Nederlandse delegatie dinsdag weer naar Genève Fatale hotelbrand in Helmond SOVJET-NOTA met excusses SNEEUW EN IJS IN EUROPA EN NOORD-AMERIKA Auto reed in Zuidwillemsvaart Werknemer in de bedrijven Arbeidscontract geen koopakte Kon. Paar ontving ambassadeurs, gezanten en zaakgelastigden m\ Lichte vorst houdt aan DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Op hendie mensen in dienst nemen rust zware last Op het nippertje vóór de mislukking Als klaarheid wordt verkregen, wordt conferentie voortgezet Selwyn Lloyd naar Cairo en Bagdad ujJW w P$;\ Maandag 6 februari 1956 WEERBERICHT Indonesische regering zonder communisten De Nederlandse arrestanten Plan tot uitwisseling kans van slagen Twee jongens in de vlammen omgekomen Tijdens redding van ladder gestort De omgekomenen zijn de 'jongens II. Hopman (18 jaar) en A. de Jong (17 jaar). Laatstgenoemde is een familielid van de exploitantc van het hotel, mevrouw N. Vriens-Nuits. De jongens hadden haar zondag een bezoek gebracht en waren van plan met de laatste trein uit Helmond naar hun woonplaats Den Bosch terug te keren. Zjj misten deze trein echter en keerden naar het hotel terug, waar me vrouw Vriens zirb intussen ter ruste had begeven. Daardoor wist zij niets van de aanwezigheid va„ de beide jongens in het hotel. Dit is mogcljjk de oorzaak geweest, dat zij zo jammerlijk om het leven zijn gekomen. Russen kunnen niet navigeren Poolvliegtuig vermist Zeven Amerikanen aan boord Deze zomer: Russisch vlootbezoek aan Rotterdam Nederlands smaldeel naar Sovjet Unie Donau maakte van Vilsliofen een ijsstad Donau-ov er stroming Op weg naar voetbalwedstrijd Vier vaders uit Helmond verdronken H. Vader over menselijke verhoudingen Nieuwjaarsreceptie m Paleis op de Dam Kleurrijk ceremonieel trok veel bekijks :,Aa! 'N/4; 4 m-tmt «s WiW&k Gevaar voor radio-actief water in Antwerpen Onderzoek gelast in zaak-Scliokking? De weerverwaehting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk mist, later opklaringen- Zwakke tot matige wind, draaiend naar noord tot noordoost. Van nacht oveT het algemeen lichte vorst- Morgen middag op de meeste plaatsen lichte dooi. Dinsdag 7 februari: zon op 8.14 uur, onder 17-39 uur; maan op 5-28 uur, onder 13.28 uur. E SCHIEDAMSCHE COUR Wanneer om zes uur zaterdagmiddag J'. de Nederlands-Indonesische bespre kingen in Genève niet -ouden zijn her vat, dan zou de Indonesische delegatie de conferentie als mislukt beschouwen De besprekingen zijn niet hervat en niettemin is de aangekondigde verkla ring van Indonesische zijde, waarin het verloop van de conferentie en de oor zaken der mislukking zouden worden weergegeven, niet verschenen. Om vier uur 's middags dus twee nur voor het „fatale" tijdstip, had mi nister Anak Agoeng een persoonlijk te legram ontvangen van minister Luns Nadat hij dit, had beantwoord, ontving hij opnieuw een telegram van minister Luns, waarin deze de bereidwilligheid van de Nederlandse delegatie aankon digde, om dinsdag a.s. naar Genève te komen. Hierop werd een interne ver gadering gehouden en besloten het voorgenomen vertrek naar Djakarta uit te stellen. Dit vertrek was reeds geheel voorbe reid en minister Anak Agoeng had Vrij dagavond reeds een afscheidsdiner aan geboden. waaraan o.m. Zwitserse auto riteiten hebben aangezeten. Van officiële Nederlandse zijde is in verband met deze feiten medegedeeld, dat de ontmoeting in Genève van dins dag a.s. is bedoeld om te komen tot klaarheid omtrent de gebleken ver schillen van opvatting. Gehoopt wordt, dat nadat die klaar heid zal zijn verkregen, de conferentie zal kunnen worden voortgezet. Naar wij vernemen, had minister Luns zaterdagavond om 10 uur voordat het bovenstaande bekend werd - een ont moeting gehad met de Ind°"es^g® zaakgelastigde in Den Haag. de Kweedjiehoo Dreigementen uit DjaJcarlo. Tnmirtdels was zaterdag uit Djakarta no "gemeld, dat welingelichte kringen aldaar een eenzijdige verbreking van de Nederlands-Indonesische Unie als moge lijk beschouwen, indien de Nederlands- Indonesische besprekingen een misluk king zouden worden. De Indonesische minister van voor lichting. Sjamsoeddin Soetan Makmoer verklaarde, dat de onderhandelingen ais mislukt zouden worden beschouwd, in dien de delegaties die eigen dag niet zou den bijeenkomen. Hij zei voorts, dat de Indonesische re gering reeds een plan heeft* om de toe stand het hoofd te bieden mocht de con ferentie in een impasse eindigen. Politieke kringen in Djakarta achten het mogelijk, dat de Indonesische rege ring in dat geval een eenzijdige stap zal doen: verbreking van de unie tussen de beide landen en verbreking van de daar aan verbonden financiële en economische overeenkomsten, geheel of gedeeltelijk Zij zijn van mening, dat het mogelijk zou zijn, dat de Indonesische regering maat regelen zal aankondigen om de Neder landse zaken te besnoeien, o.a. door his torische privileges in te trekken. De Partai Nasional Indonesia, de Mas- joemi en de Nahdatoel Oelama hebben besloten, een informele bijeenkomst te be leggen van afgevaardigden dezer partijen ter bespreking van een voor hen aan vaardbaar programma voor een coalitie kabinet. dat niet zal zijn aangewezen op deelneming of steun van communistische zijde, aldus werd in kringen van deze partijen medegedeeld. Men gaf te kennen, dat gestreefd dient te worden naar sa menwerking voor het bereiken van een compromis om het hoofd te kunnen bie den aan „het voor allen gelijke gevaar van het communisme". Van de tot nu toe bezette 181 van de 260 zetels in het nieuwe parlement, is het aandeel van de vier grote partijen op he den als volgt: P.N.I. 49, Masjoemi 48, Nahdatoel Oelama 37, communisten 34. In verband met de verschenen berich ten over een voorstel tot uitwisseling van Indonesische gevangenen in Nieuw Gui nea tegen Nederlandse arrestanten in In donesië. heeft een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken het volgende medegedeeld: „Begin januari 1956 werd te Genève van gezaghebbende Indonesische zijde de gedachte omtrent bedoelde uitwisseling geopperd. Hierover is destijds van Neder landse zijde overweging toegezegd en kort daarna in positieve zin gereageerd Een nadere overweging door beide rege ringen werd afgesproken. Blijkens recente mededelingen namens Indonesische regering is het niet uitge sloten, dat dit plan kans van slagen heeft". In Indonesië bevinden zich, zoals men weet, buiten Jungschlager en Schmidt'nog 14 Nederlanders in- arrest tegen 23 Indo nesiërs in Nieuw-Guinea. Te 's-Gravenhage is een nieuw handels akkoord tussen Nederland en Tsjechoslo- wakije geparafeerd met goederenlijsten voor de periode van 1 februari 1956 tot 1 februari 1957 Het totale volume van de goederencontingenten van dit nieuwe ak koord is ongeveer 15 pet hoger dan het volume van de contingenten van het han delsakkoord van 1955. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, zal volgende maand een bezoek brengen aan enkele hoofdste den in het Midden-Oosten. Dit bezoek zal voorafgaan aan de SEATO-conferentie te Karatsji, waar Selwyn Lloyd eveneens aanwezig zal z\jn. Het schijnt de bedoeling te zijn de reis naar Karatsji zowel in t aïro als in Bag dad te onderbreken, in deze laatste stad zal Lloyd het secretariaat van het Bag- dad-pact voorbereidende besprekingen voeren voor de conferentie van het pact, welke Ln april moet plaats vinden. In een zaterdag j.l. overhandigde en zondag gepubliceerde nieuwe Russische nota over het toetreden van Perzië tot het Pact van Bagdad wordt verklaard, dat hierdoor de mogelijkheid is geschapen van het gebruiken van Perzisch gebied door „vijandelijke strijdkrachten" voor aanvallen op de Sovjet-Unie. „Hier kan de Sovjet-Unie niet onverschillig tegen over blijven", aldus de nota. Volgens de Perzische minister van buitenlandse za ken, Ardalan, is de nota in dezelfde geest opgesteld als twee eerdere Pussische no ta's, over dit onderwerp, welke door de Perzische regering resp, in oktober en november werden verworpen. Vannacht is het hotel Sint-Lambert te Helmond door brand verwoest. Twee jongens van omstreeks 17 en 19 jaar uit Den Bosch, zijn in de vlammen omgekomen. Het personeel, de eigen kinderen en de gasten konden zich in veiligheid stellen. Een vrouwelijke gast moest via een lad derwagen naar de begane grond. Halver wege viel zjj van de ladder. Haar val kon beneden door brandweer en politie wel worden gebroken, maar zü moest toch in een ziekenhuis worden opgenomen. De brand is omstreeks half twee uitge broken. Hij werd kort daarna ontdekt door een controleur van de plaatselijke nachtvei ligheidsdienst, die onmiddellijk alarm maakte en door bellen en bonzen op de deur de hotelbewoners trachtte te wek ken. Toen hij daarin niet direct slaagde, rende hij naar het nabij gelegen politie bureau om van daaruit per'telefoon de bewoners te wekken. Hierin slaagde men en inmiddels was de brandweer ook ter plaatse verschenen. De jongste twee kin deren van de hotelexploitante kon men nog redden, terwijl de overige gasten, al len in nachtgewaad, zich zelf in veilig heid konden brengen. Bij een rondtocht door het brandende gebouw hebben de beide slachtoffers ken nelijk niets van alle geroep gehoord. Met zeven stralen werd het vuur aan gepakt, maar men kon niet verhinderen, dat het gebouw totaal uitbrandde. De Russische ambassadeur heeft zaterdag aan het Noorse ministerie van buitenland se zaken het antwoord overhandigd op Het Amerikaanse ministerie van marine heelt een bericht van de „N.Y. Times" be vestigd. volgens hetwelk een êenmotorig vliegtuig van de Amerikaanse marine, op een vlucht van het bergachtige Mary Byrdland naar de basis „Little America V" wordt vermist. Er zijn noodseinen op gevangen van het toestel, dat zeven man aan boord had. Het vliegtuig had enige leden van een verkenningsgroep opgehaald, welke op het Rockefellerplateau was gestrand, doordat de voertuigen bevroren waren. De groep was midden januari van de basis vertrok ken om een veilige route af te bakenen naar de plaats waar een observatorium gebouwd zal worden, een route over een afstand van duizend kilometer. De groep strandde op 400 km van haar doel. Zware stormen hebben voorts in het Zuidpoolgebied de Russische basis te M r- ny afgesneden van de plaats waar de Rus sische bevoorradingsschepen hggen. J dag aldus meldt radio-Moskou w de laatste van de vijf naar de basis - pende aanvoerroutes volkomen vernie a. De vier andere zijn in de afgelopen ve?j" tien dagen eveneens verloren gegaan, u basis te Mirny wordt nu met helikopters bevoorraad. De Russische schepen zullen een nieuwe ligplaats zoeken, vanwaar de basis over land te bereiken is. Nederlandse regering en de regering Van de U.S.S.R. zjjn overeengekomen, dat een Nederlands smaldeel een bezoek aan fj^hmgrad zal brengen, terwjjl tcgelpkcr- tfld een Sovjet-smaldeel Rotterdam zal bezoeken. Als tjjd voor het bezoek is vast gesteld 2024 juli 1956. De samenstelling aa beide smaldelen zal geljjk zijn. De ec ir v!00'verbanden zullen bestaan uil n kruiser en twee torpedobootjagers. Terwijl de kougolf in Noord-Europa in hevigheid afnam, heeft het zuidelijk deel van ons werelddeel de volle winterse laag gekregen in de vorm van sneeuw, hagc! en vorst. In Parijs zijn gisteren zes mensen gestorven, omdat de gasleidingen in hun woningen stukgevroren waren. In Italië heeft men geen exacte cijfers over aantal len winter-slachtoffers kunnen verkrijgen omdat de verbindingen tussen vele plaat sen waren verbroken. In Centraal en Zuid-Italië kwamen de wolven in groten getale uit de bergen op zoek naar voedsel. Zij vielen weggebrui kers aan en dwongen de dorpsbewoners hun deuren en luiken het sluiten. Grote ge bieden in de Abruzzen zijn afgesloten na drie dagen onafgebroken sneeuwstormen. Elektriciteits- en telefoon-leidingen wer den door het slechte weer verbroken. Sommige wegen zijn bedekt met een sneeuwlaag van ruim twee meter. De poli tie uitgerust met ski's bracht voedsel naar een geïsoleerd eiland in het Trasu- meense meer. In Moskou zijn vandaag de scholen ge sloten vanwege de 26 graden vorst, die daar heersen. In Belgrado vroor het 21 graden. De Donau is niet meer bevaar baar. In Wenen was het goed weer met temperaturen rond het vriespunt. De tem peratuur in de Alpen bleef gelijk aan die der afgelopen dagen, ongeveer 20 tot 25 graden onder het vriespunt. In Zwitser land blijft de temperatuur stijgen. Men noteerde daar gisteren vijf graden onder nul. Ook in Berlijn was het minder fcoud. In het plaatsje Vilshofen in Beieren zijn ongeveer 1200 mensen moeten eva cueren, omdat de Donau vanwege de jjsopstopping overstroomde. Het water bevroor in de straten en de politie is van mening dat vele muren zullen scheuren, Twee jjsbrekers trachtten de het jjsveld te doorbreken. Opblazen kan men dit ijsveld niet, omdat er vlakbij een stuwdam met een krachtstation in de Donau ligt. In Oslo en Stockholm was het zonnig temidclag!?o°endt-- huisvaders mt zijd gis- de voetbalwedstri'L0?,weg waren naar gen—Helmondia JAF.ortuna Vlaardin- met hun auto omw„ Vlaardingen, Zuidwillemsvaart JL "peswijk in de dronken alle vier. Hef Zij V?E' jarige P. Bouwmans vader"1 dC kind, de 52-jarige P. be^en'tU" 7" van vijf kinderen, de 44-iaH^', - - - -- - - Jarige J. van der Linden, vader van zeven ki„,w^ en de 27-jarige A. Van de wterion vader van een kind. Westerloo Om ongeveer half een gistermiddag was de heer Bouwmans, voorzitter vin de supportersvereniging Helmondia met genoemde drie heren, ook supporters van de Helmondse voetbalclub per auto naar Vlaardingen vertrokken waar Helmondia Uitkwam tegen Fortuna. Onder Heeswijk kreeg de heer Bouwmans een bevroren voorruit en stopte bij cafe L. v. d. Broes aan de Schijndelsebrug om wat zout te vragen om daarmee de ruit schoon te vegen. Enkele honderden meters van het Café is de wagen, op de weg in de rich ting Den Bosch, door tot nu toe onbe- kende oorzaak van de weg gereden en door het ijs van de Zuid Willemsvaart ge weer met temparaturen om het vries- PUIn Europees Turkije is een trein en 287 passagiers ingesneeuwd. Een hulptrein met 400 artsen, arbeiders en technici- en voedsel is gisteren naar de ingesneeuw de trein vertrokken. Ook in Amerika is het weer slecht. In Nieuw Mexico en Texas heersten de ergste sneeuwstormen sinds vijftig jaar. Er zijn daar tenminste zestien do elen te betreuren waarvan de meesten omkwamen in door de sneeuwstorm veroorzaakte verkeersongelukken ben bus met 24 passagiers strande nabij .ie grens van Nieuw Mexico en lexas. de protestnota, die Noorwegen op 1 fe bruari aan de Russen had gezonden in verband met de illegale visvangst in de Noorse territoriale wateren. Moskou geeft toe, dat de schepen, die door de Noren zijn opgebracht gevist kunnen hebben in de Noorse wateren, doch dit zou te wij ten zijn aan verkeerde navigatie van de Russische kapiteins Bovendien zouden de grenzen van de Noorse territoriale wate ren moeilijk te schatten geweest zijn door slechte weersomstandigheden. De Russen hoopten, dat de Noren de Russische sche pen weer snel vrij zouden laten evenals zij dat de Noren zouden hebben gedaan, die in hun territoriale wateren hadden ge vist. Het Noorse ministerie van buitenlandse zaken heeft nog geen commentaar gele verd op de Russische nota. In Aalesund lagen gisteren zestien Rus sische schepen te wachten op de actie, die de politie daar tegen de kapiteins zal instellen. De commissaris van politie te Aalesund heeft verklaard, dat het kaartenmateriaal aan boord van de Russische visserssche pen slecht was en dat er tevens een door Visjinski getekende opdracht aan boord was de Noorse territoriale wateren te ont zien. De politie zal de boete en de ver beurdverklaring van de vis aan boord van de Russische schepen deze week vaststel len. Gaan de Russen daar niet mee ak koord dan zal de rechter deze zaak te be handelen krijgen. Op deze foto ziet men hoe kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders aan Z.H. Paus Pius XII in de Sint-Pieter te Rome fraai versierde kaarsen overhan. digen ter gelegenheid van de „kaar- senmis", op 2 februari. Een groot aan tal van deze kaarsen wordt aan de Heilige Vader geschonken, die ze ver- deelt onder de armste kerken van de Eeuwige Stad. Alleen de allergrootste kaarsen worden geplaatst in de per soonlijke kapel van Z.H. de, Paus. Z, H. de Paus heeft zaterdagmorgen de deelnemers aan het congres voor men selijke verhoudingen in de industrie in de consistoriezaal in audiëntie ontvangen en tot hen een korte toespraak gericht. Onder de deelnemers bevonden zich o.m. de heer August Cool, secretaris van de algemene federatie van christelijke vak verenigingen, de heer H. W. van Leeu wen, voorzitter van het centrum voor produktivitcit in Nederland en verschei dene Belgische hoogleraren. Na zijn begroetingswoord verklaarde de Paus dat de menselijke verhoudingen een bijzonder probleem van onze tijd vormen en dat hij zich zeer over het congres verheugde, omdat de studie der mense lijke verhoudingen een nieuwe stap be tekent in de richting van de samen werking tussen werkgevers en werkne mers. „Uw doel is het geweest" aldus de Zaterdagmorgen werd in het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam, de tra ditionele nieuwjaarsreceptie gehouden voor de leden van het corps diploma tique. De foto toont het vertrek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard na de receptie. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben zaterdagmorgen in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam de leden van het corps diplomatique op de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie ontvangen. Een zeer talrijk publiek sloeg ondanks de koude, de aankomst van het Koninklijk Paar en het aanrijden der diplomatieke vertegenwoordigers gade. Bij de re ceptie, die in de troonzaal werd gehouden, waren ook de ministers J. Beyen en mr. J. Luns aanwezig. Voor het paleis stond een erewacht, be staande uit een compagnie Mariniers met het vaandel aangetreden, en terzijde van de ingang de Marinierskapel met tam boer- en pijperkorps. Op het bordes ston den ter weerszijde van de poort twee marechaussees in ceremonieel tenue met getrokken klewang. Via een luidspreker en met lichtsignalen zakt." De auto was onmiddellijk verdwe- we«3en erewacht en kapel gewaarschuwd, nen. Een fietser, die het ongeluk zag ge- welke eerbewijzen moesten worden ge beuren. waarschuwde de bestuurder van bracht. Voor ambassadeurs werd het ge- een juist naderende Opel. die zich ijlings begaf naar café Van de Broek om ae po.i- tie telefonisch van het ongeval in ken nis te stellen. Deze was er spoedig even als de brandweer van Schijndel. Aange zien men niet in het bezit was van een kraanwagen, kon men niets uitrichten Daarom werd de brandweer van Den Bosch gealarmeerd, die snel met een ta kelauto arriveerde, met behulp waarvan met het reddingswerk werd begonnen De sleepkabel van deze wagen blêek echter te kort. Een kraanwagen van. een Particuliere firma uit Schijndel bracht tenslotte uitkomst en deze slaagde er ein delijk in de verongelukte auto op het droge te trekken. Dit was echter onge veer twee uur na het ongeval. De vier inzittenden bleken echter allen verdron ken De linnen kap van de Skoda was geheel opengescheurd, doch men weel niet. of dit door de val is geschied ofwel r Ae '""ttenden daardoor hebben ge- n Uzich ui.t de auto te bevrijden. aPu ,"eer Deisenroth was de vader van bekende linksbuiten van Helmondia I; ue heer Van der Linden was de junioren leider van Helinandia, weer gepresenteerd, vier roffels geslagen en de eerste twee strofen van het volks lied gespeeld. Het geweer ging in de arm voor gezanten en zaakgelastigden, voor wie resp. drie en twee roffels werden gesla gen. Tegen kwart over elf werd het verkeer op de Dam stop gezet en enkele ogenblik ken later reed de hofauto met het Koninklijk Paar voor. Het vaandel neeg ten groet en de kapel zette het Wilhel mus in. De Koningin droeg een zeegroene robe met daar overheen een bontmantel; de Prins was gekleed in het gala-uniform van generaal der luchtmacht. Ter receptie verschenen 22 ambassa deurs, 19 gezanten, 4 zaakgelastigden en 8 tijdelijk zaakgelastigden. De gezant van Israël kwam met zijn echtgenote en leden van het gezantschap in verband met de sabbat te voet van zijn hotel naar het paleis. Evenals vorige jaren trok de Japanse ambassadeur met zijn echtgenote en twee dochters, die kimono's droegen, de aandacht van het publiek. v *v'4, mirfin H. Vader, „om in een sfeer van onder ling begrip, de factoren in studie te ne-, men die kunnen bijdragen tot de ver betering der menselijke verhoudingen in de industrie en om te zien in hoeverre het wetenschappelijk onderzoek hiertoe kan bijdragen. Het is inderdaad van fun damentele betekenis dat men de gegeven heden van beide zijden nauwkeurig stelt. De problematiek der menselijke verhou dingen is ontegenzeggelijk zeer ingewik keld. De Maatregelen" aldus de Paus, „die door de wetenschap zoals de socio logie, de physiologie en de psycho-tech- niek worden voorgesteld, stuiten op enor me tegenstand die nog sterker wordt door de tijdsomstandigheden, door het belangenspel van maatschappelijke instel lingen en door een opeenstapeling van fouten en vooroordelen. Degenen, die dit vraagstuk bestuderen hebben niet alleen de grootste moeite om objectief in hun oordeel te zijn, maar ook worden zij min of meer beperkt in hun vrijheid, aangezien machtige invloe den, zoals sociale druk en technische con currentie, met geheel hun gewicht in vloed op de te nemen beslissingen uitoefe nen. Hetgeen de Kerk op dit gebied wenst hangt nauw samen met het begrip, dat Z(j van de mens heeft. Voor Haar zijn alle mensen in waardigheid voor God ge lijk. Zij moeten dit dus ook zijn op het gebied van de vrije of noodzakelijke be trekkingen, die hen onderling binden. De arbeidsgemeenschap, zoals deze heden ten dage op basis van contracten bestaat, behelst voor de ondernemers een waar achtige verplichting jegens de arbeiders, want de onderneming eist van de arbei der het belangrijkste deel van zijn tijd en van zijn krachten. Het betreft hier dus niet het eenvoudigweg kopen 'van een arbeidskracht maar het betreft hier een mens, die zijn medewerking ten ba ten van het bedrijf komt verlenen. Een bedrijf, ook een modern bedrijf, mag geen totalitair karakter hebben. Het kan geen beslag leggen op andere activi teiten van de arbeider buiten het ter rein van het bedrijf zelf en die hem dus persoonlijk toebehoren. Bovendien is een modern bedrijf niet herleidbaar tot een anoniem gecoördineerd samenspel van technische functies, Het verenigt deelge noten, die door een contract met elkau der zijn verbonden en wier verantwoor delijkheden weliswaar verschillen en aan een hiërarchische orde onderworpen zijn maar aan wie de arbeid gelegenheid moet verschaffen zijn morele, persoon lijke en spciale verplichtingen na te ko men. Zij moeten elkaar op loyale wij ze van dienst zijn. De werkgever dient zijn personeel als mensen te behandelen. Hij mag zich daarbij niet met uitsluitend utiliteitsoverwegingen tevreden stellen, want de produktiviteit is geen doel op zichzelf. Iedere mens daarentegen ver tegenwoordigt een bovennatuurlijke en ab solute waarde, omdat de Schepper van de menselijke natuur hem een onsterfelijke ziel geschonken heeft. Maar er is nog meer; deze Schepper is mens geworden en verenigt zich zelf in moreel opzicht met een ieder, die van een ander ver wacht datgene te ontvangen, dat hem zelf voor het leven ontbreekt. Wat gij voor een van Mijn geringste broeders gedaan hebt hebt gij voor Mij gedaan. Hij is niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen, en Hij heeft niet geaar zeld Zijn leven voor de mensen te geven. Dit, zo besloot de Paus Zijn toespraak zijn de normen, waarvan de verheven waardigheid van de menselijke persoon en de verantwoordelijkheid van eenieder, die een mens in dienst neemt, worden af geleid. (Van onze Brusselse correspondent) In het Antwerpse toont men zich on gerust over de drinkwatervoorziening voor ruim honderdduizend gezinnen op het ogenblik (mogelijk 1 juni a.s.) dat het centrum voor kernenergie te Mol in wer king; zal komen. Als de afvalwaters van dat atoomcentrum in net kanaal Bocholt- Hereutals worden geloosd, bestaat er ge vaar dat ook het water van het Albert- kanaal wordt verontreinigd en, mogelijk, „geatomiseerd". De Antwerpse waterwerken nemen, da gelijks 115.000 m3 water uit het Albert- kanaal. Men begrijpt, dat deze Mij. en haar clientèle allesbehalve gerust zijn omtrent de zuiverheid van het water, wanneer de reactor in werking zal zijn. Te Mol zelf zegt men, dat het afval water langs pijpleidingen naar de Nete zal worden gespuid, doch ook dat stelt de Antwerpenaren niet gerust. Ook de over heden houden zich nu met het geval be zig en reeds zijn de directeuren van de watervoorziening en van het kemcen- trum deze aangelegenheid met Britse spe cialisten gaan bespreken. Het gevaar van radioactief drinkwater in het Antwerpse, is helemaal niet denkbeeldig en het is met de grootste aandacht, dat dit pro bleem wordt bestudeerd. Naar een der ochtendbladen meldt zou de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, een onderzoek hebben gelast inzake de beschuldiging, welke een Haags dagblad verleden week lanceerde tegen mr. F. Schokking, thans burgemeester van Den Haag, wegens zijn houding in de oorlog, toen hij burge meester was van Hazerswoude. Bij informatie bij de betrokken autori teiten in Den Haag deelde men ons mede, dat deze zaak natuurlijk wel de aandacht had, maar dat er geen opdracht was ge geven tot een officieel onderzoek. (Van onze weerkundige medewerker) Zondagmorgen zag het er even naar uit, dat de vorst door een zachtere luchtstroom geheel uit ons land zou worden verdreven. Vergezeld van sneeuw, ijzel en regen drong zachtere lucht over Zeeland ons land binnen. De vorst- grens wist zich echter over Brabant en Zuid-Holland te handhaven. In Zee land en op de Zuidhollandse eilanden liep de temperatuur tot 4 gr. boven het vriespunt op. Ook viel daarbij 4 tot 6 mm regen. In Brabant en Utrecht viel de neerslag voornamelijk als sneeuw, zodat daar vanmorgen 7 cm sneeuw lag. Elders in ons land is er maar weinig veranderd. De koude lucht heeft zich inmiddels weer boven Zeeland weten uit te breiden. Op vele plaatsen kwam vanmorgen behalve lichte vorst ook mist voor. Boven Scandinavië is de luchtdruk weer iets gaan stijgen, zodat wij nu op een volgende Oceaandepressie moeten wachten, welke een nieuw offensief tegen de koude lucht zal inzetten. Dit duurt echter nog even zodat wij ver wachten, dat het de eerste dagen van deze week nog aanhoudend vrij rustig en vriezend winterweer zal blijven. Veel meer dan lichte vorst verwachten wij niet; alleen wanneer 's nachts opklaringen voorkomen kan meer dan 5 gr. vorst optreden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1