Oosterstorm isoleerde eilanden in noord en znid Frankrijk heeft weer regering MOLLET kreeg INVESTITUUR Slechts de Poujadisten stemden en bloc tegen Het blijft zeer koud DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Er valt bar weer te constateren ook in wereldpolitiek Zo n heerlijk gewoon jong meisje Bevroren vlaggelijnen in Amsterdam De nieuwe bisdommen Treinenloop nog steeds gestoord Woensdag 1 februari 1956 Stroom van geschenken Dankwoord van prinses Beatrix via de radio Vliegtuig bracht dokter terug op Schiermonnikoog Schouweii-Dui veland was onbereikbaar Ook zonder communisten een meerderheid Strenge vorst over Europa W.-Duit se wapenorders in buitenland te verwachten Verwarmde" agenten Lawine in Japan 14 doden WEERBERICHT Kou getrotseerd Gelukwensen van Kamers Manifestatie in Ben Haag Tuinfeest in de West... Receptie in Parijs en Cortina Ijsgang Treinverkeer en post vertraagd Nieuwe misère in Vlothaven Gasgebrek in Haarlem De houding van de MRP Vliegveld Twenthe meldde 17 graden vorst De krachtige oostelijke wind bleef ook in de afge lopen 24 uur zeer koude lucht over Polen en Duits land naar ons land transporteren. De temperatuur kwam gisteren in het noordoosten van ons land nau welijks hoger dan 10 gr. C. In de afgelopen nacht daalde het kwik belangrijk, plaatselijk tot beneden de 15 gr. C. De laagste temperatuur in Nederland werd vanmorgen op het vliegveld Twenthe waargenomen en bedroeg 17 gr. C. In het gehele land kwam van morgen strenge, dat betekent 10 tot 15 gr. vorst, hier en daar zeer strenge, dit is meer dan 15 gr. vorst, voor. Nog kouder is het bij onze oosterburen. Berlijn meldde vanmorgen 21 gr. vorst en Hannover 20 gr. Zeer koud was het in de afgelopen nacht in midden- Zweden, waar een kouderecord sneuvelde bij een temperatuur van 52 gr. C. De stabiliteit van het hogedrukgebied boven Scan dinavië is zeer groot, zodat een aanhouden van het zeer koude winterweer, met vooral in de oostelijke helft van ons land vannacht zeer strenge vorst nog is te wachten. Gelukkig neemt De Bilt aan, dat mor gen de vorst wat zal afnemen, al meent de „weer- fabriek" voorlopig niet meer te mogen zeggen, dan dat dit tijdelijk zal zijn. De minimumtemperaturen van vannacht (ze wa ren gelijk aan die van vanmorgen 7 uur) waren: Twenthe (zoals gezegd) —17 gr., Eindhoven —16; De Bilt en Zuid-Limburg —15; Eelde —14; Ypenburg —13, Vlissinge» —12 en Den Helder 11 graden Celsius onder nul. voor verkeer-in Tilburg De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Van het noorden uit toenemende bewolking en plaatselijk wat sneeuw. Vannacht echter in het grootste deel van het land, nog weinig bewol king en plaatselijk weer zeer strenge vorst. Morgen tijdelijk afnemende vorst. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Donderdag 2 februari: zon op 8-22, onder 17.30 uur; maan op 1.34 onder 10.43 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT V/a me hartelijkheid en bittere kou op 18e verjaardag van kroonprinses „U bent onze Prinses, maar u bent ook zo'n heerlijk gewoon jong meisje". Het was mevrouw M. v. d. SluysKuselbos, van de Haagse afdeling der Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, die gisteren tijdens de receptie op Soestdijk deze woorden uitsprak, waarmee ze misschien nog het beste de ge voelens typeerde die in het Nederlandse volk ten aanzien van de kroonprinses leven. Prinses Beatrix 18 jaar, dat betekent dat zij grondwettelijk meerder jarig werd. Het was daarom, dat op deze bitter koude 31ste januari extra warmte klonk in de vele hartelijke woorden die de jubilaresse in de lichte, zondoorstraalde stuckzaal van Soestdijk werden toegesproken door delegaties uit alle delen van Nederlahd. Een heerlijk gewoon jong meisje, dat was de Prinses inderdaad gistermiddag Soms kon ze haast geen woorden vinden om de vele goede gevers te bedanken, maar door haai spontaan ,,ik weet niet wat ik daarop zeggen moet" trof ze dan toch pre cies de goede toon. Het was een lange rij, die delegatie voor delegatie binnenkwarn: vertegenwoordi- vmvt Van het civiele eri militaire huis van H-M. de Koningin, die een kopergravure van de stad Leiden in 1659 meebrachten en de wens dat de Prinses de Leidse universiteit veel eer zal aandoen; verte genwoordigers van het personeel, die de jarige Verrasten met een prachtige orchi dee in een kristallen vaas; de Commissa rissen der Koningin in Friesland, Utrecht en Limburg, die mede namens hun col lega s een schemerlamp aanboden; B. en W. van Raarn en Soest met resp. een kris tallen bowstel en een boek met reproduk. ties over de National Gallery in Londen; en de burgemeester van Amsterdam, die een grote bronzen uil, het symbool van de wijsheid liet binnendragen, een werk van de onlangs overleden beeldhouwer Johan Radecker. De overige geschenken varieerden van een complete encyclopae dia?1' eed ?eiIiacht naar keuze, dat de kreeg aangeboden- door jil_ en Roeivereniging en dat ge-oouwd zal worden op aanwijzingen van de Prinses. Vervolgens trotseerde de Prinses de kou om de hulde in ontvangst te nemen van een delegatie van de Kon Ned Federatie van Landelijke Rij verenigingen' Acht rui ters en amazones, voorafgegaan door een vaandeldrager te paard en tussen hen in een door vier vossen getrokken open ca lèche, stopten voor de paleistrappen. en uit de koets stapten een jongen en een meisje die een grote mand bloemen de trappen opdroegen. De Prinses kwam naar beneden, groette het bestuur en schudde ruiters en amazones de hand om hen te danken voor deze fraaie hulde, -Het is wel koud", zo zei ze tegen de voorzitter, ,in<W is^icts waar niemand hier wat aan kan doen In de ochtend had de al een enorme stapel brieven, pakjes en tele grammen bekeken die opgestapeld lagen in het secretariaat Daaronder was een telegram van de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, die namens de Op het paleis Soestdijk heeft H.K.H. prinses Beatrix haar achttiende verjaar- dag gevierd. In de stuckzaal van het pa leis heeft zij in de loop van de middag vi schillende delegaties ontvangen. Op de bovenste foto bekijkt de prinses het ooeK, waarin verschillende ontwerpen voor een zeiljachtwaaruit zij mag kie zen. Het werd haar aangeboden namens r- i- !J' Zeil- en Roeivereniging- t'fnh,, eer B- Crone. Op de onderste ^hnl? een deputatie van de Kon. Ma- ,Sfle de 'jarige prinses een bloe menmand aan. Naast H.K.H. brig, gen. W. Kist. Kamer Gods zegen afsmeekte over haar studie en werk. De Prinses antwoordde: „Mijn zeer hartelijke dank voor uw vrien delijk telegram dat mij bijzonder getrof fen heeft". T- In de vergadering van de Eerste Kamer heeft m,r. Jonkman gewezen op de staat kundige gevolgen van de 18de verjaardag van de Prinses. Vervolgens stelde hij voor, de Prinses geluk te wensen op haar 18de verjaardag, waaraan terecht ook statuut en grondwet zo grote waarde hechten en mede eerbiedig deze gelukwsensen aan te bieden aan de koninklijke familie De Kamer besloot aldus onder applaus van de leden Van openbare feestelijkheden ter ge legenheid van de verjaardag van de prin ses is nagenoeg geen sprake geweest In de hoofdstad moest de taptoe van de po- litiekapel wegens de felle kou worden afgelast. In Den Haag werd de manifesta tie van jongeren, die aanvankelijk op het Binnenhof zo-u worden gehouden, ver plaatst naar de Willemskerk, waar ge- luidflitsen weerklonken van de jongeren- manifestatie die achttien jaar geleden in Den Haag plaats vond, en waarop de hui dige Haagse wethouder Dettmeijer als jongere het woord voerde. Burgemeester Schokking zei, dat hoezeer de wereld van vandaag ook moge verschillen van die van 1938, de innerlijke gevoelens op deze dag voortkwamen uit dezelfde innige ge hechtheid aan het Huis van Oranje. Amsterdam vierde de verjaardag zon der vlaggen op de Wester-, Zuider- en Oude Kerk en op de toren van Zunder- dorp; de vlaggelijnen zaten vastgevroren en de ijzelafzetting op de torentransen maakte het niet verantwoord, het euvel te verhelpen. Op de Nederlandse Antillen wapperden wfmneï1 ?veï de vlaggen met oranje wimpel. In de avonduren hielden de ma- rirnerskapel en de politiek^ gro^e Het overstelpende aantal blijken van belangstelling en hartelijkheid ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix uit alle delen van het rijk, heeff Prinses doen besluiten, over de radio een woord van dank te richten tot al len, die bijgedragen hebben, die dag voor haar onvergetelijk te maken. Dit zal geschieden in een uitzending over de beide zenders Hilversum 1 en Hilversum 2 vanavond te 20.00 uur. taptoes. Van 19.00 uur af waren honder den gasten bijeen o-p het feest in de tuin van het gouverneurspaleis, waarbij het Beatrixfonds werd ingesteld. Dit fonds zal zich bezighouden met de nazorg van t b.c.-patiëntem. Honderden Nederlanders in Parijs heb ben dinsdagmiddag een receptie bezocht die ter gelegenheid van de verjaardag van de Prinses werd gegeven door het hoofd van de consulaire afdeling van de Nederlandse ambassade, consul A. Tie- backx. Ook de Nederlandse ambassadeur, mx. C. baron van Boetzelaer van Ooster- houit, woonde de receptie bij. Op 3 fe bruari zal de Nederlandse kolonie in de Franse hoofdstad de verjaardag van de Prinses vieren met een receptie. Dr. J. Linthorst Homan, voorzitter van het Nederlandse Olympisch Comité, hield in het Grand Hotel Misuri-na in Cortina d'Ampezzo ter gelegenheid van de ver jaardag van Prinses Beatrix een receptie. Naar wij vernemen, hebben mgr Al- frink en mgr Huibers vanmorgen de offi ciële stukken van hun benoeming tot apostolisch administrator van resp. de bisdommen Groningen en Rotterdam ont vangen. De verschillende decreten en regelin gen, welke tot dusver zijn verschenen en kunnen worden getroffen zullen morgen in de Analecto van de geestelijkheid wor den medegedeeld. Nu morgen de afscheiding van ..Rotter dam" van het bisdom Haarlem een feit zal zijn, zal heel de provincie Zuid-Hol land tot het Rotte: damse diocees behoren. Dat betekent dus dat enerzijds Zeeland er afvalt en anderzijds dat de Utrechtse parochies beneden de Lek. d.w.z. Vianen Everdingen; Leerdam en Gorinchem bij Rotterdam komen. Alleen Warmond en De Kaag blijven bij het Haarlemse bisdom. Utrecht verliest aan Haarlem, zoals bekend, het Gooi en de parochie Uithoorn, daar deze in Noord- Holland ligt. Op het paleis Soestdijk heeft H.K.H. prinses Beatrix dinsdag haar achttiende verjaardag gevierd. In de stuckzaal van het paleis heeft sijin de middag ver schillende deputaties ontvangen. Op de linker foto H.K.H. prinses Beatrix met de standaard voor haar auto, welke werd aangeboden door de chr. oranjever. „Bij bel en Oranje". Op de rechter foto biedt de burgemeester van Amsterdam mr. Am. J. d'Aïlly, namens de gemeente een geschenk aan in de vorm van een bron zen uil, vervaardigd door de onlangs overleden beeldhouwer John Radecker. dinsdagochtend was er in het Buiten-IJ de Oranje-sluizen te Amsterdam nog jwel geen ijs te bekennen, maar dit veranderde, toen de straffe oostenwind het drijfijs op deze plaats tezamen bracht en de temperatuur bovendien zo sterk daalde, dat de vorst met kille stem ook een woordje mee ging spreken. Hoe het dinsdagmiddag op deze plaats was, toont deze foto duidelijk. De gierende oosterstorm, die ons land in één dag tijd heeft overspoeld met een letterlijk Siberische koude, is er gisteren oorzaak van geweest, dat de waterstand op de Wadden en in de Zeeuwse stromen zakte tot een dusdanig laag peil, dat vele verbindingen uitvielen of slechts gedeeltelijk onderhouden konden worden. Het eiland Texel, dat normaal vijf keer per dag een dienst vice-versa met de kop van Noord-Holland heeft, had er gisteren maar eén. Ameland en Schiermonnikoog hadden geen enkele verbinding te water, maar twee De Havilland-vliegtuigen van de luchtstrijd krachten te Leeuwarden hebben deze eilanden uit hun isolement verlost. De toestellen maaVtfen iedor (wee vluchten vice-vevsa; eerst gingen ze beide, naar Ameland, waar geland werd op het vliegveld Ballum, daarna vloog een van de vliegtuigen naar Ameland en een naar Schiermonnikoog, waar geland werd op het strand. In totaal werden op Amelano 16 personen aan land gebracht en negen gehaald; Schiermonnikoog kreeg zijn dokter weer thuis, die bij het invallen van de vorst aan de wal was. Ook Schouwen-Duiveland was gistereo tijdelijk niet bereikbaar, daar de veer pont Krammer op de dienst ZijpeAnna Jacobapolder niet kon varen en de veer boot Koningin Emma, die de verbinding met Zuid-Beveland onderhield, op de havendijk van Zi-erikzee was vastgelopen In de middag kon de veerdienst Zijpe worden hervat maar men moet nog met vertraging rekening houden, hetgeen geldt voor nagenoeg alle Zeeuwse veren. De veerdienst Vlissingen-Breskens werd om negen uur gistermorgen gestaakt; des middags is echter één boot van Vlissin- gen heen en weer gevaren. Ook de veren Tiel-Wamel over de Waal konden wegens de lage waterstand niet varen. Intussen begon gisteren ook de Ijsgang van betekenis te worden: het Genemuider pontveer moest wegens de zware ijsgang op hej, Zwartewater uit de vaart geno men worden; eerder op de dag was de dienst Enkhuizen-Staveren reeds ge staakt wegens ijsgang op het IJsselmeer, evenals de dienst Urk-Enkhuizen. De tramboot tussen Monnikendam en Marken liep vast in het ijs op de Gouwzee en moest door een ijsbreker worden verlost. Op de meeste kanalen was geen vaart meer mogelijk en kwam middelzwaar vast ijs voor. Ook op de Waddenzee begint zich ijs te vormen, maar het vormt tot nu toe geen belemmering voor de bootdiensten op Vlieland en Terschelling. Tot gisteravond elf uur heeft het ge duurd voor de draadbreuk was hersteld die gistermorgen optrad op de Moerdijk- brug, waardoor men over enkel spoor moest rijden en vele treinen vertraging opliepen. De draadbreuk op de Waalbrug bij Zaltbommel, die om negen uur gister ochtend ontstond, was om half zeven her steld; ook op deze lijn kwam veel ver traging voor. Op andere lijnen had nwr, te kampen met vastgevroren wissels. De laatste trein uit het westen naar Enschede passeerde gisteravond met anderhalf uur vertraging Apeldoorn. De moeilijkheden met de treinenloop hebben tevens geleid tot merkbare ver tragingen bij de postverzending; het is niet uitgesloten, zo deelt de P.T.T mee, dat deze nog enkele dagen zullen voor komen. De arkbewoners in de Amsterdamse Vlothaven. waar de ijzige oostenwind vrij spel had, hadden gisteren erg veel last van de koi frunrtHbtsscrPdtó door de>ou. de bevangen waren moesten naar zieken huizen worden overgebracht; een nieuwe misère na de jongste stormramp. Daarbij kwam nog, dat enkele woonscheepjes ge vaar liepen, tegen de wal kapot gedrukt te worden. De politie verleende hulp en liet één ark verslepen. De brandweer moest in de stad tal van schoorsteen- en kleine binnenbrandjes blussen- Doordat veel gas verbruikt werd voor verwarming, heef, de gaslevering van Haarlem van vier af gistemiddag af met moeilijkheden te kampen gehad. In de gasfabriek bleken enige generatoren te zijn bevroren. De gasdruk in Haarlem en in de gemeenten Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede en Haarlemmerliede, die gas van Haarlem betrekken daalde aanzien lijk. Op sommige plaatsen was in het ge heel geen gas en er was hier en daar geen straatverlichting. De produktie in de gas fabriek werd opgevoerd en tegen tien uur gisteravond was een dergelijk peil be reikt. dat een ieder weer van voldoende gas was voorzien. De meeste landen in Centraal en Noord- Europa bevinden zich in de greep van sneeuw en strenge vorst. Wenen beleefde gisteren de koudste dag van deze winter met een temperatuur van 18 graden on der nul. De plotselinge daling van plus 12 tot min 18 wordt door de Oostenrijkse meteorologen een grote uitzondefïng ge noemd. Een voordeel is, dat de strenge vorst het lawinegevaar in de Oostenrijkse Alpen heeft verminderd. De Arlbergpas is in verband met dit gevaar vooralsnög gesloten. Het koudst was bet echter in Moskou, waar 38 graden onder nul werd remeton. In een groot aantal Zweedse dorpen in het noorden van het land zijn de scho len gisteren- met 21 graden onder nul de koudste dag sinds veertien jaar gesloten. Ook Oslo noteerde gisteren een tempera tuur van 20 graden onder nul terwijl West- Duitsland vrijwel geheel door een kleed van sneeuw bedekt is. Zware sneeuwval heeft gisteren de wegen in Noord- en Mid- den-Engeland onbegaanbaar gemaakt, ter wijl het ook in België gisteren de hele dag heeft gesneeuwd. Een achtjarige Zweedse jongen beleef de gisteren een hachelijk avontuur, toen hij met zijn tong over een bevroren ruit likte. Er moest een ketel warm water aan te pas komen, om hem uit zijn moeilijke positie te bevrijden. (Van onze correspondent) PARIJS, woensdagochtend. De nieuwe wijze van stemmen, waarbij de Kamerleden voor de toelating van de regering verplicht zijn persoonlijk op de spreektribune hun stem uit te brengen, gaf het Palais Bourbon gisteren het on gewone aanzien van een zitting, waarin de afgevaardigden tot de laatste man wa ren opgekomen. Naar gewoonte bij be langrijke zittingen, waren de tribunes zeer dicht bezet. Evenwel is voor een investituurzitting de aanvaarding van liet ministerie-Guy Mollet al bijzonder kalm verlopen. Mol- let is "iet iemand, die retorische effec ten zoekt of de politieke passies doet ont ketenen. Zijn regeringsverklaring had dan ook meer van een langdurige confe rentie voor zün leerlingen, dan van de gebruikelijke waslijst van voornemens en beloften. Noch ten aanzien van Noord- Afrika. noch ten aanzien van de Europese en andere internationale politiek opende hij nieuwe gezichtspunten. Voor wat de binnenlandse politiek werd met enig ongeduld afgewacht.^ wat hij zeggen zou over de wet-Barangé de zijdelingse steun aan het bijzonder onder wijs, voor welks afschaffing socialisten en communisten hebben gewedijverd bij het indienen van voorstellen tot opheffing. De heer Mollet verklaarde, dat de rege ring niet als zodanig een standpunt zou innemen bij het debat over de ingediende voorstellen, maar dat de mannen van de regering vrijelijk hun stem zouden kun nen bepalen. Zelfs de felste tegenstanders van het vrije onderwijs zouden niet meer van hem hebben kunnen vragen. Sinds 1947 heeft Frankrijk geen socia listische minister-president meer gehad en men verwachtte nu een nieuwe klank te horen. Maar heel de rede van Guy Mollet was van een aard, alsof er geen verkiezingen waren geweest. Bjj het aan horen vroeg men zich werkelijk af, waar om men zo tegen de oude regering en haar Kamermeerderheid te velde was ge trokken. En men zocht tevergeefs naar het nieuwe, dat Mendès-France beloofd had. Bij de debatten kwamen o.m. de Poupa- disten aan het woord, om te vertellen, dat zij de daden van de regering zouden afwachten, maar reeds begonnen met te gen te stemmen., Lafay, die namens de radicalen uit de groep-Faure sprak, spotte met de vlakke rede van de heer Guy Mollet, die zo zeer een stem was van voorheen, dat men geen reden zag om tegen te stemmen Te genover Mollets verzoek om het voor stemmen als een soort contractuele ver bintenis te beschouwen, kwamen mèt La fay ook de sprekers van andere partijen, die niet geconsulteerd zijn, op. De MRP had nog kort voor de stem ming een fractiebjjeenkomst gehouden, waarin men tot de slotsom kwam, dat, waar het program, dat Guy Mollet ont wikkeld had, in zijn hoofdzaken voor de MRP te aanvaarden was, het de plicht van de partij was een communistische volksfront-manifestatie te verijdelen en voor het nieuwe ministerie te stemmen. In zijn verklaring voor de stemming in de Kamer afgelegd gaf de heer Lecourt een overzicht van de bittere pillen, die Guy Mollet aan de communisten te slik ken had gegeven. Evenwel zeide ook de heer Lecourt, dat de MRP niet van plan was een contract aan te gaan met de nieuwe regering, daar zij buiten was gehouden tijdens de onderhandelin gen. De MRP wil echter het bewijs geven, dat er in de Kamer een meerderheid aan wezig is buiten die van een volksfront, en meent, dat het experiment met dit z.g. minderheidsministerie moet worden toe gelaten. Bij de stemming zijn de onafhankeiij- ken zeer verdeeld geweest. Alleen <3e Poujadisten stemden en 'oloc tegen, zodat de uitslag is geworden, dat bij 491 uitge brachte geldige sttmmen de meerderheid dus 246 bedroeg. Telt men de communis tische stemmen dus niet mee, dan heeft de regering toch nog een meerderheid van een goede 20 stemmen. West-Duitsland zal binnen enkele weken de eerste buitenlandse bewapeningsorders plaatsen, zo werd gisteren van gezagheb bende zijde te Bonn vernomen. De bestel lingen, die betrekking zullen hebben op opleidings- en observatievliegtuigen, zul len bij Britse, Franse en Italiaanse on dernemingen worden geplaatst. Het zal nog verscheidene maanden duren, alvo rens er gevechtsvliegtuigen zullen wor den besteld, daar de eerste toestellen van deze soort zonder betaling door Amerika zullen worden g- lcerd. Naar de West-Duitse minister van Fi nanciën Schaffer onlangs heeft verklaard, zal er tot einde r58 voor ongeveer 2,5 miljard DM aan ilitair materiëel in West-Europese landen worden besteld. (Van onze correspondent). De politie te Tilburg heeft dinsdag als eerste plaats in ons land een verwar mingsinstallatie op straat in gebruik ge steld voor de agenten, die hieT de gehele dag door op post moeten staan om het verkeer te regelen. Men is op het idee van een dergelijke gasverwarming gekomen door een foto uit Frankrijk in een der kranten Op het gasbedrijf heeft toen een technisch ambtenaar ook zoiets in elkaar gezet Hij kwam met deze vondst bij de politie aan, die juist van plan was een elektrische voetplaat aan te schaffen. Deze gasver warming blijkt echter veel beter te vol doen en is bovendien de helft goedkoper. Er zijn in ons land, behalve in Arnhem en Eindhoven, waar men voetplaten heeft, nog geen „verwarmde agenten", zoals nu dan in Tilburg het geval is. Een sneeuwlawine i eeft in centraal Japan een slaapzaal van arbeiders aan een zwavelmijn bedolven. Veertien mijn werkers kwamen daardoor om het leven en vijf werden gewond. Dertien bleven ongedeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1