Verlokkingen van het „neutrale front" in Scandinavië ,Hoe beroerder, hoe beter" verklaren de communisten Eredienst zonder de Liefde is vorm van schijnheiligheid Finland sloot zich aan hij Noordse Raad Koerswijziging van Sovjet-politiek OOK OP MARGRATEN OORLOGS-STOPLICHT VEERTIG JAAR JOHAN KAART OP TONEEL Groeiende financiële moeilijk heden in Italië VORST KRIJGT DE OVERHAND OP DE DEPRESSIES Conclusie uit onderzoek naar de ontkerstening Katholieke boeren en tuinders Piet Vriens (K.A.B.) pleit voor twee weken extra loon Huldigingsvoorstelline te Amsterdam Inflatiegevaar groeit met de dag Geen liquidatie HTM? Erich Kleiber t Visite dreigde met schaar en broodmes MAANDAG 30 JANUARI 1956 PAGINA 3 DIJKVERZWARING EIST 170 HUIZEN OP Buurtspoorwegen vragen over name aandelen door gemeente Politie maakte wildeman met schot onschadeliik Bijna 42.000 personeelsleden bij de Staatsmijnen Temperaturen tot 10 graden onder nul mogelijk BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM 60 JAAR GEORGANISEERD 10 10 10 10 10 10 10 11 10 10 10 9 *7 9 *2 10 2 7 10 9 (Van een correspondent) STOCKHOLM, januari Tijdens de Fins-Russische be sprekingen, welke enige maanden geleden plaatsvonden te Moskou en die voor Finland zo gelukkig af liepen met de teruggave van de Sovjet-marinebasis Porkala aan de vroegere rechtmatige eigenaars werd eveneens gesproken over de houding die Finland mag innemen ten opzichte van de Noordse Raad Tot voor een half jaar had Moskou steeds heftig geageerd tegen deze wat het noemde „verkapt militaire alliantie" in het noorden, welke er op uit zou zijn ge heel Scandinavië onder controle te bren gen van de NATO. Gezien het vriendschapverdrag, dat bestaat tussen Finland en de Sovjet- Unie, durfde de regering te Helsinki in het verleden ook nauwelijks het woord „Noordse Raad" in de mond te nemen Als buitenlandse journalisten aan minis ter-president Kekkonen de vraag stelden, of zijn regering ooit had overwogen zich bij de Noordse Raad aan te sluiten, dan antwoordde hij doorgaans, dat hij de huidige internationale politiek van blok vorming niet geschikt achtte om de span ningen in de wereld te verminderen en dat er van Finse_ aansluiting bij de Noordse Raad in zijn huidige vorm voor lopig niet de minste sprake kon zijn- Zo zei hij, en zo moest hij zeggen. Het Fins-Russische vredes-vriendschapsver- drag van 1948 bepaalt immers, dat Fin land geen buitenlandse politiek mag voe ren, die de belangen van de Sovjet-Unie zou kunnen schaden, en aangezien Mos kou overduidelijk had blijk gegeven van zijn misnoegen ten opzichte van de Noordse Raad vond Finland het raad zaam zich op de achtergrond te houden en dit te motiveren met bovengeciteerde frase. Alvorens verder in te gaan op de nieu we tactiek van de Sovjets tegenover Noord-Europa, welke tactiek werd inge leid op de Fins-Russische conferentie van de afgelopen zomer te Moskou, zullen we eerst eens gaan zien wat de Noordse Raad eigenlijk is en of Moskou inderdaad aanleiding had dit orgaan te beschuldigen van militair-politiële aspiraties. De oorspronkelijke opzet van de Noord se Raad, welke nogal verschilt van de huidige, was het bewaren van de eenheid en saamhorigheid onder de Scandinavi sche landen, die door het deelnemen van Noorwegen en Denemarken aan het At lantische Pact verloren dreigde te gaan, of reeds voor een deel verloren was ge gaan, toen Zweden neutraal bleef en Duitsers werden overweldigd. De voornaamste initiatiefnemer was de begin verleden jaar overleden Deense minister-president Hans Hedtoft 7iin Ideaal was vooral het bijeenbrengen van de Noordse landen in een eigen zeifcton Zweden zou kunnen deelnemen te sluhen A?10miede bij het westen aan te sluiten. Als zodanig had de door Hed toft gewenste Noordse Raad inderdaad wel kunnen rekenen cp kritiek van Mos kou, dat geen sterke militaire allianties nabij zun grenzen duldde. Maar het ver liep helemaél niet, zoals Hedstoft het had gewenst. gebied van radio en televisie en gemeen schappelijke arbeidsmarkt tot herziening van huwelijkswetgeving en gezamenlijke deelneming aan film. en muziekfestivals. Niets dus. wat Moskou zou kunnen irri teren. Maar tóch kon de Noordse Raad geen genade vinden in de ogen van het Kremlin, totdat.Stalin stierf. Malen kof van het toneel verdween en de heren Boelganin en Kroesjtsjef de touw tjes in handen kregen. Toén veranderde de zaak. Met het Ruissische glimlach-offensief begon de grootscheepse poging van het Kremlin om de sterke bolwerken langs het ijzeren gordijn te „ontmantelen". De Sovjet-Unie begon te bouwen aan de gor del van neutrale staten Zo kwam ook de Noordeuropese sector aan de beurt, waar de Noordatlamische Verdedigirigsorgani- satie, slechts vertegenwoordigd door het economisch zwakke Noorwegen en Dene marken, het kwetsbaarst is. Hier zijn de Sovjet-kansen tot neutrali satie groter dan men zich over het alge meen bewust is Dat Moskou deze kansen ziet en er wei degeïiik gebruik van tracht te maken, wordt duidelijk uit hun Tewij zigde tactiek ten opzichte van de Noordse Raad. Op de Fins Russische conferentie welke de afgelopen zomer plaatsvond en hier zijn we dus terug op ons punt Noorwegen en Denemarken door de van uitgang deelden de Russen mede dat de kwestie van «'inlands aansluiting bij de Noordse Raad een zuiver Finse aangelegenheid was. waarover de Sovjet unie zich niet kon uitspreken. Andere geluiden dus dan onder Stalin. Wat er nog meer over is gezegd in Moskou is niet bekend, maar in ieder ge val voelde premier Kekkonen zich hier na zo zeker van zijn zaak, dat hij onmid dellijk na zijn terugkomst uit Moskou de kwestie van de Noordse Raad „in ern stige studie" nam. Contact werd opgeno men met Zweden en Finlands aansluitin» bij de Noordse Raad is onlangs een feil geworden. Wat is nu de bedoeling van deze Sov jet-manoeuvre? Beschouwt Moskou Fin lands aansluiting bij het noordse blok inderdaad als een aangelegenheid, waarmee het niet heeft te maken, of schuilt er mischien een addertje onder liet gras. Een blik op de situatie, die is ontstaan na het intreden van Finland in de Noord se Raad geeft ons alle aanleiding onraad te vermoeden. Voorheen was de Noordse Raad samengesteld uit de twee „Atlan tische" landen: Noorwegen en Denemar ken. uit het invloedrijke, neutrale Zwe den, en het in dit verband minder be langrijke IJsland. Nu Finland is aange sloten, staan dus tegenover de twee At lantische landen twee neutralen. Zweden en Finland, en men zou jp het eerste ge zicht kunnen zeggen dat er nu sprake is van een bepaald 'venwicht in het Scan dinavische blok Maar het is juist anders- om Het evenwicht der invloedssferen werd verstoord Immers, zowel Noorwe gen als Denemarken hebben de grootste moeite hun atiantische plichten na te Komen en beide hebben reeds grondig moeten bezuinigen op .iun verdedigings- itgaven Voorts is in deze landen de op positie tegen het Atlantisch Pact niet te verwaarlozen. Zweden daarentegen voert een zeer krachtige, bijna demonstratieve neutraliteitspolitiek. Reeds verscheidene malen meende de minister van buiten landse zaken Osten Undén een „waar schuwende" stem'te moeten laten horen tegenover het westen en zijn opinie over ae buitenlandse politiek van de buurlan den Noorwegen en Denemarken heeft hij met onder stoelen of banken gestoken. Afgezien van dit alles nog moeten we bedenken dat Zweden de grootste en be langrijnse natie is op het Scandinavische schiereiland en een zeer grote invloed heeft op zijn buurlanden. Nu is het neutrale tront in de Noordse Raad dus versterkt «net Finland, en ook al staan kwesties van buitenlandse poli tiek (nog) niet op de agenda van de Noordse Raad, is het zeker géén hersen schim te verwachten dat Moskou zal trachten via Finland en Zweden het ge hele noorden te neutraliseren. Of dit zal lukken, is een andere vraag, waar tie tijd wel op zal antwoorden. (Van onze correspondent) Bondsvoorzitter Plet Vriens van de Bossche Bond der K.A.B. heeft tijdens de openingsrede van de Centrale Raadsver gadering, zaterdag in Eindhoven gehou den, gepleit voor een uitkering ineens aan de arbeiders, geljjk aan twee weken loon, zonder welke de arbeiders niet aan hun trek kunnen komen over de periode ok tober 1954 tot eind 1955. In verband met de woningnood zeide spreker een bestu dering van overheidssteun bjj herinrich tingskosten van een kleine naar een gro tere woning de moeite waard te achten. Voor wat de bemoeiingen van de over heid betreft vroeg spr. zich af. of het wel juist is, dat aan de emigratie meer aandacht en steun wordt gegeven dan aan beroepskeuze en beroepenvoorlichting. De overheid dient zich op het stuk van sub- sidieërmg niet te mengen in de interne aangelegenheden der particuliere instan ties. Meer vertrouwen in de particuliere organisaties ware gewenst. Rector Bekkers, bondsadviseur, sprak naar aanleiding van de aanstaande ver kiezingen over het stemmen in diepe ovei tuiging. Rector J, Doesburg, assessor van de verbondsadviseur, sprak 's middags over de wens tot structurele vetrandering bin nen de KAB. waaromtrent de commis- sie-Beaufort advies zal geven. Tot slot werden het financieel verslag 1954 en de begroting 1956 aangenomen De voorzitter heeft nog cijfers bekend gemaakt in zake de groei van de K.A.B. he ledental van de Bossche Diocesane Bond groeide in tien jaar tijd van 27.855 tot 67.744, dat van de K.A.J. van 8.167 tot 17.475 en dat van de K.A.V. van 4.551 tot 14.610. (Van onze correspondent) Het was geen bijzonder prettige tijding voor de gemeenten ZuUichem en Ros- sum in de Bommelerwaard, te vernemen dat de verzwaring van de Waaldijk, die op kort termijn zal plaats vinden, nodig maakt dat niet minder dan 170 huizen worden gesloopt. Men troost zich echter met de officiële toezegging, dat nieuwe woningen uit een extra toegewezen con tingent op een andere plaats zullen her rijzen. Als de satelliet-toeristen in de misschien toch nog wel vérre toekomst de aarde vanuit hun hoog door het luchtruim gierende kunstmaan overzien, zullen zij in ieder land een grote lamp zien branden. Al deze lichten tezamen vormen dan één grote symbo lische waarschuwings- bundel, want zij zijn geplaatst op de diverse oorlogs-graven van de wereld. Neder land krijgt ook zo'n lamp, heeft er zelfs de primeur van. In de maand^ april zal deze op Margraten door Italiaanse oud-strijders aangeboden en ontstoken worden. Het initiatief tot dit enorme „oorlogs-stoplicht" gaat uit van de wereld-organisatie voor oorlogs-invali- den, die 20 miljoen leden telt. Deze organisatie wordt in ons land vertegenwoordigd door de Bond van Ned Oorlogsslachtoffers, die de zorg heeft over de 26.000 oud-strijders in Nederland. De B.N.M.O. vat zijn taak serieus op, maar heeft te kampen met problemen van SHeriei aard. Voor de militairen, die momenteel hun dienstplicht vervullen, wordt het ene militair te huis na het andere met de hulp van de gehele Ne derlandse bevolking u't de grond gestampt,. Maar heeft men wel eens iets gehoord over een thuis voor de man nen. die ons land in 1940 hebben verdedigd en daardoor minder valide zijn geworden? Toch zou den zulk» tehuizen er be horen te zijn. De Nederlandse Bond hoopt nu maar. dat door de acties, die zij rond ie 25ste juli op touw gaat zetten, ook de grote lamp gaat branden in het ge weten van de Nederland se bevolking, nu er in tussen jaren en jaren verstreken zijn. sedert die rampzalige dagen in '40, de acties in Indonesië en die in Korea. Overigens hebben di verse steden in ons land in de afgelopen weken kennis kunnen maken met de initiatieven van de B.N.M.O. op sportge bied. Er is een speciale sport-afdeling opgericht, die het „zitbal" propa geert. In de stad, waar de demonstraties worden gegeven, ontstaat tegelij kertijd een nieuwe sport vereniging. Rotterdam was afge lopen zaterdag aan de beurt en het Rotterdamse team (onder leiding van de heer P. Dijkman) was direct een en al enthou siasme. Scheidsrechter Dick van Rijn gaf een explicatie van de spelre gels. Aan iedere zijde van een laag hangend net zit ten vijf spelers. De bal mag de gronden slechts één keer raken alvorens geslagen te worden. Drie mogen de bal slaan, maar dan moet deze over het net geplaatst worden. zonder dit te raken. De zitbalsport doet dus sterk aan volleybal denken. Toch heeft men op deze middag, die o.m. werd bijgewoond door de heer A. J. van der Vlerk, wet houder van Onderwijs en Volksontwikkeling, ook nog een demonstratie gezien die het volley bal meer benaderde. Men gebruikte daarbij aange paste volley-regels. Unaniem waren de spe lers het er over eens. dat deze sport zeer variërend is. en dat zij behalve een aangename ontspanning ook een geduchte trai ning voor de spieren biedt. Bovendien kan iedereen er aan mee doen zodat binnenkort door de reeds bestaande zitbal- afdelingen Noord-Hol land, Amsterdam, Noord- Brabant, Den Haag en Rotterdam wedstrijden gespeeld kunnen worden tegen handbal- of volley verenigingen Een wel zeer geslaagd initiatief van de Bond voor Nederlandse Oor logsslachtoffers. Zweden weigerde deel te nemen aan een militaire unie, omdat het Rusland niet wilde irriteren; Finland kón niet deelnemen aan zo'n unie, omdat het vastzat aan ziJn vriendschapsverdrag met Moskou, en dus zou de Hedtoftse Raad alleen maar kunnen bestaan uit Noorwegen, Denemarken en misschien IJsland. Dit had weinig zin en daarom gooide men het over een andere boeg. De Noordse Raad -ou zich niet met mi litaire problemen bezighouden, maar (Van onze Romeinse correspondent) ROME, ïanuari 1956 Sedert vele jaren vormde het giganti sche apparaat van Italië's „statali" (dit is het totaal van anderhalf miljoen men sen, die ofwel in staatsdienst zijn ofwel gepensioneerd), het grootste probleem. Het Parlement hield zich tot in den tren- re met het vraagstuk bezig, totdat de regering-Scelba verleden jaar met het krachtdadige voorstel kwam om deze ge- nele, hoogst gecompliceerde aangelegen heid zonder meer aan de regering te „de legeren hetgeen de Kamers maar al te graag deden. Deze volmacht liep verle den week ten einde en het is een hecti sche wedloop met de tijd geworden! Im mers de val van Scelba's kabinet en de enorme problemen van politieke en eco nomische aard, waar de nienwe regering van Segni zich voor geplaatst zag, drong het probleem van de „statali" naar de achtergrond. te nationale lening van na de oorlog. Eind maart 1959 zal de Staat het vertrouwen van de miljoenen spaarders moeten recht vaardigen. Dan loopt de 314 miljard-le ning van negen jaar af en zal eenieder, die zijn obligaties te gelde wenst te ma ken, daartoe in de gelegenheid moéten worden gesteld. Maar het is zeer waar schijnlijk dat de Staat dit nooit zat kun nen: met een deficit, dat op dit moment al 325 miljard bedraagt, en met een schuld van 314 miljard dus met een passief van in totaal minstens 640 mil- problemen ucup""-»- alleen met aangelegenheden van eeono- Letterlijk met kunst- en vliegwerk mische, culturele, sociaal-politieke en kwam men met een oplossing voor de juridische aard. Op déze basis verklaarde Zweden zich gaarne bereid deel te nemen, en nu ruim brie jaar geleden vond de eerste bijeen komst plaats. Vertegenwoordigd waren Noorwegen. Zweden, Denemarken en IJs land. Finland ontbrak dus op het appèl hiZS Semeenschappeiijke noordse pro- V"1 dusver zijn behandeld, open nogal uiteen: van samenwerking op tinJfc^ zaterdag Sehouden begro- wngsdebatten in de gemeenteraad van ecZ nuagC ,heeft de wethouder van d °™'sc e zakfn; mr- J- van Aartsen, Igende mededeling gedaan cr«~ r «dtvoering van het besluit van de be d raad van 12 december 1955 heb- ]q£ 7" eii W' biJ brief va" 13 december Wo„J e raad van beheer van de N.V. e ,nf „-J Buurtspoorwegen het verlan- a" Je gemeente 's-Gravenhage ken driif lat de N v' Gemengd Be- 31 ?0JramwegmaatschauPÜ Per 1 december 1956 zal worden ontbonden- In antwoord hierop heeft de N.V Haag sche Buurtspoorwegen bij brief 'van 24 Januari 1956 aan B. en W medegedeeld dat zij van de haar in artikel 18, lid 2 Van de tussen haar en de gemeente in 1926 gesloten overeenkomst gegeven be voegdheid gebruik maakt en derhalve 'n plaats van mede te werken tot liqui datie verlangt, dat de gemeente van haar overneemt de aandelen B in de N.V Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg hiaatschappij. Over de financiële afwikkeling van deze aangelegenheid zijn thans onderhandelin gen tussen B. en W. en de raad van be- dag tien minuten voor het einde van de termijn. En op grond van de verstrek te volmachten dragen de regerings-decre- ten dus karakter van wetEen zon derlinge gang van zaken, die thans nu er niets meer aan te veranderen valt nPUsi,ieke opinie ernstig bezorgd maakt, .ue door de regering (noodgedwongen) besloten salarisverbetering, die alle gra- f" ,rfn?ei? van de staats-dienaren omvat, zal in het thans begonnen financië le jaar de begrotingspost doen stijgen tot het enorme bedrag van 1.330 miljard lire. In het „boekjaar" 1953—1954 (waarin een begin werd gemaakt met het herzien van de salariëring van het staatspersoneel), bedroeg dit bedrag nog 960 miljard. In drie jaren tijds is dit dus gegroeid met maar liefst 370 miljard lire' Het gevolg is dan ook, dat het deficit zorgwekkende afmetingen heeft aangeno men en dat de vooruitzichten beslist niet rooskleurig zijn. De ministerraad verga dert in deze dagen vrijwel zonder onder- breken, daar zij voor 1 februari de be- grotingen voor het jaar 1956-1957 moet hebben ingediend bij het parlement. En de recente maatregelen tot verbetering van het lot der statali, waarvan een ge deelte terugwerkende kracht heeft heb ben het deficit van het lopende jaar (1955- 1956) tot een bedrag van 325 miljard lire doen stijgen. Binnen ae ministerraad groeit een zekere verdeeldheid inzake de oplossing van dit probleem. Italië heeft drie „financiële" ministers, n.l. van de Schatkist, van de Begrotingen en van Fi- anciën tout-court. De grote expert Vano- ni is vóorvechter van drastische bezuini gingen, vergezeld van verzwaring van de directe belastingen. Zijn beide collega's evenwel zijn beslist gekant tegen belas- tingverhogng en stellen naast de bezui nigingen een gecompliceerd systeem van geleidelijk toenemende indirecte be lastingen voor. Met dat al groeit het ge vaar van inflatie met de dag Maar wat vooral de vooruitzichten zo jard Hikt geen uitweg meer mogelijk. De ervaring van de laatste jaren heeft geleerd, dat het maximum waarvoor jaarlijks op de nationale schuld wordt ingeschreven rond de 350 miljard ligt. Hiermede dekt ne Staat tot nu toe het de ficit, maar met een onontkoombare aflos sing van de schuld van 314 miljard voor de boeg (zoals gezegd: Maart 1959), lijkt inflatie nauwelijks af te wenden. Indien er geen politieke (we bedoelen met name partij-politieke) verrassingen komen zullen de volgende parlementsver kiezingen gehouden worden in de voor zomer van 1958. De begrotingen voor het fatale jaar 1958-1959 zullen dus moeten worden ingediend aan de vooravond van de verkiezings-campagne! Er zullen dus drastische maatregelen moeten worden genomen en wel: liever nog vandaag dan morgen, want de tijd dringt. En de re- geNng (van thans) realiseert zich ten vol le de enorme verantwoordelijkheid, die op haar rust. Van de partijen kan dit niet bepaald gezegd worden. Met name de beide kleine regeringspartners, liberalen en sociaal-democraten, schijnen de ver antwoordelijkheid niet goed aan te dur ven. De liberalen zien in de toenemen de staats-bemoeienis (het steeds meer in tomen van het privé-initiatief) de grond oorzaak van de groeiende crisis, terwijl Qe partij van Saragat (de sociaal-demo craten) juist in een zo ver-mogelijk gaan de „statalisering" de enige kans op red ding zien. Opnieuw dus ziet het er naar uit, dat het volle gewicht neerkomt op de Demo- erazia Cristiana, binnen welker gelede ren de eis tot eenheid rejelrecht tot landsbelang wordt. Alleen de communisten tonen onverho len hun tevredenheid. Hun beroemde slag zin luidt immers: „Tanto peggio tanto meglio". hoe beroerder, hoe beter. En hun nieuwe koers, hun voortdurende steun aan de anti-communistische regering moet wel degelijk in dit licht worden gezien! In het tot de nok toe gevulde Tuschin- ski-theater te Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag „De Schele" uit „De Jantjes' rechercheur Muyskens uit „Ciske de rat" en „Maurits" uit „Potasch en perlemoer", te weten Johan Kaart, die in 1915 als achttienjarige jongen bij de Koninklijke Vereniging Het Nederiandsch Tooneel debuteerde en die dus iuist veer tig jaar op de planken heeft gestaan, in een speciale liefdadigheids nachtvoorstel- ling door de Nederlandse toneelwereld maar ook door zijn publiek gehuldigd. De voorstelling bracht ruim tienduizend gulden op, die de secretaris-penn'ngmees. ter van het huldigingscomité aan het slot op het toneel overhandigde aan dokter A. C. van Swol. de oprichter van „Polio club" Amsterdamse vereniging van kinderverlammingspatiënten. Het programma bestond uit een bonte schakering van kunst met een grote en met een kleine k. Eerst zong Gré Brou- wenstein, aan de vleugel begeleid door Johan Kalff. Daarna imiteerde Guus Os- ter. voorzitter van het jubileumcomité, Alex de Haas, Lou Bandy, en, wat moei lijker was, Wim Kan, alle drie in een feestelijke jubileumspeech, gericht tot de jubilaris. Vervolgens imiteerde op zijn beurt Wim Kan de wijze waarop Guus Oster hem geïmiteerd had, opmerkende, In verband met zijn veertigjarig toneel jubileum werd Johan Kaart tijdens een nachtvoorstelling in theater Tuschinsky te Amsterdam gehuldigd. Onder de vele geschenken bevond zich ook een cadeau namens de Ned. Film Maatschappij n.l. de bolhoed die Johan Kaart in zijn aller eerste film had gedragen. Deze hoed was jarenlang een der relikwieën van het Filmmuseum. En hij paste Johan Kaart ook nog. dat dat nog moeilijker was. Tenslotte had hu een twijfelachtige verrassing in petto voor de talloze sprekers, die na afloop K.aart op het toneel zouden toespreken door van te voren a] de draak te steken' met de gebruikelijke gemeenplaatsen, de toon waarop ze worden voorgeschoteld en de houding die de sprekers er bij aanne men Na de pauze werd een cavalcade van filmstrips uit alle films waarin Kaart ge speeld heeft vertoond. Tot slot kwam dan de huldiging met vele redevoeringen, vele bloemstukken vele kransen en vele andere cadeaux. t Is zondagavond „feest" geweest in een woning aan de Derde Oosterparkstraat te Amsterdam, om de hoofdagent, die in de woning was achtergebleven, daarmee te lijf te gaan. De agent waarschuwde, dat hij zou schie ten als zijn aanvaller nog een stap zou verzetten. De emballeur deed niettemin de noodlottige stap, waarop de agent schoot en hem in het linkeronderbeen trof. In het O.L.V.-gasthuis werd later ge constateerd, dat het kuitbeen was gebro ken. In de loop van de nacht is de wilde man naar zijn woning vervoerd. Hij kreeg proces-verbaal wegens poging tot dood slag. Om kwart voor elf werd de hulp van de politie ingeroepen» omdat de bewoonster van dit perceel en haar dochter werden bedreigd door een man, die op bezoek was Toen de agenten ter plaatse aankwamen vonden zij twee angstige vrouwen, die door de 54-jarige emballeur H. de P. hij was inderdaad op visite met een schaar werden bedreigd. Omdat de man onder de invloed van sterke drank ver keerde, achtte de politie het 't beste hem naar het bureau mee te nertien. Van de gelegenheid echter dat een van de agen- ten even wegging om een auto te ontbie- den maakte de emballeur gebruik om plotseling naar de keuken te rennen. Hij kwam terug met een groot broodmes in de hand en had kennelijk de bedoeling Op 1 januari waren bjj de Staatsmijnen in totaal 41.832 personeelsleden in dienst en wel 37.258 arbeiders en 4.574 beamb ten. Op de vier in produktie zijnde staats mijnen werkten toen 19.532 arbeiders ondergronds en 9.845 arbeiders boven gronds. en W. - ai vuurai neer van de N.V. Haagsche Buurtspoor- somber maakt, is het snel naderen van ^egen gaande". de verval-datum van Italië's eerste gro Het K. N. M. I. meldt Dit weekeinde heeft zich in Scandinavië, waar meer dan 30 graden vorst ^oorkomt, een zeer krachtig hogedrukgebied ontwikkeld. Daartegenover trok en boven Spanje gecentreerde hogedrukcel zich in westelijke richting terug, °dat storingen van de Oceaan de gelegenheid kregen over Engeland en het Uiden van ons land naar de Alpen te trekken. Een dergelijke storing bracht de nacht van zaterdag op zondag regen over West- en Zuid-Nederland en ^bng de vorst tot de noordelijke provincies terug. Dit herhaalde zich in de ^gelopen nacht, toen een volgende, en voorlopig laatste storing Ver België naar de Alpen trok en de temperatuur in Zuid-Nederland tot 7 sraden deed oplopen, terwijl het in Groningen 5 graden vroor. Achter deze storing zullen oostelijke winden de vorst over het gehele land i|« en' De neersIag verdw«nt ,en de bewolking gaat afnemen. In Duitsland t st veel sneeuw en heerst matige tot strenge vorst, zodat ook in ons land vL Peraturen van min vijf tot min tien mogelijk zijn. Een Oceaanstoring deed '«morgen de druk in Zuid-Europa dalen. Het ziet er naar uit, dat de vorst wat langere duur zal zijn. De Oostenrijkse dirigent Erich Kleiber 's vrijdagavond op 66-jarige leeftijd te Zürich na een hartaanval overleden. Kleiber verbleef de afgelopen week voor rust in een hotel te Zürich; hij overleed voordat zijn echtgenote, die in Lugano het bericht van de hartaanval vernam, in Zürich aankwam. Kleiber is 'weemaal wegens polüleke in menging afgetreden als dirigent van de Berlijnse Slaatsopera. In 1935. nadat hij twealf jaar directeur van de opera was geweest, trad hij af uit protest tegen nazt- 'nmenging en hij verliet daarop Duitsland fn maart II. kort voordat de opera weer in het herstelde gebouw ..Unter den Linden" trok, zei Kleiber tot de communistische autoriteiten, dat hij opnieu moest aftre den, omdat „de geest van de oude staats- opera met in het nieuwe gebouw kan wo nen". Hij vertrok daarop met zijn Ame rikaanse echtgenote naar West-Duitsland Hij weigerde echter in West-Berlijn te dirigeren, daar hij niet wilde, dat zijn geval als „politieke propaganda" zou erden gebruikt. IQ„.e' grootste deel van de jaren 1936- a.?b' Kleiber in Buenos Aires door, w ar hij de voornaamste 'irigent in het "ltse «peraseizoen in het „Teatro Colv.i" vas Hij reisde ook vee] in Noord- en uid-Amerika en in Europa. VioöfJk?°£»w- exc de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: assistent van de pa- Pancratius te Amster- (S]oten)- met de opdracht de oprich ting van een nieuwe parochie in Sloter- vaart en hetOvertoomseveld in Amster dam-Nieuw-West voor te bereiden, de weleerw heer L A, M van Teylingen die kapelaan was te A'dam (H. Will, bui- ten de V) (voorlopig adres: r.k pastorie, Amstelveenseweg 161, Amsterdam)- tot kapelaan te Amsterdam (H. Will, buiten de M. W. A. van Langen; te Goes. M van Stee; te 's-Gravenhage (H. Hart) L J. Beugelsdijk. die kapelaan was te Haar- lem (H.H. El. en Barb.)- te Amsterdam (O.L.Vr. Rozenkrans) N P Duyn, die ka pelaan was te 'sGravenhage (H Familie)- te 's-Gravenhage (H Familie) W L Eg- berts, die kapelaan was te Amsterdam (O.L. Vr. Rozenkrans). NA DE VOLTOOIING van zijn docto raalstudie in de psychologie voelde pater I. Rosier O.Carm. de wense lijkheid z(jn godsdienst-psychologische studies over het verschijnsel der ontkers tening voort te zetten door direct contact op te nemen niet het leven van de arbei ders in de voornaamste Europese landen In Duitsland kon hij. door omstandighe den gedwongen, slechts werken met de methoden van enquête en interview. In andere landen evenwel was hij in staat zich te bedienen van de methode der par ticiperende waarneming. Zo werkte hij in Frankrijk in twee ijzer- en vier kolen mijnen en leefde hij gemeenschappelijk met de arbeiders in kampen en kantines. Daarna werkte hü in Oostenrijk, in de Weense grootindustrie en bjj de staal- ovens. Tenslotte participeerde hij op de best mogelijke wijze in feite als vage bond in het leven van het sub-proleta- riaal in de armoede-wijken van Rome en op het sinds eeuwen verpauperde platte land van Italië's onderontwikkelde gebie den. De neerslag van zijn ervaringen heeft pater Rosier neergelegd in dagboeken, die aanvankelijk slechts bestemd voor per soonlijk gebruik een levensecht doch tra gisch ..document humain" blijken te zijn geworden. In het laatste nummer van .Sociaal kompas" (Uitg. Pax, 's-Graven hage) is onder de titel „Op zoek naar Gods afwezigheid" een aantal fragmenten uit deze dagboeken gepubliceerd. Binnenkort zullen deze dagboeken door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut in extenso worden gepubliceerd bij Uitgeverij Pa* te 's-Gravenhage. Deze publikatie geschiedt naar prof. G. H. L. Zeegers. directeur-generaal van het KASKI, in een inleidend artikel in bedoeld nummer schrijft, op sterk aan dringen van z]jxt kant, en wel op de eerste plaats, omdat dit werk van wetenschap pelijke betekenis is, ook al zullen sommi gen aan deze vorm van presentatie van sociaal-wetenschappelijke waarnemingen nog moeten wennen. Voorts, omdat de concrete sociaal-wetenschappelijke bete kenis van zijn werk de waarde heeft van een maatschappelijk getuigenis, geschre ven door een waarachtig priester, die in navolging van zijn Meester „medelijden heeft met de schare". De in „Sociaal Kom pas' opgenomen studie is gewijd aan de ontkerstening van het proletariaat en sub- proletariaat. Positief element in de ontkerstening AAN DE HAND van de ervaringen, in zijn contact met de arbeiderswereld opgedaan, gaat pater Rosier na, wat in feite de term „ontkerstening" zoals toe gepast op hele maatschappelijke kringen en landstreken, betekent. Op het ogenblik zo luidt zijn antwoord, vindt er een ont kerstening plaats van de arbeiderswereld waarvan de omvang kan worden vastge steld door te bepalen de mate, waarin ge doopte personen hun publieke godsdienst plichten vervullen. Het beeld, dat uit deze gegevens naar voren springt, is niet roos kleurig in de meeste Europese landen en zo bezien biedt de arbeiderswereld onge twijfeld een allertreurigste indruk. Vult men deze religieus-sociografische waarne mingen echter over de religieuze situatie in west-, midden- en zuid-Europa aan door kwalitatieve onderzoekingen, dan komen nuancen aan het licht, welke de statistische gegevens een vaak onverwach te inhoud geven. Zo is b.v. een bekend feit, dat het percentage van degenen, die hun zon dagsplicht vervullen in de stad lager is dan op het platteland. Daar staat echter tegenover, dat het Katholicisme van de stedelingen, die leven in een omgeving van uiteenlopende religieuze overtul gingen, meestal militanter is dan het oppervlakkig traditionele en vaak ver materialiseerde religieuze leven op het platteland. Analyseert men de religieuze levenshouding van de groepen, die teza men gebrandmerkt- worden als volledig vervreemd van de Kerk en die groten deels met de arbeiderswereld en het sub-proletariaat samenvallen, dan kan men wel zeggen, dat deze wereld als geheel slechts zeer matig of in het ge heel niet meer innerlijk door de pasto rale activiteit van de Kerk wordt be reikt. Geenszins mag men echter daaruit de conclusie trekken, dat deze wereld van het christendom met zijn geloof aan de verlossing door Christus volledig ver vreemd is. De revoiutionnaire geest, die de arbeiderswereid beheerst, is in zijn diepste wezen niet primair negatief ge richt. Immers hierin leeft het verlangen een volwaardig mens te kunnen zijn. Zelfs in de vijandige en onverschillige houding dezer mensen met betrekking tot de uiterlijke verschijning van de Kerk en haar bedienaren kan een positief element gevonden worden. Het belang van deze studie is vooral hierin gelegen, dat de auteur in de ontkerstening dit positief element heeft blootgelegd. Het is gelegen in de ontvankelijkheid voor een gods dienst waarin de beleving van de liefde of althans van de menselijke solidariteit tot een concrete ervaring en een centrale realiteit wordt zonder daardoor tot een homocentrische religie te ontaarden. De schrijver vindt hier de bevestiging van het Schriftwoord: „Hoe kunnen wjj God beminnen, die wij niet zien, wanneer wfl onze broeders niet beminnen die w(j zien". In dit licht kan de ontkerstening be schouwd worden als een terugkeer of tenminste een ontvankelijkheid voor de roep tot terugkeer naar het Hart van het Christendom: De Liefde, zonder welke de eredienst schijnheiligheid is, aldus pater Rosier, wiens belangwekkende studie wij ten zeerste in de belangstelling van allen aanbevelen, die geïnteresseerd zijn in het vitale probleem der ontkerstening. Voor een werkzaam mens moet, dunkt ons, de zestigste verjaardag een wat bitter bijsmaakje hebben. Hij betekent immers de intrede in de decade, waarin als regel het werken wordt beëindigd en de rust begint. Geheel anders is het echter met de jubilaris in ons katholieke sociale leven, die morgen deze „fatale" leeftijd bereikt. Niemand immers zal veronderstellen, dat de K.N.B.T.B.. de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond, er ook maar in de verste verte aan denkt over vijf jaar er het bijltje bij neer te leggen. Integendeel, dit kroonjaar zullen bestuur en leden eerder willen zien als het begin van een nóg forsere krachtsontplooiing. De stichting van de bond moet men zien als een direct uitvloeisel van de uitvaardiging der encycliek „Rerum No varum" in 1891. Het was in die jaren bij lange na geen botertje tot de boom in de landbouw. Speciaal de heel kleine boeren waren er maatschappelijk en economisch ellendig aan toe. Een slechte oogst, een dalende markt leverde hen bij gebrek aan financiële reserves over aan armoede of geldschieters. Ze wéren klein en ze voélden zich ook klein. Hoezeer ze naar uitkomst snakten, bleek wel toen half december 1895 L. ridder de van der Schueren, J Pauwen en Th. Pruis een oproep richtten tot de boeren om zich te organiseren. Zes we ken later, 31 januari 1896 kon in Musis Sacrum te Arnhem de Ned. Boerenbond worden opgericht. Het was geen strikt katholie ke organisatie nog, maar zij was ge schoeid op christelijke grondslag en ook protestanten waren er lid van. Toen de N.B.B. er eenmaal was, werd in landbouwkringen de organisatiedrang eerst recht vaardig. Na een paar maan den reeds verrees de N.C.B., hij werd ge volgd door andere provinciale en later diocesane bonden. Toen de protestanten naar een eigen bond overgingen was de N.B.B. een zuiver katholieke organisa tie. In de naam kwam dit confessionele karakter evenwel pas tot uiting, toen men in 1920 uit het Ned. Landbouw- comité trad en zich Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond ging noemen. Op de stichtingsvergadering in 1896 had voorzitter Van der Schueren als doel genoemd: de boerenstand te steu nen in moeilijke omstandigheden. Mid delen daartoe zouden o.m. zijn het stich ten van voorschotbanken, onderlinge verzekeringen, coöperatieve aankoop verenigingen, landbouwvoorlichting en waar nodig gezamenlijk optreden tegen verkeerde overheidsmaatregelen. Deze woorden zijn niet tot dovemans oren gesproken. Wie de grandioze staat van dienst ziet van de voorbije zestig jaren komt onder de Indruk van de doelbewuste werkkracht der leiders die enerzijds praktische idealisten moeten zijn geweest en nog zijn, maar die an derzijds bij de uitvoering van hun plan nen ook de volle medewerking hebben gehad van de leden. Op elk gebied, dat in Musis Sacrum werd genoemd, zijn im posante stichtingen tot stand gekomen. Een van de eerste was de Coöp. Centrale Boerenleenbank (december 1898), Aan koopverenigingen, verkooporganisaties, verzekeringen, land- en tuinbouwscho len en -cursussen volgden. Voorts vak bonden en vele andere instellingen, ter wijl ook de boerin niet werd vergeten: zij kreeg eigen organisatie en eigen huls- houdieraressen. Zo heeft de organisatie de boeren opgeheven uit hun verval en hun emancipatie volbracht. En wanneer in het najaar dit jubilee wordt gevierd, zal daarvan dankbaar kunnen worden getuigd. Sterk zijn de diocesane bonden, sterk de landelijke. Bij deze verjaardag zij hun verder# bloei van harte toegewenst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3