Na woede-uitbarsting van de Franse bevolking: ontslag van generaal Catroux Schoolstrijd ook in de Kongo Ongeval met Groot rapport was zo klaar SlËll DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Rode kritiek op onderwijs in Kongo teken aan de wand V w Traangas tuinstoelen en tomaten voor premier 3 Tweede expeditie - op kompas - naar het schuitje van schipper Teerling Dinsdag 7 februari 1956 Dode stad Officieel onderzoek in zaak-Schokking Een geheimzinnige duikboot gezien geen nader onderzoek Rode regering verbreekt traditionele onder wij spolitiek Sm De vorst en liet trein verkeer Franse „spoorlijn' Antarctica Vorstelijk huwelijk op 19 april WEERBERICHT (Telefonisch van onze correspondent) PAKIJS, hedenmorgen De ontvangst in Algiers van de Franse premier, Guy Mollet, is zonder meer een catastrofe geworden. Zijn komst heeft tot zulke grote uitbarstingen aanleiding ge geven, dat het de premier nog vóór zijn eerste besprekingen in Algiers begonnen, duidelijk is geworden, dat hij onmogelijk kon vasthouden aan zijn plan de bejaarde generaal Catroux wiens naam, zoals het Parijse radicale blad „Aurore" opmerkt „terecht of ten onrechte synoniem is voor afstand van Algiers" als reside- Dilemma rend minister naar de overzeese departe menten te zenden. De heer Mollet zelf heeft gisteren in de namiddag van het zomer paleis in Algiers uit telefonisch contact opgenomen met de generaal, die nog in Frankrijk verbleef, met het verzoek toch maar opnieuw zijn ontslag in te dienen. Verleden week had generaal Catroux zulks reeds gedaan, nadat hij had verno men tot hoeveel kritiek zijn benoeming aanleiding had gegeven. Toen weigerde de premier. Gisteren moest hij zelf het ontslag publiek maken van de man, van wie zelfs de linkse pers erkent, dat hij in diplomatieke aangelegenheden nooit een gelukkige hand heeft gehad. Poujadistische agitatie Leringen uil het ongeluk Volgens de commissie dienen de vol gende leringen uit het ongeval te wor den getrokken: 1. Bij het vliegen zondgr zicht of bij duisternis in de nabijheid van de grond moet grote aandacht ge geven worden aan de instrumenten, die over de verticale beweging van het vliegtuig inlichtingen verschaffen. 2. De snelheid, waarmee tijdens de start de verschillende handelingen met betrek king tot de motor- onderstel- en klep- bediening elkaar opvolgen, tezamen met de toepassing .van de vlakke start, ver kleinen de veiligheidsmarge, welke met het oog op onvoorziene omstandigheden nodig is. De voorschriften, welke de KLM ten dezen gaf lieten ruimte voor deze minder veilige startprocedure. De KLM heeft uit dit ongeval en uit e^n korte tijd daaraan voorafgaand ongeval de lering getrokken, dat de startproce dures voor haar vliegtuigen scherper dienden te worden omschreven en heeft voorschriften van deze strekking aan haar vliegend personeel gegeven. 3. Het Ierse hof van onderzoek heeft onder meer tje aanbeveling gedaan de waar schuwingslampen in tweevoud aan te brengen. Aan deze aanbeveling is gevolg gegeven. Steeds contact met missie li I11 de verbindingen van de vaste wal met de Waddeneilanden, is gisteren nog niet veel verbetering gekomen. De postboten van Vlieland en Terschelling voeren gis termorgen wegens de zware mist niet uit. Landen van vliegtuigen op de eilanden was vanwege het weinige zicht ook niet moge lijk. Wel vertrok 's middags om twee uur de sleep- en passagiersboot „Holland" van Terschelling naar Den Helder, met aan boord 25 passagiers en post. Ter hoogte van Vlieland werden nog door de postboot enkele personen en post aan boord van de „Holland" gebracht, die in de vroege avond in Den Helder arriveerde. Vanmor gen zon de terugtocht worden aanvaard, terwijl hedenochtend ook de postboten van Vlieland en Terschelling zouden trachten Harlingen te bereiken. Door de lucht Half uur over het ijs Op het IJsselmeer overnacht Aantal kanalen weer bevaarbaar Inschakeling van touringcars bij stagnaties gevraagd Wat wil Buisseret? 111 De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk: overdrijvende wolkenvelden, wei nig wind en lichte tot matige vorst. Later: toenemende bewolking met plaatselijk sneeuw, mogelijk overgaand in regen en in de kustpro vincies lichte dooi. Matige wind uit zuidelijke richtingen, daarna veranderlijk. Woensdag 8 februari: zon op 8.12, onder 17.41; maan op 6.07, onder 14.27. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Aankomst van Mo I let in werd catastrofe ïers Over de aankomst van Mollet in Al giers kan nog het volgende worden ge meld. Het Parool van de poujadisten om alle winkels te sluiten, had van de pese wijk een dode stad ^elrs de scholen waren niet bevolkt Huizen, winkels en fabrieken waren geblindeeid en hier en daar hingen zwarte vlaggen. Hot enige wat Mollet en staatssecretaris Lejeune, "die zijn premier was komen af halen op het vliegveld, op de twintig ki lometer lange route zagen, waren de ster ke militaire cordons. Deze vreemde in- toeht was echter geheel anders dan de daarop volgende „plechtigheid" bij het monument voor de gevallenen. Uren voor de kranslegging, die hier zou plaats vin den, hadden zich rond het monument tienduizenden betogers o.m. enkeie duizenden uit Oran en Constantme verzameld, hetgeen de autoriteiten al ge noodzaakt had de ordediensten met gionnairs. parachutisten en spahistevei- sterken. Toen de stoet arriveerde, werd het offi cie gezelschap onthaald met graszoden, r°tte tomaten, tuinstoelen en allerlei an dere voorwerpen. Juist op dat moment Werd de enige tricolore in de omgeving die op het dak van het postkantoor omlaag gescheurd. Toen de heer Mollet de monumentale trappen opklom kreeg de naast hem lopende Lejeune een to maat in de hals. Boven gekomen zag de premier uit op en kon hij zelf gezien wor den door de ganse jouwende menigte. Het was een ellendig ogenblik. De Algerijnse correspondent van het regeringsgezinde „Combat", die vlak hij de premier stond, schreef hierover; „Het geloei van de menigte overstem de de militaire marsen. Twintigduizend Fransen schreeuwden hun wil uit om Frans te blijven. De heer Mollet ge droeg zich volkomen waardig. Hp ver trok geen spier. Alleen stonden zijn ogen vol tranen van het^ traangas. Op dat ogenblik begreep hij, dat de op stand der Fransen tegen generaal Ca troux niet was een opstand, die men kan kwalificeren als „kolonialistisch Het was een opvlamming van patriot tisme, de wanhoop zette zich brutaal om in woede. Maar het is pijnlijk een minister-president uitgejouwd te zien door twintigduizend landgenoten". Onder het vuur van de tomaten en door het traangas heen moest de heer Mollet Vervolgens langs de enige uitweg die er was de trappen, die hij zojuist had °Pgeklommen terugkeren. De door de Premier neergelegde krans werd onmid- en ander grote indruk gemaakt. De heeiv Mollet zal niet lang in Algiers kunnen blijven. Waarschijnlijk zullen enkele in terpellaties hem tot terugkeer nopen. De ochtendpers maant over het algemeen tot kalmte aan. Het was overigens te voorizen, dat Ca troux zou moeten „sneuvelen". Het eco- misch belangrijkste deel van de bevol king wenst voor Algerije niet de onze ker geachte weg van Marokko en Tune sië. De heer Soustelle was op de weg van het gemeenschappelijk overleg en de kal merende maatregelen. Hoewel hij be hoorde tot het republiekeinse front, moest hij vallen als prijs voor de medewerking der communisten en van sommige socia listen bij de totstandkoming der regering Zijn vertrek gaf tot grootse manifesta ties aanleiding manifestaties, die naar de overtuiging van de heer Mollet (en in tegenstelling tot de mening van sommige andere ministers, zoals Mollet een cor respondent gisteravond in Algiers toe vertrouwde), niet door Soustelle ge ïnspireerd waren. Maar nu is met Soustelle ook de man van links verdwenen. En „Parijs" zit.met de vraag of het terzijde stellen van Ca troux wel voldoende is om de Fransen in Algerije tot besprekingen te brengen, terwijl de fatale ontvangst van Mollet bovendien diens prestige bij de moham medaanse bevolking.zeer heeft geschaad. He Rijksvoorlichtingsdienst meldt: *n volledige overeenstemming met de pPegemeester van 's-Gravenhage heeft de minister van Binnenlandse Zaken terzake an de geruchtmakende publikaties in de P®rs (over het optreden van mr. Schokking oorlogstijd, Red.) opdracht gegeven een Puerzoek in te stellen en in de kortst mogelijke tijd rapport uit te brengen. In ^.wachting daarvan geeft genoemde be- lich -man er de voorkeur aan geen in- Vo, 'ngen over deze aangelegenheid te distrekken. De man, die op deze foto door hoge politie- en Icger-auloriteiten in Algiers aan zijn armen wordt opgehesen, is geen voortvluchtig misdadiger die juist wordt gearresteerd, maarde Franse gou verneur-generaal in Algiers, Jacques Soustelle. De heer Soustelle kwam in deze zonderlinge positie, omdat de me nigte in de Algierse hoofdstad hem wil de verhinderen naar Frankrijk te varen, zodat de politie en het leger hem op een platform langs de haven moesten sleu ren uit de handen van de demonstranten om te zorgen, dat hij toch aan boord van zijn schip kon komen. Gemakkelijk ging dat overigens nog niet, want Sous telle werd niet een kraan aan boord van zijn schip gehesen, terwijl de menigte brulde: „Soustelle blijft" De geheimzinnige duikboot, waarop vo rige week vergeefs door een Nieuwzee- lands vliegtuig jacht is gemaakt, is vrij dag tussen de Fidzji-eilanden opnieuw opgedoken, niet ver van de plaats, waar men hem enkele uren tevoren had gezien. Deze duikboot wordt bet derde mysterie van de Zuidzee-eilanden genoemd. Zoals men zich herinnert, is op 10 november bij de Fidzji-eilanden het schip „Yoyita" gevonden, terwijl van de bemanning geen spoor te bekennen was. Dan is er nog het geval van het 40 ton metende scheep je „Arakarimoa", dat op 28 december mei ai mensen aan boord spoorloos verdween. De voormalige bevolking van Porkkala werd in staat gesteld een bezoek aan haar haardsteden te brengen. Alvorens naar hun -woningen terug te keren, be- jochten vele bewoners eerst het kerkhof. Op de foto leggen de bewoners van De- gerby kransen bij het monument. dellijk verscheurd. Men kan zich voor stellen in welke stemming de vier kabi netsleden (Mollet was ook vergezeld door staatssecretaris Champeaix (Algerijnse zaken) en de minister voor oudstrijders Tinguy-Prigent) zich vervolgens naar de officiële residentie, het zomerpaleis be gaven. Toen de „Combaf'-correspondent de heer Mollet in het zomerpaleis aan trof, bleek de premier volkomen onder steboven. „Het ging voor hem niet meer om een parlementair probleem, maar met al zijn eerlijkheid stond hij tegen over het dilemma; öf generaal Catroux handhaven, maar dan zou vrijdag een bloedige revolutie uitbreken, öf gene raal Catroux vragen af te treden, dan zou hij zelf iemand zijn, die voor de druk van een menigte bezwijkt. De pre mier zag zeer bleek, toen hij mij zei: „Ik zal hier niet weggaan met bloed aan mijn handen". De „Combat' -correspondent voegt hier aan toe, dat op dat moment de heer Mol let op de hoogte was van de eed, die Franse studenten gezworen hadden om Catroux van het leven te beroven, indien hij voet aan land zou zetten en tevens van de plannen der Franse contra-ter- rcur-organisaties. In Algiers vonden intussen verschillen de bijeenkomsten plaats van de organi saties. Het verzet is vooral geconcen treerd in de oud-strijdersverenigingen, die de beweging der „Présence Franeai- se" in handen hebben genomen. Op die In verband met het vervangen van de Franse gouverneur-generaal in Algiers, Jacques Soustelle, door de Franse gene raal Catroux, de aankomst van deze laatste en de aankomst van de nieuwe Franse premierGuy Mollet, in Algiers, is het in dit land weer bijzonder onrus tig. In Oran, een Algierse havenstad, kwam het zelfs tot bloedige onlusten in de Arabische wijk van deze stad, waar winkels cn woningen werden geplunderd en molcsteringen in groten getale voor kwamen, Deze telcfoto toont de ravage in een winkelstraat in de Arabische wijk van Oran. Op de voorgrond een van de gedupeerde bewoners. D„ commissie uit de Raad voor de Luch vaart, bedocl(1 jn arüke, 6 flcr uc i vaai rampenwet, heeft besloten dat gu n na cr onderzoek zal worden inge steld naar de oorzaken van het ongevaI dat OP 5 september 1954 nabij het vlieg- veld Shannon in Ierland 1 —t m<=riana ,s overkomen aan het KLM-toestel PH-L.KY „Triton" In haar overwegingen merkte de com missie onder meer op. dat een nader nn derzoek achterwege dient te blijven daar voor het opleggen van een maatregel van tucht aan de gezagvoerder jn de gegeven omstandigheden een dringende grond niet aanwezig is. Weliswaar is, zoals door het Ierse hof is vermeld, de gezagvoerder bepaaldelijk door de veronachtzaming van aanwijzin gen der instrumenten,- in zorgvuldigheid tekort geschoten, doch. gelet op het leed dat het ongeval de gezagvoerder reeds moet hebben veroorzaakt en mede gelet Op het feit, dat met dit ongeval een lang durige en verdienstelijke loopbaan van de gezagvoerder is afgesloten lijkt het de commissie verantwoord, dal de raad Va« de bij de luchtvaartrampenwet ge geven bevoegdheid maatregelen van tucht te nemen, te dezen geen gebruik maast. bijeenkomsten werden evenwel de lakens uitgedeeld door twee poujadistische agi tators volksvertegenwoordigers, spe ciaal uit Frankrijk overgekomen die de Algerijnse Fransen min of meer over donderden met hun redenering, dat al leen maar het ontslag van generaal Ca troux hun nederlaag zou betekenen. De heer Mollet zou immers dezelfde politiek blijven volgen, Het verzet moest zich tegen de regering in zijn geheel richten. In Parijse politieke kringen heeft een (Van een correspondent) De huidige (linkse) minister van koloniën in België, Buisseret, heeft bepaalde plannen met het onderwijs in Kongo plannen, die neerkomen op een overbrenging van de schoolstrijd óók naar de Belgische overzeese gebieden. Om hiervoor een basis te hebben heeft hij in oktober van het vorige jaar een commissie bestaande uit de heren Coulon, Deheyn en Benson naar Kongo en Ruanda-l) rundi gestuurd om ter plaatse een onder zoek in te stellen en aanbevelingen voor hervormingen te doen. De drie man sterke commissie, die met bepaald katholiek gezind was, begreep wat haar opdrachtgever verlangde en keerde na een ongelooflijk korte tijd met 338 volle rapport-pagina s reeds klaar nog vóór het einde van het jaar naar Brussel terug! Er was verbazing en verontwaardiging in de Belgische pers over hun haastige conclusies: het volksonderwijs in Kongo i.:, beneden alle peil, de schuld hiervan ligt bij de missie. En met het oordeel van de commissi Coulon in de hand kan de links-liberale regering in België nu Kongolese plan nen beramen om de culturele invloed van de missie op de Kongolese bevolking op een zijspoor te rangeren en daarvoor in de plaats te brengen de invloed van alleenzaligmakende anti-godsdienstige openbare en neutrale staatsschool. Dit betekent dus óók schoolstrijd in Kongo Wie iets meer weet van de verhoudin gen jn deze Belgische kolonie, weet ook dat sinds Leopold II de overheid daar altijd met de missie samenwerkte om de culturele verheffing van de inlandse te beïnvloeden. Anders dan in Indonesië is het onder wijs in Kongo van de beginne af door dr Belgische regering aan de missie opge dragen. De missie heeft deze zware last op bewonderenswaardige wijze op zich genomen. Het verliep in Kongo geheel anders dan in de Britse, Franse en Por tugese delen van Afrika. Daar gaf men pas toen er door de ontwikke ling van handel, nijverheid, scheepvaart en bestuursorganisatie gebrek aan in lands personeel ontstond op bescheiden schaal, doch alweer uit egoïstische mo tieven. gelegenheid tot onderwijs aan de negerbevolking. Daar stond aanvankelijk het missie-onderwijs geheel alleen. Ia een uitgave van het Britse Colonial Of fice. Oxford 1953. verschenen onder de titel ..Africa-Education" wordt ronduit erkend, dat de missiescholen hier lang voor de overheidsscholen bestonden. Nu moet het in tegenstelling daarmee tot eer van koning Leopold II worden gezegd, dat hij reeds in 1876. als hoofd van de I.A.V. (Internationale Afrikaanse Vereniging) die Kongo als eigendom ver wierf. zich met de missionarissen van Scheut in verbinding stelde, om de gees telijke belangen en dus ook het onder wijs in Kongo te verzorgen. Leopold ging de beschaving der inlanders ter harte en hij begreep dat hij daarvoor nodig had. Waddeneilanden gevangen ijs en mist wegen zijn bevaarbaar geworden en wor den reeds gebruikt. Het ligt in de bedoeling het ijs "te bre ken in alle daarvoor in aanmerking ko mende waterwegen in Brabant. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het wa terschap „Het Vrije van Sluis" de eigen wegen met een totale lengte van 570 km gistermorgen afgesloten voor voertuigen van meer dan 1,2 ton. In verband met de dooi wordt nl. voor beschadiging van deze wegen gevreesd. Pogingen van de boten „Brakzand" en „Ameland" om Schiermonnikoog uit zijn isolement te verlossen mislukten gisteren door de dikke mist eveneens. Wel slaag de een vliegtuig er in op het Noorder- strandeseiand te landen. Met twee zie ken aan boord werd teruggevlogen; dc patiënten moesten worden opgenomen in het ziekenhuis van Leeuwarden, Een tweede vliegtuig heeft later nog passa giers van het eiland gehaald. Ameland had eveneens door de lucht verbinding met het vasteland. Twee „Do minies" en twee Piper Clubs" brachten vijf passagiers en een hoeveelheid post naar het eiland en namen later elf per sonen mee naar de vaste wal. Naar het in ijs gevangen scheepje van de garnalenvisser Teerling is gistermor gen een tweede expeditie ondernomen. Dezelfde ploeg van zondag trok van Ameland over het ijs. beladen met melk, pap en nog andere benodigdheden voor de schipper en zijn knechts Van de stei ger van Buren af ging de route eerst een kwartier zuidwaarts en toen richting zuidwest. De afstand was ongeveer twee en een halve kilometer, hetgeen een half uur over het ijs lopen betekende. De groep had een kompas bij zich, zodat men, hoewel het mistig was, niet kon verdwa len. Wei was het slechter lopen, doordat het ijs zacht was en men er dikwijls door heen trapte. Het scheepje ligt nog steeds veilig en de schipper met de knechts denken er niet aan het te verlaten. Zij hebben een sloep bij zich, zodat ze c.aar desnoods in kunnen gaan.' De vrouw en het kindje, die zondag aan de wal zijn gekomen, zijn ondergebracht bij een oom van de schip per te Nes op Ameland. De twee Amsterdamse sleepboten „Tina" en „Temi", die, zoals gemeld zondag een vergeefse poging hebben gedaan via het IJsselmeer Amsterdam te bereiken, ver trokken gistermorgen opnieuw uit de Prinses Margrietsluis te Lemmer voor de overtocht. Ze vorderden goed in het be gin en waren om twaalf uur Lelystad al gepasseerd, 's Avonds om ongeveer negen uur waren zij ter hoogte van Marken bezig door het ijs te worstelen. De duis ternis en de mist leverden toen zo'n extra moeilijkheden op, dat de schippers be sloten de nacht op het IJsselmeer door te brengen. Vanmorgen bij licht zou worden doorgevaren naar de hoofdstad. In de loop van gisteren zijn een aantal kanalen weer bevaarbaar geworden. Een ijsbreker maakte het Noordhollandse Ka naal van Amsterdam tot Den Heider voor de scheepvaart geschikt, terwijl door de zorg van de Stichting Verladersbelangen Binnenscheepvaart Noord-Brabant de volgende waterwegen werden opengebro ken: de Dieze, de Zuidwillemsvaart, het Eindliovens kanaal en het Beatrixkanaal. Men is thans doende bet ijs te breken in het Wilhelminakanaal Van Beek en Donk tot Oosterhout, Genoemde water- Het lid van de Tweede Kamer, de heer Visch heeft zich met enkele vragen tot de minister van Verkeer-en Waterstaat gewend naar aanleiding van de grote stagneringen, die zich tengevolge van de plotseling ingetreden vorst in het treinverkeer hebben voorgedaan, waar door de reizigers urenlang moesten wach ten op perrons en in wachtkamers. De Visch vraagt de minister, of het hem be kend is. dat de Nederlandsche Spoorwe gen onvoldoende busmaterieel konden in zetten om de reizigers op die trajecten te vervoeren, waar het treinverkeer stag neerde Het Kamerlid vraagt dan verder of de minister bereid is mede te delen of en zo ja. welke maatregelen de N.S. treffen om dergelijke stagnaties in het treinverkeer op te vangen. Is de minister dan niet van oordeel aldus de heer Visch tenslotte, flat onder de te nemen maatregelen o.m. ook be hoort het sluiten van een overeenkomst met daarvoor in aanmerking komende touringcarondernemers, wier wagenpark in dit seizoen grotendeels ongebruikt In de garages staat? zoals hij zich uitdrukte „mannen van het vak", missionarissen. In 1897 bevestigde Leopold dat de over heid er in was geslaagd succes op onder wijsgebied te boeken, doch alleen dank zij het feit dat „nos prêtres et nos reli- gieuses ont si admirablement secondé". Het begin was merkwaardig. De over heid had tot een voorname taak de sla venjachten te bestrijden. Dit gebeurde, doch bij de botsingen met de karavanen werden duizenden jonge negers en nege rinnen bevrijd en hieruit werd de eerste schoolbevolking in Kongo door de mis sionarissen. gerecruteerd. Dat begon in 1888 toen de eerste schoolkolonies door de regering van de onafhankelijke Kon- go-staat aan de Scheutisten werden toe vertrouwd te Boma en te Nieuw-Ant- werpen. Naast de Scheutisten. die het vicariaat van de Kongo beheerden, kwamen de Jezuïten In 1893 en begonnen hun activi teit in een eigen vicariaat, afscheiding van het Kongo-vicariaat, dat van Kwan- go. Tussen deze begin-periode en nu ligt een periode van bijna 70 jaren. Overheid en missie werkten samen en bereikten dat in de Belgische Kongo bijna een mil joen negerkinderen katholiek onderwijs ontvangen. Zonder de missie was dit on mogelijk geweest. Het ontwerp van organisatie van het vrij onderwijs in Kongo van 1924 zegt het in voortreffelijke termen: »Welke geld middelen de kolonie ook zal besteden aan 't onderwijs, steeds zal ze beneden haar taak blijven. Wat een administratie zou er inderdaad niet aan te pas moeten komen om dat alles in gang te zetten: schoollokalen bouwen en onderhouden, de scholen voorzien van didactisch mate riaal duizenden onderwijzers, verspreid over een grondgebied meer dan 80 maal België, vormen en inspecteren, steeds tal rijker wordende internaten beheren, enz. Zulk een taak zou waarlijk te zwaar geweest zijn Voor de kolonie, als ze ni°t had kunnen rekenen op de hulp deels gesubsidiëerd der missionarissen, de beste kenners van de taal en van de ziel van de Inboorling. Dank zij deze hulp is het de kolonie mogelijk geweest, in een veel ruimere mate dan in de naburige ko lonies en op voordelige voorwaarden voor de schatkist, te voldoen aan de onverza digbare weetgierigheid van de zwarte jeugd in Belgisch Kongo en in Ruanda- Urundi. De deelneming van de lekenlera ren is nochtans niet uitgesloten. Vaak zal men er zelfs een beroep op moeten doen in het kader van het secundair en vooral van het hoger onderwijs. Ook het onderwijs aan de blanke jeugd in Kongo zou zonder steun van de missie onmogelijk het tegenwoordige peil heb ben kunnen bereiken. Het is een lange lijst, die men van de missiescholen (zowel lager als middel bare) zou kunnen geven, welke worden beheerd door Salezianen, Scheutisten, Jezuieten, Witte Paters. Xaverianen, Zus ters van Liefde van Gent. Witte Zusters van O.L. Vrouw van Afrika. Dames van het H. Hart en andere orden, congrega ties en religieuze instituten. Wat wil de heer Buisseret nu? Kon go overstromen met zijn lekenscholen? Het ligt zeker in de gedachtengang van deze minister. Maar is het daarom no dig de baanbrekende arbeid, van de missie en de voorgaande regering zo te behandelen? Het is een weinig fraaie tactiek, maar wij kunnen er inkomen dat een bloeiend Katholiek onderwijs een voor socialisten en liberalen in België weinig vruchtbare bodem biedt voor anti-religieuze propaganda. 11 In Adclieland. het Franse gebied van de Zuidpool, zijn een veertiental Franse poolonderzoekers begonnen met de aan leg van de eerste „spoorweg" op het Antarctische gebied. Deze spoorlijn, die een paar honderd meter lang zal worden verbindt de ge- improviseerde kade op Geology Point met de tijdelijke basis van dj leider der Franse expeditie Paul Guillard en zijn dertien medewerkers. Langs deze lijn zullen de uitrustingen naar de basis worden vervoerd. De basis zelf zal bestaan uit twee metalen huizen waarvan de ene tot woongelegenheid en de andere tot werkplaats en elektrische centrale zal dienen. In de komende lente, die samenvalt met de herfst in ons kli-, maat zullen de Fransen per tractor het binnenland intrekken om een basis op te zetten bij de magnetische zuidpool. Daar zullen drie man gedurende drie maanden blijven. De Amerikaanse expeditie heeft nog steeds het zoekgeraakte vliegtuig met ze ven man aan boord niet gevonden. In Nieuw-Zeeland staan drie toestellen klaar om direct in te vallen bij de opsporings pogingen. De reddingswerkzaamheden werden echter bemoeilijkt door het slech te weer. Vorst Rainier III van Monaco en Gra ce Kelly hebben aangekondigd dat zij op 19 april aanstaande in het huwelijk zul len treden in de kathedraal van Monaco. Het burgerlijk huwelijk zal daags tevo ren te Monaco worden gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1