met melk meer mans In 1958: nieuw gevechtstenue Huis Fath: portefeuille- en klokrokken Het ene gat met het andere gestopt Het argeloze PARIJSE VOORJAARSCOLLECTIES HAMEAGELEI Amerikaanse verkopen van over tollige zuivelproclukten Vorst gaat nog niet verdwijnen Groene lange onderbroeken voor het leger Halve eeuw garnizoen Ede Vierde scliaclit „Emma" spoedig in bedrijf Donkerblauw de hoofdkleur Grote gezinnen in vrijwillige ziekenfonds verzekering gedupeerd M. D0MMERING ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 PAGINA 4 JONGEN NIET VAN SCHAATSTOCHT TERUG, GEKEERD In een wak gereden? HUWELIJK GING NIET DOOR OPOE VELDHOEN TE APELDOORN OVERLEDEN Op 1 Mei: Viering in augustus Dit jaar op 1 mei zal het vijftig jaar geleden zijn, dat te Ede in de kazernes bij 't huidige station Ede-Wageningen de eerste militairen onderdelen was het 11e regiment infanterie, afkomstig uit de garnizoenen Bergen op Zoom, Utrecht en Arnhem gelegerd werden. Later, op 1 april 1913, werd daaruit het 22e regiemnt infanterie geformeerd en de huidige mi nister van Oorlog, ir. C. Staf heeft als geboren Edenaar bij hel 22e r.i. gediend. ALCOHOL BIJ SNEL VERKEER Een maand geëist tegen autobestuurder NIET IN STRIJD MET RICHTLIJNEN DER F.A.O. door l A<1 verten uej 4 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN PwbUtoti# Ntdclond» 2u>«elbureou, 'j Grovenhag* 48. Kort geleden heeft minister Staf er de Tweede Kamer van op de hoogte gesteld, dat in 1958 een nieuwe gevechtskleding bij de landmacht zal worden ingevoerd. De „Militaire Spectator" van deze maand geeft over deze kleding thans enkele ge gevens. De invoering ervan zal geleidelijk geschieden en in eerste instantie zullen de parate onderdelen er mee worden voor zien. Het is niet mogelijk gebleken de ge vechtskleding met het uitgaanstenue te combineren. De gevechtskleding is tevens regen-, doch niet tevens gaskleding. Voor wat de bescherming tegen de kou betreft, is men uitgegaan van het principe, dat veel lagen meer bescherming bieden dan dikke kleding. Het nieuwe gevechtstenue is gebaseerd op Amerikaanse en Britse ervaringen. Hoewel men op enige punten in verband met de mogelijkheden van de Nederlandse industrie moest afstappen van de buiten landse modellen (minder luxe!), komt het nieuwe tenue in grote lijnen overeen met het Amerikaanse „new wet/cold uniform". Het ondergoed wordt olijfgroen, het win- terondergoed zal halfwol, halfkatoen zijn met lange mouwen en pijpen. Tussen onder- en bovengoed komt een tussenlaag, bestaande uit broek en blouse. In de overblouse kan een molton binnenvoering worden geknoopt. De kleding is (i.v.m. warmteregeling niet 100 pet. waterdicht, doch snel drogend. Over de helm wordt een capuchon met oorkleppen gedragen, de veldpet is gelijk aan de bestaande. De hoge schoenen zijn van Amerikaans model (Boot Russet) en over de handschoenen, die drie i.p.v. vijf vingers hebben, wat een grotere bescherming tegen de koude geeft, wordt nog een tweede handschoen gedra gen. Er zijn bij het tenue verschillende com binaties mogelijk, b.v. alleen overbroek en overblouse of alleen tussenbroek en tus- senblouse. De laatste combinatie wordt met de veldpet het kazernetenue. (Van onze correspondent) In Leek (Gr.) is het tienjarige zoontje Geessienus van de melkboer M. Smit, niet van een schaatstocht in de ouderlijke wo ning teruggekeerd. Honderden inwoners van Leek hebben gisternacht met lan taarns het Leekstermeer afgezocht en de sloten en landerijen rondom Leek, toen men uit de verwarde verhalen van kin deren opmaakte, dat de jongen met vriendjes naar het Leekstermeer was ge gaan. Volgens een der jongens was Gees sienus moe geworden en aan de kant gaan zitten. Na lang en ingespannen zoeken heeft men gistermiddag geconcludeerd, dat de jongen in een wak gereden moet zijn. Rijkspolitie uit Leek en Roden zijn toen aan het dreggen gegaan. Leidsters van de Pakistaanse vrouwen beweging hebben gisteren te Karatsji de woning van een 17-jarig weesmeisje be stormd om haar te beletten in het huwe lijk te treden met de 55-jarige religieuze leider, Pir Mateen. Een oom van het meisje, een volgeling van Mateen, had in het huwelijk toegestemd, maar veran derde van inzicht, toen hij de vrouwen op zijn huis zag afkomen. (Van onze correspondent). Op ruim 100-jarige leeftijd is te Apel doorn overleden de weduwe C. J. Veld- hoen-De Groot. Opoe Veldhoen, zoals men haar in Apeldoorn kent, vierde 6 december j.l. haar honderdste verjaardag en was de oudste inwoner van „De Parel der Veluwe". De teraardebestelling heeft maandag a.s. op de begraafplaats „Heidehof' te Ugchelen plaats. Men bezint zich thans op plannen om bet komende Jubileum in grote stijl te her denken. De parade op Koninginnedag (30 april) zal er een van bijzonder formaat zijn, omdat men dan juist aan de voor avond staat van de e' olijke jubileum datum. De feestelijke viering wordt even wel midden in het vakantieseizoen gehou den van 6—11 augustus. De vierde schacht van de staatsmijn „Emma" te Schinnen gaat een belangrij ke gebeurtenis tegemoet. Binnenkort zul len door de schacht, waar rondom nog volop bouwbedrijvigheid heerst de eerste valstenen naar beneden worden gelaten Voorlopig zullen dit nog maar 400 ton per dag zijn. Binnen betrekkelijk korte tijd zal deze hoeveelheid vele malen groter zijn. De voorbereidende werkzaamheden voor de inbedrijfstelling van de vierde schacht van de staatsmijn „Emma" zijn reeds in volle gang. Het brekergebouw is zo goed als klaar en heeft reeds proefgedraaid. In de noordelijke laadplaats is men volop bezig aan de aanleg van de opstuurinrich- ting, de vulinrichting en de aansluiting van de sporen. Een en ander zal in de loop van maart gereed komen. Vrij spoe dig daarna zal de vierde schacht van de staatsmijn Emma in bedrijf kunnen gaan. Zcsr-ost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cnrr'spondentie uiterlijk ter post moet zon bezorgd staan ac lier de naam van het sch:p vermeld. Argentinië: m.s. „Urugual Star '7 £ebr.) m.s. „Uruguai" (9 febr.): Brazilië: m.s, Uruguay Star" (7 febr.), m.s. „Uruguay" 9 febr.)Canada: m.s. „Seveseas" (6 febr.), m.s. .Prins Willem van oranje'' 19 febr.); Chili: via New York (S ferb.l: Indonesië: s.s. „si- langan" (9 febr.) Ned. Antillen: m.s. „DoUs (6 febr), s.s. „Bennekom" (7 febr.): Nie'iw- Zeeland: via Engeland (11 febr.): Suriname: m.s. „Amazonas" '8 febr.): Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. Bloemfontein i7 febr.) m.s. „Carnavon Castle" (11 febr.). De procureur-generaal bij het gerechts hot te A'dam heeft gisteren een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid gevraagd tegen de 45-jarige ir. W. v. d. B. uit Haarlem, omdat hij op 20 september j.l. in de late avonduren in Heemstede een aanrijding had veroorzaakt, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde. De berijder van een motorrijwiel had daardoor een hersenschudding opgelo pen. De rechtbank te Haarlem had hem hiervoor veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en 5 jaar ontzegging. De verdediger vond, dat zijn cliënt uitermate voorzichtig had gereden en met misschien iets te veel zorg het kruispunt PauwwegHerenweg was overgestoken. Hij vond een geheel voorwaardelijke straf op zijn plaats, temeer omdat zijn cliënt eigener beweging had besloten niet meer te zullen rijden Kort na de behandeling van zijn zaak voor de Haarlemse recht bank had hij bovendien een ernstige hart aanval gekregen. Ook met het oog hierop bepleitte de raadsman de uiterste clemen tie. Arrest 17 februari a.s. BIJ FATH waren giste ren voor tienen de sto res naar beneden gela ten en de dunne overgor- dijner dicht, getrokken uit vrees. dat men van de overkant de collectie zou afloeren. Een zee van elek trisch licht keek ons in de ogen. tot het met een plof uitging en wij tn het half duister kwamen te zitten, net een paar minuten voor de collectie moest begin nen. De „Electrtcité de France", zoals een ver koopster aankondigde, zpu onmiddellijk komen Of wij maar geduld wilden heb ben. Nu, geduld hadden wij. Een heel uur later werden dP stores opgetrok ken, de gordijnen wegge- sèhoven en bij bet schame le daglicht van een februa ridag met sneeuwlurht be gon c'e collectie te lopen. Het hele huis Fath was In beroering en het was dan ook werkeliik zielig tn zo'n belichting te moeten tonen Toen de collectie zowat op de helft was ging het licht weer aan, de verkoopsters herademden en alles ver ben verder vlot. He) huis Fath komt met portefeuille- en klokrok ken, die een weinig wijd om de heupen staan en ver der recht lopen De lijven zitten ontzettend strak, werkelijk Ingeperst. Over het breed van de buste zijn zakies of tenminste de le vers van zakjes ingezet over een naad, die tn de breedte over he) lijfje loopt. Van die zak)es af lopen een of meer naden naar het middel Alle modellen heb ben deze snit. De buste zit dus hoog. De mouwen worden ver op de schouders Ingezet en het middel lijkt, hoger te zitten dan het eigenliik doet In vloed van de „Restauratie" zegt madame Fath De jas sen hebben van achteren op de schouders aan iedere kant een plooi die onge veer op taillehoogte weer dichtgestikt Is. Enkele mantels, vooral bontjassen, hebben van achteren tot bover aan toe een split Zij zijn e'genlijk op de rug ge heel in tweeën gedeeld en worden daarom „mantels van °t.-Maarten" genoemd Deze modellen werden voornamelijk ontworpen voor aar die haar wagen zelf besturen. Hier sluiten de mantelpakken het middel. AUe hebben een verticale naad over de borst en de schoten vallen rond Donkerblauw en nog eens donkerblauw, altijd met een Hein wit detail. Dit kan "vengoed een strik, kraag of een iabot zijn Al le hoeden zijn aardig de meestr. geïnspireerd op de toque van rechters, maar minder hoog en wat in de breedte gerekt. Deze col- lectlp heeft iets vrolijks en jeugdigs. maakt ruwe handen In één nacht gaai en zacht Op vragen van de heer Vondeling, lid van de Tweede Kamer, m.b.t. de verkoop van zuivelprodukten door de Ver. Staten heeft de minister van landbouw mede gedeeld, dat voor deze verkopen een gun stig ogenblik is uitgekozen. De minister merkt o.m. op, dat ten ge volge van o.a. het teruglopen van de melkproduktie in een groot deel van (Van onze weerkundige medewerker) Door de zwakke wind uit noordelijke richting komt overdag iets minder koude lucht van zee de kustprovincies binnendrijven. Hierdoor steeg het kwik gister middag plaatselijk aan de kust tot 2 k 3 graden boven het vriespunt. Alleen in Limburg bleef het de gehele dag licht vriezen. In de algelopen nacht werd in het gehele land weer lichte vorst waargenomen, terwijl in de morgenuren de tem peratuur in het noorden en oosten van Nederland nog tot 8 gr. L. daalde. er~ der oostelijk werd strenge vorst waargenomen. Zowel in Bremen als in Hamburg Grote veranderingen komen er nog niet voor in onze naaste omgeving, maar boven Scandinavië begint de luchtdruk wat te dalen. Hierdoor zal er met veel koudere lucht meer worden aangevoerd maar de vorst, die wij ln onze omgeving hebben kan zich ook tot begin volgende week nog handhaven Alleen overdag kan enkele graden dooi voorkomen. Dit voornamelijk in de kustprovincies, maar 's nachts is op vele plaatsen matige vorst, in het noorden en oosten van ons land mogelijk tot 10 gr. onder het vriespunt te verwachten. Overdag zullen waarschijn lijk flinke zonnige perioden voorkomen, zodat dit ideale winterweer ons een mooi weekend belooft. Europa en in het bijzonder in West- Duitsland de vraag naar boter in de af- gelopien weken groter is geweest dan in de overeenkomstige periode van het vo rige jaar, waardoor de prijs een opgaande beweging heeft vertoond. De Nederlandse exporteurs hebben hiervan volledig ge bruik kunnen maken, terwijl ook de hui dige vraag, o.m. uit West-Duitsland' nog zeer bevredigend is te noemen. Door de Ver. Staten blijkt derhalve een gunstig ogenblik uitgekozen te zijn voor de verkoop van een gedeelte van hun overschotten aan boter aan Frank rijk en West-Duitsland, terwijl bovendien deze afzetten slechts een zeer gering per centage vormen van de wereldhandel in boter en een klein gedeelte uitmaken van de importbehoeften van West-Duits- iand en Frankrijk. Vanuit Nederlandse gezichtshoek ge zien. worden de recente verkopen door de V.S. dan ook niet in strijd geacht met de richtlijnen van de Voedsel- en Land bouworganisatie van de Ver. Naties (F.A.O.) voor de afzet van overschotten. De vraag in hoeverre de normale bo- terexporten van andere landen geschaad worden, vormt nog onderwerp van dis cussie in deF.A.O.-commissie voor de af zet van agrarische overschotten. Dene marken en Nieuw-Zeeland menen nl. dat er wel gevaar bestaat voor hun normale export. Indien zulks zou komen vast te staan, zal Nederland zich zeker bij een protest aansluiten. (Van onze sociaal-economische redacteur) DAT het in het ziekenfondswezen ook in de vrijwillige sector niet allemaal naar tevredenheid gaat. is de laatste tijd enkele malen duidelijk aan de dag getreden. Het rumoer rond de premie verhoging voor de vrijwillige verzeke ring, welk» een aantal fondsen enkele maanden geleden wensten door te voe ren wees er niet alleen op, dat ook hier het kostenvraagstuk gaat nijpen, maar openbaarde tevens een competentie- vraagstuk. n.l. in hoeverre in dit op zicht de Ziekenfondsraad zeggensmacht heeft. Hoewel partijen dit geval niet op de spits hebben gedreven, geloven wij toch niet dat het inmiddels is opgelost. Van andere aard is de kwestie met het katholieke ziekenfonds ,St-Joannes de Deo" in Den Haag. Dit fonds zag zich genoodzaakt opnieuw over te gaan tot heffing van premie voor kinderen bene den 16 laar van vrijwillig verzekerden, die vanaf 1947 van premiebetaling waren vrijgesteld Overal elders ln het land zijn deze kinderen tot nu toe premievrij en het fonds neemt dus op het ogenblik wel een unieke, zij het geen benijdenswaar dige positie in Tot goed begrip van zaken diene het volgende. Tot 1947 werd over het alge meen door de ziekenfondsen voor de vrijwillige verzekering een geringe pre mie geheyen voor kinderen beneden de 16 jaar. Met tngang van het jaar 1947 werd echter door de regering een subsi die aan de vrijwillige verzekering ver strekt onder conditie, dat kinderen be neden 16 jaar van premie zouden zijn vrijgesteld. De subsidie werd aan de fondsen verstrekt op basis van het ge middelde aantal vrijwillig verzekerden en de verhouding tussen het aantal zie len, waarvoor aan het fonds premie werd betaald en het aantal zielen, waar voor dit niet het geval was (kinderen). Dat deze regeling van bijzonder be lang was voor de grote gezinnen, hoeft nauwelijks betoog. Dit belang werd met de jaren groter, naarmate de kosten van medische verzorging stegen en ook de premie voor kinderen niet meer tot een kleinigheid beperkt had kunnen blijven. M?.T Ingang van 1955 heeft de minis ter van Sociale Zaken (of de Zie kenfondsraad onder zijn goedkeu ring) echter een andere bestemming aan de subsidie gegeven, deze niet meer onder de fondsen verdeeld naar rato van het aantal niet betalende kinderen, maar toegekend, om de fondsen in staat te stellen premiereducties te geven aan verzekerden met geringe draagkracht: bepaalde kleine zelfstandigen, ouden van dagen en premieplichttgen ln de leeftijd van 16 tot 26 jaar, die nog studeren. Hiermee vond een ingrijpende wijzi ging in de situatie plaats. De subsidie viel In feite voor de fondsen weg. Zij werd overgeheveld naar bepaalde groe pen van verzekerden De fondsen, die hadden afgezien van premieheffing voor kinderen beneden de 16 jaar, zagen hier tegenover geen andere Inkomsten bin nenvloeien. Dit leverde over de gehele linie een opwaartse druk op de premie en heeft mede geleid tot de premiever hogingen, die gedurende het afgelopen jaar moesten worden doorgevoerd. Ech ter was deze druk niet overal even sterk. Fondsen met een gering aantal meever zekerde kinderen konden met een kleine premieverhoging volstaan, om de weg vallende subsidie-inkomsten op te van gen. Waar het aantal kinderen groter was, moest de nremie meer omhoog en zo zien we dan ook een duidelijk ver schil in premie tussen <ie fondsen in het zuiden en die in het westen. Het structuurverschil tussen deze fond sen treedt, nu de subside is weggevallen, aan de dag. Dit verschijnsel zou zich echter nooit hebben voorgedaan, althans niet in die mate. wanneer de overheids subsidie indertijd niet tot afschaffing van de premie voor kinderen had ge leid. De overheid en speciaal de minister van Sociale Zaken moet dan ook ver antwoordelijk gesteld worden voor de situatie, die op deze wijze is ontstaan. Deze stiuatie wordt dus gekenmerkt door verschil in premiehoogte in de ver schillende streken van ons land voor namelijk een verschil tussen katholieke en niet-katholieke streken en door de uitzonderingspositie, die het Haagse zie kenfonds heeft moeten innemen. Dit fonds kon niet overgaan tot een sterkere algemene premieverhoging dan de min der met kinderen gezegende andere fond sen ter plaatse, omdat dan vrijwel alle led°n zouden weglopen. Daarom heeft het een matige premie voor kinderen van 30 cent per week ingevoerd bij een tn Den Haag gangbare premie voor ouderen van f 1 80. Men kan zich afvragen, waarom na het wegvallen van de subsidie niet alle fond sen tot herinvoering van een kinder- prc. ,ie zijn overgegaan, dan waren de moeilijkheden toch opgelost Maar hier moet in aanmerking worden genomen dat de premievrijdnm voor kinderen een maal was ingeburgerd en de schok in de niet-katholieke streken makkelijk met een kleine premieverhoging was op te vangen, terwij] tn het zuiden kinder premie misschien nog minder populair zou zijn. dan premieverhoging. EEN en ander overziende, achten wij de handelwijze van minister Suur- hoff bepaald onjuist Met de Invoe ring van de subsidie in 1947 had de over heid zekere verplichtingen op zich ge nomen, die de minister zomaar niet van zich af kan schuiven, nu hij ook reden aanwezig ziet ouden van dagen e.d. een zekere tegemoetkoming te verschaffen voor hun ziektekostenverzekering. Dit is de tactiek van het ene gat met het andere stoppen. De steun aan mlnder- draagkrachtigen wordt nu verleend uit de zak van de grote gezinnen. Waarlijk een verheffend toneel! Hieruit blijkt, dat de volksvertegen woordiging de r. inlsters toch niet te veel de vrije hand kan laten. Zij verleent machtiging tot subsidie aan de vrijwil lige verzekering, maar de minister springt er tamelijk willekeurig mee om, zodat het wel noodzakelijk wordt ook ten aanzien van de besteding alles te voren nauwkeurig vast te leggen. Intussen is niet te zien hoe deze onbe vredigende toestand snel uit de wereld geholpen kan worden Zowel de groepen minder draagkrachtigen als de grote gezinnen kunnen nu hun aanspraken doen gelden en zonder extra subsidie zijn beide niet te bevredigen. Hoewel f 8% miljoen niet zo'n enorm bedrag is, zal dit toch wel op weerstanden stuiten. De noodoplossing van premieverevening tus sen de fondsen onderling kan evenmin bekoren, temeer, daar het vermoeden niet ongerijmd is, dat hierop van be paalde kant juist wordt aangestuurd, om het ziekenfondswezen geheel en al van zijn zelfstandigheid te beroven. Nochtans mag men het er niet bij laten zitten en het eerste dat te doen staat zal dus zijn de Instanties, die de scheve situatie geschapen hebben ter verant woording te roepen, waarna naar midde len moet worden gezocht om haar weer recht te zetten. 17). En, wat heb je met de beroemde Ferner uit gespookt? Hem dronken gevoerd of zo? Na je ver trek was het hele theater in opstand, ze dachten al lemaal, dat hij familie of zo van je was. want je weet wel Nina, dat ik je dolgraag mag, maar ik zeg toch eerlijk, dat je niet zo goed kunt dansen, dat je Ferner z'n hoofd op hol brengt. Maar afgezien daar van heeft die ouwe heer me versteld doen staan. Ben je soms familie van hem, al is het heel ver weg. Thea stak een sigaret op en keek haar geslaagde mededingster scherp aan. Ik sta er net zo verwonderd over als jij, Thea, zei Minnie, haar kussens hoog opstapelend en er te gen aan leunend. Ik zal het wel nooit begrijpen. Ik heb zelf nog tegen hem gezegd: waarom kiest u mij uit boven Rita Reno., en Thea Conrad.. Heb je mijn naam genoemd? vroeg Theo opge wonden. En., wat zei hij? Hij praatte gewoon op zijn eigen onderwerp door. Hij is een eigenaardig iemand. Denk niet, dat hij me een contract of zo iets gegeven heeft. Hij zei alleen maar dat hij het met mij wilde proberen en dat hij verder zou zien, als ik voldeed. Hij heeft geen gouden bergen beloofd. Thea loosde een diepe zucht. Het is geweldig! Heus, ik ben niet jaloers ot zo, maar eerlijk ik kan me niet goed voorstellen, dat hij helemaal geen oog heeft gehad voor mijn nummertje tapdansen., als hij tenminste in een koor naar goed werk kwam zoeken. Je moet toch zelf toegeven, dat het een goed stuk werk is. Meer dan schitterend zelfs! Nou dat niet. Maar het is goedin z n soort. De revue is bijna afgelopen. Wanneer vertrek je dan naar de grote stad? Ik moet er vóór Dinsdag zijn. Richter heeft ons beloofd, dat hij ons gelegen heid tot goed werk zal geven in zijn toonfilm.... maar om het ver te brengen in een sprekende film moet je een goede naam hebben. Ik ben niet onder een gelukkig gesternte geboren. Nina. Ik moet laag bii de grond blijven, hard werken en daarom., wee de man, met tienduizend dollar per jaar, die me tegenkomt! Waarom zou hij mij uitgekozen hebben, Thea? Heb je daar enig idee van? Weet ik het? vroeg Thea schouderophalend. Maar er is toch een steekje aan los. Ik zeg je, dat het niet is omdat jij de opvallendst figuur uit onze re vue bent. Je bent niet kwaad, maar je brengt het publiek ook niet op hol.. Kom ik moet weg. Ik kan je niet langer staan gelukwensen, want daarvoor ben ik niet edelmoedig genoeg. Ik sta op het punt een hekel aan je te krijgen., maar als het mij over kwam dan zou ik zeker weten, dat er hier in de stad toch wel één man was, die verder kijkt dan zijn neus lang is. Nou tot ziens, bofbeestje! Minnie dacht nog veel na over wat Thea gezegd had. Zou er werkelijk iets achter zitten? Eenmaal op haar plaats van bestemming in haar oude stad terug kon Minnie toch niet nalaten het adres van Rolf Linge te zoeken. Dagelijks als het begon te schemeren nam ze een taxi en liet zich langzaam voorbij het grote huis rijden en bekeek het met strak starende ogen. Voor de rest van de dag werkte ze hard. Dat was volgens voorschrift van Ferner. Uren achtereen. Ver moeiende, afmattende uren. Zonder onderbreking. Met veel afkeuring en geen woord van lof. Onder de afgunstige blikken van andere meisjes, die de on bekende haar hoofdrol benijdden. Geen gelegenheid om te schitteren. Werk. Werk, tot je er van uitput ting bij neerviel., en dan nog meer werk. Nergens anders tijd voor. Maar Minnie gaf er zich geheel aan. Ze benutte de kans, haar door Ferner gege ven. Ze hadden haar een rol gegeven, die de aan dacht moest trekken. Die zelfs de goedkeuring van Ferner, al gaf hij die met tegenzin, verwierf. Het werk verjoeg, al was het dan maar tijdelijk, haar verdriet en bittere herinneringen. Maar 's nachts lag ze te tobben. Ook over Cilia. Heinz had immers gezegd, dat Cilia leed onder haar verdwijning? En toch durfde ze haar tante niet te gaan opzoeken uit angst, dat de oude vriendschap veranderd was en dat ze haar te schande had gemaakt. Op zekere avond belde ze, overweldigd door haar gevoel van verlatenheid, het huis van Faser op. Het was weer lente. Een late, warme lente, die de lucht met zoete geuren doortrok en droeve harten van heimwee vervulde. Toen ze Cilia's stem in de hoorn herkende, riep ze: Met MinnieCilia riep met haar zachte lage stem: O, lieve kind, ben jij het heus? Waar ben je ergens.. Toe kom terug., kom toch bij me terug! Zou je dat., graag willen.. Cilia? Ik zou niets liever ter wereld willen! niets.. Heb je me dan alles vergeven, Cilia? Wat kon ik je vergeven, behalve dan dat je weggelopen bent? Och Minnie, ik heb duizend doods angsten om je uitgestaan! Je vader en moeder wa ren buiten zichzelf van verdriet over je en.. En.Stefan? Hij zal me toch liever niet zien komen? Stefan mag je dolgraag, lieve kind. Hij is de vorige maand drie weken op reis geweest. Voor zaken. Ik kon niet mee., omdat., weet je., och, kom maar gauw hier, dan kan ik je alles beter vertellen. O Minnie, het is of ik droomdat ik nou weer met je praten mag.en als je het geheimpje te horen krijgt wat ik je vertellen zal.. Een half uur later geleidde Heller, de huisknecht Minnie langs de brede trap van het grote huis naar boven. Een nieuwe, stralende Cilia geheel in het wit gekleed stond boven aan de trap te wachten. Ik ben bang geweest, dat je nooit meer een woord tegen me zoudt willen zeggen, zei Minnie, terwijl ze elkaar omhelsden. Ik dacht, dat je een afkeer van me zoudt hebben, omdat ik zo van je weggelopen ben. Geen kwestie van. Ik had alleen verschrikke lijk veel medelijden met je. Ik had je kunnen hel pen Minnie, maar je maakte het me onmogelijk. Voor het zachte haardvuurtje zaten ze op Cilia's kamer alle oude herinneringen op te halen. De oude vriendschap was herleefd. Ik heb zo'n heel ander leven gekregen, zei Cilia. Al mijn gedachten zijn gericht op wat er te gebeuren staat. Het ene wonder volgt op het andere. Stefan's liefde, mijn prachtige huis. mijn vriendinnen, mijn heerlijk leven., en binnenkort..! Oh!.. Waaraan heb ik zoveel geluk verdiend! Dat móet je niet zeggen, zei Minnie. Je hebt het dubbel en dwars verdiend. Ik gun je nog veel meerMaaréén ding.vergeet mij niet hele maal. Ik ben toch., zo alleen. Minnie liep plotseling naar het venster en keek met de handen op de rug naar beneden in de drukke Geef je nog altijd., om hem? vroeg Cilia zacht jes. Minnie schudde het hoofd en zei glimlachend: Vind je het heel erg als ik er liever niet over praat? Arme meid! Het is nu eenmaal zo, zei Minnie stroef. Som migen hebben geluk, anderen schijnen het niet te mogen hebben. Maar ik ben bezig het mijne op een of andere manier te vinden. Ik ben niet meer Minnie Holt. Ik ben Nina -Norello en dans om in de nieuwe revue van Ferner „Maanlicht boven Zee" op te tre den. Ongelooflijk.. Jij Minnie? Ik heb me naar gewerkt om het er goed af te brengen. Het was een geweldige bof voor me, dat ik die kans kreeg. Jp weet, dat ik altijd van dansen heb gehouden. En ik maak met de dag vorderingen. En er komt nog wel een dag, dat ik een beroemde danseres ben. Dan zul je trots op me zijn, Cilia en zul je.. Ze vocht tegen haar tranen, maar ze vloeiden eindelijk in stromen over haar wangen. Ben je op het toneel? vroeg Cilia verbaasd. Heus? Jij? Sedert ik bij jou weggegaan ben. Soms heb ik honger en kou geleden., en ik heb me eenzaam ge voeld.. o zo eenzaam. Maar ik ben nu een paar sporten van de ladder hoger gekomen en ik blijf klimmen. Dit is pas mijn eerste succes. Later zal ik schatten verdienen., en vorstelijke eerbewijzen ont vangen. en.en.dan zul jij hier bij de haard zitten ..met je~baby op schoot., en dan., dan zal ik met lege handen staan, Cilia! Ze keerde zich om en liep de kamer uit, voordat Cilia haar weerhouden kon. HOOFDSTUK XXI De eerste voorstelling. Voor de eerste opvoering van „Maanlicht boven Zee" kostten de plaatsen een behoorlijk bedrag per stuk. Het was een schitterende eerst-klas-revue. Een revue van ongekende praal en pracht. De grote we reld was in al haar geledingen vertegenwoordigd. In juwelen en kostbare kant in brocaat en smetteloos avondcostuum. De naam van Nina Norello straalde in vurige let ters boven de theateringang., naast die van andere beroemdheden. En tijdens haar dansen hield de zaal haar adem in en de toeschouwers fluisterden elkan der toe: Wat schitterend! Ze lijkt wel een fee! Toen het dansnummer uit was barstte de zaal in een oorverdovend handgeklap en gejuich los. Rolf, zei een mooie uitdagende vrouw in de eerste loge, links. Minnie Holt is Cf1 op vooruitge gaan. Ze danst nu vrij behoorlijk. Hij knikte stroef en verkreukelde zijn program ma tussen zijn vingers. Wist je soms., dat ze vanavond zou optreden? vroeg ze met precies genoeg sarcasme in haar stem om die te ontsieren. Hij wendde zich om en keek haar aan. Je weet toch heel goed, Charlotte, dat je zelf voorgesteld hebt naar deze revue te gaan. Natuurlijk herinner ik me dat, zei ze met sui kerzoete vriendelijkheid. Ik vroeg me alleen af.. Wie is Minnie Holt? vroeg de oudere dame vlak achter haar, spelend met haar lange paarlensnoer. Charlotte lachte heel even en tikte Rolf met haar waaier op zijn arm. Zal ik het tegen je moeder vertellen? Rolf gaf geen antwoord. Hij keek naar Minnie, die weer over het toneel zweefde met een glimlachje om haar lippen. Minnie Holt is het lang verloren liefje van Rolf, moedertje, zei Charlotte tegen mevrouw Linge, die schrok van dat gezegde. Je schijnt grappig te willen zijn lieve, zei ze met afkeuring in haar toon. Helemaal niet, teemde Charlotte. Het is werke lijk een echte roman. Gek, dat u het nooit geweten hebt.maar ja, Rolf heeft het allicht niet verteld •n ik heb het nooit de moeite van het vertellen waard gevonden. Als ze nu nog beroemd of presen tabel.. of iets dergelijks was geweest., maar ja, om zacht te zeggen, ze is er echt eentje om in een revue te dansen, nogal goedkoop en. Ze zweeg toen Rolf zich langzaam naar haar om wendde. Ze bloosde zelfs. Ik hoor dergelijke geestigheden niet graag, Char lotte, zei Rolf's moeder scherp. Rolf is geen losbol. Hij is altijd trouw geweest, dat weet je ook wel. Waarom maak je dan dergelijke toespelingen alsof. Maar het is heus waar! Wist u dat dan niet, vroeg Charlotte doodonnozel. Ik twijfel natuurlijk geen ogenblik aan Rolf.maar hij heeft zelf erkend, dat hij van dat meisje gehouden heeft. Praat je verloofde in ernst, Rolf? vroeg zijn moeder. Hij gaf er geen antwoord op. Hij staarde zwijgend naar het toneel. Hij hoorde niets. Hij dacht aan de vrouw, die hij liefhad, altijd had liefgehad over tijd en ruimte heen. Ziet u het nu? vroeg Charlotte met een vals lachje. Hoe is het mogelijk, moedertje, dat u nooit enig idee gehad hebt van Rolf z'n levensgeheim! De moeder keek naar haar zoon en daarna naar de ombeschaamde schoonheid. En een ogenblik zag die moeder hoe ze een gevangenis rondom de jon gen, die ze liefhad, aan het optrekken was, door hem naar een huwelijk te drijven met een vrouw, die hij niet liefhad, enkel en alleen omdat zij er voordeel in had gezien.' Ze zei slechts: Ik vind je opmerkingen beslist misplaatst, Char lotte, Beneden op de derde rij zat Heinz Neuburg de vrouw zijner liefde te bewonderen. Hij zag haar langs de ladder van het succes omhoog klimmen, die hij zelf voor haar had neergezet. Nooit of nimmer zou ze te weten komen, dat hij haar die plaats onder de „sterren" met zijn geld gekocht had. Op die ma nier had hij haar tenminste enig geluk willen be zorgen.. daartoe was zijn liefde onbaatzuchtig ge noeg. Zijn geld en zijn liefde hadden de weg voor haar gebaand. Liefste, prevelden zijn lippen onhoorbaar. Min nie, lieveling, ben je nu een beetje gelukkig? Heeft dit je iets geholpen? Toe denk nu en dan nog eens aan me, Minnie! Haar kleedkamer stond vol bloemen, Manden vol. Grote vazen vol. Op de tafels, de stoelen, de grond en de kaptafel. Rode rozen van Cilia en de kleine Ste fan. Van Cilia en haar kindje Minnie bekeek haar bloemen met de oude Bella aan haar zijde. Had hij er nog gezonden? Wist hij van haar optreden af? Hij had zo'n voorliefde voor viooltjes.. Neen viooltjes waren er niet bij. Het scherm was gevallen. Ludwig Ferner kwam glimlachend met uitgestoken hand naar haar toe. Dat was uitstekend, jonge dame. Je bent ge slaagd. Meer dan geslaagd. Het publiek lag aan je voeten.. Nou volhouden. Blijven werken. Je niet ver beelden dat het nu genoeg is. Daaraan zijn grote beroemdheden ten gronde gegaan. En met een jo viaal knikje had hij afscheid genomen. Er waren bloemen van de Gründers met een vrien delijk briefje: Lieve Minnie. Vandaag kwam ik er achter, dat jij Nina Norello bent en we komen vanavond naar je kijken. Veel suc ces. We achten het nog steeds een voorrecht je als onze vriendin te beschouwen. Heb je geen zin ons na afloop even te ontvangen? Een briefje van Ada, opgetogen, meisjesachtig over dreven, hartelijk. Een kaartje van Heinz aan een mand witte ro zen, Veel succes! was al wat erop stond. Persfotografen verdrongen zich om haar heen. Lichtlicht, schreeuwde er een. Even een kort vraaggesprekje, juffrouw Norello vroeg een verslaggever. Nee.vanavond niet! weerde ze smekend af. Maar toch werden de toestellen op haar gericht, flitste het bliksemlicht. En te midden van al die drukte verscheen een statige vrouw op de drempel der kleedkamer met fonkelende diamanten om haar hals, armen en vingers en een kruk in haar hand. Glimlachend bleef ze naar Minnie staan kijken. Daar op kwam ze langzaam binnen en zocht een plaatsje buiten de drukte der gaanden en komenden. Ik moest even naar je toekomen, zei ze glim lachend. Ik moest je vertellen, hoe schitterend je optreden geweest is. Charlotte stak haar hand toe. Minnie kon haar ogen niet van de deur afwenden. Stond Rolf wellicht in de gang te wachten? Wist hij, dat ze voor hem al leen gedanst had? Neen, ik ben alleen, zei Charlotte veelbetekenend. Maar ik wilde je met alle geweld zien en per soonlijk gelukwensen. Ik heb Rolf en mijn verder# gezelschap in de zaal gelaten. Heel aardig van je, zei Minnie met afgewenden blik. Er lag een bedreiging in Charlotte's ogen, waar voor ze bevreesd was. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4