L'eshout Zh Meubelen -Tapijten Gordijnen Mathenesserlaan 247 Winnie-lhe-Pooh DE VOORJAARSHOEDEN Plattelandsvrouwen zien goede betekenis van ontwikkeling in De V*s in het menu «P Uil c maakten elkaar onsterfelijk ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 PAGINA J Christopher Robin verloor zijn vader Bij vele van U zal deze naam ongetwijfeld weer die blijde tinteling te voorschijn roepen, die u ook voelde toen u mee leefde met de avonturen van de figuur waarmee deze schrijver al bij zijn leven „onsterfelijk" werd: Winnie-the-Pooh. Vier dagen voor de couture-collecties be ginnen, komen de modisten tegenwoordig met haar laatste creaties op de proppen. In zo'n korte tijd krijgen we dan op zijn minst duizend hoeden te zien want een „digest" bestaat er helaas niet op het gebied van mode. Geen hoed en geen mantel of japon wordt ons ooit geschonken, of we willen of niet, we moeten ons door die lawine van kleding stukken heenwerken. NIEUW-ROLLECATE, OUDSTE VAN ZES SCHOLEN VOOR LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS IN ONS LAND Grote belangstelling Huishoudpraat door Betty Kortekaas-den Haan Remedie De eerste hoeden die ons getoond werden lieten een beetje 'n onwennige indruk achter. Die hoge bollen leken plomp maar het oog went er gauw aan en kregen we op het eind eens een laag model te zien, dan vond de gehele gespecialiseerde pers dat het geval letje niet in de lijn van de mode was. De couture was in het afgelopen seizoen reeds met omvangrijker hoeden gekomen, maar de modisten wilden daar tot nog toe niets van weten. Nu hebben ze zich aangepast, stellig om de klanten te dwingen nieuwe hoeden te kopen inplaats die van een paar jaar geleden te dragen. Dat alles wat snob is met couture-hoeden dweept, zal ook wel zwaar hebben gegolden. „Monsieur X of Monsieur Z heeft beeldige modellen, en zo apart, waarom maakt u ook niet iets in hetzelfde genre?", zeggen de klanten. De modisten komen dan nu ook voor een groot gedeelte met hoeden, die werkelijk opgebouwd lijken, maar die minder charme hebben dan die de modisten gewoonlijk ont werpen. De hoeden hebben grote, hoge bol len, randen die tot op het voorhoofd reiken en haast geen garnering. Ze geven een soliede indruk, staan muurvast op het hoofd en heb ben niets gemeen met het reepjesmodel waar oud en jong, maar vooral oud, 2ich enige jaren lang mee tooiden. Pasteltinten en wit zijn wel de meest voor komende kleuren, een enkele keer zien we een marineblauwe hoed waarop iets wits natuurlijk niet ontbreekt. Heel weinig zwart maar voiles en nog eens voiles, haast geen hoed of er is een kort voiletje op bevestigd. Ook veel geklede modellen van paardeharen- tulle, dit wordt veel voor grote tambourins gebruikt. Dergelijke hoeden zullen stellig succes hebben, ze staan vlug, hoe groot het model ook zijn mag. Grof paillasson, alle mogelijke soorten exotisch stro, piqué, zijde, satijn, bedrukt katoen en vooral veel wit geglaceerd leer. Van al dat verschillende materiaal worden zowel grote als kleine cloches, canotiers, tambourins,. grote platte baretten, charlottes en champignons gemaakt. Het meest zien we echter kleine hoge cloches en champignons, vooral het laatste model belooft succes te hebben, want in de zomerdagen is het erg praktisch, omdat het wat schaduw geeft op het gezicht. Veel hoeden hebben een garnering van geplooide mousseline om de bol en enkele grote capelines worden gezet op kleine tur bans,. die ook afzonderlijk zijn te dragen. Welk model de Frangaise ook kiezen zal,, in ieder geval zal de hoed breder en hoger zijn. DINY K—W. Tabel A.U U l0' GOED FOUT A VAN kast genomen worden. Het is een pure ervaring omi weer eens een ogenblik als een kind weg te dro men in de dwaze avonturen van Winnie, het beertje met de weinige hersens, van Eyore, de melancho lieke ezel, van Rabbit, Piglet, Orol, Kanga en Roo. Heel deze reeks figuren schiep Milne in zijn beide kleine boekjes: Winnie-the-Pooh en The house at Pooh Corner; twee steunpilaren in de boekenkast van menig gezin, waarin de kleine naieve liedjes, die de beer op alle mogelijke ogenblik ken bedenkt, menigmaal de wacht woorden werden bij bepaalde si tuaties. Als u in deze koude dagen begint met „And nobody knows" zal tien tegen een iemand in het gezelschap u bijvallen, how cold my toes, how cold my toes are growing. De schrijver werd niet alleen be- Dezer dagen overleed in En- roemd in Engeland en bij de Engels eeland on 74-jarige leeftijd Alan sprekenden, want door goede ver- i .lm-. talingen zijn de beide boeken ook Alexand - Nederland uitermate populair. Want al mag Winnie-the-Pooh dan een kinderboek zijn en in de eerste plaats voor kinderen bedoeld, dit boekje, dat op geïnspireerde manier geïllustreerd werd door E. H. Shepard, zal door menig volwas sene in een stil uur uit de boeken- „Neen, onze school is niet de Praktijk enige in Nederland op dit gebied", vertelde mejuffrouw Van der Burg. directrice van de Rijkslandbouw- huishoudschool „Nieuw-Rollecate te Deventer ons onlangs. „Naast de onze bestaan er in Nederland nog vijf dergelijke scholen, namelijk twee rooms-katholieke, twee protes tants-christelijke en een algemene. Wij hebben met deze scholen voortdurend een prettig contact. „Nieuw-Rollecate", gevestigd in een moderne wijk van de oude bekende koekstad, is echter wel de oudste van deze scholen. In 1913 startte zij op het landgoed „Rollecate" van Ba ron van Dedem in Den Hulst aan de Dedemsvaart. Gezien de enorme stij ging van het aantal leerlingen moest men spoedig uitbreiden, en in Deven ter werd in 1920 een modern, ruim gebouw opgezet, dat de naam „Nieuw Rollecate" kreeg. Het kon voor de praktijklessen in land- en tuinbouw beschikken over een lap grond, „die eigenlijk al lang weer veel te klein is", verzucht de directrice. Op een landbouwhuishoudschool worden de meisjes opgeleid tot le rares bij het landbouwhuishoudonder- wijs, -dus tot het geven van voorlich ting op het platteland. Deze opleiding duurt in totaal drie-en-een-half jaar, waarvan het eerste jaar voorberei dend en vormend is. Er worden zo wel praktijk- als theorielessen gege ven, waarbij natuurlijk de huishou delijke en landbouwkundige vakken de hoofdschotel vormen. Zo krijgen de leerlingen uitgebreid les in koken, waartoe de schóól over enkele prak tisch ingerichte lokalen beschikt, in wassen, strijken, naaien en verstel len. Die kook- en waslessen behoren uiteraard tot de meest door de leer lingen gewaardeerde. Verder zijn er theorielessen zoals voedingsleer, kin derverzorging, plant- en natuurkun de, enz. Er wordt veel aan sport gedaan en ook vakken als esthetica tekenen en zingen worden niet ver geten. Na het opleidingsjaar moeten de meisjes 150 dagen praktische erva ring opdoen in verschillende landbou wersgezinnen en op een volkshoge school. Daarna hebben zij nog twee jaar schoolopleiding voor de boeg vóór zij het examen landbouwhuishouden kunnen afleggen. Hierna kunnen zij nog een opleiding volgen voor land- en tuinbouwlera- res, die drie jaar duurt, waarvan een jaar praktijk. Hierbij wordt, naast bovengenoemde vakken, veel aan dacht besteed aan pluimveeteelt, bo demkunde en bemestingsleer, algeme ne landbouwkunde en tuinbouw. En dan? Dan is de opleiding voltooid en kunnen de meisjes be noemd worden bij het landbouwhuis- houdonderwijs en het nijverheidson derwijs voor meisjes op het platte land. Deze cursussen ondervinden van de zijde der plattelandsbewo ners veel belangstelling en bieden daarom goede vooruitzichten aan de toekomstige leraressen. Aan „Nieuw-Rollecate" is ook een internaat verbonden voor een be perkt aantal leerlingen. Alleen zij, die ver buiten Deventer wonen en eigenlijk nog te jong zijn om zelfstan dig „op kamers" te gaan wonen, kun nen hier een plaats krijgen. Het in ternaat bestaat uit gezellige twee- en driepersoong kamers, licht, zon nig en in vrolijke kleuren geschil derd. Wij kunnen ons voorstellen, dat hier wel eens pret wordt gemaakt en dat er 's avonds de onvermijdelijke geheimpjes gefluisterd worden. In ternaat en verder de hele school zo als zij reilen en zeilen, worden keu rig onderhouden door de leerlingen zelf. Dat de spreekwoordelijke zinde lijkheid van ons volk op waarheid berust, wordt hier wel bewezen door de nette keukens en de andere loka len met hun gladde vloeren, heldere ramen en smetteloze muren. Het economisch belang van huis houdelijke en landbouwkundige voor lichting op het platteland zal voor iedereen wel duidelijk zijn. Het is verheugend, dat de animo èn van de zijde van de plattelandsvrouwen èn van de kant der toekomstige leraressen zo groot is. Ook H. M. Koningin Ju liana heeft enkele jaren geleden van haar belangstelling voor dit onder wijs blijk gegeven, door o.a. ook een bezoek te brengen aan „Nieuw-Rol lecate". Mejuffrouw Van de Burg laat ons met rechtmatige trots een album zien met tal van foto's geno men op die gedenkwaardige dag. Op „Nieuw-Rollecate" worden op het ogenblik ongeveer 200 leerlingen onderwezen, en de directrice verze kert ons, dat ook de andere vijf land- bouwhuishoudscholen die ons land rijk is, geen reden tot klagen heb ben. Hetgeen gezien moet worden als een verheugend bewijs, dat de platte landsvrouwen in alle delen van Ne derland het enorme belang van goede voorlichting en ontwikkeling inzien. Diet van Duin Alan Alexander Milne is niet uit sluitend een schrijver voor kinde ren geweest. Reeds als schooljongen schreef hij zijn eerste verzen en in Cambridge kreeg hij zijn eerste limericks ge drukt. Na het mislukken van zijn studie werd hij journalist; assistent redacteur van het bekende tijd schrift Punch. Tijdens de eerste wereldoorlog werd zijn eerste to neelstuk opgevoerd. Later schreef hij er nog verschillende waarvan Mr. Pim passes by en Dover Road zeer populair werden. Zijn thriller; „The red home mysterie" achtten velen klassiek in het detectivegenre, Helaas echter vond het stuk, waarin hij een pleidooi voor de vrede hield en dat in 1954 verscheen en dat hij zelf zeer belangrijk achtte, minder erkenning. Alan Alexander Milne zal dus in de eerste plaats in de herinnering blijven voortleven als de schrijver van kinderboeken. In verband hier mee schrijft hij en dit zijn behar- tenswaardige woorden voor ieder, die kinderboeken schrijft: „Er is geen andere artistieke beloning voor degene die kinderboeken schrijft, dan de wetenschap, dat je bij de kinderen in de smaak valt." En verder: „het is niet het werk voor een dichter, die speels doet, noch voor een kinderliefhebber, die aan zijn liefde op deze manier vorm wil geven, noch voor een prozaschrijver, die een paar kinderlijke zinnen voor de kleinen tezamen bundelt; het is het werk van een lichtvoetig schrij ver, die zijn taak ernstig opneemt, zelfs als het voor de kinderkamer bestemd is". Dat Milne niet in het minst sentimenteel was blijkt uit zijn verklaring: dat hij niet bepaald verzot op kinderen is. „Hun voorko men is voor mij een louter physiek voorkomen zoals bij de jongen van andere animale wezens". Maar hij signaleert ook dat het voor de schrijver van groot belang is om zich zijn eigen kindertijd te herin neren. Dit alles zou echter grauwe theorie blijven als inmiddels Win nie, de beer niet een plaats in het hart van menig kind en menig vol wassene veroverd had. Tuinwerk behoort tot de praktische bezigheden die op een landbouw huishoudschool worden beoefend. De populaire vitaminefetter voor dit seizoen is de letter C. Vitamine?, dat zijn bepaalde stoffen die ver antwoordelijk zijn voor het onder houd en het goed functioneren van ons lichaam. Omdat ons lichaam ze niet of niet voldoende produceer! betrekken wij ze uit de voeding. Dat is dan allemaal heel eenvoudig ge zegd. Maar als die voeding te eenzijdig is, ofwel te weinig kansen geeft om (als in de wintermaanden) zonder speciale oplettendheid de gewenste varianten te betrekken, dan ligt de gevolgtrekking voor de hand. Er ontstaat een tekort en dat tekort maakt zich dan weer ken baar in allerlei verschijnselen die worden- samengevat onder de in elk geval gewich tig klinkende naam van „vitaminosen". Voor wat het vitamine C betreft is dat niet alleen de scheurbuik waarmee de zeevaarders uit de middeleeuwen bij ge brek aan vers voedsel te kampen hadden. Om dichter bij het gesprek van de dag te blijven is dat ook de voorjaarsmoe heid, ofschoon volgens het voorlichtings bureau van de Voedingsraad vooral bij baby's in sommige ziekenhuizen dit ver schijnsel nog lang niet uit de tijd is. Scheurbuik en voorjaarsmoeheid zijn ech ter niet de enige gevolgen van een vita mine C-tekort. Gebrek aan eetlust hoort daarbij, evenals een verminderde weer stand tegen infectieziekten die ons juist in de wintermaanden zo rijkelijk bela gen. Ontsteking van het tandvlees is een symptoom en volgens sommige geleerden komen er uit een vitamine C-tekort ook reumatische pijnen te voorschijn. De remedie daartegen heet: vers en rauw. Rauwe groente en fruit, en daarbij niet alleen de om hun vitamine C-gehalte befaamde citrusvruchten zoals sinaasap pelen en citroenen, maar in de maanden dat zij verkrijgbaar zijn ook ander vruch ten. Verschillende soorten bessen horen eveneens tot de grootleveranciers, en min der bekend zijn helaas de r ozebottels, waarvan de (iets duurdere) jam met suc ces de minder vitaminerijke soorten voor al in deze tijd kan vervangen. En ook de groente eten wij rauw! decreteren de des kundigen en zij hebben daarvoor hun re den. Zuurstof is namelijk evenals hitte funest voor het tere leventje van de vita mine C. Zo funest, dat zelfs de bladgroen te op zijn weg van het land naar de win kel al de nodige kostbare eenheden daarvan verliest. En wat dan te denken van de vruchtenslaatjes waarmee wij erg vitaminerig doen, maar waarin de fijn gesneden appel niet alleeen de zuurstof heeft aangetrokken doch ook de overige fijngesneden en geraspte heerlijkheden met dit euvel heeft besmet! U begrijpt het natuurlijk al: voorzich tig met die slaatjes en liever de gasten maar hun eigen appeltjes laten schillen. En ook de groente en de aardappelen pas kort voor het koken schoonmaken om daardoor de zuurstof tenminste zo weinig mogelijk kans te geven. En als u ze dan tóch kookt och, uw dienaresse begaat die zonde óók wel eens! kook ze dan in elk geval kort. Vanwege die verhit ting, weet u wel. En stoof ze ook niet na. Vanwege de extra warmte. En kook zelfs koolsoorten niet langer dan een half uur. Vanwege., nee, niet alleen om die vitamines, maar ook al om de betere ver teerbaarheid. Een bolvormig hoedje in naturelkleurig pail- lasson gegarneerd met zwarte gros-grain. Model Maud. Touwkleurige strolaize is voor dit hoedje door- Gilbert Orcel genomen. Hij garneerde het met een peer en een witte bloem. Is Klein linnen hoedje met laurierbladen gegar neerd. Model Marie Christiane. Cloche in drie kleuren vlechtiverk van Claudé Saint Cyr. U vindt dat allemaal natuurlijk razend overdreven. Misschien zou ik u ook nog wel in die boosheid gestijfd hebben, als ik niet een exemplaar naast mij had lig gen van de Nederlandse Voedingsmidde lentabel die naast veel andere dingen ont hult, dat een ons fijne bladgroente rauw 25 egniheden vitamine C bevat en gekookt slechts 4. Voor grove bladgroente zijn die cijfers 40 en 16 en voor bol-, knol- en wor telgewassen 18 en 6. En herinnert u zich ook vooral, dat naast rauwe veldsla, peterselie en selderij vooral bloemkool, spruitjes, rode kool en boerenkool waar devolle leveranciers zijn van vitamine C. Met een oude gedienstige heb ik daar over jaren geleden eens een strijd op le ven en dood gestreden. Ook al omdat zij de eeuwenoude gewoonte huldigde, dat vooral de kool behalve lang ook in heel veel water moet worden gekookt. Zij heeft die strijd gestaakt, maar is ook vandaag nog niet volledig overtuigd van de sim pele waarheid dat het vitamine C in al dat water oplost, om tenslotte met de massa resterend vocht door de gootsteen te verdwijnen. En tóch., als je er even over door denkt.. als je die drie grondwaarheden voortdurend voor ogen houdt; gevoelig voor zuurstof, gevoelig voor verhitting en in water oplosbaar., zou er dan feitelijk nog één gezin mogen zijn met klachten over een tekort aan vitamine C? PASSAP- en KNITTAX-apparaten geven nog meer voldoening met goede, speciale patronen. Abonneert U op de PASSAP- of KNITTAX-Breigfdï. Schrijf aan SCHEEPJESWOL - Veenendaal. Vruchten rauw gebruiken. Geregeld rauwe groente. Groente en. aardappelen op het laatste moment schoonmaken. Koken met weinig of aanhangend water. Niet langer koken dan nodig is. Groente niet nastoven. Geen kliekjes opwarmen. Verhitten. Koken met veel water Groente en aardappelen opwarmen Groente fijngesneden in water laten staan. Fijngesneden groente op een warme plaats bewaren Alleen maar zoete broodbelegsels; probeer het eens met rozebottei- jam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 10