een spoedbijeen- komst opgeroepen ten einde van gedach ten te wisselen over de nieuwe, schriftelij ke voorstellen, die zaterdag door Sir John Harding namens de Britse regering aan de aartsbisschop zijn overhandigd. De „Times of Cyprus" berichtte giste ren, dat de aartsbisschop het „in grote lijnen" eens was met deze voorstellen. Volgens dit blad zouden deze voorstel len behelzen; 1. Groot-Brittannië erkent het recht van de Cyprioten op zelfbe schikking; 2, zelfbestuur zal worden inge steld; 3. er zal een conferentie worden gehouden om nader vast te stellen, wan neer het zelfbeschikkingsrecht zal in gaan; 4. de Britse belangen In dit strate gische gebied dienen te worden gewaar borgd. Het blad verklaart verder, dat er „re den was om te geloven", dat de Brits» regering het met deze formule eens is. De Sovjet-Unie en Joegoslavië hebben zaterdag te Belgrado een overeenkomst gefloten betreffende samenwerking op atoomgebied. Krachtens deze overeen komst zal Joegoslavië van de Sovjet- Unie hulp en uitrusting ontvangen bij de bouw van haar eerste atoomreactor. In een verklaring voor.de Joegoslavi sche pers deelde vice-president Ranko- vic mede, dat zijn regering ook met an dere landen, met name met de V.S., on derhandelingen voert over het sluiten van overeenkomsten betreffende samen werking op atoomgebied. Hij verklaarde, dat de Joegoslavische industrie een deel van de uitrusting voor de met Russische hulp te bouwen reactor zou lieren. De brandstof evenwel zou in de Sovjet-Unie gekocht worden en wel tegen wereld marktprijs. Men meent te weten, dat de atoom reactor te Vinca, In de omgeving van Bel grado, gebouwd zal worden. Verwacht wordt, dat de Sovjet-geleerden naar Joe goslavië zullen komen om de reactor te installeren en dat Joegoslavische geleer den voor hun opleiding naar de Sovjet- Unie zullen gaan. Op de vergadering van de Oosteuropese „Nato", die zaterdag in Praag, is beëindigd, is besloten om bet pas gevormde Oostduitse leger te doen vertegenwoordigen in het gemeenschappelijk opperbevel van deze organi satie. De politieke raadgevende commissie van bet acht leden tellende Warscliau-pact nam dit besluit, nadat Oost-Dnitsland in mei j.l. wel het verdrag bad ondertekend, doch nog niet tot bet gemeenschappelijke opper bevel was toegelaten, omdat „later" hierover beslist zou moeten worden Aan het einde van hun beraadslagingen hebben de vertegenwoordigers van de 8 communistische landen zaterdagavond een gemeenschappelijke verklaring uitge geven, waarin „de recente beslissingen van het Atlantische blok als onverenig baar met de belangen van de Europese veiligheid" met kracht worden veroor deeld. De acht leden van het verdrag van Warschau stellen daarnaast voor, dat de belanghebbende staten, „in afwachting van een verdrag krachtens hetwelk atoomwapens verboden zullen worden", besluiten, dat de strijdkrachten, die op Duits grondgebied zijn gestationeerd, waaronder zowel de strijdkrachten van de „Duitse democratische republiek" als van de Duitse bondsrepubliek, niet over atoomwapens zullen beschikken. In dit verband wordt in de gemeenschappelijke verklaring voorgesteld, dat enerzijds de landen die tot het verdrag van Warschau zijn toegetreden en anderzijds de staten, die lid zijn van de Nato, zich verbinden om alle geschillen, die tussen hen moch ten rijzen, „uitsluitend langs vredelieven de weg" te beslissen. „Vooraleer een verdrag tot oprichting van een doeltreffend systeem van collec tieve veiligheid kan worden getekend", zo vervolgt de verklaring, „zou het een belangrijke aanwinst voor het versterken van de veiligheid en van het vertrouwen tussen de volkeren Zijn, wanneer non agressie-verdragen tussen de verschillen de landen werden gesloten en de verbin tenis werd aangegaan om alle geschillen langs vreedzame weg te beslissen". Eerder had minister Molotof ter confe rentie verklaard, niet van mening te zijn, dat het oorlogsgevaar voorbij is. Hij deed een beroep op de acht Warschau-landen om hun defensie-inspanningen te verho gen. „Het gevaar, dat gevormd wordt door agressieve militaire bloks en door de herleving van het Duitse militarisme noopt ons, in het belang-vata de wereld vrede, om van gedachten te wisselen over gemeenschappelijke maatregelen", zo zei hij. Daarnaast evenwel gaf Molotof opnieuw uiting aan het verlangen van zijn rege ring naar „vreedzame coëxistentie". Overigens liet Molotof, evenals maar schalk Nieh Jung-Chen, de waarnemer van communistisch China, het niet achter wege enkele sneeren te geven aan minis ter Dulles naar aanleiding van diens arti kel in „Life", dat zoveel stof deed op waaien. „De volkeren weten, dat onze re geringen hen niet naar de rand van de afgrond zullen leiden, dat zij hen niet blind zullen blootstellen aan oorlogsge vaar", zo zei hij. Het treinverkeer in Zuid-Limburg heeft het afgelopen weekeinde ernstige gestag neerd. Zaterdagmiddag om 16,30 uur ontspoorden tijdens bet rangeren op het Maastrichtse station twee draaistellen van een uit acht rijtuigen bestaande lege stroomlijntrein, tengevolge waarvan op de Hjn Maastricht-Sittard enige sporen wer den versperd en de bovenleiding onklaar raakte. De sneltreinen uit het noorden werden dientengevolge niet in Sittard ge splitst. maar reden in hun geheel door naar Heerlen, vanwaar de reizigers voor Maastricht met de stoptrein naar de plaats van hun bestemming moesten reizen. De reizigers van de stoptreinen van en naar het noorden werden tussen Beek en Maas tricht met bussen vervoerd. Het treinstel ontspoorde doordat een wissel werd omgegooid nog vóór de trein er geheel overereen was. De trein ramde een van de masten van de bovenleiding, welke als een luciferhoutje afknapte, ter wijl een andere mast gedeeltelijk uit de grond werd gerukt. Het treinstel werd eveneens ernstig beschadigd. Omstreeks tien uur 's avonds kon het treinverkeei tussen Sittard en Maastricht, gedeeltelij! ever enkel spoor, worden hervat, zij het met vertraging. Zondagmiddag moest het verkeer op deze lijn opnieuw worden stopgezet en werd ook de lijn Maastricht-Heerlen ge stagneerd, doordat omstreeks 12.30 uur bij het station Maastricht een breuk ontstond in de elektrische bovenleiding, tengevolge waarvan de baanvakken Bunde-Maas- tricht stroomloos kwamen te staan. Op beide lijnen was het treinverkeer tot 14 uur gestremd. De D-trein Amsterdam-Ba zel moest met een stoomlocomotief wor den binnengesleept en kreeg daardoor 'n half uur vertraging. Zaterdag moest de D-trein Bazel-Amsterdam met een stoom locomotief worden weggeloodst; deze trein liep vijf kwartier vertraging op. De D- 1-rein Maastricht-Luxemburg had zater dag een vertraging van bijna een uur. De werkzaamheden aan het ontspoorde treinstel duurden de gehele zondag voort De foto toont het gederailleerde treinstel by de gekraakte mast van de bovenlei ding.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1