Mr. Oetoyo Ramelan: Eindfase in besprekingen hervatting Geneefse conferentie bezwaren tegen L00N- deskundigenrapport Davitamon IO Militaire onderwerpen - rechtsgevolgen bezettingstijd en herhalingsoefeningen- deden stof opwaaien Er kwam een brief uit Rome Mgr. J. P. HUIBERS NAM AFSCHEID Hebt u vandaag uw al gehad Beria's opvolger ONTSLAGEN Nederlands-Indonesische besprekingen Ongeduld bij Indonesische delegatie Kamervoorzitter dr. Kortenhorst weer op de presidentiële zetel „Bene Merend voor ruim twee jaar onderdak aan joods echtpaar Twee doden op de weg Onjuiste basis door toeslagen in bedrijfs leven weg te laten Het probleem der zwak- begaafden Fabriek te Deventer uitgebrand Vrouwen in liet Belgische leger? Geen reden opgegeven nocli openlijke kritiek in de partij pers Een 10 voor gezondheid! WOENSDAG 1 FEBRUARI 1936 PAGINA S clergé Van „Zeeuws-Haarlemse WAT IS SOBRIETAS? PRINS BERNHARD NAAR GENEVE 2.50 Geen formele grond Het grootste deel bleef hier v»»*""' o«*c" ,1e een •in* ïten mt- zal een Put- trtoe dus- veng egen brek ave- wor- rldes van wor- j de riërs van imse iden aar- De rug- het door s de i ge- voor in- laar- t dit zui- zijn e de ;rin.g rem- ildus Ooms L M. :hoi«t >1/liet - Sb. geb. Bosch K. G. i geb. iveldt H. S. van an r». Chr. van Buijs - J. van 67 j. z. geb. d. Deler* jtsma iteen- ?hris- z. van van Groe- N. I. luwe- Aar- ansen d. A. VI. G. geb. igraaf r. M. •inger Kievit C. Stelt geb. irman Gra- 1 geb. P. 1 geb. t geb. z. a. m. geb. d. geb. tra z. ng Wes- t geb. geb. Voor- elmr«n Duden Roo„ jssens i geb. geveld erpen van Kor- z. Mei- Rouss Bol Boef ECrulj- geb. geb. Gisteren heeft Z. H. Exc. J. P. Huibers een bezoek gebracht aan Goes, waar hij ten huize van de deken van deze plaats, de HoogEerwaarde heer R. M. A. Nie- veen van Dijkum de geestelijken, die thans zullen overgaan naar het Bisdom ®reda, ontmoette. Mgr. had reeds eerder naar een gele genheid uitgezien om /ijn „Zeeuwse" feestelijkheid een afscheidsbezoek te brengen en het toeval wilde dat, toen Mgr. Huibers zich dezer dagen hierover ttet Deken Nieveen van Dijkum ver stond, deze er toevallig op kon wijzen, dat gisteren de bedoelde geestelijken ter gelegenheid van de jaarlijkse z.g. nieuw jaarsconferentie te zijnen huize zouden vertoeven. Hierop besloot Mgr. meteen °P deze dag ook naar Goes te komen. Zodoende arriveerde Mgr. Huibers gis teren tegen de middag per trein in Goes, Waarna Haarlems Bisschop tijdens de bij eenkomst in de pastorie van de dekenale kerk van de H. Maria Magdalena aan de Singelstraat de geestelijken, die thans onder een ander kerkelijk bestuur zullen komen, op uiterst hartelijke wijze toe sprak en tenslotte van ieder persoonlijk afscheid nam. Tegen de avond is Mgr. Huibers weer Tlon nnn- tlnorlom Naar wij vernemen heeft de Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Oetoyo Ramelan, gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken wederom een onderhoud gehad met mr. Blom. Het gesprek werd bijgewoond door de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kweedjiehoo. Aan genomen wordt, dat dit onderhoud in verband staat met de besprekingen in de Nederlanse ministerraad over de stand van zaken op de Nederlands- Indonesische besprekingen. Desgevraagd heeft de woordvoerder van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag verklaard, dat het gesprek „zeer uitvoerig en diepgaand is geweest". Hij voegde hier aan toe: „Het onderhoud heeft de eindfase ingeluid van die besprekingen over de hervatting van de Nederlands- Indonesische conferentie. In Indonesische kringen in Den Haag wordt deze verklaring opgevat als een aanwijzing, dat het geduld van de In donesische delegatie, waar het betreft de hervattingen van de besprekingen, zijn einde nadert. Mr. Oetoyo zou, naar wij vernemen, in het onderhoud met mr. Blom de gevoe lens van de Indonesische delegatie jegens de gang van zaken hebben toegelicht., nadat hij 's morgens langdurig telefonisch overleg heeft gepleegd met de voorzitter van de Indonesische delegatie in Genève. Hoewel mr. Oetoyo in het onderhoud met mr. Blom geen formele tijdslimiet zou hebben gesteld, zou hij wederom op de grootst mogelijke spoed hebben aange drongen ten aanzien van de Nederlandse beslissing over het verdere verloop van de conferentie. Naar aanleiding van de publikatie van het rapport dat de Loondeskundigen- eommissie aan de minister van Binnen landse Zaken heeft uitgebracht over de vraag of er al of niet een discrepantie bestaat tussen de beloning van ambte naren en het daarmee qua functie ver gelijkbare personeel in het particuliere bedrijfsleven, heeft het bestuur van de R--K. Centrale van Burgerlijk Over- heids- en Semi-Overheidspersoneel ons een uiteenzetting gegeven van zijn visie °P de inhoud van dit rapport. Zoals uit de publikatie van het rapport Jan de Loondeskundigencommissie blijkt, heeft deze commissie bij het beschouwen Jan de feitelijke, rechtens toelaatbare beloning In het bedrijfsleven gemeend, de "aar toegestane toeslagen (tarief-, tijds" Werk, diensttijdtoeslagen e.d.) niet in aan merking te moeten nemen. Dit acht het nestuur van de R.K. Centrale onjuist Eoon en toeslagen vormen samen het be grip „beloning". Door de toeslagen bij de Vergelijking weg te laten verkrijgt men een verkeerd beeld van de „feitelijke" beloning in het bedrijfsleven en valt de vergelijking voor de beloning in de over heidssector geflatteerd uit. Het bestuur hieent dan ook, dat de vergelijkingen van de commissie op onjuiste basis berusten, net vindt de inhoud van het rapport bo vendien uitermate vaag, terwijl het ten aanzien van verscheidene opmerkingen tegenstrijdigheden constateert. Zoals gemeld, maakte de commissie een vergelijking van uurlonen bij het rijk en die in de metaalindustrie, welke cijfers een grote mate van overeenstemming te ^ien geven. Het bestuur van de R.-K. Cen trale constateert echter, dat blijkens gege vens van het C.B.S. van oktober 1954 in de metaalsector voor 66 pet. in tarief Wordt gewerkt, terwijl voor 20 pet. van de niet in tarief werkenden in de metaal sector een tariefdervingsfcoeslag van 10 Pet. wordt verleend. Zou men rekening houden met de gemiddelde beloning welke door het normale tariefsysteem wordt verkregen, dan zou de vergelijking ten ongunste van de overheidssector uitvallen. De invloed van de eliminering der toe slagen doet zieh uiteraard ook bij de an dere vergelijkingen van de commissie ge voelen. Bovendien brengt de commissie, bij de vergelijking met de statistiek der in de nijverheid verdiende lonen op deze cijfers van het C.B.S. een correctie aan door hen met 10 pet te verminderen, n.i. 2)4 pet ter eliminering van „zwarte" loon- Eedeelten. 2)4 pet ter eliminering van Ploegentoeslag en 5 pet ter eliminering Van tarieftoeslagen. Het bestuur van de R. K. Centrale kan zich alleen met de 2',a Pet aftrek voor ploegentoeslag verenigen. Naar zijn mening worden immers de „zwarte" lonen niet aan het C.B.S. op gegeven en dienen, zoals gezdfed tarief toeslagen meegeteld te worden. De door de commissie opgegeven nijverheidsionen dienen dus weer met 714 pet verhoogd te worden en dan blijkt, dat de ovefhed aanmerkelijk lager ligt vooral voor de lagere loongroepen. Reeds bij de verge lijking met behulp van werkclassificatle- gegevens was ook de commissie zelf to+ de conclusie gekomen, dat de lager be" zoldigden bij de overheid lager worden gewaardeerd dan bij het bedrijfsleven- Vanuit de Nederlandse federatie van onderwijzersverenigingen werd in 1953 een commissie ingesteld om na te gaan wat er voor de zwakbegaafden (zij die met op de B.L.O. thuis horen en toch met mee kunnen, dus zittenblijvertjes ?1Jn,r°.at grote leger van kinderen, dat jaarlijks door ons schoolsysteem ernstig ontmoedigd wordt) kan gedaan worden. De weloverwogen resultaten van de stu- Vlndt men in haar inmid- rap,port kort bijeen. Na een poging tot omschrijving van het ver schijnsel wordt de omvang nader be- paald. Daarna worden op uitstekende wijze de veelvormige oorzaken nagegaan. Eindelijkworden suggesties gedaan voor een oplossing, Zowel de leerkrachten als de regering hebben nu het woord Psy- chohygiënisch kan men het werk van de commissie slechts toejuichen, al is het met haar te wensen, dat spoedig finan cieel een uitvoeriger wetenschappelijk onderzoek wordt mogelijk gemaakt. Onder deze titel is zo pas een brochure verschenen, waarin de algemeen voorzit ter van „Sobriëtas", de heer A. J. Pijper een heldere uiteenzetting geeft van de ideeën en beginselen, waardoor „Sobrië tas" ais algemene matigheidsbeweging wordt geleid. Gezien de grote onkunde, die er nog t.a.v. doel en beginselen van Sobriëtas bestaat, vooral onder jongere katholieker is dit een zeer nuttige uitgave, die wi gaame in de belangstelling van velen aanbevelen. Gistermiddag is een hevige uitslaande brand ontstaan in het vrij grote en vrij staande fabrieksgebouw van Jutex, een matrasienfabriek en zakkenhandel van de heer F. Velner aan de Berkelweg te Deventer. Het vuur greep zo snel om zich heen dat, ondanks hard werken van de brandweer, die met groot materiaal op trad, het vuur in zeer korte tijd nagenoeg het gehele hoofdgebouw van de fabriek had verwoest. Grote voorraden, voorna melijk bestaande uit kapok, jute en der gelijke materialen, werden een prooi der vlammen. Een bijgebouw bleef voor het vuur gespaard. Van het gebouw bleven ««ren nog enigszins overeind staan, v, I - was vrij spoedig ingestort. De a._ is ®ro°t' doch kan nog niet wor den geschat. ,„Pe, blussing ondervond door de felle hi„A enT snijdende ijskoude wind veel mensen fabriek werken 20 tot 30 Punten der Indonesische nota Naar wij vernemen is dit ook geschied in het Indonesische antwoord op de Ne derlandse nota, dat, zoals gemeld, maan dagmiddag door het Nederlandse kabinet is besproken. In het Indonesische ant woord zouden verder o.a. de volgende punten worden besproken: 1). Het visum aan mr. Van Empel. In de Indonesische antwoordnota wordt gesteld, dat aam mr. Van Empel reeds veel eerder een visum zou zijn verstrekt in dien niet in die aanvraaig uitdrukkelijk was vermeld, dat hij als verdediger van Jungschlager zal optreden Zonder deze vermelding had aan mr. Van Empel langs de gebruikelijke kanalen een visum kun nen worden verstrekt. 2). De kwestie van de Nederlandse arrestanten. Ge nota zegt hierover, dat van Indone sische zijde van het begin af is gesteld, dat deze kwestie langs de normale diploma tieke kanalen kan worden opgelost. 3). In de nota zegt de Indonesische re gering het standpunt te blijven handha ven, dat op 7 januari inderdaad punten van overeeenstemming op de conferentie waren bereikt, die op een nader te bepa len tijdstip op een volgende bijeenkomst tussen beide delegaties moesten worden afgerond. 4). In de nota wordt voorts gezegd, dat naar de mening van de Indonesische re gering haar gezag niet discutabel is en dat de Indonesische dielegatie dienovereen komstig een gevolmachtigde delegatie is. 5). Nieuw Guinea: de Indonesische dele gatie handhaaft haar mening, dat de sou- vereiniteit over Nieuw-Guinea tijdens de conferentie wel ter sprake is gekomen en haar standpunt, dat een formulering dient te worden gevonden voor een gezamen lijke verklaring, die een verder gesprek met voorbehoud van de wederzijdse standpunten mogelijk zal maken 6). In de nota wordt voorts gezegd, dat de Indonesische regering het ten zeerste betreurt, dat de hervatting van de conferentie afhankelijk wordt ge steld van het antwoord op de inlichtin gen, die de Nederlandse regering op een aantal punten aan de Indonesische re gering heeft verzocht. Eén enkele dragée DAVITAMON.10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON-OSS (Van onze Brusselse correspondent) Op de jongste vergadering van het Belgische kabinet werd het ontwerp van een nieuwe militiewet goedgekeurd, die veel wijzigingen aan de op dat gebied be staande Belgische wetten zal aanbren gen. Hoewel er nog niets officieels over werd medegedeeld, meent men toch te weten, dat er o.a. tv/ee belangrijke ver anderingen zullen zijn. De eerste zou het thans bestaande juridisch onderscheid tussen de dienst in het leger en deze in de territoriale luchtafweerdiensten af schaffen. De militairen die voor deze laat ste diensten worden aangeduid, zullen voortaan als militairen worden be schouwd. De tweede wijziging heeft betrekking op 't instellen van een volontariaat voor vrouwen. Dit is alleen maar voor vre destijd. Mogelijk komt dit hierop neer, dat de regering zich het recht voorbe houdt om in oorlogstijd de verplichte dienst voor vrouwen in te voeren. In dat geval zouden zij vooral tewerk worden gesteld in de bureaus, de welfare e.d., waardoor mannen zouden vrijkomen voor effectieve legerprestaties. Z.H.K. prins Bernhard zou vandaag naar Genève vertrekken om een bestuurs vergadering bij te wonen van de Fédé- ration Européenne de la culture te Genève. Z.K.H. wordt donderdag weer in Nederland terug verwacht. •eceotie van de Nederlandse T. A OP de receptie van de Nederlandse ge zant te Dublin, verleden jaar, op de verjaardag van de Koningin .werd de heer A. Elzas op zijn schouder getikt door zijn logé mevr. Van Messel uit Rot terdam en opmerkzaam gemaakt op twee dames die o.m. mèt de leden van het Nederlandse elftal plus aanhang tot de niet-alledaagse gasten op dergelijke ont. vangsten in de Ierse hoofdstad behoor den. Een gesprek werd aangeknoopt en het bleek, dat een der dames de echtge note was van tandarts W. Simonis uit Lisse. Toen zij de dag, nadat onze voet ballers met een nederlaag naar huis waren gestuurd, eveneens naar Nederland terug keerden, hadden zij een „missie" op „zak" Of zij van de heer en mevrouw Elzas de groeten wilden overbrengen aan het echt paar Hogervorst in Lisse, bij wie -zij '■'idens de bezetting 26 maanden onder doken waren geweest. Mevrouw Simonis bracht met haar man op de bevrijdingsdag een bezoek aan de Op de onbewaakte en onoverzichtelijke spoorwegovergang in de weg van Rui- herwold naar Rogat (Drente) is door de sneltrein van Zwolle naar Groningen gis termiddag te ongeveer half vier het ze- venjarig zoontje Albert van de familie K. ?egrepen en gedood. Het jongetje kwam JUist uit school. De overweg is zeer ge vaarlijk door het slechte uitzicht van de JJeg op de spoorbaan. De laatste jaren nebben op deze spoorwegovergang ver scheidene dodelijke ongelukken plaats ge- De 17-jarige J M. M. uit Utrecht is gis termiddag toen'hU plotseling achter een P°°m vandaan kwam om de Meckelen- fnrglaan over te steken door een autobus lan het gemeentelijk vervoerbedrijf ge nepen. Hij werd ernstig gewond en is «verleden. Het Russische persagentschap „Tass: heeft hedenmorgen meegedeeld, dat de Russische minister van binnenlandse za ken, Kroeglof. die in 1953 Beria als zo danig opvolgde, van zjjn functies is ont heven. Krocglof is als minister vervangen door Doedorof, tot nu toe hoofd van een departement van het centrale comité van de Russische communistische party. Kroeglof. die kolonel-generaal in het Russische leger is. was een van de voor naamste medewerkers van Beria, toen deze laatste hoofd van de veiligheidspolitie en minister van binnenlandse zaken was. Zo had Kroeglof o.m. de zorg voor de veiligheid van de „Grote Drie" tijdens de conferentie van Teheran, Yalta en Pots dam in de oorlogsjaren. Kroeglof werd na de oorlog commissaris voor binnenlandse aangelegenheden, toen Beria de opdracht kreeg een nieuw ministerie voor binnen landse zaken op te richten. In 1953 volgde hij Beria. na diens val, op als minister van binnenlandse zaken en was hij dus kennelijk niet betrokken in het door zijn chef opgezette komplot. Vam Kroeglofs opvolger, Doedorof, is zeer weinig bekend. Er werd geen reden opgegeven voor de wijziging op binnenlandse zaken. De aan kondiging van „Tass" bevat niet de zin snede „aan hem zal ander werk worden opgedragen", de normale terminologie als men een minister niet geheel van het (politieke) toneel heeft doen verdwenen. Merkwaardig genoeg is er in de afge lopen tijd in de communistische pers ook geen openiyke kritiek op Kroeglof ge oefend, zoals dat soms aan een ontslag voorafgaat. De laatste maal dat Kroeglof in het openbaar optrad was in begin de cember, toen hij te Moskou een conferen tie bywoonde over jeugdcriminaliteit. Westeiykc waarnemers zjjn van me ning dat zqn vervanging toch een vrij belangrijke betekenis moet hebben, aan gezien z(j bekend wordt nauweiyks veertien dagen vóór de opening van een algemeen communistisch party- en vak bondscongres'. Hogervorsten en de Lissense tandarts Kwam zo onder de indruk van de gast vrijheid aan het echtpaar Elzas geboden door Dirk en zijn vrouw, dat hij onmiddel lijk alle pogingen in het werk stelde deze ad beloond te zien met een pauselijke onderscheiding. Met graagte gaf de heer r-izas aan dit plan zijn medewerking en zond een schrijven aan mgr. Huibers, waarin bij over de in Lisse genoten gast vrijheid de loftrompet blies. Inderdaad kwam het fiat van Rome op de gevraagde onderscheiding: Bene Merenti, ook voor mevrouw Hogervorst. En voor afgelopen zondag men had de verrassing „vast gehouden" totdat de heer Elzas in het land was voor zijn zaken kreeg het echtpaar Hogervorst het uitdrukkelijke „bevel" om half vier thuis te zijn. want dan werden zij gehaald voor een auto tochtje 1 Het werd inderdaad een auto ritje, maar naar het parochiehuis, waar ongeveer vijftig in alle stilte bijeenge- trommelde familieleden, die evenmin wis ten wat er op handen was. burgemeester mr. Th. de Graaf, het kerkbestuur e.a. bijeen waren gekomen. Kapelaan A. Saers las eerst een ge deelte van een brief voor, welke de heer Hogervorst kort na de bevrijding aan zijn onderduikers zond en waarin hij op een bewonderenswaardige en rake wijze de motieven uiteenzette die hem en zijn vrouw hadden doen besluiten het joodse echtpaar onderdak te verlenen. Dit schrij ven werd later een typisch „document numain genoemd. Daarna speldde kape laan Saers de stomverbaasde heer Hoger vorst arbeider op een bollenbedrijf en een in-eenvoudige man het pauseiyke ereteken op. Klap op de vuurpijt De heer Elzas, die ons dit allemaal uit voerig in geuren en kleuren en niet weinig trots vertelde, toen wij hem bezochten ten huize van mevr. Van Messel aan de Proveniersingel te Rotterdam schetste j ons ook de ontroering, die de onderschei- 1 dene niet onder stoelen of banken wist g steken Maar de klap op de vuurpijl was toch wel voor hem, aldus onze gast heer, toen hem werd verzocht zijn vrouw hetzelfde onderscheidingsteken op te spelden. Dat was dan wel een zij het wat late maar méér dan verdiende beloning voor een gastvrijheid aan een joods echt paar. welke volgens de heer Elzas haar weerga niet vindt. Op 23 februari 1943 kwamen hij en zijn echtgenote bij de Hogervorsten in luis. Hun drie kinderen van 1, 3 en 6 jaa oud hadden elders een veilig onderdak ge- 's-GRAVENHAGE, 31 januari 1956. Na het kerstreces weer voor het eerst bijeen, moest in verband met de ziekte van minister Donker de agenda, welke reeds enige malen was gewijzigd, opnieuw geheel worden veranderd. Het leeuwendeel van de agenda was immers gereserveerd voor wetsontwerpen, welke minister Donker had te ver- ™n;fen' bep.aalde men zich vandaag tot de behandeling van een tweetal Nerteri1^0Wf e*Pen' eei1 dat de rechtsgevolgen van maatregelen in bezet had Jn *1 T iaa-Zle" VM de militairen van de Landmacht tot onderwerp oefeninffen voor Penrfh°Veridte mo&e,ijkhcid tot verlenging van de herhalings oefeningen \oor een beperkt aantal militairen voor het jaar 1956. Voordat het echter zover was, moest er eerst het een en ander gebeuren. Voorzitter dr. Kortenhorst presi deerde namelijk voor het eerst na zijn langdurige nekte weer de Tweede Kamer en dus beklom een der nee-presidenten, prof. Gerbrandy, de katheder om ïamens de Kamer uitdrukking te geven aan aller ge voelens nu men de president weer gezond en wel op ie voorzitterszetel kon begroeten. .God de Heer heeft u voor ons behouden", zei prof. j>erbrandy, die verder opmerkte, dat men hem erg bad gemist. Want al kondigde de Kamerbewaarder ook even getrouw aan: de presidenthet was toch maar surrogaat, vond prof. Gerbrandy, dat dan de Kamer kwam binnenstrompelen. Want dr Kortenhorst kent alle knepen van het vak, hij is „suaviter in modo en fortiter in re» en wij zijn nu weer gerust, aldus prof. Gerbrandy. telegram van gelukwens aan prinses Beatrix had gezonden, welks inhoud men elders aantreft. Toen was het gewone werk weer aan de orde. Ingewikkeld geval Het eerste was een heel ingewikkeld geval. Na de capitulatie in oorlogstijd werd ons leger door de Duitsers niet direct krijgsgevangen gemaakt, maar ge demobiliseerd. Dat wil zeggen, dat de band met de regering werd verbroken en de beroepsmilitairen burgers werden Om nu echter de gevolgen daarvan, voor de pensionering vooral, ongedaan te maken was deze wet ingediend, waarbij het ont slag aan beroepsmilitairen na de capitu latie als niet geldig werd beschouwd en als normale datum van het ontslag werd vastgesteld het veertigjarig dienstverband of de leeftijd van zestig jaar met als uiterste datum 1 januari 1947 De demo bilisatie werd dus bij deze wet beschouwd als non-activiteit, zodat de pensioenrech ten bleven. Maar nu kwam het grote debat, waarvan de heer Ritmeester (V V D.) de gang maker was. In 1943 hadden de Duitsers de beroepsmilitairen in krijgsgevangenschap wulen wegvoeren. Diegenen, die aan die hitse oproep gehoor gaven, kregen gel delijke uitkeringen, degenen- die zich daaraan onttrokken en in het verzet wa ren gegaan, hadden deze uitkeringen niet gehad en nu wilde men van verschillende zijden ook enkele socialisten waren daarvoor dat ook die militairen die zich tegen de Duitsers hadden verzet, deze uitkeringen zouden krijgen. En daartoe was de staatssecretaris van oorlog, de heer Kranenburg, niet te bewegen. En op goede gronden. Dr. KORTENHORST Proficiat met herstel De vice-presidenten hadden naar ver mogen de leegte opgevuld, vertelde hij nog en er was maar één domheid begaan die gelukkig niemand had opgemerkt. Dr. Kortenhorst dankte in een korte en bescheiden speech voor de blijken van sympathie en belangstelling, die hij van zovele zijden had mogen ontvangen. Hij hoopte zijn taak met nóg meer zorg en aandacht te kunnen vervullen. Daarna herdacht de voorzitter de korte lings overleden oud-minister en oud-lid van de Tweede Kamer, mr. J A. de Wil de, die hij prees als een groot man en groot parlementariër en vervolgens de overleden oud-directeur van de Griffie, de heer J. G. Pippel, die 50 jaar lang de Kamer had gediend. Het was intussen ook de da-g van de achttiende verjaardag van prinses Beatrix De voorzitter deelde mede, dat hij een vonden: 26 maanden zouden zij hun ouders niet zien, 26 maanden vertoefden deze op een klein kamertje op de eerste ver dieping van de bescheiden woning van het gezin Hogervorst. „Na een week kwam Dirk met zijn vrouw naar boven om af te rekenen. Dirk vroeg aan zijn vrouw, hoeveel het brood de melk en de boter in de afgelopen week hadden gekost. Het was 2.50. Ik was hem dus een riks schuldig. Ik kende Dirk toen nog niet zo goed, zo vervolgde de heer Elzas, want anders had ik hem toen niet durven vragen of de groente dan niets kostte die hebben we zélf vers uit de tuin. was het antwoord en of hij hun aan huur niets verschuldigd was. Dat laatste was te veel voor hem: „Ben jij bedwas zijn letterlijke ant woord. Meteen werd afgesproken, dat wij hem, zo lang wij er zouden zijn, 2.50 per week zouden betalen. Daar stond Dirk op Nog andere staaltjes van de bijna aan het ongelofelijke grenzende gastvrijheid hebben we uit de mond van de heer Elzas gehoord, waaruit diens warme dankbaar heid sprak voor al die maanden onderdak in Lisse. Nu is hij weer op weg naar Dublin, naar zijn gezin, dat dank zy de Hogervorsten na de bevrijding weer kon worden herenigd. niets voor degenen, die niet in krijgs gevangenschap zijn gegaan, maar zich daaraan hebben onttrokken. Deze mensen waren burger geworden door de demo bilisatie, de meesten hadden een normale baan, zij verkozen als duizenden andere Nederlanders in het verzet te gaan zij deden dit zelfs liever dan zich in krijgs gevangenschap te begeven. Een formele rechtsgrond om deze militairen nu achter af hun salaris uit te betalen is er niet. Dat zij, die zich wel in krijgsgevangen schap begaven wél hun salaris of wacht geld kregen, doet niets ter zake. Zij kregen dit niet van de Nederlandse rege ring, maar van de Duitsers Indien de regering nu de militairen, die zich als burgers in het verzet begaven- salaris zou uitkeren, zou zij dat aan alle verzets lieden moeten doen terwij] er voor dezen de verzetssehade is waarop zij aanspra ken kunnen doen gelden. Ja maar, zo zeide de heer Scheps (P-v d.A.) er is dan we] geen formele, maar wel een morele verplichting, omdat de regering in Londen de militairen aan spoorde om niet in krijgsgevangenschap te gaan. Een argument, dat niet opgaat: de rege ring in Londen was verplicht om dat te doen. De regering in Londen heeft de burgers vijf jaar lang opgeroepen tot daden van verzet zonder er financiële consequenties aan te verbinden. Een eigenlijke rechtsgrond is er dus niet Als men dit aanvaardt zei staatssecre taris Kranenburg terecht dan wordt de Nederlandse regering uitgenodigd de mili tairen te behandelen op de wijze, waarop de vijand de krijgsgevangenen heeft be handeld. Dat was aardig gevonden. Maar belangrijker was dit argument, dat men met een uitkering aan die militairen, die waren ondergedoken en in het verzet waren gegaan, een splitsing zou maken tussen de militaire en de burgerverzets mens. wat ideëel onjuist is. De heer Ritmeester hield voet bij stuk en de heer Scheps ook zodat de voorzitter schorste, toen de heeT Ritmeester een motie indiende, waarin werd uitgespro ken, dat de militairen, die zich aan knjgsgevangenschap hadden onttrokken, niet minder dienden te worden behandeld dan degenen, die wé] in krijgsgevangen schap zijn gegaan. De heer Scheps stelde het eigenlijk juist, toen hij zeide. dat men van de tweede categorie eigenlijk de door de Duitsers uitbetaalde gelden zou moe- ten terug eisen Dat wilde hij natuurlijk niet doen. Maar hij nodigde de regering dan toch maar uit met een kleine wijzi- ging van de motie-Ritmeester om met spoed met voorstellen te komen om de\ die zich aan krijgsgevangen- onttrokken, tegemoet te Men kan zeggen, dat het een formeel standpunt was van de regering. Mr. Kra nenburg zei het ronduit: deze wet doet Niemand was er meer te zien op het door de koude geteisterde Waterlooplein in Amsterdam, waar het anders altijd gonst van bedrijvigheid, maar de kachel koopman hield, verschanst achter zijn kachels stand, niet omdat die brandden, maar wel omdat door de plotseling in gevallen hevige koude deze zaak bijzon der goed ging lopen. En zo stonden ze daar dankachels en haarden, groot en klein, dun en dik te wachten op een ko per-j als een klein beetje troost temidden van een poollandschap a militairen, schap hadden komen. En nog eens legde mr. Kranenburg uit, dat van de 300 000 militairen, die zich in krijgsgevangenschap moesten begeven, het grootste deel hier was gebleven Die waren j weer burger geworden Het was zo, dat de regering geen onderscheid had ge maakt tussen hen, die wel en die niet in krijgsgevangenschap waren gegaan: de eersten hadden van de Duitsers hun geld gekregen. Zou men nu de anderen tege moet komen, dan zou men ook de Neder- andse burgerlijke verzetslieden een uit kering moeten geven. Men begreep tenslotte, dat deze kwestie met onder deze wet viel. En toen de heer Vermeer (P.v.d.A.) na een fractie vergadering van de P.v.d A. waar men klaarblijkelijk óók verdeeld was ten slotte voorstelde het wetsontwerp te aan vaarden en de zaak van de vergoeding aan ondergedoken militairen eerst eens in de vaste commissie voor oorlog te bespre ken, ging iedereen daarmee akkoord Ook de staatssecretaris. Het wetsontwerp werd'dus z.h.st aan genomen. Herhalingsoefeningen Daarna kwam de verlenging van de herhalingsoefeningen aan de orde Hier over kunnen wij kort zijn. omdat deze zaak niet ten einde kon worden gebracht en de minister van oorlog hierop morgen :al antwoorden. De zaak is deze. d-at bij deze wet de nogelykheid wordt geschapen om voor 731 man van de derde divisie de her- alingsoefeningen met 6 tot 30 dagen te "rlengen. Er was door de minister van oorlog *rst een algemeen geldende regeling in- cdiend voor verlenging van de her- alingsoefeningen, maar waarschijnlijk oor het verzet daartegen was hij later 'komen met déze regeling dat de tyd an 85 dagen voor de derde divisie alleen iet dertig, of met zevenentwintig lagen, zo de manoeuvres in Nederland vorden gehouden kon worden ver engd. De algemene tendens van de rede- /oenngen van de verschillende sprekers vas. minister, maak mij duidelijk, waar- )m dat moet gebeuren „Heeft zo vroeg de heer Ru ijs de Beerenbrouck (K.VP.), „de legerleiding gefaald, toen zy voor een deel de derde divisie voor herhalingsoefeningen opriep zodat de overigen alléén de herhalings oefeningen niet konden maken of heeft zij gedacht: als het nodig is, verlengen wij de tijd van de herhalingsoefeningen wel?" Iedereen: de heren Ruijs, Roosjen- Kort hals vroeg om een duidelijke uiteenzetting van de motieven. Die zal de minister van oorlog nu mor- jen geven. X Li IS» Oo4f- ruid?- i vail v val i van i van man Laar, J. 62 j. i van Bout, Sies, Jobse i der M. Vis- V. M n .ier Clerk, n A. an Leur liman A. N-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3