NIGERIE Nog te vroeg om op eigen been te staan r: OP BEZOEK IN GEESTDRIFTIG Monaco-huwelijk op de televisie 3kunesJ frheAuid? OP ZOEK NAAR Rijk land met leergierige bevolking, die 100 talen en dialecten spreekt fi Tv\ De grootste van de drie voor moederloze kinderen Zaterdag ii februari i%6 Reportage via Monte Carlo ObseTvator PAGINA 3 Nigerië, het land van de Niger. Het is een der merkwaardigste landen van Afrika, dat toch talrijke merkwaardige landen te't. en staat in de traditionele zin des woords is het eigenlijk niet. Dit heeft het inmiddels niet andere Afrikaanse staten gemeen. Het ontstond niet zoals de Europese: als hel ^sultaat van 'n soms eenwenoude gezamen- 9* doorleefde geschiedenis en een samen vloeien van allerlei elementen, die ten slotte. ^aak na bewogen perioden, tot een geheel aaneen smolten of. aaneen gesmolten berden. Nu kan wel gezegd worden, dat Engeland Nigerië aaneensmeedde. Nog niet eens zo lang geleden. Ongeveer vijftig jaa>". In 1914 maakte het van een gebied, viermaal Zo groot als Brittannië zelf, waar drie grote en sterk verscheiden volkengroepen woon den en over de honderd talen en dialecten berden gesproken, een kolonie en een pro tectoraat. Er wonen ongeveer twee en dertig miljoen mensen, die onder geheel verschil lende omstandigheden leven en in sterk contrasterende landschappen. Nigerië, het tropische land aan de Golf van Guinea, in drieën gedeeld door de rivieren de Niger en de Benue, kent langs de kust zandige stran den, mangrove-moerassen, uitgestrekte lagu nen, omzoomd door wuivende palmen, in het binnenland ontoegankelijke oerwouden die tot tweeduizend meter hoogte oprijzen. In dat hoge noorden wonen de Haussa, een negervolk, dat lang onder Arabische invloed heeft gestaan en ook Mohammedaans is, in het westen de Yoroeba en in het oosten de lbo. Deze volken zijn in talrijke stammen verdeeld. Lange tijd zijn ze in bloedige onderlinge oorlogen gewikkeld geweest er nog heden ten dage is de wederzijdse naijver sterk. Juist vanwege die naijver en oude, nog niet vergeten veten vrezen ln Engeland velen, dat de autonomie, welke wellicht reeds het vol gend jaar aan Nigerië verleend zal worden, het land wel eens nood lottig zou kunnen worden. Ze achten de leidende persoonlijkheden van Nigerië nog niet in staat, geheel op eigen benen te staan, al Wordt het door een eigen regering onder Engels toezicht bestuurd De ministers zijn Nigerianen en zelf verantwoordelijk voor hel besteden van het jaarlijks budget, waartoe de Engelse belasting betalers tientallen miljoenen bijdragen. Man voor man gaan ze over geweldige bedragen. Zullen die even goed besteed worden, wanneer de thans toeziende Engelse ambtenaren het land verlaten hebben? StÉi Reddingswerk van dokter Gmeimer, die door een kind van een wisse dood werd gered Russische patrouilles doorkruisten de straten van Wenen, waar de staat van beleg was afgekondigd. Op een gegeven ogenblik verliet een man zijn huis, ondanks het verbod. Hij had een koffertje in zijn hand. Dl. Gmeimer had een telefonische oproep gekregen, om hij een zieke te komen, die m doodsgevaar verkeerde. Hij meende, dat men hem als medicus vrij dooi zou laten gaan. He straten waren ledig, maar plotseling, toen hij niet ver meer van het huis van de zieke vandaan was, dook een Sovjet-Russische patrouille op. Hem werd toegeschreeuwd „handen omhoog". De Sovjet-Russen verston den hem niet, ze spraken geen Duits en dr. Gmeimer was. niet in staat, hun duidelijk te maken, waarom hij zich ondanks het bevel nog op straat bevond. De officier van de patrouille liet hem een doek voorbinden en legen een muur zetten. Hij stond op het punt, het commando „Vuur'' te geven, toen plotseling. Een leerlinge van de HRozenkrans school te Abor in oostelijk Sigcric. Koningin Elisabeth Hun eigen regering heeft de Nigerianen Wetten en instellingen opgedrongen, in een korte spanne tijds, waaraan de wes terse volken soms in een periode van eeuwen allengs hebben moeten wennen. Ze staan er feitelijk nog' vreemd tegen over, zijn ondanks de gestadige moder nisering nog typische Afrikanen, enthou siast en primitief. Men heeft in Engeland gepolemiseerd, hoe gekleed koningin Eli zabeth naar Nigeria zou gaan. Ze is de eerste Engelse regerende vorst(in), die er voet aan wal zet. De hertog van Windsor bracht er dertig jaar geleden als de Prins van Wales een bezoek, doch geen Engel- koning betrad de bodem van deze v"n^waardige kolonie, wier loyaliteit j. 0r het overige geen moment in het ge- ng Werd gebracht. Kenners van het land ezen er op, dat de gemiddelde Nigeri- ?ar>, evenals de meeste negers, het gezag h belangrijke mate gesymboliseerd en te- yens belichaamd ziet in uitbundige praal, 'n kleur en fleur en het vertoon van gro- 'e waardigheid. Een der Nigeriaanse „ko ningen". de Alake van Abeokoeta, be schikt b.v. over niet minder dan 92 kro- hen. Sommigo zijn erfstukken, andere ge schenken van bewonderaars, maar de ■heeste heeft hij in zijn lange regering Van thans drieëntachtigeja-riige monarch Zelf laten maken, telkens voor een ande re gelegenheid. Hiermede toonde hij zich in de ogen van zijn onderdanen een waar achtig vorst, een heerser zonder weerga. Hij kan er groot op gaan, de grootste collectie kronen van alle vorsten ter we reld te bezitten.... De Alake tooit zich tevens in de kostbaarste en kleurigste ge- "Waden en zetelt, al is zijn paleis van in de zon gebakken modder, bij voorkeur op een enorm, knalrood tapijt, op een ver gulde troon. In de vijftig jaar, dat Engeland het on betwiste gezag over Nigerië uitoefende, is er een sterke band gegroeid tussen kolo nie straks min of meer autonoom lid van de Commonwealth en moederland. De Alake is hiervan een interessant voor beeld. Sir Ladopo Ademola II, zoals zijn officiële titel luidt, pretendeert af te stam men van Odoedoewa, volgens de legende de stamvader van het volk der Yoroe- ba's. Een tak daarvan, de Egba's, staat onder zijn gezag. Zijn hoofdstad Egbas is een stad van 84.000 inwoners en het ge bied, waarover hij regeert, is ongeveer drieduizend vierkante kilometers groot terwijl de bevolking ongeveer 400.000 zie len bedraagt. Reeds voordat hij in 1920 Alake der Egba's werd, schaarde hij zich vierkant aan de zijde der Engelsen en hij zorgde er voor, dat door het gebied in 1898 een spoorlijn kon worden aangelegd. In 1904 bezocht hij Engeland, waar hij door Edward VII ontvangen werd. Toen de Prins van Wales in 1925 een bezoek aan Nigerië bracht, vormde hij een ruiter troep, die de prins tot escorte diende. De indrukwekkende Alake woonde daarna de kroning van George VI bij (1937). Steeds heeft hij zich zeer voor het onderwijs ge ïnteresseerd. Hij was de eerste neger in het land, die zijn dochter naar Engeland stuurde, om daar te studeren. Ze volgde er een vroedvrouwencursus. Later stuur de hij er nog vier dochters heen. Ook drie zoons ontvingen in Engeland hun oplei ding. De een was de eerste zwarte chief justice van Nigerië en is het momenteel van het westelijke gedeelte, een tweede is dokter, een derde advocaat. .Wanneer Nigerië straks autonoom zal zijn, zal het in grootte direct na Pakistan en India komen. Momenteel is het Enge- ands grootste en het dichtst bevolkte ko lonie. Elizabeths titelatuur omvat ook een queen of Nigeria en vandaar, dat in het kader van haar bezoek toch wel en kele pompeuze demonstraties zijn georga niseerd, zulks te meer omdat de bestaan de band in zulk een sterke mate geba seerd is op de figuur van koning of ko ningin. Natuurlijk kan niet iedereen te vreden gesteld worden. De onderlinge na ijver der volken en stammen kwam af en toe tot uiting, nadat het officiële program ma bekend was gemaakt. Bewoners van bepaalde steden of dorpen toonden zich er verontwaardigd over, dat hun stad of streek met voor een bezoek in aanmer- king bleek te komen. Men heeft getracht de mensen daar duidelijk te maken, dat de koningin en haar gemaal in drie we ken tijd onmogelijk overal kunnen zijn en men er goed aan zou doen, hen een beetje tegemoet te komen, door zich naar een plaats te begeven, waar men hen zien en toejuichen kan. Over het algemeen bleek men voor de redelijkheid van deze uiteenzetting vatbaar. Doch daar, waar de koningin wel komt, loopt men als het ware van trots naast zijn schoenen, of lie ver sandalen. De beeldspraak gaat hier en daar misschien helemaal niet op, om dat vele Nigerianen nog blootsvoets lo pen Dit is een der zeven vrouwen van de Oba vorst van de stadstaat Benin in Nigerië). Ze draagt de haartooi der koninklijke vrouwen. Haar sie raden zijn van koraal en goud, Men ziet, zo'n koninklijk bezoek wekt tal van reacties op. De eerste berichten over koningin Elizabeths triomftocht be wijzen inmiddels, dat de bevolking en thousiast genoeg is. Ze heeft met de her tog van Edinburgh, in de hoofdstad Lagos van de lucht uit „voet aan wal gezet" en daar ontstond bijna een oproer, toen massa's mensen zich verdrongen, om de koningin naar de kerk te zien gaan. Een hek werd door de opdringende menigte Nigerianen mogen vrij naar En geland gaan en er werken. Engel sen mogen niet zo maar Nigerië binnenkomen en er een zaak of onderneming openenDe Ni gerianen kunnen gratis naar hun universiteit. Eenvoudige volks vrouwen hebben er fortuinen we ten bijeen te garen, dankzij de snelle, economische ontwikkeling van het land. Nigerië bezit kolen mijnen, een bloeiende jus d'orange- ïndustrie, textiel-, konserven- en margarinefabrieken, alsmede spin- cn nn0n' beschikt over ongeveer 50.000 kilometer „an wegen en een goede spoorwegverbinding van Kano naar Lagos. Kano is een oude, grote negerstad, waar een aantal verbindingswegen uit de Sahara samenkomen. In dit Ni gerië verblijft thans koningin Eli- babeth. Het nevenstaand artikel be vat tal van interessante bijzonder heden over dit alleszins merk waardige land (Red.). onder de voet gelopen. Hetzelfde lot deel de een vrouw, die deerlijk gewond werd. De hertog van Edinburgh las in de pro testantse kerk de z.g. Zondagsles voor. Hij moest hard spreken, zo groot was het rumoer van de duizenden, die niet bin nen hadden kunnen komen. Na afloop van de dienst jubelde de me nigte de koningin, die in een japon van groene, rode en witte zijde gekleed was en een groene strohoed droeg, alsmede de hertog van Edinburgh, wiens admiraals- uniform van onderscheidingen schittterde geflankeerd door de helderblauwe sjerp van de Orde van de Kouseband, op Afri kaans onbeheerste wijze toe. Een bataljon van het Nigeriaanse regiment in galakle- dmg zorgde voor extra decorum. Trou wens, hierin deed de Oba (vorst) Adeniji- Adele, voorzitter van de gemeenteraad van. Lagos, absoluut niet onder. Zijn of ficiële trompetter blies fanfares, toen hij in een knalrode limousine zich naar de kerk begaf. Zijn vijf vrouwen had hij thuis gelaten. Na deze eerste officiële en tree joyeuse togen de koninklijke bezoe kers naar een exclusieve gelegenheid aan het strand van de lagune. Van te voren verwisselde de koningin haar zijden ja pon voor een katoenen toiletje, terwijl de hertog zich in een donkere korte pantalon stak en een open hemd aantrok. Thuis wacht koningin Elizabeth haar bontjas, die ze bij het verlaten van Londen aan een hofdame overhandigde, om voor haar te bewaren, tot ze uit de tropische hitte van Nigerië is teruggekeerd. Zoals bekend is ze van Londen, via Tripoli over de Sa hara naar Lagos gevlogen. Van de lucht uit had ze dus reeds voor haar aankomst het noordelijke gedeelte van het land ge. zien. We hebben al aangestipt, dat Nigerië een vijftigtal jaren geleden langs admi nistratieve weg tot een geheel werd ver enigd. De geschiedenis der verschillende gedeelten verliest zich in de nacht der tijden. Van de koloniserende naties heb ben de Portugezen? er in de zestiende eeuw het eerst vóet aan wal gezet. Veel later volgden de Engelsen. Lang was het land vrijwel onbekend. Alleen slavenhan delaars drongen er in door. Nigerië kan bogen op de grootste, zui ver Afrikaanse stad van Afrika. Het is Ibadan, hoofdstad van het westelijke ge deelte. Drie jaar geleden is er door de Engelsen een universiteit opgericht, in moderne stijl gebouwd. Deze universiteit is de trots van intellectueel Nigerië. Het onderwijs heeft van het begin af aan bij de Engelsen de grootste aandacht gehad. Velen der thans leidende, Nigeriaanse persoonlijkheden hebben er, ofschoon me rendeels van eenvoudige afkomst, hun po sitie en aanzien aan te danken. Dr Nnam- di Azikiwe, minister-president van het oostelijke gedeelte, is de zoon van een gouvernementsklerk. Awolowo, zijn colle ga van het westelijke gedeelte, is een boerenzoon. Hij studeerde te Londen rechten, na eerst onderwijzer te zijn geweest. Elk gedeelte heeft een eigen minister- president ofwel premier en een eigen parlement. Hun besluiten zijn' evenwel aan het veto van een Engelse gouverneur onderhevig. En boven de drie parlemen ten staat nog een federale kamer, ofwel Huis van Afgevaardigden, dat op zijn beurt weer verantwoording schuldig is aan de Britse gouverneur-generaal te La gos. Het is vooral tegen het vetorecht, waartegen de Nigeriaanse politici be zwaar maken. Ze verschillen evenwel van standpunt inzake de vraag, wanneer het recht, een dominion te worden over de ze vorm van zelfregering is men het vrij wel eens zal moeten worden verleend. Talrijke vooraanstaande persoonlijkheden menen, dat het nog te vroeg is en vele voordelen, onder het Britse bestuur be reikt, weer verloren zouden gaan. Ze vre zen niet ten onrechte, dat de diverse vor sten hun oude rechten zullen hernemen. Deze vorsten houden er in tal van ge vallen nog een eigen adviesraad op na, zoals de machtige Emir van Kano. Tus sen twee haakjes, zijn raadkamer heeft beschilderde muren van gebakken mod der, met mica bekleed. Het is in het Noordelijke gedeelte, dat de Engelsen over het algemeen de mees te weerstand tegen het moderniserings plan hebben ondervonden. Grotendeels wel hierom, omdat daar sinds eeuwen emirs heersten en er een geordende sa menleving bestond, toen de bewoners van het zuidelijke gedeelte nog bijna in een oerstaat leefden en primitieve bosbewo- ners waren. De emirs oefenen in het noorden nog steeds de rechtspraak uit. Er zou nog heel wat meer over 't merk waardige Nigerië te schrijven zijn. Het analfabetisme is er flink ingeperkt. Maar de mensen vinden het niet zo erg, als iemand niet lezen of schrijven kan, wèl dat hij geen Engels spreekt. Inmiddels De huwelijksplechtigheid tussen de Amerikaanse filmster Grace Kelly en Prins Rcinier III van Monaco op 18 mei a.s. zal, naar de Paryse vertegenwoordiger van de televisie van Monte Carlo mee deelde, via de verschillende televisienet ten worden uitgezonden. Televisie Monte Carlo zal een directe reportage maken van alle pittoreske de tails van het vorstelijke huwelijk en van de daarna volgende feestelijkheden in Mo naco. De particuliere televisiemaatschappij van Monte Carlo is geen lid van Eurovisie, maar er zijn onderhandelingen gaande, zodat het mogelijk is, dat de televisie films door de overige Europese televisie netten worden gerelayeerd. In Cambridge is de eerste televisieca mera gereedgekomen door middel waar- Advertentie) Baby d erm-zeep van men opnamen kan maken aan de bin nenzijde van een atoomzuil. Het apparaat, dat een „mechanisch wonder" wordt ge noemd, stelt de geleerden in staat op een afstand waarnemingen te doen, als de stralingen de zuil gevaarlijk maken. De eerste proeven zullen morgen in het atoomcentrum van Harwell worden ge. nomen. Daarna gaat de camera naar het station van Calderhall in Cumberland, waar zij definitief blijft. De-o ruiters zal koningin Elizabeth, zelf een uitstekend paardrijdster en bewonderaarster van paarden, in noordelijk Nigerië kunnen waar deren, zowel om het ras van hun paarden als om hun rijkunst. wordt er nog veel pidgin-Engels gespro ken, een dialect, half negertaal, half En gels en tevens keuken-pidgin, een nog slechtere verbastering. Dank zij het voor blank en zwart (er is in Nigerië geen rassendiscriminatie) openstaand lager on derwijs en tevens door het voor iedereen gratis gegeven hoger onderwijs neemt de verspreiding van het Engels snel toe. De mensen in Nigerië zijn leergierig en over het algemeen intelligent. Ze hebben meestal kinderrijke gezinnen de vrouw wordt er niet naar haar schoonheid, maar naar haar vruchtbaarheid gewaardeerd en ook de armsten zijn er op uit, hun kinderen zo goed mogelijk te kleden, al hebben die kinderen wel een beetje een hekel aan al die kleren.. De jongere lei dende politieke persoonlijkheden wensen onder de Engelse voogdij uit te komen. Tegenover de waarschttwingen tegen een al te snel verlenen van autonomie stelde kort geleden één hunner: geeft ons toch het recht, op eigen benen te mislukken of te slagen Eén ding is zeker, de bevolking van Nigerië is volkomen op het westen ge oriënteerd. Het bezoek van koning Eli zabeth zal haar instelling op het westen en speciaal op Engeland ongetwijfeld ten zeerste verstevigen. -<■ - -V- Op de pagina „Mensen van morgen" hebben de laatste weken de jongeren vrij harde noten te kraken gekrgen. Nu is het een feit, dat vooral het ge mis aan ervaring de jongeren nogal eens te hard doet hollen. Anderzijds Waar het kind vandaan kwam was on begrijpelijk. Maar het stond daar opeens. Een jongetje van ongeveer vier jaar. Het begreep blijkbaar, wat de Sovjet-Russen van plan waren, snelde op de dokter toe en ging vlak voor hem staan, zijn armp jes uitspreidend en steeds maar „nein, nein" roepend. De officier werd door de ze daad van 't kind van zijn stuk gebracht. Hij liet de blinddoek afnemen en de dok ter naar een politiebureau brengen. Daar was men in staat, de Sovjet-Russen er van te overtuigen, dat hij geen spion of franctireur was, zodat hij naar huis kon gaan. Dr. Gmeimer had, toen hij werd weg gevoerd, geen acht meer op het jongetje geslagen. Waar het zo opeens vandaan was gekomen, wist hij niet. Evenmin wist hij, waar het naar toe gelopen was. Woon de het in een der huizen in de buurt van de plaats, waar hij gearresteerd was? De uiterst dankbare dokter maakte zich gewetenswroegingen. Het kind had hem yy gered en hij had het niet eens in bedankt. Dagen lang zwierf hij him0 buur' ^ond. om het te vinden. Hij belde aan tal van huizen aan. Nergens was er een jongetje, dat leek op zijn red- W_?s T,sof de nacht, waarin dr. Gmeimer doodsangsten had uitgestaan, de kleine verzwolgen had. Dr. Gmeimer slaagde er niet in, zijn kleine redder te vinden, en dit bracht hem er toe, zich te gaan interesseren voor de vele ouderloze kinderen, die na de oor log door Wenen en in de omgeving van de stad rondzwierven. Hij besloot, zich hunner aan te trekken, niet alleen, door ze tijdelijk onderdak te verschaffen, maar tevens door te trachten, hen tot nuttige leden van de maatschappij op te voeden Na rijp beraad besloot hij, in een Tirools dorp een huis te huren en dit tot tehuis voor aan hun lot overgelaten jongens in te richten. Hij toog daartoe naar Imst en in minder dan geen tijd bleek het hem noodzakelijk, niet minder dan vijf tehui zen in te richten. Gedeeltelijk betaalde, hij dit uit eigen beurs. Anderen hielpen hem en hij ondervond ook hulp van per sonen. die zijn initiatief bewonderden en er zelf eveneens hun krachten aan wil- tjes rustige evenwichtige kleine mensen had gemaakt. In Frankrijk is zijn baanbrekend werk nagevolgd door dr. Cocteau, die zowel jongens ais meisjes onder zijn hoede neemt. Deze dr. Cocteau was professor 'n de literatuur. Hij las iets over het werk van dr. Gmeimer en besloot ook iets dergelijks te ondernemen. Dat was eind 1953. Thans heeft hij reeds een te huis voor zestien jongens en meisjes en Vier worden er binnenkort geopend. Hij was zo fortuinlijk een jonge weduwe te vinden die de verzorging der kinderen op zich wilde nemen. Madame Noliet leverde een kracht proef als „moeder" toen ze er in slaag de. vijf jongens en meisjes, die als het ware zo van de straat en de weg waren weggehaald, tot een ordelijk gezin te ver enigen. Dit ging lang niet gemakkelijk. Het duurde zelfs geruime tijd. alvorens de kinderen, die toch naar een moeder moesten hunkeren, haar als moeder wil den aanspreken. Ze droeg elk een taak op, maar zo, dat het leek, alsof ze zelf standig of uit eigen beweging werkten. Tegen de muur liet ze hen een papier vastprikken, waarop ze zelf met grote let ters geschreven hadden: Wij- zijn groot en we hebben het werk in huis als volgt verdeeld: Reine (15 jaar) zorgt, dat de kleineren zich 's morgens behoorlijk wassen en aankleden en zich gereed maken, om bij tijds naar school te gaan. Nadine (14 jaar) zorgt 's middags als we thuis komen voor de koffie. Lucien (13 jaar) snijdt het brood en ruimt de tafel af. Martial (5 jaar) helpt Lucien met het afruimen. Madeleine (10 jaar) zorgt dat alle ta felgerei weer op zijn plaats komt, als de anderen het afgewassen hebben en kijkt aan tafel toe. of iedereen zijn portie krijgt Evenals dr. Gmeimer wil dr. Cocteau bereiken, dat de vele kinderen, die de lief de van een moeder moeten missen, toch in hun jonge leven iets dergelijks krijgen. den wijden. Thans staat hij aan het hoofdze hebben zich er met deernis réken van zestien tehuizen, die hij „huiselijke schap van gegeven, dat volgens de sta- haarden" noemt. Het is een dorp op zich- i tistieken vier en dertig procent van dege- zelf geworden dat hij S-O.S. doopte. nen, die ongeschikt zijn om in de maat- In elk huis probeert een vrouw moeder te zijn van tussen de vijf en acht kinde ren. Tegelijkertijd echter is dr. Gmei mer doende, om een gezin te vinden waar in de jongens als een eigen kind kunnen worden opgenomen. In honderden geval len is hem dit reeds gelukt nadat hij van kleine onrustige en losbandige zwerver- schappö te leven en zich aan allerlei de lieten schuldig maken of op de een of an dere wijze onhandelbaar of a-sociaal zijn, geen moederliefde hebben gekend Dr' Cocteau stelde zich als ideaal, te zorgen voor de honderdduizend kinderen in Frankrijk, die er van verstoken zijn K. H. tiggjMgg NHjMj v' M-,WA<vX^vi De weduwe Noliet met twea van haar pleegkinderen,. kunnen we ons al zitten we zeer aan de verkeerde kant van de vijftig ook de ergernis van jongelui voorstellen ten aanzien van de houding van zeer veie ouderen. Er is bij de oudere generatie nu eenmaal een grote dosis godsdien stig formalisme te constateren met te veel inslag van hoogmoed en zakelijk heid, tot op de schijnheiligheid af. Al leen eigen krachtig voorbeeld van de daad kan de jongeren tot geestdrift brengen. Als de ouderen van vandaag heel eerlijk zijn, mogen ze de woorden van de Introïtus van morgen: „Moge ik niet te schande worden tot in eeuwig heid" heus wel hardop meebidden. Al evenmin is overbodig de smeekbede uit het evangelie: „Heer, ontferm u mijner. Geef, dat ik zien moge". Immers het staat voor ons vast, dat de inderdaad voorkomende tekorten bij de jeugd van vandaag voor een belang rijk deel zijn terug te voeren tot tekor ten bij de opvoeders zelf. Onder hen is een te groot aantal rinkelende bek kens, spijzigers van armen, mensen van wetenschap en sprekers van enge lentaal, die toch de liefde missen, waar van het prachtige epistel, genomen uit de Corinthiersbrief van St.-Paulus, spreekt. De apostel karakteriseert ook die liefde: Zij is vol goedheid, zonder jaloezie, niet ijdel, niet trots en zonder zelfzucht. Men gelooft wel, men hoopt nog wel maar op het terrein van de liefde zon digen we op verschillende wijzen al naar gelang de stand, vak of ambt aan de lopende band. Jongeren zien scherp toe en trekken terecht vraagteken-gezichten bij het constateren van zoveel gemis aan ech te evangelische geest. Er zijn de laat ste 25 jaar uitvoerige reeksen maatre gelen, voorschriften en bepalingen voor een betere maatschappij ontworpen en tot uitvoering gekomen. Maar wanneer koude uitvoerders dat alles hanteren komt er weinig meer echt geluk in de gemeenschap. Van binnen uit moet de mens zijn daden stellen. We leven in de machtige tijd van de collectieve arbeidscontracten. Telken male worden die herzien, aangevuld en aan de tijd aangepast We hebben voor ons leven hier ook met God een c.a.o. met een hele serie artikelen van geboden en verboden. Het is echter wel opvallend, dat elka keer opnieuw zoveel nadruk wordt ge- °p, de, Para§raaf van de liefde bt.-Paulus bespreekt morgen die pa-> ragraaf met als richtsnoer „Zonder de liefde is het allemaal niets". Geloof moeten we hebben en dat uitdragen, we dienen hoop te hebben, opdat we nooit beschaamd behoeven te staan. Maar van de drie goddelijke deugden is de liefde de grootste Een sterke liefde is de machtigste hefboom, waarmee elke last licht wordt ook voor de naaste.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3