Werknemers trekken zich terug uit loonoverleg SNEEUWFRONÏ komt langzaam naderbij Ijsgang op de rivieren TAL VAN VEREN GESTAAKT Verklaring van de werkgevers Voorstellen van de werkgevers achtten zij onaanvaardbaar De visie der werknemers LOEP TE VOET VAN DENEMARKEN NAAR ZWEDEN Koude-front drong ook tot Stichting van den Arbeid door Zaterdag 11 februari 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Inmenging van de regering afgewezen Ik zal er eerst eens een nachtje over slapen Brandstoffenbijslag verdubbeld öu&etnJHoStmf^t „Warmte-oase" aan Zuidpool: niets nieuws Analist WEERBERICHT VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE EODRASEN Minister Suurhoff: C> Extra toeslag voor oorlogs- en ivatersnoodslachtoffers en gerepatriëerden Te Utrecht Wegens ijsgang op de Maas zijn, zoals wij gisteren reeds konden melden in een deel van onze editie, alle stuwen in deze rivier, met uitzondering van die te Borgharen, gestreken. Het scheepvaartverkeer bij Maastricht lag gisteren al stil. Ook de ijs gang op de Waal was aanzienlijk: de rivier was voor een derde met betrekkelijk zwaar drijfijs bedekt. De scheepvaart stroomop waarts naar de Rijn was gistermiddag vrij wel geheel gestaakt; alleen schepen met zware motoren voeren nog de rivier op. Wel kwamen er gisteren nog veel schepen stroomafwaarts. Marken-Monnikendam Leden van de Zuidpool-expeditie hakken ijs, dat aan boord wordt gebracht voor water verbruik. Op de voorgrond de leider dr. Vivian Fuchs mm. De Russische ontdekking Nieuwe koudegolf eist vele slachtoffers Gezinsraad ingeschakeld GELIJK gemeld, hebben de mi nisters van Maatschappelijk Werk en Wederopbouw en Volks huisvesting aan de Gezinsraad verzocht, advies te geven omtrent maatregelen, welke bij de verde ling van de beschikbare woonge legenheid nodig zijn voor de jonge gezinnen. Zo dient volgens de be windslieden de vraag gesteld, of de thans gevolgde wijze en het huidige systeem van verdeling van woonruimte, voldoende zijn om de moeilijkheden voor woningzoeken den op te vangen. Dat de Gezinsraad deze vraag in negatieve zin zal beantwoorden, staat voor ons vast. Trouwens, de ministers schrijven bij voorbaat reeds, dat zij geneigd zijn, deze vraag ontkennend te beantwoor den. Het initiatief van de betrokken ministers verdient o.i. om min stens twee redenen te worden ge prezen. Op de eerste plaats na tuurlijk, daar zij niet bij de pak ken blijven neerzitten, doch maat regelen wensen te nemen om ver betering te brengen in het verde lingssysteem inzake woongelegen heid voor jonge gezinnen. En niet minder, daar zij hier de Gezinsraad inschakelen. De meest belanghebbenden worden aldus niet voorbijgegaan! Het is immers duidelijk, dat juist de gezinnen op de voornaamste plaats geïnteres seerd zijn bij de woningbouw en de toewijzing van de woongelegen heid. Men mag zich natuurlijk geen illusies maken, dat de Gezinsraad een oplossing zal weten te vinden a la het ei van Columbus, want het oplossen van het woonruimte tekort is nu eenmaal geen „zacht eitje"! Maar wel mag verwacht worden, dat uit dit overleg tussen geïnte resseerde partijen iets goeds zal voortkomen. En elke verbetering zal als xvélkome winst geaccep teerd worden. 't Is te hopen, dat de Gezinsraad een goed voorbeeld zal geven door niet te lang over het vraagstuk te praten, opdat de regering zo spoe dig mogelijk tot daden kan over gaan. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Heldere nacht met op de meeste plaatsen stren ge vorst, morgen overdag meer bewolking met voornamelijk in het noorden van het land plaatselijk enige sneeuw en tijdelijk afnemende vorst. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk noordoostelijk, later veranderlijk, zondag 12 februari: zon op 8.05, onder 17.49; maan op 7.49, onder 18.56. Maandag 13 februari: zon op 8.03, onder 17.50; maan op 8.08, onder 20.06. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT STICHTING VAN DEN ARBEID OP NON-ACTIEF De besturen van de drie vakcentralen het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V.. ga- ven ons voorts van hun kant hun visie °P het gebeurde en wel als volgt: ,.Tn de hedenmorgen gehouden ver gadering van het bestuur van de Stich- tu.g van den Arbeid hebben de verte- üenwoordigers der vakcentralen aan de vertegenwoordigers der centrale werk geversorganisaties de volgende voor dellen gedaan: 1. Een uitkering ineens ter hoogte van tenminste twee weken loon, ter compensatie van de in 1955 ontstane achterstand. 2. Indien over het eerste punt een bevredigend akkoord zou worden be reikt: een verhoging van de richtlijn voor de loonvorming in de bedrijfstak ben met 3 pet. en daarboven voldoende ruimte voor toepassing van verant woorde differentiatie. 3. Teneinde gevolgen voor het Prijspeil zoveel mogelijk te voorkomen zouden de vakcentralen de verwezen lijking van loonsverhogingen in de verschillende bedrijfstakken niet op één uniform tijdstip willen doen plaats hebben, maar deze over een bepaalde Periode willen spreiden. De werkgeversvertegenwoordigers daarentegen wensten niet verder te gaan dan: 1. Medewerking te verlenen aan het openen van de mogelijkheid tot het verstrekken van een uitkering in eens over 1955 van ten hoogste 2 pet. van het jaarloon, voor zover daarover overeenstemming tussen de betrokken partijen wordt bereikt, echter met uit zondering van die gevallen, waarin de werknemer reeds door middel van winstuitkeringen deel hebben gehad ln de toegenomen welvaart- t; 2'. Bet scheppen van een differen- aMe»iogelijkheid van 2 pet. boven de hidige richtlijnen, te realiseren na af- ®°P van de geldende collectieve ar beidsovereenkomsten, met dien ver stande, dat voor langlopende contrac ten en voor bindende loonregelingen bijzondere voorzieningen dienen te borden getroffen. Nadat de werkgevers deze voor de Werknemers onaanvaardbare voorstel- hadden medegedeeld, verklaarden zij, dat in verband met de grote afstand tussen de beide voorstellen de beide standpunten aan de regering dienen te worden voorgelegd. Reëel overleg met de werkgever^ was daar door onmogelijk. Dit gedrag der werkgevers is naar het oordeel van de vakcentralen niet slleeir een ontwijking van de verant woordelijkheid, maar bovendien een aantasting van het beginsel van het ge organiseerd overleg, zoals dat gedu rende meer dan 10 jaren in de Stich ting van den Arbeid is gevoerd. Gelet op dit gedrag hebben de vak- Centralen medegedeeld: 1. Zij beschouwen hun voorstellen a|s niet te zijn gedaan en behouden *ich alle vrijheid van handelen voor. zij achten, dat de Stichting van eh Arbeid door deze houding der tyerkgevers heeft opgehouden te func- Doneren. De vakcentralen hebben voorts beslo ten: 1. De regering met de stand van zaken °P de hoogte te stellen. De bevoegde organen der drie cen- tegen a.s. maandag bijeen te roe pen De niet lange besprekingen, welke gisteren, Vrijdag, tussen werkgevers en werknemers in de bijeenkomst van de Stichting van den Arbeid zijn gevoerd, hebben een dusdanige onenigheid inzake t Ioonvraagstuk geopen baard, dat de vertegenwoordigers van de arbeidsvakccntralcn hun voor stellen hebben teruggetrokken en liet overleg in de Stichting hebben gestaakt. Het initiatief om hel Ioonvraagstuk in volle omvang ter tafel te brengen ging tijdens de vergadering uit van de vertegenwoordiger? van de arbeidsvakcentralen. De werkgevers verklaarden zicli daarmee akkoord. Zij wilden het vraagstuk behandelen tegen de achtergrond var. bet nog niet gepubliceerde rapport van de Sociaal-Economische Raad. Toen evenwel de wederzijdse voorstellen zeer uiteen bleken te lopeu en de voorzitter voorstelde ze beide aan de regering voor te leggen, werd dit door de vertegenwoordigers van de arbeiders zeer boog' opgenomen, met het reeds genoemde resultaat. Hoe beide partijen het gebeurde bezien, moge blijken uit onderstaande communique's welke gisteravond werden uitgegeven. Voor een beschouwing onzerzijds verwijzen wij naar pagina 9 in dit nummer. j; jj In verband niet de breuk tussen werk gevers en werknemers in de Stichting van den Arbeid vernemen wij nog, dat de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, voor het begin van de ver gadering telefonisch contact had opgeno men met de voorzitter. Tijdens dit con tact had hij de voorzitter laten weten, dat hij het zeer op prijs zou stellen, indien de Stichting alvorens een standpunt te bepalen ten aanzien van het loonpeil in overleg zou treden met de regering ten einde met haar te bespreken op welke wijze eventuele voorstellen tot loonsver hoging zouden kunnen worden ingepast in de regeringspolitiek van prijsstabilisa- tie. In de vergadering kwamen de vakcen trales met hun gezamenlijke loonvoorstel- len ter tafel, nadat zij van de werkgevers van het conceptrapport betreffende de do verzekering hadden gekregen, dat de- spelregels voor de vrijere loonvorming -i ze bereid waren hun voorstellen te aan horen ondanks het feit, dat de Stichting officieel nog niet beschikte over het ruim terapport van de Sociaal-Economische Raad. Na enig beraad deden de werkgevers nun tegenvoorstel, waarbij zij er op we zen dat dit het uiterste inhield, waartoe zij op dit moment konden gaan. De voor zitter stelde daarna voor beide voorstel len met de regering te bespreken. De vertegenwoordigers der vakcentrales heb ben hierop gereageerd met terugneming van hun voorstellen en de verklaring, dat zij de vergadering wensten te verlaten. Minister Suurhoff toonde zich zeer ver baasd, toen hij van de breuk in de Stich ting op dé hoogte werd gesteld. Zijn eer ste commentaar op de vraag, wat hij thans denkt te doen, zou geweest zijn: ,.Ik zal er eerst eens een nachtje over slapen". De plotselinge afloop der vergadering heeft tot gevolg gehad, dat men niet meer is toegekomen aan de behandeling Van do zijd| der in de Stichting van den Arbeid samenwerkende gezamenlijke centrale werkgeversorganisaties wordt meegedeeld: „In de hedenochtend gehouden verga dering van het bestuur van de Stichting van den Arbeid heeft een bespreking plaats gevonden over dc gevolgen, welke voor de loonpolitiek dienen te worden verbonden aan het onderzoek van de So ciaal-Economische Raad naar de econo mische situatie van ons land. Zowel van dc zijde der drie werkne- mersvakcentralen als van die der geza menlijke centrale werkgeversorganisaties werden de met betrekking tot deze loon politieke gevolgen ingenomen standpun ten meegedeeld. Naast overeenstemming hierin bestaande, dat in beide voorstellen ge sproken werd over de mogelijkheid van een eenmalige uitkering in 1956 en van het overgaan tot een meer gedif ferentieerde loonpolitiek bleek een belangrijk verschil ten aanzien van de hierbij in acht te nemen grenzen. Deze begrenzing vond in het werkgevers- voorstel haar grondslag enerzijds in de onlangs in de S.E.R. gevoerde beraad slagingen, anderzijds in de door de werkgeversorganisaties nagestreefde stabilisatie van het prijsniveau. Op grond hiervan werd o.m. reke ning gehouden met het feit, dat waar schijnlijk op ruime schaal in 1956 ge bruik zal worden gemaakt van dc mo gelijkheid om de bijkomende arbeids voorwaarden te verbeteren tot een hoogte van 3. pet. van de bestaande lonen. Ook werd door de werkgevers in aanmerking genomen de loonsver hoging, die waarschijnlijk begin 1957 noodzakelijk zal zijn in verband met de invoering van de wettelijke ouder- domsverzekering en een verdere aan passing van het huurpeil. Het voorstel van werkgeverszijde om de belde standpunten op zo kort moge lijke termijn met de regering te bespre ken werd door de werknemersvertegen woordigers onaanvaardbaar geacht. De werkgeversorganisaties hebben hierop de regering cp de hoogte gebracht van de ontstane situatie." De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat hij goedkeurt, dat de brandstoffen- bijslag voor de sociale voorziening over de week van tot en met 11 februari 1956 wordt verdubbeld. Dit betekent, dat deze brandstoffenbijslag voor de kostwinners en allcemvonenden wordt verhoogd van .f4.10 tot f8.20 en voor kostgangers van 2.05 tot 4.10. Het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft aan de gemeentebesturen bericht gezonden, dat voor deze week eer. extra brandstoffentoeslag mag worden verstrekt aan oorlogsslachtoffers, gere- patrieerden uit Indonesië en slachtoffers van de watersnoodramp 1953. Te Utrecht heeft de gemeentelijke in stelling voor maatschappelijke zorg be sloten als tegemoetkoming in de bijzon dere lasten, die de vorstperioden met zich meebrengen, een extra winteruit- kering te verstrekken. Deze eenmalige extra uitkering bedraagt: 10.50 voor ge zinnen van twee of meer personen, ƒ5.50 voor alleenstaanden en kamerbewoners. 2.75 voor kostgangers. De uitbetaling zal gebeuren in de week van 13 tot 18 februari. Een zeer ongebruikelijk, beeld van de Zwitserse garde van Z. H. Paus Pius XII geeft deze foto, waarop twee leden van deze garde temidden van de sneeuw, waarvan de Eeuwige Stad het op het ogenblik zo hard te verduren heeft, op wacht ziet staan bij een van de toegangen tot de verblijven van de H. Vader in het Vaticaan. De sneeuw en de vorst hebben het gehele leven in Italië ontwricht, maar desondanks blijven de wachters bij het Vaticaan rillend van de koude, maar onversaagd op hun post. (Van onze weerkundige medewerker) Ook gisteren bleef de zeer koude lucht over Duits land naar Zuid-Frankrijk en Italië wegstromen. In het Rhonedal kwam daarbij een z.g. mistral voor met een snelheid van 100 km. per uur en een tem peratuur van 14 gr. onder het vriespunt. Zelfs op Corsica viel gisteren af en toe enige sneeuw. Ook vanmorgen kwam in Oostenrijk en Zuid-Duits- land op tal van plaatsen 20 tot 25 gr. vorst voor. In ons land was de vorst strenger dan gisteren nacht. In het westen vroor het vanmorgen 9 tot 10 gr., in Zuid-Limburg werd 14 gr. vorst gemeten. Vandaag waait een vrij krachtige noord-oostelijke wind over ons land, waarin het op de meeste plaat sen matig blijft vriezen. Komende nacht kan de wind iets afnemen en zal in een groot deel van Ne derland 12 tot 15 gr. vorst voorkomen. De luchtdruk boven Scandinavië blijft dalen, waar door een depressie uit het Poolgebied afkomstig, verder langs Noorwegen in de richting van Dene marken trekt. Deze depressie kan in de loop van zondag een weersverandering brengen. De wind zal meer naar noord-west krimpen en daarbij min der koude lucht van de Noordzee aanvoeren. Een tijdelijke dooi in de kustprovincies kan dit tot ge volg hebben. Ook zal deze depressie in een groot deel van ons land enige sneeuw met zich mee kunnen brengen. Een nieuw hogedrukgebied be weegt verder van Groenland naar het zuid-oosten, waardoor de kans op een nieuw koudegolf in hef begin van de volgende week zeer wél mogelijk is. v.' V In het Maas-Waalkanaal werd gisteren nog geschut voor schepen, die van de Waal de Maas op wilden. Met grote moeite konden deze schepen nog door de sluis komen. Men heeft de schepen ge schut, omdat men de toegang van hpt ka naal naar de Waal, de z.g. havenmond, zovee] mogelijk vrij wilde houden voor de tijd, dat de dooi invalt. De door de sluis gevaren schepen hebben nu allemaal een ligplaats in het kanaal. De Rijkswaterstaat deelde gisteren mede> dat de betonning op dc Waal, hpt Pannerdens Kanaal, de Nederrijn, de Lek en de IJssel werd opgenomen. Tal van veren moesten vanwege de ijs gang uit de vaart .worden genomen. Gis teren maakten wij reeds melding van de veren Schoonhoven—Gelkenes, Renkum Heteren, RhenenKesteren, Pannerden Doornenburg, en die te Rheden, Dieren, Huissen, Deventer, Olst, Wijhe en Tiel- Wamel. Eon sleepboot met aangekoppelde pont zou deze laatste verbinding zo 'lang mogelijk onderhouden. Later vernamen wij, dat ook de veer dienst BrakelHerwijnen vanochtend van 7 uur af voor auto's zou worden gestremd j vervoer van voetgangers en wielrijders is nu alleen mogelijk tussen zeven en ne- gentien uur terwijl voorts het veer over de Maas VierlingsbeekBergen, het i ingense veel over de Rijn bij Amerongen 1 - van 7 tot 19 uur kunnen fietsers en motorrijders per motorboot worden over gezet de Vf>ren Brielle—Rozenburg,, NumansdorpDen Bommel en Hellevoet- sluisMiddelharnis werden gestaakt. Van de veerdienst DintelsasOoltgensplaat zijn gisteren, zoals gemeld, de eerste en de laatste vaart van de dienstregeling vervallen; voor de rest is de dienst onge regeld. Hpt pontveer KinderdijkKrimpen aan de Lek voer gisteren alleen tussen zes en achttien uur en het veer Ameron genEek van half acht 's morgens tot half zes 's middags. Al was de Marker visventer Aris Zon dervan dan dondprdag de eerste, die dit jaar met zijn auto over het ijs van de Gouwzee naar Marken reed, de burge meester van Marken deelde ons mede, dat het ijs in de omgeving van Monnikendam weliswaar uitstekend, doch halverwege Marken tot het eiland per se onbetrouw baar is. De burgemeester achtte het daar om nog onverantwoordelijk per auto te pogen Marken te bereiken. Slechts een enkele lichte wagen voor het noodzake lijkste vervoer kan voor zulk een tocht worden toegelaten. Toch beraamt men al plannen om de volgende week een z.g. Marker bruiloft op het ijs te organiseren, terwijl in Mon nikendam al voorbereidingen worden ge troffen autowedstrijden op het ijsdek van de Gouwzee te houden. Blijft het flink doorvriezen als op het ogenblik, dan zul len deze plannen beslist ook verwezenlijkt kunnen worden. De zogenaamde ontdekking van een „warmte-oase" aan de Zuidpool door de Russische expeditie, waarover radio-Mos kou zo uitbundig heeft gejuicht, is „niets nieuws", aldus heeft volgens de Austra lische voorlichtingsdienst dc Australische onderzoeker professor Griffith Taylor verklaard. Professor Taylor maakte deel uit van de Zuidpool-expeditie van Scott in 1910. Reeds deze expeditie ontdekte zoetwater-meren, mossen en verscheidene vogelsoorten. Een warme temperatuur, by windstilte, was niets ongewoons. Ook la tere expedities hadden dezelfde ervarin gen gehad. t, a De „Theron", het Engelse Zuidpool- expeditieschip, dat gedurende enige dagen was vastgelopen in het ijs. Het was op weg naar de Zuidpool, waar het een basis moest vestigen voor het hoofddeel van de expeditie. Een op name van het schip in de Woddellzee. Dc koude is weergekeerd in Europa en zy heeft reeds wederom slachtoffers ge- eist. In Wesf-Duitsland, waar het kwik gisteren daalde tat 32 graden onder nul, zyn zeker drie mensen om het leven ge komen. Velen moesten met ernstige be vriezing van ledematen in ziekenhuizen worden opgenomen. De scheepvaart op dc Ryn boven Bingen is zo goed als ge stremd. In Italië is opnieuw veel sneeuw ge vallen. In de Abruzzcn zijn honderden plaatse geïsoleerd. De bevoorrading le vert grote moeilijkheden op, doordat troe pen hongerige wolven de bergen onveilig maken. Herders moeten in felle sneeuw stormen ware veldslagen leveren om hun kudden tegen de wolven te beschermen. In Rome deden zich in 24 uur tijds 350 verkeersongevallen voor als gevolg van tjzel. In Triest, waar donderdagnacht en vrijdagochtend een zware sneeuwstorm woedde, zijn 30 slachtoffers van verkeers ongelukken. veroorzaakt door het slechte weer, in ziekenhuizen opgenomen. In Zuid-Italië zijn honderden dorpen reeds acht dagen geïsoleerd door zware sneeuw stormen. Zij moeten door vliegtuigen be voorraad worden. In Parijs vroor het gisteren twaalf graden. Op het vliegveld Orly onder vond het luchtverkeer vertraging, de vliegvelden van Nice en Marseille moesten gesloten worden. Aan de Ri- vièra is het ook niet best. In Monte Carlo ligt 40 cm. sneeuw. In Wenen reden gisteren bijna geen particuliere auto's. In het gebied der Ti- roolse Alpen trekken troepen herten langs de hoofdweien, op zoek naar voedsel. Het waterverloop van de Donau wordt ernstig bedreigd door ijs, dat zich over een afstand van 18 km heeft gevormd bo ven de krachtcentrale van Jochenstein Op Hongaars gebied heeft zich over een afstand van 200 km pakijs in de Donau gevormd. In Zwitserland is gisteren het eerste slachtoffer van de nieuwe koudegolf ge vallen. Het was een voetganger, die dood gevroren werd gevonden bij een landweg nabij Lausanne. De temperatuur daalde gisteren in Lausanne tot 24 graden onder nul. In Griekenland helpen drie vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht bij de bevoorrading van ingesneeuwde dorpen in de, Peloponnesus. Ook dc scheepvaart ondervindt grote hinder van stormen en koude. In Deense havens zijn meer dan 100 schepen inge vroren. Op sommige plaatsen is het mo gelijk om over de Sont van Denemarken naar Zweden te wandelen. Aan de Zuid- zweedse kust moest een poging om een ingevroren onbekend schip te ontzetten worden opgeheven, omdat het schip in een mijnenveld, dat uit de oorlog dateert, vastzit. Een ijsbreker die was uitgezon den, is teruggeroepen. De Botnische (golf is dichtgevroren. Ook de haven van Hel sinki loopt gevaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1