De ergste kou is voorbij Verbetering secundaire arbeids voorwaarden in georganiseerd overleg Politiek van prijsstabiiisatie wordt voortgezet Medewerking van het bedrijfs leven met stok achter de deur r njB liW Tl r Ernstige beschuldiging van „Haagsch Dagblad tegenover burgemeester van 's-Gravenhage Vorst blijft maar neemt af Werkgeversorganisaties over het prijzenbeleid Met prijzen naar omlaag is t advies van Exc. Zi jlstra Waterstofbom moreel ontoelaatbaar Overheidssalarissen in discussie M Donderdag 2 februari 1936 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Witteveen had maxi mum van min vijftien geen flessenmelk Geen vergelijking met zwarte lonen In oorlog schuldig aan arrestatie van Joods gezin Commentaar burgemeester Schokking: na onderzoek zijn geen zuiveringsmaatregelen voorgesteld Wintersport in hartje mijnstreek Oproep tot medewerking aan stabilisatie WEERBERICHT Veerdiensten gestaakt DOMINICANEN DISPUTEREN VOOR B. B. C. Zonder gas IN ZUID-LIMBURG Actie van het N.V.V. Politiek van 1955, had succes CENSUUR IN BRAZILIë OPGEHEVEN Vannacht laagste temperatuur 19 gr. C. Angst voor „foute' wachter veld- Tegenstrijdige verklaringen? Beweerde misstanden in politiekorps Opnieuw sameniverking Prijsverhoging eerst na overleg met econ. zaken Loonsverhoging geen aan leiding tot prijsverhoging V De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig Van heden- tot morgenavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking, maar geen sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Aanvankelijk in het zuiden van het land nog plaatselijk strenge, overigens matige tot lichte vorst. Vrijdag 3 februari: zon op 8.21, onder 17.32 uur; maan op 1.34, onder 10.43 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT \v.'X De jongens en meisjes van Volendam in hun typische klederdracht amuseren zich met schaatsen en sleden. De vorst die ons land sinds enkele da gen in zijn greep heeft, bereikte giste ren en vannacht zijn dieptepunt: woens dag bleven de maximumtemperaturen bij na overal beneden de tien graden onder 't vriespunt; Den Helder, Valkenburg (ZH) en Hoek van Holland brachten het tot min acht, maar Twente en het vliegveld Zuid-Limburg hadden een maximumtem peratuur van dertien graden onder nul en in Witteveen werd het zelfs niet warmer dan min vijftien graden Gisteravond om zeven uur meldde ook Twente weer vijftien graden vorst en om twaalf uur vroor het er al zestien graden; op dat tijdstip wa ren de temperaturen overal lager dan gis ternacht en ze bewogen zich nog steeds ln dalende lijn. Tegelijk werd echter de verwachting uitgesproken, dat de vorst ln de loop van vandaag zou gaan afne men, omdat er minder koude lucht on derweg was uit het oosten. Deze lucht komt namelijk langs een omweg van de oceaan. De minder sterke wind maakte de kou gisteren overigens aldraaglijkerdandins- dag, en op tal van plaatsen trok men dan ook naar het ijs, dat echter tengevolge van de sterke wind in het algemeen niet best is uitgevallen. De eventuele deel nemers aan de Elfstedentocht, die voor lopig is vastgesteld op a.s. dinsdag, zul len dan ook een heel wat zwaardere dob ber hebben dan in 1954, toen de tocht over goede ijsvloeren en bij een vriende lijk voorjaarszonnetje voor velen nauwe lijks spierpijn opleverde. Ook gisteren kwamen weer van vele kanten berichten binnen over door de vorst veroorzaakte moeilijkheden. Pal van veerdiensten moesten wegens ijsgang op de rivieren worden gestaakt, o.a. te .mus sen, Schoonhoven en Megen; bot veer van Krimpen aan de Lek en het Inëerls" Pontveer op de Rijn waren 's avonds 's nachts buiten bedrijf. „Het gebruik van atoomwapenen kan gerechtvaardigd zijn, wanneer hun uit werking berekenbaar is". Tot deze con clusie kwamen drie Dominicaner paters, die voor de B.B.C. een dispuut volgens de klassieke scholastieke ntcthode hebben Behouden over de toelaatbaarheid van de Btoomoorlog. Zij kwamen tot de gemeenschappelijke uitspraak, dat van kleine atoomwapenen de uitwerking controleerbaar is. Dit is Jt'et het geval bij de waterstofbom, wel ker uitstraling onberekenbaar is. Het ge druild van de H-bom moet dus moreel on- teelaatbaar worden geacht. Pater Lawrence Bright, die fungeerde ®ls opponent van de kernenergie hij is Zelf docent in de kernfysica aan de uni versiteit van Oxford zeide als het erg- Bte effect van de grotere bommen te be lhouwen hun uitwerking op ongeboren generaties. Pater Ian Hislop O.P., die de stelling der toelaatbaarheid verdedigde, amen deerde deze later tot „controleerbare kern wapenen" en gaf toe, dat de aard van de grotere wapenen duidelijk hun gebruik verbood. Aldus meldt het K.N.P. De treinenloop was ook gisteren nog verre van normaal; vooral m Zuid-Lim- burg kwam veel vertraging voor. Op de wegen deden zich bijna nergens moeilijk heden meer voor; zelfs de Afsluitdijk was goed berijdbaar. Naar Ameland en Schiermonnikoog was de luchtbrug weer in werking. Een heli koper moest te hulp komen aan vijf man, nii die op het IJsselmeer zaten inge vroren op een onderlosser die was inge schakeld bij baggerwerk in de toekomsti ge polder Oostelijk Flevoland; de man nen werden in drie kwartier tijds aan wal gebracht. Tengevolge van ijsafzetting tussen de gasfabriek en de gashouder te Brielle wa ren de gemeenten Brielle en Oostvoorne gistermiddag plotseling van gas versto ken. Pas in de avond kon het euvel wor den verholpen. De gemeente Amsterdam deelde mee, (Jat in Amsterdam, en IJmui.den in de nacht vatrSittsdag op woensdag door de bijzondere weersomstandigheden een sto ring is opgetreden in de gasproduktie waardoor men, om woensdagavond een voldoende leverantie te verzekeren, de druk in de loop van woensdagochtend moest verminderen. Men verwachtte, dat de produktie in IJmuiden en Amsterdam de komende dagen aanzienlijk zal verbe teren, maar de capaciteit van het ten dele verouderde distributienet kan bij grote gasafname in verscheidene delen van de stad ontoereikend zijn. Publieke Werken in Amsterdam is be gonnen met het plaatsen van 24 vuurpot ten, op verschillende punten in de stad waar veel mensen langs komen of moeten wachten. De gezamenlijke melkinrichtin gen in zuid-Limburg hebben be sloten, voorlopig geen melkproduk- ten in flessen af te leveren. Tot na der order zal uitsluitend losse melk worden verkocht. Dezemaat regel werd genomen wegens het veelvuldig breken van flessen, ten gevolge van het bevriezen van de inhoud. (Van onze Haagse redactie) Kosten levensonderhoud omlaag De minister van economische zaken heeft, naar hij gisteren bekend heeft ge maakt, besloten uitvoering te geven aan zijn reeds in december j.l. in de Tweede Kamer 'uitgesproken principiële bereid heid tot opheffing van de Handelsmarge- beschikking 1955. Hiermede zal de handel, die steeds sterke kritiek' op deze maat regel heeft geoefend, ongetwijfeld inge nomen zijn. In de Staatscourant van heden ■wordt de desbetreffende opheffing offi cieel bekend gemaakt. De aanleiding tot het afkondigen van de Handelsmargebeschikking 1955 kan in het kort als volgt worden omschreven. Begin 1954 was een loonsverhoging van 5 pet. doorgevoerd. Voorts vond op 1 oktober 1954 een nieuwe algemene loons verhoging van e pet. plaats. Er had in 1954 ook nog een aparte loonsverhoging in de landbouwsector plaats gevonden, terwijl er op andere wijzen nog loons verbeteringen tot stand waren gebracht. In totaal stegen zodoende de lonen in 1954 met circa 16 pet. In het begin van 1955 werd de wijziging van de omzet belasting van kracht en behoefde de detailhandel geen omzetbelasting meer af te dragen. Deze omzetbelasting moest uit de vóór deze wijziging bestaande winst marge worden bestreden. De regering wenste dat voorkomen zou worden, dat de gewoonte zou ontstaan om de weg gevallen omzetbelasting toch in de marges te blijven handhaven, hetgeen de prijzen zou hebben doen stijgen. Van de zijde van het N.V.V, werd in februari 1955 een program afgekondigd, dat een verdere verhoging van de be loningen van werknemers inhield. De re gering was dientengevolge, naar wij moeten aannemen, bevreesd dat een stij ging van de prijzen steun aan de eisen tot loonsverhoging zou geven. Zij probeer de daarom een stijging van de prijzen tegen te gaan en zette een actie tot rust op het gebied van lonen en prijzen in. Om te voorkomen dat bovenvermelde wijziging van de omzetbelasting tot prijs verhoging zou leiden, werd op 3 maart 1955 de Prijzenbeschikking Handelsmarges 1955 afgekondigd, welke bepaalde, dat de procentuele marges, die de groot- en kleinhandelaren bij verkoop op hun in koopprijs plaatsen, niet groter zou mogen ■zijn dan het percentage, dat in de periode 1 januari30 september 1954 weid be rekend. verminderd met het percentage van de niet meer geheven omzetbelasting. Uiteraard diende er voor gewaakt te worden, dat de actie tot rust op loon- en prijsgebied niet doorbroken zou worden door de industrie. Daarom vond overleg plaats tussen de minister van economische zaken en de centrale werkgeversorganisa ties. Dit overleg had tot gevolg, dat de centrale werkgeversorganisaties een op roep tot hun leden richtten. In deze op roep schaarden deze organisaties zich achter het regeringsbeleid. Gevraagd werd geen prijsverhogingen toe te passen en waar mogelijk tot prijsverlaging over te gaan. Ook in het najaar 1955 bleef de Prijzen beschikking Handelsmarges 1955 gehand haafd. Men herinnert zich, dat per 1 september 1955 de druk van de omzet belasting voor verschillende consumptie artikelen een verlaging onderging in het kader van het plan van belastingverlaging en huurverhoging. De regering wilde, dat de verlaging van de omzetbelasting tot uitdrukking zou komen in een desbetref fende reductie van de kosten van levens onderhoud wat de bewuste consumptie artikelen betrof. Eerst heeft men toen eens afgewacht of deze verlaging inder daad tot stand zou komen. Nu gebleken is, dat zulks inderdaad het geval is ge weest en dat voorts ook de per 1 januari 1955 afgeschafte omzetbelasting 'op de detailverkopen tot een adequate verlaging van de bruto-winstmarges heeft geleid, was er in de gedachtegang van de minister van economische zaken geen enkele aan leiding meer om de Handelsmargebeschik- king 1955 te handhaven en heeft de af schaffing plaats gevonden. Heeft de prijsstabilisatiepolitiek van de regering, waarvoor zij zich in maart 1955 de medewerking van het georganiseerde bedrijfsleven had verzekerd, het gewenste resultaat gehad? Deze vraag is gemakke lijk te beantwoorden aan de hand van de ontwikkeling van het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud. De prijs indexcijfers van het levensonderhoud van hoofd- en handarbeiders (basis 1951 100) berekend door het C.B.S., tonen het vol gende beeld: Sept. Febr. Dec. 1954 1955 1955 Voeding 109 111 108 Roken 98 98 98 Woning 112 113 115 Kled. en schoeisel 88 89 84 Hyg. med. zorg110 111 111 Ontw., ontspanning 101 102 104 Verzek.. belast106 109 97 Totaal 106 107 105 Totaal (excl. belast.) 106 108 107 Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de index van de kosten van levensonderhoud van september 1954 tot eind 1955 geen stijging heeft ondergaan, doch integendeel nog met 1 punt is teruggelopen. (Voor 1954 kwam het totaal (incl. belastingen op 105 en exclusief belastingen op eveneens 105 uit). Wel zijn er bepaalde onderdelen van het budget duurder geworden (vooral de huren), doch hiertegenover stonden elders verlichtingen, mogelijk gemaakt door de belastingverlaging. De actie tot rust in de prijzen heeft dus succes gehad. De loonsverhoging van oktober 1954, welke bedoeld was als een zg. welvaarts- loonronde is dus uiteindelijk volledig een reële loonsverbetering geweest. Dit, hoe wel bij het vaststellen van het percentage van de verhoging van oktober 1954 reke ning was gehouden met een zekere door werking van d® loonsverhoging op het prijspeil. Het percentage ad 6 pet. kwam zodoende hoger uit dan dat, waartoe het S.E.R.-rapport concludeerde. Niet in alle landen van Europa is de ontwikkeling van de kosten van levens onderhoud zo gunstig geweest als in ons land. In The Economist worden regelmatig Toen minister Beel gistermorgen in de Lerste Kamer de senatoren beantwoord de, die dinsdag het woord hadden ge- }oeTd "yer de begroting van Binnen- andse Zaken heeft hij meegedeeld, dat net kabinet thans geen overwegende Bezwaren meer heeft om de kwestie van ?,LVe 'lrin? dcr secundaire arbeids- tona™™ e? in Beorganiseerd amb- tenarenoverleg aan de orde de stellen. maak? lnmidde,s "en aanvang ge- Met Jet rapport van de loondeskun- digen, dat net regeringsstandpunt beves tigt, is de minister van plan verder niets te doen. ln het Georganiseerd Overleg zal het rapport worden besproken, maar het- geen de radionieuwsdienst gistermorgen over de bespreking van dinsdag heeft meegedeeld, geeft geen juist beeld van hetgeen toen m het G.O. is geschied, zei de minister. Het moet de Kamer duidelijk zijn, dat de regering onmogelijk de zwarte Ionen kan betrekken in de vergelijking over heid—bedrijfsleven. De minister hield staande, dat er geen aanleiding is voor een afzonderlijk over leg over de salariëring^van de hogere ambtenaren en dat een minister als onder handelaar in het G.O. de positie van de regeringsdelegatie zwak zou maken, om dat de minister ten aanzien van de essen tiële zaak gebonden zou zijn aan de kabi- netspolitiek. De huidige regeringsdelega tie kan laten blijken, dat zij bepaalde wensen wil bepleiten bij de regering, maar een minister zou dit met kunnen doen, omdat het dan zou lijken of er geen eenstemmigheid heerste in het kabinet, als de wensen niet gerealiseerd zouden worden. De - Braziliaanse president, Juscelino Kubitschek, heeft gisteren op de eerste dag van zijn ambtsaanvaarding de bin nenlandse censuur op pers en radio, wel ke sedert 25 november j.l. op grond van de staat van beleg van kracht was, opge heven. De censuur had geen betrekking op nieuws voor het buitenland. m De wind is in <]e afgelopen nacht vrijwel geheel gaan liggen, waardoor i) ccn ie f tie mme] de temperatuur in het grootste deel van Nederland rl r» nr ïotc I 'i rrni* L-ah -I 1 ;geii te i Zuid- - to r t t Deelen bij hem gr- 11 het grootste deel van Duitsland werd vanmorgen tot gr. vorst waaigenomen. Verwacht mag worden, dat de vorst de komende 24 uur belangrijk zal verminderen. Dit is het gevolg van een storing, die van Finland over de Oostzee naar Duitsland trekt en de wind tijdelijk meer naar noordelijke richting doet draaien. Ook wordt meer bewolking aangevoerd, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw kan vallen De temperatnur zal in de komende nacht op de meeste plaatsen niet verder dan tot 5 a 10 gi - C. onder het vriespunt dalen. Deze ontwikkeling betekent "iet, dat de vorst nu spoedig teneinde zal zijn. Het is geenszins uitgesloten, dat na een paar dagen weer koudere lucht wordt aangevoerd. (Van onze Haagse redactie) In een in grote opmaak gebrachte artikel beschuldigt het „Haagsch Dag blad" (Het Parool) van gisteren de Haagse burgemeester, mr. F. M. A. Schok king, er van in 1942, uit angst zijn positie als waarnemend burgemeester van Hazerswoude te verliezen, een joods gezin te hebben laten arresteren. Daar door zouden drie mensen, de 37-jarige Jacob Pino, zijn echtgenote en zijn elfjarig dochtertje om het leven zijn gekomen. De spanningen in het Haagse politiekorps, waarvan het ongevraagde ontslag van hoofdcommissaris Valken en het kort geleden op verlof zenden van com missaris Klijzing de symptomen zouden zijn, schrijft het blad toe aan het falende politiebeleid van de burgemeester, die zich niet zou kunnen hand haven tegenover de hoge, hem ondergeschikte politiefunctionarissen, die in het bezit zouden zijn van het dossier-Schokking, dat indertijd door de justitie in de doofpot zou zijn gestopt. Op deze zware beschuldiging van het „ïftagsch Dagblad" gaf de burgemees ter ons gisteravond als commentaar, flat provinciale commissies, na de be vrijding heiast met de zuivering van burgemeesters en de procureur-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Den Haag, bekend zijn geweest met zijn beleid ten opzichte van de voorvallen, welke zich in zijn ambtsperiode te Hazerswoude hebben voorgedaan. Te genover hem zijn geen zuiveringsmaat regelen voorgesteld. In 1946 is hij be noemd tot burgemeester van Alphen a.d. Rijn en in 1949 tot burgemeester van Den Haag. Hij ziet geen aanlei ding terug te treden in een behandeling van gebeurtenissen, waarvan de toe- 1,'r"iit "hij de eerder genoemde instan ties ter beoordeling heeft gelegen. Volgens het „Haagsch Dagblad" heeft burgemeester Schokking na de bevrijding tegenover de Politieke Opsporingsdienst (P.O.D.) verklaard opdracht te hebben gegeven tot de arrestatie van het in Ha zerswoude ondergedoken uit Sneek af komstige gezin Pino. De man zou in een Nederlandse gevangenis zijn gestorven, terwijl zijn echtgenote en dochtertje ver gast zijn in Auschwitz. De heer Schok king zou bevolen hebben tot onmiddellijke arrestatie van de familie Pino, nadat een veldwachter en de dominee hem gevraagd hadden om een verblijfsvergunning voor deze mensen. Zij hadden dit gedaan op aandrang van Pino zelf, die bang was, dat een politiek minder goed bekend staande veldwachter zijn illegale verblijf zou ontdekken. De „goede" veldwachter, wiens identiteit het „Haagsch Dagblad" verborgen houdt, evenals trouwens die van zijn collega, zou tegenover de Haagse redactie hebben verklaard, dat de burge meester hem zelfs niet eens de gelegen heid had gegeven om de heer Pino te waarschuwen, dat hij gearresteerd zou worden. Na het gezin Pino veertien dagen te heb ben vastgehouden zou de burgemeester bet naar de strafgevangenis te Schevenin- gen hebben laten vervoeren. Tegenover de P.O.D. zou hij gezegd hebben dat hij zelf de S.D. in Den Haag had opgebeld. In een andere verklaring zou hij echter gezegd hebben niet meer te weten wie de S.D. op de hoogte had gesteld In ver band met de zaak-Pino zou de „goede" veldwachter na de bevrijding, nog vóór zijn zaak voorkwam, anderhalf jaar op gesloten zijn geweest. Toen zijn verdedi ger er op wees, dat de schuld goeddeels bij een ander lag, zou hij echter zonder meer op vrij® voeten zijn gesteld. Burgemeester Schokking zou nog wel gehoord zijn, maar daarna zou de zaak i'i de doofpot zijn gestopt. Toen hij in 1949 in Den Haag werd benoemd, zouden hoge politiefunctionarissen onmiddellijk zijn dossier hebben ontvangen van „be vriende zijde" en daarmee zou de moge lijkheid geschapen zijn voor een onzuivere en ongewenste verhouding tussen burge meester en politie. Daarom zou ook de burgemeester, na de hoofdcommissaris te hebben weggewerkt, niet een politieman, maar een militair hebben aangetrokken als hoofdcommissaris. Volgens het „Haagsch Dagblad" zou deze zich niet op zijn plaats voelen en druk doende zijn een andere functie te verzoeken. Het „Haagsch Dag blad" komt tot de conclusie, dat burge meester Schokking plaats moet maken voor een krachtiger, gezaghebbender en onbesprokener opvolger. 1 De strenge vorst en de brandweer van Heerlen, die voor een model ijsbaan zorgden op het Raadhuis plein, gaven de jeugd een unieke gelegenheid hun wintersportlusten bot te vieren. indexcijfers van de kosten van levens onderhoud van een aantal West-Europese landen gepubliceerd. De laatste opgave komt voor in het nummer van 21 januari 1956. Daaruit blijkt bijv., dat op basis van 1948 100 deze index in Denemarken van 124 in 1954 tot 134 in oktober 1955 steeg, in Frankrijk van resp. 143 tot 146, in Duitsland van resp. 108 tot 111, in Griekenland van resp. 184 tot 197, in Italië resp. van 120 tot 124, in Zweden van resp. 131 tot 137, in Turkije van resp. 123 tot 137 in september 1955. Aan het afschaffen van de handels margeschikking Ms een overleg van de minister van economische zaken met de handel en het bedrijfsleven voorafgegaan. Het doel was de medewerking te ver krijgen voor een voortzetting van het in 1955 gevoerde stabilisatiebeleid. Bij deze besprekingen moet uiteraard naar voren zijn gekomen, dat er thans een gesprek over de lonen plaats vindt en dat de mogelijkheid bestaat, dat zulks tot enige verhoging van de kostenfactor lonen kan leiden. Voorts dient rekening te worden gehouden met de per 1 januari 1957 te verwachten lastenverzwaring, verband houdend met de oude dagvoorziening en een nieuwe huurverhoging. Ten einde te voorkomen, dat wij in een loonprijs- spiraal terechtkomen, wil minister Zijl stra het stabilisatiebeleid continueren. De bedoeling is, dat de eventueel op grond van welvaartsstijging toegepaste loonsver hogingen niet in de prijzen worden door berekend. Daarnaast zal d® invloed van mogelijke andere kostenverhogingen op het prijsniveau zoveel mogelijk worden tegengegaan en de toepassing van ver antwoorde prijsverlagingen worden be vorderd. Het overleg heeft de minister bet ge wenste succes opgeleverd. Opnieuw heeft het georganiseerd® bedrijfsleven zijn medewerking toegezegd. De coöperaties hebben steun aan de stabilisatie toege zegd. De georganiseerde groothandel en industrie deden hetzelfde blijkens een oproep aan hun leden. Het valt op, dat er ditmaal In de be wuste oproepen een belangrijk verschil is in vergelijking met die van maart 1955. Zowel het Verbond van de Nederlandse Groothandel als de centrale werkgevers organisaties verzoeken hun leden niet tot prijsverhoging over te gaan dan na over leg met het ministerie van economische zaken. Dit wordt nodig 'geacht om te voorkomen, dat eventueel opnieuw een gedetailleerde prijsbeheersing of prijsstop zal worden ingevoerd. In de oproep van maart 1955 ontbraken de desbetreffende passages. Nieuwe prjjsbeheersingsvoor- schriften of prjjsstop zijn nu kennelijk de stok achter de deur. Minister Zijlstra heeft van zijn kant toegezegd, dat overleg zal plaats vinden voordat eventueel maatregelen, waarbij in de prijzen zou worden ingegrepen, zul len worden genomen. De nadruk moet er op worden gelegd, dat in de oproep van de industrie alleen voor 1956 sprake is van prijsverhoging- welke slechts bij uitzondering zou moeten plaats vinden. Het is begrijpelijk, dat men voor 1957 geen toezegging t.a.v. medewer king aan prijsstabiiisatie heeft willen doen. Men zal het resultaat van het lopende loongesprek en de omvang van de in 1957 volgende lastenverzwaringen moeten afwachten alvorens iets over 1957 te willen en kunnen zeggen. Het stemt tot voldoening, dat de samen werking tussen minister Zijlstra en het georganiseerde bedrijfsleven een voort zetting van de stabilisatiepolltiek in principe mogelijk maakt. Of de politiek zonder ongerechtvaardigde dwang van de overheid zal slagen, zal o.l. in beslissen de mate afhangen van het feit, of van werknemerszijde de nodige sterke mati ging van eisen tot loonsverbeteringen wordt betracht. (De minister zal o.i. een open oog moeten hebben voor die gevallen waarin prijsverhoging beslist noodzakelijk h>)- Terecht wil de regering voorkomen, dat wij bij een eventuele recessie in de conjunctuur met een te hoog kosten niveau zitten, waardoor onze uitvoer in gevaar zou komen. Wij zijn immers thans in veel sterkere mate dan voor de oorlog afhankelijk van export. Zouden wij door een te hoog kosten niveau veroorzaakt door te hoge lonen en prjjzen niet meer op de internatio nale markt kunnen concurreren, dan zul len de arbeiders daarvan zelf de dupe worden. Ook hieraan dient bij het loon gesprek te worden gedacht. Wij behoeven niet te denken dat een recessie onmoge lijk is. In 1952 hebben wij nog een lichte recessie meegemaakt, welke aanleiding was, dat het probleem van het verschaffen van werkgelegenheid een belangrijk on derdeel van het regeringsprogram werd. Het Verbond van Nederlandse Werkge vers, het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversverenigingen en het Verbond van Protestanti-Christelijke werkgevers in Nederland hebben in een brief aan de industriële leden en leden van de aan gesloten industriële verenigingen het beleid ten aanzien van de prijzen be licht. Zij herinneren er aan, dat zij zich tot de leden hebben gewend inzake het be leid ten aanzien van" de prijzen. Zij richt ten toen o.a. de oproep mede te werken aan de stabilisatie der prijzen en waar mogelijk aan verlagingen daarvan. Nu de besturen wederom hetzelfde on derwerp aan de orde menen te moeten stellen', constateren zij in de eerste plaats met voldoening dat de industrie in rui me mate aan het gevolgde beleid heeft meegewerkt. De besturen realiseren zich. dat er thans wellicht meer dan geduren de het afgelopen jaar sterke krachten werkzaam zijn die prijsverhoging zouden kunnen veroorzaken en prijsverlaging in de weg zouden kunnen staan. Zo is bekend, dat in de naaste toekomst overleg zal worden gepleegd over een eventuele verhoging van de inkomens der werknemers. De vorm daarvan zal onge twijfeld mede worden beïnvloed door het besluit van de regering van September j.l. om in beginsel de mogelijkheid van een meer gedifferentieerd loonbeleid te openen, alsmede door de in begin 1957 te verwachten maatregelen inzake de alge mene ouderdomsvoorziening en een ver dere huurverhoging. Een gedifferentieerd beleid ten aanzien van de inkomens der werknemers steunt op de gedachte, dat daar een inkomensverbetering mogelijk is waar deze haar grond vindt in een stij ging van de produktiviteit, resp in een verbetering van de ruilvoet, aldus de besturen in hun brief aan de leden. Dit uitgangspunt houdt als zodanig, naar het oordeel van de besturen in, dat het tot stand komen van een eventueel hoger peil van de inkomens der werkne mers geen aanleiding mag vormen tot verhoging van de prijzen. Op grond hiervan herhalen de besturen hun oproep tot de leden om medewerking te blijven verlenen aan de stabilisatie van d" Prijzen en waar mogelijk aan verla ging daarvan. De beoogde en door de be sturen van de industriële verbonden on dersteunde prijsstabilisatiepolitiek zal ter bereiking van de gestelde doeleinden zodanig worden opgevat, dat ln 1956 slechts in uitzonderingsgevallen prijsver hoging zal kunnen optreden. Zulks bete kent intussen niet, dat onverhoopte sterke kostprijsverhogende tendenzen nimmer in het prijspeil tot uitdrukking zouden mo gen komen. De terzake in het aJge?open jaar opge dane ervaringen geven de besturen het vertrouwen dat de Nederlandse industrie ook in 1956 bereid zal zijn. de gevolgde weg voort te zetten,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1