ONBERWIJSKLACHTENBOEK IN TWEEDE KAMER Minister Cals als zondebok met al het kwaad belast -■ LANDBOUWSCHAP over het ontwerp-Deltaplan Dulles belooft voorzichtigheid bij oplaten van weerballons TV-plannen van de BBC in gevaar In de zaak-Jungsclilager worden toch nog twee getuigen gehoord Afspraak met België leidde tot interpellatie Naast waardering ook bedenkingen Overzicht Tweede Kamer GEEN HAAST BIJ BEANTWOORDING DRAADLOOS CONTACT Meer daden en minder experimenten Tekorten overal Handen en Lippeji ruw? Australisch vakverbond gelast staking af Nog steeds sneeuw en ijs Dermawan vond vervoer van „pyrotech nicals" maar verdacht ürss. Eigen leger voor Tunesië Uitstel van volks stemming verzocht Prof. Gerretson achtte grondwettelijke rechten aangetast woensdag s februari 1956 PAGINA 5 Geen experimenten Docentenwee De motie-Van Sleen Scholenbouw Verlenging leerplicht Note gaie „Dat is een kwestie van vriendschappelijke betrekkingen Papagaai-nota's V.S. en Boelganin-lyriek Vakverenigingen mengen zich in de strijd om een tweede programma POOLS BISSCHOP „VRIJGELATEN" Koude-slachtoffers in Frankrijk, Italië en Zweden Bourguiba's voorstellen worden besproken Op het TV-scherm Op Malta ONRUSTIG GAZA „Vreemd" Illegale vluchten 's-GRAVENHAGE, 7 februari 1956. De Tweede Kamer had vandaag nog de staart van de begrotingen te behandelen en dat was alweer evenals verleden jaar de begroting van Onderwijs. Moest toen de bespreking worden uitgesteld wegens de ziekte van de minister, deze keer was de plaatsvervangende Kamer-voor zitter, de beer Van Sleen, niet uitgekomen met zijn tijdschema en daarom bad hij deze begroting, boewei de Memorie van Antwooid tijdig was ingediend, maar uitgesteld. Eerst echter werd de overleden minister van Justitie herdacht door redevoeringen van de Kamerpresident dr. Korten- horst, en de minister-president dr. Drees, welke redevoeringen staande werden werden aanhoord. Vervolgens werd de zinloze motie van de beet Haken, welke van het meikprjjsdebat nog was overgebleven, verworpen met 77 tegen 1 stemmen. Alleen de aanwezige communisten waren dus loor. Daarna kon men beginnen aan Onderwijs. Men kan niet zeggen dat mr. Cals het in de jaren van zijn ministerschap ge makkelijk heeft gehad. Hij beheert een der uitgebreidste en moeilijkste departe menten en heeft bovendien te kampen als geen ander met tijdsvraagstukken zoals onderwijzerstekort, lerarentekort scho lentekort en wat al meer er moeilijkheden zijn, is er altijd hedènk' °e^een rent' dat de moeilijk- P deze, de ander dat zij op die Tdete a-e worden opgelost. Een mi- ein vnn V, verantwoording moet afleg- radftp L l?atlt®ent- P!eeSt eerst te rade te gaan bij deskundigen, voordat hij *5 andere richting een beslissing neemt. Maar dan heeft men weer kritiek op het feit, dat het zo lang duurt; dat de minister naar rapporten en nota's vraagt, maar dat er niets gebeurt- Mevrouw For tanier—De Wit (V.V-D.) slaakte o.a. deze kreet. Volgens pater Stokman (K.V.P.)-was er echter geen gegronde reden voor klachten over gebrek aan voortvarendheid. Hij had veel waarde ring voor hei uitgebreide en moeilijke werk dat minister Cals had ver richt. maar hij vroeg zich to.-h ook wei af. of de minister zo gelukkig was in het kiezen van zijn me thoden. Zo vond hij het afvoeren van de wetsont werpen-Rut ten voor het M.O. en VH.O MAG. STOKMAN Griezelig geëxperimenteer en vervanging daarvan door één wetsont-- werp geen gelukkige greep, omdat de sa menstelling van die ene en alles omvii - tende wet te moeilijk en daardoor te tijd rovend zou zijn. Hij vond het geexperl- menteer ook wat griezelig, ten eerste omdat het buiten de wettelijke bepalin gen omgaat en ook, als het experiment slaagt, het nog niet zeker is of het ook kan worden doorgevoerd. Spr. vond het beter de wettelijke bepalingen zelf te verruimen. Hij vroeg ook waar de M. v- A. bleef op de wijziging van de H.O.-wet Er moeten namelijk heel wat kwesties worden geregeld. Blijft die wijziging uit, dan moet men incidenteel gaan regelen, maar een spoedige wettelijke regeling vond hij verre te prefereren boven een incidentele. Er wachten regelingen op het gebied van wetenschapsbeleid, op bestuursvorm van rijksuniversiteiten en hogescholen, op de baccalaureaatsstudie en zo meer Over die baccalaureaatsstudie was mevr EortanierDe Wit niet zo enthousiast. Op die wijze krijgt men twee soorten leraren «n twee soorten bevoegdheden, vond zij- En was is het verschil tussen deze stud'e en die van M. O.? Ook zij drong aan op meer wetgevende arbeid. De teneur van dit alles was. dat men met de uitbouw van het onderwqjs n t kan wachten. Zo vroeg mevr. fortanier boe het nu stond met de verkorting de studieduur van het H O voor al - richtingen? De minister wil de ductie aan de H.B.S- met één jaar verlengen e fesjarig maken om zo het lerar Moar m de eerste vijf jaar op te vangen. Maar boe kan men in September een zesjarige hebben, als het wetsontwerp nog moet komen. Hiermee zat men midden in de kwes^ be van het docententekort. Er werd gevraagd om een onderzoek naar de motieven, waarom de animo naar een Junctie bij het onderwijs zo gering is. "it onderzoek moet dan worden ge volgd door een rapport of een nota. De beer Lucas (K.V.P.) zei de minister echter al duidelijk, hoe het dan gaan zou; Ge kunt doen, wat ge wilt, maar een deel van de onderwijsdeskundigen 2al het altijd afkeuren. Er is, zo constateerde de katholieke afgevaardigde, gebrek aan docenten en daarvoor zullen offers moeten worden ge bracht. Hij dacht bij deze maatregelen aan het offer, dat ouders zullen moeten brengen, als men hun kinderen de toe gang tot het M. O. of het V.H.O. weigert op grond van hun onvoldoende geschikt heid. Men zal het aantal lesuren moeten verminderen en daarnaast moeten zorgen voor meer docenten. biu.beeft minister Cals verleden jaar de jl„?G d geopend van beurzen voor f'1iKSS' die later een functie bij het onderwijs willen vervullen. In verband 4 v,roeg mevr. Fortanier de Wit studenten zich voor deze beurzen «f7w^angemeld en hoevelen erop w«- Zl-i meende ook, dat bij het nmifllfdUhoA die beurzen de financië e van de ouders geen rol mochten spelen, maar zij had de indruk, da ,°b bat departement daarmee Y re!koumg hield- Zij wees hierop, om dat zij meende, dat de maatregelen voor de opheffing van het onderwijzerstekort bij het L. O. te laat waren getroffen. Pater Stokman behandelde nog de kwestie van de gehuwde onderwijzeres. Hij meende, dat een bevredigende oplos sing van deze kwestie niet te vinden was in het handhaven, maar ook niet in het schrappen van de ontslagbepaling. Er moet rekening worden gehouden met de belangen van het onderwijs èn van het gezin. Hij" hield opnieuw een pleidooi voor sub sidie van het A. C. de Bruyn-instituut in Doorn en betrok daarin klaarblijke lijk om zijn doel gemakkelijker te berei ken de overige instituten van K.A.B. en C.N.V. en wees erop, dat ook het N.V.V.-instituut voor arbeidersontwikke ling subsidie krijgt. Spr- diende een amen dement op de betrokken post in. Over de Pacificatiemotie van de heer Van Sleen (P-v.d.A.) zeide hij. dat de stichtingsvoorwaarden voor bijzondere en openbare scholen gelijk zijn, maar feite- lijk zijn de bijzondere scholen acnter- gesteld. omdat van deze een waarborg som wordt verlangd. Gaat men vergelij ken, zo meende pater Stokman, dan komt het bijzonder onderwijs er slechter af. Want het openbaar onderwijs heeft 3 pet scholen met minder dan 30 leerlingen, het bijzonder onderwijs slechts 0.3 pet. Het geval-Heer was een gevolg van het zuiver toepassen der wettelijke bepalingen: 53 leerlingen voor de openbare school gaan ter school in Maastricht, dat is binnen de wette lijke 4 kilometer en dan mag men nu eenmaal geen nieuwe school stichten. De motie-Van Sleen heeft dus met de pacificatie niets te maken. Pater Stokman had tenslotte bezwaar tegen een landelijk scholenplan, omdat men dan centraal gaat zeggen waar een school mag komen en de ontwikkeling gaat nu eenmaal veel sneller. Men heeft dan geen waarborg meer, dat het bijzon der onderwijs aan zijn trekken komt. Hij zag liever een onderzoek naar de levens vatbaarheid en naar de behoefte en daar op moest men de objectieve normen vast stellen. en 22 pet achtergeblevefi op het volume. Dit moet volgens haar spaak lopen. Zij erkende de urgentie van de woningbouw maar scholenbouw achtte zij minstens even urgent. Waar moeten de kinderen straks heen, als er geen scholen zijn? De scholenbouw moest volgens haar gelijke tred houden met de woningbouw en zij las zelfs dienaangaande een motie voor, die zij evenwel, naar zij zeide. niet zou indienen. Met verschillende vragen waren de af gevaardigden echter toch wel te laat. Zo vroeg de heer Roosjen naar het Kweek schoolplan, dat juist een dag tevoren was ingediend. Hij vroeg ook naar de salaris sen van het U.L.O.. die juist drastisch zijn verhoogd. Hij was namelijk bang, dat teveel krachten van het Ulo zouden worden weggezogen. Hij vroeg de minis ter de aktenstudie te bevorderen en ook een beloning te geven voor niet gebruik te akten. Voor het H- O. wachtte mevr. Fortanier de Wit op de M. v. A. van de minister. Het wetsontwerp betreffende de tweede H loopt vooruit op de wijziging van de H.O.-wet. Zij vond dat geen goede methode van wetgeving. Maar zij weet ook wel. dat men' natuurlijk de bestaan de wet kan wijzigen, zodat er plaats is voor twee technische hogescholen, maar dat dit op politieke bezwaren stuit bij de P. v. d. A En daarmee heeft de minister rekening te houden. Verder ging het dan over de studenten huisvesting in Leiden en Delft en vooral over de salarissen van de inspecteurs die niet hoger zijn. dan die van een rec tor van een lyceum. Allerwegen was men hiertegen gekant. Ook de salariëring van de amanuenses en concierges kwam ter sprake. Het is geen wonder, dat er geen mensen voor rm Een andere kwestie was de scholen bouw. Meende de heer Roosjen (A.R.). dat er van het toegestane volume te wei nig was gerealiseerd, mevr. Fortanier was veel feller. De minister had volgens haar met deze passage in de M- v. A., waarin hij eigenlijk de minister van Wederop bouw aanklaagt, niet mogen komen. Of hij zorgt, dat - er scholen worden ge bouwd óf hij legt de ver antwoordelijk heid neer. als- het kabinet daar niet aan wil. meende zij. 115 mil joen voor scholen achtte zij voor 1956 en de volgen de jaren on voldoende. Al leen voor het V-H.M.O. zijn al enkele hon derden mil joenen nodig. In 1945 en deze functies zijn te krijgen, als zij min der verdienen van een politieagent. De heer Lucas (KVP) vroeg nog ver lenging van de leerplicht met een negende jaar, dat wil zeggen tot en met het vijf tiende jaar. Hij vroeg voorts subsidie voor de M.T.S. in Maastricht en Geleen voor de Hogere school voor verplegenden in Nijmegen en voor de r.-k. Vakschool voor detailhandel „De Hanze" in Arnhem. De heer Tilanus (CH) bestreed de motie van de heer Van Sleen evenals oa- ter Stokman had gedaan. De motie spreekt van de gelijkheid van behande ling, deze gelijkheid is volgens de heer Tilanus echter niet in de wet neergelegd, het gaat om financiële gelijkstelling en over de oprichting van scholen volgens de Wettelijke bepalingen. Beangstigend vond de heer Tilanus het, dat er vóór 1959 geen verlaging van de leerlingenschaal is te verwachten, noch een verlenging van de leerplicht. Hij meende overigens, dat de jeugdvorming en de volksontwikkeling niet thuis horen bij het ministerie van Onderwijs maar bij Maatschappelijk Werk. het centrum van de belangstelling was gekomen. Van de andere kant meende hij, dat er toch geen vaste lijn was in het beleid van de minister, die volgens hem een politiek voerde van noodmaatregelen. Ook de scholenbouw had de aandacht van de heer Peters. Hij speelde met de gedachte vrijwilligers op te roepen en dan zou de minister het voorbeeld kunnen geven en op de steiger gaan staan met de heren Tilanus en Van Sleen en alle onderwijsspecialisten in de Kamer. Mej. De Waal en mevr. Fortanierde Wit zouden dan voor de koffie kunnen zorgen. Tenslotte had de heer Peters nog een mooi verhaal over de „n" in de spelling van Cals. Hij wist bijvoorbeeld niet, of hij in een restau rant kippe- soep of kippensoep moest bestel len. Een jon gen op school had in een opstel, hoewel hij had ge leerd te schrijven hondehok, geschreven hondenhok, om dat de hond juist de nacht tevoren jongen had gekregen. En zo vroeg de heer Peters tenslotte, hoe moet men de kinderen nu aan het verstand brengen, dat een boerenzoon toch maar de zoon van één boer is. Tenslotte kwam de socialistische groep los met haar kritiek: de heren Van Sleen en Verroooten, mej. Tendeloo en mevr. HeromaMeilink. Vooral de heer Van Sleen bleek het nog steeds niet te kun nen verkroppen, dat het beleid van de eerste minister van Onderwijs na de oor log, prof. Van der Leeuw, ruw was af gebroken. Prof. Gielen heeft het nog al tijd bij hem gedaan. Hij accentueerde dat door minister Cals te prijzen, omdat deze bij de reorganisatie van z'ijn departement het beleid van prof. Van der Leeuw zou Doordat drijf-ijs en sneeuw in de Do nau in de buurt van de stad Passau een brede dam had gevormd, zijn in deze streek overstromingen ontstaan, waardoor voornamelijk in het stadje Vilshoven veel schade werd aange richt. 250 gezinnen moesten worden geëvacueerdde rest van de bevolking kan alleen op straat komen met boot jes om levensmiddelen in te slaan e.d. Met behulp van de grenspolitie en de reservepolitie is men thans bezig het opgestuwde ijs met dynamiet op te blazen. De foto toont een overstroomde straat in Vilshoven, waarin bewoners per boot rondvaren. J. PETERS Kippesoep of kippensoep? In een request aan de Tweede Kjmer heeft het landbouwschap zich uitgespro ken over het ontwerp-Deltawet. Naast grote waardering worden in dit request ook enkele vraagpunten aangesneden. O.a. wordt de aandacht van de Tweede Kamer gevestigd op de inpoldering van het Land van Saeftinge in Oost- Zeeuwsch Vlaanderen, waar. door dijk- verkorting een aanzienlijke landwinst te verkrijgen is. Voorts dringt het landbouwschap erop aan. indien technisch uitvoêrbaar. om zo spoedig mogelijk te streven naar de bouw van een stormstuw in de Rotterdamse Waterweg. Het centrale deel van Holland met zijn grote bevolkingsagglomeraties verkrijgt immers niet het voordeel van een dubbele waterkering, daar de Rotter damse Waterweg terwiUe van sevheep- vaart- en defensiebelangen niet afgedamd kan worden. Het alternatief, de aanleg van een doorgaande keten van binnen dijken, voorziet niet in de bescherming vpn de steden, welke vlak achter de bui tendijk zijn gelegen. Evenmin is dit het geval met de kostbare fabrieken, welke thans buitendijks liggen langs de Wa terweg en de Nieuwe Maas. Gedurende de lange perioden, welke met de uitvoering van de werken ge moeid zijn, dient in het af te sluiten Deltagebied nog een aantal ..zwakke plaatsen" te worden versterkt. Hiervoor ontbreekt een financieringsregeling. De noodwet dijkherstel 1953 geldt niet meer en het ontwerp Deltawet is hier met van toepassing. Thans wordt van geval tot geval een subsidie door de minister van Verkeer en Waterstaat toegestaan. TerwiUe van de rechtszekerheid is ook hier een wettelijke regeling vereist met een mogelijkheid van beroep op de kroon. Het Landbouwschap vestigt verder de aandacht op het noorden des lands. Aan gezien de werken in het deltagebied prioriteit genieten, is het niet denkbeel dig dat dit gebied achteraan komt. Het Landbouwschap verzoekt daarom met name de drooglegging van de Lauwers- zee spoedig ter hand te nemen. Hoewel niet direct voor de landbouw van belang, is het Landbouwschap ge troffen door het feit dat het ontwerp volstaat met aan de visserij en aanver wante bedrijven een tegemoetkoming toe te kennen in schade welke door de del tawerken ontstaat. Het Landbouwschap zou in deze raamwet het toekennen van een schadeloosstelling evenwel niet bij voorbaat willen uitsluiten. Tenslotte geeft het Landbouwschap uiting aan zijn vrees dat in het noordwestelijk gedeelte van het af te sluiten Veeregat het zoute water niet voldoende verdreven zou kunnen worden. hebben hersteld, maar toch kon hij niet Meer daden gevraagd nalaten op te merken, dat het beleid van minister Cals z.i. op de hoofdpunten had Ook van katholieke zijde kwam er in 1 gefaald. de avond nog kritiek, al ontbraken daar tenminste woorden van waardering niet. Het was de heer Peters (KVP). die ook vroeg om meer daden, met name om wet geving het commissariale systeem noemde hij verouderd en tevens om het treffen van voorzieningen ten aanzien van personeel en gebouwen. Geroep hierom was trouwens de hele dag niet van de lucht geweest. De heer Peters vestigde eveneens de aandacht op subsidie voor de M.T.S. in Maastricht en Geleen, waaraan het be drijfsleven in Zuid-Limburg grote be hoefte heeft. Hij was ervan overtuigd, dat deze scholen spoedig flink bevolkt zou den worden. Overigens prees hij het, dat de onderwijsproblematiek door de plan nen van de minister Rutten en Cals in Mevr. FORTANIER- DE WIT öf scholen óf naar huis... 1955 is men 29 Advertentie Neen, het ministersambt van Onder wijs in zulke na-oorlogse omstandigheden is allerminst een benijdenswaardig baantje, maar minister Cals zal zich don derdag wel weten te verdedigen. F. S, Het bestuur van het Algemeen Austra lisch Vakverbond heeft de stakende ha venarbeiders opgedragen het werk te hervatten. Dit bevel kwam enige uren, nadat 3000 havenarbeiders op een bijeenkomst had den besloten de staking, die reeds zestien dagen duurt, voort te zetten. Het alge meen vakverbond heeft thans de federa tie van havenarbeiders aangeraden hun looneisen voor het hof van arbitrage te brengen. Zoals bekend hebben de Austra lische reders gisteren de looneisen van het algemeen vakverbond verworpen. De Amerikaanse minister van biii- tenlandse zaken, Foster Dulles, heelt dinsdag verklaard, dat de V.S. bereid zijn te voorkomen, dat Amerikaanse weerballons boven landen komen, die daar ernstig bezwaar tegen hebben. Dat is een kwestie van vriendschappelijke betrekkingen. Amerika behoudt zich evenwel het recht voor om in de zeer hoge luchtlagen weerballons in alle richtingen te zenden. Hoe het internationale recht over deze ballonvluchten denkt is niet duidelijk, zo zeide Dulles. Dulles verklaarde dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie naar aanlei ding van vragen over protesten van de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Polen tegen het oplaten van de ballons in West- Duitsland en andere landen, die aan het Sovjet-gebied grenzen. Dezer dagen zou den de V.S. op deze protesten antwoorden. Dulles ontkende dat Amerikaanse auto riteiten ballons met propaganda-materi- aal oplaten. Dat doen Oosteuropese vluch telingen. De V.S- hebben daar geen zeg genschap over. Dulles ontkende evenzeer, dat met de Amerikaanse weerballons, die met in strumenten en camera's zqn uitgerust, militaire inlichtingen worden ingeza meld. De camera's in de ballons ma ken automatisch foto's van de wolken formaties, waarboven de ballons vliegen. Het zou wel heel toevallig zjjn als strate gische objecten gefotografeerd werden. De luchtvaart heeft, voor zover bekend nog nimmer last van de ballons gehad, en inlichtingen die aldus worden verkre gen, zullen naar Dulles vertelde, worden verwerkt in een verslag in verband met het geofysisch jaar. Zij zullen aan andere landen ter beschikking worden gesteld. Dulles vertelde van een ballon, die on langs in Californië was opgelaten en bijna de gehele wereld was rondgedre ven. Hij was boven de Atlantische Oceaan, Europa, Azië en het laatst boven het Wes telijk deel van de Stille Oceaan waarge nomen. De V.S. zullen geen haast maken met de beantwoording van de tweede bood schap van premier Boelganin aan presi dent Eisenhower. Dit heeft minister Dul les gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie medegedeeld, in antwoord op des betreffende vragen. Haast in deze zaak was volgens Dulles beslist onnodig, aangezien het Amerikaan se standpunt duidelijk en volledig was uit eengezet in Eisenhowers antwoord op Boelganins eerste boodschap. Toen werd het Sovjet-voorstel voor een bilateraal vriends'chapspact verworpen. Aan de tweede brief van Boelganin waren de V.S. trouwens „nog niet toegekomen". De brief zou in ieder geval wel beantwoord worden. Hij heeft overigens, volgens Dulles, voornamelijk propagandistische waarde, bestemd voor binnenlands ge bruik in de Sovjet-Unie, waar hij gelijk met Eisenhowers negatieve antwoord op de eerste brief was gepubliceerd. te een Sinds de herleving van de televisie na verklaard, de programma's zodanig a oorlog zijn alle plannen van de BBC verbeteren, dat het TV-toestel thuis fn Engeland gebaseerd geweest op een redelijk alternatief wordt van de schouw- eventuele tweede televisie-uitzending burg of de bioscoop al zalh g en De bezoeker van familie of kennissen wordt door een nieuw gevaar bedreigd. Bij de eeuwige vakantiekiekjes, de bont gekleurde diapositieven en de zelfge maakte, al dan niet gekleurde films is nu het bandapparaat gekomen. Fabrikanten van deze apparaten in En geland hebben bekend gemaakt, dat de helft van hun honderd procent toegeno- Inmiddels hebben gisteren ook Alba nië en communistisch China geprotes teerd tegen het oplaten van ballons. Al banië richtte zich tot de V.N. met het ver zoek deze kwestie op te nemen met de Amerikaanse regering. Volgens de Al- baanse papagaai-nota, die grotendeels een copie was van de eerdere Russische, Tsje chische en Poolse nota's, zouden de bal lons zelfs explosieven bevatten! Ook de communistisch-Chinese regering heeft ge- eist, dat de V.S. een „onmiddellijk einde aan het oplaten der ballons zouden ma ken. Overigens is een ballon van Russiscne herkomst op 4 februari j.l. terechtge komen nabij Otaroe. in het uiterste noorden van het Japanse eiland Hokkai do. Op de ballon stond in het Russisch dat het apparaat werd gebruikt voor het bestuderen van luchtstromingen. Aan de ballon hing een automatische zender van Russische makelij. Volgens betrouwbare berichten uit Po len is mgr. A. Baraniak, hulpbisschop van het aartsbisdom Gnesen, uit de gevangenis ontslagen. Hem is toegestaan zijn intrek te nemen in een klooster van de Sale- sianen', aldus meldt K.N.P. Mgr. Baraniak werd in 1953 vlak na de arrestatie van kardinaal Wyszynski hechtenis genomen. De meeste delen van Europa bleven ook gisteren in de greep van de winter, die met koude en sneeuw verschillende dor pen isoleerde en de verbindingen verbrak. Het koude weer eiste in Frankrijk weder om drie slachtoffers. In Abbeville In N.-Frankrijk werd een tweeling van twee maanden oud doodgevroren in de wieg aangetroffen. Een 80 jaar oude man werd dood gevonden in zijn huis te Lyon. In midden-Zweden werd een 88-jarige vrouw gevonden, die in haar hut was doodgevro- ren. In verschillende delen van Griekenland is het leger ingeschakeld om de spoorwe gen vrij van sneeuw te maken. In West- Berlijn gebeurden tengevolge van sneeuw en ijs 120 ongelukken, waarbij één man om het leven kwam en 37 andere personen gewond werden. In midden- en zuid- Italië is nog meer sneeuw gevallen, zodat men helikopters heeft ingeschakeld om de sneeuwploegen die er op uit trekken om ingesneeuwde bussen en auto's uit te gra ven tot gids te dienen. naast de bestaande De technische "J*™®" e^nd"van^d™jaifr zal vrijwel men omzet gedurende het afgelopen jaar ting voor een tweede Londense TV-zender Tegen het e.nd van uigaar ,g te ^^6 particuliereni die hun is reeds in bestelling. Er z«n voorbe de televisie zijn De BBC zal boven- bruiloften, hun partijen en zelfs de eer- dingen getroffen dien trachten „van overal" uitzendingen ™°'d« van baby op de band vast- Er zijn verschil- te organiseren, zodat op grotejchaal rp- së - zendmasten. ""verleden jaar heeft het bestuur van de vens gewezen op de verieaen TV-nrnpramm verieaen TV-nrnuramma vOOr de BBC: unemaai acmeiccn BBC bii de directeur-generaal der pos- tweede TV programma v r wen in dg gelegenheid te stellen op elk terpen een verzojkjngediendjm^et tussen bijvoorbeeld „The gewenst ogenblik in te schakelen en de i. 1-nMnol nn nn deze Plannende ™e°/^e^^twoóid ont- Messiah" ëp het ene'kanaal en de show vangen De Franse regering heeft gisteren be vestigd, dat men is overeengekomen de voorstellen van Habib Bourguiba, de lei der der Tunesische Neo-Destourpartij, in zake een eigen Tunesisch leger eneen eigen buitenlandse dienst te bespreken. Bourguiba heeft het vorige jaar mede onderhandeld bij de totstandkoming van het zelfbestuur, dat Tunesië nu bezit. De defensie en de buitenlandse politiek wor den echter nog in Parijs bepaald. Bour guiba arriveerde de vorige week donder dag in Parijs en heeft sindsdien bespre kingen gevoerd met de minister-president Guy Mollet, de minister van buitenlandse zaken Pineau en de minister zonder por- Han* Mendès-France, noodzaak van een de BBC: Een TV-station in New York zendt iedere werkdag van 10 uur 's morgens tot 4 uur in de middag één en dezelfde film driemaal achtereen uit om de huisvrou- tot nog hele film te zien. Oók een methode om de zendtijd te vul len. Nu is het bekend dat dr. Hill, de „Post master General" zoals deze functionaris S Engeland heat, aarzelt om een beslis- cinit tr» nemen mat betrekking tot een tweede TV-dienst van de BBCzolang de commerciële televisie niet behoorlik in het zadel zit en dat kan nog wel twee of drÈn3ookdis het bekend, dat Sir Robert Fraser, de directeur-generaal van de n- dependent Television Authority (de commerciële televisie) graag g leggen op alle vier de kanalen, Band 3 beschikbaar zijn. Met de beperkte studioruimte en de be scheiden middelen, die hem ten dienste stonden, heeft regisseur Willy van Hemert gisteravond wonderen verricht bij de op voering voor de VARA-televisie van ,,De Rode Pimpernel" naar de befaamde ro man van baronesse Orczy. Willy van Hemert heeft gevoel voor beeldcomposities, die het oog bekoren, voor verrassende camera-instellingen en knappe overgangen en daarvan heeft hu De aartsbisschop van Malta heeft de gouverneur verzocht, premier Minhoff om uitstel te vragen van de volksstemming over opneming van Malta in het Verenigd Koninkrpk, die gedurende het komende weekeinde zou worden gehouden. De premier heeft dit verzoek van de hand gewezen. De aartsbisschop, mgr Gonzi, is niet te vreden rnet de waarborgen van de rege ring en het parlement te Londen omtrent positie en rechten der rooms-katholieken in een geïntegreerd Malta, aldus meldt de „Times". Hij wenst deze waarborgen gedetailleerd op schrift gesteld te zien voordat de stemming wordt gehouden. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van defensie heeft gisteren be kend gemaakt dat in het gebied van Gaza gedurende vijftien minuten schoten zijn gewisseld tussen een Israëlische en een Egyptische patrouille. Het Incident vond plaats in de Beeri-sector die ten zuidoos ten van Gaza ligt. ..Top of the Town" op het andere. Niet minder belangrijk is, dat er dan verschil in lengte en in de programma's kan wor- - den gebracht Hoe zeer ik ook een toneel- gisteravond tijdens de opvoering van öix Tegenover de gevaren, die de toekomst- stuk Qp ..g er zijn zondagen, dat door hemzelf voor de televisie bewerkte plannen van de BBC ernstig bedreigen, ik geen t„d heb om anderhalf uur achter spel ruimschoots gebruik gemaakt, heeft deze plotseling een machtige bon - elkaar te blijven kijken", aldus Sir George Q geb ek aan medewerkers, die hij genoot gekregen in de TUC (TrBd« Unmn behalve uit de vaste TV-spelerskern uit Congress), de raad van Britse va^kvereni Meer dan 55 miljoen Amerikanen heb- - - - gingen, waarvan de leiding aan de „po - bgn jn januar[ een uitzending van „Peter master-General" een schrijven heelt ge- Pan,, van Slr james Barrie op de televi- zonden met het verzoek de BBC vergun- sje gev0]gd Een -ecordaantal voor een ning te verlenen tot opening van een berbaa]de opvoering dat overigens ken- tweede televisiedienst. In bedoeld schrij- merkend is voor de overheersende rol, die ven wordt rondweg uitdrukking gegeven BritSe stukken en Britse acteurs in de Qrosn;ei. die tijdens de pauze tien mi- aan de vrees, dat de BBC ten achter _zai Amerikaanse TV-programma's spelen van nuten lang de palingen in zijn witte kou sen moest laten bewonderen als de arg listige Chauvelin en Johan Elsensohn en Mien Duymaer van Twist in de onderge- "Uiaivc uit va"- - ~i de voornaamste toneelgezelschappen haa gerekuteerd. had hij daarentegen niet te klagen en aldus kon men Guus Oster op het scherm zien sis de stoutmoedige, maar uiterlijk zo verwijfde Sir Percy Blakeney, Kitty Jansen als Lady Blakeney, Ben cAmerikaanse TV-programma's spelen worden gesteld bij de commerciële tele- iRobin Hood" af tot dat van Charles visie. Laughton toe, die niets anders doet dan „De aanspraken van de BBC", aldus achter een lessenaar staan en voorlezen, luidt het o.a „mogen niet terzijde wor- Charles Mercer, de Amerikaanse TV- den geschoven en er mag geen voorkeur criticus, heeft zich afgevraagd hoe het worden gegeven aan de ITV". komt, dat de Engelsen zulk indruk Hiermee heeft de TUC partij gekozen in maken op het Amerikaanse publiek en hij wat, een belangrijk conflict dreigt te wor- geeft zelf het antwoord: omdat de Engel den. sen om zichzelf kunnen lachen. Hun meest De BBC spant intussen alle krachten in geliefde doelwit? De aristrocratie, de self om het publiek zoveel mogelijk aan zich made man en de politicus. En geen Ame- te binden Er zal naar worden gestreefd, rikaanse artiest zou het ooit durven wa aldus heeft onlangs Sir George Barnes, gen de draak te steken met de Amen de directeur; van de telexisie-aMsJWS liaansetgggnhangera drid«i^_;j- schikte rolletjes van de Doverse waard Jelly Band en Comtesse de Tournai. Een uitstekend verzorgde opvoering waaraan uiteraard de beperkte ruimte nu en dan afbreuk deed met name in de balscènes ten huize van Lady Blakeney maar waarnaar de kijkers, mede dank zij de realistische decors van Peter Zwart, met genoegen en spanning zullen hebben gekeken, Op de 59ste zitting in de zaak-Jungschla- ger te Djakarta is gisteren R. James Der mawan als getuige gehoord. Hoewel het de bedoeling was met Dermawan het ge tuigenverhoor te beëindigen, zeide de of ficier van Justitie aan het einde van de zitting, dat h\j nog graag twee getuigen zou willen doen horen. Het zijn Moham med Arifin Alamsjah en Van der Sluis. Rechter Maengkom bepaalde toen, dat dezen donderdag a.s. zullen verschijnen. Dermawan, die in augustus 1950 van het vliegveld Kemajoran werd overgeplaatst naar Makassar, waar hij optrad als lucht- havenmeester van Mandai, verklaarde, dat hier dikwijls vliegtuigen landden van de Marine Luchtvaartdienst, die op weg wa ren van Soerabaja naar Sorong. Op de terugweg van Sorong naar Soerabaja land den zij hoogst zelden te Makassar. Een keer echter, einde 1950, was een vliegtuig uit Sorong toch geland en door nieuws gierigheid gedreven had hij het lading manifest ingekeken. Als lading stond ver meld: „pyrotechnicals", hetgeen volgens getuige, die er een woordenboek had bij gehaald, „explosieven en allerlei wapens" betekende. Omstreeks januari 1952 keerde hij terug naar Djakarta. Hij werd daarheen terug geroepen, omdat men vreesde, dat het buitenlandse personeel het werk zou neer leggen. Getuige werd toen dienstdoend luchtverkeersleider op Kemajoran. Hij had de indruk, dat er teveel buitenlanders op sleutelposities werkten en het was hem ook opgevallen, dat de vliegveldbewaking, die bewapend was, werd uitgevoerd door vroeger personeel van de militaire lucht vaart of van het interinsulair bedrijf van de K.L.M., dat later Gia was geworden. Hij vond dat vreemd. Voorts zei hij o.m., dat hij het merk waardig vond, dat de sleutelposities in handen waren van oud-personeel van de militaire luchtvaart. Ik was de enige In donesiër op zo'n post. Nadat de verdedigster o.m. had opge merkt, dat „als je „pyrotechnicals" ille gaal wilt vervoeren, je dat niet op je la dingsmanifest zet". „Ik wil er nog op wijzen, dat pyrotechnicals vuurwerk kan betekenen en dat de vuurpijlen die sche pen en watervliegtuigen aan boord moe ten hebben, ook onder die term vallen", aldus mevrouw Bouman zeide zij nog slechts één vraag te willen stellen aan getuige: weet getuige met zekerheid iets van illegale vluchten, dus niet van horen zeggen of zo? Dermawan antwoordde haar, dat hij van illegale vluchten niets af wist. „Er gingen wel veel geruchten over. Ik ken de Ne derlanders lang genoeg en als een Neder lander „pyrotechnicals"' s'chrijft, dan denkt hij natuurlijk aan de pyrotechni- sche werkplaatsen van het K.N.I.L. Ze stellen het dan bovendien in het Engels, omdat ze aannemen, dat men dat hier niet zo goed verstaat", aldus getuige. Om 12 uur sloot de rechter de zitting na te hebben toegestemd in het verzoek van de officier om na Dermawan toch nog twee. getuigen te horen. De Eerste Kamer heeft gistermiddag een groot deel van haar vergadertijd be steed aan een interpellatie van de heer Gerretson (C.H.). Er is in de Belgische Kamer gezegd, dat Nederland via de Scheldecommissie België op de hoogte zal houden van het Deltaplan. Door dit ontvangen van in lichtingen over het gehele Deltagebied heeft de technische commissie voor de Schelde grotere bevoegdheden gekregen dan in 1948 was overeengekomen. Daar voor is tussen beide landen in 1949 een afspraak gemaakt. Verleden jaar heeft de heer Molenaar in de Kamer gevraagd of dit een afspraak was, een verdrag of een overeenkomst. De heer Gerretson was nu van oordeel dat de regering op die vraag onjuist heeft geantwoord, terwijl zij bovendien volgens hem in gebreke was gebleven doof d,e flveieenjyynst niet te pjiblice. ren noch aan de Kamer mede te delen. Dit was z.i. grondwettelijk niet in orde. Minister Beyen, die bij afwezigheid van mr. Luns de interpellant antwoord de, zeide, dat het hier naar het oordeel der regering niet gaat om een overeen komst. die aan de Staten-Generaal moet worden medegedeeld. De afspraak van 1949 moest immers worden beschouwd als niet meer dan een technische rege ling voor het onderhouden van contact tussen de twee regeringen. Dit betoog werd door prof. Gerretson ten stelligste bestreden, terwijl na hem mr. Molenaar (VVD) aan het adres van minister Luns het verwijt richtte, dat deze verleden jaar zijn vragen luchthar tig had beantwoord en met het geven van inlichtingen tekort was geschoten. Mr. Sassen (KVP) daarentegen meen de dat ei van onjuiste inlichtingen geen sprake was al was hij van mening, dat de bedoelde afspraak, als zijnde een uit breiding van een protocol, aan de Ka mer had moeten worden overgelegd. Nadat nog enkele andere leden het hunne hadden gezegd, waarbij de heer In 't Veld (PvdA) van oordeel was dat de zaak verschrikkelijk werd opgeblazen, heeft minister Beyen tegenover de ver wijten van de heer Molenaar betoogd, dat daarbij alleen sprake was van een misverstand. Materieel was het ant woord verleden jaar wel juist, meende hij. Hij bleef er bij. dat er geen sprake was van aantasting van constitutionele rechten, al gaf hij toe, dat het eleganter ware geweest, als er wel een mededeling aan de Kamer zou zijn gedaan. Na du pliek van de heer Gerretson werd de interpellatie gesloten. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het wetsontwerp aan tot verlen ging van een aantal bezettingsmaatrege len alsmede een wijziging van de Werk loosheidswet (reservering vakantiegelden en aanspraken seizoenarbeiders). Tot slot werd ook het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet z.h.s. aan vaard, nadat de heer Brandenburg (CPN) nog wat had gemopperd over het open laten van de stembureaux tot 19 in plaats ,yaa tot 17 uur,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5