Internationale verkenning onder barre "omstandigheden Antarctica - weer„toonaangevend voor andere werelddelen ZATERDAGSE MIJMERINGEN Vier kinderen helpen een voormalige *ST ZATERDAG 4 FEBRUARI 1936 PAGINA 3 Er zit een „bonk" avontuur in de wedren naar de Zuidpool, welke dit jaar aangevan gen is, doch misschien pas laat in het volgend jaar heslist zal worden. Op het ogenblik is er nog niet zo seel veel hekend over de moeilijkheden, welke de verschillende expe dities moeten overwinnen en welke gevaren daarbij getrotseerd worden. Het schip van de Britse expeditie, de „Theron is zoal- men heeft kunnen lezen, bijtijds aan het gevaar ontsnapt, 'n hele Zuidoolwinterp lang in 't pakijs vastgevroren te moeten blijven zitten. Op het laatste- nippertje het was intussen toch nog een speling van twee dagen wj8t het open water te bereiken. Inmid dels het had slechts dank zij uit helikopters gegeven aanwijzingen een vaargeul kun nen vinden, waarin nog herhaaldelijk het ijs moest worden weggekapt of opgeblazen. Dat elke man in het Zuidpoolgebied vijfhonderd gulden per dag kost, hebben ive in ons vorig artikel reeds aangestipt. We kunnen hieraan toevoegen, dat de „Operation Deepfreezezoals het code woord voor de Amerikaanse expeditie luidt, voorlopig tien miljoen dollar zal kosten. Er nemen in totaal niet minder dan zestienhonderd man aan deel en op hel eeuwige ijs zullen verschillende dorpen gebouwd worden. De „Operation Deepfreeze(Operatie Diepvries/ werd in het Zuidpoolgebied met een korte plechtigheid ingezet. Zes kilometer ten zuiden van de Golf van Kainan trad. nadat de ijs- breker Glacier 1 hen op het ijs had afgezet, een twaalftal pioniers van de Amerikaanse marine, in een speciale, gele Pooiuniform gekleed, bij ven vlaggestok aan. Admiraal Byrd hield een korte toespraak, waonn hij herinnerde aan het doel van de expeditie en zijn vertrouwen uitsprak m het slagen ervanHierna gingen de sterren en strepen de mast in. Een werk met veel risico's. De Amerikaanse expeditie verloor reeds een man, die met een zwaar stuk materiaal in de sneeuw weg zakte en niet gered kon worden. Ondanks alle moeilijkheden en gevaren, waaraan ook de bemanningen der verkenningsvliegtuigen bloot staan, wordt het werk hardnekkig en schier in alle stilte voortgezet. Het voor naamste lawaai is het geknetter der radio zenders en de er bij behorende apparaten. Verslaggevers van de grote Amerikaanse en Europese persbureaus zenden geregeld be richten naar de bewoonde wereld. Deze be richten zijn inmiddels slechts flitsen van een imponerend gebeuren: een der grootste ondernemingen, welke de mensheid ooit bij het openleggen van een onbekend en ontoegankelijk stuk van de wereld onder nomen heeft. - - De Zwarte Adelaar zweefde eens door circustenten, maar... De armen zorgen voor de armenDit zou óók boven dit ver haal kunnen slaan. Kleine armen, wie het thuis aan heel wat ont breekt, zien iedere dag toe, dat het een arme vromv aan. zo weinig mogelijk ontbreekt. Veel kunnen ze niet doen, de vier kinderen uit de armenbuurl van Verona, maar zonder twijfel hebben ze „de Zwarte Adelaarhet leven gered,. Het is een verhaal, dat een melodramatisch filmwerk zou kunnen worden. Een film werk vol schrille tegenstellingen, die thans voor Teresa Bonazzo nog slechts in haar herinnering bestaan, welke reeds aan het vervagen was, door de grote ellende, jaren achtereen doorgestaan. Observator Pauselijke hulp Bisschop de straat op Verderfelijke methode Onderwijzers over En morgen? Harry Prikker, n* de n. s- :ge K. ie li te a- ur op in. ïr. er. tii- ic- ve je ro- alf in ;r- ng. »ke cht im :ht na ;t- de P. n- ig- ras het [en hij >ok in ;on yea ?e- •re- oet slfs pa- dat ekt len ns- de- die >ro- met >9 van ens we- het eer den der l of sta- een >en- end lu— dit als dan op be- al >pel da- Itijd /in- van lie fer- eld. be- roor iel's de H, lan- ilijk aan- lerd jon- pge- /en- i ze aco- voor een 8 j.). nin- ook en kap. aven irden mer- Von- urge- 'Ha- itraat Wit- door aren- rove- omen singel ;mid- igers. (Tast i Snip 1—5.30 t Ja- Rott. incki, (Tast met ivieff, i.m.v. l.) - ntraal: Ma- ve me '15, de Chtku Trnje 'assage J) - Tarzan folw.)» v.). WONINGBOUW aan de Zuidpool Op dezelfde plek werd de basis Aittte America V" ingericht. Ze zal ultV®Y"" tien uitstekend ingerichte huizen be. en indien mogelijk vier jaar lang hoofdkwartier voor de Amerikaanse peditie dienen, die nog enkele andere Mensen en dieren hebben veel te lijden op de uitputtende tochten over het eeuwige ijs. Men ziet hier een deelnemer van een Franse expeditie door Adelie-land vóór zijn vertrek en bij zijn terugkeer. Tevens een der eskimohonden van de expeditie vóór en na de sledetocht van 400 km. verscheept Amerika voor elke soldaat over zee zeven ton kunnen worden gebracht. Reeds In decem ber zijn grote transportvliegtuigen van Nieuw - Zeeland naar het Zuidpoolgebied gevlogen, een non stopvlucht van drie dui. zend kiiometer. Ze verrichtten een behou den landing op het vliegveld langs de McMurdo-straat. De Sovjet-Russische expeditie, waarvan we de vorige maal in het kort gewaag den, is zelfs nog groter dan de Ameri kaanse. Ze bestaat uit 2480 man. Haar bedoeling is het, een dorp van 18 huizen te bouwen, speciaal voor het Poolge bied ontworpen. Bii de constructie werd „Staliniet" gebruikt, een kunstmatig vervaardigd materiaal, dat een geweldi- j ge weerstandskracht moet bezitten. Ze be- i schikken over twee ijsbrekers en twaalf kleinere verzorgingsschepen. De 12.500 ton grote ijsbreker „Ob" heeft zich reeds een weg door de ijsvelden van de Farr- baai gebaand. Wat de Britse expeditie betreft, deze wordt in samenwerking met Austra liërs en Nieuwzeelanders ondernomen. De NieuwZeelanders Sir Edmund Hil lary, de veroveraar van de Mount Eve rest, behoort tot de leden van de expedi tie. Evenals de Sovjet-Russen zijn de Engelsen nogal geheimzinnig met hun planrjen, zulks in tegenstelling met de Amerikanen, voor wie reclame en publi citeit als het ware een tweede natuur zijn geworden. Toch werden bijzonder heden over het definitieve plan bekend gemaakt, waarover men het eens is ge worden. De Britten willen nl. proberen, zoals we de vorige maal aanstipten, om het Zuidpoolcontinent dwars over te ste ken. Tot nu toe is dit nog nimmer ge beurd, zelfs niet door vliegtuigen. Men bracht het tot de Zuidpool en keerde daar na weer op ijn basis terug. De Britten nu willen van de basis in de Vahselbaai in de Weddell Zee starten en via de Zuid pool de basis in de McMurdo-straat berei ken. De Amerikanen hebben hun te dien aanzien reeds de nodige medewerking toe gezegd. Trouwens, Amerikanen en Brit ten hebben beiden het voornemen, gedu rende het Geofisische Jaar aan de Zuid pool een observatorium in te richten. Men wil er weerkundige waarnemingen doen en trachten vast te stellen, of het weder aan de Zuidpool en de felle stormen, die er vaak heersen, invloed op het weer op heel de aardbol uitoefenen en de klima tologische omstandigheden in andere we relddelen ongunstig beïnvloeden. Het wordt wel vermoed, dat Antarctica in be langrijke mate spelbreker is, doch zeker heid hieromtrent bestaat absoluut niet. In dien de Britten erin slagen, de basis aan de McMurdo-straat te bereiken, zullen ze de plek weerzien, vanwaar Shackleton en Scott op hun fameuze Pooltochten start- Met deze sleden, voorzien van rupsbanden, die veel weg hebben van kleine tanks de Amerikanen noemen ze „tractor trains' gaan de mannen van admiraal Byrd het Zuidpoolgebied verkennen. Ze werden reeds met succes gebruikt tijdens de Zuidpoolexpeditie van Byrd in de jaren 1946-47. De bedoeling is, ditmaal tussen Nieuw Zeeland en „Klein Amerika" een lucht brug in stand te houden zodat er toch enige communicatie is en indien nodig ten. Ze moeten intussen 1750 mijlen onbe- aanvullende materialen naar de bases kend en moeilijk begaanbaar terrein door kruisen. Hun route loopt niet over het smalste, maar ook niet over het breedste gedeelte van het zesde continent, dat zo groot is als Australië en Europa samen. Het is bijna rond. met een brede uitloper van land in de Atlantische Oceaan, waar van het uiteinde het Palmer Schiereiland is, waarlangs de Weddell Zee zich uit strekt. De Britten zullen deze periode, dus tot ongeveer maart, gebruiken voor het in richten van enkele bases en zetten dit werk dan voort in de Zuidpoolzomer van 1956- 67» en willen dan,, indien mogelijk, de gro te „trek" maken. In ieder geval zullen ze, in het volgend jaar. of eventueel in 1958, in de maad februari de basis in de McMurdo-straat beriken. Ze zullen op hun weg ontzaglijke moeilijkheden moeten overwinnen. Im mers, op hun weg zullen ze o.a. de End less Mountains ontmoeten, de Eindeloze Bergen, welke naam wel iets zegt Deze woeste bergrug werd in 1947 door piloten van de Amerikaanse marine ont dekt. Hij is een voortzetting van de Queen Maud Range en zet zich tot bijna aan de Zuidpool voort. Sommige toppen moeten 5.000 meter hoog zijn.. Geen wonder, dat men de Mount Everest-Klim- mer Hillary voor deze onderneming heeft aangezocht.. Hij zal nu een tocht met hondesleden en sleden op rupsbanden moeten maken over het eigenlijke Pool- plateau, dat even groot is als Europa! Indien mogelijk zullen ze langs De Far- rar Gletscher het Poolplateau afdalen. Deze gletsjer is een reusachtige rivier ses zal inrichten. In totaal zullen de elf landen, welke in het kader van het Geo- fijsische Jaar expedities naar het Zuid- poolgebied zonden of alsnog zullen zen- rl' m.eer dan dertig bases aanleggen. De pioniers van de marine zullen in april, wanneer het gros van de deelne mers aan „Operation Deepfreeze" zich uit de barre sneeuwwoestenij zal terug trekken, omdat de onverbiddelijke Zuid- poolwinter dan invalt, in „Klein - Ameri ka" achter blijven. De Kainan Bosch vriest dan volkomen dicht en de pio niers zullen aan alle kanten door ijs en sneeuw omsloten worden. Het is niet de eerste maal, dat een overwintering in het Zuidpoolgebied plaats vindt en ze weten het: hun wachten grote ontberingen. I Honderd vijftig man zal de groep sterk zijn, die het avontuur van een verblijf in de Poolnacht op het zesde, grotendeels on bekende en koudste continent onderneemt. De huizen van „Klein America" en de hui zen van de basis aan de McMurdo-straat welke eveneens bemand zal blijven worden van te voren onder de sneeuw met tunnels verbonden. Maanden achtereen zullen deze tunnels de enige verbindingen vormen. De „garnizoenen" zullen zich niet be hoeven te vervelen, al duurt de Poolnacht lang. Een groot aantal films en honder den gramofoonplaten, alsmede de radio zullen voor de nodige afleiding zorgen Een Poolexpedtie zoals nu door Uncle Sam is opgeest. is naar verkonding heel wat duurder dan de oorlog. Voor elke man, die achterblijft, is dertig ton mate riaal, mondvoorraad etc. aangevoerd moe ten worden. In de Tweede Wereldoorlog ...VUURSLIKSTER De Beardmore-gletsjer, een ont zaglijke massa ijs, die zich van ongeveer drieduizend meter hoogte uit het Zuidpoolgebied naar de z.g. Rossbarrière beweegt. Hij is hon derden kilometers breed en ivordt als de grootste gletsjer ter wereld, beschouwd. van ijs. Ze lopen intussen nog de kans, uit lopers van het gebergte van Vitoria Land op hun weg te vinden. Het Zuidpool Plateau is minder bekend dan de naar onze aarde toegekeerde oppervlakte van de maan! Het blijft voorlopig nog de vraag, of de Britten in de Vahsel-baai een basis kunnen handhaven. Anderen hebben hier lelijke ervaringen opgedaan. Zo b.v. een Duitse Zuidpoolexpeditie onder leiding van dr. Wilhelm Filchner. Deze herdoop te de Vahselbaai eerst in Hertog Ernst- baai en legde daarna een basis aan op tweehonderd meter dik ijs. Ofschoon dit op het water van Poolzee rustte, leek het alleszins veilig. Men had de stellige indruk gekregen, dat het hecht aan het vasteland vastgevroren zat. Maar des nachts het was in februari 1912 wer den de Duitsers ruw uit hun slaap gewekt door een lawaai, dat de indruk maakte, alsof er honderden kanonnen tegelijk wer den afgeschoten, zo verklaarden ze la ter. Het bleek hun, dat de vaste grond onder hun voeten van de hoofdmassa van het ijs was afgekalfd en zeewaarts dreef. Gelukkig bevond hun moederschip zich niet ver van de plaats des onheils en de Duitsers konden het ten slotte bereiken. Ze waren echter hun hele uitrusting kwijt! De Fransen ondernemen, naar men heeft kunnen lezen, eveneens een expeditie in het Zuidpoolgebied. Frankrijk is de eni ge natie, die er op bogen kan, er een per manente nederzetting te hebben. Ze heet Adelieland en ligt recht tegenover Austra lië. In Augustus van het vorige jaar is de status van dit land, alsmede van enkele eilanden in de Zuidelijke Indische Oce aan uitvoerig besproken in de Franse Assemblée, Adelie-land is bijna even groot als Frankrijk zelf, maar er vertoeven sleclvts negentig Fransen, die er een soort kustbewaking uitoefenen en een meteoro logisch station in stand houden. De eigen lijke bewoners zijn een onnoemelijk aan talpinguins. Tot dusver behoorden Adelie-land en de eilanden Kerguelen, Amsterdam, Cro- zet en St. Paul administratief tot het gro te, langs de kust van Afrika liggende eiland Madagascar. Ze zijn er nu van af gescheiden en in een apart verband vere- enigd, dat der zuidelijke en Antarctische Landen. Het heeft een eigen vertegen woordiger bij het ministerie van buiten landse zaken te Parijs in een z.g. Con sultatieve Raad. De kust van Adelie-land werd in 1840 ontdekt door de Franse ontdekkingsrei ziger Dumont d'Orville. Op het eiland Amsterdam leven 1500 koeien in het wild. Het zijn afstammelingen van een jonge koe en een stier, die omstreeks de helft van de vorige eeuw werden achtergela ten. Het eiland Amsterdam is in 1552 ont dekt door Van Diemen en in 1843 onder Franse soevereiniteit gesteld. Ook daar is een meteorologisch station gevestigd. Op en rond het naburige eiland St Paul wemelt het van kreeften. De Crozet-eilanden zijn moeilijk per schip te benaderen en slechts robbenvan- gers wagen het af en toe, er voet aan wal te zetten. Kerguelen is omgeven door klei nere eilanden, in totaal ongeveer 300, met een totale oppervlakte van ongeveer vijf duizend vierkante kilometers. De Fransen hebben tevergeefs geprobeerd, hier scha penfokkerijen op te richten. Het grootste eiland heet Desolation. Dit bewijst wel, hoe desolaat het er is.. Maar wanneer de bedrijvigheid in 't Zuidpoolgebied toe neemt, zullen de eilanden steeds belang rijker worden en voor Frankrijk een waardevol bezit blijken. Waardevol bezit.. De Verenigde Naties hebben er al bij voorbaat van afgezien, hier 'n vinger in de pap te hebben. Uiter aard niet, omdat die te heet zou zijn. Maar secretaris-generaal Dag Hammar- skjoeld vindt, dat hij al genoeg aan zijn hoofd heeft, te veel, om er nog een spruit bij te nemen. Bovendien, Antarctica lijkt hem een weliswaar jonge, maar toch erg temperamentvolle spruit toe De Adeliekust ligt nog juist binnen de Poolcirkel maar het is een der weinige gedeelten van het Zuidpoolgebied, waar zich sinds lange tijd een menselijke neder zetting bevindt. De Fransen zijn wat dit betreft de Amerikanen en Engelsen en Sovjet-Russen een stuk voor. En ook de zeven andere naties, die zoals bekend plannen ten aanzien van Antarctica koes teren, met name Chili en Argentinië. De voormalige circusartiste l eresa Bonazza met de kinderen, die op zich gpnomen hebben voor haar te zorgen. Teresa Bonazzo was eens een bekende circusartieste. Ze reisde met grote cir cussen als Circus Krone en Circus Busch door heel Europa en een groot deel van Afrika. Haar carrière als circusarlies.e begon ze aan de trapéze. Ze was klein en heel licht gebouwd, uiterst lenig en moe dig en verrichtte in de lucht de stoutste toeren. Maar op een kwade dag voelde ze toen ze weer een kunststukje aan de tra péze verrichtte, een stekende pijn in haar rug. Ze wist, dat dit het einde betekende en dit werd haar spoedig door een dok ter bevestigd. Ze had te veel van haar lichaam gevergd, haar ruggegraat was aangetast. Ze wilde het circus evenwel met yaar- wel zeggen en leerde van een vuurslikker diens gevaarlijke en inspannende vak. Als de vrouw, die het vuur verslond maakte ze nog jarenlang furore. Ze liep door de brandende petroleum vaak verwondin gen in haar mond en keel op, doch ze bleef voortgaan tot dit circusberoep haar on mogelijk bleek. Ze was tegelijkertijd op getreden met een „sterke man" die ijze ren kettingen wist te verbreken, een soort boeienkoning. Op zijn aanraden leerde ze zijn trucs, waarvan hij vertelde, dat ze lang niet zoveel inspanning kostten als het leek, alhoewel haar zwak geworden ruggegraat het haar reeds bij voorbaat had moeten verbieden. Ze leefde echter op het applaus van het publiek, kon niet zonder de opwindende sfeer van het circus. Reeds als kind had ze er van ge noten en ze kon er geen afscheid van nemen. Trouwens, ze zou niet geweten hebben wat ze had moeten doen. Huis houdelijke vaardigheden waren haar in haar jeugd nooit bijgebracht. Ze was voor het circus geboren.. Toch kwam de dag, waaro de directies zelfs van de kleinste circussen weigerden haar te engageren. Ze was. geen num- meer meer dat voldoende publiek trok, werd te oud, zeiden ze, al was ze pas veertig. En Teresa Bonazzo ging daar na de kermissen af, in wat we tegen woordig noemen een „éénmansshow". Ze trad in dorpen en de armenbuurten van grote steden op en werd aldus een vrouwelijke „Zampano". Zampano is de „sterke man" uit de het vorige jaar be kroonde Italiaanse film „La Strada", die eveneens op eigen gelegenheid ging wer ken, nadat het circusje, waarin hij op trad, hem niet langer hebben wilde. Deze film heeft ook hier te lande veel belang stelling getrokken. Armoede en ontbering werden schering en inslag voor Teresa Bonazzo. Haar pu bliek kon meestal weinig missen. Het be stond hoofdzakelijk uit kinderen. Ten slot te begaf haar ruggegraat zich tijdens een „voorstelling", ze verloor het bewustzijn en werd naar een ziekenhuis vervoerd. Daar verpleegde men maandenlang het beledigde gedeelte tot Teresa weder, zij het dan met moeite, lopen kon. Ze werd in een armhuis opgenomen, maar ze kon het geregelde, gebonden leven niet uit houden en ging aan het zwerven. In Verona was ze geboren. In Verona wilde ze sterven. De fatale „voorstelling" had ook in Verona plaats gevonden.. Te resa Bonazzo, die de vrijheid zo lief had, dat ze een goede verzorging in een armhuis weigerde, zocht een onderkomen in de oude fortificaties uit de vorige eeuw die in een buitenwijk van Verona liggen. Daar huizen tal van daklozen in donkere gaten tussen dikke muren zonder vensters. Deze verblijven, een soort holen, hebben geen ventilatie, geen licht, geen water leiding. Maar ze kosten niets.. Zo nu en dan houdt de politie er een inspectie om mogelijke gevaarlijke elementen op te spo ren en achter slot en grendel te zetten. Teresa Bonazzo, die steeds moeilijker uit de voeten kon haar ruggegraat was in het ziekenhuis gekramd leefde van een kleine uitkering uit de armenkas te weinig om te leven, te veel om te ster ven. Op de een of andere wijze werden enkele kinderen, drie meisjes en een jon getje. die in de naburigè volkswijk woon den, opmerkzaam gemaakt op de treuri ge toestand waarin de vrouw verkeerde. Ze was niet in staat naar de volkswijk te gaan, waar elke dag in een gaarkeuken soep aan de armsten der armen wordt uitgereikt. De kinderen begonnen met op zich te nemen die soep te halen. Daarna vroe gen ze aan hun ouders en buren om kle dingstukken en schoeisel voor hun be schermelinge. Teresa Bonazzo beloonde hen met boeiende verhalen over haar be wogen circusleven. Aanvankelijk trokken de ouders van de kinderen de waarheid ervan in twijfel. De kinderen geloofden er natuurlijk vast in, zulks temeer om dat Teresa Bonazzo goed kan vertellen. Het bleek de ouders tenslotte, dat ze inderdaad een voormalige circusartieste was en toen namen ze de nog slechts vijf tigjarige maar er veel ouder uitziende en invalide vrouw helemaal onder hun hoede. Aldus zorgen thans de armen voor de armen. De kinderen gaan nog steeds met hun liefdewerk voort en proberen thans een soort vereniging te vormen, wier leden elke 'week een bijdrage zullen leveren voor een bedrag, waarmede Te resa Bonazzo de huur van een kamertje zal kunnen betalen. Want een menslie vende dokter heeft haar gratis onderzocht en gaf haar de raad, zo spoedig moge lijk haar stenen kluis te verlaten. De kinderen een meisje van twaalf, twee meisjes van tien jaar en het vijf jarige jongetje hebben beloofd haar nooit in de steek te zullen laten. K. H. IN ZIJN drang overal waar nood is te helpen, heeft de H. Vader zich ook in het afgelopen jaar niet beperkt tot bepaalde groepen van mensen, maar heeft Hij getracht overal waar onder mensen nood heerste, te helpen. Hij heeft door Zijn acties van 1955 onge veer een half milliard lire verdeeld. Hem hebben in het afgelopen jaar enkele tienduizenden verzoeken om hulp bereikt. Alsjeblieft, wanneer we de lire om rekenen in Nederlands geld, betekent het, dat drie miljoen werd weggege ven. „IK ZAL, zoals vroeger, tot in het verst afgelegen dorpscafé komen, ik zal te vinden zijn in de fabrieken en zowel de kleinste §rensparocliie als de grootste stadsparochie bezoeken". Dit beloofde de nieuwe bisschop van Linz, in Oostenrijk, mgr. Franz Sal Zauner bij het aanvaarden van zijn herderlijk ambt. Mgr. Zauner zei- de echter, dat het succes van zijn geestelijk leiderschap zal afhangen van de totale inzet van zijn mede broeders-priesters. De nieuwe bis schop waarschuwde voorts tegen de materialistische levenshouding van brede lagen der bevolking. Mgr. zal echter ook op een aantal actieve leken kunnen rekenen, want zonder organisatiebindingen is de ar beid niet zo eenvoudig. HET POOLSE weekblad „Tygodnik Powszechny", dat nog steeds de naam katholiek draagt, meldt dat in Polen per jaar gemiddeld 600.000 vrouwen door abortus haar zwangerschap af breken. Het blad verwacht, dat dit aantal nog aanzienlijk zal toenemen, nu Polen in m rolg'ng van de Sovjet- Unie de abortus officieel heeft toege staan. Tegenover 600.000 gevallen van abortus staan per jaar 800.000 levend geboren kinderen. De kindersterfte is nog zeer groot; 12,5 pet der kinderen sterft beneden het jaar. De woning bouw is minder dan de bevolkings aanwas. Bovenstaand rapport doet een mens weer ijzen. Er zijn wanhoops-om- standigheden, maar wat een verant woordelijkheid bij die daden en wat een zware verantwoording later. DE ONDERWIJSINSPECTIE in We nen heeft met de moeilijkheid te kam pen, dat door de aanhoudende terug gang van het geboortecijfer, binnen afzienbare tijd een groot overschot aan onderwijskrachten zal optreden. In het begin van het schooljaar 1955-1956 kon men reeds duidelijk in de eerste klassen een teruggang van leerlingen opmerken. De kinderen geboren tus sen september 1940 en september 1941, „een kinderrijk jaar" voor Oostenrijk se verhoudingen, verlieten de school, terwijl slechts weinig kinderen gebo ren in 1948 en 1949 op school kwamen. Dientengevolge zullen binnen weinige jaren 2000 onderwijzers zonder werk zijn. Gaat Oostenrijk ook de weg van Frankrijk opmeer doodkisten dan wiegen? Wenen blijft vandaag Wenen niet meer. MORGEN is het weer Zondag. Zon dag Sexagesima, met het befaamde epistel over de verscheidene soorten zaad. Er is wel gelegenheid tot zelf onderzoek. Voor de rest een heerlijke zondag met het pientere gelaat van een K.V.P.-er, die begrijpt, dat propa ganda bij de verkiezingen geld kost en dat er dus dubbeltjes op tafel moe ten komen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3