Ike verwerpt papieren vriend schapsverdrag met Moskou ....maai laat deur open voor constructieve suggesties DE HEER ALER TERUG UIT DE VER. STATEN A'dam wil eenmansbediening op gelede trams Laatste nog woord in moordzaak-Emmett ïill niet gesproken f „Geert dadenmaar woorden 9 „Stelt U zich eens voor, mijnheer Boelganin. m m Rassengelijkheid in Y.S.: Zuidelijke staten met de rug tegen de muur Prof. dr. L. Verberne herdacht Bij boerderi j brand 30 koeien omgekomen Hatoyama's rivaal Ogata overleden Dollars terugverdienen Lidmaatschap I.R.A. onder doodzonde verboden Amerikaans plan voor nieuw raketvliegtuig Wethouder voor K.V.P.-kringraad: Wordt kaartverkoop gedeeltelijk geautomatiseerd? m Virginia poogt federale besluiten op legale wijze te ontduiken Verslag van Xook MAANDAG 30 JANUARI 1936 PAGINA 5 Geen serieus voorstel Reacties Ierse bisschoppen verklaren: ■Tof. dr, N. A. Donkersloot erevoorzitter Vereniging van letterkundigen GAAT BELGRADO O.-DUITS- LAND ERKENNEN? Rails uit Haarlemmerstraat Gevaar voor personeels verloop? SOEDAN 15 MILJOFN INWONERS President Eisenhower heeft een aanbod van maarschalk Boelganin tot het sluiten van een Amerikaans-Russisch vriendschapsverdrag, dat twintig jaar van kracht zou zijn, verworpen. Dit blijkt uit de tekst van de brieven, die in de afgelopen week tussen president Eisenhower en maarschalk Boelganin in diep geheim zijn gewisseld, en die zaterdagavond door het Witte Huis werden bekend gemaakt. In zijn antwoord wees de president erop, dat de door Boelganin gedane voorstellen reeds volledig worden gedekt door het Handvest van de V. N., dat beide staten hebben onderschreven, zodat een nieuw verdrag hierover geen zin heeft. ,,De huidige internationale spanning kon niet door de woorden van het Handvest worden voorkomen. Hoe kunnen we dus hopeu, dat de huidige situatie kan worden verbeterd door deze woorden nog eens in bilaterale vorm te herhalen?" zo vroeg de president. „Ik vraag mij af, of een nieuw verdrag, en ditmaal een verdrag op uit sluitend bilaterale basis, misschien niet de zaak van de vrede averechts zou beïnvloeden door het scheppen van de illusie, dat een aantal formules op papier een resultaat zouden hebben opgeleverd, dat in werkelijkheid alleen maar door een verandering van mentaliteit kan worden verkregen", zo zei de president. Aan het einde van zijn brief zeide Eisenhower, dat hij met belangstelling zou uitzien naar nieuwe suggesties, die Boelganin zou kunnen doen. Hij stelde evenwel niet voor opnieuw een bijeenkomst van de vertegenwoordi gers van de V. S., de Sovjet-Unie en de overige Westerse mogendheden te houden. een verdrag zou ertoe kunnen bijdra gen, dat de vriendschappelijke betrek, kingen tussen het volk van de Sovjet- Unie en dat van de V.S., in een geest van waarlijke samenwerking en we derzijds begrip, kunnen worden ont wikkeld en verstevigd, op de basis van het beginsel van gelijke rechten we derzijds respect voor elkanders sou- vereimteit en niet-inmenging in bin nenlandse aangelegenheden, en al hun internationale geschillen, overeenkom- stig de bepalingen van het Handvest van de V.N. uitsluitend door vreed zame middelen te regelen." Boelganin deed zijn brief vergezeld gaan van een volledig ontwerpver drag, waarin deze beginselen vervat waren. Eisenhower analyseerde in zijn antwoord artikelsgewijs het gehele voorgestelde verdrag. „Vriendschap pelijke samenwerking tussen verschil lende staten hangt niet alleen af van beloften, die in een verdrag worden gedaan, maar vooral van de geest waardoor de regeringen van de be trokken staten zijn bezield en van hun feitelijke daden," zo verklaarde Eisen hower in dit verband. De president kwam ook terug op de hoop die in de wereld bestond toen de Sovjets en de westelijke regerings leiders in de afgelopen zomer te Ge neve bijeen kwamen. „Het Ameri kaanse volk is helaas tot de droeve conclusie gekomen, dat de ontwikke lingen, die op onze conferentie gevolgd zijn, hun verwachtingen niet hebben verwezenlijkt," zo zeide hij, wijzend op het absolute gemis aan overeen stemming betreffende alle agenda punten: Europese veiligheid en Duitse hereniging, ontwapening en oost-west contacten. Eisenhower gaf toe, dat er een ze kere verbetering was opgetreden in het contact tussen oost en west, doch dat naderhand de betrekkingen weer verslechterd waren doordat de Sovjet- regering een andere koers ging volgen, „een koers, die de Spanningen verhoogt door de haat en rancunes, die naar aanleiding van historische internatio nale geschillen bestaan, te stimuleren". „Ik ben het met u eens, dat de ver betering van de betrekkingen tussen ae LoyjeUUnie en de V Si dringend i0 is. Maar, eerlijk gezegd, ons volk rZ*Jiï%e'' Jk de ™°°rden die u op het nlno t spreekt verenigen met dat- °,ns het oogmerk van uw rer «foordet bepaalde gebieden lijkt; uw ni tpreri ,l7r!'Tners leggen zo geheel en al terecht de nadruk op de bivondere verantwoordelijkheid, L onzTrege- °m de ™ternationale spanning te verminderen en het ver trouwen en de samenwerking tussen de staten te verstevigen," zo zeide de president tenslotte. Gezaghebbende kringen te Washing ton wezen ci op, dat de president de voorstellen van Boelganin heeft ver worpen, omdat hij deze uitsluitend be schouwde als een Propaganda-manoeu vre, bedoeld om verdeeldheid tussen de V.S. en hun bondgenoten te schep pen. De boodschap van Boelganin aan Eisenhower was niet als een serieus voorstel tot het verbeteren van de we reldvrede bedoeld, zo verklaarden deze bronnen, doch veeleer als een poging om de Brits-Amerikaanse har monie te verstoren aan de vooravond van de besprekingen tussen de presi dent en premier Eden. De president liet na zijn eigen op vattingen weer te geven omtrent de manier waarop de vrede kan worden bevorderd. „Ons volk steekt de hand van vriendschap uit naar allen, die deze hand eerlijk zullen aangrijpen. Ik heb vaak gezegd, en ik herhaal bij dezen, dat ik nimmer iets zal nalaten, wat een rechtvaardige vrede in de we reld kan bevorderen. Doch wij geven er ons wel rekenschap van, dat het alleen daden en niet woorden zijn, die tellen." „Stelt u zich eens voor, mijnheer Boelganin, welk een grote verande ring er zou plaats grijpen, niet al leen voor wat betreft de betrekkin gen tussen onze beide landen, doch voor de gehele wereld, indien er ogenblikkelijk maatregelen werden genomen om Duitsland in vrijheid te herenigen binnen het kader van een veiligheidspact; indien cle be lofte, die wij in de oorlogsjaren aan elkaar deden, om het recht te er kennen van de volkeren om hun eigen regeringsvorm te kiezen, werd uitgevoerd; indien wij onze landen op voet van wederkerigheid voor el kaar openstelden om inspectie moge lijk te maken, zodat een verrassings aanval uitgesloten zou zijn; indien werd overgegaan tof concrete be. perkingen van de bewapening, zodat produktieve krachten ten bate van de mensheid zouden vrijkomen. Denkt u er ook eens over na, welk een berg van wantrouwen en wan begrip zou verdwijnen indien onze volkeren vrij-uit nieuws, bezoeken en ideeën uitwisselden- De brief van Boelganin was, zoals bekend, jl. woensdag door de Sovjet ambassadeur in Washington aan de president overhandigd. Uit de in Was hington gepubliceerde tekst van deze brief blijkt, dat Boelganin in toelich ting op het door hem in deze bnef voorgestelde vriendschaps- en samen werkingsverdrag verklaarde: „Zulk Zaterdagmorgen heeft mgr. prof. dr. It- Post, voorzitter van de raad van bestuur van de St.-Radboudstjchting, ln de St.- Josephkerk aan het Keizer Karelplein te Nijmegen een plechtige mis van Requiem opgedragen voor wijlen prof. dr, L, Ver berne, buitengewoon hoogleraar in de al gemene en vaderlandse geschiedenis van de 19de en 20ste eeuw te Nijmegen en ge woon hoogleraar te Tilburg, die in het begin van deze maand op 66-jarige leef tijd is overleden, "7oór de mis was in de aula van de r.-k. Universiteit een academische rouwzitting gehouden, waarin prof. dr. L. Rogier, hoogleraar in de vaderlandse cn algemene geschiedenis der nieuwere tijden, de her denkingsrede uitsprak. Na een korte schets te hebben gegeven van zijn afkomst en opleiding, memoreer de prof. Rogier, dat prof, Verberne een van de eersten was, die via een zgn. col legium doctum, tot de academische exa mens werd toegelaten. Hij deed in 1923 kandidaatsexamen in de geschiedenis aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam en in 1928 doctoraal examen aan de katholieke universiteit van Nijmegen. Daar promoveerde hu in 1931 cum laude op het proefschrift „Gusbert Kareis leer jaren". In 1947 werd hij benoemd tot, ge woon hoogleraar in de sociale en econo mische geschiedenis te Tilburg en in 1948 tevens tot buitengewoon hoogleraar in de nieuwste geschiedenis te Nijmegen. Met het lijvige proefschrift over de jonge Van Hogendorp vestigde Verberne zijn naam als objectief geschiedschrijver en hij handhaafde deze reputatie door zijn latere werken, met name door de twee delen welke hij alleen voor zijn rekening nam van H. Brugmans ..Achtdelige ge schiedenis van Nederland". Deze gezaghebbende kringen, die Boelganins brief als een „propaganda- manoeuvre" kenschetsten, staafden hun bewering door erop te wijzen, dat Boelganins voorstel in het geheel niet was voorafgegaan door het diploma tieke overleg, dat gebruikelijk is voor aleer een volledig ontwerp voor een verdrag wordt aangeboden. Zij wezen er eveneens op, dat de Sovjet-Unie niet de gebruikelijke stappen had ge daan, om de andere grote mogendhe den in kennis te stellen van haar plan nen. Er werd ook op gewezen, dat dit de eerste maal is geweest, dat de Sovjet- Unie de V.S. op zulk een exclusieve en bilaterale wijze heeft benaderd. Door er telkens weer de nadruk op te leg gen, dat de wereldvrede afhangt van goede betrekkingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, zou Boelganin hebben willen pogen de goede verstandhou ding tussen de V.S. en hun bondgeno ten te verstoren. Met bijzondere aandacht is opge merkt, dat de president op Boelganins- brief nog vóór de aankomst van Sir Anthony Eden heeft geantwoord. De president heeft blijkbaar niet aan bondgenoten als Frankrijk, West- Duitsland en Italië de indruk willen geven, dat Sir Anthony Eden en hij zouden pogen een „Grote Twee"-poli- tiek te voeren door samen een ant woord voor de Sovjetpremier op te stellen. Tenslotte wordt met veel belang stelling opgemerkt, dat het ahtwoord van de president alleszins de deur openlaat voor een constructief we derwoord van de Sovjetregering. De werkelijk vriendelijke en openhar tige toon van Eisenhowers en van Boelganins brief heeft eveneens de aandacht getrokken. Democratische zowel als republi keinse leidende figuren in Washington hebben zich uiterst lovend over het antwoord van de president uitgelaten. Ook in officiële kringen in Londen en in Bonn vond Eisenhowers antwoord warmhartige en algehele instemming. Slechts minister Molotof, wie gister avond in Praag om commentaar werd gevraagd, scheen het antwoord van de president minder te waarderen. „Ik kan niet begrijpen hoe iemand een vriendschapsverdrag kan weigeren," zo verklaarde hij hoofdschuddend. De pers in de Sovjet-Unie publi ceerde gisteren in grote opmaak de boodschap van Boelganin aan de pre sident, doch dit voorstel werd niet ge commentarieerd en er werd met geen woord gerept over de verwerping door Eisenhower. In Polen daarentegen werd gisteren wel het nieuws van Eisenhowers ver werping bekend gemaakt. Radio-War- schau leverde commentaar: „Eisen howers antwoord laat niettemin de weg naar verdere besprekingen open". Vermoedelijk tengevolge van kortslui ting is zondagochtend brand ontstaan in de boerderij van de heer'R. Blom te Nij- lamer, een dorp ongeveer 4 km ten noord westen van Wolvega. De vlammen wer den door de vrij sterke wind aangewak kerd en verspreidden zich zo snel, dat de brandweer uit Wolvega, die spoedig met een mistspuit en later ook met een twee de spuit het vuur bestreed, slechts een gedeelte van de woning en een bijschuur kon behouden. Bij de brand kwamen dertig koeien en twee paarden om het leven. Slechts een gedeelte van het jongvee, dat in de bij- schuur stond, kon worden gered. De landbouwer was slechts gedeeltelijk Verzekerd. Taketora Ogata, leider van de Japanse liberale partij en voormalig vice-premier, is zaterdag op 67-jarige leeftijd in Tokio overleden aan een hartziekte. Ogata nam deel aan de besprekingen, die in november j.l. leidden tot een fusie van de democratische en de liberale par- tü in een nieuwe liberale partij met een meerderheid in de Kamer van afgevaar digden. Hij deelde het leiderschap van de regeringspartij met de premier, ItsjJro Hatoyama. die de leider was van de de mocratische partij vóór de fusie. Ogata volgde in december 1954 Yoshida op als leider van de liberale partij. Hij is „voormalig hoofdredacteur van de „Asahi Simboen" en stond tegen het einde van de tweede wereldoorlog aan het hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst. Hi.i werd na de oorlog door de geallieerde autoriteiten ..gezuiverd". Ogata zou als eerste in aanmerking zijn gekomen om de bejaarde en ziekelijke Hatoyama op te volgen als premier. Hij stond overigens alom bekend als krach tig tegenstander van Hatoyama's poli tiek, om onmiddellijk een eind te maken aan de technische staat van oorlog met de Sovjet-Unie. Ogata wenste, evenals de minister van buitenlandse zakon, Sjige- mitsoe dat eerst overeenstemming met de ??Yjei Unie ,7,®u worden bereikt over de (Van onze Amsterdamse redactie). „Ik heb inderdaad bij de Amerikaanse Lockheedfabrieken een optie genomen met gefixeerde afleveringsdata op 10 vliegtuigen van het type Electra. Nadere details kan ik nu nog niet geven". Dit vertelde de president-directeur van de K.L.M de heer I. A. Aler, tüdens een persconferentie op Schiphol welke hij za terdagmorgen heeft gehouden na zijn te rugkeer uit Amerika. Het doei van zijn bezoek aan de V.S. was, de lokale autori teiten en de bevolking van Los Angeles en Houston (Texas) te interesseren voor het plan van de K.L.M. om luchtlijnen op deze plaatsen te openen. Zoals bekend is heeft de Nederlandse regering eind december aan het Ameri kaanse gouvernement verzocht om van Amsterdam uit te mogen vliegen via Mon treal op Houston en Los Angeles. In deze laatste plaats was men na het bezoek van de heer Aler zo enthousiast gewor den voor het denkbeeld, dat nu reeds 35 mensen hebben geboekt voor de nieuwe lijn, welke 6 weken nadat de officiële toestemming is afgekomen, zal worden geopend. „Trouwens, ook in Houston was men zeer geïnteresseerd in de nieuwe verbinding met EurQpa en de autoritei ten van San Francisco hebben me met klem verzocht, deze stad aan te doen i.p.v. Los Angeles. Ik ben dan ook vol vertrouwen dat de vergunning ons gege ven wordt", zo zei de heer Aler. ,Het is ook een logische en gezonde zaak, dat de Amerikanen ons in staat stellen, de 200 miljoen dollar die wij na de oorlog in hun vliegtuigen hebben ge ïnvesteerd, ook in dollars terug te ver dienen De K.L.M. int dagelijks voor een miljoen gulden 'voor passagiers- en vrachtvervoer in allerlei valuta, waarin het dalloraandeel echter niet groote ge noeg is". Ere-sherif f De heer Aler, die vergezeld was van zijn echtgenote, was ook vol lof over de genoeglijke kanten van zijn zakenreis. ..De vrouwen hebben in Amerika veel invloed op de gang van zaken", zo zei de heer Aler verder. „Alleen al in Los Angeles zijn 400 vrouwenorganisaties. Ook bij de K.v.K. hebben zij veel in de melk te brokkelen Ik heb hen uitvoerig inge licht over het family-travelplan en haar verteld, dat zij, wanneer zij met ons naar Amsterdam vliegen, voor niets even aan kunnen gaan bij Dior in Parijs. Mijn sug gestie om in de advertenties voor deze familietrips ons voortaan tot de dames te richten, met de vermelding dat zij ook hun echtgenoot kunnen meenemen voor een prijsverhoging van slechts 50 pet tot nu toe doen wij precies het omge keerde vond veel bijval". In Houston is de heer Aler ontvan gen door de gouverneur van de staat Texas. „De burgemeester heeft mij be ëdigd als eir-deputy-sheriff en mij ten teken van mijn waardigheid een fraaie indrukwekkende 'hoed geschonken". Voorts is hij tegenwoordig geweest bij een diner, dat de Nederlandse ambas sadeur ui Washington prins Bermhard heeft aangeboden en heeft hij een con cert van Eduaird van Beinum bijgewoond. Gisteren is in de kerken van Ierland een herderlijk schrijven voorgelezen, waarin het episcopaat aan de gelovigen op straffe van doodzonde verbiedt lid te zijn van bepaalde ondergrondse organi- saties-, „Handelend krachtens het gezag ont leend aan ons heilig ambt, verklaren wij" aldus het herderlijk schrijven dat het voor een katholiek onder dood zonde verboden is, lid te worden of te blijven van Organisaties of groeperingen die zich het recht aanmatigen de wapenen op te nemen tegen eigen land of een ander land; dat het zonde is voor een katholiek met dergelijke organisaties of groeperin gen mee te werken, terwijl het zelfs dood zonde is, indien de medewerking en steun aanzienlijk zijn". De veroordeling heeft betrekking Op de activiteit van het „Ierse Republikeinse Leger". Dit ondergrondse leger wil een eind maken aan de verdeling van het Ierse grondgebied. 18 maal de geluidssnelheid Het Amerikaanse tijdschrift „Parade" schrijft, dat zes grote Amerikaanse vlieg tuigfabrieken een plan financieren voor de bouw van een vliegtuig met raketaan drijving, dat een snelheid kan bereiken die 18 maal groter is dan die van het geluid. Dr. Walter Dornberger, een vroegere nazigeneraal die aan het hoofd stond van het Duitse plan voor de V-l en V-2 in de laatste wereldoorlog, zou de leiding heb ben. Volgens „Parade" gelooft hij, dat het vliegtuig over 10 of 15 jaar als verkeers vliegtuig in de lucht zal zijn. „De regering, die denkt aan de moge lijkheid van troepen- en bommenvervoer, speelt een actieve rol bij dit bouwplan, dat uiteraard geheim is", aldus het tijd schrift. Het raketvliegtuig zou op een hoogte v#n 100 km vliegen, nadat het door een moedervliegtuig is losgelaten. De Amsterdamse hoogleraar dichter en criticus, Prof. dr. N. A. Donkersloot heeft zaterdagmiddag in Amsterdam afscheid genomen als voorzitter van de Vereniging van Letterkundigen, welke functie hij sedert de bevrijding in 1945 heeft be kleed. Tijdens een druk bezochte ledenverga dering werd Prof Donkersloot gehuldigd voor de veie diensten, die hij in deze functie aan de Nederlandse schrijvers j heett bewezen. Op voorstel van zijn op volger werd Prof. Donkersloot bij accla matie benoemd tot eerste erevoorzitter van de vereniging. De leden boden hem voorts een geschenk aan. Opvolger van Prof. Donkersloot als voorzitter van de vereniging is de in 1916 geboren dichter en criticus Max Nord, die in zijn intreerede de ontwikkeling van de vereniging sedert de oorlog en de leidende rol van Prof. Donkersloot in deze ontwikkeling schetste. Volgens het West-Berlijnse informatiebu reau „West" zou Oost-Duitsland met Joe goslavië onderhandelen over het aankno pen van diplomatieke betrekkingen. Te Moskou zouden door de ambassadeurs van de beide landen besprekingen daartoe worden gevoerd. De Oostduitse pogingen in dit opzicnt richten zich vooral op de landen die bui ten de invloedssfeer van zowel Oost als West trachten te blijven. Zoals Egypte, India, Joegoslavië, Zweden en Finland, doch ook Aziatische landen als Indone sië en Birma komen in aanmerking. Oost-Duitsland poogt in de eerste plaats uitbreiding te geven aan de handelsbe- (Van onze Amsterdamse redactie). Amsterdam denkt er hard over om op de toekomstige gelede tramwagens één- mansbediening in te voeren. Tevens Is ecri plan in studie om de kaartverkoop te automatiseren en bij verwezenlijking daarvan niet te wachten tot de „aaneen gesmede" tramwagens in dienst gesteld rijn. Die automatische kaartverkoop zou dan geschieden b.v. vla automaten op de vluchtheuvels terwijl wellicht ook winke liers worden ingeschakeld. Kaartjes die de passagier dan bij de conducteur koopt, zullen waarschiinlijk iets duurder zijn. Om het spitsvervoer te ontlasten over weegt men bif het hoofdstedelijk tram bedrijf ook. naast een bepaalde binnen- stads-tramlijn over een deel van dezelfde route bussen tijdens de spitsuren te laten lopen. b.v. voor de lijnen 24 en 25, te beginnen bij de Heren- of Keizersgracht. Dit deelde wethouder mr. F van Wtjrk van de bedrijven vrijdagavond mee in een inleiding die hij voor de krtngraad van de Amsterdamse K.V.P. hield over het trambeleid. Hij verklaarde, dat het ver voerbedrijf er op uit ls. met zo modern mogelijk materieel op vlugge en gerieflijke wijze de passagiers te doen vervoeren. Het grootste probleem voor Amsterdam ls echter, of nog meer tramlijnen door bussen moeten worden vervangen. De wethouder ging er van uit, dat steden met meer dan 500.000 inwoners die geen vervoersmogelijkheid met een onder grondse bezitten, de trams nooit geheel kunnen opdoeken. Amsterdam zal voor zichtig zijn experimenten met de bussen voortzetten en binnenkort de tramlijnen 13 en 17 doen vervangen. Volgens mr. Van Wijck zou 't noodzakelijk zijn, om een deel van het Open Havenfront te dempen voor vergroting van het Stationsplein, dat op den duur door het grootste aantal bussen niet meer zonder een „busstation" kan. Het experiment met bus 12 in de Haar lemmerstraat is het proefstadium te boven; binnenkort zal daarom de raad een voor dracht bereiken de rails uit deze straat te verwijderen Wanneer begin 1957 zowel de gelede trams als een paar gelede bus sen op straat verschijnen, kan Amsterdam met zijn openbaar vervoer wedijveren met tal van andere steden aldus de wet houder, al wil dat niet zeggen, dat de hoofdstad dan tevreden is. Vanwege de conservatieve Inslag die Amsterdam ken merkt, zal men met de vernieuwing niet te hard van stapel lopen. Mr. Van Wijk wees op de specifieke moeilijkheden voor het openbaar vervoer in de oude binnenstad, die men om haar schoonheid graag wil handhaven. Dan zijn er de grote uitgaven. Deze bereiken zulke hoogten, vooral wanneer men gaat praten over een metro (kosten f 20 a 25 miljoen per km), dat het onmogelijk trekkingen en de uitwisseling van han delsmissies met deze landen, die dan la-1 wordt, dat de stad deze kosten zelf alle- ter tot semi-diplomatieke of consulaire maal moet dragen. Op de duur zal het instellingen kunnen worden. Rjjk zeker moeten bijspringen. Men gaat trouwens wanneer men over een Am sterdamse ondergrondse spreekt te ver indien men een volledig metronet wil bouwen. Dat vraagt te veel studie, ge- cijfer cn geld. Realiseerbaar zou mis schien zijn een dwarslijn van 8 a 9 km, die toch al een uitgave vergt van ƒ200 miljoen. Weinig medewerking van publiek De wethouder was in het geheel niet te spreken over de weinige medewerking van het al te kritische Amsterdamse pu bliek, dat verlangens stelt die praktisch niet uitvoerbaar zijn. Vooral over HjD 13 zijn er klachten. Maar deze verbinding naar Slotermeer ls een van de moeilijkste lijnen, waarvan de trams voor 80 pet ln de spitsuren al bij het Centraal Station gevuld zijn. Men hoopt met de bussen en kele problemen te kunnen ondervangen. De rails die voor lijn 13 in Slotermeer gelegd zijn, zullen worden benut bij da uitleg van lijn 7 naar de tuinsteden. Binnen afzienbare tijd zal Amsterdam een kringlijn om de stad moeten maken, aldus mr. Van Wljck. In buitenlandse steden kent men deze kringlijnen al lang. Het meest geschikt daarvoor is natuurlijk de Ringspoorbaan, maar de onderhande lingen met de Spoorwegen zijn nog niet ln een overeenstemming geresulteerd. De wethouder verklaarde, dat hij de presi dent-directeur van de N.S. toegezegd had, een betere verbinding met het Amstel- statlon te creëren, wanneer de Spoorwe gen dit station tot een kopstation zouden willen maken. Op vragen uit de verga dering beloofde hij meer de wijkraden, te zullen horen, wanneer het vervoerbe drijf bepaalde veranderingen wil aan brengen. Een groot probleem is ook nog al tijd het personeelstekort. In enkele maanden tijd heeft men 300 man uit de provinciekunnen aantrekken, waardoor de frequentie kon worden opgevoerd, doch de wethouder zag het gevaar dreigen, dat misschien de helft in het voorjaar weer ontslag neemt, omi^t men voor hen geen woningen in Amsterdam heeft. Hij ontkende, daj een katholieke woningbouwver eniging van een nieuw complex in Geuzenveld 100 woningen voor tram personeel zou moeten afstaan. Wél is gedacht aan het reserveren van dit aantal huizen ten behoeve van amb tenaren die Amsterdam voor al zijn diensten van buiten aantrekt. Mr. v. Wijck hekelde- nog het beleid van de raad, die volgens hem vaak de een voudigste zaken over het hoofd ziet. Hij haalde als voorbeeld aan het plei dooi van een raadslid voor dubbel dekkers, waarmee men ln Londen juist zo erg in de maag zou zitten. Uit een volkstelling, die op hel ogenblik in de Soedan wordt gehouden, blijkt, dat de bevolking van dit land dubbel zo groot is als men tot nu toe aannam. Men was steeds van mening, dat de be volking van dit land niet meer dan 8 mil joen zielen telde. Uit de eerste resultaten van de volkstelling blijkt echter, dat het werkelijke bevolkingscijfer ruimschoots de 15 miljoen overschrijdt. Deze radiofoto uit Lagos geeft een beeld van de aankomst van het Engelse ko ninklijk paar in deze stad voor een drie weeks bezoek aan Nigeria. Gevolgd door Prins Philip, de hertog van Edinburgh, inspecteert H.M. Koningin Elizabeth de erewacht op het vliegveld van Lagos, bestaande uit in rode 'tuniekjasjes gekle de leden van het tweede bataljon van het Nigeriaanse regiment. A «- (Van onze correspondent) NEW-YORK, januari. Naar tie verzekeringen van diverse Amerikanen, die terugkeerden van reizen en verblijven in bet buitenland, schijnt de ongewroken moord op de negerjongen Emmett Till in Mississippi bet vorige jaar zo'n diepe indruk gemaak» te hebben, dal bet gebeurde in Europa cn elders een goed deel van Amerika's prestige heeft gekost. In verband hiermee is bet misschien niet overbodig nog eens de aandacht te vestigen op de gecompliceerdheid van bet rassenprobleem in Amerika. Een gecompli ceerdheid, die duidelijk aan het licht treedt, wanneer men de actuele situatie bestudeert. Wat de moord op Emmett Till betreft: de algemene verontwaardiging dat de moordenaars vrij rondlopen, is werkelijk niet alleen tot bet buiten rand beperkt. Ir, Amerika zelf zijn er scherpe woorden genoeg over gezegd En als met-Amerikanen van mening zijn dat bet Amerikaanse volk als een man had op moeten staan en in naam van democratische principes recht had moe'en eisen, kunnen zc erop gerust zijn dat Amerikanen zijn opgestaan en voor dit recht vechten. Maar niet als éérf man er zou n.l. helemaal geen probleem zijn als liet zo reageerde. 77 Het rassenprobleem is er nu eenmaal, en in de worsteling ermee wordt hier recht gedaan en daar groot onrecht bedre ven. Niettemin is er een langzame voor uitgang te bespeuren, al moet de nadruk op langzaam gelegd worden. De fout. die in het buitenland wordt gemaakt, wan neer men Amerikanen veroordeelt om de afhandeling van de moord op Emmeti Till een facet van dat rassennrobleem de Japanse lansnraklvn'"™"",* wa.arondat men a! te simplistisch denkt. Hei Sm/ie! TTrn'n i», c d0°r de gaat niet aan, Amerikanen als hypocrieten oovjet-Ume bezette noordelijke eilanden.' te veroordelen omdat ze democratische principes prediken en die waarlijk niet aitiid handhaven. Want welk individu en welk volk in onze wereld handelt geheel naar wat dat individu of dat volk pre- dikt? Inlussen heeft het Amerikaanse tijd schrift „Look" de moed gehad om een gedetai'leerd verslag van de moord op Til) mbliceren. Daarin worden de be- ken'r ,sen van de man, die hem zou heb ben doodgeschoten, tussen aanhalingste kens, dus als direct van hemzelf komende, weergegeven. De hoofdredacteur van „Look", William B. Arthur, zei: „Look" heeft het artikel over Till pas gepubli ceerd toen het volkomen verzekerd was van de juistheid ervan. De uitgevers zijn bereid de feiten te bewijzen in het onwaar schijnlijke geval dat het tijdschrift een proces zal worden aangedaan. Wanneer gerechtelijke vervolging uitblijft, is dat een zeer sterk bewijs tegen de vrijgespro ken schuldigen en een hernieuwd bewijs van de onjuistheid van de vrijspraak". Interessant zijn ook de woorden van gou verneur J. P. Coleman van Mississippi, welke de „New York Post" publiceerde, nadat de gouverneur tegen de „Post" over de twee beschuldigden Bryant en Wilam gezegd had: „Het staat voor mij vast, dat zij veroordeeld zouden zijn, wanneer lie den buiten onze staat zich er niet mee hadden bemoeid Als de „Nationale Vereniging voor Kleurlingen" hier niet was gekomen om te stoken, zouden de mannen veroordeeld zijn Het is onder deze omstandigheden niet waarschijnlijk dat het laatste woord in de moord op Emmett TUI is gesproken. Wel iswaar kan deze rechtszaak niet heropend worden, tenzij de districtsrechter Jordon daartoe de nodige stappen zou onderne men, wat wel uitgesloten is. Maar „Look" bewijst inmiddels wat de meeste Ameri kanen denken over deze ongewroken moord. Deze Amerikanen blijven aan dringen op recht in de zaak-Till. Maar of het volk van de staat Mississippi hierdoor bewogen zal worden, is ecu ander ding. Want hierin zit juist de essentie van het probleem. Mississippi is in elk opzicht een der staten, die zich het hardnekkigst blij ven verzetten tegen de gelijkstelling van het gekleurde ras. In Mississippi is als in enkele andere staten zoals Virginia het rassenconflict het ernstigst. Daarom voelt Mississippi zich zo gehinderd door de „bemoeizucht" van Amerikanen uit andere staten in zijn rassenaangelegenheden en reageert het zo neurotisch. Het is niet. heel Amerika en het Amerikaanse volk, maar het volk van Mississippi, dat veroordeeld moet worden, wanneer men spreekt over de ongewroken moord op Till. Onafhankelijkheid ten opzichte van Washington Het wordt veel te veel vergeten dat de staten in Amerika een grote onafhanke lijkheid bewaren ten opzichte van de fe derale regering. Om die reden kon ook de moord op Emmett Till ongewroken blij ven, daar het federale opsporingsbureau niet kon ingrijpen. Till werd wel ontvoerd, maar niet over de staatsgrens. Om die zelfde wettelijk bekrachtigde onafhanke lijkheid kunnen de staten de bevelen van het federale gerechtshof ontduiken. On langs werd b.v. bevolen der er voor de negers, die van de ene naar de andere staat reisden, geen aparte treinafdelingen noch aparte wachtkamers mochten zijn. Door het veranderen van de bordjes boven de wachtkamers werd de maatregel goed deels ontdoken. De staten, die op deze wijze manoeuvreren, beroepen zich op bepaalde interpretaties van de constitutie en van de staatswetten. Om psychologische redenen zal de fede rale regering voorlopig niet te scherp en te snel tegen deze praktijken optreden, want er zou alleen maar groter verzet ontstaan. Langzamerhand zullen echter wel processen gevoerd worden om fede rale bevelen te doen opvolgen. Maar zul ke processen, die op haarkloverijen van de wet uitdraaien, kunnen jaren duren en intussen blijft alles bij het oude. Dit is ook hetgeen wat de staten bedoelen: uit stel te verkrijgen, t|jd te winnen, want ze weten dat ze feitelijk met de rug tegen de muur vechten. Schoolsegregat ie Het is wel typisch, dat de reacties op de verschillende bevelen van het Opper ste Gerechtshof al naar gelang van de dichtheid van de negerbevolking meer of minder scherp is geweest. Het bevel voor integratie van blanken en kleurlingen op de scholen werd b.v. in Kentucky, Okla homa, West-Texas en Oost-Ténnessee, waar de negerbevolking relatief gering is, reeds opgevolgd. Maar in staten met ster ke negerbevolking is de weerstand ook het sterkst. Intussen heeft de staat Virginia met twee tegen één stemmen besloten de staatswetten zó te veranderen dat school klasse-segregatie gehandhaafd, kan wor den. Hoe belangrijk die kwestie werd ge acht, bewijst dat de kiezers van die staat in grote zwermen naar de stembus kwa men, zelfs op krukken en opgestaan van het ziekbed, met ouden van dagen tot 98 jaar toe. Hoewel ook veel negers stem den, kwamen er veel minder dan ver wacht werd, hetgeen geweten kan wor den aan al of niet gerechtvaardigde angst voor wraakneming, wanneer ze zouden stemmen. De staatsleiders van Virginia zijn intussen wel van plan om indien er hier of daar een gemeente mocht zi-in die integratie op de scholen wil doorvoe ren, dit toe te staan. Tegelijk zu'ien ze hei- echter ook goedkeuren, wanneer gemeen ten openbare scholen liever sluiten, ter wijl er een garantie zal worden gegeven, dat geen ouder gedwongen zal kunnen worden zijn kind naar een gemengde school te sturen. Virginia tracht al deze veranderingen op ordelijke wijze en met zo min moge lijk wrijving te verkrijgen. De regering van Virginia weet, dat de andere zuide lijke staten scherp opletten hoe Virginia het zal klaarspelen het bevel van het Opperste Gerechtshof te ontduiken en Virginia wil een goed voorbeeld van ab soluut legale handelwijze geven Zo reageren de verschillende staten ieder op hun wjjze. Virginia voorzichtig en fanatiek. Mississippi ruw en met nege ring van het recht, Kentucky meer tole rant. Wat de noordelijke Amerikanen bij dit alles het meeste ergert is dat de ne gers ln al de beslissingen die de staten nemen, geen recht van meespreken krij gen. President Eisenhower heeft zojuist be loofd dat het Congres „spoedig" nog een gedetailleerd program voor wetgeving voor gelijke burgerrechten zal worden aanbevolen. Maar het is zeker <ïat Con- gresleden uit de zuidelijke staten daarte gen in bittere oppositie zullen op komen. En zo worstelen Amerikanen dan met Amerikanen om de gekleurde mede burgers dezelfde rechten als de blanke te geven. Iets wat men wel mag beden ken als men „die Amerikanen" veroor deelt wanneer men over de implicaties van het rassenprobleem spreekt! De feiten zijn bekend. Emett Till, een veertienjarige negerjongen uit Chicago werd ?P 28 augustus van het vorige jaar in de staat Mississippi, waar hi.i logeerde, ontvoerd en ver- moord. Hy zou gefloten hebben naar een blan- ke vrouw. De echtgenoot van deze vrouw en een vriend. Roy Bryant en J. W. Wilam, ston- JT„nLer t,rrU'ht °P beschuldiging deze moord hebben bedreven. Hoewel zeer sterk bewiis- materiaai ♦-!- tafel werd gelegd, werden beide verdachten v r y ga ap 10 k en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5