Ernst Jan Beeuwkes bewandelt WEG Politieke toestand is verward Reclame in Parijs Nieuwe collectie dameshoeden Natuurlijke en vlugge modellen EURATOM en militair atoomgebruik Premier keert pas morgen Ontstemming bij republikeinse front terug Laatste berichten Vandaag formele slotzitting Betaald voetbal afgelast Besprekingen in Brussel Paul de Groot mocht niet binnen Jacques Heim: Enschede eerde dr. Van Heek Overstromingen in Australië Vlammen op liet ijs Dr. P. Kasteel ambassadeur in Ierland Medische missiezusters bestaan twintig jaar Vergoedingen bijzonder kleuteronderwij s Maakt voor Uw zaak Katwijkse logger door Engelse treiter geramd 2ATERDAG 11 FEBRUARI 1956 PAGINA 13 ATOOMENERGIE IN EUROPA MGR. MIHALOVICA ERNSTIG ZIEK Congregatie telt reeds 24 zuster-artsen NED. HANDEL MIJ. Uit agioreserve 5 pet. in aandelen BRAND IN BOERDERIJ TE NIJBEETS jor- ten, /or- ge- iige hie- off) rui- aan- ring pel, aga- en arpe ïtie. tel. 2e r- 2.75. :ond jsle- ren, )ik's 39, ;bo- Ge- rijk, lar- 901, Ors- ater ssor (tot vol- :ure e to iter- bo. a Rot- ster- W. t® naar fork New dam Am- n te dam acht New dam ïney Port Dia- :ria- n te Gra- Ka- i". ,Ost- ith. ndu- San al n met pton ilden OS). 3.79 ).17) 1.59 1.89 Keu- 25), 8.05 Jefde 2.60 Visé 1.47), eden geen (Van onze Haagse redactie) In het komende seizoen zullen de dames een hoofdtooi dragen, waarin men het ge-eikte begrip hoed weer zal 'kunnen ontdekken. De bollen en randen keren weer te rug. Het hyperkleine niemendalletje heeft afgedaan. De nieuwe mode wordt weliswaar niet gekenmerkt door hoeden van uitzonderlijk groot formaat maar wel door „zwaardere" bollen. Dit vertelt ons de jonge veelbeloven de Haagse mode-ontwerper Ernst Jan Beeuwkes, die zo juist is teruggekëerd uit Parijs, waar hij zich op de hoogte heeft gesteld van de nieuwe richting, waarin de grote modekoningen hun creatief vermogen trachten uit te leven. Ernst Jan Beeuwkes heeft, de weg bewandelend welke „Parijs" heeft uitgestippeld, een nieuwe collectie van 50 dameshoedjes ontworpen. Op 1 maart zal hij haar tonen aan klanten en pers op de eerste show, die hij or ganiseert sinds hij zich drie jaar geleden vestigde. Natuurlijk wil hij nog niet alle geheimen verklappen van de nieuwe hoedenmode. Laize en met name de nieu we stro-stof angora-laize zal echter een grote rol spelen. Dè hoed van het seizoen zal zijn de tamboerijnhoed, die wanneer men haar in de hand houdt inderdaad precies op dit ritmisch instrument lijkt. Op de foto's ziet men de ster-mannequin van huize Fath, Patricia, die twee schep pingen van Beeuwkes op gracieuze wijze presenteert. Het zijn de tamboerijnhoed, vervaardigd uit naturel stro met een rand van zwarte laize en een „avond"-kapje van zwart fluweel, opzij afgezet met antraciei-kralen. (Van onze Brusselse correspondent) Zoals bekend hebben in de loop van deze week Europese kernenergie-experts te Brussel vergaderd en daar tal van pro blemen in verband met de Euratom be sproken, welke ook ter sprake zullen komen op de dit weekeind? te houden conferentie der K.S.G.-ministers. Nader wordt vernomen, dat dp experts zich de vraag hebben gesteld of de „Euratom-' zich uitsluitend met het vre delievend gebruik van de kernenergie bezig zal moeten houden. Momenteel zijn de grootste inspannin gen op dit gebied op militaire doelein den gericht. Juist voor defensie doeleinden worden de meeste kredieten ter beschikking van de research gesteld en het heeft er alle schijn van. dat dit nog lang het geval zal zijn. Europese fabrieken zouden zich bijge volg voortdurend tot de V.S. moeten wenden om op de hoogte te blijven van de vooruitgang der kernwetenschap en de resultaten der meest recente onderzoe kingen. Maar voer het geval Europa zelf ook kernwapens zou gaan vervaardigen, zou den, zo zegt men in de betrokken krin- ger maatregelen getroffen moeten wor den, dat geen enkele Europese natie dit e'leen kan doen, gezien de bedreiging die hierin ligt voor de andere landen. Men zou dus altijd „in pool" moeten fa briceren. Anderzijds werd geconstateerd, dat Seen enkel Europees land over voldoende atoomgeleerden en technici beschikt om een kernenergie-nijverheid in het leven te roepen zoals die, waartoe bv. de Angel saksische landen wel in staat zijn. De fecrutering en opleiding van atoomspe- e'alistcn vormen een ernstig probleem! Een andere kwestie is de vraag of in dien .Euratom" eigenaresse is van alle sPlijtbare materie, zü ook eigenaresse zou moeten zijn van de voor het beschikbaar krijgen van kernenergie benodigde fa brieken. Dan is er nog de factor van de bijdra gen van elk land afzonderlijk. De Fran sen komen in dit opzicht voor de dag met de in hun fabriek van Marcoule (nabij de ïthóne) opgedane ervaringen. De Duit sers laten hun grondige kennis der zeld zame metalen e.d. gelden. Belgj'e beeft een zeer grote troef in handen met Congo, waar uranium wordt gevonden Van Nederlandse zijde, zo zegt men wordt aandacht gevraagd voor het meae .door Nederlanders ontwikkelde procédé waarbij met atoomstof kan worden ge werkt in plaats van met metaalstaven. Hetzelfde betreft de Noren, die op dit semed met de Nederlanders samenwer ken En men stelt in verband hiermee (Van onze correspondent) paul de Groot, lid van de Tweede Ka- 'ker en leider van de communistische partij in Nederland, is donderdag door de Duitse grenspolitie de toegang tot West- rfhtsland geweigerd. Met een communis- e®cbe collega was hij met de Scandinavie- na»res op weg naar Moskou, maar bij de dnr,Setlcontrole, in Bentheim werd hem lanJ de beambten verteld, dat hij het rnpt 1iet binnen mocht. Hij is daarop nioï' z^n metgezel, voor wie het verbod ,'t gold, per taxi naar ons land terug- landen de vraag of eventueel andere zich op de een of andere wijze bij deze Noors-Nederlandse samenwerking zouden kunnen aansluiten. Over de „Euratom" zelf merkt men in sommige Belgische kringen nog op, dat aar een beperkte groep verantwoorde lijke personen werkend onder een af doende toezicht, het werkelijke indus triële en praktische beheer zou moeten worden toevertrouwd. Als men van Euratom een „zware machine" maakt, zal zij niet aan de gestelde voorwaarden kunnen voldoen. 4 De Tweede-Kamerleden Bruins' Slo* Burger, Hazenbosch en Romme hebben aan de Kamer doen toekomen de tekst en de Nederlandse vertaling van de „De claration Commune" met bijbehorende „resolution", waartoe het comité van actie voor de Verenigde Staten van Euro pa" (het zg. „actie comité van Monnet") met betrekking tot de bevordering van een supra-nationale regeling voor de zaak der atoomenergie in Europa op 18 januari met eenstemmigheid heeft be sloten. Genoemde Kamerleden behoren tot de leden van dit .comité. «SA Erepenning van de stad voor een groot Enschedeër (Van onze correspondent) Burgemeester M. van Veen heeft vrij dagmiddag in het Enschedese raadhuis de gouden erepenning van de stad uitge reikt aan dr. J. H. van Heek te 's-Heeren- berg. Dit bij gelegenheid van diens af treden als directeur van het rijksmuseum Twenthe, welke functie hij sinds de op richting van dit museum in 1930 tot 1 janiuari j.l. vervulde. Verscheidene auto riteiten onder wie de commissaris der Koningin in Overijssel, ir J. B. G. M. rid der de van der Schueren waren hierbij aanwezig. De burgemeester schetste in zijn toe spraak de grote verdiensten van de 82- jarige voor de gemeente Enschede. Ensche de, zo zeide hij, is een fabrieksstad. Dat het dat is, is voor een groot deel het werk van dr van: Heek en zijn familieleden. Maar naast en tussen de fabrieken vindt men oök vele fraaie parken, waarvan er verscheidene door de Van Heeks werden geschonken. Mede door de invloed van dr van Heek werd na de oorlog in de Enschedese stadstoren opnieuw een klok kenspel aangebracht. Zijn belangrijkste schepping is echter 't Rijksmuseum Twen- the waarvan bij laatste wilsbeschikking de grondslagen werden gelegd door zijn broer Bernhard van Heek. Een ontzag lijke hoeveelheid arbeid was er nodig óm de schepping van dit museum te realise ren. Dit rijksmuseum geeft aan onze stad een zekere allure, aldus spreker. Vele onderscheidngen zijn u ten deel ge vallen. Gij zijt bij vroegere gelegenhe den terecht een groot Nederlander ge noemd. In uw geboorteplaats Enschede hebt u echter hoofdzakelijk geleefd en gewerkt. Daarom mogen wij u ook een groot Enschedeër noemen". (Van onze correspondent) Naar wij vernemen is mgr. dr. Johan Mihalovics, de Hongaarse prelaat die in de laatste jaren verbonden was aan de universiteit van Milwaukee, getroffen door een ernstige attaque en in hét zieken huis opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Mgr. dr. Mihalovics was van de eerste wereldoorlog af tot 1948, toen hij gedwon gen werd voor het r0<je regime te vluch ten, de grote leider van de Caritas in Hongarije, Honderden kindertreinen naar Nederland, België en Denemarken wer den door hem georganiseerd. Hij had ook de gehele organisatie van het Eucharis tische Congres in 1938. Mgr. Mihalovics was een der naaste medewerkers van kradinaal Mindzenty. Een pothoedje, plastron en manchetten van witte shantung met, blauwe noppen. Modellen van Jacques Heim. Dit is Robert Lacostegefotografeerd in zijn werkkamer op het ministerie van economische zaken in Parijshort nadat bekènd geworden was, dat hij door premier Guy Mollet was benoemd tot minister-resident in Algiers, als op volger van de Franse generaal George Catroux, die op verzoek van de pre mier zijn ontslag nam nog voor dat hij in Algiers was geweest. Jacques Heim behoort tot de couturiers die begrijpen dat we in de 20ste eeuw leven. Hij komt dit seizoen met een uitstekende collec tie: elegant en draag baar, twee dingen die lang niet altijd samen gaan. Zoals alle ande ren heeft hij een naam gekozen voor de lijn waarin hij werkt en spreekt van de „vleu- gellijn". Van voren zijn de toiletten prinsessen- japonnen en van achte ren is, geraffineerd uit gebalanceerd, een pand aangebracht, dat echter één met de japon is. Dit model staat buitenge woon vlug. De buste behoudt al zijn natuur lijkheid. Hier vraagt men zich niet angstig af waar die gebleven is. Iii een week van collecties zien is dat niet dikwijls voorgevallen! Blouses vinden we hier haast niet. Heim geeft de voorkeur aan de japon met bijpassend jasje of bolero, soms met beide tegelijk. Zo'n jasje sluit nooit om het middel, steunt alleen op de heupen en is-wel 1°. k°rt als het maar zijn kan. De kragen staan wat van de hals ai en van de mouwen valt absoluut niets te vertellen. Marineblauw, beige, donker grijs en een wat lichter dat „spoorlijnen grijs" wordt genoemd. Soms wordt de hogere taille aangeduid door een smal lint in afste kende kleur, wat niet wegneemt dat de taille van de japon zelf altijd op zijn plaats zit. Daar door blijft de Josephine de Beauharnaislijn ons bespaard en is zij alleen maar aangeduid. De mantels zijn min der recht. Ze vallen wat wijd uit, het ziet er naar uit dat de rechte jas op zijn laatste benen loopt. De bolero's ontbreken natuurlijk niet. Ze zijn hier eerder lang dan kort en staan goed op de fijngeplooide rokken. Voor dit alles neemt Heim zijden tweed en wollen tweed, fil a fil, wollen organza en shan tungs met een satijnen achterkant. Veel effen stoffen of met heel kleine patroontjes of mozaïekfiguurtjes. Ook hier evenals in de hele Parijse couture bijna geen katoen. Ont brak dit verleden jaar nergens en was overal een groot gedeelte van de collecties ervan ge maakt, dit keer Zien we het maar heel zelden. De echte zijde daarente gen heeft bij de cou turiers een succes zoals we in geen jaren heb ben gezien. Als zomerbont lan ceert dit huis een enorme lange en brede donkerblauwe astrakan écharpe. Echarpes van dergelijk formaat heeft hij ook in zwarte nertz of in luipaard. Verder veel bolero-écharpes en cravates van pékar. Om zijn bont is Heim altijd bekend geweest. Zijn vader was reeds meer dan vijfentwintig jaar geleden een bontwerker van naam. Als altijd eindigt de collectie met een bruidsjapon. De sluier hiervan kwam uit een chignon van witte rozen die boven op het hoofd waren gespeld. In de nauwelijks merkbaar rose getinte sluier gin gen de lange stelen van de rozen schuil. Ze reikten wel tot aan de taille. De tule viel er over heen en het groen was hier en daar even zichtbaar. De sluier viel tot op de grond, aan de korte-sluiermode schijnt een einde te ko men. Maar nu zien we hier en daar bruidsja ponnen die van voren een heel eind van de grond afstaan. Jacques Heim doet daar geluk kig niet aan mee! DINY K.-W. Ernstige overstromingen in Nieuw-Zuid- Walcs hebben aan zes mensen het leven gekost. Meer dan tienduizend mensen zijn dakloos geworden. Er is voor miljoenen guldens schade aangericht en veel vee verloren gegaan. De overstromingen zijn veroorzaakt door ongekend zware regenval. In Sydney is in twee dagen tijds ruim 30 cm regen gevallen. In laaggelegen voorsteden van gevallen. In laaggelegen voorsteden van Sydney moesten ongeveer tweehon derd gezinnen door boten en amfibievoer tuigen van het leger uit hun overstroom de huizen gered worden. Ten zuiden van Sydney is een spoorlijn over een afstand van verscheidene kilo meters weggespoeld. Vele wegen zijn ver sperd door omgevallen telefoonpalen. Te Campbelltown is een goederentrein door het water meegesleurd. De machinist en de stoker konden zich bijtijds in veiligheid brengen. (Van onze Amsterdamse redactie) Door een lek in de olieleiding van de Heinekensbrouwerij is een hoeveelheid stookolie terecht gekomen op het ijs van de Singelgracht bij de Stadhouderskade te Amsterdam. De brouwerij had een grote hoeveelheid afval van stookolie gestort en de schooljeugd, die ijsvrij had, zag er wel wat in om met het brandbare materiaal een „lekker fikkie" te stoken. De jongens zullen ongetwijfeld van de ge volgen van hun baldigheid zijn geschrok ken, want onmiddellijk laaiden de vlam men metershoog van het ijs op. Er ontstonden geweldige zware en pik zwarte rookmassa's, die over het zuide lijke stadsgedeelte wegtrokken en beroe ring bracht onder de bewoners, die ver onderstelden dat er een hele stadswijk in de brand stond. De brandweer en de courantenbureaus kregen tientallen tele foontjes van verontruste mensen. Groot gevaar was er niet, ook niet voor de woonschepen, want de wind dreef de vlammen juist in tegenovergestelde rich ting. Toch heeft het de brandweer meer dan een kwartier gekost om het vuur meester te worden. Naar wij uit betrouwbare bron verne men, is dr. Piet Kasteel benoemd tot am bassadeur in Ierland. Medio februari ver trekt hij uit Chili. Het afscheid van dr. P. Kasteel van Santiago gaat met groot eer betoon aan deze Nederlandse diplomaat gepaard. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Terwijl het politieke klimaat in Algerije nog altijd niet is verbeterd wordt de politieke toestand te Parijs, op zijn zachtst uitgedrukt, meer ver ward. De betoging der oud-strijderï. die voor vanavond 5 uur bij het graf van de onbekende soldaat op de Etoile was uitgeschreven, is ver boden. De socialisten en de jacobijnse afdeling der radicalen hadden name lijk onmiddellijk na bet bekend wor den van bet besluit der oud-strijders een oproep gedaan om op betzelfde uur en op dezelfde plaats een tegen betoging te houden tegen het „fascisme". Zij nemen de methode der communisten over om iedereen waarin zij een tegenstander zieu, voor „fascist" uit te maken. Het is niet zeker dat het republikeinse front veel verwachtingen van die beto ging heeft gehad, behalve dan deze, dat zij door haar uit te schrijven, bij de be staande vrees voor ernstige botsingen „binnenlandse zaken" en préfectuur zou den kunnen dwingen betogingen te ver bieden. Dit verbod is tot opluchting van het vreedzame deel van Parijs gekomen. Ook de betoging, die de communisten voor zondagmiddag hadden georganiseerd op de Place de la Républiquc, waartoe ook de mohammedaanse arbeiders Uit de Pa rijse fabrieken waren uitgenodigd, valt onder dit verbod Wèl zijn vergaderingen •in zalen toegelaten. Maar terwijl te Parijs de betogingen ver boden werden, hadden te Algiers en te Bone wanordelijkheden plaats, die geluk kig niet al te kwaad zijn afgelopen, als men tenminste de officiële berichtgeving mag geloven, die kennelijk tot een gema tigd weergeven der feiten is aangezet. Het comité van „Salut Public" had voor gis teren een twee-urige algemene staking van winkels en bedrijven uitgeschreven, gedurende welke de gezamenlijke maires een krans zouden gaan leggen op het mo nument voor de gevallenen te Algiers en in hét zomerpaleis het ultimatum van de Europese bevolking aan de heer Guy Mollet zouden overhandigen. Op dat uur echter werd de heer Lacoste, die even te-voren uit Parijs was aangeko men. op het zomerpaleis door de heer Guy Mollet zonder enig ceremonieel als resi dent-minister geïnstalleerd. Eerst tegen de avond werden korte verklaringen af gegeven door de heer Lacoste en door de premier, gepubliceerd. De premier was toen al op een geheim gehouden uur uit Algiers vertrokken naar de streek van Co-nstantine voor een bezoek aan de troe pen. Beeogingen in AlgierK Voor de burgemeesters had de heer Mollet bij dit alles geen tijd. Onder een stromende regen verzamelden deze zich toen maar tot groepen en, ondanks het verbod van samenscholingen, sloten oud strijders en andere zich bij hen aan. Men ging in rijen van drie naar het monument van de gevallenen, dat. reeds was afge sloten door de gendarmes. De betogers verbraken met geweld de afsluitingen ér. het gelukte een aantal burgemeester zich bij wijze van erewacht, rond het monu ment te scharen Daar hield een-van hen een rede, waarvan de woorden verloren gingen door het geloei der betogers die nog met de gendarmen vochten. Intussen vergaderde te Parijs de Kamer Op 11 februari, het feest van O.L. Vrouw van Lourdes, troosteres der zie ken, was het twintig jaar geleden, dat onder persoonlijk toezicht van Paus Pius XI een instructie tot stand kwam, waarin de H. Stoel vroeg om religieuze zusters, die de gezondheidszorg in de mis sielanden ter harte zouden nemen, ook als arts en verloskundige. „In geen men senleeftijd had ik het verwacht" schreef mgr. Zanin, toenmalig apostolische dele- gaat in China, wie de medische nood binnen zijn gebied meer dan alles ter harte ging en die ook in geprononceerde termen zijn gedachten hierover publiek had gemaakt. Wat de Paus wilde, was vakwerk van de kant van de medische missiezuster. Dat hield in uitbreiding van de facultei ten der zusters. Immers sinds de twaalfde eeuw mocht geen clericus of religieus be houdens in geval van nood de genees kunde uitoefenen. Chirurgie was hun wet telijk ontzegd. Daar stond tegenover de schare, die in Christus' afgezanten niet alleen de medelijdende maar ook de ge nezende Heiland verwachtten. Gezien het zeer dringende van deze zaak trof Rome maatregelen, die in geen mensenleeftijd verwacht werden. Thans, twintig jaar later, is de medicijnen stu derende zuster niets bijzonders meer. Minstens drie in Nederland gevestigde congregaties tellen medische studenten onder haar zusters en toch is er nog steeds een schreeuwend tekort. Het is waar, de opleidingstijd is lang en roeping laat zich niet dwingen. Van de Medische Missiezusters (gesticht in 1925, maar pas sinds 1936 congregatie in strikte zin) zijn er sinds laatstgenoemd jaar 24 afgestu deerd als arts. Daaronder waren 8 Ne derlandse en 11 Amerikaanse, terwijl 15 zusters, onder wie 1 Nederlandse en 8 Amerikaanse, nog in de medicijnen stu deren. Uitvoeringsbesluit verschenen In het vrijdag verschenen Staatsblad 49 is gepubliceerd een K.B. van 4 febr. 1956, houdende voorschriften voor de be sturen van de bijzondere kleuterscholen inzake de realisering van de aanspraak op de rijksvergoeding voor de salarissen van de ingevolge de bepalingen der Kleu teronderwijswet verplichte leidsters en van de aanspraak op de gemeentelijke vergoeding van de boventallige leidsters, voor zover deze bestaat. Bovendien regelt genoemd K.B. de wijze, waarop de vergoedingen van de exploitatiekosten, die de gemeentebestu ren krachtens genoemde wet gehouden zijn aan het bijzonder kleuteronderwijs te betalen kunnen worden verkregen. Het besluit werkt terug tot 1 januari 1950. om opnieuw een poujadist uit te werpen en in diens plaats een socialist verkozen te verklaren. Het betrof het geval van Charente-maritime. De poujadisten heb ben de zaak deze keer op zijn beloop gela ten. Hun belangen werden verdedigd door de thans in de Kamer teruggekeerde uiterst rechtse eenling, Tixier-Vignan- co'urt, die reeds vóór de oorlog als een van de bekwaamste debaters in de Kamer werd beschouwd, doch die een tiental ja ren onverkiesbaar was wegens zijn mede werking aan „Vichy". Hij sprak twee volle uren én was dermate vinnig, dat so cialisten en communisten buiten zich zelf van woed.e raakten. De socialistische Ka mervoorzitter, Le Troquer, leidde de ver gadering bewonderenswaardig onpartij dig en dwong zelfs een partijgenoot een beledigende uitlating ten opzichte van Tixier in te trekken. Opgewondenheid p Vooral in de wandelgangen was de op gewondenheid groot, al ging het hier meer om „Algerije". Zowel socialisten als Men- desisten waren onstemd over Mollets verklaringen in Algiers, die steeds meer zouden afwijken van zijn eerste rege ringsverklaring. Een en ander heeft bij de volksfronters veel kwaad bloed gezet. Trouwens feitelijk heeft de heer Mollet iedereen ontstemd. De heer Guy Mollet Keert, niet onmid dellijk terug naar Parijs. Het heet, dat hij eerst morgen zal aankomen en dat de ministerraad maandag pas zal plaats vinden. Het Kamerdebat komt dan dins dag of woensdag. Dan zal het er hard aan toe gaan, want de premier laat in Noord-Afrika een toestand achter, er ger, dan die welke, hij er bij aankomst vond. Het moet voor hem wel een te leurstelling zijn. Bij het gevaar der op standelingen is nu het gevaar gekomen van de oververhitte geest der Europese bevolking, die geleid wordt door het „Comité du Salut Public", dat niet het geringste politiek besef toont te hebben (het eist b.v. een vlootdemonstratie voor Alexandrië!) en dat uit mannen bestaat die de controle over hun troepen hebben verloren. De blanke bevolking heeft een gevaarlijke menner in de Parijse advocaat mr. Biaggi, een Corsicaan en napoléonist, die op verbluffende wijze de kunst verstaat een menigte op te zwepen. De Nederlands-Indonesische conferentie Een half uur nadat de Neder landse en Indonesische ministers ter Nederlands-Indonesische con ferentie in Genève vanochtend bij een waren gekomen, werd bekend, dat vanmiddag om 16.00 uur de formele slotzitting zou worden ge houden. Op dat ogenblik duurde het ministeriële overleg nog voort. Het was niet bekend of een oplossing was gevonden voor de arbitrageregeling. Evenmin was het mogelijk, bevestiging te krijgen van de indruk, dat het gesprek tot dusver geen perspectieven had ge opend voor het samenbrengen van de be kende standpunten. Van de zijde van de KNVB deelde men ons mee, dat ook de wedstrijden van het Betaald voetbal, die waren vastgesteld voor zondag 12 februari, in verband met de gesteldheid van de ter reinen zijn afgelast. De programma's van 12 februari worden nu verschoven naar zondag 26 februari. Op zondag 19 februari worden de wedstrijden gespeeld die oorspronkelijk waren vastgesteld voor zondag 5 febr. TREIN GREEP VRACHTAUTO Twee zwaar gewonden (Van onze correspondent) Op een onbewaakte overweg te Eenum is gistermorgen een vrachtauto, bestuurd door de heer G. J. Dijkhuizen en eigen dom van de firma Moorlach uit Uithui- zermeeden, door de trein gegrepen, die om 10.08 uur uit Loppersum was vertrok ken in de richting Appingedam. De auto, die was geladen met brandstoffen en vee voeder, werd door de trein meegesleurd en totaal vernield in de spoorsloot geslin gerd. De beide inzittenden werden vrij ernstig gewond. Het waren de chauffeur en de naast hem zittende W. Bronsema uit Uithuizen. Ze zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Groningen. De trein had drie kwartier vertraging. Aan een eerlang te houden buitenge wone vergadering van aandeelhouders der Ned. Handel Mij. zal een voordracht wor den aangeboden voor de vervulling van de door het aftreden van mr. H. Alberda als directeur ontstane vacature in de directie. Als no. 1 is op de voordracht geplaatst mr. A. J. Steendijk, thans plaats vervangend directeur der maatschappij. Aan deze vergadering zal tevens wor den voorgesteld uit de aanwezige agio- reserve een uitkering te doen van 5 pet in aandelen. Gistermiddag is op de noordelijke vis gronden ter hoogte van de Doggersbank op de Noordzee de Katwijkse logger KW 140 „Voorwaarts" door een Engelse trei- ler, afkomstig uit Grimsby, geramd. Het geramde schip is gedeeltelijk gezonken en ligt met zijn neus onder water. De bemanning van de „Voorwaarts", die aanvankelijk na de aanvaring aan boord van de Engelse treiler is genomen, is daarvan overgenomen door de ter hulp gekomen KW 16 „Willem Cornelis". Deze heeft op zijn beurt assistentie gevraagd van een andere logger, de KW 57 „Dina Marie". Beide schepen zullen trachten de „Voorwaarts" op sleeptouw te nemen en zo spoedig mogelijk een Nederlandse haven, waarschijnlijk IJmuiden, te berei ken. Om kwart over vijf gistermiddag werd door buren brand geconstateerd in de schuur van de boerderij, bewoond door de weduwe A. de Boer aan de Kanaalweg in het dorp Nijbeets, nabij Beetsterzwaag. De brandweer van Beetsterzwaag kwam ter plaatse toen al een groot deel van de schuur en de veestallen fel brandde; de motorspuit bleek te zijn bevroren. In on geveer tien minuten had men deze ont dooid en daarna kon het vuur met ze ven stralen worden aangetast. De veestapel van veertig dieren kon in zijn geheel worden gered, doch het boe- rengerief, de wagens en de hooivoorraad gingen nagenoeg geheel verloren. De brandweer wist te bereiken, dat het voor huis, het woongedeelte van de boerderij, waarvan hét dak aan de achterzijde reeds had vlam gevat, behouden bleef. Het huis raad kon worden gered. De eigenaar van de boerderij is tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand is vermoede lijk kortsluiting, die zou zijn ontstaan in de verwarmingsinstallatie van het varkens hok, dat in de schuur was ondergebracht.. Egyptische troepen hebben een grote oefening langs de Israëlische grens ge houden. Bij deze oefening, waarbij met scherp werd geschoten, maakten zij o.m. gebruik van materiaal van Rus sische makelij, dat de Egyptische re gering onlangs van Tsjechoslowakije ontving, zoals bijvoorbeeld het hier boven afgebeelde mortier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 13