Vandaag Nederlands antwoord over voortzetting Conferentie thans in uiterst .kritiek stadium Genève CP I Binnen enige jaren komen grote spoorwegprojecten gereed ernstige problemen lasten worden hoger Dit jaar verwacht: LOEP GEEN RUIMTE VOOR NIEUWE LOONSVERHOGING Memoriseren van catechismus wordt beperkt MINISTER L. A. DONKER onverwachts overleden Loonrapport wordt herschrevenDat duurt een weekje De Nederlands-Indonesische besprekingen Kleine meerderheid in S.E.R.: Geen drie Weesgegroeten meer „opdat gemengde verkeringen" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 4 februari 1956 WEERBERICHT Zes uur-tijdslimiet niet ultimatief Weer nieuw aide-memoire De kwestie der Neder landse arrestanten Op 7 februari: Prinses Beatrix in de Raad van State Route in Den Haag en „langzaam rijden" -v - '481 - y investeringen uit Na 1958 middelen mogelijk Plan station S.S. in eigen Slalkemng ■>-" v 1 Wij verzorgen Uw geldverkeer met het buitenland NEDERI.ANDSCHK CRED1ETBANK N.V. Den Haag te verlagen Het jaar 1955 is voor de Neder landse Spoorwegen een zeer voor spoedig jaar geweest. In de loop van 1956 verwacht de leiding van het bedrijf echter ernstige proble men, omdat een verhoging der kosten op den duur onvermijdelijk wordt geacht. „Oude lijn'onder handen Rondweg over station verhoogde bouwkosten, VERHOOGDE BUDRASEN Vakcentrales accepteren dit uitgangs punt Kinderen hoeven 108 vragen niet ineer van buiten te leren met Drie uitgangspunten Scala, van standpunten In het zuiden het A AN de mogelijkheid tot ia. verkrijgen van vrijstelling, zo als wegens persoonlijke onmis baarheid en wegens het kostwin nerschap wordt te beginnen met de lichting 1957 een nieuwe toege voegd voor de dienstplichtige, die de oudste zoon is van een wedu we. De dienstplichtige kan wor den vrijgesteld, indien bepaalde omstandigheden aanwezig zijn. Let wel, hier wordt niet gerept van grote gezinnen, doch slechts van een weduwe In „Het Gezin" wordt opge merkt, dat de gezinspolitiek weer een kleine vooruitgang heeft ge boekt. Aanmerking wordt echter gemaakt op de bepaliitg, waarbij vereist wordt, dat de betrokkene het eerstgeboren kind moet zijn. Meer effect zou de bepaling heb ben als er stond, dat hij de eerst geboren zoon moet zijnStel dat het oudste kind een meisje is, dan wordt aan de bepaling niet vol daan en is er van vrijstelling geen sprake, hoogstens kan dan slechts enig uitstel van opkomst verkre gen worden. De schrijver is toch dankbaar voor de vooruitgang, al is deze klein. O.i. moet deze vooruitgang te klein genoemd worden. Dat „kind" dient in de bepaling ver anderd in „zoon". Bedroevend toch, dat dergelijke wensen zo lang en krachtig geuit moeten worden en dat het vol doen daaraan zo schoorvoetend geschiedt. De vooruitgang gaat teveel met een slakkegang Analist Nieuw gebed in bisdommen Haarlem en Rotterdam Na elke H. Mis Gebed voor Rotterdams nieuwe bisschop Lijdensmeditaties voor de K.R.O. Gehouden door pater mag. A. Maltha o.p. Idee dat geld waard was K.L.M.-directeur schonk 2250 V De weérverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met hier en daar mist en vrijwel nergens sneeuwval meer. zwakke wind, draaiend naar westelijke rich tingen. Vannacht lichte, plaatselijk matige vorst. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. Zondag 5 februari: zon op 8.17, onder 17.36 uur; maan op 3.44, onder 11.51 uur. Maandag 6 februari: zon op 8.16, onder 17.37 uur; maan op 4.40, onder 12.36 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Rond de Nederlands-Indonesische conferentie te Genève hangt thans wel een zeer grote onzekerheid. Zou men een bericht, dat het Franse persbureau Agence France Presse gisterenmiddag uit Genève zond, voor waar aannemen, dan zou men vermoedelijk reeds tot de slotsom moeten komen, dat deze won derlijke conferentie reeds overleden isi Intussen is al gebleken, dat, Het zo ver nog niet is. Immers, zo luidde dit bericht, zou de Indonesische delegatie gisteravond tot zes uur wachten op een antwoord van de Nederlandse regering, dat de medeling zou dienen t® behelzen, dat men van die zijde bereid was tot een hervatting van de onderhandelingen teneinde te komen tot het opstellen van een samenvatting van de tot dusverre bereikte resultaten Indien echter voor de in dit bericht ge noemde termjjn van vrijdagavond zes uur geen antwoord van de Nederlandse rege ring in deze zin zou zijn ontvangen, dan zou de Indonesische delegatie zich gereed maken Genève te verlaten. Verder, aldus weer volgens dezelfde persberichten, zou men in Indonesische delegatiekringen hebben doen uitkomen dat, indien de houding van de Neder landse regering negatief zou zijn, het niet onwaarschijnlijk zou zijn, dat de Indone sische regering als „tegen-maatregel" er toe gebracht zou worden eenzijdig de thans geldende economische en financiële akkoorden tussen beide landen op te zeggen. Tegelijkertijd, zou luidden de berichten Uit Genève verder, erkent men echter in Indonesische kringen, dat de Nederlandse regering moeilijk de resultaten, waartoe de onderhandelingen geleid hebben, als definitief kan aanvaarden wegens het feit, dat talrijke punten nog niet of niet voldoende zijn opgelost, in het bijzonder dan het Punt betreffende de Nederlandse arrestanten in Indonesië Naar wij gisteravond Iaat van offi ciële zijde uit Den Haag vernamen, heeft de Nederlandse regering nog niet geant woord op het Indonesische verzoek voor een hervatting van de Nederlands-Indo nesische conferentie in Genève. Het punt dat daarbij van Nederlandse zijde nog steeds aan de orde is, is het Nederlandse voorstel om klaarheid te brengen in het verschil van opvatting zoals dat is ge bleken uit de jongste notawisseling. Naar wij verder vernemen is dit punt tijdens het overleg van gisteren niet op gehelderd. De Nederlandse regering zal vandaag haar antwoord op de Indonesi sche aide-memoire aan de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kweedjiehoo, mededelen. De Indonesische delegatie, zo verluidde het in Den Haag. had verzocht om een antwoord van de Nederlandse regering vóór vrijdagavond zes uur. Dit verzoek had echter zo vernemen wij geen ultimatief karakter. De Indonesische de legatie is medegedeeld, dat o.a. door het feit, dat minister Luns gisterenmiddag niet onmiddellijk beschikbaar was, dat antwoord die middag niet kon worden ge geven. Vrijdagochtend heeft de heer Kweedjie hoo, de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, op zijn verzoek een onderhoud gehad met mr. Blom, waarna hij vrijdag middag wederom een aide-memoire over handigde. In deze aide-memoire zou van Indonesische zijde, naar wij vernemen, zijn voorgesteld een bijeenkomst tussen beide delegaties te houden op basis van de op 7 januari bereikte resultaten, waar bij zo de noodzaak zich hierbij zou voordoen ook gesproken zou kunnen worden over de door Nederland gewenste klaarheid inzake het gebleken verschil van opvatting over de stand van zaken op de conferentie op 7 januari. Deze Indonesische aide-memoire is vrijdagavond het onderwerp van gesprek geweest op een ministeriële bijeenkomst, waarop o.a. de gisterenmiddag in Den Haag teruggekeerde minister Luns en mr. Blom. aanwezig waren. Na afloop van deze vergadering werd de mededeling gedaan dat nog geen op heldering was verkregen over het Neder landse voorstel om de beide delegaties te machtigen op een bijeenkomst het ver schil van opvatting over de basis van een hervatting van de conferentie weg te ne men. Het Nederlandse antwoord zal thans zoals hierboven reeds gemeld, zaterdag morgen aan de heer Kweedjiehoo worden overhandigd. Uitwisseling met N.-Guinea- infiltranten vobrgesteld De Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Oetoyo Rame- lan, heeft tijdens zijn onderhoud met minister-president Drecs van woens dagavond medegedeeld, dat Indonesië bereid is die Nederlandse arrestanten in Indonesië, wier zaak nog niet in handen van de rechter is gesteld, uit te leveren tegen de onlangs op Nieuw- Guinea wegens infiltratie veroordeelde Indonesiërs. Een voorstel hiertoe zou, bij het be zoek van minister Anak Agoeng aan Engeland, door de Nederlandse am bassadeur in Londen zijn gedaan. Van Indonesische zijde zou hierbij uitdrukkelijk zijn gesteld, dat deze kwestie geheel buiten de Nederlands- Indonesische conferentie staat. Daar dus de rechtszaken tegen de Neder landers Jungschlager en Schmidt reeds gaande zijn, heeft deze rege ling betrekking op de overige 14 Nederlanders, die in Indonesië in arrest zijn. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft over de kwestie van de arrestanten medege deeld, dat de voorgestelde uitlevering een reeds geruime tijd geleden gedane suggestie betreft van de Indonesische regering, waarop eveneens geruime tijd geleden in positieve zin door de Nederlandse regering is gereageerd. De Nederlandse regering is bereid op het voorstel in te gaan, aldus de woord voerder. De Noorse marine maakt uitvoerig jacht op de Russische schepen welke in de Noorse territoriale wateren vissen en zich moeilijk en onder protest laten op brengen. Foto links toont de haven van Alesund met vier van de zestien sche- 1; pen aan de ketting. Foto rechts laat 'j zien een Noorse politieagent met een Russisch visser op een van de Russische vissersboten in de hoven van Alesund. De route die prinses Beatrix zal nemen als zij naar de bijeenkomst van de Raad van State op dinsdag 7 februari rijdt, is als volgt: vertrek Koninklijk Paleis op het Lange Voorhout te Den Haag Lange Voorhout Kneuterdijk Vij- verdam Binnenhof. De prinses en haar ouders (de Koningin zal de Raad van State voorzitten) zullen om half vier bij de Raad van State aan komen. De auto zal langzaam rijden. O O -7— I ledereen weet, als kat van standing Uel te verstaan, dat nieuwsgierigheid cen verkeerde eigenschap is en iK Persoonlijk, lijd daar dan ook n>et u"n, maar ja, als je werkelijk iets Vfeemds in je domein vindt, zoalf deze blikken slurf, dan ga je toch bijken wat het precies is.... of nies soms? (Foto onder) Nou, en dan heb je altijd ivel mensen, die een KfaPje met je denken uit te halen at ivas ik nat! Het is toch ook echt geen manier om een kat zoah, zo te pakken te nemen en dan 'lïfSerekcnd bij al die graden vorst at dat ding nu eigenlijk wasEen Uc'ie, hoorde ik later, maar da' ncet ik icel, een does of een douche 'J z'Jn geen van beide voor de poes HOOFDKANTOOR: AMSTIROAM ,vC,„.. 507- 517 35 VmiOINGEN De president-directeur der N.S., ir. F. Q. den Hollar -r,deelde dit gisteren mede, tijdens een rondrit, die hij met persvertegenwoordigers maakte langs de grote bouwprojecten, die de spoorwegen thans in uitvoering hebben. Deze bieden een duidelijke illustratie van de wijze, waarop de modernisering van het spoor wegbedrijf wordt voortgezet en waarop de gevolgen van de sedert 1938 ingetre den verdubbeling van het spoorwegver keer worden opgevangen. Ir. Den Hollander zeide, dat het voor de financiering van deze miljoenenobjec ten door het bedrijf op de apitaalmarkt gedane beroep, een groot succes is ge weest. Hij verwachtte, dat de spoorwegen na 1958 in staat zullen zijn de grote in vesteringen uit eigen kracht te dragen. De woningsehaarste in Nederland brengt ook het spoorwegbedrijf in ernsti ge moeilijkheden, .aldus de president-di recteur. „Ongeveer 10 percent van ons personeel beschikt op het ogenblik niet over een woning". De spoorwegen hebben een nijpend gebrek aan 3100 woningen om hun personeel onderdak te brengen, de nodige overplaatsingen te kunnen ver richten en het personeel na nachtdiensten tenminste gelegenheid te geven, behoor lijk rust te genieten. In beperkte mate is het bedrijf er reeds toe moeten overgaan, zelf woningen voor zijn personeel te bou wen, doch het is uiteraard niet mogelijk de grote massa der naar woning zoeken de spoorweglieden daardoor te helpen. Ir. Den Hollander eeft tijdens de rond rit een aantal data kunnen noemen, waar op de in uitvoering zijnde, spoorwerken zullen worden voltooid. Langs de oude lijn Amsterdam-Haarlem-Den Haag-Rot- terdam-Dordrecht, -ijn grote werken on derhanden, teneinde 'de vrije kruisingen tot stand te brengen, die bij de moderne frequentie van het verkeer nodig zijn om het wegverkeer niet al te zeer te belem meren. In het begin van dit iaar zal de aanleg van het verhoogd spoor te Heem- stede-Aerdenhout beginnen als onderdeel van het project om alle overgangen ten zuiden van Haarlem kruisingvrij te ma ken. Naar verwacht kan worden, zal het in de Zandvoortselaan aan te leggen viaduct in december 1957 gereed komen. In Delft zijn de spoorwegen begonnen met de aan leg van de onderdoorgang Engelsestraat, een der drie, die in deze stad zijn gepro jecteerd. Men hoopt de onderweg einde 1958 in dienst te kunnen stellen. De grote spoorwegwerken in Schiedam, (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen heeft de Sociaal- Economische Raad gisteren met een kleine meerderheid vastgesteld, dat voor de beantwoording van de vraag, of de lonen zijn achtergebleven bij de stijging van het nationaal inkomen, moet wor den uitgegaan van het gemiddelde aan deel der lonen in het nationaal inkomen over de jaren 19491952. Dit is het uit gangspunt, dat leidt tot de conclusies dat het werknemersaandeel in het nationaal inkomen niet is achtergebleven bij de stijging van het aandeel der ondernemers en dat er dus geen ruimte is voor een nieuwe loonsverhoging. In deze conclu sie is dan verdisconteerd, dat de moge- O Met goedvinden van het episcopaat zal het memoriseren van de catechis mus op de lagere scholen worden be perkt. Aldus deelt de bisschoppelijke commissie voor de catechismus mede De mededelingen, vervat in het voor woord II van de catechismus, worden aldus gewijzigd: „In de zesde en zevende klas moet de officiële catechismus in zijn geheel worden gebruikt. De vragen echter, Waarvoor geen klasse-cijfer is ge- Plaatst, worden in de verschillende klassen wel besproken en verklaard, maar behoeven niet letterlijk geme moriseerd te worden. In het zevende leerjaar geldt ditzelfde ook voor de vragen met het klassecijfer 7. Wordt het zevende leerjaar door de leerlingen op een andere dan de lagere school doorgebracht, dan moet ook daar het verklaren van de catechismus cn het memoriseren voor zover hoven is voorgeschreven tot de leerstof van dat jaar worden gerekend". Vervolgens worden de vragen opge somd, die niet meer van buiten behoe ven te worden geleerd; liet zijn er 108 in getal. Omtrent de verdere plannen van de bisschoppelijke commissie en omtrent de adviezen en voorstellen, welke zij aan het episcopaat zullen doen of heb ben gedaan, is niets bekend. is Sesehapen de secundaire ar beidsvoorwaarden te verbeteren (verdub- e ing vakantietoeslag en verlenging van de vakantie), dat aflopende collectie ve arbeidsovereenkomsten bij de huidige spanning op de arbeidsmarkt steeds op gevolgd plegen te worden door voor de werknemers gunstiger overeenkomsten en dat op 1 januari 1957 een loonsverho ging noodzakelijk zal zijn als compensatie voor de premie voor de definitieve ouder domsvoorziening en een huurverhoging van 25 procent. De vertegenwoordigers van de vakcentrales in de S.E.R hebben tegen de aanvaarding van dit uitgangs punt gestemd. Tijdens de discussies heb ben zij heftig geopponeerd tegen de loonquote 19491952 als basis voor het ruimte-onderzoek. Bij eventuele loonon derhandelingen in de Stichting van de Arbeid zullen zij deze basis niet accep teren. Het amendement om de loonquote 1949—1952 als uitgangspunt te aanvaarden is het enige van de stroom van amende menten op het ontwerprapport van de commissie lonen en prijzen, dat gisteren in de besloten S.E.R.-vergadering een meerderheid heeft kunnen verwerven Zoals men weet was de zitting van giste ren een voortzetting van de vergadering van verleden week Vrijdag, toen men niet verder is gekomen dan tot algemene beschouwingen over het ontwerprapport. De vergadering heeft uitgemunt door verwardheid en heeft tot 's avonds bij achten geduurd. Zoals men weet waren er in het ont werprapport drie uitgangspunten naar voren gebracht, n.l. de loonquote 1949 1952, op basis waarvan er geen achter stand becijferd kon worden, "de situatie in oktober 1954, op basis waarvan men kon concluderen tot een grote ruimte, die niet geheel opgevuld zou worden door de te verwachten looncompensatie per 1 januari 1957, en een tussenstand- punt, op grond waarvan men een kleine achterstand berekende, die per 1 januari 1957 automatisch zou verdwijnen. De Stichting van de Arbeid had in een aanbevelingsbrief de situatie in oktober 19a4 als uitgangspunt aanbevolen. Maar de werkgevers in de S.E.R. wilden deze verschuiving van de oorspronkelijk afge sproken basis niet aanvaarden. Vele kroon-leden hadden wij maakten ver leden week reeds melding van de be schouwing, welke dr. Holtrop, de presi dent van de Ned. Bank, hierover heeft gehouden op wetenschappelijke gron den overwegende bezwaren tegen de door de stichting voorgestelde basis. De regering zal nu van de S.E.R. aan geboden krijgen een ruimte-rapport, waarin een scala van standpunten ten aanzien van de ruimte en de middelen •om haar weg te werken is geëtaleerd en waarin slechts één conclusie is vervat, die er aanspraak op kan maken een meer derheid te hebben verworven. Van de zijde van het secretariaat van de S.E.R. vernamen wü nog, dat het ont werprapport thans geheel herschreven zal moeten worden om tot definitief rap port te worden, zodat het waarschijnlijk niet vóór het einde van de volgende week aan de regering zal kunnen worden aan geboden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de regering na bestudering nog advies zal vragen aan de Stichting van de Ar- beid. Ook is het mogelijk, dat in de stich ting uit eigener beweging onderhandelin- 1 gen tussen werknemers en werkgevers j zuilen worden geopend. Wat daarvan het resultaat kan zijn, kan niemand nog voor- spellen, want in dit college, waar directe onderhandelingen plaats vinden tussen werkgevers en werknemers, spelen ande re dan wetenschappelijke overwegingen ook een zeer grote rol. Met het S.E.R.. rapport in de hand zal de regering tegen over eventuele voorstellen van die kant echter wel een zeer voorzichtige houding aannemen. nodig geworden om de „oude lijn" geheel van de steeds drukker wordende lijn naar Hoek van Holland te scheiden, zullen naar verwacht wordt, in de eerste helft van 1959 gereed komen, ongeveer gelijk tijdig met de in Rotterdam ondernomen verbeteringen. Hiervan is het nieuwe Centraalstation zo ver gevorderd, dat men rekent in het voorjaar van 1957 hier mee klaar te komen. In het midden van dit jaar zal de nieuwe halte Sloterdijk, die ten behoeve van Amsterdam-west is gemaakt, in dienst worden gesteld. De plannen voor stations in de nieuwe wijken van Den Haag, liggen nog in een verdere toekomst. Vermoedelijk zal hier eerst Moerwijk aan bod komen. De spoor wegdirectie heeft voorts nog andere toe komstplannen voor de Residentie in stu die, die o.m. een verlaging van het station S.S. een mogelijke doortrekking van de lijn van S.S. naar Kijkduin omvatten. De verlaging van liet station zou het moge lijk maken, de hier geprojecteerde rond weg over het station te voeren. Tegelijkertijd wordt :e uitbreiding van de automatische beveiliging van het tra ject met daglichtseinen voortgezet. Het traject HaarlemDen Haag zal begin 1957 geheel van automatische seinen voor zien zijn. Op zeven plaatsen zullen ook de overwegbomen voortaan automatisch worden bediend. Ook in Noord-Brabant en Limburg naderen belangrijke spoorwegwerken hun voltooiing. De grote werken in Eindhoven, met die in Rotterdam de grootste, die na de oorlog zijn onderno men, komen in de aanstaande zomer gereed. Het nieuwe station van Venlo, een van de grootste goederenstations van het land, zal in de zomer van 1957 gereed komen. De elektrificatie van de lijn Eindho venVenlo zal op 3 juni van dit jaar in gebruik worden genomen. Op dit. traject heeft men bovendien een eerste proef ge nomen met de modernisering van de spoorbaan zelf. De rails zijn over een grote afstand met betonnen dwarsliggers uitgerust en aaneen gelast, waardoor de reiziger de indruk krijgt, „op fluweel" te rijden. Ook hier is de beveiliging geheel geautomatiseerd. Ook de vernieuwing van het station Breda, .net daaraan ver bonden aanleg van vrije kruisingen en de vervanging van de spoorbrug over de Mark komt naderbij. In Tilburg begint men dit jaar met de verlegging van de spoorlijn naar Baarlé-Nassau en de aan leg van een nieuw goederen-amplace- ment. Daarna zal in deze stad in 1958 kunnen worden begonnen met de eigen lijke grote werken, die hier zijn voorge nomen om kruisvrije overgangen te ver krijgen. Met ingang van 1 maart zullen in de Bisdommen Haarlem en Rotterdam voort aan de drie Weesgegroeten, welke tot op heden werden gebeden „opdat gemeng de verkeringen en gemengde huwelijken worden voorkomen" door een ander ge bed worden vervangen. Dit gebed omvat thansalle gezinnen, terwijl het ook vol doende wijst naar de eenheid van Geloof en liefde, die men verhoopt voor het hu welijk en voor de verkering. In alle kerken zowel in het bisdom Haarlem als in het bisdom Rotterdam, wordt van nu af na elke mis het gebed: „Kom, Heilige Geest" gebeden. Dit zal men blijven doen totdat de nieuwe bis schop van Rotterdam is benoemd en gewijd. De letterlijke tekst van het gebed is als volgt: „Bidden wij voor onze gezin nen en toekomstige gezinnen". Priester: „Almachtige Vader, geef dat alle gehuw den in de eenheid van het Geloof en de ware liefde tot God en tot elkander hun tij delijk en eeuwig geluk mogen vinden". De gelovigen: „Wij bidden u, verhoor ons". Pr.: „Dat allen, die zich op het huwelijk voorbereiden door Uw genade gesterkt, gaaf naar lichaam en ziel, die eenheid V3n Geloof en liefde oprecht mogen na streven". Gel.: „Wij bidden u, verhoor ons". Pr.: „Jezus, Maria en Jozef". Gel.: „Beschermt onze huisgezinnen". De lijdensmeditaties in het K.R.O.- programma worden dit jaar gehouden door pater mag. A. H. Maltha Ó.P., van het Albertinum te Nijmegen. De uitzen dingen geschieden uit de St.-Barbara- kapel in de studentenparochie te Delft. In het Zuiderziekenhuis in Rotterdam is vannacht, geheel onverwacht, de minis ter van Justitie, mr. L. A. Donker, in de ouderdom van 56 jaar overleden. Zoals men weet, had hij zondag j.l. een ernstige hartaanval gehad. Dit was niet de eerste maal, maar evenals vroeger scheen het aanvankelijk, dat de patiënt ook ditmaal zijn kwaal gemakkelijk te boven zou komen. Zo dacht hij althans aanvankelijk zelf en hij stelde zich voor, met spoed weer aan het werk te kunnen' gaan. Gisteren evenwel achtte de genees heer het om bepaalde redenen beter de heer Donker in het Zuiderziekenhuis te laten opnemen. Er werd toen bij gezegd, dat dit geen ongerustheid behoefde te verwekken. In de loop van de dag even wel verergerde de toestand plotseling en niets mocht meer baten. Vannacht is de minister overleden. Mr. Donker origine. Op 7 september 1899 werd hij in Almkerk geboren. Zijn hbs-opletding kreeg hij in Gorinchem en ln 1920 deed hij staatsexamen Daarna ging hij aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam rechten studeren. Binnen vier jaar had hij de meestertitel verworven en hij vestigde zich toen (in 1924) als advocaat en procu reur te Rotterdam. Weldra bewoog hij zich hier ook op politiek terrein, hetgeen tot gevolg had, dat hij bij eerstvolgende verkiezingen voor de SDAP zitting kreeg in de ge meenteraad van de Maasstad. Van toen af aan onderscheidde hij zich hier door zijn scherpe geest en zijn werkkracht. Zo kwam het dan ook dat zijn parti hem in 1931 kandideerde voor de Prov. Staten van Zuid-Holland, waarin hij vaD toen af zit ting kreeg. In 1935 kwam daarbij nog het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Na de oorlogsjaren, gedurende welke hij zich een Nederlander van de rechte soort toonde, vond zijn juridische en par lementaire inzicht wel zeer duidelijk er kenning, doordat hij uitverkozen werd tot voorzitter van de parlementaire en quête-commissie. Ook van de Raad voor het Rechtsherstel zag hij zich het presi dium opgedragen. In deze functies heeft hij onnoemelijk veel werk verzet Bovendien volgde hij in 1951 jhr. van der Goes van Naters op als voorzitter van de fractie der P.v.d.A. in de Tweede Kamer. In 1952 zag hij zich voor de zware taak gesteld, een kabinet te vormen Hij slaagde echter niet daarin doch in het kabinet dat na hem dr Drees formeerde kreeg hij zitting als minister van justitie. Hoe serieus hij deze taak opvatte is aan iede> bekend. Nederland verliest in hem een uiterst bekwaam en integer minister. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aier, heeft een prijs van 2250,— uitgereikt aan ir, H Feis, boord werktuigkundige in dienst van de maat schappij, voor een technisch idee, dat deze heeft opgevat en uitgewerkt en dat voor de K.L.M. eo aanzienlijke kosten- was een Brabander van1 besparing met zich brengt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1