aterman „Eens heb ik de gehaat coors lachpilletjes „Je laat ze ontvluchten Plaizier Moeizame reconstructie van een landelijk oorlogsdrama DAT ZEIDEN DE DRIE HOOFDPERSONEN Vorstgreep op treinverkeer Spoorwegen vochten met man en macht tegen de vorst Arnor en emigratieplannen Zaterdagse Het jongste bruidje op de Waterman W. Op de valreep bij Burgemeester Schokking tot veldwachter Huid uitslag DDD Voor liet eerst: een 16-jarig bruidje Huwelijksreizen naar een nieuw vaderland De kantharos van Stevensweert Locomotief ontspoord )ii Vleuten 11 Viering tachtigste verjaardag van de Paus De bisdommen Haarlem en Rotterdam Krupp op kruistocht Raad voor de kunst binnenkort een feit Ook C.-H. Unie vraagt zendtijd Mgr. J. P. Huibers twintig jaar bisschop „Grote broer" gaat Sovjetbases vaststellen Ongemakken als in de afgelopen week evenwel niet te voorkomen Ook Russen op Atoom- tentoonstelling PAGINA 9 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 m f EVKOUW Aleïd»EHfy«-Ci,m>»n- VI deur Uit Groningen is zestien jaar J-'1 „ud en daarmee het jongste emi granten-bruidje dat ooit met de „Wa- firman" de grote stap waagde. Trouwen en dan weg Annemarie kwam haar verloofde halen MÊÊÊÊË 4 Leo Brom nam ontslag als bestuurslid Goud- en Zilvermuseum Moeilijkheden met trein verkeer GoudaUtrecht Het duurde erg laug In bisdommen Haarlem en Rotterdam Een onbekende De heer Slui was op een vreemde ma nier aan dit gezin gekomen. Op weg naar Nunspeet, waar zijn vrouw verpleegd werd, was de heer Slui op het station in Amersfoort in gesprek gekomen met een hem nog steeds onbekende man. De heer Slui, die zijn hart op zijn tong heeft lig gen liet tegenover deze man geen twijfel bestaan over zijn anti-Duitse gezindheid. De man maakte met hem een afspraak voor de volgende dag en tijdens deze af spraak heeft hij de heer Slui gevraagd of hij een Joods gezin kon herbergen. De Indeling van enkele parochies Moeilijkheden bij Mijnmaat schappij Curagao opgeheven Laatste gewonde kinderen in Den Ham terug Particuliere liulp aan Midden en Verre-Oosten Een boek ruilen Het gezin Pino bestond uit vader, moe der en dochter. Zij hadden geen Joods uiterlijk. Al spoedig bleek, dat de heer Pino geen oog had voor de toch wel aan wezige gevaren. Zo ging hij op een dag per fiets naar het dorp om een boek te ruilen in de dorpsbibliotheek. In de Dorpsstraat stonden Koren en Plaizier om zoals de eerste zei persoonsbewijzen te controleren. Koren hield hem aan en Pino liet hem het papier waarop hij Jan Poelgeest heette zien. Alles Was in orde en hij kon doorgaan. Dezelfde avond De heer Pino, die door deze controle bang Was geworden, ging om raad naar ds. M. Heuzeveldt, die bekend stond als een actief verzetsman. De dominee nam veldwachter Plaizier in de armen en sa men gingen zij naar de burgemeester om te vragen, wat zij moesten aanvangen. PREMIE VERPLICHTE ZIEKENFONDSVERZEKERING Wandeling of vlucht? Vragen Met de verkiezingen in zicht: Nieuw Amerikaans project Motoren draaiden warm TIEN JAAR ZONDER RIJ BEWIJS GEREDEN maand kan betalen,, ~mmri ik er nu van", zegt het jonge vrouw tje nog spontaan als we haar en haar man de afscheidshand drukken. „Maar dit keer is het ook zo heel anders. Srie dagen geleden trad ze in het huwelijk met de 29-jange J. Heyer uit Bovenkerk, die met het oog op deze emigratie een omscholingscursus in de landbouw heeft gevolgd. Tn het begin waren mijn ouders noe een beetje huiverig", vertelt het wnidie als we haar met haar man op de valreep ontmoeten", maar nu is al- pc in orde. Ik heb altijd al willen emigreren. Jaren geleden hebben we plannen ge had met het hele gezin (13 kinderen) naar Canada te gaan, maar dat is toen afgeketst omdat er teveel kin deren beneden de zestien jaar waren. Ik ben de oudste en ik ben blij dat ik sen man heb gevonden die met me mee wil gaan. Ja, trouwen en dan weg, dat was het devies van dit, jonge echtpaar, dat in Queensland zal gaan wonen. Och, ze zullen het daar, ondanks de jeug dige leeftijd van het huisvrouwtje, best weten te rooien. Aleida heeft cur sussen in Engels en E.H.B.O. gevolgd en ziet er helemaal niet tegenop daar ginds hard te gaan werken. Omdat hij in de landbouw ..gaat" heeft ze zo waar de koeien leren melken. „Ik heb er al 21 gewoon gemolken en 3 ma chinaal", vertelt ze niet zonder enige trots. Op 1 november jl. ging het stel in ondertrouw, op 26 januari trouwden ze voor de 'wet en op 1 februari voor de kerk. „Die grote stap deden we pas, toen alles voor de emigratie reregeld was", vertelt Aleida nog. Dan pakt ze de hand van haar man en samen stappen ze naar hun hut, het voorportaal van een nieuwe wereld, waarin de 16- jarige Aleida voortaan mevr. Heyer zal zijn. j MOR en emigratieplannen gaan niet immer hand in hand. Hoe dikwijls niet kan men lezen dat jonge dochters het hazepad der liefde kozen inplaats van braaf met vader en moeder mee te emigreren en hoe dikwijls niet zag men dat de sterke arm van Her mandad moest ingrijpen om Amor's pijlen op een afstand te houden. Maar het kan geluk kig ook anders, hetgeen wel blijkt uit deze twee intervieivs met jonggehuwden, voor wie de jongste reis van de „Water man", die gisteren vanuit Rot terdam naar Australië vertrok, tegelijk de huwelijksreis bete kent. betimmeringen verbouwingen enz. v/inkelinstallatiën etalage-en stand bouw VOORHAVEN 101 - TEL 34971 ROTTERDAM Gelukkig en vol goede moed praatte het jongste emigrantenbruidje op de „Waterman", de 16-jarige mevrouw Aleida Heyer-Commandeur, honderduit toen zij gistermiddag aan boord van het schip met haar man voor 't laatst in Nederland koffie dronk. „Jarenlang heb ik erop gehoopt zei ze, „en eindelijk is het dan zover". Volgens een mededeling van het be stuur van het Nederlandse Goud. en Zil vermuseum heeft de heer L. H. M. Brom ontslag gevraagd als bestuurslid van het museum. Dit is onder dankzegging voor de aan het museum bewezen diensten aanvaard. De aankoop van de zgn. „Kantharos van Stevensweert" door de Utrechtse edel smid Leo Brom heeft, zoals bekend is, ge leid tot een civiele zaak voor de Utrecht se rechtbank. De president heeft op 4 ja nuari j.l. het vonnis gewezen, de aan- koop°vereenkomst nietig verklaard en de heer Brom veroordeeld tot teruggave van de beker tegen restitutie van het koop bedrag van f 125,—. Tegen dit vonnis is de heer Brom inmiddels in hoger beroep gegaan. Onmiddellijk na de publikaties omtrent de aankoop heeft het bestuur van het museum een diepgaand onderzoek ingesteld. Het deelt mede, dat het mu seum niet als koper van de Kantharos is opgetreden. Wel is door de conservator de naam van het museum als eventuele koper genoemd en is tijdens de onder handelingen met de verkoper een enkele maal gebruik gemaakt van hetbne£papier van het museum. Dit alles ten medeweten van de overige bestuursle- d6Het bestuur betreurt het gebeurde zeer -n heeft afdoende maatregelen genomen welke herhaling in de toekomst voorko- men aldus de verklaring van het bestuur van'het museurm IE zei er dat de moderne wereld zonder romantiek was? Op 16 mei 1952 schoof een 19-jarig meisje in New Castle Australië) tij dens de viering van haar verjaardag plechtig een gladde verlovingsring aan haar vinger en op precies dat zelfde ogenblik deed duizenden kilo meters verder, een 19-jarige militair, die op dat tijdstip voor oefening in Duitsland vertoefde, hetzelfde. „Eens komt de dag dat we elkaar zullen terugzien", hadden ze elkaar geschreven en zie, die dag is gekomen, hoe groot de afstand ook was die het verliefde paar op dat ogenblik scheid de. Op 24 juni 1954 is het meisje, An- (Van onze Utrechtse redactie). Vannacht om 3.55 uur is bij Vleuten <3e elektrische locomotief van een goede rentrein met één as ontspoord. De oorzaak Is onbekend. Het is nogal een langdurig en moeilijk karwei om de zaken in orde te brengen, daar een motor van de loco motief gezakt is. Deze moet eerst worden opgevijzeld. Door eer. en ander is op deze drukke lijn nogal vertraging ontstaan. Men rijdt OP enkel spoor en tussen Utrecht en Gouda wordt een uurdienst onderhouden. nemarie Cools, naar Nederland geko men, „om haar verloofde te halen". Drie jaar daarvoor was ze met haar ouders naar Australië geëmigreerd en hoewel voor de reis even het stoute plan was gerezen om zoals wel vaker gebeurde illegaal achter te blijven, besloot het tweetal maar door de zure appel heen te bijten. „Baat het een proeftijd voor ons ztf'n", zeiden ze tegen elkaar en Willy Wouters bracht, met tranen in de ogen, zijn meisje naar het schip, de zelfde „Waterman" die hen nu, samen en intussen 'getrouwd, naar het nieu we vaderland zal brengen. „Nee, het komt niet vaak voor dat een meisje haar jongen gaat halen", vertelt Annemarie ons aan boord, maar ik heb het toch maar gedaan. Toen ik eenmaal weer terug in Ne derland was hebben we nog even overwogen om niet te emigreren, we hebben het vóór en tégen zorgvuldig tegen elkaar afgewogen ik had im mers ervaring maar we hebben be sloten de stap toch maar te wagen. De tijd die we moesten wachten heeft wel erg lang (geduurd. We schre ven elkaar twee keer per week. Enfin, nu is het leed gelukkig geleden en kunnen we samen een toekomst gaan opbouwen. Wil kan werk krijgen op de fabriek waar mijn vader werkt; we hebben goede vooruitzichten. En zo brengt de Waterman dus nog een gélukkig paar naar Au stralië. De verloving-op-een-afstand, het jarenlange wachten, alles is ver geten. „Zoals ik de „Waterman" toen 'die eerste keer, heb gehaat, zo houd Van onze verslaggevers) HAZERSWOUDE, vrijdag. „Het was een beste burgemeester, een goed vaderlander, die in zeer moeilijke omstandigheden beslissingen heeft genomen, waarvoor hij zich niet behoeft te schamen". Zo reageert men in het algemeen in Hazerswoude op de publikatie van het socialistisch Haagsch Dagblad, dat in zijn editie van woensdag burgemeester Schokking verantwoordelijk stelde voor oe arrestatie van een joods gezin tijdens zijn ambtsperiode in deze gemeente. Zij praten er liever niet meer over daar in Hazerswoude en zijn dat ver schrikkelijke gebeuren, dat in de herfst van 1942 plaatsvond, al bijna weer vergeten. Moeizaam kwamen de gesprekken met de inwoners, die deze affaire van zeer nabij hebben meegemaakt op gang, maar zij leverden ons het volgende beeld van deze oorlogstragedie. Tientallen, misschien wel honderden onderduikers heeft Hazerswoude en zijn omtrek in de oorlog geherbergd. Zij kon den daar in de omgeving uren wandelen zonder dat zij een levend wezen tegen kwamen en zaten daar dus zo goed als veilig. De dorpsgemeenschap was hier na tuurlijk van op de hoogte en ook de twee veldwachters, die in dit stuk zo'n belangrijke rol hebben vervuld, Plaizier en Koren, waren hiervan niet onkundig. Eind september kwam het Joodse gezin Pino in Haz'erswoude en wel bij de heer Slui, die woont in „De Beni", een buurt schap, dat ongeveer drie "kwartier van de kom van het dorp verwijderd ligt. In alle parochiekerken van de bisdom men Haarlem en Rotterdam zal de tacn- tigste verjaardag van Paus Pms Twaalfde worden gevierd met een P1®®"' tige Hoogmis op zondag 4 maart, i ez Mis zal worden besloten met het zing van het Te Deum. Diezelfde dag draagt mgr. J. P-.*1"1" bers een Pontificale Hoogmis op in kathedrale kerk te Haarlem. Het ligt in de bedoeling, dat op zondag 4 maart tevens een collecte zal worden gehouden waarvan de opbrengst bestemd zal zijn als feestgave foor de Paus ten bate van de Pius X Stichting. Zoals we reeds gemeld hebben zijn de parochies van de H. Matthias te War mond en die van de H. Johannes Evange list te De Koog afgescheiden van het Bis dom Rotterdam, waartoe ze geografisch hoorden en toegevoegd aan het Haarlems diocees. We vernemen thans, dat de pa rochies van O. L .Vrouw Hemelvaart te Vogelenzang en van de H. Jozef te Ben- nebroek zullen worden afgescheiden van het dekenaat Noordwijk en gevoegd wor den bij het dekenaat Haarlem. De twee laatstgenoemde parochies liggen namelijk op Noordhollands gebied en ressorteren dus onder het bisdom Haarlem. Verder zal de parochie van Uithoorn bij het dekenaat Ouderkerk worden ge voegd en de parochies van Gorinchem, Everdingen, Leerdam en Vianen zullen bij het dekenaat Rotterdam komen. Van de zijde van de „Miners Union" wordt vernomen, dat na langdurige onder handelingen een overeenkomst tussen de Mijnmaatschappij Curatjao en de vakbond „Miners Union"'tot stand is gekomen. Het akkoord omvat o.a. de bepalingen, dat de vakbond wordt erkend en dat de op Curagao nog aanwezige voormalige arbeidskrachten van Brits-Westindiache afkomst (32) weer in dienst worden ge-' nomen. Hiermee is bereikt, dat de internatio nale actie tegen de mijnmaatschappij is opgeheven. De laatste twee gewonde kinderen, die ha het autobusongeluk op 11 juni 1955 in het ziekenhuis te Osnabrück werden opgenomen, zijn uit het ziekenhuis ont slagen en naar hun woonplaats Den Ham teruggekeerd. Het zijn Henk Leeuwis en Gerard Podde. Bij het ongeluk werden 3 kinderen gedood en 17 zwaar gewond. Veldwachter Plaizier, die inmiddels ge pensioneerd is. woont nog teeds in Ha zerswoude. Zijn relaas was dikwijls zeer verward en herhaaldelijk sprak hij zich te gen. Hij vertelde, dat hij en Koren met nog een paar dorpsbewoners hadden staan praten, toen Koren plotseling riep; „Jou moet ik hebben" en Pino om zijn per soonsbewijs vroeg. Eerst verklaarde hij, dat de arrestatie dezelfde avond plaats gevonden had, maar later zei hij in het bijzijn van andere getuigen, dat het ook Alfred Krupp van Bohlen und Halbach, de enige eigenaar van het enorme Krupp- concern zal maandag een particuliere kruistocht" tegen de communistische penetratie in het Midden, en Verre-Oos ten beginnen. Volgens een woordvoerder van het Krupp-concern zal Krupp de eerste particuliere poging van betekenis wagen om dc communistische activiteiten in deze gebieden te beantwoorden met een tegen-offensief. Krupp zal vergezeld worden door zijn vrouw en verscheidene directeuren van Sn concern. Zijn reis dgivjg^weken zal duren, zal hem naar Pakistan, ïi.dia, Siam en Egypte brengen, hij is van plan een bezoek fe brengen aan de staatshoof den van deze landen. Naar een woordvoerder van het con cern voorts mededeelde, wenst Krupp de commerciële en culturele betrekkingen tussen West-Duitsland en de landen van het Midden-Oosten en het Nabije Oosten te versterken. In het bijzonder J ziin eigen particuliere „punt v P 0 granlma" van economische bijsttand voor onderontwikkelde landen te ontwikkelen. Het concern, dat 40.000 ar]?eid^„!n dienst heeft, werkt reeds aan de °Pn®b" ting van staalfabrieken in India e" VN kistan. Het verschaft kapitaal, technici en technische kennis en leidt Indiase Pakistaanse technici en bedrijfsleiders op. Voorts wenst het concern deel te nemen aan de industriële ontwikkeling in Egypte. best een paar dagei. later gebeurd kon zijn. Hij gaf voor geen proces-verbaal te heb ben geschreven. Tijdens de eerste rit naar de woning van de heer Slui, zou Koren, toen hij het echtpaar zag, gezegd hebben: „Daar heb je ze". Tijdens de rit per vrachtauto naar Den Haag heeft hij met de arrestanten achter in gezetgn, omdat ze „Koren vermoord zouden hebben". De heer Slui, die nogal onbezonnen ant woorden gaf, zei dat Koren rond zijn huis had geslopen onder het voorwendsel, dat er niet goed verduisterd was. Voorts zei Slui, dat bij aankomst in Windekind geen van de S.D.-ers iets van hun komst wist. „Wij weten er niets van en moeten deze mensen niet hebben" zouden zij gezegd hebben. Koren zou toen geantwoord heb ben: „Ik ben hier met deze mensen, lever ze hier af en neem ze niet meer mee te rug". Gewezen veldwachter Koren is kort na de bevrijdingidoor de plaatselijke B.S. ge arresteerd. Hij heeft zeventien maanden in een kamp doorgebracht, is niet meer in het bezit van zijn burgerrechten en heeft zijn pensioen verspeeld. Hij gaf onmiddel lijk toe dat hij gefaald had en wilde er aanvankelijk niet meer over los laten. Met behulp van zijn vrouw, die hij herhaalde lijk de mond snoerde, en nadat we hdm gewezen hadden °P de zware beschuldi gingen, die er tegen hem geuit waren stemde hij er in toe onze vragen met ja of neen te beantwoorden. Op een zeer be wogen toon ontkende hij de meeste be schuldigingen. Hij herinnerde zich niet meer of hij bij de ontmoeting van het Joodse echtpaar gezegd heeft: „Daar heb je ze". Uitdrukkelijk ontkende hij, dat bij de uitwisseling van de arrestanten in Den Haag een woord is gezegd. Hij had een proces-verbaal bij zich met Plaizier als eerste verbalisant. Hij zeide toen de zaak hem duidelijk was, geen gevoelens van rancune te koesteren tegen de figuur van burgemeester Schokking. heer Slui ging hierop in, onder de voor waarde, dat de vrouw zijn huishouden zou doen. Geld wilde hij er niet voor hebben, hoewel „de persoon" liet merken, dat er wel geld was. Bang en breedvoerig Is daar in de bur- gemeesterlijke woning gesproken over de te nemen maatregelen. De mogelijkheid was niet uitgesloten en het nonchalante optreden en de vreemde manier, waarop het gezin in Hazerswoude was gekomen, Maakten deze mogelijkheid akelig reëel dat men hier met provocateurs te doen had. Dat wil zeggen met lieden, die door de S.D. in goed-vaderlandse kringen werden geschoven, die dan later gemakkelijk konden worden opgerold. Burgemeester Schokking had tijdens zijn ambtsperiode in 's-Gravenzande reeds persoonlijk met dergelijke lieden te maken gehad. Hij be sloot tot arrestatie over te gaan en gaf de opdracht aan Plaizier. Maar zo heeft hij Thans is het reeds aangekondigde ko ninklijk besluit verschenen, waarbij de premie voor de verplichte ziekenfonds verzekering is verhoogd van 4 pet tot 4.2 pet. Het besluit treedt zoals bekend. er aan toegevoegd: „Denk er om dat je goed voor ze bent en je laat ze ontvluch ten, Plaisier". Hetgeen Zowel de dominee als de wethouder Van Dam kunnen be vestigen. Plaizier heeft toen zijn collega Koren gewaarschuwd en samen zijn zij met een taxi naar „De Bent" gereden. Onderweg ontmoetten zij het echtpaar, dat liep te wandelen. (Of nog een poging deed om te ontvluchten?) Later op de avond kwa men de veldwachters nog eens terug en werden het slapende dochtertje en de heer Slui meegenomen. Negentien dagen lang hebben de vier personen in het arrestantenlokaal dat ach ter de woning van de veldwachter lag, doorgebracht. Bovendien stonden de deu ren open, mevrouw Pino bakte koekjes in de keuken, het meisje sliep bij de doch ter van de veldwachter en de heer Pino kwam zelfs buiten. Men was het er alge meen over eens, dat de familie rijkelijk de gelegenheid heeft gehad om te ont vluchten. Het ontbreken van een nieuwe schuilplaats heeft hen hiervan wellicht weerhouden. Na negentien dagen heeft Plaizier telefonisch hij weet niet van wie (je opdracht gekregen de arrestan ten te vervoeren naar de villa Windekind aan de Nieuwe Parklaan in Den Haag. De Joden zijn later omgekomen. Slui ging naar het Öranjehotel en werd vier weken later vrijgelaten. Dit was dan het relaas zoals we dat na 14 jaar konden reconstrueren. Er zijn nog enkele punten, die om opheldering vragen en waarop ook de' inwoners geen ant-1 woord weten Zo wordt o.a. door de heer Slui beweerd, dat de arrestatie niet op de dag. dat Koren het persoonsbewijs van de heer Pino vroeg, heeft plaatsgehad maar later. De enigen, die dit met zeker heid kunnen weten zijn Koren en Plai zier. Eerstgenoemde beweert pertinent, dat het dezelfde dag is geweest en Plai zier meende het aanvankelijk ook, hoe- we hij later begon te twijfelen. In die tus sentijd heeft volgens de heer Slui Koren bij hem gespioneerd. Koren ont kent dit en zegt. dat er licht uit de wo ning straalde en dat hij een seintje had ontvangen van de controlepost op de kerktoren, terwijl gebleken is. dat de wo ning van de heer Slui vanaf de toren niet te zien is Bovendien: Waar kwam de telefonische opdracht tot overbrenging naar Den Haag vandaan en hoe kon deze order 19 dagen uitblijven? Vragen, die men ook in Ha zerswoude niet kon beantwoorden. Mis schien kan het dossier, dat van Koren tij dens zijn gevangenschap is samengesteld en de papieren van zijn inmiddels overle den advocaat Smit uit Gouda, hier nog enige opheldering verschaffen, maar voor de houding, die burgemeester Schokking heeft aangenomen zijn ze van weinig of geen belang. Die komt in deze reconstruc tie duidelijk tot uiting. In het Staatsblad is een algemene maat regel van bestuur gepubliceerd ter uit voering van de Wet op de Raad voor de Kunst. Deze raad zal het officiële advies college van de minister van O., K. en W. zijn met betrekking tot kunstzaken. De raad zal uit zes afdelingen bestaan, n.l. voor algemene zaken, beeldende kun- sen en bouwkunst, filmkunst, letteren, mu ziek en theater (opera, dans en toneel) een indeling, die in hoofdzaak gelijk is aan die van de huidige bestaande voor lopige raad voor de kunst. Alleen de afde ling theater is nieuw. Het grote aantal leden, dat de raad zal tellen (80), wordt verklaard, doordat de Wet op de Raad van de Kunst voorschrijft dat tenminste de helft van de in de raad te benoemen kunstenaars wordt benoemd op voordracht van het betrekkelijk gro te aantal representatieve kunstenaars organisaties. Daarnaast moeten ook de verschillende vormen van kunstbeoefening in de raad worden vertegenwoordigd. Niet alleen de raad in zijn geheel, maar ook de meeste afdelingen zullen in meerderheid uit kunstenaars bestaan. Daarnaast is ge streefd naar de mogelijkheid van een be hoorlijke vertegenwoordiging van de groepen, die weliswaarniet zelf uit kun stenaars bestaan, maar krachtens hun aard geacht kunnen worden goed van het kunstleven ln Nederland op de hoogte te zijn. Verwacht mag worden, dat thans het In werking treden van de definitieve raad niet lang meer op zich zal laten wach ten. De minister heeft de organisaties, die daarvoor in aanmerking komen, reeds uitgenodigd tot het doen van voordrach ten. Het dagelijks bestuur van de Christelijk Historische Unie heeft zich tot de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gewend met een schrijven waarin wordt gezegd dat de Christelijk- Historische Unie, wat radio-uitzendingen betreft, ln precies dezelfde omstandighe den verkeert als de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. De Christelijk-Histo rische Unie zal gaarne, wanneer even tuel zendtijd ter beschikkirg van daar bij belang hebbende politieke partijen zal worden gesteld, als „belanghebbenden po litieke partij" worden beschouwd. Zoals dezer dagen gemeld heeft het Centraal Comité van Anti-Revolutionaire kiesverenigingen op dezelfde gronden ver zocht ook aan de A.R. Partij radiozend tijd beschikbaar te stellen. Tijdens een Pontificaal Lof zal mgr J. P, Huibers zondag 5 februari, welke dag dus valt in de noveendagen voor de herdenking van het feit dat hij op 11 fe bruari 20 jaar geleden tot bisschop werd gewijd, het bisdom opnieuw toewijden aan de Allerheiligste Maagd. Tijdens de vie ring van dit 20-jarig jubileum verleent mgr. Huibers voorts pontificale assisten tie bij de plechtige Kapittel-Mis, die maandag 13 februari ln de kathedrale basiliek te Haarlem wordt opgedragen. De V.S. zullen binnenkort de ligging van de communistische bases, die op het ogenblik niet met zekerheid kun nen worden vastgesteld, kunnen bepa len door middel van een aardsatelliet, die binnen de komende vijf jaar het luchtruim zal worden ingezonden. Al dus schreef gisteren de New York Herald Tribune. De werkzaamheden aan dit project, „Grote broer" ge naamd, hebben reeds een aanvang ge nomen, aldus het blad. Het project staat los van het plan om ter gelegenheid van het geofysische jaar kleine kunstmanen af te schieten. Volgens het blad zou de „Grote broer" beelden van het gehele aardoppervlak naar de V.S. kunnen zenden. V-' rieel beschikbaar is en zich ongevallen- Thans is bekend geworden, dat ook de Russen zullen deelnemen aan de grootse atoomtentoonstelling „A.A. 1957" die Am sterdam het volgend jaar zal organiseren op het terrein bjj de Markthallen, waar in de toekomst de helihaven komt. Er zal daar een tentoonstellingsgebouw in pyra- midevorm van staal en aluminium en met een hoogte van 70 meter neergezet wor den, ontworpen door architect Staal en te construeren door Werkspoor. Andere deelnemende landen zijn Amerika Frank- riik, Engeland. Duitsland en Noorwegen. Binnenkort zal aan de Amsterdamse raad een krediet van meer dan een miljoen „„„,1 worden om de evnositie, waar met terugwerkende kracht in werking op m(.r Amsterdam naam hnnnt te maken in 1 januari 1956. de gehele wereld, mogelijk te maken Er is in de afgelopen week met de plot seling ingevallen hevige kou van het spoorwegpersoneel enorm veel gevergd en de mannen van het spoor hebben zich dan ook tot het uiterste ingespannen om de hinderlijke gevolgen van vorst en sneeuw zoveel mogelijk te beperken. Des ondanks is er onder de verkleumde reizi gers vanwege het schier eindeloos wach ten op een trein vaak stevig gemopperd. En dat valt te begrijpen. Toch had men hier en daar op de stations de ontevre denheid kunnen voorkomen door een betere bekendmaking van wat er met de treinenloop aan de hand was. Dan had den forensen en andere reizigers in plaats van som, een half uur of langer te wach ten op een perron in de verwachting, dat hun trein elk ogenblik kon komen, rustig hun toevlucht in de wachtkamer kunnen nemen. En het komt ons voor dat bij een betere organisatie onregelmatigheden vlotter aan het publiek doorgegeven kun nen worden. Hoe ernstig de vertragingen geweest zijn, in het bijzonder door een dikke korst ijze] aan de bovenleiding op verschillende lijnen, waardoor de elektrische stroom van de draad geïsoleerd werd, is bekend en een stagnatie als maandag j.l in bet spoorwegverkeer kwam in jaren niet voor. Nu viel het ook heel ongelukkig, dat de felle vorst iuist inviel na een nacht zondag op maandag waarin het treinverkeer had stil gelegen, terwijl er een motregen viel De re-gen op de afge koelde bovenleiding bevroor direct Het enige wat erop zat was de ijskorst van de koperen draad af te krabben. Op vele plaatsen kwam het personeel, dat met de verzorging van de bovenleiding is belast, in actie en er zijn heel wat overuren ge maakt. terwijl ook mensen van verlof werden teruggeroepen. Staande op een montagewagen, waarop een ijzeren beugel bevestigd zit die lang de draad schuurt, moesten zij eerst met i hamers de ijskorst zoveel mogelijk stuk tikken. Dikwijls was het euvel niet met één keer schuren verholpen en reed de montagewagen heen en weer. Zo is men ook in de nacht van maandag op dinsdag met dit allesbehalve prettige karwei, ter wijl een snerpende wind woei en het hard vroor, bezig geweest. Andere ongemakken waren het bevrie zen van wissels, die met pekel moesten worden ontdooid, waarvoor het wegper- soneel in dienst kwam, het onklaar raken van seinarmen, waarvan beweegbare de len zaten vastgevroren of het niet meer functioneren van bruggen, omdat de be- dieningsapparatuur door de vorst klem was gezet. Dit laatste is bet geval geweest in Helmond, waar een spoorbrug voor het scheepvaartverkeer was open geweest, doch niet meer was dicht te krijgen. Voor zover beschikbaar zijn stoom- en diesel-elektrische treinen ingezet, doch daarmee kon niet worden voorkomen, dat toch grote onregelmatigheden optraden. Eerst gisteren was de treinendienst weer geheel normaal, nadat deze al geleidelijk was verbeterd Het blijkt onmogelijk tevoren afdoen-de maatregelen te nemen, al doet men in dit opzicht wei een en ander. Zo heeft in de loodsen te Amsterdam personeel tot taak gehad te voorkomen, dat bepaalde onder delen van de D E -treinen en -locomotie ven en elektrische treinen zouden bevrie zen. Daarom liet men van tijd tot tijd de motoren draaien, zodat de treinen, wan neer de dienst inging, onmiddellijk start klaar waren In Utrecht zetelt het Centraal Overkoe- pelings Bureau, dat de treinenloop, zowel van goederen- als van personentreinen, van minuut tot minuut volgt. De zeven inspecties, te weten Groningen, Hengelo Maastricht. Nijmegen. Breda. Utrecht. Amsterdam en Rotterdam, die weer een Ho--,- centrale post hebben, houden het - r' B voortdurend hiervan op de hoogte. Daar weet men ook precies, waar mate rieel beschikbaar is en zich ongevallen en kraanwagens bevinden Wanneer er dus ergens moeilijkheden zijn. wordt het C.O.B.. dat dag en nacht is bezet, gewaar schuwd, dat in overleg met de betrokken inspectie de nodige voorzieningen treft. Wanneer opnieuw een vorstperiode in treedt, zal men bij de spoorwegen weinig meer of anders kunnen doen dan men thans heeft gedaan. Men zou zo denken, dat het bij de technische ontwikkeling van tegenwoordig mogelijk moet zijn aan de ergste kou weerstand te bieden. Naar men on, meedeelde vraagt een dergelijke voorziening een investering, die gezien de in ons land geringe kans op een kon als wü hebben gehad, economisch niet Verantwoord is. Hetgeen niet uitsluit, dat men incidenteel door de ervaring geleerd benaaide voorzorgsmaatregelen treft. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TIG EN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP Tegen de 33-jarige koopman Nicolaas W. zonder vaste woon- of verblijfplaats, heeft de kantonrechter te Winschoten, mr. U. M. Ubbens, vijf vonnissen geveld. W. werd indertijd te Winschoten aangehou den, omdat hij met een vrachtauto links door een bocht reed. Het bleek, dat hij geen rijbewijs had en verder vertoonde de (oude) wagen verscheidene gebreken. Tegenover de politie verklaarde W. o.a. reeds een jaar of tien zonder rijbewijs te hebben gereden en daarvoor ook al onge veer tienmaal te zijn bekeurd. Voor dit feit vroeg de ambtenaar van het O.M., mr. Hazewinkel, 30 of 6 dagen en voor de andere tekortkomingen een straf van totaal 52.50 of 10 dagen. Bovendien ver beurdverklaring van de auto, tenzij die binnen een half jaar zou zijn verkocht of zodanig weer zou zijn opgeknapt, dat hij weer deugdelijk was voor gebruik in het verkeer. De vonnissen werden: 21 dagen hechte nis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar (geen rijbewijs) en in totaal 65 of 13 dagen voor de andere overtre dingen. Verdachte. die niet was versche nen. werd geen bijkomende straf opge legd. Dit is mijn oom, die in Amerika een vermogen heeft verdiend en dat is mijn tante, die het tot da laatste cent erdoor heeft gejaagd. a6 G,RAGE- Je kunt nooit weten! VV Is het nu in orde, lieveling De mooiste scène uit de film vond ik die, toen die man achter je vroeg, of je je mond wilde houden Eén glas limonade, astublieft, met twee glaasjes. zeg, Zeg, Emmy, jullie het laatste nieuws gehoord Marie, hebben al Wie het ook nu weer zijn mag, zeg hem, dat ik hem pas de volgende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 9