WYBERT Doet U mee? EN ANNEXATIE-DREIGING Op de Beurs voor meubelen en woning textiel is het prettig toeven OUD-MINISTERS HULDIGDEN „GOUDEN AMBTENAAR" Wilde jaclit op dronken autodief in Amsterdam Het eerste motel van Nederland Lente in Margriet- en Bernhardhal Ether-piraten hinderden loodsdienst VIRGINIA DINSDAG 7 FEBRUARI 1956 PAGINA 3 blijft 'n klasse beter! Rijswijk's samenwerking met buurgemeenten Continu bouwen Motel Modelkamers ademen huiselijke sfeer Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met U hebt van Uiv ambt iets bijzonders gemaakt Gevangenisstraffen van 2 en 3 maanden geëist <18 i.). r ook t" en isse* 10-12, r8 30; -5, 7— ferdag i—7.30 1.30-8; ag 7- ■12.30. zondag theken door BI en e twee oor de landse ;uwste len en Con- onisch lolette noduo. •1 i. i.) entraal: c: Ma- ove me /15, de ChiKu Trnje Passage 5 j.l - Tarzan volw.l. w.l. woner in de ekocht lang rd een net de amilie tachel. stoord ongen. komen kolen- Ijsbare eurige kering eleden ilaatst. zeker- ift en iriften /orden kolen werd ouden, landen :h op- t voor DT-and- itmaal :r. De n deze 5 ont- ln de n een ed In st ver- naken, de re tingen ïorgen liseerd n het ;tland- shaafd t niet ïorgen zeg of 17. or de ap het legen- Ie Ko- e voor ■iarige ït van Iers. erhout it. dat rer dit aller- boden. i!" ge en Er hallen waar land- ;n. De Men to Gr na. ff laveren 'an den s z: G n z; H rbeek Uzen d: r Ent— ran den straeten lessen Lange— H A M gtendag A T met J W van in, s{ch [ofm*n, sr. man Oo3ter- M J 69 15 OO'd. van F in C A ;r Per* elja 72. Visser- an van iri 1956. 138 ton 270 en tnK539 ïoo tcé lynxf* 750 st ZU» ao to* id Am* Boven: Zo was de toestand op de Van Vredenburchweg vóór de r.-k. kerk in Rijswijk ruim een jaar geleden. Onder: Nu ziet het er op hetzelfde punt beter uit. vouwbaar zijn. Pianokrukken met inge bouwde opbergplaats voor muziekboeken van een firma uit Krommenie zullen voor velen een uitkomst zijn. Van de piano naar het televisietoestel il n'y quhin paa. Op de beurs behoeft men in ieder geval maar enige stappen te zetten om bij een industrie te belanden, die een televisie tafel zo heeft geconstrueerd, dat het mo gelijk is het televisietoestel om zijn ver ticale as te draaien. Men kan het toestel dus naar elke plaats in de kamer richten. Een matrassenfabriek verschijnt met een verende matras, waarvan de bekleding in geheel nisuwe dessins en kleurencom binaties is uitgevoerd- Zij heeft met de traditionele kleuren gebroken en past nu een bekleding toe, die geheel is afgestemd op de moderne woninginrichting. Enkele kleurtjes? Négre-flesgroen-citroengeel: antraciet-rose-bleu en antraciet-geel- rood. Verder zagen we demontabele serveer wagens bij een firma, die ook verende kampeerbedden in de handel brengt van een geheel aparte constructie. Deze enkele notities mogen volstaan om degenen, die bjf de woninginrichting en wat dies meer zij geïnteresseerd zijn en wie is dit eigenlijk niet? particulieren krijgen daarom ook kans voor een bezoek duidelijk te maken, dat zjj om bij te zjjn, niet kunnen verzuimen naar Utrecht te gaan. Het is trouwens gezellig wande len in de Margriethal en Bernhardhal, waar men bij het zien van de fleurige voorjaarsboden als tulpen en narcissen in groene perken, die hier door de activiteit van „Keukenhof" zijn gekomen, de kou en sneeuwmassa buiten een ogenblik ver geet. Een agent van een vijf-maal-acht-wagei. der Amsterdamse politie heeft acht keei geschoten op de banden van een bestel auto. welke bestuurd werd door een dronken autodief die weigerde te stoppen Eerst toen hij via een geparkeerde autc met de gestolen wagen tegen de pui van een huis tot stilstand was gekomen, kor. de politie hem vatten, zij het dat de gummiknuppel er aan te pas moest komen om de man, die zich uit alle macht ver zette, te kunnen vervoeren naar het hoofdbureau. Noch de agenten noch de dief kwamen ongeschonden uit deze vecht- partij te voorschijn. I (AO verten tie) Als U of ik gaan schaat senrijden, doen we 't niet om 'n gouden Olympische medaille. U en mij gaat het om 't gezonde, gezellige trekken en zwieren op onze goede Nederlandse vaarten en banen. Maar voor ons wèl na afloop een heerlijke, geurige sigaret'n King's Crossde waarlijk gouden Virginia die steeds meer wordt gerookt. Want iedereen ontdekt 't: art. 31, een christelijke Ulo-school, een katholieke technische School en een neutrale technische school. Dan moet er nog een tweede christelijk lyceym komen, een sportpark met vier voetbalterreinen, 12 tennisbanen, kin dertuinen, jeugdverblijven, een_ restau rant, een botenhuis, waterpartijen, een openluchttheater, speelweiden en een rosarium, een bioscoop en een gemeen tehuis, waarvoor de plannen al kant en klaar zijn. Er moet een Juliapark komen, zo iets als het Haagse Bos met voetbalvelden, een hertenkamp de herten zijn al aangeboden speelplaat sen voor kinderen, sportvelden en wa terpartijen, waarvoor de plannen zijn gemaakt door de Grontmij N.V. en dan nog een overdekt en 'n natuurzwembad Zo ben ik door Rijswijk gegaan. En toen zag ik de kassen. Die kun je na tuurlijk hier niet hebben, zei ik tegen de burgemeester. Waarom niet? Wate ringen praat over de cultuurgrond. Leidschendam ook. Maar Leidschendam heeft 150 H.A. cultuurgrond, Rijswijk 200 H.A. En die 200 h.a. blijven. Daarna las ik iets van de redevoe ring, die burgemeester Bogaèrdt als Nieuwjaarsrede had gehouden. Hij is de man, die proeven heeft geno men om ook in de wintertijd te kunnen bouwen. En het is gelukt. Hij ging op een kist staan om zijn bouwvakarbei ders aan te moedigen bij de woning bouw in zijn gemeente. De resultaten zijn er. Er zijn huizen gebouwd, er zijn scholen gebouwd, er zijn parken aan ge legd, parken met vijvers, groter dan de Hofvijver in Den Haag Aan de jeugd wordt alle aandacht besteed. Er moet ook een markt komen. Kortom het gaat er Amerikaans naar toe. En wat er nu na drie jaar al achter die Rijswijkse weg zit. is om de drommel geen gekheid. In die Nieuw jaarsrede heeft burgemeester Bogaardt bok gezegd, dat in het komende jaar het gemeentebeleid zal zijn gericht op een prettige samenwerking met de na buurgemeenten. Dc samenwerkingsgedachte wini veld, zei lii.j. Wij hebben dat hier boven reeds geconstateerd in uit latingen als van burgemeester Van Walsum, en in bel rapport van de commissie-K oelma. Naarmate de aanrakingsvlakken. zo beeft hij geconstateerd, tussen nabuurgemeenten als gevolg van de moderne maatschappelijke ontwik keling veelvuldiger worden, wint de inber-communale samenwerking aan betekenis. Dat wat wel het. plan-Deerenberg wordt genoemd gaat uit van diezelfde gedachte voor de woningbouw, d. w. z. men kan continu-bouwen, als men bouwt in een agglomeratie en dan in die agglomeratie bouwvergunningen geeft zolang er gebouwd kan wor den. Dat kan óók met die samen- werkingsgedachte worden bevor derd. Rijswijk groeit in een snel tempo. De annexatiegedachte is naar de achter grond geschoven. Rijswijk heeft nu eenmaal een eigen leven en is Den Haag niet. Het zou beter zijn van Den Haag tien Rijswijken te maken, weet u. Maar dan moet men verder durven gaan dan de wijkgedachte alleen. Dat is nog maar half werk. Maar daar zouden we een andere keer nog eens over praten. als wij vertegenwoordigers zouden heb ben in de Gemeenteraad, als wij wat zeg ik? een eigen onbezoldigde burgemeester hebben, die wij om de twee jaar zelf benoemen en eigen raads leden, van onze wijk, dan weet ik wel waar ik dit ter sprake zou kunnen brengen. En dan zou ik ook weer be langstelling krijgen voor mijn gemeente. Dan kan de hoofdburgemeester hoofd burgemeester blijven van de Hoofdge- mcenteraad en straten gaan openen en gebouwen en dineren met gezanten. Dan heeft-ie, zijn maag en zijn handen vol. Ik kom daar nog wel eens op te rug. Zo gauw gaan de dingen hier in Holland niet. Ik zal er nog wel eens op moeten hameren. Niet voor niets heeft een Duitser geloof ik eens gezegd: als er weer oorlog uitbreekt ga ik naar Hol land, want daar zijn ze met alles vijf tig jaar later. Breed gebaar Ziet U: om al deze dingen ben ik nu eens naar Rijswijk gegaan. Zelfs als ge een Hagenaar zijt wie is er eigen lijk Hagenaar? dan denkt ge, dat ge met de Rijswijkse weg, die vanaf het Rijswijkse Plein vlak bij het Hollandse Spoor naar de Vliet loopt, Rijswijk hebt gehad. Dat dacht ik vroeger ook. Maar dan kent ge de burgemeester van Rijs wijk niet. Die had al eens met mij ge praat over die vreemde annexatie en bij mij hoe kan het anders? een gewil lig oor gevonden. Nou treffen ze het in Rijswijk wel. Deze man is ook burge meester van het oude Batavia geweest, zo jong als hij is, en hij heeft hier en daar in Amerika gezien hoe het daar gEwèet ge, wat hij deed, toen Den Haag kwam met zijn annexatieplannen? Hij zei niets. Helemaal niets. Maar hij nodigde de hele Haagse gemeenteraad In clusief de burgemeester uit om een be zoek aan Rijswijk te brengen. Nou de burgemeester kon niet, die was verhin derd en dat kan natuurlijk voorkomen. Het burgemeesterschap van Den Haag is geen sinecure. Maar de Raad kwam wel En die moet wel stomverbaasd hebben gestaan over wat zij zag in Rijs wijk. Burgemeester drs. A. Th. Bogaardt WONINGBOUW7 tot aan de dertigduizend inwoners. Het is tamelijk simpel om te zeggen: daar moet ik huizen voor bouwen. Dat heeft hij óók gedaan. In twee jaar 2100 wo ningen klaar en in de grond. Voor de volgende anderhalf jaar 4000 woningen als deze in continubouw worden opge zet en dat kan, zegt hij, in verband met de beschikbare arbeidskrachten. Hij heeft het precies uitgerekend. Voor honderd woningen heb je nodig: 8 timmerlieden, 8 metselaars, 3 opper lieden, 6 betonarbeiders, 1,5 vlechter, 2,5 grondwerker. Verkijk U nu niet op die halve vlech ter en die halve grondwerker. Dat is alleen maar een halve op papier. In de werkelijkheid staat er een hele grond werker. Maar het resultaat van die woningbouw heb ik met eigen ogen ge zien. Ik ben door de stad Rijswijk ge reden, waarvan ik vroeger dacht, dat zij alleen maar bestond uit de Rijswijk- seweg. Straks zit Rijswijk tegen Delft aan. Maar dat zou ik jammer vinden, want ik houd van Delft en als na het bur gemeesterschap van Drs. Bogaardt, Rijswijk zou gaan proberen om Delft te annexeren, ga ik met de burgemeester j van Delft praten. i Weet u wat mij getroffen heeft? Dat er van die 2100 woningen rond HOC wo ningwetwoningen zijn. Dat is goed gezien, want daar is in Rijswijk een industrie waar je van omvalt. Vooreerst heb je door de groot ste houtopslagplaats van Europa, de Ne- him, met een insteekhaven, waar coas ters uit het buitenland kunnen komen. Dan is er de elektrische apparatenfa- briek Indola, vroeger een klem bedrijf je, nu een industrie met een 1800 man. Dan is er de N.A.M. (Nederlandse Aard oliemaatschappij). Daar zit olie in Rijs wijk, maar de spuiters spuiten niet meer, omdat al de olie vervoerd moet worden met tankwagens, er moet een olieleiding komen naar de Vliet met een oliehaven, zegt de burgemeester. En Het motel van Rijswijk Waarom nu juist Rijswijk. Omdat de woningbouw mij fasci neert en omdat de annexatie mij bezig houdt. Als ik aan annexatie denk, denk vr 3an rïT ^a':en we hem noemen ilozes Blitz die een klein win- keltje had in ijzerwaren of zo iets. En een heel grote Bank met filialen in Santiago de Chile, Reikjavik, Yokohama en Johannes- tuig wilde ergens in een grote stad een nogal omstandig bankgebouw doen verrijzen, waartoe zij alie huizen in de binnenstad had ge kocht, welke hij nodig had en daartoe moesten worden afgebro ken. Behalve één, het winkeltje van Mozes Blitz. Moos ging uit van het economisch beginsel, dat de vraag sterker was dan het aanbod en vroeg dus voor zijn grond je met opstandje twee en half miljoen. Maar aan die Bank waren ze nou uog net niet helemaal gek en zc lieten Moos zijn winkeltje en bouw den er een knots van een bank gebouw omheen. werkelijke gemeenschappelijke belan gen. Dit supra-communaal orgaan zal bevoegdheden moeten hebben, welke liggen boven die van de gemeenten. Er zal dus een beperkte gezagsover- dracht van de gemeenten aan een nieuw publiekrechtelijk lichaam moeten plaats vinden". En nu moogt u het gek vinden, maar ik zou nóg iets anders willen. Al die uitspraken zijn zeer schoon en ver warmen mijn hart. Maar we blijven dan altijd nog zitten met die reeds gegroei de en nog steeds groeiende agglomera ties van mensen, die vreemdeling zijn, zodra zij de huisdeur achter zich in het slot hebben gegooid. Die gemeenten zou ik willen opdelen en toch één laten. Ik zeg aldus: Den Haag heeft naar ik meen 45 raadsleden, vergeef mij als ik het fout heb. Verdeel Den Haag nu in negen wijken, Benoordenhout, Bezuiden- hout. Centrum, Spoorwijk, Morgenstond I en II, Moerwijk, Wijk Bohemen en de Vogelwijk Nu moet ge het mij niet euvel dui den, dat ik getuig van mijn liefde voor de Vogelwijk. Daar woon ik, daar in die schone wijk aan de voet der blonde dui nen met alle tuinen bn haar woningen tweemaal zo groot als de oppervlakte van de woning zelf. Ik ben géén Hage naar, ik ben Vogelwijker. Als men mij vraagt wie er in het bestuur zit van de wijkvereniging, dan kan ik U de dames en heren zo opnoemen. Maar vraagt U mij, wie er in de Haagse gemeenteraad zit,' dan sta ik met mijn mond vol tan den. Hoewel ik wel wilde, dat het laat ste 'nog waar was. Wil men nu de bur gerzin weer ten leven wekken en in houd geven dan zeg ik aldus: laat elk van deze negen wijken vijf mensen af vaardigen in het gemeentebestuur. In onze wijk wordt nogal eens ingebroken. Ook een inbreker wil wel eens onge stoord kunnen werken. Maar om twaalf uur gaat de helft van de schaarse lan taarns uit. Tot wie moet ik mij wenden om daarin verbetering te brengen? Ge meenteraadsleden ken ik niet. Maar Deze burgemeester als ge zijn naam wilt weten, dan zal ik U die precies zeggen: drs. Archibald Bogaardt doet alles in het groot. Die gaat ook van de gedachte uit: Rijswijk is Rijswijk en Den Haag is Den Haag. Ik moet Rijswijk aantrekkelijk maken voor de Rijswijkenaren. Maar dan zal het hier en gunder hij zegt het wat beelden der ook goed zijn. Dus bestelt hij in Frankrijk ge moet me niet ophangen aan dit getal 350 duizend rozenstrui ken. Hij denkt waarschijnlijk: als Den Haag Rijswijk er bij wil hebben, dan zal ik Rijswijk mooier maken dan Den Haag. Hij heeft dat niet gezegd, maar zo zie ik het. Hij laat iepen en eiken en kas tanjes planten, maar niet van die ar metierige dingetjes, die na twintig jaar tot leven komen. Niks! Grote forse bomen, die net nog kunnen worden ver plant. Bosstroken. Dat zoudt U met den ken, als U langs de Rijswijkse weg gaat om zo gauw mogelijk in Rotter dam te komen. Wacht even, dacht burgemeester Bo gaardt. We hebben nu al Hoornwijck, waar je eet els Ia Parijs, maar ik maak daar ook nog een Motel, het eerste in Nederland. Als er nu overdag of s nacht een gezelschap per auto door Rijswijk komt, dat toch eigenlijk liever wil over nachten dan kan dat in het Motel. Ik geloof dat het tien gulden per nacht wordt. Hoe alles precies zal worden be rekend, weet ik ook niet. Maar als je daar je kamer betrekt, vind je daar je borrel of sherry, je eitje en brood je hebt een gascomfoor om zelf klaar te maken wat je wenst. Kom daar eens om in Den Haag! Nu is het burgemeesterschap ook nog wat anders dan het verlenen van on derdak aan moede vreemdelingen, al is dat dan ook een schoon werk van barmhartigheid. Rijswijk breidt zich uit. In de drie ja ren van zijn burgemeesterschap heeft Drs Bogaart zijn gemeente zien groeien als hij dat zegt, heb je zo het idee, dat hij er geen gras over laat groeien. Er is een kaarsenfabriek, er is Ypen- burg, er is de Plaspoelpolder voor de industrie, er zijn industriehallen in aan bouw, die reeds in huurkoop zijn uitge geven, van Grieken melk komt er met een nieuwe fabriek. De gassticht.inf is er, er zijn militaire barakken, er is een laboratorium van de T.N.O., er is een Shell-laboratorium en dit jaar komt er een heel nieuwe telefooncentrale. Voor al de mensen, die aan deze fa brieken en laboratoria komen te wer ken zijn duizenden woningen rodig, maar eerst voor de woningzoekenden in Rijs wijk zelf. Drie jaar geleden was het aantal woningzoekenden in Rijswijk 350, nu 1800, buiten de duizenden die nog aangetrokken moeten worden en in Rijs wijk zullen willen wonen. Maar dat doen wij niet, zegt burgemeester Bogaardt, Wie hier werkt en in de omgeving van Rijswijk woont, moet daar blijven wo nen. Eerst komen de eigen mensen aan de beurt. Plannen Nu heb ik dat allemaal zo'n beetje stilletjes zitten te bekijken met alleen maar de blijheid, dat ik geen burge meester ben. Want intussen heeft hij voor die aanwas van zijn bevolking en men zegt dat dat in vijf jaar 80.000 zielen zal worden nog het een en an der ontworpen. Een winkelcentrum op het Hendrik RavenSteinplein. Maar dat is voor zo'n groeiende bevolking niet genoeg. Daar moeten Gerzon komen en V. en D. en de Bijenkorf en een Bankgebouw. Dat laatste heeft daar al een plek met een postkantoor en parkeerruimte voor hon derden auto's. Daar komen wegen, die aansluiten op de toekomstige Benelux- weg naar Antwerpen. En weet U wat nu zo aardig is. Die burgemeester snapt, dat hij het zonder zijn ambtenaren ook niet kan. Hij geeft de richtlijnen en zij werken die uit. Dus Ontwerp van het nieuwe Stadhuis van Rijswijk, van de architecten B. Hoogstraten en Ir. J. C. van Buy tenen. UITERAARD hebben de exposanten op de Beurs voor meubelen en woningtextiel te Utrecht door de veel grotere ruimte, die zij tot hun beschikking kregen, meer gelegenheid voor een smaakvolle en overzichte lijke inrichting van hun stands. Het geheel doet veel vriendelijker en rustiger aan dan vorige malen en men heeft nu echt de indruk langs modelkamers te wandelen, die evenwel een echt huiselijk karakter ademen. Een winstpunt voor de Beurs! Men vindt het ultra-moderne interieur naast het gematigd moderne, alsook het ouderwetsewaarbij vele mensen nog zweren, al valt er een tikje nieuwe inslag toch niet in te ontkennen. zorgt hij ook voor de sociale voorzie ningen van het gemeentepersoneei en de laatste is, dat hij nu het hele ge meentepersoneel van gemeentewege een collectieve ongevallenverzekering heeft aangemeten, de eerste in Nederland. Zo kan ik nog wel een poosje door gaan. Er komt een overdekte zwemin richting, een theater, er zjjn al twee be jaardencentra en er komt er nog een bij. In 26 jaar was er geen enkele school meer gebouwd in Rijswijk. Nu zijn er klaar gekomen twee l.o. scholen een noodgebouw voor een katholiek ly ceum en een christelijk lyceum. Op de urgentielijst voor 1956 staan: een katho lieke Ulo-school, een openbare lagere school, een christelijke lagere school, een christelijke lagere school krachtens ER schijnt de laatste jaren een betere wisselwerking tussen het publiek en de meubelfabrikanten te bestaan. De laatsten durven het nu meer aan meteen ander model uit de fabriek te komen. Verscheidene standhouders hebben ook een goed en dankbaar gebruik gemaak; van de beeldende kunst om aan te geven hoe goed een moderne meubilering in combinatie met een sierlijk beeldje of knap schilderij in helle kleuren het doet Daarbij dan gordijnen met een origineel dessin en een vloerbedekking, die even eens van een beheerste fantasie getuigt- Er wordt, zo blijkt op deze Beurs, weer veel nieuws op het gebied van bekle- dings- en gordijnstoffen, alsook van tapij ten op de markt gebracht Een bekende groothandel, die zijn ar tikelen in verschillende afdelingen ruim gesorteerd toont, geeft bovendien met enkele filmvoorstellingen goede voorlich ting en demonstreert een originele tech niek om een tapijt ..onzichtbaar' te leg gen, de Smoothegde strip, gekenmerkt door een sterke verankering met zink- geplatteerde nagels. Het tapijt wordt daar mee mooi strak gelegd, terwijl geen spij kers zijn te zien. Een firma uit Groningen komt uit met stalen kindermeubelen, die bovendien op- „U bent de belichaming van de oude waarheid, dat de functionaris het ambt maakt. U hebt van uw ambt iets bijzon ders gemaakt", zeide oud-minister mr M, P. L. Steenberghe gistermiddag tij dens een receptie van de heer G. van der Straaten. die werd gehuldigd, omdat hij vijftig jaar lang in rijksdienst is geweest. De „Gouden'' ambtenaar, sinds 1918 ka merbewaarder van de minister van Eco nomische Zaken en later tevens van de minister voor de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, is geen formalist, zeide de oud-minister, maar hij legt zijn ziel in zijn werk. De gehele dag omringde hij de minister met zijn zorgen en. met een wel dadige humor. Ter huldiging van de heer Van der Straaten was een erecomité gevormd uit de nog in leven zijnde bewindslieden, on der wie de jubilaris heeft gewerkt. Ere voorzitters waren prof. dr. J. Zijlstra en de heer A. C. de Bruijn; voorzitter was oud-minister Steenberghe en leden waren prof. dr. ir. H. Gelissen, oud-minister van Landbouw en Visserij dr. H. Hirschteld, oud-secretaris-generaal van Handel. Nij verheid en Scheepvaart, drs. J. H. Gispen oud-minister van Handel, Nijverheid en Landbouw, ir. H. Vos. oud-minister van Handel en Nijverheid, prof. dr. J. van den Brink, oud-minister van Economi sche Zaken en prof. dr. A. Albregts. oud minister zonder portefeuille. Ter. receptie in hotel „De Wittebrug" waren aanwezig de ministers Zijlstra en De Bruijn, oud-minister Stikker, thans ambassadeur te Londen, enige oud-mi nisters, vele vooraanstaande figuren uit de industrie en hoge ambtenaren. Aan de heer Van der Straaten en zijn echtge note bood oud-minister Steenberghe een reis naar het buitenland aan. Een huldigingscomité bestaande uit mi nisters en nog in leven zijnde oud-minis ters hebben maandagmiddag tijdens een receptie in hotel De Wittebrug te Den Haag een cadeau overhandigd aan de heer G. van der Straatendie 50 jaar in rijksdienst is geweest en tevens vanaf 1918 kamerbewaarder van de minister van Economische Zaken en later van de minister van Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie was. Oud-minister Steen berghe overhandigt aan de heer Van der Straaten het cadeau. V.l.n.r. de minis ters en oud-ministers Steenberghe, Hirschfeld oud-secretaris-generaalv. d. Brink, Albregts, Stikker, Gispen, Zijl stra en Gelissen. De loodsdienst te Delfzijl beklaagde zich ernstig over de overlast van clan destiene zenders. Nog bij de laatste storm was het moeilijk de contacten te onder houden door de hinder, welke men van ether-piraten ondervond. Overwogen is toen zelfs een omroeiibericht te geven via Hilversum met het dringende verzoek of een bepaalde clandestiene zender zou wil len stoppen. Dit verklaarde gisteren de opsporings ambtenaar bij de P.T.T., de heer D. Neu teboom, als getuige-deskundige voor de Groningse politierechter. Terecht stonden drie verdachten, te weten: de 34-jarige fabrieksarbeider J. S„ de 20-jange kwe ker E. P., beiden uit lioogezand-Sappe- meer en de zeeman A. W. uit Noordbroek, die niet ter rechtszitting aanwezig was. Ze zonden uit met een geheime zender uit de woning van S. onder de namen „Luxemburg" en „Zeewolf". De politierechter veroordeelde S. tot twee maanden gevangenisstraf en P. en W. ieder tot drie maajiden. Ge zult dat misschien niet helemaal verstaan, want het is allerminst mijn bedoeling, dat Den Haag, dat annexe ren wil, dan maar om Rijswijk én om Voorburg én om Wateringen én om Delft en Leiden, als U wilt moet heenbouwen. Neen, duizendmaal neen! Ik ben te gen annexatie en ik heb daar dat is alweer een goed jaar geleden in een drietal artikelen ook van getuigd in dit veel gelezen en ernstige blad. Ik ben tegen annexatie, eenvoudig omdat ik tegen agglomeraties van mensen ben, welke ge niet meer kunt overzien en ie tenslotte ergens in 'n mensenpakhuis zitten opgeborgen. In zo'n agglomeratie weet men waarschijnlijk nog wel maar niet eens iedereen wie de bur gemeester is. Misschien zijn er ook nog wel enkele duizenden, die een paar wet houders kennen. Maar wie tn Den Haag zonder haperen alle leden van de gemeenteraad achter elkaar kan op noemen, mag van mij naar Hotel des Indes gaan en er de beroemde hors d'oeuvres gaan eten, halfszwerik met doperwtjes en daarna fazant met zuur kool als hij dat verstouwen kan. En dan verbaast men zich nog, dat de bur gerzin zoek raakt bij deze mensen, die ergens in die agglomeratie zijn opgebor gen. Dan verbaast men zich nog, dat er P'i de jeugd geen belangstelling meer voor de politiek, die voor ieder mens begint in zijn eigen goede gemeente. Het Haagse K.V.P.-rapport heeft nu °k gezegd: geen annexatie en in■de stille beslotenheid van mijn werkka mer heb ik heerlijk op mijn eigen een- De in mijn handen zitten klappen, maa 'k had deze claque beter kunnen weg geven in de buurt van het Binnenhof bij "et beroemde Torentje. Want dat alles faat, mij lang niet ver genoeg. Tegen alleen maar tegen. Dat is zoveel als. ben, we doen het niet. Goed men zoekt .wel naar andere vormen om de moeilijkheden op te lossen. Zie maar bar (je wej Gemeenschappelijke Re- seiingen van lg5o. zie maar naar het en,? ®at van het onderzoek, dat de kejjbissie ^oelma heeft ingesteld, wei heef? Minister van Binnenlandse Zaken qe i geadviseerd door een wijziging van sch emeentewet de mogelijkheid te z "eppen om door de Kroon aan te wij hei-, gemeenten die gemeenschappelijke «ngen hebben, tot een district te vor- al d: Waarin bepaalde belangen, welke den geineenten aangaan, zouden wot- Ma phartigd door een Districtsraad. Koel advies van de Commissie- mna is nog steeds niet opgevolgd, van pi? 00k vind ik de burgemeester zit na? „am een verstandig man. Die Rcmp.„?iurliik óók met uitbouw van zijn dat maar die heeft verklaard, oplos-??5x®tie als algemeen geldende ten Ult de tijd is. „Wii zullen moe- - of eenWegen zo heeft hii gezeSd de Wee i_supra"communaal orgaan niet voor de behartiging van de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3