Arbitragekwestie 1102 steeds onneembare barrière Mgr. J. G. VAN SCHAIK 85 JAAR Nieuwe troef in propaganda ■M mm Nu een ballon-expositie in Moskouse tuin Sneeuwbuien matigen de vorst Botnische Golf dichtgevroren Cijfers over nieuwe bisdommen V) BE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ballon-opblazenj door Russen nieuwe propagandastunt CDU-positie in Bondsraad Opnieuw studenten- relletjes in Madrid Wm "v^s'SsSi °l?"spjïss» IJSGANG HINDERT VERKEER Verdelingssysteem inzake woongelegenheid voor jonge gezinnen voldoet niet Vrijdag 10 februari 19dö Violist Alexander Kosman overleden g§ „Ziet u, dat is een Turks vliegveld...." Verlofdagen overheids personeel Twee commando's door kou overvallen Groningen 86.000, in Rotterdam 650.000 katholieken Barre winter in Rome 23 februari requisitoir in zaak-Jimgschlaeger Ministers vragen Gezinsraad om advies WEERBERICHT V. (Van onze speciale verslaggever) GENèVE, donderdagavond Toen de ministers van beide delegaties vanavond 0111 zes uur uit elkaar gingen, was het duidel jk dat de Nederlands-Indonesische conferentie in een zeer kritiek stadium was gekomen. Als in de bespreking van vandaag blijkt, dat er geen op lossing voor de arbitragekwestie gevonden kan worden, dan is het gesprek teneinde. En dat, terwijl er vandaag een volledige overeen stem- ttüng is bereikt op het financiële en economische vlak, terwijl bovendien ook is aan te nemen dal de Nieuw-Guineakwestie op deze conferentie geen onoverkomelijke moeilijkheden meer zal op leveren. Nog steeds staan de standpunten van beide par tijen over de geschillenregeling lijnrecht tegen over elkaar. De Nederlandse delegatie is niet bereid te treden in het Indonesische voorstel om in een briefwisseling vast te leggen, dat er een arbitrageregeling gesloten zal worden binnen een termijn van drie of vijf maanden na de onderteke ning van de overeenkomst. Belangrijke Nederlandse tegemoetkoming Nieuw-Guinea Voor de derde achtereen volgende dag apHiii iilllïlilH 'M Voorstel door georganiseerd overleg minimum van 14 op 15 dagen (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen nacht draaide de wind van oost naar meer noord-oostelijke richting, hetgeen tot gevolg had, dat iets minder koude lucht van de Oostzee afkomstig, vergezeld van enkele sneeuw buien, over Duitsland naar Nederland bewoog. Ook in ons land kwamen vanmorgen op tal van plaatsen sneeuwbuien voor. De temperatuur kon hierdoor minder laag dalen dan wij gisteren heb ben verwacht. In het oosten en zuid-oosten van Nederland kwam strenge vorst voor tot -13 gr. C. In het westen werd 5 tot 9 gr. vorst gemeten. Veel verandert er echter nog niet, want het hoge- drukgehied boven Scandinavië houdt nog onver minderd stand en dit waarborgt ook het aanhouden van het vriezende weer in ons land. De aanvoer van zeer koude lucht uit Rusland neemt weliswaar af, maar doordat er in een groot deel van ons land weer een laagje sneeuw valt, kan de temperatuur 's nachts tijdens opklaringen opnieuw tot heneden de 10 gr. onder het vriespunt dalen. Een einde van het winterse weer is dan ook nog niet in zicht. Zeer streng was de vorst in dc afgelopen nacht in een groot deel van Zuid-Duitsland en Oostenrijk waar de temperatuur plaatselijk tot -2gr. C. daalde. Russische halion Een in Engeland wonende Poolse uit vinder, Stanley Elsky, heeft na 25 jaar van hard werken een sclieerapparaat uitgevonden, dat niet meer gebonden is aan elektriciteit of een veermotor. Door middel van een eenvoudige, lichte pompbeweging beginnen de mesjes in het apparaat te draaien en binnen enkele minuten is men „brandschoon" Premies en geldelijke tegemoet komingen bij vrijwillig beschik baar stellen van ruimte De weerverwaehting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden met plaatselijk wat sneeuw. Vannacht matige tot strenge, morgen overdag matige tot lichte vorst. Overwegend zwakke wind. Zaterdag 11 februari: zon op 8.07 uur, onder 17.47 uur; maan op 7.29 uur, onder 17.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COUR Genève" opnieuw in een uiterst wiizisinasvoorstellen van de Nederlands kritiek stadium Dit voorstel schept een vacuum, dat v°or het gehele Nederlandse kabinet ten enenmale onaanvaardbaar is. De Neder landse suggestie om de arbitragerege ling van 1954 (in laatste instantie beroep op de internationale rechter) te aanvaar den. zolang het nieuwe arbitrageverdrag niet' is gesloten, werd door de Indonesi sche delegatie van de hand gewezen. Het is duidelijk dat de Indonesiërs dergelijke onverbiddelijke instructies uit Djakarta hebben ontvangen, dat er geen bewegen aan is. Daarnaast is het eyen duidelijk^ dat de Nederlandse delegatie niet bereid is zonder een behoorlijke, waterdichte arbitrageregeling thuiste komen. Men kan nu wel beweren, dat de Indonesi sche regering toch niet aan de Neder landse ondernemingen kan komen, omdat zij daardoor het aantrekken van buiten lands kapitaal bemoeilijkt, een feit is, dat Nederlandse ondernemers in Indo nesië een geschillenregeling voorstaan. De politieke verhoudingen in Indonesië zijn dermate labiel, dat men het zonder zo'n regeling moeilijk kan stellen. Bo vendien moeten de ogen geopend zijn voor het feit, dat juist de kleinere onder nemingen de dupe kunnen worden van het ontbreken van een behoorlijke arbi trageregeling. Lof voor Nederlandse delegatie Men kan de Nederlandse delegatie de lof niet onthouden, dat zij deze on derhandelingen op een buitengewoon vaardige wijze voert. Zoals wij giste ren reeds schreven, blijft zij op het standpunt staan, dat één van beide Partijen in staat moet zijn een kwestie voor de internationale rechter te bren «en- Thans hebben de Nederlandse ministers een nieuwe weg aangegeven, die voor de Indonesische delegatie bij na niet te ontwijken is, zonder gevaar te lopen inctrnationaal hun gezicht te verliezen. Er is nl. voorgesteld om voor de arbitrage artikel 36 lu\. v.an statuut voor het Intern^'0"^ Ge rechtshof te Pf SpVaak te I dat men verplicht is de re aanvaarden, in alle kwesties, die be treffen: a. De uitlegging van een ver drag, b. Iedere kwestie van interna tional recht, c. Het bestaan van een feit, dat indien vastgesteld, een schen ding van een internationale verbinte nis zou zijn, d. Aard of omvang der schadevergoeding voor zulk een schen ding. Dc Indonesische delegatie, die geen ar- gen afgewezen. Het is echter begrijpelijk dat het voor haar zeer moeilijk te ver- kopen is om de conferentie te laten af dringen op een zo algemeen aanvaarde internationale formule. Dat zal Indonesi sche zaak in de verenigde naties zeker geen goed doen. Na afloop van de besprekingen is er hedenavond nog een onderhoud geweest tussen de heren Luns en Roem, maar overeenstemming kon niet bereikt wor den. Het is de arbitrageregeling, die de gehele conferentie kan doen misluk ken. want van Nederlandse kant is men niet van plan in dit opzicht maar iets toe te geven. In buitengewone spanning wacht men dan ook de ver gadering van heden af. Zal Indonesië tóch de wijste partij kiezen? De financieel-economische onderhande lingen zijn overigens afgesloten, ue wijzigingsvoorstellen van de Nederlandse delegatie zijn vlot door de Indonesiërs aanvaard. Wat dit onderwerp betreft, kunnen de Indonesiërs stellig niet onte vreden zijn. Er komen nu twee protocol len: een ter opheffing van de Unie en een voor de financieel-economische over eenkomsten, al kan het ene protocol niet aangenomen worden zonder het andere. In 1954 is reeds afgesproken verschillende onderdelen van de financieel-economische overeenkomst van 1949 te laten vervallen. Deze afspraak is gehandhaafd. Daarnaast is overeengekomen, dat, verschillende andere belangrijke zaken, zoals handels betrekkingen, betalingsverkeer, schulden regeling, transfer, geregeld kunnen wor den in aparte overeenkomsten. Zolang deze overeenkomsten echter nog niet ge sloten zijn gelden de bepalingen, die tijdens de Ronde-Tafelconferentie zijn opgesteld. De belangrijke Nederlandse tegemoetkoming is, dat men de zaken die zijn voortgevloeid uit de staatsopvolging, een tijdelijk karakter geeft. Zowel in het Uniestatuut al? in het protocol van 1954 hebben deze zaken min of meer een „eeuwig" karakter. Er is goede hoop, dat de kwestie Nieuw- Guinea niet veel tijd meer in beslag zal nemen. De Nederlandse delegatie schijnt bereid te zijn om nogmaals te spreken over punt drie van deze agenda: ,De bespreking van bepaalde vraagstukken betreffende Nieuw-Guinea met dien ver stande, dat ten aanzien van de soevereini teit iedere partij haar eigen standpunt handhaaft". Nu dit punt eenmaal op de agenda is geplaatst, kan men van Neder landse kant er moeilijk bezwaar tegen maken er nogmaals over te spreken, ook al verwacht men daar weinig heil van, daar de soevereiniteit niet in het gedmg kan worden gebracht. De ministers Luns en Anak Agoeng zullen intussen het uit leveringsverdrag van de arrestanten moeten opstellen. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat de Indonesische delegatie daartoe bereid is als de conferentie slaagt. Dit is dus nog een formele kwestie. De sociaal-democraten en de liberalen in Noordrijnland-Westfalen zijn overeen gekomen, dat zij zullen pogen een nieu we regering voor deze Westduitse deel staat te vormen zonder deelneming van de CDU. Het besluit daartoe zal morgen aan dc partijbesturen voor een uiteinde lijke beslissing worden voorgelegd. Premier Karl Arnold (CDU) heeft ver klaard, dat hij niet vrijwillig zal aftre den doch dat hij zal wachten op een mo tie van afkeuring. Aan de besprekingen van donderdag nam de kleine (katholieke) Centrumpar tij niet deel, hoewel de liberalen en socialisten deze partij gaarne in een coalitie zouden willen opnemen ter ver groting van de meerderheid. (Zie ook de brief van onze correspon dent te Bonn op pag. 3 over deze kwestie). De Nederlandse violist Alexander Kosman is in de ouderdom van 84 jaar te Amsterdam overleden. Alexander Kosman, die in Rotterdam werd geboren, ontving zijn opleiding aan het conservatorium in Parijs. Hij was medeleerling van Marteau Flesch en Capet Hij is concertmeester geweest in Glasgow, Philadelphia en Essen en was de eerste vertolker van de vioolsonate van Richard Strauss met de componist aan de piano. Tegen het einde van zijn loopbaan in 1938 heeft hij nog een jaar deel uitgemaakt van het Concert gebouworkest in Amsterdam. (Van onze Utrechtse redacteur) Zondag a.s. hoopt mgr. J. G. van Schaik, proost van net Metropolitaan Kapittel en geestelijk adviseur van de landelijke K.A.B., zijn 85ste verjaardag te vieren. Pastoor Van Schaik, zoals hij het liefst wordt aange sproken een kenmerk van zijn grote eenvoud ver blijft. bij de zusters van de St.-Jozefcongregatie naast het retraitehuis in Amers foort. na gedurende 30 jaar de ijverige herder te zijn ge weest van de St.-Martinus- parochie in Utrecht, alge meen bekend als „Achter Twijnstraat", die nog onlangs 100 jaar bestond. Daarvoor was hij pastoor te Harder wijk. Nog geen enkele nationale bijeenkomst van de K.A.B., waaraan hij verknocht is, heeft pastoor Van Schaik verzuimt bij te wonen, al is het lopen hem moeilijker ge worden. Hij zag zich enige jaren geleden dan ook ge noodzaakt voor zijn werk als geestelijk leidsman van de katholieke arbeiderswereld een helper aan te vragen. Gaarhe spreekt hij met vrienden en bekenden over de eerste tijden van de katholieke standsorganisatie en vakbe weging, waarvan hij de opkomst van zeer nabij als leerling van doctor Schaepman, die op „Rijsenburg" zijn professor was, heeft meegemaakt. Met grote eerbied spreekt hij over deze figuur, evenals over Ariëns, die hij ook steeds als voorbeeld voor ogen heeft gehouden in zijn ijveren voor de verheffing van de arbeider. Voor de parochianen van ,,St.-Marti- nus", die hem bij zijn 60-jarig priester feest nog uit Amersfoort lieten overko men om hem te huldigen, blijft mgr. Van Schaik, die huisprelaat van Z.H. de Paus en ridder in de Orde van Oranje Nassau is„ onvergetelijk. ojmieuw 'Ag van dc enige toegestane part I betrof de „Falangc" slaags geraakt. H wcr hier voornamelijk studenten. den ongeveer 10 schoten gclost. denten werden gewond. Dc toc hoofd écn, die met een kogelwond in het naar het ziekenhuis werd verv°® 7ich zeer ernstig. De vechtpartij speelde zi af in een straat bij de universiteit, ue Politie herstelde de orde met gummi knuppels en water. Dit is de derde dag van botsingen tus- Sen falangistische en anti-falangistisc studenten naar aanleiding van de plannen van het staatshoofd, generaal Franco, tot herstel van de monarchie. Falangistische studenten verhinderden dat de politie de bloedplas wegspoelde op de plaats waar de student werd neege- schoten, voordat er foto's van genomen tvaren. Een groep van naar schatting vijfhon derd studenten heeft later het gebouw van h®t katholieke instituut voor kunsten en bmbachten te Madrid bestormd. Er wer den ruiten ingegooid, De leerlingen van de instelling gingen met de aanvallers „op de vuist". De politie verdreef de vechters «n verrichtte enkele arrestaties. Eén der Restanten is een man van ongeveer ■Êjftig. kCr ®arnemers zijn van oordeel, dat het Vap bUnt in deze kwestie het verlangen is die nS-°mmiSc studenten naar een bond heerst A door de „Falangc" wordt be- pliceerfl kwestie wordt evenwel gecom- Franco door de plannen van generaal en de J00' herstel van de monarchie het algcn^iz'shcid van groepen, die in regiem. x?en vijandig staan tegenover het tische stunar verluidt zijn de falangis- hun houdin ntcn onderling verdeeld ii 8 t.a.v. de monarchie. De Russen winden zich nog altijd optrantsjof bijgehaald, die als „specialist" over de kwestie van de ballons boven hun gebied. Nadat woensdag, zolas wij reeds meldden, de V.S. hadden geant- woord op een Sovjet-nota met de verzeke- ring, dat zij nu de Russen daar zo ontzettend prijs op bleken te stellen bereid waren zo veel mogelijk te voor komen, dat de Tiun inziens ongevaarlijke ballons over Sovjet-gebied zouden vlie gen, werd in Moskou gisteren een nieu we troef uitgespeeld in de balon-prapa- ganda. In de met sneeuw bedekte tuinen van het Spriridonavka-paleis, het receptie gebouw van het ministerie van buiten landse zaken, had men een grote tentoon stelling ingericht van ballons en radio- en fotouitrusting van Amerikaanse ma kelij, die naar het heette, kort geleden naar' het Sovjetgebied waren gezonden. Ook in de zalen van het paleis stonden een aantal stukken geëxposeerd. Ruim honderd buitenlandse journalisten waren voor deze expositie uitgenodigd en de welbekende Russische perschef Iljits- jef, trad op als explicateur. Deze ballons zijn in het Russische luchtruim onderschept zo zeide hij. De instrumenten, die zij vervoerden waren in het geheel niet voor weei kundige waarnemingen bestemd. Zij waren ge schikt voor het nemen van luchtfoto s en opgelaten voor militaire verkenning. De ballons vervoerden ook propagandamate riaal. Iljitsjef noemde dat allemaal een Ame rikaanse poging om een „politiek-tot-aan- de rand-van-de-oorlog" te voeren. Om een en ander duidelijk te maken had de perschef er een Russische kolonel, Ia- Werd voorgesteld. Tarantsjof wist er alles van. Geen enkele ballon was geschikt voor weerkundige registratie, het waren gewoon maar „vliegende fototoestellen", zo zei hij. De ballons vliegen zo zei Tarantsjof op 7.000 meter hoogte. Zij blijven zeven tot tiën dagen in de lucht, voldoende om van West-Duitsland naar de Stille Oceaan te komen Tijdens de vlucht maken de ballons 450 tot 500 foto's. Er in bevindt zich een mechanisme, dat na ontvangst van een radiosignaal de in strumenten loslaat, die dan aan een pa rachute naar beneden komen. Met de wetenschap van de osrmanente luchtstro mingen, zou meri kunnen uitrekenen welke weg de ballons ongeveer volgen. Tarantsjof liet een foto zien, gemaakt door de camera van een der ballons. ,,Een Turks vliegveld, ziet u." „Hoe weet u dat?", vroeij een Amerikaans journalist ,Wij hebben ook onze specialisten" zei Tarantsjof. Een gevaar voor de luchtmacht vond hij. En toen merkte een andere Ameri kaan op, dat de normale Russische ver keersvliegtuigen de IL-12 en de IL-14 geen inrichting met zuurstofapparaten aan boord hebben, nodig voor vluchten op 7.000 meter. Dat gaf aanleiding tot een scherpe woordenwisseling. „Zijn de ballons door de luchtmacht neergeschoten?", vroeg weer iemand anders. „Zoals u ziet", zei de kolonel. Men nam daar geen genoegen mee en vroeg naar een duidelijk antwoord: „dat betekent dus, dat men ze neerschiet? Voordat de kolonel kon antwoorden, legde Iljitsjef zijn hand op Tarantsjof's arm en zei: „Zij worden op verschillen de manieren onderschept. Hoe, dat doet doet er niet aan toe! Wat belangrijk is, is dat zij worden onderschept". Plotseling opkomend slecht weer heeft woensdagmiddag boven Norfolk in Engeland een groep van acht Hawker Hunter straaljagers in moeilijkheden gebracht. Vier vliegers waren genood zaakt van de schietstoel gebruik te maken, doch bleven ongedeerd. Twee anderen probeerden een noodlanding te maken, een van deze piloten kwam hierbij om het leven. Zijn machine werd volkomen vernield, zoals de bo venstaande foto laat zien (Van onze Haagse redactie) Het Georganiseerd Overleg in ambte narenzaken heeft aan de reger.ng voorgc- steld het minimum aantal verlofdagen voor het overheidspersoneel te verhogen van 14 tot 15. Ook over dit punt zal even als over de verdubbeling van de vakantie toeslag nog beslist moeten worden door 1 het kabinet. deHlEatatsteUSgegeventrb0ek 1956 Publiceert hicHommen Pi-VT de twee nieu- VA. en Rotterdam. 77 mml?v8en telt 85 kerken. waa5IanJl^^ChAes'„F werken 97 sa- Het bisdom waarvan 77 culiere prissters en 60 Op de 60 jongensscholen genieten 3.150 leerlingen onderricht, op 55 meisjesscho len 2900 leerlingen. Voorts bevinden zich in het bisdom 24 instellingen van lief dadigheid met UOO verpleegden of ver- zorgden. Het aantal katholieken bedraagt 86.100 op 1.085.000 inwoners. Het diocees Is 9.205 vierkante kilometer groot. Het bisdom Rotterdam telt volgens de gegevens van het iaar 9 parochies en 180 kerken. Het aantal diocesane pries ters bedraagt 425. In tegenstelling tot het bisdom Groningen, waarvoor geen aan tal seminaristen wordt aangegeven, noemt het Annuario voor Rotterdam 110 seminaristen (120 voor het bisdom Haar- In dit diocees werken 143 paters. Van de 55 mannenkloosters en de 160 vrou wenkloosters is het aantal religieuzen niet bekend. 31.900 jongens en 31.500 meis jes bezoeken resp. 123 en 117 katholieke scholen. Het aantal liefdadige instellingen wordt op 100 gesteld. Maar het Juiste cijfer der verpleegden is niet bekend. Wel geeft het jaarboek aan, dat op de 2537.647 inwoners er 650.000 katholiek zijn. Het bisdom Rotterdam heeft een op pervlakte van 2813 vierkante kilometers. Europa had gisteren wederom een zeer koude dag met nog meer kou in het voor uitzicht. Het verkeer werd door üs en sneeuw gestremd, terwijl he koude en een sneeuwstorm op Cyprus twee commando's verrasten, honderd kilometer zuidwesten van Nicosia. Hun wagen bleef in de sneeuw steken. Dc commando's werden later dood aangetroffen. In Noord-Beieren werd gisteren —28 als laagste temperatuur gemeld. Sneeuw en ijs vormen ook in West-Duitsland een ernstige belemmering voor het v®[voer zowel te land als te water. In Kiel ligt het vrachtschip „Jarama", dat drie dagen geleden te water gelaten moest worden, nog steeds op de helling vastgevroren. In Italië heeft men het leger ingescha keld in de hulpdiensten van de politie en brandweer. Tezamen met vrijwilligers brengen de militairen voedsel, warme kle ding en medicijnen naar ettelijke honder den door de sneeuw afgesloten dorpen en steden in Centraal en Zuid-Italië. De Italiaanse luchtmacht heeft helikopters en vliegmachines voor dit werk beschikbaar gesteld. In Rome werd de dikste sneeuw laag in twintig jaar gemeld. Op de koe pel van de Sint-Pieter ligt een sneeuw laag van tien centimeter. In Scandinavië is de toestand zeer ern stig geworden. Vroor het in Oslo bijna 19 graden voor Noorwegen nog niet uit zonderlijk hard in Zweden is het veel erger. De Botnische golf tussen Zweden en Finland is tot ongeveer 140 kilometer be noorden Stockholm reeds getransformeerd in een onafzienbare ijsvlakte. Langs dc gehele Zweedse kust ligt een ijsgordel. IJsbrekers trachten kanalen naar de Zweedse hoofdstad open te houden. Eén en twintig schepen zijn in het ijs van de Botnische golf vastgevroren en zij zullen tot de lente moeten wachten voordat zij uit hun isolement verlost worden. Men vreest dat bjj nog grotere koude de gehe le Oostzee in één ijsvlakte zal verande ren. Gisteren zijn in verband met de hinder lijke ijsgang op de rivieren diverse vee- ren uit de dienst genomen. 's Middags staakten a] de veerdienst Me- gen - Maasbommel en Megen - Appcltern terwijl ook het pontveer Ochten - Druten uit de vaart werd genomen. Dit gebeurde eveneens met de veren over de Maas van Ravestein naar Niftrik en van Al phen naar Oyen en 's avonds met de veerpont over de Lek bij Culemborg. Het verkeer, dat eigenlijk van deze laatste pont gebruik moet maken wordt nu over Vianen geleid. De spoorbrug bij Culem borg is alleen opengesteld voor voetgan gers en wielrijders. De verbinding van de vaste wal met Texel was gisteren ook n' meer zo best. De Texelse boot heeft met de grootste Zoals reeds gemeld is op het Japanse eiland Hokkaido een Russische ballon neergekomen. Deze is thans onderzocht en blijkt instrumenten te bevatten voor weerkundige waarnemingen Een woord voerder van „State Department" in Was hington. die dit meedeelde, zeide hier over: „De V.S. zien daar niets boosaar digs in. De Sovjet-Unie heeft immers het zelfde belang als de V.S. bij het verza melen van meteorologische inlichtingen". De raad van de Zweedse burgerlucht vaart heeft een telegram gezonden aan de Noorse luchtvaartraad met de mede deling, dat plastic ballons, die door Ame rikaanse geofysici van het vliegveld Gan- dermoen bij Oslo worden opgelaten „een zeker gevaar voor het luchtverkeer naar Zweden" kunnen opleveren. Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken, dat melding maakt van dit telegram, zegt, dat Zweden de Amerikaanse experimen ten „met grote belangstelling" volgt. (Van onze Romeinse correspondent). Voor de tweede maal deze winter woedde gistermorgen 'n hevige sneeuwstorm over de Italiaanse hoofdstad. Rome lag over dekt met tien centimeter sneeuw, iets waarop het verkeer hier helemaal niet berekend is. Tal van trams en bussen hebben hun diensten dan ook moeten sta ken. Naar wij uit Djakarta vernemen, is met de 60ste zitting, die donderdag is ge houden, het verhoor der getuigen in de zaak Jungschlager ten einde. Donderdag 23 februari zal dc officier van justitie, Soenarjo, het requisitoir uitspreken in dit proces, dat begonnen is op 17 januari 1955 en dus nu ruim een jaar heeft ge duurd. Er zijn 78 getuigen gehoord, van wie 29 a charge, 38 a décharge en 11 deskundigen. Beklaagde Jungschlager be vindt zich ruim twee jaar in voorarrest. De laatste getuige was Dorus van dei Sluys, Hij zei, ruim een jaar met 40C anderen in een grot op de helling van de Salak te hebben gewoond en daar be klaagde drie keer te hebben ontmoet; hi had er een vliegtuig een „dropping" zier, uitvoeren van 15 meter hoogte. Na zijr verblijf in de grot heeft hij twee jaar ir een inrichting voor geesteszieken door gebracht. omdat hij voorgaf gek te zijr uit angst voor de militaire politie, die hem had gearresteerd en die hem sloeg moeite het contact kunnen onderhouden Op haar tocht naar Den Helder raakte de „Dr. Wagemaker" in een ijsveld ter hoogte van Oude Schild en kwam ge vaarlijk dicht bij de Waddenzeedijk. Ten slotte wist men de ijsbarrière te door breken. Doordat de Waddenzee in een on afzienbare ijsvlakte is herschapen mocht Texel zich gelukkig prijzen dat de boot gisteren toch nog eenmaal de dienst vv.. heeft kunnen uitvoeren. Tussen Monnikendam en Marken ver toont zich één grote ijsvlakte. Zij is ech ter nog niet sterk genoeg voor auto's, al is de ijsbaan die naar het eiland is uitge zet in uitstekende conditie. Alleen voor schaatsenrijders en voetgangers is'het ijs betrouwbaar. Het ijszeilen werd gisteren op de Gouwzee druk beoefend. De ministers van Maatschappelijk Werk en van Wederopbouw en Volkshuisvesting hebben een schrijven gericht tot de Gezinsraad met bet verzoek om advies omtrent maatregelen, welke bij de ver deling der beschikbare woongelegenheid nodig zjjn voor de jonge gezinnen. De bewindslieden zeggen, dat de schaarste aan woongelegenheid langer zal duren dan aanvankelijk werd gemeend Daarom dient de vraag te worden gesteld, of de thans gevolgde wijze en het huidige systeem van verdeling van woonruimte, zoals de Woonruimtewet 1947 deze kent. voldoende zijn om de uit deze omstan digheden voortvloeiende moeili'Ubeden voor woningzoekenden, met name voor de jonge gezinnen, op te vangen. Daar zij geneigd zijn, deze vraag ontkennen! te beantwoorden, overwegen de minister of wellicht een aantal aanvullende rege lingen nodig is, welke het vrijwillig be schikbaar stellen van woongelegenhei kan stimuleren. De minister van Maat schappelijk Werk denkt hierbij met nam aan regelingen en voorzieningen, welk voor een belangrijk deel liggen in he verlenen van premies en geldelijke tege moetkomingen hjj het vrijwillig beschik baar stellen van woongelegenheid of he aanbrengen van technische voorzieningc in woningen, waardoor deze door mee gezinnen kunnen worden bewoond, e: dergelijke. Een vraag welke hierme nauw verband hondt is of de premie regeling voor woningsplitsing van hc departement van Wederopbouw en Volks huisvesting eveneens aan haar doe beantwoordt De Gezinsraad wordt ge vraagd zijn mening zo .Mogelijk spoedi te willen kenbaar maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1