„Invasie" van Sovjet-schepen in Noorse wateren Geen kwade kansen voor Frankrijk's nieuwe regering éf ERWTENSOEP De H. Vader woont plechtige „Candelora"-ceremonie bij WIE heeft de MEESTE TELEVISIEKIJKERS? HOFNAR Na Mollet's investituur MRP koos van twee gevaren het minste WÊ ERWTENSOEP Maria Lichtmis in Rome BBC en ITV bieden tegen elkaar op HALF-TIME SPAANSE REGERING KONDIGT LOONSVERHOGING AAN DRAADLOOS DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 PAGINA 5 Een met voorbedachte rade opgezette manoeuvre? Alleen HONIG maakt de échte ouderwetse per pakje voor 4 volle borden 58 cent DUUR POSTPAKKET De koudegolf over Europa Temperatuur stijgt langzaam Decreet van Sovjetregering Verhoging voedsel- produktie dringende noodzaak Natuurlijk bronwater ln hoge mate spijsverterend. Ook voor Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar het fijnste sigaartje Vijfjdrenpiciii voor Volkshuisvesting OVERSTROMING IN TANGANJIKA ^Soos» Testapparaat werkte als zender Brillenshow voor KRO- televisie Op het T.V.-scherm Ontstemming in Parijs Saar-parlemen-t wil „Heim ins Reich" Nieuwe Nederlandse nota Over toelating van mr. Van Empel NIGERIA/: •■•V Tijdens een plechtigheid op de renbaan van de Nigeriaanse stad Lagos heeft H. M. Koningin Elizabeth van Engeland, die met haar gemaal, prins Philip, een drieweeks bezoek aan Nigeria brengt, een nieuw vaandel uit gereikt aan het tweede bataljon van het Nigeria-regiment. Op de foto. welke een beeld geeft van deze plechtigheid, ziet men de mannen van het regiment aangetreden achtergrond.met hun rode tuniekjasjes en met de fez op het hoofd. Hoewel het hard regende, verrichtte H. M. de uitreiking in bijzonder zomers kostuum. De Noorse minister van buitenlandse zaken, de heer Halvard Lange, heeft gisteren in het parlement een aantal vragen beantwoord naar aan leiding van de schending van de Noorse territoriale wateren door talrijke Russische vissersboten. De minister zeide, dat er hier sprake was van een „invasie" van de Noorse haringgronden en van een schending van de visserij grenzen „op groter schaal dan wij tot nu toe ooit te zien hebben gekregen". Hij verklaarde, dat een grote Sovjet haringvloot, waarbij zich ook een depotschip bevond, in totaal 50 of 60 schepen, tot een heel eind binnen de grenzen had gevist. „Ik hoop, dat deze schending van onze visserijrechten niet herhaald zal worden", zo zeide de minister, terwijl hij erop wees, dat de Sovjetvaartuigen vroeger nauwgezet de visgrenzen hadden gerespecteerd, met uitzondering van de trawler „Jaarst", die in 1954 was opgebracht. Op het Noorse ministerie van buiten landse zaken werd gisteren bevestigd, dat een protestnota was verzonden rfaar de Noorse ambassadeur te Moskou. Inmiddels heeft Radio-Moskou in een commentaar over het opbrengen van veer tien Russische loggers, die vlak onder de Noorse kust voeren, een beroep ge daan op de Noorse regering om deze log gers spoedig vrij te geven. Het opbren gen werd beschreven als een „misver stand". Radio-Moskou zond ook een verklaring uit van het Sovjetrussische ministerie voor visserij, waarin gezegd was, dat de gezagvoerders van Russische vaartuigen strenge instructies hadden om niet de Noorse territoriale wateren of visgronden te schenden. „In de zeevaart komen veel gevallen voor, waarin het tengevolge van meteorologische omstandigheden onmoge lijk is precies de plaats van een vaartuig te bepalen", zo verklaarde de Moskouse radiozender. In de kleine haven van Aalesund is er door het opbrengen van de Russische schepen in totaal veertien loggers en het 7000 ton metende depotschip „Tam bow" zijn opgebracht ternauwernood meer plaats voor de Noorse visservaar tuigen. Felle reacties ln Noorse pers. De Noorse pers heeft op deze gebieds- schendingen fel gereageerd. „Militaire (Van onze correspondent) PARIJS, woensdagavond. De wijze, waarop het ministerie Guy Mollet door de Kamer werl toegelaten, zal nog tot veel geschrijf aanleiding geven. De persoonlijkheid van Guy Mollet heeft het vlotte ver loop der investituur ongetwijfeld ver gemakkelijkt. Zijn succes heeft hij echter aan de M.R.P. te danken, die opnieuw bereid is geweest het lands belang boven het partijbelang te laten gaan. Het is voor de M.R.P. een hard gelag geweest voor uitgesproken vijanden van het bijzonder onder wijs te stemmen, iets wat haar mis schien ook wel stemmen zal kosten. Zij moet niet op enige dankbaarheid van de kant van het republikeinse iront rekenen nu zij de socialisten heeft aangetoond, dat het geen onaf wijsbaar noodlot i9 zich in de com munistische muil te werpen. Reeds spot Paul Parpais in het socialistische hoofdorgaan „Popu laire", dat de M.R.P. niet anders had kunnen doen dan voorstemmen we gens de drang van de in de C.F.T.G. georganiseerde christelijke arbeiders. Al valt niet te ontkennen, dat het voort durende samengaan van de M.R.P. met de rechterzijde een beletsel is gebleken om door te dringen in de arbeiderskringen, het Is dwaasheid te beweren, dat de MRP zou zijn beïnvloed door de CFTC. Er is in de MRP altijd een kleine linkervleugel aanwezig geweest, die zich tegen het mee gaan met rechts verzette en op het sa mengaan met de socialisten aandrong. De MRP zal dus goed doen de socialisten nu te waarschuwen niet met vuur te spelen en hen eraan te herinneren, dat de steun aan het nieuwe ministerie onder ernstig voorbehoud is geschonken. De beslissing is geen principiële, maar een politieke geweest, en de omstandig heden kunnen haar wijzigen. Merkwaardig genoeg verscheen juist tijdens het Kamerdebat in het progres- sistische blad „Le Monde'' een artikel van de vaste politieke medewerker, prof. Duverger onder de titel; ,,De fout die niet begaan moet worden' en waar in wordt betoogd, dat het voor het ogen blik niet mogelijk is aan de status quo inzake de indirecte steun aan het bij zonder onderwijs te tornen. Gebeurt dit wel dan ziet Duverger daarin voor de rechterzijde een prachtig propaganda middel om de MRP weer van de socia listen af te trekken en haar naar rechts eigen partijgenoten zeer grote moeilijkhe- te halen. Het stuk is onaangenaam ten dentieus in de voorstelling der feiten en bovendien zal het op de socialisten niet veel vat hebben. Het is maar al te waarschijnlijk, dat Guy Mollet juist door toedoen van zijn den tegemoet gaat, die gevaarlijker zijn dan alle opdringen van de communisten, voor wie hij zich gemakkelijk kan hoeden. Trouwens de communisten zullen hun druk veeleer op de partij, dan op het ka binet uitoefenen. De beslissing van de MRP is niet dan na lange discussies genomen, hoewel zij reeds sedert het bekend worden der ver kiezingsuitslag in het vooruitzicht lag. In de fractievergadering hebben leiders als Pflimlin en Coste Floret tegen het voor stemmen gepleit. Zij gaven aan onthou ding de voorkeur. B.dault bepleitte zelfs volstrekt tegen te stemmen. Maar Teitgen, Lecourt en de oud-partysecretaris Sim- monnet stelden zich op het standpunt, dat voor ales het volksfrontgevaar moest i manoeuvres" en „goed voorbereide inva sie" zijn de koppen, die de kranten boven hun berichten over deze affaire plaatsen. Een hoofdofficier van de Noorse mari ne, die is toegevoegd aan het hoofdkwar tier van de Nato, verklaarde gisteravond tegenover een vertegenwoordiger van het Franse persbureau AFP, dat de veronder stellingen, die de Noorse pers ten deze uit, gewettigd worden door de volgende overwegingen: 1. De Sovjets gingen door met te vis sen in de Noorse wateren, ook nadat twaalf van hun schepen waren opge bracht. 2. De Sovjets hebben de golflengte, die voor de Noorse vissersvloot bestemd is, gestoord. 3. Het abnormaal grote aantal zeelie den, die zich aan boord van de Russische schepen bevinden. worden afgewend. En de oud-minister- president Schuman, haalde tenslotte de beslissing om vóór te stemmen binnen. Bij de stemming hebben 64 M.R.P.-ers vóór gestemd, plus tien van hun aanhan gers uit de overzeese gebieden, terwijl negen hunner, onder wie Bidault, zich hebben onthouden. De MRP heeft echter haar doe] bereikt: de socialisten ten volle verantwoordelijk te stellen voor het min ste toegeven aan de communisten. De groep-Faure heeft een soortgelijk stand punt ingenomen, dcch de onafhankelijken hebben zich en masse onthouden, name lijk 67, terwijl 14 tegen hebben gestemd. Bij de ex-Gaullisten was er een zestal wegblijvers. Het resultaat der stemming wekt, on danks alle voorbehoud by de partijen die niet tot het republikeinse front behoren, toch een levendige voldoening, aangezien de toeleg der communisten om aan te to nen, dat alleen een volksfrontmrerderhéld mogelijk zou zyn, is mislukt. Men neemt aan, dat dit in het buitenland een goede indruk zal maken, terwql ook het kalme verloop van het debat en de fc-scheiden toon van de ministeriële verklaring heb ben bewezen, dat de verkiezingsstryd ein- delijk werd afgesloten. In het bijzonder de toezeggingen van de heer Guy Mollet ten aanzien van de ten opzichte van Noord-Afrika te voeren po litiek hebben een klimaatsverbetering doen aanvoelen, die voor een reeds nabqe toekomst samenwerking tussen de patrio- tische partflen in het vooruitzicht stelt. Noord-Afrika is nu het vraagstuk met alle voorrang. Men verwacht, dat vrijdag de "ministerraad reeds zal besluiten op welke dag de heer Guy Mollet met de re siderend minister, generaal Catroux, en twee staatssecretarissen naar Algiers zal vertrekken. Het heeft een goede indruk gemaakt, dat de minister-president niet met een vooropgezet plan de Middellandse Zee gaat oversteken doch naar gelang zijn bevindingen zal handelen. De New Yorkse juwelier, Harry Win ston, ontving gisteren per aangetekende luchtpost een pakket ter waarde van 8.400.000 dollar. Het pakket bevatte een zending diamant uit Londen, waaronder een steen van 426 karaat ter waarde van anderhalf miljoen dollar. Winston vindt de post nog maar de veiligste weg. „Ik ben op die manier nog nooit wat kwijt ge raakt". zo zei hij. Desgevraagd deelde nij mee. dat de steen van 42S karaat nog geen naam heeft. „Wij zijn op zoek naar een koninklijke familie die er de hare aan wil geven door de steen te kopen", aldus de juwelier. Het grootste deel van Europa bevond zich ook gisteren nog in de greep van de koude, maar in de Sovjet-Unie, waar de koudegolf ontstaan is, gaan de tempera turen langzaam omhoog. In Moermansk en Archangel, aldus Radio Moskou, is het kwik al boven het vriespunt gestegen. In Berlijn, waar gisteren min 22 graden Celsius werd gemeten, is „poolsneeuw" gevallen. Daar zag men bij een wolken loze hemel ijsnaaldjes in de lucht glin steren. In Zweden zijn de temperaturen onge veer tien graden gestegen en uit het Noorden van het land wordt minder koud weer gemeld. Ook in Finland wordt het warmer. Het vriest er nog slechts enkele graden. In Husum, in het uiterste Noorden van Duitsland, is een ooievaar neergestreken, wat gewoonlijk als een aankondiging van de lente wordt beschouwd. In het nabijge legen Sleeswijk werd echter tegelijker tijd de laagste temperatuur sinds 27 jaar gemeten: -27 graden Celsius. Intussen hebben verscheidene fabrieken in 't Rijn-Main-gebied de produktie moe ten staken doordat als gevolg van de strenge vorst de aanvoer van industrie- gas uit het Roergebied gestremd is. Zo ligt de verffabriek van Hoechst in Frank fort geheel stil, en moest Opel in Ruessels- heim driekwart van het 25.000 man tellen de personeel met verlof zenden. In Darmstadt en Giessen zitten onge veer duizend gezinnen zonder verwar ming. Op zijn reis om de wereld is de alge meen secretaris van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld aange komen m Damaskus. De foto toont de secretaris-generaal (achtergrond rechts) tijdens zijn beleefdheidsbezoek aan de premier van Syrië (achter bu reau) de heer Elgazzi, in diens bureau in Damaskus. De Sovjetrussische regering heeft be sloten, dat een campagne voor verho ging van de produktie van aardappelen en groenten dringend noodzakelijk is. Zy acht het huidige peil van de produktie van groenten uitermate onbevredigend en is van mening, dat de produktiestqging van de afgelopen twee jaren niet in overeen stemming is met de voortdurende stqging van de vraag der bevolkingscentra. Al dus wordt in een decreet van het kabinet en de communistische party verklaard. In dit decreet, dat gisteren door Ra dio Moskou is bekendgemaakt, wordt voorts kritiek geoefend op ernstige te kortkomingen in de detailhandel en op de vervoerskosten, die te hoog worden ge noemd. Op het ministerie van landbouw, de staatsboerderijen, de voedselindustrie- en en de regionale organen van de com munistische partij wordt een beroep ge daan zorg te dragen voor een scherpe verhoging van de produktie van aardap pelen en groenten in 1956. Hef decreet bepaalt voorts, dat de prijzen van groen ten en aardappelen zullen worden ver hoogd^ (Van onze Romeinse correspondent) ROME, woensdagavond Voor het eerst sedert twee jaar zal de H. Vader morgenochtend weer de vele gewijde sierkaarsen in ontvangst nemen, die volgens een eeuyenoude traditie op het feest van Maria Lichtmis door de ongeveer tweehonderd vertegenwoordi gers van de aartsbasilieken, de natiomle kerken van Rome. de cenakels en colle ges, de religieuze orden en congregaties en de twee grote ridderorden, die van Malta en van het H. Graf, zullen worden aangeboden. Hierbij zal ook ons land vertegenwoordigd zijn in de persoon van mgr. J. Damen, rector van het Neder lands priestercollege. Zowel verleden jaar als twee jaar ge leden was de H. Vader om gezondheids redenen niet in staat om deze plechtig heid persoonlqk bij te wonen, doch mor gen zal Hij weer plaats nemen op de troon in de zaal van het consistorie, omringd door de prelaten van Zijn hof en bijge staan door het voltallige college van cere moniemeesters, die de diverse kaarsen van Hem overnemen. Deze kaarsen, waaronder dikwijls zeer fraaie, worden later op de dag namens de Paus gezonden aan leden van het corps diplomatique, aan souvereinen en staats hoofden aan kardinalen en andere per soonlijkheden, die de Paus op deze wijze wenst te gedenken. De overblijvende kaarsen gaan naar kloosterkerken en kapellen, waar ze meestal tot in lengte van jaren worden bewaard. Het feest van Maria Lichtmis heet in Rome sedert vele eeuwen de „Candelora", en ofschoon wij ons bewust zijn, dat het op dit ogenblik bij onze lezers ernstige jalouzie zal opwekken, moeten wij hier aan toevoegen, dat het feest van de „Can delora" van ouds het „einde van de win ter" betekent. Dit bracht in vroeger tijden met zich mee, dat ook de zg. verwarming in de Pausresidentie op die dag een einde nam, een verwarming, die bestond uit het plaatsen van enorme smeedijzeren bakken, waarin gloeiende houtskool lag. die met veel zorg en moeite en met behulp van grote waaiers roodgloeiend werd gehouden. Dit werk vereiste een klein leger van bedienden, die hun on dankbare arbeid moesten verrichten in de onmetelijke zalen van het Vaticaan, (AOvenenuel SPA De Spaanse minister van Arbeid, José Antonio Giron, heeft dinsdagavond in een radio-rede aangekondigd, dat de lo nen verhoogd zullen worden. Na te heb ben verklaard, dat het staatshoofd gene raal Franco, opdracht gegeven heeft tot het uitvoeren van 'n program voor loons verhoging, legde minister Giron er de na druk op, dat de ontworpen plannen strikt voorzien in vermijding van een terugslag van de salarisstijging op de kosten van levensonderhoud. Tenslotte maakte de minister bekend, dat met de uitvoering van een vyf jarenplan voor de volkshuis vesting een bedrag gemoeid zal zyn van rond zestig miljard Peseta, dat is meer dan voor de defensie is uitgetrokken. De mededelingen van de minister heb ben de aandacht getrokken van waarne mers, niet slechts omdat zij kennelijk be doel zijn om de groeiende bezorgdheid onder de arbeiders met het oog op de voortdurende stijging van de kosten van levensonderhoud, die sinds 1954 met 15 tot 20 pet. omhoog zijn gegaan, te ver- hinderen, maar voorts omdat hij „de ope ning van een nieuw hoofdstuk in de Spaanse politiek" heeft aangekondigd. Minister Giron zei voors nog. dat het stadium van ,,de internationale traagheid ïftfl begrip", wft^rvan Spagje het s1""" offer was geweest, thans voorbij was. Het huidige stadium, aldus de minister, be gint met de aankondiging van nieuwe en ernstige verantwoordelijkheden, die aan vaard moeten worden in een geest van burgerzin en vastberadenheid en zonodig met een nieuw plichtsbesef, zonder daar bij een beroep te doen op een uitzonde ringstoestand. Deze toespelingen van Giron schijnen volgens waarnemers te bevestigen, dat in de gedachten van de Spaanse leiders een plan voor een bestuurshervorming bestaat, dat een tamelijk ingrijpende kapi- netswijziging zou kunnen inhouden, waar bij rekening gehouden wordt met nieuwe overheersende stromingen in de Spaanse openbare mening. Aan de monding van de rivier de Ru- vuma, die de grens tussen Tanganjika en het Portugese Mozambique vormt, is een groot gebied overstroomd. Twaalf mensen zijn verdronken en drieduizend gezinnen De stryd ln Engeland over de vraag, welke televisie-programma's nu elgeniyk de meeste kykers hadden, duurt onver minderd voort. De B.B.C. heeft onder 8000 personen in het gebied van Londen, die zowel de ge wone als de commerciële programma's kunnen ontvangen- een enquête gehouden, waaruit bleek, dat in de maand december van verleden jaar 51 mensen naar de commerciële TV keken tegen 49 naar de B.B.C.-programma's. Het aantal mensen, dat op de commer ciële programma's kan afstemmen, is in tussen nog niterst beperkt. Het gemiddel de aantal kijkers naar de B.B.C. bedroeg dan ook in het zuidoosten van Engeland 1.625.000 en voor het heie land 5.650.000. Daarentegen had de commerciële televisie een gemiddeld aantal kijkers van 325.000, zodat de B.B.C. 20 kykers telde tegen de commerciële TV slechts één. Dat heeft de „Indedependent Television Authority" natuurlijk niet op zich laten zitten. Een uur nadat de cijfers van de B.B.C. bekend werden, kwam zij met hóór cijfers. „Sensationele wijzigingen", aldus luidde de conclusie van de I.T.V., „blijken zich te voltrekken ln de relatieve omvang van het kijkerspubliek. Waar de kijkers vrij zijn in hun keus. Is het gemiddelde aantal kijkers naar de I.T.V.-programma's tweemaal zo groot als dat van de B.B.C.". Gedurende het afgelopen week-einde kwamen de commerciële TV-rekenaars met nog nieuwe cijfers aandragen Volgens hen heeft de commerciële televisie op vrijdag 20 januari tussen des avonds 7 30 en 8.30 uur een recordaantal van 1.459.000 kijkers gehad. De heren zijn op de volgende manier aan dit cijfer gekomen: aan een honderd tal televisietoestellen (ln het gebied, waar de commerciële televisie kan worden ont vangen, zijn er 600.000 wordt een elek trische meter gekoppeld, die automatisch registreert- wanneer ze worden uit- en ingeschakeld. Het percentage van de toe stellen, dat op de programma's van de I.T.V. wordt afgestemd, wordt met drie en een half vermenigvuldigd en de uitkomst geeft naar schatting van de Associated Rediffusion het juiste aantal kijkers weer. Vele statistici zijn echter van mening, dat dit vermenigvuldigingscijfer te hoog is. Bovendien was de concurrentie van de B.B.C. op de avond van het aangekondigde record maar heel gering. Er werd een Amerikaanse seriefilm „Burns and Allen" vertoond, die later nog eens zou worden herhaald en er was een grammofoonplaten- programma onder de titel „Forces Favou rites" Daarentegen vermelde het com- i uitgereikt en de vertoning van een Amerikaanse filmthriller „Dragnet" waarnaar geregeld een groot aantal per sonen kijkt. In de omgeving van het plaatsje Geel zijn technici van de Belgische omroep op zoek geweest naar de oorzaak van een storing, die zich daar in de televisie uitzendingen voordeed. Er gingen zelfs geruchten over een geheime TV-zender met een actieradius van 25 tot 30 kilo meter. Van zo'n zender bleek geen sprake te zijn. Een televisiehandelaar in Geel had namelijk een middel gevonden om de toe stellen, die hij had gerepareerd of nieuwe toestellen, waarvoor zich een koper aanmeldde, te testen zonder te moe ten wachten op de officiële uitzendingen, die alleen tijdens de avonduren plaats vinden. Daartoe gebruikte hij een test apparaat. dat door middel van een kabel werd verbonden met het herstelde of nieuwe TV-toestel, waarop dan normale beelden verschenen. Het vreemde was echter, dat deze beelden, hoewel verwron gen, ook op andere toestellen verschenen, hetgeen natuurlijk de officiële uitzendin gen ernstig stoorde. Hoe dit mogelijk was, zelfs op verscheidene kilometers van de storingsbron. heeft men tot nog toe niet kunnen achterhalen. Het testapparaat van de televisiehande laar in Geel, die Aiet zal worden ver volgd omdat hij kennelijk te goeder trouw was, is in beslag genomen om te onder zoeken. hoe het mogelijk is, dat de beel den „ontsnapten". In de vertaling van Aart van Vierland zendt de K.R.O. dinsdag a.s. „The Playboy of the Western World" uit» een spel van John Millington Synge, een Ierse schrij ver. die deel uitmaakte van de „Celtic Movement" van Yeats en die geruime tijd tussen de ruige Ieren van de Westkust heeft vertoefd. De bewoners van dit deel van Ierland zijn dol op sterke verhalen. Wanneer op zekere avond een jongeman een dorp binnenkomt en op overtuigende wijze vertelt, hoe hij zijn vader heeft vermoord, wordt hij, aldus vertelt Synge ln zijn spel, verheven tot een soort volks held. Het vrouwenoverschot ln dit deel van Ierland draagt niet weinig bij tot zijn succes, dat nog groter wordt, als hij zich bij de volksspelen lauweren weet te verwerven. Zijn val is echter des te dieper, wanneer de zaken een onver wachte keer nemen. Barbara Robinson uit Dublin speelt i.idens het spel, dat wordt uitgezonden land", volkswijsjes op de Ierse harp, ter wijl Robin Roberts onder de pauze Ierse balladen zingt. Zondag a.s. vindt de eerste uitzending plaats van de K.R.O. dansclub onder lei ding van de dansleraar Ko Sandman. Enigszins gevorderden in de danskunst kunnen hun voordeel doen met de aan wijzingen en toelichtingen op nieuwe pas sen, die de dansleraar tijdens dit pro gramma geeft. Het Ballroomorkest van Klaas van Beeck verzorgt de dansmuziek. De patiënten van het sanatorium -,Dek- kerswald" hebben met een fraaie Inzen ding de prijs gewonnen in de Boonwed strijd 1956 van het Zonnebloemprogramma van de K.R.O. De prijs bestaat hierin, dat Alex van Wayenburg in het sanatorium een opgewekt programma komt verzorgen, dat volgende week wordt uitgezonden. Zondagavond kan men luisteren naar AVRO's programma „De Muze betrapt", dat ditmaal is opgenomen op de Rotter damse Heliport. Daar landde een helikop ter uit Brussel met aan boord de Belgische dichter en letterkundige Karal Jonck- heere en zijn landgenoten, de zangeres Jo Leemans en de componist Jef Trappeniers. Zij ontmoetten op de helikopterhaven de Nederlandse dichter Werumeus Buning en de actrice Ellen Vogel, met wie zij dit programma tot stand brachten. merciële TV-programma die avond shew your pick", waarin prijzen weide& - onder de titel JPp Held vajq het Het programma van de K.R.O.-televisae op zaterdag 11 februari a.s. bestaat weder om uit een Krocodil-cabaret met vele internationale gasten, onder wie de Franse chansonnière Irene Lescarte. de mimische artisten Jackson, Bow Darnel uit Engeland, Shirley Abicair, die zingt bij de oither en het ensemble „Los Guararrt" met Zuid-Amerikaanse muziek. Fred Rombouts treedt wederom op als conferencier, terwijl Maria van der Eist in het programma een brillenshow ver zorgt. Ter Introductie van zijn TV-uitzendln- gen beschikte de VPRO tot nog toe slechts over een stilstaand beeld. Dit wordt nu vervangen doOT een abstract lijnenspel, ontworpen door de kunstenaar Dick Elf- fers en uitgevoerd door Marten Toonder, waarbij Jaap Geraedts de beeldende Bftli-ben verzoend. ziek schreef. Het nieuwe beeld en de muziek worden hedenavond om 20.15 voor de eerste maal uitgezonden. Een voor de B.B.C. vervaardigde tele visie-bewerking van de roman -,De Rode Pimpernel" is door Willy van Hemert vertaald en wordt onder zijn regie op dinsdag a.s. door de VARA uitgezonden. De vele rollen worden gespeeld door leden van de televisie-spelkern en van allo gecoördineerde toneelgezelschappen. Volgende week donderdag maakt de AVRO zowel voor radio als televisie de uitslag bekend van de verkiezing van de tien meest vooraanstaande sportfiguren van 1955. Zonder ook maar iets te wille» afdoen aan de voortreffelijke uitzending, die de AVRO-televisie gisteravond onder regie van Walter van der Kamp gaf van „Ma ria Stuart", Friedrich Schillers treurspel in de vertaling van Anton van Duinker ken en Luisa Treves, moet het filmpje, dat de NTS van het dankwoord van Prin ses Beatrix had mogen maken en dat als bijzondere prettige surprise in een geza menlijk programma werd vertoond, het hoogtepunt va de avond worden i noemd. Met haar weinige hartelijke woorden van dank, maar vooral met haar jeugdige charme en haar onweerstaanbaar warme glimlach ten afscheid, wist onze Kroon prinses het hart van alle kijkers stor menderhand te veroveren. In het daaraan voorafgaande spel over het tragische lot van Maria Stuart, dat zich afspeelde in het sobere, maar bijzon der stijlvolle decor van Peter Zwart, heeft Walter van der Kamp herhaaldelijk ge bruik gemaakt van de „monologue inté rieur", een vaak in de film toegepast middel, dat ook bij het medium televisie alle bestaansrecht heeft, mits er voor wordt gezorgd, dat de fluisterende stem men behoorlijk verstaanbaar zijn. Van de talrijke medespelenden traden Ellen Vogel als de ongelukkige Maria Stuart, Ton van Duinhoven als de intri gerende graaf van Leicester, Luc van Gent als Mortimer en Jacques van Bijle- velt als de graaf van Shrewsbury op de voorgrond. Vera Bondam als de koningin van Engeland zette haar moeilijke rol nu en dan een tikje tè theatraal aan. Een beheerste camera-voering met af wisselende opnamen van nabij maakte deze uitzending tot een boeiend en ont roerend schouwspel, dat veel van de teleurstellingen, die de televisiekijkers de laatste weken hebben moeten ondergaan, goedmaakte. Na de toespraak van H.K.H. Prinses Beatrix volgde het filmoverzicht van de zevende dag der Olympische Winterspe len. Deze overzichten en de directe re portages uit Cortina d'Ampezzo, die de afeelonen dagen geregeld de Nederlandse ether ingaan met het al dan niet hoor bare commentaar van Siebe van der Zee, zullen vele kijkers met het bezit "an hun niet altijd rendabele toestellen heb- zalen die volstrekt niet te verwarmen waren. Aan deze situatie is sedert ge ruime tüd een einde gekomen. Met name de vorige Paus heeft in het ge hele Vaticaan centrale verwarming la ten aanleggen, die kort na de tweede wereldoorlog op last van de huidige Paus gemoderniseerd werd. Het „officiële einde" van de winter geldt tegenwoordig niet meer althans niet meer op Maria Lichtmis. En wat de Paus betreft moeten wij melden, dat Hij, zoals gebruikelijk, zondag, ondanks de snij dende oostenwind, toch om twaalf uur 's middags voor het open venster ver scheen om de grote menigte verkleumde pelgrims te Zegenen. Wij melden dit voor al om aan te tonen, dat de Paus het in derdaad uitstekend maakt en dat da vooruitzichten inzake Zijn tachtigste ver. jaardag niet beter kunnen zijn. Rome begint langzaam maar zeker in de stemming te komen, waarbij het feit, dat de H. Vader een geboren en getogen Ro mein is, beslist de doorslag geeft. Vrijwel dagelijks worden plannen en initiatieven gepubliceerd om de komende feesten op te luisteren. De Paus zelf laat er geen twijfel aan bestaan, dat hij persoonlijk de weinige (maar buitengewoon vermoeien de) plechtigheden zal bijwonen. Zo wordt er nu gefluisterd, dat hij zelf de plechtige academische zitting in het Palazza Pio zal komen bijwonen. Deze Zitting zal op zon dag 11 maart in de namiddag worden ge houden, op dezelfde dag dus. waarop des morgens een cappella papale in de St.- Pieter zal plaats hebben, waar de Paus niet slechts aanwezig zal zijn doch hoogst waarschijnlijk zelf de pontificale mis zal celebreren. Wat er ook van zij, de plechtigheid van morgen, waarbij de H. Vader weer per soonlijk de kaarsen in ontvangst zal ne men, kan worden gezien als een begin van wat in de komende weken staat te gebeu ren, namelijk een ononderbroken activi teit en een voortdurend verschijnen in het openbaar. En meer nog dan tot een zekere bezorgdheid stemt dit tot bewondering en dankbaarheid. In officiële Franse kringen te Parijs werd gisteravond verklaard, dat de begin selverklaring. die dinsdag door de Saar- landse Landdag is aanvaard, en waarin gesteld werd, dat de Saar met Duitsland verenigd moet worden, in strijd is met de geest en de letter van de verklaringen, die in november en december zqn uitge geven na afloop van de besprekingen van bondskanselier Adenauer met de toenma lige minister van buitenlandse zaken, de heer Pinay. Op de beide communistische afgevaar digden na stemden alle Saarlandse politie ke partijen, ook de christen-democratische partij van Hoffmann, voor de beginsel verklaring. In genoemde Franse officiële kringen werd gezegd, dat de verklaring van het Saarlandse parlement geen juridisch of praktisch gevolg kan hebben, daar noch het parlement, noch de regering van Saar land bevoegd is om verandering te bren gen in de toestand, die het gevolg is van internationale overeenkomsten. Te Bonn heeft men zich tot nu toe van alle officiële commentaar onthouden. Wel werd er door een woordvoerder van de Westduitse regering op gewezen, dat over de beginselverklaring van het Saarlandse parlement door Frankrijk en West-Duits- land zal moeten worden geconfereerd. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren medegedeeld dat de waarnemen de Nederlandse hoge commissaris in Dja karta, de heer H Hagenaar, Dinsdag een nota heeft overhandigd aan de secretaris generaal van het ministerie van buiten landse zaken. Roeslan Abdoelgani. De nota zou volgens de woordvoerder be trekking hebben op de toelating van mr. Van Empel als verdediger in liet prcces- Jungschlager. De woordvoerder deelde voorts mede, dat tot dusver nog geen antwoord van de Nederlandse regering is ontvangen op de Indonesische nota, die zondag jl. aan de Nederlandse hoge commissaris in Djakar ta is overhandigd. BRITSE KONINGSPAAR BEZOEKT NIGERIA' 500km Vertrek 16 febr MAlOOct GOKAK Kano^ 08AUCHI". Kodoena v VOLA QEnocgo tfji itrodan CALABAR Ki Lagos PORT HARCOURT Aankomst 28 jan. GOLF VAAT. GUINEA FRANS IK A V PELT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5