Friesland in de roes van de Elfsteden-schaatsmarathon Koute bekend gemaakt, hotels zeer vol, lis 111 goede staat Winnaar werd nu S. de Groot in de a weer Kees Broekman had een gunstige loting on de 5000 meter wee Militairen voetballen tegen Ver. Staten Wereldkampioenschappen schaatsen net van Kempen samen met Schulte-Peters Ook Maureen Connolly werd tennis-prof. ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 leen van deil 15erg opnieuw de lavoriet waarin de Elfstedentocht niet op hel En daarna naar Ankara WIM VAN DER VOORT WERD WESTLANDS SCHAATSKAMPIOEN De loting ,V ii I 11.1 tegenstanders (er waren toen 280C O zonder goed gestemd, want nog geen jaar 1 1 later op 22 januari 1942 kon de „f CJ recordtijd van 8 uur en 44 minuten. Na 1T> i deze opeenhoping volgde een periode, u nroeramma voorkwam. In de voorronden voor het intergeal- lieerd militair voetbaltoernooi zijn voor de groep, waarin Nederland is ingedeeld, de volgende wedstrijden vastgesteld: Woensdag 22 februari: NederlandVer. Staten te Den Haag woensdag 29 februari Ver. Staten—Turkije, te Mtinchen zondag 11 maart TurkijeNederland te Ankara. Zoals bekend, zal het finale-toernooi in Portugal worden gespeeld. 'Als voorbereiding voor de wedstrijd tegen de ploeg van de Ver. Staten (bezet tingstroepen in Duitsland), is een oefen wedstrijd vastgesteld op woensdagavond 15 februari, tegen VUC, op het terrein van de Haagse club. Het voorlopig Nederlands militair elf tal is daartoe als volgt samengesteld: doel: Feyt (Willem II); achter: Van der Lee (Xerxes) en Steegh (VVV); midden: Kroiiermaat (Elinkwiik) "ei der Meer (ADO) en Van Escb (PSV); voor: Bosselaar (Feiienoord) Bisschop (Rapid J.C.) Reessink (WVC) Lacroix (GVAV) en Tanssen (SC Enschede). Reserves- van Vnnr+ (RCH) Brule (Sittardia), Blom (WW), Braam (RCH). De Bruin (Feijenoord) en Nederhand (HVC). Zo onttroonde Martha Wieringa, zelf reeds oud-kampioenemaar verleden jaar door -en m de eerste rijderij opgelopen blessure verhinderd om zich te verdedigen, de titelhoudster Tine de Vies in het Nederlands korte-baan- kampioenschap voor vrouwen te Nw. Amsterdam. Gisteren werden te Wateringen de schaatskampioenschappen van het West- land verreden. Dank zij zijn overwinning op de 500 en 1500 meter en zijn tweede plaats op de 3000 meter, wist Wim van der Voort beslag te leggen op de titel. Tweede werd de kampioen van het vorige jaar, Ton van der Knaap en op de derde plaats eindigde de winnaar van de 3000 meter Nic. Olsthoorn, die zijn kans op de titel verspeelde door een val in zijn rit op de 500 meter. De voorspellingen voor de Wereldkampioenschappen schaatsen op zaterdag en zondag komen allemaal op hetzelfde neer. Zware vorst van zeker 15 graden, misschien wel 20 graden onder nul, hard ijs en minstens 6 favorieten voor de titel (van de 44 uit 14 verschillende landen. Oostenrijk heeft zich op het laatste ogenblik teruggetrokken). Op de eerste plaats de wereldkampioen Sigge Ericsson zelf, die moeilijk den heeft gehad met de Zweedse leiders. De ploeg is op een wat wonderlijke wijze samengesteld. Bengt Malmsten is niet naar Oslo gekomen, evenmin als Sven Andersson; een paar volkomen onbekende rijders nemen hun plaats in. Verder zijn favoriet de beide Noren Knut Johannesen en Roald Aas, maar in elke krant kan men steeds weer de twijfel tegenkomen omtrent de capaci teiten van de Noorse rijders; zij beschikken nl. niet over sprintcapaciteiten en verliezen te veel op de 500 meter. Bij de Russen is Robert Merkulov fa- Oleg Gontsjarenko als tegenstander en voriet en natuurlijk ook Oleg Gontsja- Wim de Graaff heeft tegen Johnny Wer- renko, maar van Boris Shilkov weet men ket geloot in de 19e rit. weinig af en bij hem hangt altijd zoveel Johnny Cronshey en Kees Broekman af van de 10.000 meter. En tenslotte be- zijn om half 4 het eerste paar op de 5000 hoort Juhani Jaervinen tot ae kansheb- meter. In de negende rit starten Gonts- bers. dat kleine sterke en vinnige Finse jarenko en Sigge Ericsson, hetgeen zon- kereltje. dat zo snel in de internationale der twijfel een fraaie strijd zal geven, schaatsenrijderswereld naar voren is ge- In de 15e rit krijgt Wim de Graaff. door komen en een voortreffelijke all-round Klaas Schenk in groep twee ingedeeld, rijder is. de Zweed Sjoelin als tegenstander, en 'n Helmut Kuhnert geeft men weinig kans de 17e rit komt Gerard Maarse uit tegen hij hee.ft een te zwaar seizoen achter de de Koreaan Young Soon Kim. Vooral rug en de Oostduitser is p asl9 jaar. De over zijn loting op de 5.000 meter was Russische leiders experimenteren met de Broekman zeer tevreden; alle cracks, die nieuweling Kaidalov; men heeft vertrou- na hem komen zullen lagere temperatu- wen in deze jeugdige sterke knaap ren en slechter ijs ondervinden. Kees evenals Jaervinen een rijder, die goed is leek mentaal in top-conditie! op alle afstanden. Dat de Russen wat in hem zien blijkt wel uit het feit, dat men er zelfs een man als Sakunenko voor heeft thuisgelatenEn dan is er bij de favorieten nog een zekere Kees Broekman! Reeds weken geleden werd het laatste toegangskaartje voor het Bisletstadio verkocht. En de secretaris van de Noorsp schaatsenrijdersbond. Per Janssen zegt thans elke dag automatisch op elke te lefonische aanvraag: neen. neen en nog eens neen. Voor de kleine Hollandse ko lonie, die naar Oslo Is gekomen om de prestaties van Kees Broekman. Wim de Graaf en Gerard Maarse van dichtbij te volgen, is het dan ook uitermate moeilijk om aan kaarten te komen. Langs vele omwegen kon Kees Broekman nog beslag leggen op een toegangsbewijs voor zijn vrouw. En Henk Broekman de broer van Kees. die al enige tijd te Hamar op de boerderij Fjetre van Sinnerud werkt, was vrijdagavond de wanhoop nabij, want nog steeds had hij geen kaart voor zater dag en zondag kunnen bemachtigen. En hij is niet de enige teleurgestelde. wfe Wf. «,1 In het prachtige raadhuis van Oslo vond de loting plaats Op de 500 meter, little MO' die om half drie begint, start Gerard Maarse in de tweede rit tegen Grishin; hij had het slechter kunnen treffen! Kees Broekman heeft in de tiende ser.e Zondag 19 februari a.s. zal op de Gent se wielerbaan een koppelwedstrijd wor den gereden voor ploegen die uit drie renners bestaan Een van de eerste ploe gen, waarvan de samenstelling Is aan gekondigd is een Nederlandse, gevormd door Schulte, Peters en... Piet van Kempen! Na mej. Hart zal nu ook mevr. Brin- ker Connolly, „Little Mo", het amateur schap vaarwel zeggen en overgaan toi het profschap in de vorm van coach en instructrice. Terugkeer tot het grote wed- strijdpeil blijkt na het ongeluk dat haar overkwam doordat haar paard werd aangereden (waar voor zij een scha devergoeding kreeg van 95.000 dollar of wel ongeveer 375-000) uitgesloten. Dit heeft, naar uit Amerika gemeld wordt, tot de over gang naar het prof schap geleid. Maureen komt in dienst van een grote Amerikaanse sport- firma en zal rond reizen maken om tennis te propageren door demonstratus en lessen op scholen enz. Zij is dus verre gebleven van het record van Helen Wills,, die acht maal Wimbledon won. want won dit slechts driemaal (achtereen), doch ggen enkel speelster heeft dit op zo jonge leeftijd gepresteerd. En zij heeft een an der glorieus record, nl. het winnen van dé vier grote kampioenschappen (Wimble don. Forest Hills, Parijs en Australië) in één jaar. Amerprijs, 1980 meter, 10 inschrijvingen:. Trudel Hollandia, Tiratomba en Red Star. Bergse Maasprijs. 1960 m., 13 inschrij vingen; Sonja Norton, Rijder W. Leeuwen kamp en Tourterëlle. Zuid-Willemsvaartprijs. 2340 meter, 10 inschrijvingen: Qualiteit S, Röi de Cinq Mille en Q. Deter van Zora. Dommelprijs 2340 m. 11 inschrijvingen: Queen Bonnie, Sita, Queeny Bertha. Wilhelminakanaalprijs (leerlingen) 234Ó m., 10 inschrijvingen: Rita du Maire, Olga Axworthy, O. Mc Gregor. A-prijs 2840 m„ 10 inschrijvingen: Quick Fire, Paul B, Queen G. Dintelprijs 1960 m., 10 inschrijvingen: Qui Hollandia G, Fau Fau, Olga Pluto. tatie, dié met allerlei, soms geoorloofde maar ook wel eens ongeoorloofde midde len (medische onderzoekingen van li chaamsbouw, organenwerking, bloedsom loop, spierreactie, opvoering van de per fecte van outillage en materiaal, strenge voorschriften op het gebied van onthou ding inzake eten, roken, drinken enz., mi nutieuze analyses van de beste voedings stoffen en -methoden, scherpe psychologi sche studies op het punt van mental-trai ning en tenslotte het toenemende kwaad van de doping) tegenwoordig meer en meer wetenschappelijk wordt opgebouwd en uitgebalanceerd. Het is het professio nalisme, dat de kwalijke verschijnselen als b.v. de doping in de hand werkt. Daar door en door de materialistische sfeer is het, dat men zich in amateur-kringen liefst zo ver mogelijk van 't professionalistische milieu afzondert. Maar anderzijds is het ook het professionalisme dat stimulerend werkt op de prestatie. En wat dat pres tatie-element betreft, mag het amateuris me zich niet blind houden voor wat in de prof-sfeer wordt gedaan. De amateur sluit zich veelal op in zijn zelfgenoegzaamheid van „Wij sporten alleen maar voor ons zuivere en door niets bezoedelde plezier" Maar. is dat ivoren torentje niet eigen lijk een vluchthoek? Is, zo vroeg Jan Cottaar zich in zijn zeer boeiende lezing af, is ons amateuris me wel goed? Is het niet te slap? Moeten wij het niet eens stevig onder de lamp „Amateurisme is geen slabakkerij, en de zelfgenoegzaamheid is het grootste kwaad in vele amateur-kringen, het kwaad dat de kracht van het amateu risme in de strijd tegen het professio nalisme ondermijnt". Zo, ongeveer, zei het gisteravond in de zaal van ,,'t Cen trum" aan de Van Vollcnhovestraat, in een bijeenkomst die door de Ned. Kath. Sportbond district Rotterdam afd. Voet bal was belegd, de katholieke sport journalist Jan Cottaar, die als zodanig een lezing hield over de verhouding professionalismeamateurisme in de voetbalsport. Toen op 3 juli 1954 de KNVB capitu leerde en deze voorheen amateuristische sportbond het professionalisme ging in voeren, brak er eigenlijk een periode aan van nieuwe strijd tussen betaalde en niet- betaalde sport. Die capitulatie was in fei te de straf voor het feit, dat het Neder landse voetbal ooit was begonnen met het bouwen van tribunes en het inrichten van kassa's, want daar lag de oorsprong van de ontwikkeling, waarin thans de aanvan kelijke factor 2 (het publiek) belangrijker is geworden dan de sportman zelf die nu niet langer factor 1 is. Zelfs is die pu- bliek-factor zo dominerend geworden, dat het prestige van volken, staten en ideo logieën ermee is verweven (en aan tref fende voorbeelden daarvan ontbrak het niet). Die prestige kwestie in het inter nationale sport-vertoon steunt op de pres-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 11