Zweedse zege in ski marathon voor Sixten Jernberg Graafschap beter uit de voeten op de ijskorsten van Houtrust Nederland absent op de sluitingsplechtigheid Woudloper" won goud na dubbel zilver Tubantia-Zeist was tóch nog aardig Helmondia verpletterde F ortima- Vlaardingen Heracles' sneeuw-pass verraste Wageningen Maar midvoor Verhagen naar ziekenhuis Alle amateur-clubs in landelijke vereniging MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 PAOTNA Landen-klassemenl Sluitingsplechtigheid NATIONALE TITELSTRIJD VOLLEYBAL IN UTRECHT Op 5 mei in Jaarbeurshallen RUGBY-ZEGE VOOR WALES PER SCHAATS VAN URK NAAR LEMMER Rond gevaarlijke plekken r mse spring-zege AUSTRALIë-AMERIKA TENNIS-WEDSTRIJD Oostenrijk beeft een opmerkelijk goed resultaat behaald, dank zij de bijzondere prestaties in de Alpine-nummers en in het kunstrijden. Duitsland en ook de Ver Staten hebben het er veel slechter afge bracht dan in Oslo; maar Zweden en Zwitserland hebben zich keurig hersteld en behoren weer tot de sterkste winter- sportlanden van de wereld. Zeventien van de 32 deelnemende landen behaalden punten. Nederland legde beslag op de twaalfde plaats met zeven punten, dank zij Kees Broekman en Wim de Graaff. De eindstand van het officieuze landen- klassement luidt: 1. Rusland 103 pnt.; 2. Oostenrijk 67 pnt.: 3. Finland 57 pnt.; 4. Zweden 56 pnt.; 5. Ver. Staten 49 pnt 6. Zwitserland 46 pnt.; 7. Noorwegen 41 pnt.; 8. Italië 29 pnt.; 9. Duitsland 21 pnt.; 10. Canada 16 pnt.; 11. Frankrijk 10 pnt.; 12. Nederland 7 pnt.; 13. Polen 6 pnt.; 14/15 Japan en Tsjecho-Slowakije elk 5 pnt.; 16. Hongarije 4 pnt. en 17. Groot- Brittannië 3 pnt. En daarmee behoren dan deze 7e Olym pische Winterspelen 1956 van Cortina d'Ampezzo in Noord-Italic tot het ver leden. Zondagavond vond in het architec tonisch zo fraai en in het Dolomieten-dal zo sprookjesachtig gelegen, nieuwe ijs stadion van Cortina de traditionele sluitingsplechtigheid plaats. De Olym pische hymne weerklonk voor de laatste maal. de volkliederen van Griekenland (vanwaar de Spelen stammen), van Italië (dat ze dit jaar organiseerde) en van de Verenigde Staten (waar in 1960 de Winter spelen plaats vinden). Het Olympische vuur werd gedoofd, de Olympische vlag, nadat de vlaggen van alle deelnemende landen haar voor het laatst hadden gegroet, werd gestreken. En Avery Brundage, de president van het Internationaal Olympisch Comité, riep de jeugd van de wereld op zich opnieuw onder de Olympische ringen te verzamelen in 1960 in Squaw Valley in Californië. -Met een daverend vuurwerk werd dan deze stijlvolle sluitingsplechtigheid, die door talrijke hoge I.O.C.. en Italiaanse autoriteiten werd bijgewoond, bekroond. Helaas schitterden de Nederlandse offi cials door afwezigheid.... Zaterdag heeft de Nederlandse Volley" bal Bond te Utrecht zijn bondsvergadering gehouden. Hiervoor waren het hoofdbe stuur en de afgevaardigden uit de 12 dis tricten bijeengekomen. De vergadering stond onder leiding van de heer W. P. Struik uit Haren (Gr.). Door de snelle groei van de bond was het nood zakelijk enige wijzigingen in het reglement aan te brengen. Voorts werd besloten de organisatie van de Nationale volleybal kampioenschappen aan de afdeling Utrecht op te dragen. Zij zullen worden gehouden op 5 mei in de Jaarbeurshallen te Utrecht. Oorspronkelijk zouden deze kampioen schappen worden georganiseerd door de afdeling Eindhoven van de NEVOBO, die hiervoor de beschikking had gekregen over de Philipshallen, maar deze afdeling heeft zich teruggetrokken. De rugbywedstrijd tussen de nationale amateur-teams van Wales en Schotland, te Cardiff gespeeld, is in een 9—3 zege voor Wales geëindigd. Bij de rust was de stand 63. De goals van Wales ontston den door het drukken van drie tries, die van Schotland uit een strafschop. Emma-doelman Zondervan in de clinch bij een charge door Willem II's linksbuiten Snijders op het Dordtse doel. Het was daarom bijzonder begrijpelijk, dat de Russen het accent in de eerste plaats op de verdediging legden en hun aanvalstempo niet te hoog opvoerden, om tegen de geroutineerde Canadezen hun adem te sparen. Het was van hun tegen standers psychologisch volkomen verkeerd gezien, meteen te gaan rijden als cowboys op een wilde mustang. Door hun grof heden werden in de eerste de beste periode al drie Canadezen van het ijs gestuurd, hetgeen de onveranderlijk fair spelende en de body-check met opzet vermijdende Russen evenwel niet wisten wit te buiten. Na de eerste speeltijd hebben de Cana dezen hun gevoelens beter beheerst, hoe wel dit voor hen steeds moeilijker werd, doordat treffers van Krylov (2e periode) en Kuzin (3e speeltijd) het Olympisch goud verder van hen wegvoerden. Wel hebben de Canadezen in het slotduel van dit toernooi de nodige pech gehad (de uitstekende Russische doelman Puchkov streelde viermaal dankbaar de ijzeren doelpaal, omdat hij evenzo vele malen kogels onschadelijk maakte), maar men kan zeker niet zeggen dat de Russen fortuinlijke kampioenen zijn. Zij bleven ongeslagen, met verreweg het hoogste doelgemiddelde (255) en met grote cor rectheid. Misschien hadden niet alle spe lers zoveel brille als enkele van de Canadezen, maar als team waren de schitterend combinerende Sovjet-hockey ers onbetwist de beste ploeg van dit toernooi. Het was de eerste keer, dat Rusland (reeds wereldkampioen in 1954 vóór Canada) de Olympische triomf oogstte. En het was de tweede maal in de ge schiedenis van de Olympische Winter spelen (in 1936 won Engeland), dat Canada niet als eerste eindigde. Ongetwijfeld had Canada een geselecteerde landen ploeg kunnen opstellen, die sterker zou zijn geweest dan de Kitchener Waterloo Dutchmen (een club-team). Nu de hege monie reeds enkele jaren zo sterk door de Russen wordt bedreigd, is het de vraag of Canada, de bakemaat van het ijshockey, de traditie zal blijven volgen om een clubteam naar kampioenschappen af te vaardigen. Amerika bevestigde zijn tweede plaats door het toernooi met een 94 zege (10 32 52) op de Tsjechen, die eigenlijk zeer teleur hebben gesteld. De laatste wedstrijd van de Duitse ploeg tenslotte heeft voor dit team het eerste punt op geleverd. Na een spannende wedstrijd, waarin het spelpeil teleurstellend moet worden genoemd, deelden de Duitsers de punten met Zweden (1—1) (via tussen standen 00, 10 voor Duitsland. 01). De eindstand luidt; de marathon, want de laatste van ons kan zijn tempo regelen naar dat van de anderen". Nu is zoiets gemakkelijk ge zegd. Maar men moet het ook maar kun nen. En de taaie Sixten kon het. Op meer dan twintig plaatsen van het traject door bossen, over heuvels en door dalen, waar hem door zijn landgenoten een gloeiende beker suikerwater, soep of koffie werd aangereikt, hoorde hij de tij den van zijn voorgangers. En het „heia, heia Sverige" (hup Zweden), gaf hem mede de moed en de energie om op het tempo van zijn belagers voor te blijven. Nadat allen 10 km hadden afgelegd, waren de cracks al van de middelmatigen gescheiden. Jernberg had de leiding met met een 15 sec. betere tijd dan Hakulinen, hij was 23 sec. sneller geweest dan de Rus Scheljukhin en 25 sec. sneller dan de Rus Terentiev; en Sixten vergrootte zijn winst langzaam maar zeker. Pas na 30 km kwam Terentiev. die zeer ongunstig als tweede was vertrokken, geweldig op zetten, maar Jernbergs speurende ogen hadden de situatie overzien. Nogmaals verhoogde hij zijn tempo in een onvermin derd soepele en regelmatige gang en hij won onbedreigd het goüd, terwijl de Fin Hakulinen de zilveren medaille en de Rus Terentiev het brons won. Het klassement van de 50 km ski-lopen luidt voor de bovenste zes plaatsen als volgt: 1 en Olympisch kampioen Sixten Jernberg (Zweden) 2 uur 50 min. 27 sec., 2. Hakulinen (Finland) 2 uur 51 min. 45 sec; 3. Tereniew (Rusland) 2 uur 53 min. 32 sec,, 4. Scheljukhin (Rusland), 5 Kolstjin (Rusland), 5 Koltsjin (Rusland) 6 Baranow (Rusland), De heer R. Rippen uit Urk met zijn dochter en haar verloofde heeft zaterdagmiddag per schaats de tocht van Urk naar Lemmer gemaakt. Het gezelschap vertrok tegen half drie en kwam tussen half vijf en vijf uur in Lemmer aan. Na een uurtje rust werd de terugreis aanvaard. Ook van Lemmer uit hebben enige per sonen de tocht gemaakt. Het ijs was over het algemeen goed, maar er zitten enige gevaar lijke plekken in. De rijkspolitie te water in Lemmer heeft dan ook zondag gewaarschuwd tegen toch ten over het IJselmeer. Scheveningen's enig doelpunt, dat de eer tegen De Graafschap redde, (Van onze sport-correspondent) VLAARDINGEN, zondag- Fortuna-cn Helmondia hebben te Vlaar dingen een matige wedstrijd gespeeld op een gevaarlijk glad veld. De zuiderlingen konden beter uit de voeten dan de thuis club- Men kan dan ook zeggen dat de Helmondianen moediger waren dan de Vlaardingers, die zich moeilijk staande konden houden. Van goed voetbal was in deze voor beide ploegen belangrijke wedstrijd geen sprake. Na 22 minuten opende Hollink voor Helmondia de score en een minuut daar na nam hij ook het tweede doelpunt voor zijn rekening om na een half uur de hat trick te verrichten. Helmondia bleef de toon aangeven en het was Roosenburg, die nummer vier tussen de Vlaardingse palen deed verdwijnen. Siegers bracht na 43 minuten de ruststand op 05. Na de hervatting kwam Fortuna wat meer in de aanval, maar de thuisclub slaagde er niet in de hechte verdediging van Helmondia, met Claus en Van Berlo als steunpilaren, te passeren. Het score verloop in de tweede helft was: 5 minu ten: Kornuit 06. 30 minuten: J. van der Berg (uit een strafschop) 1—6, 41 minuten: Hollink 1—7. (Van onze sportcorrespondent) HENGELO, zondag Hoewel het terrein in het Hengelose stadion moeilijk te bespelen was, bood de wedstrijd tussen Tubantia en Zeist een aantrekkelijk schouwspel. De thuisclub was in technisch en tactisch opzicht verre de meerdere. Tubantia kreeg direct verschillende goe de kansen, maar een schutter ontbrak In de 18e minuut slaagde Jurissen er ech ter in te scoren, toen hij een fraaie pass van Albers inschoot. Deze laatste gaf in de 29e minuut Tubantia een 20 voor sprong door het feilloos inschieten van een voor hands toegekende strafschop. In de tweede helft werd er slechts één maal gescoord. En wel door Albers, d'e opnieuw met een penalty de roos trof. De eindstand 30 was hiermede bereikt. Rusland Amerika Canada Zweden Tsj.-Slowakije Duitsland 25- 5 26—12 23—11 10—17 20—30 6—35 (Van onze sport-correspondent) ENSCHEDE, zondag. Op een keihard terrein vol gevaarlijke oneffenheden hebben Rigtersbleek et: Noad een heel voorzichtige wedstrijd ge speeld. Technsch heel arm ook. vooral van Enschedese (Trooster) zijde. Het eni ge doelpunt viel 19 minuten na de rust, toen Rigterbleek's rechtsbinnen Oude Eg- berink bij een poging om een bal in de verdediging op te halen zo onfortuinlijk te werk ging, dat NOAD's rechtsbinnen Meijer een vrije kans kreeg en die prompt benutte: 01. Alle pogingen van Rigters bleek om gelijk te maken, strandden op gebrek aan techniek en op het tekort aan tempo van middenvoor Bleijenberg teg':0 NOAD-stopper Walhout. (Van onze sport-correspondent) ALMELO, zondag. Op hun met sneeuw bedekte veld pas ten de Almeloërs de lange pass toe, waar tegenover Wageningen tot het einde vol hardde in te kort spel en daarmee wel een zeer groot overwicht had maar toch regelrecht naar een 30 nederlaag werd gedrukt!. Mos opende na een kwartier voor Heracles de score en kort daarop scoorde Schoonewille een tweede voltref fer Méér dan de thuisclub had gehoopt Maar het gaf haar extra moed om dooi de belegering in de tweede helft heen te bijten. Wageningen kon de sterk spelende Almelose defensie niet passeren en zelfs bracht Moss nog de eindstand op 30, hoe verrassend ook. Voor het eerst in de geschiedenis van de Olympische Winterspelen heeft niet een Noor, maar een Fin de gouden medaille bjj het skispringen gewonnen. De Noren, die reeds bij de wereldkampioenschappen te Falun door bun Finse concurrenten werden verdrongen, moesten nu een nog grotere nederlaag incasseren. Want de zilveren medaille was eveneens voor een Fin en het bronzen ere-teken voor een Duitser, terwijl nog een Duitser, een Zweed en een Zwitser op de plaatsen vier, vijf en zes kwamen. De winnaar van het laatste evenement van deze spelen, de 24-jarige Antti Hyva- rinen, wierp alle van te voren gemaakte berekeningen door elkaar. Deze knaap uit Rovaniemi, de hoofdstad van Fins Lap land, had op een springschans van be scheiden formaat onder de poolcirkel ijverig getraind. De Russen, die om vertrouwd te worden met de hoge snel heden zich tijdens de training met skies op een zijspan van een motorfiets hadden laten binden, bedreigden hem niet. Torpedo-springer Koba Tsakadze kwam na een imponerende 82 meter-sprong ten val. De waaghalzige Amerikaan Rahoi, van wie men een verrassing had verwacht, vloog als een hefschroefvliegtuig en viel bovendien. Het deed de Fin uiteraard plezier, dat het zijn landgenoot Aulis Kallakorpi ge lukte. hem op twee punten zeer dicht te benaderen. De Duitser Glass, die hij het meeste duchtte, kwam bij zijn tweede sprong drie meter minder ver dan tijdens de eerste en bleef bij de beoordeling nog juist een half puntje onder het totaal van Kallakorpi. Van de vroegere wereldkampioen, de Oostenrijker Sepp Bradl, die al 20 jaar tot de topklasse behoort, doch die wel iets bedachtzamer is geworden (hij haalde 77,5 en 77 meter), had de man uit het land van de Middernachtzon niets meer te vrezen. Het officiële klassement van het speciale skispringen luidt voor de nummers 1 tot en met 10; 1. en Olympisch kampioen Antti Hyvarinen (Finland) 227 pnt. (81 en 84 meter); 2. Kallakorpi (Fin.) 225 pnt. (83,5 en 80,5 meter); 3. Glass Did) 22,5 pnt. (80 en 81,5 meter); 4. Bolkart (©ld) 222,5 pnt. (80 en 81,5 meter); 5. Petterson (Zweden) 220 pnt.; 6. Daescher (Zwits.); (Van onze sport-correspondent) HOUTRUST, zondag. Betaald voetbal wettigt het spelen onder „Engelse omstandigheden'', moeten de consul en scheidsrechter Aussum hebben gedacht. Want zjj achtten de ijskorst op het Houtrust-terrein niet zo erg dat er niet gevoetbald zou kunnen worden. En zo werden de spelers van Scheveningen en De Graafschap het veld ingezonden. Dank zij het zeer voorzichtige spel van beide ploegen bleven ongevallen uit. Slechts de middenvoor van De Graafschap, Verhagen, moest na een botsing met doelman Landman naar het katholieke ziekenhuis „St. Joannes de Deo" in Den Haag worden overgebracht ter observatie. Hij speelde na de botsing nog even door. liep toen naar de zijlijn en zou daar in elkaar zijn gezakt als hulpvaardige handen hem niet hadden ondersteund. Van goed voetbal was onder deze omstandigheden natuurlijk geen sprake. De Graafschap bracht het er nog het best af. Er werd zowaar nog een be hoorlijk tempo onderhouden en daar de spelers over meer techniek beschikten dan de Hagenaarswas ook de balbehandeling beterSpeciaal in de verdedi ging was dit verschil merkbaar want de Scheveningen-defensie liet nogal eens een steek vallen. Te Sydney is een aanvang gemaakt met een tenniswedstrijd tussen een Australi sche en een Amerikaanse ploeg. Na de eerste dag heeft Australië met 30 de leiding- De resultaten waren: Enkelspel: Rose- wall (Austr.) versl. O' Shea (V-S.) 6—2 —3 6—4. Hoad (Austr.) versl. Flam (V.S.) 63 62 64: dubbelspel: Rosewal en Hoad versl. O' Shea en Flam 6—3 6—1 6—1. hield hij twintig minuten zijn doel schoon. Toen zag Emma zijn suprematie beloond met een doelpunt van de kundige Veld- «huis uit een voorzet van Landsmeer. 10. Ongetwijfeld verdiend. De Dordtse voor sprong had groter kunnen zijn, als niet doelman Feyt een schot van Van der Hoe ven feilloos had gekeerd en back Luit- gaarden bij een formidabele kopstoot van Janus van der Gijp redding had gebracht. Tot de sporadische kansen van Willem II behoorde het schot van Snijders toen Zondervan uit positie was gespeeld, maar toen bracht stopper In 't Veld redding op de doellijn. Even voor halftime demonstreerde Ja nus van der Gijp zijn kunnen door in vliegende vaart de bal voor de voeten van zijn te langzame midvoor Van der hoeven weg te schieten en Feyt daarmee op de proef te stellen: deze slaagde echter cum laude. Na de thee waren de bordjes verhangen. Emma werd in de verdediging gedrongen en Willem II demonstreerde een staaltje balbehandeling en samenspel, dat dit van de gastheren danig in de schaduw stelde. Toch moest Feyt bij een schuiver van Landsmeer het eerst in actie komen, vóór zijn collega-doelman Zondervan zijn ta lenten toonde bij twee onverwachte scho ten van De Bruyckere. Daar de gasten hun supprematie niet in doelpunten ble ken te kunnen uitdrukken, verloor de strijd wel enigszins aan souplesse en aan trekkelijkheid. De sensatie kwam vier minuten voor het eindsignaal. Zoals in de aanhef reeds vermeld, moest Stolk noodgedwongen hands maken, zodat Van Foessel uit de toegekende strafschop de balans in evcn- l wicht kon brengen, 11. In een te Utrecht gehouden bestuurs- vegadering van de Federatie van Twee de, Derde en Vierde klassers is beslo ten, na ovehleg met de clubs spelende in de Eerste klassen van het Amateur voetbal, deze Federatie om te zetten in een Landelijke Bond van Amateur voetbalverenigingen (L.B.A.). In deze belangenvereniging zjjn thans alle op zondag in de afdeling Amateur voetbal van de K.N.V.B. spelende clugs verenigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6