m «Onder de knoop „De boeman zit in Amsterdam en niet in Moskou" ben maltha rookt toch ook .Omzwaai'' in de Bondsraad behoeft C.D.U. nog niet in paniekstemming te brengen boeteweek" Boekenweek dit jaar ook "WIJS Arsenal King Filter Boek van de Haat tegen Nederland Nieuw De adder onder het (Bondsraad-)gras m ^°vjet-hulp aan onderontwikkelde landen doeltreffender dan die van Ver. Staten Van 25 februari tot en met 3 maart r> Een Engelse schrijft over Indonesië LEDEREN KLEDING Overal.bovenal. Voor alles een voorzichtige taktiek vereist Handenen Lippen ruwlpiipoL Schrijvers voeren „Geheim van de Idioot" op .Ontmoetin een met schrijvers' Skikleding 2UJDAG 10 FEBRUARI 1956 PAF'NA 3 Ons Indië En toch Als pioniet in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het ge noegen van de King Size sigaret. De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde King Size. SUPER QUALITY Wéér gaat Arsenal vooraan, nu met Dezelfde beproefde kwaliteit: kruidig, zacht, voortreffelijk! Met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct f - - - - ir Omzetstijging van 6 procent Voorzichtige taktiek LEMMENS Bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in de Tweede Kamer is er wederom veel kritiek geleverd op het onderwijsbeleid van de regering. Een reeks van overbekende klachten pas seerde voor de zoveelste maal de revue. Het feit, dat deze klachten nog steeds alleszins gegrond zijn, bewijst, hoe onbevredigend de toestand op dit uitermate belangrijke levensgebied is. Tegenover de kritiek van de Kamer heeft minister Cals erop gewezen dat het onderwijs primair een zaak is' van de bij het onderwijs direct betrokke nen. De overheid heeft slechts een be perkte, aanvullende taak nl. het sohen- pen van de voorwaarden voor een ge zonde ontwikkeling, aldus de bewinds man. Dit is volkomen juist. Dat er op onderwijsterrein zo'n ontstellend tekort is aan daadkracht en voortvarendheid, is voor een zeer belangrijk deel te wij- en n de fatale verdeeldheid onder de onderwijsmensen zelf inzake de ingend nodige uitbouw en vernieu- lipirf Va v ons onderwijs, een verdeeld- welke verlammend werkt op een bel !7arend en daadkrachtig onderwijs- eid, met name op wetgevend gebied. Uit de ernstige impasse, waarin we met ons onderwijs zijn geraakt, kun nen we daarom alleen komen, wanneer eindelijk eens wordt overgegaan tot een bundeling van de thans nog teveel los en tegen elkaar werkende krachten tot een groot geordend geheel. Ueze idee dateert al van voor de oorlog. Na de bevrijding is zij vrijiVel lfect herleefd. In juli 1945 verscheen eeds een rapport van de Wetscommis- dp Van de Vereniging voor Volkson- '"Wijs, getiteld: „Bevrediging door eu\ve organen in het onderwijsbeheer" aarin als nieuwe organen worden °orgesteld een veelzijdig samenge telde onderwijsraad en daaronder een aantal districtsraden. In 1948 volgde een rapport van een commissie van de Raad J"an Leraren, dat eveneens de instelling "ePleitte van een algemene „Onder- wijseentrale". Wil een dergelijke „Onderwijscen- ttale" voor alle groeperingen aanvaard baar zijn, dan dient zij echtef wel zo te gorden opgezet, dat elke geestesrich ting haar levensbeschouwelijke opvat tingen in de uitbouw en vernieuwing van haar onderwijs voldoende tot haar recht kan doen komen. ..Het Schoolbestuur" (uitgave van het R--K. Centraal Bureau voor Onderwijs yn Opvoeding) heeft te dezer zake enige Jaren geleden een voorstel gedaan, dat naar onze mening de juiste weg wijst °m tot een acceptabele en realistische °Pzet te komen. Elke zuil dient naar bit voorstel een zelfstandig orgaan op *e richten, waarin de schoolbesturen en vakorganisaties der leerkrachten van be verschillende takken van onderwijs rijn vertegenwoordigd en dat wordt bij gestaan door een eigen studie- en re search-centrum, dat in opdracht van de zuilorganen de plannen opstelt en de research verricht, welke voor de uit bouw en vernieuwing van het onderwijs in iedere richting nodig zijn. Boven deze zuilorganen dient dan als sluitstuk te komen een algemene onder- wyscentrale, waarin vertegenwoordi- zuilorganen te zamen met de erhelcj zittin„ hebben en dat, zonder rechtstreeks met het onderwijs dèr erschillende richtingen in te laten, J~i E BRITSE JOURNALISTE, Doroihy Woodman, echtgenote van Kingsley Martin, hoofdredacteur van „The New Statesman and Nationheeft een boek geschreven over Indonesië, in vele opzichten een bewonderenswaardig boek. In 1951 heeft zij een rondreis door dè Republiek gemaakt om een antwoord te vinden op de vraag „hoever" de Republiek gevorderd is op de weg naar het doel, omschreven op hei Indonesische wapen: „Bhinneka Tunggal Ika" „Eenheid in Verschei denheid". Miss Woodman schrijft het verhaal van een eeuwenoud volk, dat na 300 jaar ko loniaal beheer voor het eerst als vrije staat een wereld binnentreedt, die van horizon tot horizon openligt: „Indonesiërs treden vandaag de wereld" tegemoet, niet ais koloniale pronkstukken, noch als de coratieve, zij het ondergeschikte, motie ven in het patroon van vaderlijke welwil lendheid, maar als burgers van een onaf hankelijk land. Indonesische ambassadeurs hebben in 38 landen een gelijkwaardige status met Nederlandse ambassadeurs: hun vertegenwoordigers hebben een evenredig aandeel in het werk van de Verenigde Naties en op internationale conferenties betreffende technische, industriële, socia le en opvoedingsproblemen. Indonesische studenten reizen overal heen, op zoek naar de beste en meest gepaste training; Indo nesische handelsmissies zwerven de hele wereld door, vrij om voordelige handels akkoorden af te sluiten, nu de produkten van hun 3000 eilanden niet langer ge concentreerd zijn óp de verrijking van Nederland. De Indonesische horizon heeft zich met adembenemende snelheid verwijd. De Nederlanders beginnen langzamer hand te wennen aan het feit, dat hun land niet langer een wereldrijk is, maar een kleine Europese natie, die met enig recht mag hopen een paar oude handels belangen in het Verre Oosten te hand haven". WAT MISS WOODMAN ZEGT valt voor ons, die zo lang bij het wel en wee van de „gordel van smaragd" betrokken zijn geweest, niet altijd gemak kelijk te verwerken. Zeker, de Nederlan ders hebben wegen en havens en spoor wegen aangelegd, zij hebben irrigatie wer ken gebouwd, een voortreffelijke bestuurs dienst en een niet minder voortreffelijke gezondheidsdienst gecreëerd, als „een der meest ervaren en doeltreffende handels naties ter wereld" waren zij in staat het grootste eilandenrijk ter wereld te be heersen. Maar zij hielden de Indonesiër onmondig, zij namen een „welwillend-va- derlijke houding" aan en deden lang niet genoeg voor de opvoeding en de ontwik keling hunner koloniale onderdanen. Ter wijl Groot-Brittannië tegemoet kwam aan de eisen zijner Aziatische onderdanen om in elke tak van bestuur te worden opge leid, paste Nederland een heel andere po litiek toe. „De Nederlanders beschouwden Indonesië als „het tijdeloze Indië", en bo venal als „ons Indië", en zelfs de vurig- zlJn coördinerende werkzaamheid bijdraagt tot het verkrijgen van een mcydern, nationaal onderwijsbestel. E>' bestaat reeds een tendens in deze richting nl. het drietal Paedagogische b-entra, dat na de bevrijding is ontstaan en waarvan afgevaardigden geregeld yeen komen om elkaar op de hoogte te houden van ieders werkzaamheden en de2e waar mogelijk, te coördineren. at dit echter nog lang niet voldoende ls' bewijst de praktijk. Ue tijd is nu zeker wel rijp om deze ontwikkeling te voltooien tot een tend geheel als boven aangegeven. Dit 'S, zoals gezegd, ook dringend nodig °m uit de onderwijs-impasse te komen. Mogen alle betrokkenen en ook de regering dit eindelijk eens begrijpen en tot daden komen (Au verten tie) voor gegarandeerde Herenjassen f l»9- Damesmantels t 139- Herenvesten f,2.59 evortcolberts f 82.50 "amesjasjes in 8 kleuren f 89.75 Herenlaarzen met riem en teddy gevoerd f 25.75 JHEENT 89 - TEI,. 29707 (10 lijnen) ste nationalistische leider verwachtte vóór de oorlog niet in alle ernst een onafhan kelijke republiek te beleven. In vóóroor logse dagen werden de Indonesiërs als ge lukkige kinderen voorgesteld. Vandaag aan de dag nemen vele Nederlanders nog steeds een uiterst-vaderlijke houdfng aan. Dit wordt door vele Indonesiërs diep kwa lijk genomen, vooral wanneer zij zich be wust worden hoe nauw de horizon is die zowel de wereldbeschouwing als de in vloed beperkt van het volk, dat hen eens regeerde. Terwijl Engelands statuur groei de in de ogen der Aziaten die het voor de oorlog overheerste, is Nederlands statuur afgenomen in het bewustzijn der Indone sische volkeren". Met kennelijke sympathie beschrijft Miss Woodman de veelzijdige activiteit, die zich de laatste jaren in Indonesië ontwikkeld heeft: economisch, financieel, industrieel, op onderwijsgebied, cultureel, diplomatiek. Omstandig analyseert zij de politieke verhouding en de vakbeweging, en vooral als het onderwijs ter sprake komt, ervaart men hoe verkwikkend en stimulerend het is, dat Indonesië nieuwe mogelijkheden geboden zijn, waarvan het vroeger zelfs niet had durven dromen. Men ziet zich levendig voor ogen geschetst hoe koloniale overheersing, zelfs als deze „ethisch" van karakter is, een volk on mondig kan houden. En omdat het een Engelse is die hier schrijft, leert men In donesië bezien door andere, vreemde ogen, en men voelt sympathie rijzen voor het grootse experiment, dat de Indonesiërs begonnen zijn: een weg te vinden, alleen zonder hulp van „de wijzere broeder", in een wereld die ingewikkeld en vol geva ren is. ALS NEDERLANDER leest men dit boek niet objectief. Hoe zou dit kunnen, als ons hart nog steeds be trokken is bij al wat Indonesië betreft? Op elke bladzijde komt men de Neder lander tegen, en ge ziet een mens voor u staan, die de verpersoonlijking is van botheid, inhaligheid, bekrompenheid kortzichtigheid en harteloos egoïsme, al wordt hem een behoorlijke mate van koopmanssluwheid en bedrevenheid in bestuurszaken niet ontzegd. Dorothy Woodman heeft de Indonesiërs liefgekregen, en die liefde maakt haar blind en liefdeloos ten opzichte van de Nederlanders. Zij is, als westerse, diep doorgedrongen in de Indonêsische psyche, voor zover deze psyche bepaald wordt door moderne westerse begrippen van staatsbestuur, wetenschap en techniek Maar zij heeft niet, zoels de Nederlan ders drie eeuwen lang, geschouwd in de afgrondelijke diepten der oosterse ziel, en bijgevolg beeldt zij dé Indonesiërs af als zuivere, eerlijke mensenkinderen, die al leen door de boze Nederlanders ervan weerhouden zijn tot het licht omhoog te -streven. Schiet zij aldus in de objectieve beoor deling van het genus Indonesiër tekort, niet minder vertrokken is haar oordeel over dg Nederlanders. Zij heeft geen flauw besef van het pijnlijke gewetens onderzoek, dat vooral ten tijde onzer po litiële acties aan al onze daden is voorafgegaan, en zij heeft er geep notie van wat het was, dat ons van „ons Indië" deed spreken: niet alleen onze koopmans geest, niet alleen onze burgerlijke bene penheid, niet alleen ons bezitsinstinct, maar nog meer het diepgewortelde besef dat wij onzer broeders hoeder waren en dat ons een zware verantwoordelijkheid op de schouders was gelegd. Of dat besef terecht of ten onrechte in ons leefde doet er niet toe, maar dat de overgave van die verantwoordelijkheid ons ons hartebloed gekost heeft, welke Nederlander zal dit durven en kunnen ontkennen? Was het platburgerlijk bezitsinstinct dat 100.000 Ne derlanders in Indië deed blijven, toen Ja pan toesloeg? Hebben zij slechts daarom de gruwel der kampen en gevangenissen doorstaan? Was het harteloos egoïsme, da; ons 90.000 soldaten overzee deed sturen? Haat tegen de kompenia" Van de tragedie die achter al onze han delingen is schuilgegaan, van ons wanho pig zoeken en tasten naar een eerlijke op lossing, daarvan heeft Dorothy Woodman geen tittel of jota begrepen. Daarvan be grijpen ook de Indonesiërs zelf nog niets. Zij proeven slechts de droesem, die is overgebleven in de beker van het kolo niaal beheer, en die droesem is wrang, als men de wijn niet meer proeft. Zo er gens, dan blijkt uit Miss Woodman's boek de ontzaglijke haat, die de Indonesiërs be zielt, haat tegen de „Kompenie", de Ne derlanders, die tot het laatste toe „hongi- tochten" organiseerden tegen „Tanah Iboe", Moeder Indonesia. Diezelfde haat doet hen geloven „dat de boeman niet in Moskou zit of in Peking, maar in Am sterdam e- Washington". Het zij z Laat die storm van haat maar uitwoeden. Als ons dan een „vaderlijke houding" verweten wordt, laat ons dan de wereld en de Indonesiërs tonen dat aan deze houding, behalve wellicht een te ge ring begrip voor het wezen der jeugd, ook duurbetaalde levenservaring ten grond slag ligt. Geduld en liefde zullen ons ver brengen. In die geest aanvaarden wij Do rothy Woodman's boek, het Boek van de Haat tegen Nederland. Onder dankzegging en beleefd aanbevelend voor een latere, verbeterde uitgave. (N.a.v, „The Republic of Indonesia" door Dorothy Woodman Uitg. Cresset Press, Londen). rsen u (Van onze correspondent) christen-democraten uit de coalitie BONN, donderdag Komt het in Noordrijnland-Wesf- falen werkelijk zover, dat Adenauer* Gisteren is bij de n.v. J. en II. Smits scheepswerven en machinefabrieken, te Kinderdijk de mijnenveger „Veere" te water „gezet". Men ziet hier het schip in de kabels der krachtige bokken. worden gedrongen en de regerings zaken van dit bondsland in handen komen van sociaal-democraten, libe ralen en Centrumpartij, dan kan men dit terecht beschouwen als een inleiding op verdere regeringswijzi gingen van dergelijke aard in andere „Lander" der bondsrepubliek. Een dergelijke ontwikkeling zou de con sequentie met zich meebrengen, dat de bondskanselier in de Bondsraad (de West- duitse Eerste Kamer, die wordt samen gesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende landsregeringen) aanvanke lijk 2/3-meerderheid en uiteindelijk, in het ergste geval, de eenvoudige meerderheid zal verliezen. Een dergelijke gang van zaken zou m ieder geval buitengewoon remmend wer ken op de legislatieve arbeid van de Bondsdag (de Westduitse Tweede Kamer) en onder bepaalde omstandigheden zou dit zelfs tot onmacht van de Bondsdag tegenover de Bondsraad kunnen leiden. Dit vraagstuk is voor de toekomstige richting der Duitse politiek van derma's veel belang, dat het goed is, de stem- kracht van de verschillende landsregerin gen in de Bondsraad en de mogelijke ver anderingen daarin aan een nader onder zoek te onderwerpen. In politieke krin gen in Bonn lopen de meningen uiteen over de uiteindelijke gevolgen van een oppositionele meerderheid in de Bonds raad. Om ons een beeld te vormen van de situatie, zijn we derhalve te rade ge gaan bij een van de juristen van deze instelling. Allereerst dient men de huidige situatie in de Bondsraad te bezien. Stemmen Inw. in in Vóór Vóór milj. Bondsr. Aden. opp. N.-Rijiiland-Westf. 13,2 5 5 9.8 5 5 Nedersaksen 6,8 5 5 Baden-Wiirttemberg 6,4 4 4 4.3 4 4 Rijnland-Palts 3.0 4 4 Sleeswijk.Holstein 2.6 4 4 1.6 3 3 Bremen 0.6 3 3 38 26 12 Eenvoudige meerderheid: 19 +1 20. t Aa\>erierr ie» Twee derden meerderheid: 26. Op het ogenblik beschikt Adenauer's coalitie (CDU, Liberalen. Duitse Partij) dus precies over de 2/3-meerderheid .Zwaait" Noordrijnland-Westfalen „om" dan beschikt Adenauer nog altijd over de eenvoudige meerderheid nl- over 21 st. ro men. ..Zwaait" dan ook nog een tweede land „om", dan is ook die meerderheid verloren- Omgekeerd beschikt de oppositie dan pas over de eenvoudige meerderheid wanneer behalve Noordrijnland-Westfalen ook nog een ander land Adenauer ontrouw wordt. Nemen wij echter aan. dat de oppo sitie uiteindelijk zélfs een twee-derde meerderheid in de Bondsraad wint. Bete kent dat zonder meer, dat de Bondsraad dan in staat is alle beslissingen der Bonds- dag krachteloos te maken? De verhouding tussen Bondsdag en Bondsraad wordt geregeld in het enigs zins duistere artikel 77 van de Duitse grondwet. Lid 4 daarvan zegt: ..Wijst de Bondsraad een door de Bon i®- dog aanvaarde wet met meerderheid van stemmen af, dan kan deze beslissing van de Bondsraad door de meerderheid der le den van de Bondsdag ongedaan worden ge maakt. Heeft de Bondsraad tot deze afwij_ zing besloten met een meerderheid van min stens twee derden, dan is er in de Bonds dag om dit ongedaan te maken nodig een meerderheid van twee derden, minstens van de meerderheid der leden van de Bonds dag". Bijzonder duidelijk is dit voorschrift en met name de laatste zinsnede, niet, doch het komt normaal gesproken hierop neer, V.s^n^ie'"Unje is bezig de leiding van VcrstrBUir. 'c nemen in de wedren om fle B van economische hulp Ze S!ots„^tl®rontwikkclde landen. Tot de- nomische 0nU de „raad voor het ceo- m een ae an" van de Japanse regering waarin een Week uitgegeven rapport, tussen oe J'ergelijking wordt gemaakt hulpvcrlcnj11?>erikaansc en ,je Russische den. aan onderontwikkelde tan- Met een zew de raad, daj „re bezorgdheid constateert kaanse hulp ^..omvang van de Ameri- die van Moskou lSAVaa)" vee] groter is dan se pogingen in' maar dat de Amerikaan- doeltreffend zijn e richting niet geheel re resultaten schr" de Russen bete periode van juni ia'r?r> te behalen. In de de V.S. 841 mi]joe^°° tot. 1954-'55 hebben verlening uitgege,,„ dollaar voor de hulp- 70 pet in de vorm ven. waarvan ongeveer ste gedeelte van de, lenmgen. Het groot- bedoeld voor de fj eningen was echter pen van Amerikaan"clering van aanko- waaraan beperkende k surplus-tarwe, verbonden. Deze tarWele^alingen waren de hulpontvangende landn bebbe" in lokt. daar het vrije gebruik ,kntlJk ,Ultge" waardegelden die uit hóófde we verkopen werden ontvangen" He" Perkingen onderhevig was onH'e* ontstond er zeer weinig gevo°e? v^r dTnk de soepelheid van de voorwaarden der Russische leningen. Zo bedraagt de rentevoet van de Rus sische leningen slechts ongeveer 2 a 2'/s pet per jaar, terwijl de Amerikaanse le ningen een rente van 4 pet hebben. Ter wijl voorts een groot gedeelte van de Amerikaanse hulp uit leningen bestaat, is de Russische hulp gebaseerd op econo mische bijstand en legt de Sovjet-Unie in de meeste gevallen de nadruk op uitbrei ding van de wederzijdse handel. Het voorbeeld van Egypte noemende merkt de raad op, dat de Sovjet-Unie dit land leningen tot een tegenwaarde van 600 miljoen dollar tegen een jaarlijkse rente van slechts 2 pet heeft verstrekt onder de voorwaarde, dat de aflossing ge schiedt in een periode van 30 jaar in de vorm van ruwe katoen en rijst, waarvan in Egypte overschotten bestaan. Daaren tegen hebben de V.S. Groot-Brittannië en de Wereldbank tezamen aan Egypte le ningen van in totaal 400 miljoen dollar tegen een jaarlijkse rente van 4.2 pet ver- (Van onze Amsterdamse redactie) De 21e Boekenweek, welke van 25 februari tot en met 3 maart a.s. wordt gehouden, omvat behalve de gebruikelijke acties, een nieuw element en wel dat van „Boeteweek Zij, die van geen boekenmoraal weten en geleende boeken rustig in eigen boekenkast zetten, zullen worden aangespoord met een berouwvol gezicht de fout te herstellen. De boekhandel verstrekt de zon daars een aardige boetekaart met de bedoeling, dat tegelijkertijd een boek werkje wordt gekocht om de uitlener er mee te verrassen. Vrijdagavond 24 februari zal de radio via Hilversum II een uitzending wijden aan het kwaad van het boeken-lenen en niet teruggeven. Gabriel Smit componeerde een pracht van een cabarctvers, dat men dan zal kunnen horen. Gedurende de boekenweek zullen ook de andere omroepen de boekenzondaars onder hun toehoorders opwekken „boete te doen". Het geschenk (verkrijgbaar bij aan koop van ƒ4,50 aan boeken) is voor het eerst geheel in linnen gebonden. Het. strekt terwijl de' aflossing van deze le- heet ..Ontmoetingen met schrijvers" en ningen binnen 20 jaar en in deviezen is van de hand van dr. P. H. Ritter Jr. baarheid over de hulp. Bovendien°hie?den dergelijke leningen het gevaar in dat zii de binnenlandse agrarische prijzen zou- afzetmogelijkheden op de wereldmarkt pleiner maakten voor de "Ulpontvangen- onderontwikkelde landen, die meestal agrarische landen zijn. Grote voordelen Een van de grootste voordelen van de huIP der Sovjet-Unie i« volgens de raad dient te geschieden. De vrije landen zijn geneigd de nako ming van de Russische hulptoezeggin gen in twijfel te trekken, maar vol gens de Japanse raad voor het econo mische plan zijn er goede kansen op na leving van de hulpovereenkomsten, daar de Sovjet-Unie haar militaire be groting heeft besnoeid en schijnt te hebben besloten de op deze wijze be spaarde middelen te gebruiken voor het verlenen van hulp aan het buitenland. Een ander kenmerk van de Russische hulp is. dat deze streeft naar verster king van het neutralistische sentiment, terwijl de Amerikaanse hulp van mili taire overwegingen uitgaat. die vöoral aandacht besteedt aan de oudere en midden-generatie onder de Nederlandse auteurs. Het werkje (op laag 142.000) is verlucht met foto's en tekeningen, waaronder zeer zeldzame uit het Letterkundig Museum of uit privé-collecties. De commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek hoopt volgend jaar weer een bekroonde novelle tfi kunnen uitreiken. Een grout aantal auteurs heeft reeds medewerking toegezegd. Als gedichtenbundel voor de jeugd verscheen in de Muze-reeks: „De Muze zwerft door Nederland", waarin Ed. Hoornik een aantal verzen bijeen bracht, die steden, dorpen en streken van ons vaderland bezingen De magni fieke illustraties zijn van Henk Broer. De oplaag van deze bundel wordt ook steeds groter; nu 37.500 exemplaren. „Gekke" voorstelling De Boekengids komt weer in twee edities uit, die met groene omslag is de katholieke. Oplaag 285.000 stuks. Fedue Weidema ontwierp een suggestief affiche De officiële openingsavond wordt vrijdag 24 februari in de Amsterdamse stads schouwburg gehouden. Een twintig1"-,! schrijvers voert dan onder regie van A. Koolhaas ..Het geheim van de idioot" van Cornelis Veth op. Het is een parodie op het melodrama en het belooft een „gekke" opvoering te krijgen. Na afloop weer het traditionele schrijversbal in de door Wim Bijmoer versierde foyers. De meubelhandel is ook ingeschakeld Kopers van boekenkasten tot een bepaald minimum ontvangen een boekenbom De commissie zet ook buiten de Boe kenweek haar propaganda-acties voort Deze winter zullen in totaal 200 lezingen door auteurs voor personeelverenigingan worden gehouden en 100 voordrachten op middelbare scholen. Een jury zal weer de best verzorgde vijftig boeken bekro nen, die dan in binnen- en buitenland zullen geëxposeerd worden. De kinderboekenweek, waarvoor in de herfst een speciale krant in een oplaag van meer dan elfhonderdduizend stuks werd verspreid, is goed ingeslagen. Een enquête onder de boekenverkopers had tot resultaat, dat twee derde gedeelte van de ondervraagden mededeelde baat te hebben gehad bij deze week, vooral in de St.-Nicolaastijd. Op een persconferentie werd namens de Vereniging tot bevordering des boek handels verklaard. dat het boek wel pro fiteert van de hoogconjunctuur, maar toch niet in die mate als andere artikelen. Het Economisch instituut van de Mid denstand constateerde in 1955 een om- zetverhoging van 6% ten opzichte van het jaar daarvoor, terwijl een andere enquête uitwees, dat tijdens de feestda gen banketbakkersprodukten 13%, aarde werk 25%, goud en zilver 18% en boeken slechts 10% omzetstijging behaalden. Men is dus wel op de goede weg. maar er kan meer bereikt worden. De sombere ge luiden ten aanzien van de verhouding buitenlandsNederlands boek bij de ver koop vond men misplaatst. Negentig pro cent van de tijdens de feestdagen ver kochte boeken waren boeken in de Ne derlandse taal (waaronder dus ook ver talingen). De zaken ten aanzien van het pocket- book gaan goed. In ons land heeft men er, zoals in Amerika, nog geen grachten mee behoeven te dempen. Toch liet de vereniging een waarschuwing aan de uit gevers horen nog meer goedkope series op de aukt te brengen. Daarbij te dit Zoals bekend, wordt op het ogen blik in een der „Lander" van de Westduitse bondsrepubliek getracht een regeringscoalitie te vormen, waarbij de CDU, de partij van dr. Adenauer, wordt buitengesloten. Daarmee wordt in de lagere regio nen van de liberale partij uiting gegeven aan het onbehagen over de houding, die de liberale bondsdag fractie in Bonn heeft ingenomen bij de behandeling achter de schermen van de door de CDU voorgestelde kieswet, (Doorvoering van deze kieswet zou de liberale partij heb ben gedecimeerd). Bovendien bete kent de ontwikkeling in Noordrijn land-Westfalen een soort verzet tegen de positie van dr. Adenauer en zijn CDU. Men heeft er op gewezen, dat het gelukken van deze opzet ernstige gevolgen kan hebben óók voor de bondspolitiek. Hiernaast gaat onze correspondent te Bonn in op de vraag, in hoeverre dit gevaar wer kelijk reëel kan worden genoemd. soort boeken vaak ook nog slecht uitge geven. Iets meer zorg zou wel wenselijk zjjn. Volgens een onderzoek bij boekver kopers heeft de roman zijn tijd nog niet gehad, zoals wel eens beweerd wordt. Toch wordt hij wei enigszins verdrongen door het pocketbook. reisbeschrijvingen en populair-wetenschappeiijke uitgaven. Wat de omzet bij de boekhandelaren aan gaat: van de belangrijkste 600 verkopers haalden 200 niet meer dan een omzet van 25 mille, een zelfde aantal bleef be neden de ton en slechts 15 kwam boven de vier ton, waaruit men zou kunnen concluderen o.a. dat de verkoop zich in de grote speciale boekenzaken toe spitst. De vereniging meent, dat er momenteel te veel prijzen aan schijvers worden uit gereikt. waardoor de aandacht van het publiek verslapt en de propagandistische waarde van een litteraire prijs in het ge drang komt. Voor de televisie was men niet bevreesd: wel zullen nauwkeurig alle mogelijkheden moeten worden af getast. In Engeland heeft een kinder boekenkwartier een enorm succes. dat er voor een 2/3-meerderheidsbeslis- sing in de Bondsraad het stemmenaantal altijd berekend wordt naar het wettelijke totaal-aantal der leden. 38 dus. De 2 3- meerderheid in de Bondsdag wordt daar entegen niet berekend naar het wettelijk» totaal van 487 leden, maar naar het aan tal op dat moment aanwezige afgevaar digden, met dien verstande dat tenmin ste de helft van het wettelijke totaal. 244 afgevaardigden, aan de stemming moet deelnemen. Dat betekent, dat de C.D.U. met haar hulptroepen in de Bondsdag niet tout prix 325 stemmen (tweederden van 't wet telijke totaal) behoeft op te brengen. Men mag aannemen, dat aan dergelijke stem busgangen, waarbij het tussen regering en oppositie geregeld om buigen of barsten gaat normale absentie meegerekend, ten minste 420 afgevaardigden zullen deel nemen, In dat geval bedraagt die 2/3- meerderheid 280 stemmen. Daarvoor kan de C.D.U. er alleen reeds 244 opbrengen, de altijd trouwe Duitse Partij 15, de groep Kraft-Oberlander (afgescheiden van de vroegere vluchtelingenpartij) 7 en de libe ralen 50. Adenauer kan aldus op 316 stem men rekenen. Hij heeft dan 36 stemmen .speling" maar die zijn weer nodig 0111 een niet ondenkbeeldige „ontrouw" in de liberale gelederen goed te maken- Natuurljjk zal er in extreme gevallen zelfs een noodzakelijke 2/3-meerderheid voor de C.D.U- en haar hulptroepen on bereikbaar zijn. Maar dat zal niet vaak voorkomen, want men mag erop rekenen dat de C.D.U. in eigen belang meer dan voorheen een parlementair* taktiek zai toepassen, waarbij men de andere coali tiepartijen en in ieder geval de moeilijk hanteerbare liberale fractie niet tegen de haren zal instrijken, zoals zij dat, onvoor zichtig genoeg, wel heeft getracht bij haar ontwerp-kieswet. Dit alles is van bijzon der belang, wanneer de grondwetswijzi gingen aan de orde komen, die noodzake lijk zijn voor de opbouw van het West duitse leger. Men kan dus zeggen dat een „omzwaai" van het aantal landsregeringen en hst ontstaan van een oppositionele meerder heid in de Bondsraad een gevaar dat voor de CDU thans werkelijk reëel dreigt te worden dr. Adenauer weliswaar moeilijkheden en zelfs nu en dan een par lementaire nederlaag een welhaast on gekend iets! zullen bezorgen, maar d t behoeft nog niet te leiden tot een volko men superioriteit van de oppositie. De moeilijkheden zullen dan eerst duidelijk aan het licht komen wanneer zich problemen gaan voordoen, waar hij de nationale sentimenten gaan mee spreken en dat is natuurlijk het geval bjj de hereniging en het contact met Oost-Duitsland. Wanneer het om dat soort zaken gaat, dan is het inderdaad te voorzien dat de hulptroepen van de CDU in de Bondsdag zo klein in aan tal zullen worden, dat een voortzet ting van een „klassieke" buitenlandse politiek van de Bondskanselier nauwe lijks mogelijk zal zijn. Voorlopig is er nog niets onherstelbaars geschied. Op de lange duur is het evenwel niet on mogelijk. dat de Bondsrepubliek een dramatische wending gaat nemen. (Advertentie) it Rieker skischoenen Sturka skipantalons Bogner ski-jacks Sporihuts -tteqfl»_lELIaL2il Ge»lU*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3