Eindhoven had volop kansen ,\rr Maar kreeg het enige doelpunt van Spartaan Verbeek cadeau Wageningen klopte Leeuwarden in ouderwetse Berg-wedstrijd Laren greep de Westelijke titel Door zege op Breda ontspringt Zwart Wit de degradatie-dans Wilhelmina greep de kans niét en 1C kreeg weer muziek! ELINKWIJK IS ZIJN INZINKING TE BOVEN EN WON ROYAAL fc '-Sé e DOS moest vechten voor de gelijkmaker Finse voetbal-officials bij Feijenoord—PSV GVAV slachtoffer van „ouderwetse" zege MVV won wederom van De Graafschap Braams-hattrick voor Excelsior tegen Vitesse EDO stond Rapid geen herstel-succes toe Duitse toto-formulieren in beslag genomen AGOVV kraakte RBC's aspiraties Binnen de „afgesproken" twee jaar van Dick Loggere! Tubantia nam de vierde plaats over MAANDAG 30 JANUARI 1956 PAGINA 7 Slot kwam in thriller-sfeer (Van onze sportcorrespondent). Om de Europese voetbal-beker REAL IN HALVE FINALE Haarlemmers beter op dreef 'NEC BEDWONG VSV Hermes de favoriet Eerste klasse A Eerste klasse B WAGENINGEN—LEEUWARDEN 3—1. Geen Tcampioens-dash „In twee jaar lijd" §§p; 1 Vs Groen-Geelfortuin Union klopte Nijmegen „Dure" Zwart-Witzege AMATEUR-VOETBAL DWV versloeg CVV en verdrong RFC weer In noord en oost echt „winter" BrabantiaVlissingen Wilhelmina faalde WILHELMINA—OOSTERPARKERS 3-4. f' •'.••••'««►CWMetW - Achter een juichende Louivers slaat een wanhopige Koos Verbeek de handen voor het gezicht; de onfortuinlijke Sparta-rechtslialf heeft- zojuist, buiten Van Dijk s bereik, het enige en winnende doelpunt van Eindhoven in zijn eigen doel gescoord. (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN, zondag. Zal Eindhoven rechtshalf Verbeek van Sparta al eeuwig dankbaar zijn, dat deze in een voor Rotterdam fatale 18e minuut van de tweede helft het enige doelpuntin eigen doel scoorde, de Spartanen mogen het deze actieve club makker niet kwalijk nemen. Daarvoor speelde hij over het algemeen een te behoorlijke partij voetbal en had hij zijn redelijk deel in de tot zover bereikte gelijke stand. Maar juist toen midvoor Wim Verhoeven zowel spil Terlouw als de rest van de Spartaanse verdediging zijn hielen liet zien en hij een schot afvuurde, dat naar alle waarschijnlijkheid naast gegaan zou hebben, verdub belde Vo.beek zijn activiteit, stopte het schot, maar werd zodanig op zijn huid gezeten, dat hij onoordeelkundig terugspeelde, zo hard en zo ver van doelman Van Dijk verwijderd, dat van een onhoudbaar doelpunt gesproken kan worden. Merkwaardigerwijs was Verbeek enkele weken geleden tegen Amsterdam reeds hetzelfde overkomen! Het was natuurlijk de sensatie van d? middag. Overigens was het ook een span nende wedstrijd en zelfs een mooie wed strijd, want van enige eentonigheid was geen sprake. Telkens weer trachtten de aanvallers de sterke verdedigingen te verschalken, maar dat zat hun niet glad. want die verdedigers staken aan weers zijden in uitstekende vorm. Aan de Rot terdamse zijde vooral doelman Van Dijk, die het overigens heel wat, drukker heeft gehad dan overbuur Hanssen, en Terlouw; aan Eindhovense zijde spil Van Tuyl en beide backs. Uit het overwicht, dat Eindhoven voor IJMUIDEN, zondag Het in uitstekende vorm spelende DOS ts in IJmuiden tegen Stormvogels met een 22 gelijkspel maar ternauwernood met de hakken over de sloot gekomen. Het was, vooral van de zijde van de Utrechters, een buitengewoon fraaie wedstrijd, welke van het begin tot het einde heeft geboeid, en waarin de ruim 6000 toeschouwers volledig a^n hun trek ken ziin gekomen. Het binnentrio van de Utrechtse kanaries was uiterst ge- vaarUik en vooral aan de snelle en on berekenbare middenvoor Dammers had de thuisclubdefensie de handen vol. Het was voor dt bezoekers een^stimu lans, dat ze reeds kort n B khorst de signaal van scheidsrechter Lammers leiding konden nemen. Luiten e gleden in prachtige samenw® rna1a,ast- de vijandelijke verdediging "a"hot doe]_ genoemde met een hard, hoog schot doel man De Graaf alle illusies °ntn "fnarn Maar na dit kortstondige °rtenrtrt Stormvogels gaandeweg het imtiati i en vooral in het laatste kwartier va eerste helft had de DOS-verdedig';n2 m als uitblinkers rechtshalf Temming linksback Kraay, het zwaar te verdur maar doelpunten bleven, althans voor ae thee. tot de vrome wensen van de IJmui- der vuurlinie behoren. Na half-time zette de thuisclub haar offensief met nog groter enthousiasme voort. En met succes In de 3e minuut kogelde De Boer, na fraai solo-spel, de bal keihard onder de lat en 7 minuten later dreunde „Schooneberg" op zijn grondvesten, toen Jansen Sr. in een on mogelijke positie het leder toch nog in de Utrechtse touwen wist te werken: 21. DOS gooide nu alles op de aanval. Het begon wije schoppen te regenen en het publiek kreeg diverse variaties voorge schoteld op het gebied van de „tackle", hetgeen uiteindelijk resulteerde in het wegzenden van de Utrechtse rechtsmidden Temming. De ene thriller na de andere speelde zich in wederzijdse strafschopgebieden af. maar paal en lat verleenden de nodige bijstand in de meest hachelijke situaties. Met een dreigende nederlaag voor ogen ging DOS met zeven tot acht man in de aanval en middenvoor Lammers smaakte tenslotte het genoegen, na een fraaie manoeuvre van Krommert, de gelijkmaker te scoren: 22. de rust heel sterk en in de tweede helft in mindere mate heeft gehad, kan men afleiden, dat de magere overwinning toch verdiend is geweest. En gedurende het eerste kwartier van de strijd heeft doel man Van Dijk zijn club zelfs voor een wellicht niet onaanzienlijke achterstand behoed, door vier keer achter elkaar zich moedig voor de Eindhovense aanvalle-s te werpen. Dat Eindhoven zelf niet tot doelpunten kwam lag dan ook uitsluitend aan het zelfzuchtige spel der blauwwitte aanvallers. die rtuk voor stuk de bal veel te lang bij zich hielden, in plaats van op het juiste moment een medespeler in de strijd t,e betrekken. Nadat rechtsbinnen De Hertogh bij Eindhoven was vervangen door Rutje, lang nadat het fatale doelpunt was gescoord trok zelfs Terlouw mee naar voren om tenminste nog een gelijk spel uit het vuur te slepen, maar de Eindhovense verdediging gaf geen krimp- De tweede wedstrijd tussen Partizan (Brado) en Real (Madrid) voor de kwart finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker, te Belgrado gespeeld, is ge ëindigd in een overwinning voor de Zuid- Slaven, 3—0. Bij rust leidden zij met 1—0. Aangezien echter Real de op 25 decem ber te Madrid gespeelde wedstrijd tussen deze clubs met 40 heeft gewonnen, en de doelcijfers dus 43 in het voordcel van de Madrilenen zijn, heeft Real zich geplaatst voor de halve finales. Drie Finse voetbalofficials die enkei6 dagen in ons land verblij ven hebben zondagmiddag in ge zelschap van de heer L. Brunt, se- SJrttós-penningmeester Van de K.N.V.B. de wedstrijd Feijenoord PSV bijgewoond. Ze vonden het e?n goede ontmoeting en spe ciaal het spel van de Eindhovena- r8nv indruk op hen gemaakt. r,iZ,JsenS hebben zij overleg ge- het spelen van een se- M^eriona- van i°nge Finnen in Nedeiland, er staan twee wedstrij den op het program, een tegen een Nederlands B-elftal en een tegen Xen 3de ddaetLftal" beide in Maart. Over de data moet nog nader ae sproken worden. want de Finnen gaan eerst naar België om ook daar afspraken te maken voor wedstrijden. Vervolgens zullen ze nog Frankrijk en Engeland bezoe ken. De Finse gasten, de heren T- A Ekholm. üd van het dagelijks be stuur van de Finse voetbalbond Lehtonen, bondscoach en Veiko Asikainen, de aanvoerder van het Finse elftal die trainer gaat wor den zullen dinsdagavond de trai ning van de Nederlandse Elftal club bijwonen, want alles wat met voorbereiding en oefening van spelers te maken heeft, ook van de juniores, heeft hun grote belang stelling. (•Van onze verslaggever) UTRECHT, zondag. De belagers van Elinkwijks positie kunnen voorlopig hun illusie wel weer in de ijskast opbergen, want de depressie, waaronder de Utrechtenaren zich de laatste weken naar enkele benauwde overwinningen moesten slepen, is niet meer. Het was weer het oude Elinkwijk, met zijn fantasierijke jianvalsspcl, compleet met scherpschutters en strategen, met zijn elastische verdediging en bovendien met zijn hechte ploegverband, dat zich op het zware veld liet bewon deren. De Utrechters draaiden er een tempo uit, dat GVAV veel te hoog lag en voor het laatste kwartier hebben de Groningers dan ook geen moment de gelegenheid gehad om hun eigen spel te ontwikkelen. Zij mogen zich gelukkig prijzen, dat er een Roffel in het doel stond, die behalve zijn vakmanschap ook zon goede gesternte bij zich had, adders was het niet bij 40 gebleven. Eigenlijk is het niets anders dan een schuttersfeest geweest voor de Utrechters wet de omgeving van Roffel als mikpunt en het verwonderde iedereen, dat Elink wijk tot de 35ste minuut moest wachten op zijn eerste doelpunt. Toen verraste Huntink met een hokus-pokus-beweglng spil Benninga en voor topscorer Wim de Jongh waren daarmee alle moeilijkheden opgelost (1—0). Nog voor rnst legde Klein na een virtuoze solo langs de cornerlijn, de bal voor de voeten van Vonks plaats vervanger Bertus van Beek en dat be tekende 20. De Groningers hadden het al die tijd moeten doen met een paar corners en een kans voor midvoor La Lroix, die alleen voor Kraak onder de cal doos soa aide. In de tweede helft zat Elinkwijk na een kwartier al op de zelf zo zorgvuldig gekweekte rozer.. Invaller Van Beek, die zich naast Klein als een strateeg van klasse ontpopte, speelde de bal in de ruim te naar Huntink, die op zijn beurt mid voor De Jongh lanceerde (3—0). Nadat Huntink tien minuten later nummer vier liet noteren, kregen de Groningers einde lijk de kans om naar voren te trekken, maar hoe ijverig La Croix en De Grooth ook waren en hóé linksbuiten Heukern ook zijn best deed, verder dan een off-side doelpunt brachten zij het niet, terwijl Huntink zich nog aan de andere kant de luxe veroorloofde om een strafschop te missen, (Van onze sportcorrespondent). DOETINCHEM, zondag MVV heeft cu>k de return-match tegen De Graafschap met 31 gewonnen en ook ditmaal verdiend, want de zuiderlingen vormden als ploeg een beter geheel en bouwden hun aanvallen logisch op. Juist daaraan ontbrak het ook deze middag De Graafschap, dat het teveel moest hebben van opportunistisch voetbal. In de eerste helft, die een bijzonder aardig schouwspel bood. zag ge*n van beide ploegen kans te scoren, al scheelde het, enkele malen maaj- heel wein g, om dat de defensies zeker niet feilloos opereerden. In de 4e minuut van de tweede helft opende eindelijk MVV de score. Beumer miste een voorzet van een der Maas trichtse voorwaartsen, waardoor midden voor Couwenbergh de bal vrij kreeg en doelman Marskamp kansloos passeerde: 0—1. De Graafschap maakte een kleme im passe door, maar in de 14e mirutt kwam onverwacht de gelijkmaker. Selderhuis kreeg op de rand van het strafschop gebied een vrije trap te nemen, schoot eerst tegen het muurtje, maar sloeg keeper Weyzen toen meteen met een lage schui- ver: 1—1. Drie minuten later leidden de gasten echter al weer, toen wederom Couwen bergh na goed voorbereidend werk van Wissen het leer vrij voor zich kreeg en de uitlopende Marskamp het nakijken gaf: 1—2. De Graafschap was hierna het moést in de aanval, maar het verband was ten enen male zoek en succes hadden de oostelijken dan ook niet. Dat was wel het geval met MVV, dat in de 41e minuut door Willems op 1—3 kwam, nadat Beumer weer had gemist. (Van onze verslaggever). WOUDENSTEIN, zondag Tweemaal ging de lange Excelsior- spil Lagerwaard in een bijna horizontale sprint, om de bal van de penalty-stip in de richting van het Vitesse-doel te jagen. Vóór rust knalde hij hard en hoog over, waarmee de Rotterdammers hun gelijkmaker misten, in de tweede helft had de blonde stopper succes, maar dat was een overbodige luxe, omdat het zwakke Vitesse toen al een 4—2 achter stand had öpgelopen. De Arnhemmers konden met al hun zwoegen niet op tegen de stevige en technisch sterkere gastheren en voor hen waren dan ook slechts drie van de in totaal acht ge scoorde doelpunten De anders zo secure Lagerwaard was deze keer een tikje van slag af. Min of meer door zijn schuld ontstonden de drie Arnhemse treffers. Daarentégen was de Rotterdamse rechtsbuiten Braams bijzon der goed op dreef en zijn harde werken werd met een hattrick beloond. Aan de andere kant ging het meeste gevaar ook al van de rechtsbuiten uit (Her berts), die aanvankelijk mei gulle hand onrust kon zaaien daarbij goed gesteund door zijr, rechtshalf, de kalende Van Male Na rust roken de Vitessers een kans-spoor, dat via Lagerwaard en Dörr (de linksback had ook zijn dag niet) ging, maar bijna steeds doodliep op keeper Den Hertog. De ruim 3500 toeschouwers zagen de doelpunten als volgt vallen: In de 7e minuut door Vitesse-linksbin- nen Van Voorst, na nonchalant wegwer ken van Lagerwaard die tien minuten later zijn eerste strafschop miste (de Arnhemse linksback Heijn redde bij een doelrijp Braams-schot met de hand). In de 27e minuut kopte Braams de gelijk maker in de touwen op een voorzet van linksbuiten Corpeleijn, 5 minuten voor rast maakte middenvoor Westphal er 2—1 van en een kopbal van Braams verhoogde de Rotterdamse voorsprong tot 3—1. Na de hervatting: in de 7e minuut 4—1 door Braams en 6 minuten later een twee de tegenpunt voor de gasten door Lager waard na een blunder van Dörr; in de 25e minuut ging Corpeleijn in een heup zwaai en kon Lagerwaard zijn penalty wèl langs keeper L'Amie jagen: 5—2, en tenslotte veroorzaakte Lagerwaard nog een vrije trap, die door de linksbinnen Van Voorst van Vitesse over het muurtje in een treffer werd omgezet Dörr moest vlak voor hét einde door Meijer worden vervangen. In de 53 stand kwam geen wijziging meer. Braams HAARLEM, zondag Dat het spel van EDO de laatste tijd aantrekkelijker is dan in het begin van het seizoen, is in de strijd tegen Rapid gebleken. Het resultaat is tenslotte een gelijk spel (11) geworden, een uitslag dia de verhouding van deze op een be hoorlijk peil staande strijd goed weergaf. Voor rust ging het spel vrijwel gelijk op, waarbij beide partijen kansen kregen de score te openen. Met schieten hadden de spelers echter weinig succes. De Lim burgse ploeg beschikte over een goede voorhoede, die fraai combinerend op het Haarlemse doel aftrok. Dan werd de ver dediging van EDO in het nauw gedreven en met moeite kon zij de aanvallen af slaan. Van Melis loste een keer een boog schot, toen doelman Koelemij zijn doel had verlaten, maar de bal ging over; en later was linksbuiten Hanneman niet be heerst genoeg, toen hij alleen voor de Haarlemse doelman stond. In het laatste kwartier van de eerste helft 'was er van een Haarlems overwicht sprake. De Limburgse verdediging greep niet steeds resoluut in en daardoor ont stonden gevaarlijke situaties voor het doel van Cox. Deze was in vorm en voor kwam twee keer een doelpunt, nadat de Haarlemse doelman Roodselaar ingescho ten had. De tweede maal ging de bal via de binnenkant van de paal in de handen van de doelman. Na de hervatting hebben beide partijen hard gewerkt en er heerste meer spanning dan daarvoor. Uit een vrije schop plaatste de Limburgse achterspeler Barwasser de bal in, maar wegens een overtreding keurde de scheidsrechter het doelpunt af. Kort daarop verkregen de Haarlemmers, die gebruik maakten van treuzelen in de achterhoede van Rapid, de leiding. De bal kwam voor de voeten van Plaizier en deze schoot de bal in de bovenhoek (1—0) De bezoekers kwamen opzetten en het zag er even naar uit, dat de Haarlemmers zich terugtrokken. Na 23 minuten volgde de gelijkmaker. Linkshalf Stroucken plaat ste de bal voor doel, waar het leer via de knie van middenvoor. Van Melis in doel verdween (11). Beide ploegen spanden zich nog meer in en voor de doelen ontstonden spannen de ogenblikken, maar de stand bleef on gewijzigd. Het is overbekend, dat vooral in de grensstreken duizenden landgenoten in de Duitse voetbal-toto en ook in het later ingevoerde lottospel een gokje wagen. Nog onlangs heeft een gepensioneerde leraar van de Hogere Textielschool te Enschede een behoorlijke som in de Duitse toto gewonnen. Blijkbaar wil de Nederlandse justitie hiervoor een stokje steken want tijdens het weekend zijn aan de grenspost Glaner- brug bij Enschede enkele Nederlanders door de marechaussee gefouilleerd, waar bij zij in het bezit bleken te zijn van een aantal ingevoerde formulieren van de Duitse voetbal-toto en het lottospel. De Enschedese politie nam de for mulieren in beslag en maakte proces verbaal op wegens overtreding van de Loterijwet. Deze bevat nl. in het tweede lid van art. 2 een bepaling waarin het verboden is aandelen in zijn bezit te hebben van een loterij buiten het rijk. Ook mag men deze niet aan de man brengen. De bedoeling zal wel zijn een proef proces uit te lokken. Het aantal afgelaste wedstrijden bleef in de Eerste klasse A tot slechts twee beperkt: Velocitas-Enschedese Boys en Heerenveen-Go Ahead, terwijl in de Eerste klasse B zelfs alle wedstrijden doorgingen, ook al werd in noord en oost vaak onder zeer moeilijke omstandigheden en op dikke sneeuw gespeeld. Een compliment aan hen, die de geest van het Betaalde voetbal blijken te ver staan en zich door de winterse handicaps niet tot stagnatie in het programma laten verleiden. Veel opvallende veranderingen deden zich in beide afdelingen niet voor; de overwinningen van AGOVV in A resp. Wageningen in B op de respectieve tegenstanders RBC en Leeuwarden trokken nog het meest de aan dacht. De 4 favoriete ploegen in A bleven bij een, RCH hield door een ruime zege op De Valk de kop. VSV bleef volgen door een uitstekend gelijk spel bij NEC, uit welke formulering intussen wel blijkt, dat NEC een geduchte candidaat voor de 5e plaats is, AGOVV ging met de beide Westelijke favorieten mee door de reeds genoemde overwinning op RBC, welks aspiraties pp een plaats in de kopgroep daarmee weer een zware dreun kregen. Een dreun ook voor Xerxes, dat lelijk teleur.stelde door op eigen veld van Veen- dam te verliezen, waardoor de Rotterdam mers een mooie kans misten om NEC van de 5e plaats te verdringen. Hermes-Dvs is nu in B wel de grote kampioenscandidaat. De Schiedammers kwamen met een indrukwekkende zege van de Zwolse Boys huiswaarts, bleven daardoor ver buiten het bereik van Haar lem, dat z(jn zege op Be Quick slechts met een minimum oogstte, liep vooral verder uit van Leeuwarden, dat op een „ouderwetse Berg-wedstrijd" werd ge- tracteerd en de beide punten aan Wage ningen moest laten (Wageningen stelde daardoor zijn 4e plaats veilig). Het gevolg van De Baronie's vrije dag was, dat de Bredanaars van de 5e plaats werden verdrongen door Blauw Wit. dat een kostbare zege op Helmond behaalde (de Peelclub raakte voorlopig uit de running), terwijl Longa met een benauwd gelijk spel bij Rheden nog juist naar de 6e plaats opschoof. Dat tenslotte Heracles na een lichte opleving weer helemaal van slag is, blijkt uit de zware nederlaag die de Almeloërs bij hekkensluiter ONA moesten incasseren. R.B.C.A.G.O.V.V. 01- Twintig mi nuten lang heeft R.B.C. de Apeldoornse veste gebombardeerd met schoten van hit zuiverste doelrijpe kaliber: Cools tegen de paal en later tegen de keeper op, Bin- dels rakelings naast, nog eens Cools en ook Vermunt rakelings over lat dn palen Géén van die kogels trof doel. Wèl ech terhet eerste fortuinlijke poginkje van A.G.O.V.V.'s linksbinnen Rijntema. die van een aarzeling in «ie oranje ver dediging profiteerde en er zelf verbaasd van was. Dat gaf een deuk in R.B-C.'s moreel. Wel bleven de Apeldoornse aan vallen sporadisch, maar in het Roosen- daalse overwicht zat geen schotkracht meer. Voor het doel faalden zowel Ver munt als Bindels en alle anderen en A.G.O.V.V. sleepte met die éne fortuin goal de zege in de wacht. Ca. 4.000 kij kers. N.E-C.V.S.V. 11. De Nijmegers heb ben de thuiswedstrijd tegen VSV met een protest afgesloten, n.l, tegen het wegens buitenspel annuleren van het doelpunt SIJBERS EERSTE KLASSE A: RBC—AGOVV 0—1 NEC—VSV 1—1 RUUDe Valk 4—1 XerxesVeendam 01 DWS—PEC 4—0 EERSTE KLASSE A: RCH 15 23 31—13 VSV 16 22 31—20 AGOVV ..16 21 44—25 DWS16 21 38—20 NEC 16 18 31—25 Xerxes ..15 16 19—14 Go Ahead 14 15 25—24 RBC 16 15 33—26 De Valk ..16 13 28—37 PEC 16 13 28—48 Velocitas 15 12 1825 Veendam .15 11 27—40 Heerenveen 15 8 2238 Ensch. Boys 15.8 20—40 EERSTE KLASSE B: WageningenLeeuw. 31 Be QuickHaarlem 01 Zwolse B.HDVS 1—5 RhedenLonga 00 Blauw WitHelmond 21 ONAHeracles 51 EERSTE KLASSE B: HDVS Haarlem Leeuward. Wagening. Blauw Wit Longa Baronie Rheden Helmond 't Gooi Zwolse B. Be Quick Heracles ONA 15 16 16 17 14 15 14 15 14 14 15 15 14 16 23 20 20 18 17 16 16 13 13 13 12 11 11 7 38—17 31—24 31—24 26—20 32—31 26—21 29—31 26—27 21—21 20—29 16—28 22—26 24—35 29—37 EERSTE KLASSE C: Wilhelm.Oosterp. 34 KFC—Fortuna VI. 2—1 HelmondiaDosko 13 UVS—Volendam 1—4 HilversumOldenz. 30 TOPTubantia 13 Zeist—ZFC 1—2 EERSTE KLASSE C: KFC 19 32 49—22 Volendam 18 26 47—24 Helmondia 17 23 52—27 Tubantia 18 21 37—29 Wilhelmina 18 Fortuna VI. 18 Hilversum 18 Doskö Zeist ZFC Oldenzaai UVS Oosterpark. 18 DHC 17 Zwartemeer 16 TOP 17 19 18 18 17 18 21 20 19 19 17 16 14 13 12 11 10 10 30—26 41—37 38—47 33—43 27—31 26—34 30—36 37—41 28—39 29—40 27—43 25—37 dat Sijbers enkele minu- _en voor het eindo op zo prachtige wijze had ge scoord. De eerste helf'. ging gelijk op. al waren ie N.E.C.-aanvallen iets gevaarlijker, hetgeen Sij bers in de 18e minuut tot uitdrukking bracht. Ook in de tweede helft hiel den de partijen elkaar <n evenwicht, de verdedigin gen bleven wederzijds Je oaas. maar één keer zag V.S.V.'s linksbuiten De Graaf kans zich los te werken en dat beteken de in de 20e minuut de gelijkmaker. R.C.H.De Valk 41. Na een van RCH-kant aanvallend zeer matige eerste helft zonder doelpunten, drukten de Ra- cingers na de rust hun overwinning er door. Zij moesten eerst door De Wit wak ker worden geschud, maar via tempo verhoging werden zij toen gedecideerd sterker. Koster scoorde de gelijkmaker, waarna de score door Kruyver, Brouwer en Bies'brouck tot 4-1 opliep. Bij RCH debuteerde Brouwer (ex-Velsen, transfer 1850) als rechtsbuiten niet onverdien stelijk. D.W.S.P.E.C. 4-0. Zonder bijzondere prestaties en zonder zich ook bijzonder in te spannen kwam DWS aan een royale zege. Koevoets scoorde vóór, Buler en Loermans (2) na de rust. Ruim 3000 toe schouwers. XERXES—VEENDAM 0—1. Een slechte wedstrijd,waarin Xerxes na de recente goede resultaten sterk teleur stelde. De Rotterdamse voorhoede was volkomen schotloos en het enige doelpunt van Veen dam besliste na 36 minuten in de eerste helft door rechtsbinnen. J. v. d. Berg de strijd. Toen Veendam zich in de verdedi ging terugtrok, was er geen doorkomen meer aan. Kostbare fouten van Leeuwarden's kee per Koopman betekenden even zovele doelpunten en bezorgden Wageningen de overigens wel verdiende overwinning Leeuwarden nam ii de 12e minuut door linksbuiten Hoekema de leiding, maar door een blunder van Koopman scoorde Knevel na 5 minuten de gelijkmaker. De leidende goal kwam ook op naam van een Koopman-fout en werd door Van Brakei zeer fortuinlijk gescoord. Toen er toi overmaat van ramp, eveneens in de 2e helft en spoedig na het tweede doelpunt, nog een penalty werd toegekend en Kne vel geen fout maakte, was het pleit be slecht. ZWOLSE BOYS—HERMES DVS 1—6. Na een wat moeilijk eerste kwartier heeft Hermes verder niet veel moeite met de Zwolse Boys gehad. Toen het eerste schaap over de dam was, vielen de goals met de regelmaat van een klok. In de 20e en 37e minuut door Janse en Van der Burg, daarna na de rust door doelman Van Diest uit een penalty, daarbij Van der Burg, die voor de rust een strafschop had gemist, een lesje gevend, vervolgens nog door Janse, Mijnsbergen en Van der Burg, waarna Hofman de eer redde. On geteld bleven alle schoten van Hermes te gen de palen en het goede werk van Van der Tuijn. BE QUICK—HAARLEM 0—1. De thuis club had de zege voor het grijpen, kwam keer op keer voor Snijders' veste, schoot echter slecht. De technisch iets beheerster spelende Haarlemmers hadden hun kruh trouwens ook niet droog, maar het schot van midvoor Jacob in de 8e minuut was voor de zege toch voldoende. De dik be sneeuwde en aangerolde bodem stelde hoge eisen, waarmede beide ploegen het aan de stok hadden RHEDEN—LONGA 0—0. Zowel de de fensie van Rheden als die van Longa (Van onze hockey-medewerker). Laten kampioen in de westelijke eerste klasse. Dat is wel hét nieuws van het aockcy-front, waar ovc rigens op deze zondag maar zeer spaarzaam werd gestreden Na een boeiend van beide kan ten met volle inzet ge speelde partjj. te ner veus om fraai te zjjn doch niettemin boeiend en fair, hebben de grote rivalen de eer gedeeld Daarmee had Laren Juist genoeg en vergok te HHYC zijn laatste kans. Er vielen geen doel Punten, ofschoon de La renaren in hun sensa tloncle start met een be legering van het Haag se doel een ruime voor sprong hadden kunnen nemen. Maar HHYC- doelman Havelaar ver dedigde zjjn doel op schitterende wjjze. Ook door de prestatie van Havelaar gaf de 00 eindstand de verhouding tenslotte juist weer. Eigenlijk hadden we van het op links buiten Peter Vorfeldt na volledige Laren méér verwacht. Het toonde wel beter teamwork dan HHYC, doch er werden defensief nog al veel fouten gemaakt en de aanval toonde geen dash genoeg voor een kampioen. Individueel vielen R. van Erven Dorens en Charles Marres méér op dan de internationals Loggere en J. W. van Erven Dorens, de eerste werd nog al eens gepasseerd, de tweede toonde wel veel energie, doch technisch maakte hij te grote fouten. Het door zware verliezen zo zeer „ge teisterde HHYC gaf uitstekend partij. Toen het zich. dank zij de uitzonderlijke prestatie van Havelaar, Van de eerste zware druk had hersteld, werd het een vrijwel gelijke partij en na de hervatting HAVELAAR, .klasse-werk.. was HHYC een tijd lang sterker. Doch beide aanvallen faalden in de afwerking en zo bleef het 0—0. Kruize en vooral Bromberg deden zich nog terdege gelden. Van de, jongeren noe men, we Bouma en de kanthalfs Mayer en Leembruggen. Ook Carl van Heel. weerde zich uitstekend. De nog betrekkelijke jonge Larensc MHC is als forensenclub opgericht door oud-Amsterdammers, speelde in de oor logstijd in de nood-competities en sedert dien in de eerste klasse. Als nood-com- petitie-kampioen West speelde Laren nog mee om de nationale titel en werd toen tweede achter Venlo. Laren heeft zich opgewerkt tot een van Je prominente weste lijke clubs. Twee ja ren geleden vormde Dick Loggere (van meet af aan eerst met Kruize, de grote figuur van Laren) een ver- jonge ploeg, waar mee hij zeide in twee iaren kampioen te wil len worden. Die stoute bewering is nu verwezenlijkt, het westelijk kam pioenschap is alleszins verdiend en als de voortekenen niet, al te zeer bedriegen, zal La ren hoge ogen gooien in de strijd, om de na tionale titel. LOGGERE, ..twee jaar!.. Groen Geel heelt in een matig partijtje niet onfortuinlijk van SCHC gewonnen, verdiend echter, dank zij méér enthou siasme. Vinke gaf vóór rast Groen Geel de leiding De voorsprong der gastheren werd na de hervatting uit een strafhoek slag vergroot door Koot waarna Zwier tegen scoorde en nog voor een spannend slot zorgde. Groen Geel's defensie bleef echter overeind. De stand in de westelijke eerste klasse is nu: Laren HHYC BMHC SCHC 14—21 13—17 13—15 13—12 Hilversum Amsterdam TOGO Groen Geel 12—10 U— 9 11-; 9 13— 7 In oost en noord werd in totaal maar één wedstrijd gespeeld, namelijk de plaat selijke ontmoeting Nijmegen—Union, waarbij de laatste zich gedecideerd ster ker toonde. Beter teamwork, hoger tempo en een meer geacheveerde techniek leid den tot een zege met 40 Vóór rast scoor den Franssen twee keer, daarna Jansen en in de tweede helft zorgde Franssen weer voor de vierde treffer.' De stand in de .oostelijke eerste klasse is nu: DKS 11—19 Union1118 PW 13—13 Zutphen 1211 Deventer 118 Zwolle 107 Arnhem 106 Nijmegen 10— 6 In zuid vonden de wedstrijden van de kampioenscandidaten geen doorgang, de beide andere ontmoetingen leverden geen verrassingen op. Tilburg won in een ge lijke strijd met 10 van Push. De jonge Bredanaars missen nog de ervaring an hun spel productief te maken, anders had den zij minstens één puntje uit Tilburg mee genomen. Breda verloor met 21 van Zwart Wit en blijft danig teleurstellen. Er werd wèl goed begonnen. Breda was sterker, wat in een goal van Gaaymans tot uitdrukking kwam. Maar nog vóór de rust maakte Van de Meygaard uit een strafcorner ge lijk en de goal die invaller rechtsbuiten Oosterhuis na rust maakte, bleek later Zwart Wit een kostbare zege te brengen, want zij is daarmee buiten, degradatiege vaar. Alleen Tilburg en Breda zouden nog door de .Ossenaren ingehaald kunnen wor den, doch die kans is wel uiterst gering, zoals uit de stand blijkt: Venlo 13—20 Zwart Wit 14—12 HTCC 10—15 Tilburg 12—11 EMHC 12—12 Breda 14—11 Push 1312 Rapidity 12— 7 Door een 7—1 zege op haar stadgenoot HUAC behaalde de Helmondse Mixed Hockey Club het kampioenschap in de zui delijke promotie-klasse. Met MOP zal HMHC nu moeten uitmaken, wie naar de perste klasse promoveert, Dat het tóch wel ,,echt winter" was, bljjkt uit de maatregel die de competitie-leiding van de K.N.V.B. reeds zaterdag nam door alle wed strijden san het amateur-voetbal in noord en oost uniform af te gelas ten. Er lag daar bij flinke vorst een dik pak sneeuw, voor de semi-profs géén-, voor de amateurs terecht wél een bezwaar. Zodat er in de le klas B geen enkele wedstrijd werd gespeeld. In de westelijke le klas A wer den twee wedstrijden afgelast: Ra- piditasGouda en UW—HRC, maar de belangrijkste ontmoeting ging door: DWVCW, die op nieuw een wijziging aan de kop bracht. Ditmaal was het DWV, dat na een draw in eerste instantie nu de volle buit incasseerde. En niet CVV doch DWV zélf nam de eerste plaats >veer over. Want het verleden week door CVV even „aangeslagen" RFC moest ditmaal tegen De Spartaan met een gelijk spel genoegen nemen en zakte naar de tweede plaats terug. Heel vreemd was tenslotte de 92 score van Velox tegen West-Frisia, een score dife gezien de ranglijst én de jongste resultaten van beide clubs alleen maar met een vraag teken (een „winters" vraagteken?) kan worden geschreven. De belangrijkste wedstrijd in de zuidelijke le klas C werd de inge laste ontmoeting tussen Brabantia en Vlissingen, voor de kopgroep van vitaal belang. Zou het herstel van Brabantia doorzetten? Zouden de herhaalde uitwedstrijd-handi caps van Vlissingen ook nu de be slissende factor zijn? De laatste vraag kan meteen al ontkennend worden beantwoord. De eerste blijft -en vraag. Vlissin gen keerde met een uitstekend 3—3 gelijk spel huiswaarts en stelde daarmee zijn leiderspositie veilig. Brabantia intussen wist het pas herstelde contact met de kopgroep te behouden. Maar.de nrs 2 en 3 wonnen ook, het felle verweer van de Lim burgse staartclubs ten spijt: TSC kon uit de reis naar Sportclub Emma even goed de volle winst wajslepen als VSV '34 thuis tegen Maurits met royale cijfers. Kimbria tenslotte bleef ook een oogje op de kopgroep houden door Schijndel naar de laatste plaats te verwijzen. Twee wedstrijden wer den hier afgelast: AlmaniaRoer mond en VVH '16Alliance. EERSTE KLASSE A DWV 14 20 30—21 RFC-14 19 30—19 CVV 13 16 21—14 VCS 13 16 17—12 Velox 13 15 27—20 West 'Frisia 15 15 2630 HRC 14 13 28—31 Rapiditas 10 12 15—12 De Spartaan 14 10 14—22 Quick 14 9 16—23 UW 12 8 22—26 Gouda12 5 9_-25 EERSTE KLASSE C Vlissingen 13 17 32—28 TSC 14 17 27—19 VSV '34 15 17 26—25 Kimbria 13 15 34—31 Brabantia 14 15 24—27 Alliance 11 13 28—17 SC Emma 13 12 29—34 Maurits 14 12 21—22 WH '16 13 11 23—24 Roermond 13 11 20—22 Almania 13 10 22—30 Schijndel 14 10 25—32 speelde een waterdichte partij. Longa's betere techniek werd al evenmin als Rhe- den's spontane enthousiasme beloond. De keepers Brouwer en Struycken hielden beiden hun doel schoon. BLAUW WIT—HELMOND 2—1. Een wedstrijd van goed gehalte en hoog tem po. De Amsterdammers waren technisch iets slagvaardiger en buitt n dit kon vóór en na de rust door Polak en Fens uit. Pas laat kon Helmond door Spiering» een tegenpunt scoren. Er waren 2000 kij kers. Wilhelmina heeft de kans niet gegrepen. Koploper KFC maakte, door inder daad de opmars van Fortuna-Vlaardingen tot stilstand te brengen, de gelegen heid weliswaar gereed, maar de Bosschenaren wisten zich niet uit hun inzin king los te wrikken en leden op eigen veld tegen hekkensluiter Oosterparkers een veelbetekenende nederlaag! Ja, er komt dus tóch nog muziek in de Eerste klasse C, waar de bovenste 4 plaatsen al verkocht en verpakt schenen te zijn. Wilhelmina heeft die 4e plaats al niet meer! Want waar Fortuna even terug moest, daar stootte Tubantia door! Na hun zege op T.O.P. en door betere doelcijfers hebben de Twentse gecom- bineerden nu die 4e plaats overgenomen. En wellicht staat er spoedig nog wel meer te gebeuren Want ook de derde plaats van Helmon dia is in gevaar gekomen, nu „de parel van dé Peel" in eigen garnituur door Dosko werd ontluisterd. Het gedrang is nu in volle gang. Pal achter Tubantia en Wilhelmina volgt nu. in Dosko's gezel schap, Hilversum, dat van heel ver moest komen doch door de zege op Oldenzaai de aansluiting met de kopgroep weer compleet maakte. Uit nu nog 7e positie, boven Dosko, kan ook Hilversum in één week de sprong naar de zo „onaantast bare" 4e plaats volbrengen Zeist echter greep de kans niet, werd door ZFC verslagen en viel op hetzelfde moment diep in de middenmoot terug. UVS deelde in dat sombere weekend en was alleen maar goed genoeg om Volen dam in staat te stellen zich wat steviger op de 2e plaats te nestelen. Zwartemeer DHC werd afgalast en dat was in deze afdeling het enige slachtoffer van de winter, die al met al nog tamelijk mild bleef. Wilhelmina heeft de Bossche supporters danig teleurgesteld door de wedstrijd tegen de hekkensluiter Oosterparkers te verliezen. Een verdiende en des te be schamender nederlaag. Blijkbaar dachten de Hertogstedelingen weinig moeite met hun gasten te zullen hebben, maar het is geheel anders uitgekomen. Bij de serie verliespunten die Wilhelmina in de afge lopen weken heeft moeten incasseren en waardoor de 4e plaats reeds zeer penibel was geworden, ware een éndere mentali teit op haar plaats gewest! De Noorde lijken braken dwars door Wilhelmina's zelfoverschatting heen en namen bij de rust door Groninger en Van Dorst reeds een 0—2 voorsprong. Pas 25 minuten na de hervatting herleefde even de hoop in de Bossche harten toen invaller Mèulen- steen de achterstand verkleinde, maar de illusies werden onmiddellijk vernietigd toen Van Dorst binnen 10 minuten de stand tot 14 opvoerde. Wanhopig ging Wilhelmina toen eindelijk „vechten". Van Baarschot scoorde 24, Princen 34, maar daar bleef het bij, zodat de 2.000 bezoekers diep teleurgesteld wegtrokken. TOPTUBANTIA 13. De kersverse ploeg op de 4e plaats maakte vooral ia de tweede helft een goede indruk en in die periode eiste Tubantia het recht op de winst onweerstaanbaar op. Een wei feling in de defensie der gastheren had Jurrissen reeds in de eerste helft tot een openingstreffer in staat gesteld, maar daarna had Vos gelijk gemaakt. In de tweede helft kon TOP het hoge Tubantse tempo niet meer bijbenen en door Broers- ma en Filips werd het 13. KFC—FORTUNA VL. 2—1. Een uitein delijk nog benauwde zege voor de Kogers, die in de eerste helft op alle fronten do mineerden en door Kruyver en Mul een 20 voorsprong namen, ook na de rust nog een tijdje de baas waren, maar na een tegenpunt van Van der Berg Jr zwaar in de verdrukking kwam. Het laatste half uur was helemaal voor Fortuna en de ge lijkmaker dreigde vele malen. Hendriks speelde echter een exellerende partij in de KFC-defensie en dank zij hem konden de 4500 toeschouwers tenslotte een zwaar bevochten Koogse zege bejubelen. HELMONDIA—DOSKO 1—3. Het pit tige Dosko heeft door zijn overwinning op Helmondia ook rond Je 3e plaats weer de mogelijkheid van „discussie" geopend! De agressieve voorhoede van de ploeg uit Bergen op Zoom bracht de Helmondse verdediging in tal van moeilijkheden en na een half uur had midvoor Van de Wa tering inderdaad succes. Wel scoorde Roosenburg kort na de hervatting uiteen Hollink-pass de gelijkmaker, maar dat kon Dosko's enthousiasme niet doven. Opnieuw was het Van de Watering die na uitstekend werk van Bennaars de in valler-keeper Van der Boven passeerde (Claus sloeg de bal nog uit het doel, maar achter de lijn). De strijd bleef fel, maar de Dosko-verdediging i,ai geen kansen weg; die van Helmondia wèl en daar trok Van de Watering in de laatste minu ten nog eens profijt van om zijn hattrick te completeren en de Dosko-zege veilig te stellen. UVS—VOLENDAM 1—4. Een gemakke lijke zege voor een sneller Volendam, dat in de eerste helft door Maurer (hoek schop) en veteraan Koning (strafschop) reeds een veilige voorsprong nam. Mid denvoor Tol voegde daaraan na de pauze nog twee treffers toe, alvorens 4.000 Lei- denaars kort voor het einde Bekkering de eer zagen redden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7