GENEEFSE CONFERENTIE IS HERVAT Indonesische tegemoetkoming aan Nederland: alle vier agendapunten komen aan de orde Bij het lager onderwijs zijn ruim drieduizend vacatures LOONSVERHOGING voor landarbeiders goedgekeurd Kroonprinses door diplomaten verrast met gouden poederdoos Slachting onder Poujadisten aanrichten door links Stormzitting in Franse Kamer I Nu dooi, maar morgen weer vorst! Poujadisten in de Franse Kamer staan er niet mooi voor Tijdens een lunch werd de weg gebaand Minister Donker herdacht !m Terschelling en Vlieland uit isolement Woensdag 8 februari 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN GRATIS REIS NAAR LOURDES Malakka augustus 1957 onafhankelijk Twee doden op onbewaakte Russische aanspraken op Zuidpoolgebied ongegrond Van invloed op de melkprijs Duitse aalmoezeniers zonder uniform of rang Charmante ontvangst aan Lange Voorhout Britse markt voor tomaten Dit jaar geen sterrit WEERBERICHT In Genève is gisteren na de verrassende ont wikkelingen van het afgelopen weekeinde de Nederlands-Indonesische conferentie nieuw leven ingeblazen. Leek het er de vorige week op, dat de zo vol verwachting begonnen besprekingen ter verbetering van de onderlinge betrekkingen tot een roemloos einde waren gedoemd, gisteravond hebben de delegaties hun op 3 januari begonnen Zeer openhartig Brie kwartier serie „gemeenschappelijke communiqué s kun nen voortzetten met de mededeling, dat zij thans gereed zijn de besprekingen te hervatten. En zo zijn vanochtend om elf uur in het luxueuse hotel „Des Berges" de ministers van beide landen weer tegenover elkaar gaan zitten om het gesprek over de agendapunten van de conferentie voorl Voor onvermogende zieken te zetten. Nieuw-Guinea en arrestanten In Duitsland twee Nederlanders omgekomen HBP T umull Amsterdamse sleepboten bereikten Oraniesluitzen Weer naar schipper Teerling Laatste loodjes Woonark je zonk Beeldje en borduurwerk Bond Zonder Naam, De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist, later ook opklaringen. Geleidelijk daling van temperatuur en morgen overal weer lichte tot matige vorst. Tijdelijk vrij krachtige, overigens matige wind ruimend naar richtingen tussen noord en oost. Donderdag; 9 februari: zon op 8.10 uur, onder 17.43 uur; maan op 6.40 uur, onder 15.31 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het is overigens wat voorbarig om te zeggen, dat nu niets meer een succesvolle beëindiging in de weg staat, maar de ver wachting daartoe leek gisteren wel gro ter dan ooit tevoren. Belangrijk is zeker, dat gisteren de bereidheid en het streven van beide delegaties is gebleken om als- tot overeenstemming te komen. Zowel in Nederlandse als in Indonesi sche delegatiekringen kon men gister- ayond de mening horen, dat bet her nieuwde persoonlijke contact in een pret tige sfeer is verlopen. Overigens, de handdruk waarmede bijvoorbeeld gister middag minister Van de Kieft de voor zitter van de Indonesische delegatie in de hal van hotel „Des Berges" begroette, hield daartoe reeds een belofte in. Aangenomen kan worden, dat voor een Stoot deel de weg voor een hervatting jan de conferentie is gebaand tijdens de mnch, die de ministers Luns en Anak Lde Agung gistermiddag samen hebben Sebruikt, nauwelijks een uur, nadat mr. Huns mét de ministers Van de Kieft en Zijlstra en de raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Financien, hir. p, Efissen, per vliegtuig in Geneve Waren gearriveerd. Des morgens waren zij van het vliegveld Valkenburg opgeste gen. Het persoonlijke onderhoud tussen de helde delegatievoorzitters tijdens die lunch, dat werd gekarakteriseerd als een „langdurig en zeer openhartig gesprek", duurde bjjna twee en een half uur. Daar na werd bekend gemaakt, dat de delega ties 0111 acht u,,r in informele vergade ring bijeen zouden komen, zodat blijk baar tijdens het diepgaande onderhoud reeds een groot deel van de sinds 7 janu ari toen de conferentie werd onder broken voor ruggespraak niet de regerin gen ontstane misverstanden uit de weg Was geruimd en de sfeer was geschapen een verder gesprek mogelijk te ma- ben. Overigens hebben, naar wij verne men, naast andere kwesties ook de re- Cf,bte ontwikkelingen en de toelating van hW. Van Empel tot de verdediging van Uhgschlager en Schmidt onderwerp van gesprek uitgemaakt. 2° vruchtbaar was het gesprek tussen r. Luns en minister Anak Agoeng g - d ®est- dat de ontmoeting van de beide *iegaties van gisteravond tot veler ver- hn ihg *iiet. langer dan drie kwartier hoefde te duren. Op deze korte bpeen- mst wydde minister Anak Agoeng ge- 0velYone woorden aan het plotseling Lrujden van minister Donker, zitt at minister Anak Agoeng de voor eer Van (je Ngclerlandse delegatie had £p z°cht de condoleances over te bren- Won dit zo smartelijke verlies, beant- he r"de mr. Luns de woorden van de deig Anak Agoeng, die staande door de Saties werden aangehoord. Zaterdag 11 februari, feestdag van de eejste verschijning van O. L. Vrouw te Lourdes, is de kilometeractie ten behoe ve van gratis reizen naar Lourdes juist een jaar aan de gang. Het is een groot succes geworden, want plm. 80.000 km werd bij elkaar gespaard en aan geldelijke bijdragen plm. f 100. Hoeveel zieken zijn daarmee geholpen en hoeveel zullen er dit jaar weer profiteren van deze geza menlijke spaaractie. U ziet, als men de naastenliefde wil beoefenen kan dat op velerlei wijzen en wie had ooit kunnen denken, dat men met reclame-bonnetjes zoveel zieken blij kon maken. 26 april gaat de eerste bedevaart met plm. 400 zieken naar Lourdes. Voor heel veel is het reisgeld nog niet bijeen en toch willen zij zo dolgraag mee. Het co mité hoopt dan ook, dat nog velen bon nen zullen inzenden. Zij kunnen dit doen aan: zr. N. Melchers, Huize Liduina, Schie dam, giro 112917; mej. T. Duijvestijn, Een- drachtsstraat 93, Rotterdam: zr. M. Jans sen, Stationsplein 7, Den Bosch. De ministers bespraken daarna nog de te volgen werkwijze van de komende da gen en stelden het communiqué op, waar in officieel de hervatting van de confe rentie werd bekend gemaakt. Op de te bespreken onderwerpen werd dan ook gisteravond nog ingegaan. In conferentiekringen wordt verno men, dat in de komende dagen de be sprekingen betrekking zullen hebben op alle vier punten van de agenda Naar wij vernemen zijn het in 't bijzonder de volgende onderwerpen, waarover nog overeenstemming dient te worden bereikt: de formulering van een gezamenlijke verklaring over Nieuw-Guinea om een gesprek in de toekomst mogelijk te maken; een ge schillen regeling; de vraag of natio nale wetgeving zou kunnen prevaleren boven internationale overeenkomsten en de kwestie van de Nederlandse ar restanten, over welke kwestie, naar kan worden aangenomen, ook buiten con- ferentieverband besprekingen worden gehouden. De premier van Malakka, tengkoe Ab- doel Rahman, heeft gisteren meegedeeld, dat zijn land op 31 augustus 1957 volledig onafhankelijk wordt binnen het Britse Gemenebest. De premier, die in de afgelopen weken onderhandelingen heeft gevoerd met de Britse regering, zei dit in de buurt van Liverpool op een bijeenkomst van drie honderd Malakkaanse leraren, die in En. geland studeren. Pal S Werd in het aartsbisschoppelijk *ls Utrecht de suppliek voor de havan mgr. Ariëns over- zitte l9^' ^rok H. JRogier, de voor- r van het Ariënscomité biedt het verzoek aan mgr. Alfrink aan. De minister van O., K. en W. heeft de Tweede Kamer doen toekomen een tot 16 januari 1956 bijgewerkt overzicht van de cijfers betreffende vacatures, afwezig heid en plaatsvervanging bij het lager on derwijs. Het totale aantal vacatures in het verplicht personeel bedroeg op die datum 3088, waarvan 218 voor het DI.O. Er# groot deel hiervan wordt tijdelijk ver vuld, maar 129 plaatsen waren onvervuld, waarvan 29 bij het ULO. Op 16 januari van verleden jaar waren 88 plaatsen on vervuld, op 16 mei 58 en op 16 september 99. De cijfers voor het ULO bedroegen op die data resp. 30, 13 en 31. In het boventallige personeel waren op 16 januari j.l. 910 vacatures, waarvan 92 bij het ULO. Ook hiervan wordt het groot ste gedeelte tijdelijk vervuld, zodat het aantal onvervulde plaatsen 61 bedrc*g, waarvan 16 bij het ULO. Op 16 januari, 16 mei en 16 september van verleden jaar waren deze aantallen resp. 45 (ULO 13), 29 (ULO 6) en 80 (ULO 40). Bovendien waren op 16 januari j.l. uit het verplicht personeel afwezig wegens ziekte, zuivering, militaire dienst, verlof enz. 1649 personen, van wie 125 bij het ULO. Hiervan waren 180 (ULO 33) plaat" Een auto-ongeluk op een onbewaakte overweg te Gronau (D.), heeft gister morgen twee mensenlevens gekost. Een kleine auto. waarin twee Duitsers zaten, alsmede twee in Gronau wonende Neder landers, namelijk de 49-jarige C. van Eisen en de 57-jarige G. Penning, werd op de onbewaakte overweg door een trein gegrepen. De auto werd enkele tientallen meters meegesleurd. De vier inzittenden werden levensgevaarlijk gewond; de beide Nederlanders zijn kort na het onge val aan hun verwondingen overleden. De toestand van de heide Duitsers is ernstig. sen onvervuld. Bij het boventallige per soneel bedroegen deze aantallen 77 (ULO 3), waarvan onvervuld 11 (ULO 2). Tenslotte nog een overzicht van de aan tallen vacatures bij het lager onderwijs van 1949 tot 1956. Het aantal onvervulde vacatures bedroeg op 16 januari van die jaren in totaal resp. 444, 404, 361, 324, 310, 435, 314 en 381. Op 16 mei van de jaren 1950 tot en met 1955 waren deze aantallen resp. 392, 273, 264, 293, 390 en 220. En op 16 september van de jaren 1949 tot en met 1955 352 253, 168, 234, 262, 279 en 286. Professor Klaud H. M. Waldock, een be kend Brits expert in internationaal recht, heeft gisteren verklaard, dat de Russische eisen voor zekere gebiedsdelen van Ant arctica juridisch niet gegrond zijn. In een brief aan de „Times" stelt de hoogleraar, dat de eisen van de Russen slechts voor wendsels zijn om in het Zuidpoolgebied te kunnen interveniëren. De Russen baseren hun eisen op het feit, dat een zekere kapitein Bellingshausen bepaalde gebieden voor Rusland in bezit zou hebben genomen tijdens een expeditie in de jaren.... 1819 en 1821. Prof. Waldock stelt, dat, wil een dergelijke inbezitneming van land relevant zijn, deze gevolgd moet worden door een tentoonspreiden van staatsactiviteit in dat gebied binnen een zekere redelijke periode. De hoofdleraar nu is van mening, dat de Russische rech ten vervallen zijn, nu zij er 125 jaar over heen hebben laten gaan om het nieuwe ge bied onder hun beheer te brengen. Naar wij vernemen, zullen met ingang van de volgende week de lonen van de vaste landarbeiders met 5 cent per uur en die van de losse arbeiders met 3'/i cent worden verhoogd. Verwacht mag worden, dat de regering overeenkomstig haar toe zeggingen deze loonsverhoging zal door- berekenen in de garantieprijzen. Dit be tekent een verhoging van de garantie prijs voor melk met 35 cent per 100 li ter. De regering heeft nog niet bepaald of deze verhoging zal moeten worden ge dragen door de consument of door het Iandbouwegalisatiefonds. De loonsverhoging in de landbouw, waar over reeds in het najaar 1955 overeen stemming was bereikt tussen werkgevers en werknemers, is gistermiddag, goedge keurd door het College van Rijksbemidde laars. Het college heeft echter aan zjjn goed keuring de voorwaarde verbonden, dat men met ingang van het nieuwe contract jaar 1956—1957 (1 mei a.s.) niet weer moet aankomen met voorsteilen tot wijziging van de primaire arbeidsvoorwaarden. De rijksbemiddelaars zijn van oordcel, dat De organisatie van de Westduitse leger- aalmoezeniersdienst zal sterk a f wij ken van deze der vroegere „Wehrmacht". Zowel de katholieke als evangelische legeraal moezeniers zullen geen officiersrang be kleden. Zij zullen ook geen militair uni form dragen. Zij zullen zes tot acht jaar in legerdienst blijven. behoudens bijzondere omstandigheden zo als huurverhoging en invoering ouder- domsverzekering tot me' 19o7 ™st se boden is in de Indbouwtonen. Wel hebben zij zich bereid verklaard een voorstel te behandelen om met ingang van het nieu we contractjaar de ziekteuitkering te ver- hogen van 80 pet tot 100 pet. en het aantal uitkeringsdagen te verlengen. Ook hierover is inmiddels overeen stemming bereikt tussen werkgevers en werknemers.De thans goedgekeurde loons verhoging werd door de bedrijfsgenoten noodzakelijk geacht om de achterstand van de lonen in de landbouw ten opzichte van die in de industrie te verkleinen In zijn jaarverslag heeft Wilfred Cor bet voorzitter van de verkoopcommissie voor tomaten van Guernesey medegedeeld dat gerekend kan worden op een hard- nekkige concurrentie op de Britse markt tussen de tomatenproducenten van Guernesey en de Nederlandse producen ten. De strijd tussen de producenten van beide gebieden heeft volgens hem betrek king op tomaten van superieure kwali- teit. De Nederlandse producenten heb ben volgens Corbet in de periode van half mei tot half september 1955 onge veer 12.000 ton niet kunnen verkopen en om herhaling te voorkomen gaan de te lers nu meer tomaten van superieure kwaliteit verbouwen. Teneinde tegen deze concurrentie bestand te zijn heeft men in Guernesey dit jaar ongeveer 14 dagen vroeger geplant dan normaal. dwongen worden het spreekgestoelte te verlaten, omdat hij niet bij zijn onder werp bleef. Maar de heer Le Pen ver klaarde de tribune slechts te verlaten om de tweede spreker der poujadisten het woord te laten voeren en vervolgens één voor één alle leden van de groep. Bij het oorverdovend tumult was de voorzitter wel genoodzaakt een einde aan de zit ting te maken, maar vrijdag moeten de u debatten worden voortgezet. Een mede 't „tasltte vin niaiTi+s- door enkele onafhankelijken van rechts weinig fraai staaltje van inacn.s ondertekend verzoek der poujadisten ot onmiddellijke interpellatie over Algerije, (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Terwijl Frankrijk liet oog gericht houdt op de zo verontrustende toe stand in Algerije, heeft de Franse Kamer zich overgegeven aan een misbruik der door de communisten versterkte republikeinse front-meer derheid om te trachten de pouja disten een veertiental zetels te ont nemen. Bij één zetel is dit inmiddels reeds gelukt. Het ging gisteren om de ongeldig-ver- klaring van de verkiezingsuitslag in de tweede sector van Marseille, waar de poujadist Bergelon tot de gekozen-ver klaarden behoort. Zijn geval ligt ongeveer gelijk als dertien andere, waar poujadis ten hun zetel veroverd hebben door ge bruik te maken van de mogelijkheid tot lijstverbinding. Zij verbonden in al die ge vallen drie lijsten van partijen, die ge lijkelijk het (negatieve) doel der pouja disten heetten na te streven. Volgens mi nisterieel arrest van 17 december volde den die drie lijsten aan de voorwaarden, waaronder dergelijke lijstverbindingen konden worden aangegaan en de verbin dingen werder door de betrokken prefec ten aanvaard. Achteraf hebben communisten en socia listen er nu op gevonden, dat die lijsten tenslotte afkomstig zijn van één beweging poujade en dat er eigenlijk geen sprake is van verschillende partijen, weshalve de verbindingen ongeldig zijn. De heer Isor- ni van de onafhankelijken en Cayeux van de MRP hadden voorgesteld aan de Raad van State een onpartijdige uitspraak te vragen over de toepasselijkheid van het ministerieel besluit van 17 december. So cialisten en communisten wilden daarvan echter niet weten en stelden zich op het standpunt, dat de Kamer in deze zelf als soevereine rechter kon optreden. Met 305 tegen 249 stemmen, socialisten, com munisten en Mendès-France-radicalen e zamen tegen MRP, rechterzijde en pou jadisten. Men besloot niet alleen de pou jadist niet toe te laten, maar ook in diens plaats een socialist te benoemen, ondanks de hevige protesten van de rechterzijde, die op zijn minst een nieuwe uitspraak der kiezers wilde vragen. Dat het hier om een partijbelang ging bleek maar al te duidelijk uit de fel-ge- passioneerde houding jij de linkerzijde De zitting werd buitengewoon stormachtig en men trachtte elkaar te overschreeu wen en met de lessenaars het spreken der poujadisten onmogelijk te maken. Deze namen onmiddellijk hun wraak door tot obstructie over te gaan. Hun woordvoerder de 28-jarige Le Pen begon zijn protest met het voorlezen der grondwet en kon tenslotte na een einde loze redevoering door de voorzitter ge- kon derhalve niet volledig worden be handeld. Het niet toegelaten lid moest op last van de voorzitter de zaal verlaten. De poujadisten zongen toen. evenals bij het bekend worden der verkiezingsuitslag de Marseillaise, welke de communisten met lessenaarsgeklap trachtten te overstem men. De opvatting van alle gematigde ele menten in de Kamer was, dat de tot volksfront verenigde linkerzijde een enor me fout heeft begaan door de poujadist te verwijderen aangezien zulks de pou jadisten bij de kiezers een geweldig pro- paganda-middel geeft. Voor de linkerzijde was het er echter om te doen nog een zestal zetels voor de socialisten binnen te kunnen halen en vier voor de radicalen van Men- dès-France. Wanneer de linkerzijde nu consequent blijft en niet zichzelf alleen bedient, zouden ook drie zetels aan on afhankelijken en één aan de MRP moe ten komen. Daardoor zou de groep der poujadisten op 38 worden teruggebracht. Het is duidelijk dat zij die slachting niet onbeantwoord zullen laten. TT IS VERY FANTASTIC" het is fantastisch riep Prinses Beatrix kennelijk verrast en lichtelijk blozend uit, toen zij gisterenmiddag in de voorsalon van het Paleis Lange Voorhout te 's-Gra- venhage van de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika en mevrouw Hoogenhout namens het corps diplo matique een fraai bewerkte gouden poederdoos en gouden lippeiistift- houder ontving. Binnen in de poe derdoos rondom het donsje was de inscriptie aangebracht: „Aan H.K.IL Prinses Beatrix van het corps diplo- matique, 31 jan. 1956". De uitreiking van dit geschenk, de verheugde Prinses, alsmede de geamuseerd toekijkende Koningin en Prins werden door vier dankbare fotografen onmiddellijk vereeuwigd Van de zijde van het corps diplo matique waren bij de overhandiging van dit schitterende verjaarscadeau ook de Canadese ambassadeur en mevrouw Stone, alsmede de oudste gezant, de apostolische nuntius internuntius mgr. Paolo Giobbe, aanwezig. Zilveren vaas H.K.H.. die gekleed was in een konings blauw deux-pieces met een fluwelen kapje en zwarte accessoires, was vóór zij deze en nog andere delegaties in het paleis aan het Lange Voorhout ontving, zoals gemeld, begeleid door haar moe der en vader, die het uniform van vice- admiraal der Koninklijke Marine droeg, i teruggekeerd van het Binnenhof, waar zij Nadat H.K.H. Prinses Beatrix dinsdag middag in Den Haag voor het eerst een plechtige zitting van de Raad van State onder voorzitterschap van H.M. Koningin Juliana had bijgewoond reed zij met haar ouders naar het paleis Lange Voorhout, waar diverse delega ties haar geschenken kwamen aanbie den. Foto boven: Namens de gemeente Den Haag boden burgemeester mr. F. M. A. Schokking en wethouder C. H. P. W. v. d. Oever een bronzen beeldje van een paardje aan. Op de foto v.l.n.r. bij het geschenk: burgemeester Schok king, wethouder v. d. Oever, HJK.H. de Prinses, H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhardt Foto onder: kolonel P. I. Hoogenhout, deken van het corps diplomatique en ambassadeur van Zuid-Afrika (rechts) biedt aan de prinses een gouden poederdoos en een gouden lippenstifthouder aan.. Achter de prinese Z.K.H. Prins Bernhard en geheel links H.M. Koningin Juliana. (Van onze weerkundige medewerker) Een kleine depressie, die gisteren ten noorden van Schotland lag, heeft in de afgelopen nacht kans gezien de rug van hoge luchtdruk die van Engeland naar Finland loopt te doorbreken. Vanmorgen lag deze depressie boven Zuid-Zweden en trok naar Polen weg. Het hierbij behorende storingsfront bereikte in de afgelopen nacht ons land en trok vergezeld van enige sneeuw en regen naar het zuidoosten. In De Bilt werd vanmorgen een sneeuwdek van 10 cm gemeten. In Den Helder was het kwik al tot 3 graden boven het vries punt gestegen. Tussen IJsland en Noorwegen heeft zich een nieuw hogedrukgebied ont wikkeld, dat de komende dagen een belangrijke rol zal spelen bij het weer boven West-Europa. De wind zal komende 24 uur van zuidwest naar noord tot noordoost ruimen waarmee dan opnieuw koudere lucht uit Scandinavië af komstig, ons land zal bereiken. De dooi, die vandaag in een groot deel van het land voorkomt zal, zoals zich laat aanzien, maar van zeer korte duur zijn. Morgen gaat de koudere lucht ons land weer binnenstromen, zodat morgen nacht alweer lichte tot matige vorst in ons land kan voorkomen. Een einde van de vorstperiode betekent dit korte intermezzo van vandaag niet. binding met de vaste wal in stand te hon den. De sleepboot „Holland" die gisteren wel er in was geslaagd het vasteland en wel Den Helder te bereiken, keer de nu ook weer terug en arriveerde te gelijk met de beide schepen op Terschel ling, met een flinke hoeveelheid post aan boord. Luchtbrug werkte nog De luchtbrug met Ameland bleef ook gisteren gehandhaafd. Twee toestellen van de Kon. Landmacht landden er te Ballum. Een der vliegtuigen had een patiënt aan boord, die uit het Diacones- senhuis te Leeuwarden was ontslagen. Het andere toestel bracht vier passagiers en post naar het eiland en ging met vijf per sonen terug naar de vaste wal. Vlieland en Terschelling zjjn sinds gis teren uit hun isolement. De postboot van Vlieland en de sleepboot „Stortemelk" van Terschelling vertrokken gisterenmor gen om half acht van de eilanden en slaagden er na een tocht van twee en een half uur in de haven van Harlingen te bereiken. Om half twaalf werd de te rugtocht aanvaard, die ook weer onge veer twee en een half uur duurde. De reis verliep niet helemaal zonder moei lijkheden; ter hoogte van de Blauwe Slenk geraakten de schepen enkele keren in het ijs vast. In beide richtingen wer den passagiers, post en vrachtgoed mee genomen, Men wil nu trac&tea de yer- De „Usquert 15" van de garnalenvisser Teerling, die op ongeveer anderhalve kilo meter ten zuidoosten van de steiger te Nes op Ameland vast zit in het ijs, kreeg ook gisteren weer een expeditie op bezoek. Zes mannen voerden uit Nes per slee verscheidene levensmiddelen en weer een fles gas voor de schipper en zijn beide knechts aan. Zij blijven aan boord. Met een „vaart" van één kilometer per uur hebben de Amsterdamse sleepboten „Tina" en „Femi" zich gistermorgen een weg gebaand door het zware ijs. dat vrijwel het gehele IJsselmeer bedekt. Zo als bekend hadden de schippers het van wege de duisternis en de mist maandag avond niet aangedurfd naar Amsterdam door te varen, maar besloten de nacht op 't meer door te brengen. Z bevonden zich toen nog maar 4 a 5 kilometer buiten Pampus. Om acht uur gisterochtend be gonnen de boten aan het laatste stuk van de reis. die maandagmorgen in Lemmer was aangevangen, doch het bleek, dat ook hier de laatste loodjes het zwaarst wegen. De afstand tot de Oranjesluizen bedroeg niet meer dan 12 kilometer, maar het was zes uur in de avond, eer de sleepboten in deze sluizen aankwamen. In Amsterdam is een woonscheepje nog slachtoffer geworden van het (js. Een in de Lijnbaansgracht liggend woonarkje zonk, ondanks de pogingen van de brand weer om het scheepje dat werd bewoond door een vrouw met haar twee kinderen, nog leeg te pompen. In verband met de strenge vorst had de bewoonster reeds gedurende een weck onderdak gekregen bij haar ouders. Een gedeelte van de huisraad kon nog op het droge wor den gebracht voor het eerst een vergadering van de Raad van State bijwoonde. Op de tafel voor de zitplaats van H.K.H. stond een vaas gevuld met oranjekleurige bloemen euphorbia's die door de vice-president, leden en secretaris van de Raad van State aan Prinses Beatrix bij gelegenheid van haar intrede in de Raad van State was aangeboden. Het is een zilveren vaas van modern model, speciaal voor deze gelegenheid gesmeed bij de N.V. Kon. Ned. Fabriek van gouden en zilveren werken Gerrit sen en Van Kempen te Zeist, door de 67-jarige zilversmid Jan Duyndam. de chef-ontwerper G. J. Beran en de graveur J. H. E. van Peppel. Midden op de vaas staat het rijkswapen. Zij is versierd met lijnen en de twee heraldische figuren, voorkpmend in de standaard van Prinses Beatrix: jachthoorn uit het wapen van Oranje en de roos uit het wapen van Lippe. Op de onderzijde staat: Raad van State 4 februari 1956. Bij deze beide geschenken bleef het echter niet, want tijdens de ontvangst aan het Lange Voorhout werden door de diverse delegaties nog meer schitterende cadeaus geoffreerd, die bij de charmante en kunstzinnige Prinses zeer in de smaak vielen. Burgemeester mr. F. Schokking van 's-Gravenhage, vergezeld van de wethou der van Sociale Zaken, de heer C. van den Oever, bood namens zijn gemeente de Prinses een 30 cm hoog bronzen beeldje aan, dat een veulen voorstelt en vervaardigd is door de 70-jarige Haagse beeldhouwster Grada J. W. Rueb. Ook met dit geschenk toonde H.K.H. zich zeer ingenomen. Tevoren had zij de bur gemeester bedankt voor de fraaie orchi deeën, die zij reeds des middags had ont vangen. Hierna volgde een afvaardiging van het Nederlandse Padvindsters Gilde, ge vormd door de dames W. van de Bosch, A. Pannevis en A. Dieleman. Zij bood de Prinses een met zeiltaferelen gebor duurde zeiljopper aan, welke werd ver vaardigd door de padvindsters, kabou ters en leidsters uit verscheidene plaat sen, naar een ontwerp van mevr. L. Gun- tenaar, naaldwerkster in Amsterdam. „Ongeloofwaardig aardig", zeide Prinses Beatrix en zij dankte de drie schenksters op hartelijke wijze. Tenslotte boden mej. mr. M. A. Telle- gen, jhr. mr. W. F. Röeli en de heer Van Roessel van het kabinet van de Koningin, de Prinses een in fraai leder gebonden exemplaar van de Grondwet en van de Wet op de Raad van State, alsmede een Chinees beeldje, de wijsheid voorstellend, aan. De jaarlijkse sterrit waarbij duizen den automobilisten in het kader van een actie van de Bond Zonder Naam belange loos medewerkten om vaders en moeders van grote gezinnen een dag van ontspan ning in Zandvoort te bezorgen zal dit jaar geen doorgang vinden. Wel is het volgend jaar een dergelijke manifestatie van naastenliefde door ds Bond in over weging genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1