Wie zal Paasikivi opvolgen? Zes candidaten maar uitslag nog moeilijk te voorspellen Davitamon IO Falende Spoorwegen MINISTER CALS DIENT KWEEKSCHOLENPLAN IN Mollel voert besprekingen zwaarbewaakt zomerpaleis De H. Stoel op een Wereldtentoonstelling Hebt u vandaag uw al gehad Chefarine 4 in Gespannen rust in Algiers 7SSs. Temidden van de buitenlandse paviljoens Weense hoofdkwartier van (comm.) Wereldvakverbond gesloten Indringer in Paleis op de Dam Spoorboekje en service: lege begrippen Vier middelen die betrouwbaar zijn! Voor de eerste maal in de geschiedenis als soevereine staat PAGINA 3 WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 „Ik kom mijn familiebezit opeisen" Een 10 voor gezondheid! zijn BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉR TABLET DE MOGELIJKHEID VAN ADOPTIE Pleidooi voor de mens Voorlopig schema MGR. VRAKKINC 70 JAAR Complex Service Advies VIT*"1*1' f db*g(' OVER enkele dagen loopt de tweede ambtstermijn van de Finse presi dent, Juho Paasikivi. ten einde. Aan staande woensdag zal een opvolger ge kozen moeten worden voor de 85-jarige grand old man", die nu al sinds twaalf jaar met onbetwist gezag Finland's hoog ste belangen heeft behartigd. Niemand zal het hem kwalijk kunnen nemen, als hij zich nu uit het publieke leven wil terugtrekken- Het aftreden van de nationale figuur die Paasikivi is, heeft zijn schaduwen reeds lang vooruit geworpen. Niet min der dan zes kandidaten één voor iedere politieke partij zijn in het. strijdperk getreden tijdens een verkie zingscampagne; die ongewoon heftig en langdurig geweest is. Virtueel werd de verkiezingscampagne reeds in decembe^ 1954 geopend, toen de agrarische partij haar leider, premier Kekkonen kandi daat stelde. De andere partijen volgden spoedig dit voorbeeld, en zo heeft het gehele politieke leven in Finland gedu rende ruim een jaar geheel en al in het teken van de naderende presidentsverkie zingen gestaan. Voor een goed deel is de Finse politiek hierdoor vertroebeld- De jongste regeringscrisis, die veroorzaakt werd toen een dag of tien geleden de zes socialistische ministers uit Kekko- nen's coalitiekabinet traden, was mm- gïpnivoceerd de verkiezingsstrijd Met dit al is deze Finse presidentsver kiezing een treffende gelijkenis gaan ver tonen met die in de V. S Een zo lang durige en zo hartstochtelijk gevoerde campagne heeft men in Finland nooit eerder te zien gekregen. Voor een deel wordt deze felle politieke stnjd om het presidentschap zeker ver maard, doordat de Finse president zeer reele bevoegdheden bezit. Hij heeft iT> bepaalde gevallen het recht van veto en, vooral, een sterke invloed op het buiten lands beleid. Zodoende is ook vooral di buitenlandse politiek en met name de verhouding tot de Russische nabuur in de verkiezingsstrijd betrokken. Zo hee.t premier Kekkonon gepoogd onmiddellijk politiek kapitaai te slaan uit de terug gave van Porkkala door de Russen, a>s zou dit voor een goed deel op zijn pei- soonlijke krediet te schrijven zijn H-t recente aftreden van de zes socialistische ministers schijnt bedoeld te ziin geweest als een tegenmanoeuvre tegen deze pre tenties van Kekkonen. De sociaal-demo craten. die zelf allerminst de hoop heD- ben opgegeven, dat hun kandidaat. 8 a- gerholm, gekozen zal worden schijnen vooral ten opzichte van Moskou te heb- hen willen demonstreren, dat premier Kekkonen die inderdaad voor Moskou de meest plausibele kandidaat is hele maal niet zo'n omstreden figuur in het nationale leven is, als de Russische bond genoten wel schijnen te denken. DE eerste etappe van de verkiezings procedure is inmiddels achter de rug. De vorige maand zijn (in rechtstreekse verkiezingen) de driehonderd kiesmannen aangewezen, die op 15 februari over nieuwe president zullen moeten stem- men. In deze voorverkiezingen heeft Ke.r- konen's agrarische partij een zeer reee, succes behaald. Zij legde beslag op 89 van de 300 mandaten, terwijl haar nvaa. de sociaal-democratische partij, die bijna steeds een gelijk aantal stemmen pleegi te verkrijgen, ditmaal slechts 74 manda ten wist te veroveren De communisten kwamen als derde sterkste partij met 5/ mandaten voor de dag, terwijl de drie resterende conservatieve en liberale par tijen samen 80 mandaten kregen Toch is het ondanks deze uitslag van de voorverkiezingen onmogelijk een be trouwbare prognose te maken- Om geko zen te worden heeft de president de heif' plus één (dus 151) van 'net aantal stem men nodig, en dit maakt het dus moge lijk, dat de verschillende partijen vóór de beslissende ronde, zullen gaaij sjache ren en combineren op eer wijze waarvan de uitslag niet te voorspellen valt Slechts bestaat de negatieve zekerheid, dat :n geen geval de communistische kandidaat zal worden gekozen. Het meest waarschijnlijke is uiteraard, dat, na een vruchteloze eerste stemronde, waarbij iedere kandidaat uitsluitend Qe stemmen van zijn eigen partij krijgt, het gevecht zich zal ontwikkelen tussen Kek konen en zijn rivaal Fagerholm. Als dan, voor de tweede ronde, het gesjacher met de andere partijen begint, dan zal he' voor Kekkonen waarschijnlijk niet erg moeilijk zijn om de 57 communistische stemmen te winnen, nadat Moskiu zich de laatste tijd nogal eens welwillend over hem heeft uitgelaten. Maar zelfs met de communistische steun heeft Kekkonen nog minstens 5 andere stemmen nodig om gekozen te worden- Of hij deze vijf stem men zal vinden, dat zal ervan afhangen in hoeverre Fagerholm erin slaagt zich met de kleinere conservatieve en liberale partijen te verstaan. In deze omstandig heden is het derhalve ook nog zeer wei mogelijk, dat uiteindelijk een „outsider" dus een van de kandidaten van de kleinere partijen het pleit wint Bij al deze onzekerheid moet ook neg ernstig gerekend worden met de moge lijkheid. dat in het geheel géén van de gestelde kandidaten de vereiste meerder heid behaalt. In dat geval zal ongetwij feld een beroep worden gedaan op pre sident Paasikivi om zich alsnog voor een nieuwe ambtstermijn beschikbaar te stel len. Van vele zijden in het land is trou wens de laatste maanden voortdurend druk op de president geoefend, om zien alsnog en bij voorbaat kandidaat te stel len. teneinde een vertoning zoals die Dij de laatste presidentsverkiezingen m Frankrijk te zien is geweest, te voorko men. Paasikivi zou de enige voor alle partijen aanvaardbare kandidaat zijn, zo als hij dat trouwens ook reeds zes j aai geleden was, toen hij reeds in de eerste ronde werd herkozen. Gezien zijn hoge leeftijd is het vooruitzicht van een nieu we ambtstermijn niet erg aanlokkelijk voor de aftredende president, maar hel zou zeer wel kunnen zijn, dat hij zich genoopt zal zien zijn persoonlijke belang op te offeren voor het land als zijn kan didatuur de enige mogelijkheid zou blij- ken. Aaverier.r.ï* (Van onze Amsterdamse redactie) Gistermiddag drong een circa 32-jarige man het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam binnen en deelde de ver baasde portier mee, dat hij nauw gepa renteerd was aan het koninklijk gezin en nu zijn rechtmatig familiebezit kwam opeisen. Toen de concierge hem wilde tegenhouden haalde de man een ouder wets scheermes te voorschijn en be dreigde hem. De ijlings gewaarschuwde politie nam de hoogst verontwaardigde indringer geboeid mee. Hij is waarschijn lijk geestesziek en hij werd reeds enige tijd in een inrichting verpleegd. Prinses Wil- helmina, die in het paleis vertoefde, had van het voorval niets bemerkt. Eén enkele dragée DaviïAMON-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée DavitamoN-10 per persoon. AMON Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON-OSS V) Gistermiddag is aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam tot doctor in de psychologie gepromoveerd dr H. Faber, voorganger van de Nederlandse Protestanten Bond te Wassenaar, tevoren reeds doctor in de theologie. De disser tatie, waarop de promovendus deze doctorstitel behaalde, is geheten: „Over ziijk zijn". Dr. Faber vertelde, dat hij tijdens zijn predikantschap zeer sterk het belang en de noodzaak had gevoeld van psycholo gische kennis, omdat de zielkundige factor zo'n grote rol speelt bij de pasto rale arbeid van een ge estel 1 jke Vooral godsdienstige ontwikkeling zich aan het ziekbed, zo vervolgde hij, schie- meestal uit in een kinder)ijke, dat wil ten wij predikanten vaak tekort zeggen onvolwassen type van godsdien- wlj te weinig van de spychologie van de leven bJ Qok uit h niet bij patient af weten en .met geleerd hebben m£hte zijn om het lijden en de grote vragen van het leven op positieve wijze te aanvaarden en op te nemen in de eigen existentie. Bovendien gaat de neurose vaak gepaard met ressentimenten jegens kerk en geestelijkheid. In dit verband, z'o merkte dr Faber op, verdient het aanbeveling, het vraagstuk van de bui tenkerkelijkheid ook eens van de psycho logische zijde te benaderen en niet alleen van de sociologische, zoals tot dusverre is gechied. om stil naar hem te luisteren. Dit is dan ook de reden, waarom dr. Faber in een zijner stellingen de wenselijkheid heeft uitgesproken om in dc opleiding van de predikant de mogelijkheid in te scha kelen eens praktisch kennis te maken met het werk van de moderne gezond heidszorg. Wat het resultaat van zijn empirisch onderzoek betreft, kwam dr. Faber tot de algemene conclusie, dat de invloed van de neurose op het godsdienstig leven en althans de tweede leerkring nog juist ge splitste leerjaren kan bevatten, en nog juist een vast team van 4 leraren aan de school verbonden kan zijn. Slechts in zeer hiizondere omstandigheden zou volgens 1SDJ naonen gevraaga. J minister een uitzondering op deze geven, welk aanta. ^weekscholen ^r^per ^mumbepa]ing mogen worden gemaakt. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft bjj dc Tweede Ka mer het kweekscholcnplan ingediend, waarom vele leden minister Rutten in 1951 hadden gevraagd. Het plan wil aan- Men schrijft ons: De president van de Nederlandse Spoor wegen, Ir. F. Q. den Hollander, heeft weer zijn befaamde nieuwjaarsrede gehouden Opnieuw is gebleken, dat de heer Den Hollander in een soort ivoren toren leeft en zich vermeit in toekomstdromen zon der te beseffen, hoe volslagen de Neder landse Spoorwegen falen. Zij falen bij de twee sectoren, waarvoor de reizigers het gevoeligst zijn: op tijd rij den en service. Wat het op tijd rijden aangaat, zal iedereen, die dagelijks het twijfelachtige voorrecht heeft met de Ne derlandse Spoorwegen te moeten reizen aan den lijve ervaren, dat daarvan, al thans in het westen des lands, geen spra ke is. Vertragingen van vijftien tot der- tig minuten zijn schering en inslag. Wij hebben het hier uiteraard niet over t Advertentie) Zwaarbewapende parachutisten en veiligheidstroepen bewaakten gis teren vebouwen en tuinen van het zomerpaleis te Algiers, de officiële verblijfplaats van de Franse resident-generaal, waar premier Mollel onder voorzitterschap van H.M. Ko- j maan(]ag zijn intrek heefi genomen. Na de betogingen en onlusten in richting voor een bepaald aantal jaren nodig wordt geoordeeld. Nu is het zo, dat een kweekschool met een klein aantal leerlingen niet of be zwaarlijk aan c(e onderwijskundig te stelle eisen kan voldoen. De voorziening in de behoefte aan voldoende aantallen onderwijzers zou evenwel de oprichting van een groot aantal (en dus ook kleine) scholen wenselijk maken. De minister meent, dat aan de eisen kan worden voldaan, indien de kweek school zodanig is bezet, dat van elk leer jaar ten minste één parallelklasse aaiJ- wezig is, zodat kan worden vastgesteld met behulp van de in het kweekschool- besluit vastgelegde splitsingsnormen, dat het aantal leerlingen in een tien-klassige school om en nabi de 200 zal bedragen. Bij een dergelijke schoolgrootte zullen de leerlingengroepen voldoende groot kun nen zijn zal het leraren team een vaste kern van 6 a 7 docenten kunnen hebben en zullen de vaklokalen c.d. i^ het. alge Dinsdagmiddag heeft H.K.H. Prinses' Beatrix voor het eerst een vergadering bijgewoond van de Raad van State in Den Haag, in bijzondere zitting bijeen Een maximum is niet gesteld, daar het ontstaan van kweekscholen, waarvan het aantal leerlingen te groot geacht moet worden, niet te verwachten is. De minister komt, rekening houdend met het feit. dat in de toekomst de leer lingenschalen worden verlaagd en de leerplicht wordt verlengd, tot de con clusie, dat de totale kweekschoolbevol king in de periode rond 1956 gemiddeld 16 000 leerlingen zal moeten bedragen en dat de thans bestaande kweekscholen, zelfs als men de geadopteerde scholen niet medetelt, wat hun aantal betreft, vrijwel voldoende kunnen worden geacht om in de behoeft" aan onderwijzers te voorzien. In sommige gevallen zal de grootte der afzonderlijke scholen moeten worden uitgebreid, terwijl het voortbe staan van te kleine scholen tot concen tratie noopt. Voorts is het wenselijk ge bleken, dat enkele geadopteerde scholen zelfstandigheid verkrijgen en enige nieu we scholen worden opgericht of gesubsi dieerd. Van een aantal scholen dient cle vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chelarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. jm n 4in f doei wonderen! ningin Juliana. Foto boven: Tijdens de zitting v.l.n.r.: H.K.H. Prinses Beatrix, Z.K.H. Prins Bernhard, H M. de Ko ningin en de vice-president jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Foto onder: H.M. de Koningin (midden) rechts naast Z.K.H. Prins Bernhard, en verder H.K.H. Prinses Beatrix, dr. A. A. D. Rutgers, dr. J. W. Meijer Ranneft, mr. J. R. M. van Angeren, mr. dr. L. N. Beckers, mr. W. F. Schokking, mr. P. TV J. H. Cort v. d. Linden, mr. A. M. Joekes, prof. mr. R. P. Cleveringa, staatsraad in buitengewone dienst; ntr. pc. Boele van Hensbroek, secre taris; M.A. Reinalda, F. C. Baron van Aerssen Beyeren van Voshol, mr. JR- H. van Schaik, H. F. M. Baron van "oorst tot Voorst, mr. J. H. Scholten, ürG. A. van Poelje, J. Th. Furstner en de vice-president, jhr. mr. F. Bee laerts van Blokland. Algiers, ten gevoige waarvan zoals wij gisteren meldden de Franse premier iredwonven is geweest zijn residerende minister voor Algerije, generaal Catroux, ontslag te laten nemen, is de spanning in Algiers nauwelijks verminderd. Alle vergaderingen zijn verboden en militaire en politie- eenheden patrouilleren door de stad Men neemt aan dat er nog steeds uroepen kolonisten uit andere plaatsen van Algerije in Algiers verblijven cm, indien nodig, opnieuw in actie te komen. Niettemin bleef bet gisteren in Algiers zelf, rustig. In Constantine kwam het tot een treffen tussen Franse studenten en poli'ie. In het zomerpaleis, dat niet door Mol- let verlaten werd, was het gisteren een gaan en komen van vertegenwoordigers van verschillende bevolkingsgroepen. Zij werden door premier Mollet, die zoekt naar een oplossing van het Algerijnse probleem, in consult ontvangen Onder hen waren zowel kolonisten als vertegen woordigers van de mohammedaanse be volking. Een aantal mohammedaanse po- litici sprak over een „reactionair en op rassenonderscheid gebaseerd optreden, dat onder het voorwendsel van verdediging van Frankrijk, slechts ten doel had de reusachtige economische en maatschap pelijke voorrechten der Franse kolonisten waaronder de mohammedaanse bevolking gebukt gaat, te beschermen". Tijdens zijn audiëntie van gisteren zou de premier mohammedaanse vertegen woordigers de verzekering hebben gege ven, dat hij bleef bij zijn bedoeling de volledige gelijkberechtigdheid voor alle 1 Algerijnen inderdaad door te voeren. Naar thans blijkt zijn bij de betogin gen van maandag 30 gewonden geval len, Er bestaan aanwijzingen, dat de demonstratie de oud-strijders, die de leiding hadden bij de organisatie ervan, uit de hand is gelopen. De wanordelijk heden vielen voor ondanks een beroep van de veteranen om orde en rust te bewaren. (Van onze Brusselse correspondent) De Algemene Wereldtentoonstelling van Brussel, die van 3 april tot 15 oktober 1958 zal worden gehouden, zal van alle vroegere expositie? van deze aard verschillen, omdat er niet alleen technische en culturele verwezenlijkingen zullen te zien zijn, maar ook de verschillende wijsgerig, religieuze en maatschappelijke opvattingen van alle landen en volkeren tot uitin" zullen komen. Voor de eerste maal in de geschiedenis zullen, bij die gelegenheid, de H. Stoel als soevereine Staal en de Katholieke Kerk alszodamg aan een algemene wereldtentoonstelling deelnemen. Men wil die deelneming zo waardig en zo indrukwekkend mogelijk doen zijn Aan de miljoenen bezoekers, katholieken en andersdenkenden die in 1958 uit al,e hoeken van de wereld naar Brussel zui len komen, wil men op treffende wijze tonen welke de katholieke levensopvat ting is, wat het Rijk van Christus, de Civitas Dei, in de loop der geschiedenis voor de beschaving heeft gedaan en wat dit ook nu en in de komende tijden voor de wereld zal betekenen. In het midden der grote buitenlandse Deden van de Oostenrijkse geheime politie en ambtenaren van het departe ment, dat het toezicht heeft op alle par- fjculiere organisaties in Oostenrijk, heb- ben het te Wenen gevestigde hoofd kwartier van het door de communisten beheerste Wereldvakverbond gesloten, aldus is gisteren in de Oostenrijkse hoofdstad bekend gemaakt. Hiermee is het zaterdag j.I. door het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken uitgevaardigde ontbindingsbesluit, dat genomen werd op grond van het feit, dat het Wereldvakverbond de nationale Oostenrijkse belangen in gevaar bracht, uitgevoerd. Het sluiten vond plaats in tegenwoor digheid van secretaris-generaal, Louis Saillant, en andere leden der organisatie Het personeel van het Wereldvakver- bond mocht zijn particuliere bezittingen uit het gebouw weghalen. De Oostenrijkse regering z'a] een ge machtigde aanstellen, die belast zal worden met de liquidatie der eigendom men van het verbond. De buitenlandse functionarissen van het Wereldvakverbond zullen het land in de naaste toekomst moeten verlaten. Zij bezaten slechts een werkvergunning voor beperkte tijd, die uitsluitend gold voor hun werkzaamheden bij het Wereldvak verbond. Daar deze organisatie thans is opgeheven, is tevens deze werkvergun ning vervallen, aldus een officiële Oosten rijkse verklaring Van semi-officiële zijde wordt verno men, dat de Oostenrijkse autoriteiten in het bezit zij" van een document, waaruit duidelijk blijkt dat het Wereldvakverbond „revolutionaire handelingen tegen vele regeringen" organiseerde. Dit stuk is een verklaring van een hoge functionaris van het verbond, afgelegd tegenover de Oostenrijkse politie, waarin hij bekent, dat zijn organisatie de „open bare orde, rust en veiligheid in verschil lende staten in gevaar brengt" Speciaal Mexico was in de laatste jaren een der-belangrijkste operatiebases van het communistische Wereldvakver bond. In het Staatsblad is opgenomen de wet van 26 januari 1956. houdende invoering van de mogelijkheid van adoptie en wij ziging, in verband daarmede, van het Burgerlijk Wetboek, het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering en het Wet boek van Strafrecht. Deze wet treedt op een nader door de Kroon te bepalen tijd stip in werking. A paleizen zal, over een oppervlakte van ongeveer 20.000 m.2. een groot paviljoen van de H. Stoel en het universeel katho liek leven worden opgericht- Daarvoor wordt de medewerking van alle katholie ken van de gehele wereld gevraagd. Dit blijkt ten overvloede uit een schrijven dat door mgr. Dell' Acqua. substituut van het pauselijk staatssecretariaat, aan alle diplomatieke vertegenwoordigers van de H Stoel in de wereld werd gezonden. Alle landen worden daarin opgeroepen om mede te werken aan de verwezen lijking van deze onderneming, opdat de Civitas Dei en het Pausdom bij die sa- nenkomst van alle volkeren in de Belgi sche hoofdstad, een plaats zouden inne men die hun enorme betekenis in het leven van de wereld waardig is- Gevraagd wordt, zonder uitstel in alle landen, onder toezicht van de hoge ker kelijke hiërarchie, te komen tot oprich ting van een actiecomité, om de gemeen schappelijke actie te coördineren en aan het voor de tentoonstelling ingestelde commissariaat-generaal van de H. Stoel. Nijverheidsstraat 1 te Brussel, daadwer kelijke medewerking te verlenen. In verschillende landen zijn reeds der gelijke comité's in hef leven geroepen, en de commissaris-generaal maakt op het ogenblik een reis door een aantal andere landen om ook daar de nodige medewer king te vinden. Men wil ook. dat in alle landen ere- comité's worden opgericht, waarin de meest representatieve r.-k personen uit die landen zitting hebben. Het is de be doeling. daarna een centraal ere-comite t' vormen, waarvan de leden door de ver schillende nationale ere-comité's gekozen zullen worden. Als commissaris-generaal van de H Stoel bü de wereldtentoonstelling van Brussel werd benoemd de Belgische oud minister van economische zaken, Paul Hermans. Volgens de promotors van de wereld- Tentoonstelling van Brussel, wil deze grootse manifestatie, waaraan niet der dan 43 landen zullen deelnemen, méér zijn dan de balans van de vooruitgang van deze eeuw. Zij wil vooral zijn: ..een pleidooi voor de mens". De tentoonstelling zal een paviljoenop pervlakte van tweehonderd hectaren heb ben. met daaromheen uitgestrekte par keerterreinen grote stations, een stadion enz. Men verwacht meer dan dertig mil joen bezoekers en reeds nu werden vier honderd congressen aangekondigd! Bui ten de bestaande vervoermiddelen, zuhen speciale vliegdiensten, schepen, helikop ters treinen, trams en autobussen wor den ingelegd. om de enorme toeloop vlot te kunnen verwerken. Z Em. kardinaal Van Roeij schreef, dat het voor de kerkelijke hiërarchie van België een grote eer is, dat de H- Stoel en het Universeel Katholiek Leven voor de eerste maal en op zo grootscheepsr wijze aan een Wereldtentoonstelling gaan deelnemen en dat zulks in dit land ge schiedt. Zijnerzijds schreef de Pauselijke Nur> tius te Brussel. Z. Exc. mgr. dr- Ephrem Forni. gelukkig te zijn, zijn beste krach ten te kunnen wijden aan de verwezen lijking van het paviljoen van de H. Stoel „opdat, volgens de wens van Zijne Hei ligheid de Katholieke Kerk op de meest waardige wijze zou vertegenwoordigd zijn op de algemene Wereldtentoonstelling van 1958". Reeds werd een voorlopig schema voor de pauselijke inzending uitgewerkt. Daar dit nog voor wijzigingen vatbaar is> zul len wij er niet de details, doch alleen maar de grote indelingen van geven. Het eerste deel wil de groei van de Katholieke Kerk tot geestelijke wereld macht uitbeelden: God. Jesus Christus, de Kerk. de invloed van de Kerk in het verleden en in het heden, apotheose (een groot kerkgebouw met voorplein, waar de gehele dag door gelegenheid zal zijn tot het bijwonen van een mis.). Het tweede deel zal een beeld geven van de invloed van de Katholieke Kerk op de huidige wereld: het schone het ware. het goede de opvoeding, de moderne communicatiemiddelen in dienst van de Kerk: pers, film, radio, televisie. Dit alles moet op aantrekkelijke en tastbare wijze worden voorgesteld, dus niet alleen voor specialisten en intellec tuelen begrijpelijk, maar ook voor de massa en ie gewone mens, zowel katho lieken als andersdenkenden. Men zal daar bij naar sobere voorstellingen streven ^n alle overladenheid weren. De oud-bisschop van Surigao op de Phi- lippijnen, mgr. Vrakking M.S.C., wordt op 27 februari zeventig jaar. Mgr. Vrakking heeft enkele jaren geleden zijn ambt neer. gelegd, maar woont in zijn vroegere dio cees. volslagen abnormale dagen, waarvan er dit jaar overigens maar twee aanwijsbaar zijn: de dag van de hevige sneeuwstorm en de dag, waarop na ijsregen de tempe ratuur inzakte tot 15 gr C onder nul. Hier staat men uiteraard machteloos. Maar bij normale weersomstandigheden falen de spoorwegen eveneens en het bedrag, dat per dag aan manuren verloren gaat en aan telefoongesprekken moet worden uit gegeven om afspraken te verzetten, wordt langzamerhand ontstellend groot. Het is nu toch wel zo ver gekomen, dat zelfs de strengste afdelingschef zijn mond houdt, als een te laat binnenkomende em ployé zegt: „Sorry, mijnheer, maar u weet, ik moet met de trein komen". In dergelijke omstandigheden past het de president der spoorwegen niet om te zeg gen, dat de Nederlandse Spoorwegen num mer één in Europa zijn. Het grootste euvel is de enorme vertra ging bij de laatste treinen, waarbij dan andere treinen, die op tijd zijn, op de aansluiting moeten wachten. Een zware recidivist is de laatste trein van Utrecht S.S. naar Den Haag H.S.—Rotterdam C.S., die op 3 februari weer een kleine drie kwartier vertraging opliep, waardoor de laatste trein naar Amsterdam eveneens een enorme vertraging boekte. Wat dit de reizigers kost aan nachtrust en aan ge miste trams, waardoor men of moet lopen of dure taxi's moet nemen, laat zich eveneens moeilijk becijferen. Indien men dan in „Nieuw Spoor", het personeelsorgaan van de Nederlandse Spoorwegen leest, dat gemiddeld 96 pet. van de treinen rijdt met een vertraging van nul tot vier minuten (praktisch dus te verwaarlozen), dan vraagt men zich on willekeurig af op welke gegevens een der gelijke statistiek nu eigenlijk gebaseerd is. Dit wat het civiele vervoer betreft. Wat het militaire vervoer van de Ne derlandse Spoorwegen betreft, volstaan wij met te zeggen dat, indien in Neder land koeien en varkens op een dergelij ke wijze vervoerd zouden worden, de kranten te klein zouden zijn om de in gezonden stukken van de vereniging van dierenbescherming op te nemen. De Nederlandse Spoorwegen lijden on- der twee complexen: een schildercomplex en een controle-complex. Wat het laatste betreft, wordt in Nederland nog altijd het idiote standpunt gehuldigd, dat er drie volwassen mannen nodig zijn om uw kaar tje te controleren. Op dit punt zijn de Nederlandse Spoorwegen niet nummer eén in Europa, maar de enige in Europa. Van het schildercomplex kan men da gelijks kennis nemen. Treintjes, die grijs zijn, schijnen om de een of andere onna speurlijke oorzaak groen te moeten wor den. Eenvoudige goederenwagons worden een donkerbruin geval en alle bordjes van Rodeschool tot Vlissingen en van Simpel- veld tot Den Helder moeten hetzelfde let tertype hebben, zijnde allemaal witte let ters op een blauw fond. Het kan nauwe lijks de aandacht boeien van gedupeerde reizigers, die stampvoetend op de koude perrons heen en weer lopen en voor de zoveelste maal hun dagprogramma in de war zien lopen door de beste spoorwegen van Europa. Niet alleen dat het spoorboekje in west- Nederland tot een leeg begrip geworden is, hetzelfde kan gezegd worden van de service. Twee typische staaltjes van de opvatting, die er kennelijk bij de spoor wegen heerst, dat men zich van de pas sagiers niets behoeft aan te trekken, mo gen hier volgen: Op woensdag 1 februari waren circa 21.15 uur op het tweede perron westzijde Amsterdam C.S. alle tijdborden van de vertrekkende treinen op 0.00 gedraaid. Kennelijk vond de dienstdoende ambte naar het te koud om zich daarmee te be moeien. Men kreeg dus de indruk, dat de gehele dienstregeling gestaakt was. Door onderling hulpbetoon konden de reizigers er elkaar opmerkzaam op maken, dat on der de kap zo waar nog een trein voor Rotterdam klaar stond, die volgens insi ders om 21.41 uur moest vertrekken, doch zoals te doen gebruikelijk later vertrok. Op 4 februari om 15.45 uur stonden in de hal van Den Haag H.S. lange files reizigers voor de loketten. Om 15.56^ uur sloot een jeugdige mannelijke employé, die kaartjes aan het verkopen was, zijn lo ket, hing er het bordje „gesloten" voor, draaide zich zielsgerust om en ging zijn kas tellen. Waarschijnlijk eindigde de zware dagtaak van deze employé om 16.00 uur, zodat hij nog enige tijd wilde hebben om zijn kas na te tellen. Het kwam uiter aard niet bij hem op om de talrijke klan ten, die met de trein van 16.03 uur mee moesten nog even af te helpen, noch kwam het bij hem op om tijdig deze file te waarschuwen, dat hij zijn loket ging slui ten. Natuurlijk zijn er verschillende rei zigers' gedupeerd, die daardoor de 16.03 richting Rotterdam misten, doch dit zijn zaken, die kennelijk de Nederlandse Spoorwegen niet regarderen. Zij, die dagelijks de ergernis van het reizen met de Nederlandse Spoorwegen aan den lijve ervaren. staan uiteraard enigszins sceptisch tegenover de bewerin gen van de heer Den Hollander. Zij zou den de president willen adviseren de verf potten en de bestekken van nieuwe sta tions, bovengrondse kruisingen, onder grondse kruisingen, viaducten, tunnels en wat dies meer zij voorlopig maar eens in een loods te deponeren en zich voor af zienbare tijd bezig te houden met de op lossing van deze twee problemen: hoe krijgen wij het voor elkaar de treinen op tijd te laten rijden en hoe leren wij onze mensen de reizigers als klanten te be schouwen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3