Nieuws uit STAD en OMTREK OUDE TIJD „Ik was een d er millioenen" Voor de rivier moet je goed in elkaar zitten Tegen opdringen van Rotterdam Gehew*eis-hulp PEDAGOGISCH JEUGDCONCERT WALDO-RIJSCHOOL Uit die goede Van deinende dobbers en buigend split WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 N. S. C. PAGINA 2 mmm - v A v Laat die baby eens zien.... EDUARD FLIPSE WIL NIET UITGEFLOTEN WORDEN KOSTELOOS INENTEN 699 15 IETS OVER HOGE WATER- VLOEDEN JUBILé BIJ GEMEENTE WERKEN DE AMATEUR Afscheid de heer M. Nesse NIEUWE SCHIEüAMSCHE COURANT JUBILEE BIJ DE TECHNISCHE BEDRIJVEN DEMONSTRATIE VOOR SLECHTHORENDEN (Gevleugeld woord van een trambestuurder-emeritus) Nu is het de tijd Eilanden gaan stichting vormen voor nieuwe ruilverkaveling IN ROTTERDAM BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM ■réi 'm t iy; m ••-••••• i ■AA*.-.-: „Laat die baby eens zien".Deze uit nodiging wekte grote hilariteit. De man van de tuba hief zün grote, glinsterende instrument op en toonde het de in het Passage Theater verzamelde schare. Het was tijdens de gesproken inleiding van de populaire dirigent, Eduard Flipse, op het Pedagogisch Jeugdconcert, dat gis terochtend onder de auspiciën van de ge meentelijke Onderwijsinspectie en de Schiedamse Gemeenschap voor de leer lingen der beide hoogste klassen van de Schiedamse ulo-scholen en voor de leer. lingen van het nijverheidsonderwijs werd gehouden. Het was wederom een interes sant concert en Flipse was op z'n best. Voordat een der nummers van het pro gramma werd uitgevoerd, liet hij de voor naamste instrumenten, welke niet zo heel bekend zijn, door de ze bespelende mu sici demonstreren. De fluit, de hobo, de fagot, de trombone en tenslotte de tuba. Dat was de baby.Die bleek een flink orgaan te bezitten Eduard Flipse verbond er een bijzon der leerzame uiteenzetting aan over de aard en de functie dez'er instrumenten, hun mogelijkheden bij solospel en samen spel, er terecht de aandacht op vestigend, dat het beluisteren van muziek bijna even moeilijk is als het spelen zélf. Dit spelen eist een mensenleven vol inspanning, tijd, veel tijd en een grote toewijding. Het be luisteren van muziek moet zó zijn, dat de luisteraars helemaal meeleven en als het ware zelf, op hun wijze dan, meespelen. Dan spelen ze inderdaad een rol in het geheel en een heel belangrijke. Want zon der het medeleven van het publiek kan een orkest niet op volle kracht komen, evenmin als de individuele kunstenaar. Het appalus vergoedt de executanten de grote inspanning, die ze zich hebben moe ten getroosten, het vult als het ware de accu, die leegliep. De Schiedamse jeugd kreeg van de di rigent een pluimpje, omdat ze zo goed weet te luisteren. Maar hij had één be zwaar. De vorige maal had het Rotter dams Philharmonisch Orkest bij het ein de een daverend applaus in ontvangst te nemen. Daar tussendoor klonk telkens schel gefluit. „Luister eens, jongelui", zei Eduard Flipse, „dat fluiten is een slechte ge woonte, die men bier na de oorlog van de Amerikanen heeft overgenomen. Vroe ger was het fluiten een vorm van afkeu ring. Een musicus, die uitgefloten werd, schaamde zich diep. Doe me een plezier, vroeg hij, fluit niet meer. Het is een wan klank En hij maakte het gebaar met de vingers aan de mond, welks resultaat hij zo verafschuwt. Het getuigt van de greep, die hij op de jongeren heeft, dat bij het einde van het concert van gisterochtend geen gefluit vernomen werd. Er was niemand, die toch nog eens grappig wilde zijn. Hieruit viel tevens te concluderen, hoezeer uitleg ging en uitvoering van enkele heel ver scheiden muziekwerken gewaardeerd waren. Op het programma stonden „Guirlandes van muziek voor strijkorkest" van Wouter Paap (Allegro deciso, Allegretto en Pres to), het Menuet uit „Le Damnation de Faüst" van Hector Berlioz, de „Valse Triste" en „Finlandia" van Jan Sibelius. Eduard Flipse gaf o.a. een uiteenzetting van het ontstaan van de „Valse triste", die gecomponeerd werd bij een toneelstuk, te vens de verschillende onderdelen er van besprekend. Dit deed weer direct de juiste sfeer ontstaan. Vooral dit vrij ge makkelijk in het gehoor liggende stuk muziek van de Finse componist, werd met de in woorden geschilderde achtergrond voor ogen, dubbel genoten. Onder de belangstellenden bevonden zich de burgemeester, mr. J. W. Peek en mevrouw Peek-Linthorst. Op vrijdag 3 februari 1956 des namid dags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen difterie, kinkhoest en tetanus voor kinderen vanaf 6 maanden oud, in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80, De (Advertentie) Heden is het drie jaren geleden, dat ons land door een grote waterramp werd getroffen, welke veel slachtoffers vroeg. Ook vroeger kende Nederland zijn hoge watervloeden, en wij vonden daaromtrent in een oude courant een bijzonder be richt, hetwelk wij hieronder laten vol gen: Men heeft op den huize „Zwanenburg' halfweg Haarlem en Amsterdam, opge merkt, dat in de tafel van de honderd jarige waarnemingen der hooge vloeden van 1701 en 1801, van den onvergetelijken waterbouwkundigen Conrad, geen zulke vroege hooge vloed gevonden wordt als die van den 24 October dezes jaars (1834). De hoogste vloed in dit jaargetijde is die van 8 October 1714; deze is echter niet hoger geklommen dan tot 74 roeden of 200 nederlandsche duimen lager dan de laatste, terwijl na 1801 nog zulk een hooge vloed niet heeft plaats gehad. Voorts vindt men in de genoemde tafel, dat de vloed van 1714 niet voor in Maart 1715 door een tweeden buitengewoon hoogen vloed is gevolgd. Tot zover bovenstaand bericht, waaruit blijkt, dat het water voor ons land „de grootste vijand is geweest. Wat huize „Zwanenburg" betreft merken wij nog op, dat aldaar in de 17e, 18e en de eerste helft van de 19e eeuw diverse waarne mingen werden gedaan, zoals sinds 1854 geschiedt door het Kon. Ned. Met. In stituut te De Bilt. In het archief van het Hoogheemraadschap Rijnland te Leiden zijn interessante aantekeningen te vinden betreffende de weersgesteldheid van 1700 en volgende jaren. De heer W. J. Meervoort, straatmaker bij Gemeentewerken, heeft gisteren zijn vijfentwintigjarig jubilee herdacht. Hij is des morgens toegesproken door de di recteur, ir. J. v, d. Akker, die hem het gebruikelijke geschenk onder couvert overhandigde en aan de echtgenote van de jubilaris bloemen, na er aan herinnerd te hebben, dat de heer Meervoort uit een geslacht van straatmakers stamt. Hierna sprak de adjunct-directeur, ir. S. Moesker namens de personeelsvereniging. Vervol gens voerde de assistent van de chef van de afdeling bestratingen, de heer K. Jon- geprei, het woord, die er op wees, dat het straatmaken tegenwoordig tot een am bacht is uitgegroeid. Als collega sprak nog de heer G. Schenk, voorman. De heer Meervoort mocht nog verschillende ge schenken ontvangen. De Schiedamse toneelvereniging Amateur speelt op zaterdag 4 februari a.s. aanvang 8 uur in de grote zaal van ge bouw Arcade, het prachtige toneelstuk van Arie v. d. Lugt: „Boer zonder land". Dinsdagmiddag nam de heer M. Nesse, hoofdcommies ter gemeentesecretarie, af deling bevolking en burgerlijke stand, in verband met bet bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, na ruim 40 dienstjaren, afscheid van' zijn collega's. De scheidende ambtenaar werd namens het gemeentebestuur en zijn collega's har telijk toegesproken door de gemeente secretaris mr. N. J. Post. Deze bood hem namens de ambtenaren enige fraaie ge schenken aan. De heer Nesse, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, bedankte daarna voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken. Van de gelegenheid om hem tot afscheid de hand te drukken werd druk gebruik gemaakt. Zo is tie titel van het boek, dat JohanWigmans schreef over zijn tienjarig verblijf als gevangene in Rusland. „Met diepe ontroering," zo schrijft Aeniilius Josephus, Bisschop vaa Brugge, „heb ik uw boek gelezen. Ik ben er van overtuigd, dat dit apos- lolisch werk niet alleen veel goed zal doen, doordat het meehelpt om het gevaar van het communisme beter in het licht te stellen, maar ook en vooral door de oprechte toon van Godsvertrouwen en liefde tot de Kerk, die er door heen klinkt." Wie is Johan Wigmans? Mag ik u enkele citaten geven uit ver schillende persbeoordelingen. „Kort na de bezetting in mei 1940 rijpte bij de toen17-jarige Jo Wigmans uit Eindhoven het plan naar Engeland uit te wijken. Hij wendde daartoe diverse po- 04GBlAD voorn SCHItOAM IN ONHTNINIh 78ste Jaargang No. 22983 D A M 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0-30 per m-m -hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN t 6.25 per kwartaal, f 2.15 per maand en f 0.50 per week. gingen aan, welke echter alle mislukten. Toen heeft hij ten einde raad, in overleg met een paar vrienden, besloten vrijwil lig dienst te nemen bij de Duitse lucht macht (1 sept. 1941) om te trachten via dit wapen te deserteren. Men stopte hem echter in de Duitse weermacht en toen hij zich daar opgaf voor het Afrikakorps van Rommel om in Libië te kunnen deserteren werd hij naar Rusland ge zonden. Daar, aan het front besloot hij over te lopen naar de Russen, de bond genoten van de westelijke geallieerden" (Maas- en Roerbode). Naar aanleiding van zijn meer dan 240 lezingen, die Johan Wigman reeds heeft gehouden, „heeft eerst „De Waarheid", daarna Gerben Wagenaar, getracht, hem als oorlogsmisdadiger, politiek delinquent, spion en oud*SS-er onmogelijk te maken. De pogingen der communisten liepen op niets uit. Van geallieerde zijde kon Wig mans gegevens verwerven, die bewezen, dat zijn politieke lei schoon was'" (De Volkskrant). In antwoord op de vragen, door Wa genaar dienaangaande gesteld aan de mi nister van Justitie, wees deze laatste erop, dat hem „niets is gebleken, dat beledigen de uitlatingen jegens de bevolking der Sovjet-Unie zouden zijn gebezigd of oor logspropaganda tegen deze staat zou zijn gevoerd". (Eindhovens Dagblad). De minister „acht het optreden van Wigmans niet ongewenst" (De Waarheid). Enkele persbesprekingen van deze lezin gen: „tot de laatste plaats bezet voor de uiterst belangwekkende voordracht" Kort om: brandend actueel onderwerp, behan deld door een interessant en welbespraakt verteller" (De Standaard). „Met een schitterende geloofsbelijdenis besloot hij deze aangrijpende voordrachts avond" (De Standaard en Het Handels blad). „Zonder theatraal te zijn, rustig en uit stekend gedocumenteerd uit eigen waar neming, hield hij ons een avond lang in de ban van zijn boeiend relaas gevangen" (Gazet van Limburg). Wilt u uit eigen overtuiging hierover een oordeel uitspreken, komt dan zondag avond om 8 uur naar de bijkerk Aleida- s;*aat. Toegang vrij voor katholiek en niet-katholiek. Kinderen worden niet toe gelaten! KAP. J. G. VAN DIJK. Drie jaren geleden, op 1 febr. 19 stond hier het water metershoog. De oude huizen welke er stonden wer den weggevaagd en bijna 300 mensen kwamen in dit dorp om het leven Nu is er een nieuwe wijk gebouwd die bijna een dorp op zich is, to omvangrijk. 165 stenen en 24 houten woningen bieden nu weer voldoende woongelegenheid voor velen. Dit is Oude Tonge, drie jaren na de ramp. lijke geschenk onder couvert overhandig de. Namens de jubileumcommissie sprak de heer K. L. Voerbach, die beide jubi larissen, evenals de directeur dit ge daan had. om hun verdiensten huldigde. Aan de dames werden bloemen'aangebo den. De heer De Vette ontving namens het personeel een geschenk onder cou vert, de heer Van Warmoeskerken een klok. Een der gevolgen van de strenge vorst: het water van de Lange Haven heeft thans een bijzonder lage stand. Vandaag hebben twee functionarissen bij de Technische Bedrijven een jubileum gevierd, terwijl een hunner tevens af scheid nam. Dit was de heer J. G. de Vette, die op een diensttijd van 40 jaar kan bogen als bankwerker maar wegens afkeuring vroeger dan gewoonlijk het be drijf moest verlaten. De heer A. van Warmoeskerken was 25 jaar in dienst. Zij werden toegesproken door de directeur D. Adriaanse, die hun het gebruike- Wie lijdt aan het euvel van een gebrek kig höororgaan heeft uiteraard grote be langstelling voor een demonstratie, waar bij wordt aangetoond, dat slechthorend heid verholpen kan worden. Gisteravond was er zo'n demonstratie in „De Amstel- bron", georganiseerd door de firma D. de Bruin uit de Oranjestraat, in samenwer king met de N.V. Philips, De aanwezigen kregen desgewenst allen een Philips hoor apparaat van het nieuwste type, het zgn. Universeel Transistor hoorapparaat, ten einde het gesprokene goed te kunnen vol gen. De heer W. C. de Vries gaf aan de hand van diapositieven een uiteenzetting over de werking van de gehoororganen, het ontstaan van gebreken aan deze orga nen en de werking van hoorapparaten. Het nieuwe Philips-apparaatje is van mi nimale afmetingen en dés té verwonder lijker wanneer men bedenkt, dat tot voor de laatste oorlog een hoorapparaat altijd nog de afmeting had van een modern draagbaar radiotoestelletje. Thans neemt het niet meer ruimte in dan een sigaret tendoosje. Ter afwisseling werd een bedrijfsfilm van Philips vertoond, welke een goed beeld gaf van de enorme omvang, welke dit concern met züjn vestigingen over de gehele wereld heeft. Na de pauze werd het nieuwe hoorapparaat gedemonstreerd, waarbij de aanwezigen een goed idee kregen van dé velé mogelijkheden, welke in dit apparaatje met zijn drievoudige toonregeling en drie verschillende tele foontjes schuilen. HET WAS langs de IJssel, ergens onder Gouderak.. dat we ee praatje maakten met een gepensio neerde trambestuurder van de Rotterdamse tram en het is al weer vele visseizoenen geleden. Het is at zo lang geleden, dat mensen als deze trambestuurde- nog „maatje" tegen ons zeiden, wanneer we langs de waterkant een praatje maakten. Tegenwoordig zeggen ze „meheei". We waren nog vrij groen in de kuns' van het vissen op de rivier en we keken vol bewonde ring naar de manier, waarop deze oude trambestuur der zijn tuigje op precies dezelfde plaats wist te Inmiddels hebben we in lange jaren van hengelsportbeoefening geleerd, dat de oude baas gelijk had. Vissen op de rivier is niet eenvoudig, althans vissen met resultaat niet en het vergt ook nog een en ander van je body. Het klinkt zo mooi in een of ander enthousiast ge schreven hengelaarsverhaal: de altijddu rende beweging van het water; de uit daging van de rivier aan je. vernuft, wanneer het water stroomt en wervelt en het tuig niet wil zoals de hengelaar wil; de eeuwige afwisseling van het stromend water; het zoveel gretiger bij ten van de riviervis enz. Maar hebt u le zer in zo'n wild-enthousiast hengelver- haa'l wel eens iets gelezen van olie, op het wateroppervlak, olie tegen de basalt blokken, olie aan het riet langs de kant? Olie, die je tuigen bederft, je kleren bevuilt, olie die je doet uitglijden en een pijnlijke kennismaking met de hardheid van basaltblokken oplevert. En hebt u in voornoemde verhalen wel eens iets gelezen over een roeipartij mei stroom en een stevige wind tegen en over blaren als rijksdaalders, vanwege hei trekken aan de riemen? Of hebt u wel eens iets gelezen over twintig keer pei len en dan tenslotte tot de ontdekking komen, dat je tuig niet goed staat af gesteld en dat er nog net een kuil in de bodem is, die u bij het peilen niet war opgevallen. Hebt u wel eens iets gehoord van het zetten van een voertje, dat de vissen moet lokken en dit ook inder daad doet. Maar twintig meter verder op waarheen de nooit aflatende stroom uw te lichte voertje heen gespoeld heeft. En zo zijn er nog een slordige hand vol dingen die geleerd moeten worden, geleerd in de rauwe praktijk aan de waterkant, alvorens men de mooie kan ten van het vissen op de rivier leert zien. We willen daarmee helemaal niet be weren, dat wij zulke ervaren riviervis sers zijn, want voor ons gaat er niets boven een mooie polder. Maar iets heb ben we toch van de kunst opgestoken en daarom kunnen we ondanks alle houden in het fiks stromende water. Hoe hij dat lapte was ons toen nog een raadsel. En we vroegen hoe hem het vissen op de rivier beviel, begerig als we waren naar kennis inzake de sport die ons zo fascineerde. „Kijk ereis hier, maatje, vissen op de rivier moet je kenne Dat is heel wat anders dan het gekluns in een poldervaartje. Maar je mot het niet alleen kenne, je moet er ook goed voor in mekaar zitte, want het is geen bezigheid om in je Zondagse pakkie te doen". l|jk geven we de voorkeur aan sle pen. Dat doen we mét een tuigje van 16/00 nylon en een balsapen, die flink wat lood houdt. Dan staat de pen namelijk snel ler en vissen we al drijvende een groter gebied af. Het lood houden we echter minstens een centimeter of 25 van de haak af zodat het aas (bij ons altijd ma den) luchtig over de bodem sleept. Af en toe houden we de pen wat tegen en vaak is dat net het moment, waarop we beet krijgen. Daar bestaat een hele theorie over maar daar zullen we u niet mee vermoeien.. Bovendien is het veel pret tiger om de juistheid van deze theorie zelf te ontdekken aan de waterkant. Soms vissen we echter ook met een schuiflood. Een schuifloc', dat tevens ons „voertje" is al klink dat misschien erg gek. We monteren dan namelijk op de lijn een overlangs doorboord stuk lood waaromheen een koperen spiraal ge wonden is. In deze spiraal knijpen we het voer en het hele geval blijft een goede dertig cm. van de haak vandaan door een loodhageltje. Een dobber gebruiken we dan natuur lijk niet, we vissen „op de top" dus op het gevoel. Deze methode heeft het ont zaglijke voordeel, dat men altijd vist waar het voer ligt en het levert soms uitstekende resultaten op. U moet het maar eens proberen. .u Stö. schaduwzijden elke sportvisser aan raden eens de rivier op te zoeken. Er ls momenteel in de polder niet veel te beleven en het is nu de tUd om eens een kijkje te gaan nemen langs de rivier. Want vooral met een zach te winter, zoals nu. wil de voorn soms best bijten. En een enkele maal met heel zacht weer wordt er zelfs nog wel brasem gevangen. Brasem, waarvan iedere „binnenklunzer" zegt Wie op de rivier gaal vissen, dien- zich goed in te pakken! dat je die alleen kunt vangen tussen Juni en October! Al hadden we indertijd nog zo'n be wondering voor die ouwe trambestuur der omdat z|jn pen zo mooi op de zelfde plaats bleef liggen (en al we ten We nu dat hij met een beslist niet kinderachtig schuiflood viste) persoon- „Alleen wanneer de agrarische bevolking van Voorne en Putten de handen ineenslaat en de produktiecapaciteit van de grond tot een maximum weet op te voeren kan zij een voortgaande industrialisering vanuit het noorden voorkomen. Zij moet zorgen dat haar nooit verweten kan worden, dat met de landbouwgronden gemorst wordt waarom ont eigening ten behoeve van industrie gewettigd zou zijn". Dit was de kern van het betoog dat ir H. G. Kuiperi gistermiddag heeft gehou den voor de gezamenlijke polder- en ge meentebesturen van Voorne, Putten en Rozenburg, te Spijkenisse. De polderbesturen en standsorganisaties in deze streek hebben besloten een organi satie in het leven te roepen, welke waar- i HEDEN Monopole Theater: Aasgieren van Texas (14 jaar). Passage; Berucht. Het moederhart spreekt (18 jaar), behalve heden- en don derdagavond. Stedelijk Museum van 1417 uur ook 's zondags Tentoonstelling ..Hart" en Karei Appel tot 27 februari. R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren. Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse nen: maandag 7—8 30, dinsdag 10—12, 25, 7—8.30; woensdag 2—5, 7 8 30; donderdag 10—12, 2 -5: vrijdag 25, 7 8.30; zaterdag 10-12, 2-5. Jeugd: woensdag 2—4; donderdag 4—5; zaterdag 1—3. Boven 14 jaar ook; woensdag 6—7.30 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.30—8; vrijdag 7—8 Filiaal Emmastraat 3: donderdag 7— 1130; zaterdag 3.30—5; zondag 11—12 30. Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag 11.3012 30. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Jansen, Swammerdamsingel 41 en Apo theek Nieuwland, Dr. Wibautplein 17. DONDERDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. Lunch-concert door Mari- nus Flipse piano, Herman Krebbers, viool en Samuel Brill, cello. 12.45 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein. Ballet der lage landen o.l.v. Mascha ter Weeme. Programma: De dood en het meisje; Pas de deux uit het Coppélia-ballet; 2e akte uit Le lac des Cygnes, 20 uur. Luxor Theater, Kruiskade. One-man- show door Toon Hermans. 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 27 januari t/m 2 tebrnarl: Arena: Don Camlllo .contra Peppone (a.L). Capitol: Kiss me deadly (volw.). Cen traal: Ontspoorde vrouwen ivolw.J. Cineac: Razzia (volw.), Colosseum: Terug uit de bel (14 J.j, Harmonie: Moeder (18 J.t. Lumière: De helden zijn vermoeid (strikt volw.). Lutusca: Helena van Troje (14 J.t. Metro: La Strada (18 J.). Passage (Schie dam): Het moederhart spreekt (18 1.). Prinses: De onkwetsbare mr. Moto (18 j.). Rex: Knock-out in kruitdamp (14 J.l. Thall» Summer madness (volw.). 't Venster: Ha venkwartier (strikt volw.). Victoria: Ras*1* (volw.). schijnlijk de vorm van een stichting zal krijgen, om de mogelijkheden van een ruilverkaveling van geheel Voorne en Put ten te bestuderen. De redenen daartoe zijn. naast het opdringen van het indus triële bedrijfsleven van Rotterdam, tevens gelegen in de aanleg van nieuwe wegen als gevolg van het Deltaplan het gebrek aan zoet water en de vrij slechte verkave- Kerstmis twee nachtmissen moesten wor- van een ruilverkaveling kan het verlies aan gronden als gevolg van de aanleg van nieuwe wegen, gezamenlijk gedragen wor den. Tevens zullen de moeilijkheden bij de arbeidsvoorziening voor de agrariërs sterk verminderen door rationalisatie van het bedrijfsbeheer. Ir. Kuiperi meende, dat de Rotterdamse plannen, om hun havengebied ten zuiden van de Oude Maas uit te breiden waar schijnlijk niet uitvoerbaar zullen zijn. De meerdere havenbekkens zullen het terug dringen van het zoute zeewater door het bovenwater onmogelijk maken. Daardoor zou het waterschap Delfland alsmede de drinkwatervoorziening van Rotterdam ge vaar lopen „de enige mogelijkheid voor de bouw van nieuwe havens is zijns in ziens gelegen op het eiland Rozenburg". ,,Het beleid van uw organisatie zal daar om in deze richting moeten- gaan, dat dit eiland opgeofferd wordt om de meer zui delijk gelegen streken te redden. Er zijn overigens aanwijzingen volgens welke de rijksoverheid een verdere industrialisering in het Z.-westen van ons land wil afrem men ten bate van het noordoosten", aldus ir. Kuiperi. „Spieringen" in de Merwehaven; een vorm van sportvisserij, waartoe we nog nooit de moed hebben weten op te brengen. Je krijgt er zulke koude tenen van-' Aangiften van 28 januari: BEVALLEN: W. H. S. Verbeek geb. Ooms d. K. Beunder geb. Kruit z. J. A. M. Mirck geb. de Krom d. A. C. H. Lookhorst geb. Spaans d. H. Jonkers geb. van Polfliet d. J. van Bodegam geb. Olivier d. Sb. Kalff geb. van Voss z. - E. H. Roelse geb. Plomp d E. H. onderdelinden geb. Bosch d. J. M. Eisma geb. van Basten d. K. G. den Tek geb Klop z. J. Ph. van Velzen geb. Wildt z. E. M. van Kleeff geb. Wijnveldt d. C. Kalle geb. de Grunt 2d. L. H. S. Stam geb. Houweling z. OVERLEDEN: I. G van der Steen. wed. van C. Verheij 81 j. C L. Versteeg, wedr van Aafjes 81 j. S. Koek. man van D. J. Chr. Baart 77 j. W. Baard, man van A. W. van Meurs 76 j. M C. Buijs. wedr van J. Buijs 80 j. A. Boele. wed. van B. Baan 59 j. J. Broeke, man van J. C. van Kuijk 58 j. M. van den Bergen, man van M. van der Wouden 67 j. Aangiften van 30 januari: BEVALLEN: M.C. Volwerk geb. Brans z. J. Barendse geb. de Saire z. J. Moeling geb. Hanzen z. J. de Graaf geb. Hartman d. J. Molenaar geb. Timmers d. M. Coelers geb. du Pont z. w. Bammens geb. Houtsma d. J. M. le Maitre geb. Meijer d. H. Steen man geb. den Boer z. A. Cohen geb. Chrts- ten r~ w yan Pracht geb. van Item z. A. Edelenbosch geb. Janknegt z. Chr. van Mosselaar geb. Wagner z. en d. A. N. van Dongen geb. de Vroed z. T. Stam geb. Groe- Qf zP. Gerritse geb. Rook d. N. I. Weise geb. Lauffer d. M. A. M. van Houwe- Jngen geb. Slump d. S. Krikke geb. Aar- noutse d. G. D. J. Heins geb. Adriaansen "T, Chr. Verschuere geb. Lindhout d. '„van der Zijden geb. Polman z. A. Middelhoek geb. Groenenboom d. H. M. G. geb. Spek z. A, van den Bulk geb. Zandbergen d. M. Noomen geb. Noordegraaf z' - N. A. Wursten geb. Otte d. J. M. van der Sman geb. Lindaart d. W. Springer geb. Westerweel d. H. J. Schram geb. Kievit d. H. W. Pfeiffer geb. van Well z. C. Jeurissen geb. Happel d. I. van der Stelt geb. Nieuwbuurt d. - C. W. M. Ham geb. Van Adrichem z. J. Slaager geb. Moerman z. Th. Soumang geb. Malais z. E. J. Gra- vestein geb. Gerritse z. A. van den Tol geb. Erkelens z. C. Snijder geb. Laros d. P. Dorst geb. van Esch d. C. J. Meivogel geb. Schumacher 2 z. A. W. M. Nieuwenhout geb. Hoevenberg d. J. Provoost geb. Mooij z. U. M. Arns geb. Bouwhuis d. A. J. H. M. Klein geb. Stieger z. P. Snethorst geb. Gootjes d. G. Hoenderop geb. Florussen d. G. Lubking geb. Vente z. M. Kruit geb. Hoogendoorn z. G. Pijper geb. Hiemstra z. G. Th. M. van de Hove geb. de Koning 1. H. Kaptein geb. Smeding d. C. P. Wes terink geb. Plak z. T. M. van Wijtvliet geb. van Nugteren z. M. T. van der Vos geb. Broere z. A. Houtman geb. van der Voor den d. B. van der Stoep geb. Hummelmrm z. L. F. van den Bogerd geb. van den Ouden z. C. F. Mank geb. Lagendk z. E. A. Roo. denburg geb. Willemse z. A. M. Laurijssens geb. de Boer d. J. Tenthof-van Noorden geb. Tenholter z. B. J. Mekes geb. van Langeveld d. F. Kok geb. Ras z. P. C. van Herpen geb. Steenbergen d. L. J. Jansen geb. van Belle d. M. G. van Koningsbrugge geb. Kor sten z. A. J. Nieuwendijk geb. Snel z. N. van Bokkum geb. Kleinendorst d. F. Mel- nema geb. van der Wal z. Chr. M. Rouss geb. Lommerse z. W. Nieuwdorp geb. Bol z. T. Mesman geb. Sloff z. W. den Boef geb. Heuvelman d. S. M. J. S. Th. Kruij- ning geb. van Hout d. G. H. Prop geb. Spuijman z. A. J. A. Doppgegieter geb. Beke d. OVERLEDEN: A. le Mahieu. man van W. Smit 30 j. L. D. Horsten, wed. van J. Th'.s- sen 78 j. C. M. Elshout man van C. J. Oog hoek 52 j. J. R. Volk, man van A. Kruide nier 89 j. H. A. van de Rovaart. man van M. Thomas 53 j. P. J. van Belle, vrouw vao A. de Bruin 85 j. N. Schreuders, man van H. Appels 79 j. B. C. Grullemans, man van S. L. Velthuijsen £9 j. G. van de Voren, man van J. R. Siebel 55 j. H. J. van de Laar. wedr van E. C. W. van der Heijden 79 j. J. F. van Es, vrouw van G. van der Linden 62 j. W. Visser, zoon 11 j. - H. Bliek, man van A. M. Groeneveld 77 j. P. M. van den Bout wed. van M. van den Broek 84 j. J Siss, man van M. C. van 't Hoff 77 j. J. B. Jobse Wed. van C C. Baetens 70 j. W. van der Linden, man van H. J. Kolthof 27 j. A M. Kleij, man van S. Offenberg 70 j. W. J. Vis ser, man van J. Scheffer 75 j. H. W. M. Maassen. ong. vrouw 88 j. J. B. A. van .Jer Meer, ongeh. man 70 j. L. P. de Klerk, ongeh. man 75 j. P. Berg, man van A. H. Schmidt 69 j. A. Chr. Muit, man van Hoek 63 j, K. Spruit, wedr van A. de Leur 80 j. D. van Rees, man van P. Kooiman 81 j. Vcorts als levenloos aangegeven: A. N. de Keizer geb. Kooijman d.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2