Vorsi neemt belangrijk toe NEDERLAND IN DE GREEP VAN DE WINTER Treinen liepen vast op de Fe la we Beloning overheidspersoneel Te weinig mogelijkheden voor persoonlijke waardering Demonstranten in rechtszaal te Djakarta Commissie voor kerkenbouw Boekje open over beloning van het DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN I overheidspersoneel Bittere kou over Europa Groningen-Utrecht in negen uur Dinsdag 31 januari 1956 De prikkeldraadver sperring in de Nieuw- straat te Kerkrade Tot nog toe ook geen bevredigende vorm van toeslag •voor ongemakken Bus met schoolkinderen geslipt Doodvonnis voor Schmidt99 Noren brengen Russi sche vissersschepen op JPfP* (Van onze weerkundige medewerker) Boven Scandinavië handhaaft zich een krachtig nogedrukgebied, waarin vanmorgen in Lapland 45 gr. vorst werd gemeten. Met een krachtige oostelijke Mnd wordt uit Rusland nog steeds koudere lucht over Polen en Duitsland naar ons land getranspon eerd. Deze lucht, die in Polen een temperatuur heeft van meer dan 20 gr. onder het vriespunt en in Duits land van —15 gr. komt in ons land aan bij een tem peratuur van 11 gr. in de noordelijke provincies. Vanmorgen lag het gehele land al in de koude vorst- lucht, want ook in Zeeland, waar de temperatuur gisteren nog 7 gr. C. bedroeg, vroor het vanmorgen 5 gr. Verwacht mag worden, dat de temperatuur komende nacht in het grootste deel van Nederland tot beneden de 10 gr. onder het vriespunt gaat dalen. Ook is nog een aanhouden van het vorstweer te ver wachten, zodat behalve de rivieren ook het IJssel- meer binnen enkele dagen zal zijn dichtgevroren. WEERBERICHT Schaatsliefhebbers en kolenhandelaren zullen dan toch nog aan hun trekken ko men: de winter, die al herhaaldelijk aan onze grenzen heeft gestaan, is er eindelijk in geslaagd, zijn heerschappij over onze streken uit te breiden en het ziet er niet naar uit, dat hij zijn stellingen ten onzent spoedig zal moeten opgeven. De aanval van de vorst is voor het westen en zuiden zeer onverwacht geweest: zondagavond viel de regen er nog bij bakken uit de hemel en blies een zuidwestelijke wind lucht aan van zeven graden boven het vriespunt. Maar intussen had men in Groningen al een heus ijsweekend achter de rug: sinds vrijdag was de temperatuur daar niet meer boven nul geweest. Daardoor was ook het sneeuwdek er niet opgeruimd, zodat de reizigers naar het noorden precies konden zien, waar ze het rijk van Koning Thialf binnenkwamen. Vergelijkingen met het be drijfsleven Lagere en middelbare functies Chauffeur zwaar gewond, kinderen met de schrik vrij I.v.m. schending territoriale wateren Gestrand in Harderwijk Straffe wind Luchtbrug naar Ameland -<' A '-"\s iiffPSjSg f ii i De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Weinig bewolking, maar vanavond in het uiterste zuiden van het land wellicht nog wat sneeuw. Aanvankelijk nog nu en dan storm achtige, later langzaam afnemende wind tussen oost en noordoost. Matige tot strenge en mor genochtend plaatselijk zeer strenge vorst. Woensdag 1 februari: zon op 8.24 uur, onder 17.28 uur; maan onder 9.54 uur. De onlangs ingestelde Commissie Ker kenbouw is dezer dagen door de minister van Binnenlandse Zaken, prof dr. L. J. M. Beel, geïnstalleerd. Deze oommissie die. zoals bekend is, staat onder voorzitterschap van het Eer- ste-Kamerlid mr. E. Sassen, heeft tot taak advies uit te brengen over de vraag of het aanbeveling verdient richtlijnen op te stellen voor de subsidiëring van de bouw van kerken, en, zo deze vraag bevestigend zou worden beantwoord, daartoe de no dige voorstellen te doen. De minister merkte in zijn installatie- rede o.m. op, dat de oommissie de be voegdheid van de gemeentebesturen tot het verlenen van subsidie voor de bouw van kerken als uitgangspunt van haar onderzoek kan nemen. De vraag is echter, of het van belang is te achten dat voor deze subsidiëring bepaalde richtlijnen worden gegeven. De minister denkt hier bij aan de wijze waarop, zowel als de mate waarin subsidiëring van gemeente wege dient te geschieden. Het Tweede-Kamerlid de heer Peters (K.V.P.) heeft aan de ministers van buitenlandse zaken en van financiën ge vraagd, of zij bereid zijn mede te delen, wanneer en op wiens last voor het eerst een prikkeldraadversperring in de Nieuwstraat onder de gemeente Kerkrade werd aangelegd,, alsmede welke autori teiten achtereenvolgens verantwoordelijk geweest zijn voor de handhaving daarvan? Indien de Nederlandse regering verant woordelijk blijkt te zijn voor de momen tele handhaving dezer prikkeldraadver sperring, zijn de ministers dan bereid mede te delen, om welke redenen een dergelijke maatregel thans nog noodzake lijk wordt geacht? SCHIEDAMSCHE COURANT Tussen Nijkerk en Hoevelaken, op de rijksweg, is de reder W. Schobbe uit Groningen maandagmiddag het slachtoffer geworden van de gladheid, ge lukkig zonder persoonlijk letsel op te lopen, maar zijn wagen schoot in de sloot en juist toen hulpvaardige handen de heer Schobbe met veel moeite hadden bevrijd, vloog de wagen in brand. In een groot deel van Europa was het gisteren bitter koud en uit verscheeidene delen van het vasteland wordt de zwaar ste sneeuwval van deze winter gemeld. In. Stockholm vroor het 20 gr. Celsius, in Lapland plaatselijk zelfs 40 graden. In Noorwegen varieerde de temperatuur van biin 14 graden in Oslo tot min 37 graden in het noorden. Het gevaar bestaat, dat Let Oslofjord zal dichtvriezen. In West-Duitsland ondervond het weg verkeer gisteren veel last van sneeuw en lis. De inhammen van de Oostzee bij flensburg en Hadersleben zijn diechitge- vroren. In de Italiaanse Alpen is veel sneeuw Sevallen, evenals in Zwitserland, waar gevaar voor lawines is ontstaan. In Oos tenrijk v/as het weer over het algemeen 8°ed, doch ook hier bestaat lawine gevaar in de bergstreken. Parijs genoot gisteren van een lente tonnetje Ook in Engeland was het weer f<*d, doch in Glasgow. Edinburgh en angs de kust van Norfolk belemmerde mist de scheep- en luchtvaart. goederen op de westpunt van het eiland aan land worden gebracht, maar de veer dienst van Ameland lag totaal stil en onder meer een aantal militai ren was gedwongen op het eiland te blij ven. Maandagmiddag is men begonnen om het vliegveld op Ballum sneeuwvrij te maken, zodat waarschijnlijk vandaag de luchtbrug kan worden onderhouden. „De uitkomst van haar onderzoek heeft de commissie tot de conelusie ge leid. dat in algemene zin van een ongemotiveerde discrepantie tussen de be trokken groepen van overheidspersoneel en de overeenkomstige van het parti culiere bedrijfsleven niet kan worden gesproken. Wel zijn er naar de mening van de commissie een aantal bezwaren in het beloningsstelsel van de overheid aan te wijzen die tezamen het gevoel van onbevredigdheid en achterstelling in de hand werken". Dit schrijft de commissie van Ioondeskundigen, welke in juni 1951 door de minister van Binnenlandse Zaken werd aangesteld, om te onder zoeken, of er een ongemotiveerde discrepantie bestaat tussen de beloning van de lagere en middengroepen van het overheidspersoneel en die van het verge lijkbare personeel in het particuliere bedrijfsleven. ganiseerd overleg heeft herhaaldelijk een beroep op deze c.a.o. gedaan en de com missie is van oordeel, dat deze bedrijfs tak zich voor de vergelijking leent. Uit deze vergelijking komen geen noemens waardige verschillen te voorschijn. De commissie heeft ook een vergelij king gemaakt met behulp van werkclassi- ficatiegegevens. Zij heeft daarbij gebruik gemaakt van een aantal proefclassificaties van overheidsfuncties en de daarbij be horende beloning vergeleken met die voor de verschillende functies op basis van werkclassificatie in de metaalindu strie, de meubileringsindusitrie en een grote vervoersonderneming. Hierbij bleek het Rijk lager te liggen voor de loongroe- pen 2 en 3 en hoger voor de loongroepen 4, 5 en 6. In totaal genomen zou de be loning bij het Rijk volgens deze vergelij king in meerderheid boven de functies van overeenkomstige zwaarte bij het be drijfsleven liggen. Bij deze vergelijking zijn loongroepen met elkaar vergeleken. Hierbij viel het de commissie op, dat de loongroepen bij het Rijk in belangrijke nate over elkaar heen vallen voor wat betreft de punten tallen van de daarin ingedeelde functies, met als gevolg zowel een zeer 'uiteenlo pende beloning voor functies van gelijke zwaarte, alsook een grote spreiding in classificatiepunten van iedere toongroep afzonderlijk. Het is dus zeer moeilijk om vanuit af zonderlijke functies het classificatie niveau van de loongroepen te schatten. Deze moeilijkheid kan pas worden opge lost, wanneer het Hijk overgaat tot in voering van een op werkklassificatie ge baseerd loonsysteem. Wat betreft genoemde bezwaren wijst de commissie op de volgende punten: 1. De indeling van de werknemers in de onderscheiden loongroepen en salaris schalen berust niet op werkclassificatie gegevens, Naar te verwachten is zou een herziene indeling op basis van werkclas sificatie voor bepaalde groepen van per soneel een verschuiving meebrengen, waardoor voor hen een meer bevredigen de indeling bereikt zou worden, 2. In tegenstelling met het particu liere bedrijfsleven biedt het belonings systeem bij de overheid slechts weinig mogelijkheden voor afzonderlijke belo ning: in de vorm van toeslagen voor be paalde' ongemakken, die de functie mee brengt, zoals onregelmatige dienst, ploe- genarbeid, vuil-werk-toeslag en derge lijke mèer. Het is de commissie bekend, dat aan dit Punt momenteel bijzondere aandacht geschonken wordt en dat de in voering van een ongemakkentoeslag voor bepaalde groepen van personeel, die hiervoor in aanmerking komen, voorbe reid wordt. De commissie verklaart, dat zij dit een nuttige verbetering acht. 3. Een beloningssysteem dat niet of nauwelijks ruimte laat voor persoonlijke waardering zal bij de betrokkenen altijd een gevoel van onbevredigdheid achter laten. De ondeugdelijkheid op dit punt van het overheidssysteem beschouwt de commissie als een van de voornaamste oorzaken, waaruit het gevoel van discre pantie kan zijn ontstaan. Verbetering zou gevonden moeten wor den, zo schrijft de commissie, in de rich ting van invoering of uitbreiding van mo gelijkheden tot persoonlijke waardering, in de vorm van tariefstelsels waar zulks mogelijk is, van premieregelingen, merit- rating en/of andere vormen van persoon lijke waarderingstoeslagen. Het verdient hierbij volgens de commissie aandacht, dat verbeteringen van deze aard, willen zij het gewenste effect urteren, gedragen moeten worden door het vertrouwen van de betrokkenen. Een zorgvuldige voorbe reiding en introductie is daartoe onmis baar en hiervoor is tijd nodig. Van een snelle oplossing kan hier geen sprake zijn. Om inzicht te verkrijgen in het haar voorgelegde probleem, dus om tot boven genoemde conclusies te kunnen komen heeft de commissie een achttal vergelij kingen gemaakt. De eerste vergelijking betrof die van de maxima der zes hoofd- loongroepen voor werk. en vaklieden bij het Rijk met de geldende maxifna voor de overeenkomstig genummerde werk- klassen van de c.a.o. in de metaalindu strie. De regeringsdelegatie in het Geor- Bij de vergelijking met de werkelijk verdiende lonen in het bedrijfsleven lag het berekende gemiddelde bij het Rijk voor alle werknemers tezamen gelijk aan, resp. hoger dan dit gemiddelde bij het bedrijfsleven al naargelang uitsluitend de eerste gemeenteklasse of tevens de tweede gemeenteklasse in de vergelijking betrokken werd. Gezien de samenstelling van de vergeleken groepen zou het ge middelde bij het Rijk hoger moeten zijn dan bij het bedrijfsleven. Gesplitst naar groepen bleek het ge middelde van het Rijk voor geschoolden hoger, dat voor niet-geschooiden lager te liggen dan bij het bedrijfsleven. Bij ver gelijking met de werkelijk verdiende lonen in een grote onderneming werd een omgekeerde uitkomst verkregen. De globale indruk van de commissie ten aanzien van de lagere en middelbare administratieve en technische ambtenaren was. dat enerzijds de maxima van de verschillende vakgroepen bij het bedrijfs leven doorgaans uitgaan boven die der meest overeenkomende loonschalen bij het Rijk, doch dat anderzijds bij het be drijfsleven een veel grotere differentiatie in de beloning op grond van individuele waardering gebruikelijk is. Dit betekent, dat bij het bedrijfsleven een goede kracht een hoger inkomen en een minder goede kracht een lager in komen kan hereiken dan hij de overheid. Ten aanzien van de secundaire arbeids voorwaarden werd bij vergelijking wel nog steeds een voorsprong van het over heidspersoneel geconstateerd, doch deze voorsprong is de laatste jaren sterk in omvang en betekenis afgenomen. Een schoolbus, waarin 15 kinderen za ten, is gistermiddag op een gladde weg in Dwingeioo geslipt en tegen drie bomen gereden. Daarna draaide de auto een slag om zijn as. De chauffeur, tevens eigenaar van de bus, B. van V., werd uit de auto geslin gerd en met zware verwondingen aan het hoofd, alsmede een hersenschudding op genomen. De kinderen kregen huilen en schram men doch kwamen verder met de schrik vrij. Het waren kinderen uit Lhee en Lheebroek, die de gereformeerde school in Dwingeioo bezoeken en elke dag per bus van en naar school gaan. Twee Noorse tofpedoboten hebben gis teren waarschuwingsschoten gelost op vier Russische vissersschepen die binnen de Noorse territoriale wateren visten. De vier Russische schepen, alle haringlog- gers, zijn door een der torpedoboten op gebracht naar Aalesund. de tweede tor- pedoboot is op zoek naar het Russische depotschip en andere Russische vissers vaartuigen, die in de Noorse wateren zijn waargenomen, doch die wisten te ont snappen. Ongeveer tachtig leden van de Pemoe- da Rakjat, een linkse organisatie, die reeds eerder een doodvonnis over Schmidt had geëist, hebben gisteren voor het ge bouw van het landgerecht in Djakarta gedemonstreerd onder de uitroep „dood vonnis voor Schmidt". Zij mochten de 38ste zitting in de zaak-Schmidt bijwonen, nadat de officier van justitie. Soenarjo, had gewaarschuwd, dat zij op geen enkele wijze van hun gevoelens blijk mochten geven en nadat hun leiders dit gegaran deerd hadden. Onmiddellijk na de schor sing van de zitting vroeg de leider zijn vrienden, of zij het eens waren met een doodvonnis voor Schmidt, waarop zij een stemmig „akkoord" antwoordden. Terwijl de rechter na de zitting de zaal verliet riepen de overgebleven demonstranten in de rechtszaal nog een paar keer, dat Schmidt ter dood moet worden veroor deeld. Daarna liepen zij naar buiten en wachtten zij Schmidt op bij de auto, die hem terug zou brengen naar de gevange nis, om hem daar nog een paar keer toe te schreeuwen: „Doodvonnis voor Schmidt" Naar wij uit Djakarta vernemen riep een van de demonstranten voor de zitting, nog: toen mevrouw Bouman aankwam „Mau mati?" (wil je dood?) De 38ste zitting bepaalde zich maandag tot het verhoor van de Nederlandse ge tuigen Hovenier en Rensen. Zij werden met kroongetuige Tomasoa geconfronteerd over de gebeurtenissen op de onderne ming Dramaga. Getuige Hovenier verklaarde, dat hü Tomasoa heeft gekend, maar niet op Dra maga, waar hij in 1950 nooit is geweest: hij was toen in Nederland. Tomasoa be weerde. dat hij de heer Hovenier in 1950 tweemaal in Dramaga had ontmoet, een maal op de vergadering waarop de NIGO werd opgeheven. Getuige Hovenier ver klaarde, nooit van deze organisatie te hebben gehoord. Mevrouw Bouman wees erop, dat de verklaringen van Tomasoa op verschei dene punten niet klopten met die welke hij tijdens het vooronderzoek had afge legd. Getuige Hovenier kan naar Nederland terugkeren. Na schorsing van de zitting werd getui ge Rensen gehoord, die verklaarde dat er, toen hij op Dramaga was. nooit bijeen komsten zijn geweest, en dat Tomasoa pas in september 1950 op Dramaga is geko men. Tomasoa hield vol, daar al in januari gekomen te zijn. De rechter bepaalde de volgende zitting op 6 februari. Dan zullen de getuigen Van Buuren en Sijnja warden gehoord Het oprukken van de vorst is gepaard gegaan met bijzonder vervelende neven verschijnselen, waarvan de ijzel wel het meest belangrijk was: deze vormde een isolerende ijslaag op de bovenleidingen van de geëlektrificeerde baanvakken van de spoorwegen, tengevolge waarvan de treinenloop op tal van plaatsen in het honderd liep. Het euvel was bovendien niet zo gauw te verhelpen, want het enige middel om de toevoer van elektrische stroom te herstellen was het afschrapen van het ijs van de bovenleidingen, het geen duizenden manuren werft: beteken de. Zo kon het gebeuren dat reizigers uit Groningen, die om kwart voor zeven in de barre ochtend vertrokken waren, pas tegen vier uur 's middags in Utrecht arri veerden... Latere reizigers uit het noor den zaten bovendien nog in de kou, om dat geen enkele trein uit het westen naar het noorden kon komen en men vandaar alleen nog treinen kon laten vertrekken, die inderhaast waren samengesteld uit onverwarmd reservemateriaal. Het grootst waren de moeilijkheden op de Ve- Juwe, waar geen enkele trein kon passe- fen; ook tussen Alkmaar en Amsterdam Was geen treinverkeer mogelijk. Omstreeks kwart over elf werd een stoptrein samengesteld die uit Zwolle in de richting Amersfoort vertrok, maar ook ?®*e stoptrein strandde jammerlijk in r^Sfderwijk, waar de trein uit Groningen pah 7.40 uur nog steeds stond te wachten. efrons en wachtkamers waren overvol Van wachtende passagiers. Sommige reizigers uit Zwolle wisten met een stoptrein Deventer te bereiken, Pjaar ook vandaaruit was er geen ver binding met Amersfoort. Bovendien was a Jrej,nverkeer tussen Amersfoort en Amsterdam gestremd. Tegen twee' uur erd een stoomlocomotief voor een van ue gestrande exprestreinen gespannen; -ater werd assistentie verleend door een diesellocomotief. Bussen om de reizigers e vervoeren bleken niet voorhanden, zo- ft vele reizigers uren hebben moeten wachten. Gisteravond had mep nog steeds met moeilijkheden te kampen op de lijnen Amersfoort-Zwolle en Alkmaar-Uitgeest, waardoor de dienst ook op de aansluiten de baanvakken niet geheel normaal was. Na de sneeuw die 'wnorgen in het oosten gevallen was en de ijzel die vooral het midden en westen bezocht, blies de felle oostenwind gisteravond fijne ijspe- geltjes over vele streken van ons land, hetgeen een verblijf in de openlucht bij zonder onaangenaam maakte. Verwacht wordt, dat nu de vorstgrens gepasseerd is, voorlopig geen neerslag meer zal val len. De oostenwind zal echter nog niet veel in kracht inboeten, aangezien de luchtdruk in Skandinavië hoog en in Frankrijk laag is. Dit betekent dat de schaatsliefhebbers waarschijnlijk niet mo gen rekenen op een spoedig dichtvriezen yan onbeschutte plassen en vaarten, en in elk geval, dat de kwaliteit van het ijs op vele plaatsen te wensen zal laten. Waarschijnlijk zal vandaag een lucht brug naar Ameland worden ingesteld en waarschijnlijk zal ook het eiland Schier monnikoog hierbij worden betrokken. Reeds gisteren moest de veerboot naar Schiermonnikoog de rei® tweemaal doen, H. K. H. Prinses Beatrix en Prinses Margriet komen op de fiets aan bij het Baarns Lyceum. Kunt u zich een foto voorstellen, die nóg „Nederlandser" is Aihfaiïiif itr'i-'i éi* omdat het door de lage waterstand on mogelijk bleek, de steiger te bereiken. Later op de dag konden passagiers en Nu ijzel en vorst ons land in hun ban hebben is het vrijwel onmogelijk voor het autoverkeer gebruik te maken van de Afsluitdijk. Deze verbindingsweg temidden van het onstuimige water was spiegelglad en herhaaldelijk kwa men er slippartijen voor. Op de foto een van de vele wagens die maandag van het wegdek gleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1