mm V00B30HG MET KRUIS EN KOMPAS RJOH 01OÜO M D H WW BRIDGERUBRIEK HET ANTWOORD VAN 2 SANS-ATOUT DE HEILIGE VAN DE WEEK HET GRABBELTONNETJE Zaterdagse LACHPILLETJES m m WW (§<S Honderdelf Japanse wrevel bij onderhandelingen Russische atoomhulp voor Egypte Westers protest tegen para-militaire organisaties ^een Joegoslaven naar Moskou's partij-congres Rusland tegen dwang- arbeid(!) -~W IB X 16 februariSint-Onesimus weggelopen slaaf Bij u - over u - zonder u? Huis-tuin-keuken- puzzel Sint-Antorimsbad ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 De Russische bezetting PAGINA 6 In Oost-Berlijn AMERIK. COMMUNISTEN LEIDERS VRIJGESPROKEN i. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X Omschrijving CORRESPONDENT! E-ADRES: POSTBUS 8, HILVERSUM Na V, mevrouw u „Hij heeft een fijne neus voor muziek" „Is 'tie nü al moe van Carnaval' 9990 „Veel te laat thuis. Je begint op ie baas te lijken". Japan heeft gisteren de Sovjet-Unie ge waarschuwd, dat de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen wor den bedreigd, indien de Sovjet-Unie ver schillende delen van Japans voor-oorlogse territoir blijft bezetten. Volgens Japanse bronnen heeft Shuni- chi Matsumoto, de Japanse vertegenwoor diger bij de onderhandelingen over een vredesverdrag tussen Japan en Rusland, deze waarschuwing geuit, toen hij gisteren op de Japanse ambassade te Londen een bespreking voerde met de Rus Jacob Ma- lik. Zijn waarschuwing kwam, nadat Malik een ontwerptekst over de territoriale be palingen van het verdrag had voorgesteld, waarbij de teruggave werd beloofd van slechts twee van de door Rusland bezette eilanden. Deze twee eilanden zijn Habimai en Shikotan, even ten noorden van Japans huidige grenzen. Het Russische nieuwsbureau „Tass" heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie aan Egypte technische en wetenschappelijke steun zal verstrekken voor de oprichting van een kernphysisch laboratorium in Cairo. Tass" meldde, dat Russische specialis ten naar Cairo zouden worden gezonden om te adviseren bij het ontwerpen en de bouw van het laboratorium. Daartegenover zullen Egyptenaren naar de Sovjet-Unie gaan Om de daar gebruikte wetenschappe lijke methoden te bestuderen. De onder handelingen. die tot deze overeenkomst hebben geleid, zijn gevoerd door een Egyp tische delegatie, die gisteren uit Moskou vertrokken is. De aankondiging van Tass kwam pre cies 24 uur, nadat bekend was geworden, dat premier Nasser een lening van de Wereldbank had aanvaard voor de bouw van de dam bij Assoean. Waarnemers in Cairo beschouwen de overeenkomst met de Wereldbank als een stilzwijgende af wijzing van het Russische aanbod voor hulp aan het Assoean-project. „Neen directeur, ik ben thuis gebleven, omdat ik de enige op kantoor ben, die geen griep heefi" De Britse, Franse en de Amerikaanse ambassadeurs in Duitsland hebben giste ren bjj de Russische ambassadeur in Oost- Berlijn, Poesjkin, een protest ingediend tegen „de ongewettigde activiteiten van Oostduitse para-militaire organisaties". De nota die in Oost-Berlijn werd overhan digd refereert in het bijzonder aan een demonstratie in Oost-Berlijn op 15 januari j.l.. Daarin liepen ongeveer 25.000 gewa pende arbeiders en jongeren mee, die tot de z.g. „fabriekswachten", de jeugdbewe ging en „de vereniging voor sport en techniek" behoorden. De ambassadeurs verklaarden, dat de bestaande viermogendheden-overeenkom- sten de bewapening van Duitse burgers niet dulden. Zij verzochten Poesikin de plaatselijke autoriteiten in oost-Berlijn te beletten de vrede in gevaar te brengen door steun te verlenen aan para-militaire organisaties. „De formatie van para-militaire groepen", zo gaat de nota verder, „en het gebruik daarvan voor provocatieve doeleinden kan alleen maar leiden tot een verhoging van de internationale spanning in de Berlijn- se sector". Zoals bekend, waren de demonstraties in januari een deel van de herdenking van de .dood van Rosa Luxembourg en Karl Liebknecht. De demonstratie resul teerde in een mars „tegen het militaris me en de agressieve NATO". „Hij heeft een groothandel" Er zal géén Joegoslavische delegatie worden gezonden naar het congres van de Russische communistische partij, dat de volgende week begint. Dit heeft Branko Draskovic, regeringsperschef, gisteren te Belgrado meegedeeld. Volgens waarnemers had de Sovjet- Unie gewenst, dat een Joegoslavische com munistische delegatie naar Moskou zou komen en dat op die manier de partij banden, die sedert Joegoslavië's uitstoting uit de Cominform in 1948 verbroken wa ren, hersteld zouden worden. Volgens de perschef zal waarschijnlijk de Joegoslavische ambassadeur als waar nemer op het congres aanwezig zijn. Draskovic deelde voorts mede, dat pre sident Tito uitnodigingen voor bezoeken aan Syrië en Libanon heeft aanvaard, maar de data zijn nog niet vastgesteld. Joego-Slavië en Frankrijk voeren thans besprekingen over een datum voor een officieel bezoek van de president aan I Frankrijk. Zoals bekend zal Tito ook de Sovjet-Unie bezoeken, waarschijnlijk in april. 1 De Sovjet Unie heeft de Internationale Arbeidersorganisatie (ILO) ervan verwit tigd, dat zij een voorstel voor een nieuwe conventie tegen dwangarbeid zal steunen, aldus werd gisteren in Genève, waar de ILO is gevestigd, vernomen. De bestaande conventie tegen de dwang arbeid dateert uit 1930 en wordt als ver- ouderd beschouwd. Het antwoord van de Sovjet-Unie op een door de ILO gestelde vraag luidde letter lijk: „De aanvaarding van normen, die tot doel hebben de algehele afschaffing van alle vormen van dwangarbeid, zowel open als heimelijk, zowel toegepast als middel tot economische druk als ook als middel tot directe of indirecte dwang, is duidelijk in het belang van de werkende bevolking en heeft de steun van de Sov jet-Unie". Zes communistische leiders in de Ame rikaanse staat Ohio zijn gisteren schuldig bevonden aan een samenzwering om de gewelddadige omverwerping van de rege ring te propageren. Vier beklaagden wer den vrijgesproken. Een jury kwam tot deze uitspraak na een week overleg. Het proces begon 31 oktober j.l. Dit is de eerste maal in twaalf van dergelijke processen in het gehele land. dat een jury beklaagden heeft vrijgespro ken, die het communisme niet in de rechts zaal afzwoeren. De beklaagden van Cleveland gaven toe tot de communistische partij te behoren, maar ontkenden deel te hebben genomen aan een samenzwering. VbbBbohH - m m wm a r No. 2095. 11 februari 1956. Redacteur: G. J. A. VAN DAM, Vossiusstraat 18-B, Amsterdam-z. Alle correspondentie aan dit adres. Bjj vragen om inlichtingen s.v.p. postzegel voor antwoord insluiten. VOOR ONZE LADDER-WEDSTRIJD Ditmaal allereerst een tweetal nieuwe composities van de vernuftige slagwerk componist Max Douwes,, speciaal voor de lezers van onze rubriek. Douwes toont zich hier de evenknie van de heer Joh. v. d. Boogaard voor wat betreft het ver werken van fraaie en leerzame eindspel letjes als eindmotief van zijn, daarop dus gebaseerde, interessante constructies. Deze eindspelen dienen eveneens bij de oplossingen uitgewerkt te worden inge. zonden, annex de daarbij behorende va rianten. Vervolgens een geslaagd „tric- trac-tatie" van dr. Picard, de neef van wijlen de beroemde componist ir. W. Vrijlandt, en tenslotte een moeilijk pro bleem, met een zeer fantastisch uiterlijk, van een der veelbelovende jongere pro- blemisten, Auke Spijkstra. De oplossingen van deze vier „eerste publikaties" wor den gaarne vóór 21 februari a s. tege moet gezien aan het boven deze rubriek vermelde adres. No. 3297. Max Douwes, Hilversum. No. 3298 Max Douwes, Hilversum. Stand: Zw 1 4, 5, 7, 9, lo, lï, 13 14, 17, 22, 27, 3132, 37, 38. Wit 16 18, 20, 23—26, 28' 30 34, 40, 44, 47—50. Wit sp. en w. Na spel uitwerken. No. 3299. Auke Spijkstra, Roordahuizum. Stand: Zw. 3, 7 10, 12, 14 16, 17, 20—22 26,' 30 35, Wit 19, 23, 28 29 31—33 37 38 42— 45, 48,' 50.' Wit sp. en w. Na spel uitwerken. No. 3300. Dr. J. Picard, Amsterdam. Stand: Zw. 2, 8, 12, 15, 16 18 19 23, 28, 33, 37 38,' 42. Wit 11, 17, 21, 25, 27, 34, 36, 39, 44, 47, 49. Wit sp. en wint. Stand. Zw 9 12, 19, 27—29 35' 36 Wit 38, 39 41' 45, 46, 48—50. Wit sp. en wint. HOE MEN DE OPENINGEN „NIET" MOET SPELEN (2) De oud-wereldkampioen B. Springer geeft hiervan nog een leerzaam voor' beeld in het volgende, gefingeerde par tijtje tussen de heren A. S. G. Ukkel (met wit) en O. W. v. d. Kruk (met zwart). Wit 1. 34—29, 19—23. 2. 39—34, 14— 19. 3. 3126. Om op een openings-slag- zetje te spelen. Sterk is deze zet echter niet. Zw. 3. 10—14 4. 37—31, 5—10. Het is zeker de vraag of, uit zuiver positie oogpunt bezien, 2328 enz. niet sterker is. Wit 5. 41—37, 19—24. Hier beginnen voor wit de teleurstel lingen. Wit had gehoopt, dat zwart zou spelen 5. 2025 om dan te spelen 6. 4944, 1420, waarop een winnend dam- zetje zou zijn gevolgd door 2621, 32 X 21, 33—28, 37x28, 29—23 enz. Zwart toonde zich echter een goed tacticus en wist van „vis'' tot „ben gelaar" over te gaan door nu op zijn beurt een vet en verlokkend „wormpie" aan de haak te slaan. Wit 6. 4641, 14—19!! 7. 26—21? Het aas zag er zó lekker uit, dat die arme (S.) Ukkel er zonder bedenken in beet. 7. 16x27. 8. 32x21,, 17x26. 9. 35—30, 24x35. 10. 33—28, 23x32. 11. 37x28, 26x46. 12. 29—23, 18x29. 13. 34x5. Het ziet er allemaal prachtig uit, maar nu komt de „haak" te voorschijn! Zwart 13. 46x10. 14, 5x25, 15—20. 15. 25x14, 9x20, waarna bleek, toen onze vriend S. Ukkel eens de doden en gewonden ging tellen, dat bij er tenslotte zelf een „man netje" bij verspeeld had! y Schaakredacteur P. A. Koetsheid, Huize St.-Bemardus, Sassenheim. (Zaterdag 11 februari) De problemen van deze wéék Als tweezet kozen wij een E. V. van de heer Overkamp. Hierin wordt het Fleck- thema behandeld. Van dit thema heeft de auteur verschillende uitwerkingen ge construeerd; hiervan zijn ons enkele be kend Na de sleutelzet treedt een aantal matdreigingen op, doch de constructie van zulk een opgave is zo gesteld, dat na iedere zet van zwart er maar een is te gebruiken. De driezet zal de aanhanger van de Boheemse school zeker bekoren. Op oorspronkelijkheid schijnt het echter weinig aanspraak te kunnen maken. Deze conclusie menen we ook in het oordeel van de jury te lezen. Probleemoplossingen No. 7365. J J. P. A. Seilberger Opl. 1. Tg3—f3 dreigingen 2. Pg3tt en 2. g2g4tt. No. 7366 Dr. E. Zepier Opl 1 Del dreigt 2. Rc2t en Rd3t enz. 1 f6-f5 2. Dfl! dreigt 3. Rc2t enz 2 a5-a4! 3. Rf5:f. Ka2 4. Re6:t, Ka3 '5. Df8!ft Slechts twee oplosisers gaven de hoofd- variant aan en die hoort bij een meerzet ingezonden te worden om zekerheid te geven dat het probleem werkelijk is op gelost. Goede oplossingen Beide problemen werden goed opgelost door: L. M. Hageman. Den Haag; Paul Raschdorf. Hannover; no. 7365 door P. Baas, Lutjebroek; J. K. Blom. Rotterdam; Ch J. Boose. Vlaardingen; mr. dr. R. Bromberg, Roermond: P. M. Dekker, Rot terdam; J. Dickhaut, Nijmegen, W. H. Haring, Schipluiden; P. v. d, Heijden, Bu- delschoot; P. de Jong, Rotterdam; B. Kouwenhoven, Rotterdam; F Pij is, Maas- bracht; J. Raam Velsen; A. Scholiten, Gouda; W. Verbon, Delft; F. U. J. H. Witte Rotterdam. Nagekomen oplossingen van 7362, 7363 7364 J, Dickhaut. Nijmegen, Ch. J. Boose, Vlaardingen. Correspondentie J. D. te N. Uw oplossingen kwamen over tijd In 7366 vermeldt u niet de hoofdva- riant. Na. 1. Del, f5 2 Rc2t, Ka2 3. De6:t, Kal zou 4. Db3 door Ta6t weerlegd wor den. No, 7371 P. OVERKAMP 5e en 6e eerv. verm. Szacky 1953 Mat in 2 zetten No. 7372 A. AKERBLOM 6e eerv. verm. Basler Naohrichten 1955 Mat in 3 zetten umm Laten wij deze week eens beginnen met het behandelen van een populair onder werp: het jumpbod naar 2 Sans-Atout. nadat de partner geopend heeft met één in een kleur. Het is een bod, dat de grote meerder heid van de bridgespelers in de praktijk toepast, maar hoe het toegepast wordt is vaak een schrik voor de theoretici, die dit nuttige bod uitgedacht hebben. Vele bridgespelers menen namelijk, dat een iump naar 2 Sans-Atout uitsluitend afhankelijk is van het aantal honneur- trekken of punten, dat men in handen heeft. Zij zeggen: „Als mijn partner met één in een kleur opent en ik heb 2% honneurtrekken (ongeveer 12 punten), dan moet ik 2 SA bieden". Dit moeten is nu juist niet. althans slechts ten dele, waar. Laten wij het zó zeggen: Van alle spel len die ongeveer 2% honneurtrekken tel len (ong 12 pnt.) is er slechts een kleine groep welke voor het antwoord van 2 SA in aanmerking komt Deze kleine groep spellen moet aan de volgende voorwaar den voldoen a. het spel' moet géén goede «lgen (andere) kleur bevatten; b. het moet aan het puntentotaal vol doen (zie boven); c. het moet géén bijzonder goede steun inhouden voor partners geopende kleur; d. het moet een typische Sans-Atout- verdeiing hebben (geen singleton, geen zwakke doubleton); e. het moet dekking hebben in tenminste twee van de drie ongeboden kleuren en in de vierde ongeboden kleur moeten tenminste drie kleine kaarten aanwezig zijn. Dit hele rijtje is nogal wat en wij stellen ons zo voor dat énkele bridgers zich nog wei eens op hun hoofd zullen krabben als zij ai deze „eenvoudige" eisen gelezen hebben. Toch is het. om tot goede resultaten te kojpen, noodzakelijk om deze dingen ernstig te nemen en te trachten deze een voudige situatie met de kaarten in de hand goed op te lossen. Als u eens »en proef op de som wilt hebben leggen wi.i u de vnloende sreüen voor. U -bent zuid en steeds wordt aan genomen, dat noord, uw partner, geopend heeft met 1 schoppen. Oost, uw rechter tegenstander, past en wat zoudt u nu bieden met: 1 A,V,8,3 C? H,2 O H,7,5,4 10,9,3 2. A,B q? B,7,3 O A,B,9,6,4 4» B,6,5 3. 4 A,H,10,3 OB.6,5,3 4» H.B.6.5 4. V.3 B,4 O A,7,6.5,3 4» H.V.10,9 5. A.H.B 7,6,5,3 O A,10,8.7 4»9 3 6. H,7 V 7,5,4 O V.10,9 H,8,7.2 Als u deze 6 probleempjes doorgewerkt hebt en tot de conclusie bent gekomen, dat géén van deze 6 spellen in aanmer king komt voor een antwoord van 2 Sans- Atout, hebt u het erg goed gedaan In spel 1 is 2 SA niet goed omdat u teveel in schoppen mee hebt; in spel 2 zijn er geen behoorlijke dekkingen in harten en klaveren; in spel 3 deugt de verdeling niet: in spel 4 kan 2 SA niet geboden worden omdat er een zwakke doubleton is: spel 5 heeft óók weer twee té zwakke kleuren en in spei 6 is het puntentotaal te gering. Laten wij dit artikel nu besluiten met een spel, dat wel uitermate geschikt is om na een 1-schoppenopening van de partner, met 2 Sans-Atout omschreven te worden: 7. V,3 q? A,B,9 O B,8,7,5 4» A.10.8,7 Als de strekking van deze geschiedenis u geheel duidelijk is, zult ge- in de toe komst vele eenvoudige spelletjes op de juiste wijze goed kunnen uitbieöen. MIMIR. Honderdelf bloedgetuigen telt de jezuïetenorde in het heidense land der rijzende zon, Japan. Onder hen bevindt zich een afvallige, pater Ferreira. Eens kocht hij zich liet aardse leven door verloochening van het geloof. Als grijsaard van 74 jaar koclit hij zich het eeuwig leven door verloochening van het aardse. Een der eerste Europeanen die zich langere tijd in Japan ophield, was Sint-Franciscus Xaverius, een missio naris van buitengewone bekwaamheid en heldhaftige geloofsijver, de grote pionier der H. Kerk in Indië en ge heel Oost-Azië. Deze belangrijkste apostel der moderne tijden vormde in Japan een kern voor een bloeiende katholieke gemeenschap. Volgens hem waren de Japannézen het beste volk tot dusverre ontdekt 1550). Twintig jaar later scheepte zekere pater Alvares zich in om de nieuwe missie te bezoeken. Een zware tyfoon teisterde zijn vaartuig. Het verging met man en muis; alleen een moham medaanse matroos overleefde het noodlottige avontuur. In 1582 was de stand van zaken zo, dat de missionarissen vier vermogen de Japanse edellieden uit vooraan staande, katholieke families naar de paus konden afvaardigen. Paus Gre- De 16e februari bepaalt de H. Kerk onze vrome aandacht bij een weggelopen slaaf; bij Onesimus (klemtoon op de e). Zijn meester heette Philemon, burger van de stad Kolosse, een welgesteld, vooraanstaand en lief dadig katholiek. Maar horen we zeggen hij hield er dan toch maar slaven op na! Inderdaad. En dat klinkt niet erg aangenaam. Blijkbaar vergde de H. Kerk niet, dat hij zijn slaaf de vrijheid schonk, al stonden heer en knecht tegenover God als broe ders in de eenheid van hetzelfde geloof. Het was zeer waarschijnlijk wei zo, dat die slaven het nog zo slecht niet hadden. Het waren wel géén slaven in de verschrikkelijke betekenis die wji er aan hechten. Evenwel,'de vrijheid is een kost baar goed. Onesimus waagde zijn leven voor die vrijheid en poetste de plaat! Fen riskante onderneming. De onverbiddelijke Romeinse wét be toonde zich zelden lieftallig jegens gedroste slaven. Ooit werden ze met een F gebrandmerkt: fugiti- vus, voortvluchtige. En dat teken droegen ze soms wel aan het voor hoofd. Het kwam eveneens voor, dat zo'n stakker een metalen hals ketting om kreeg. In het ergste geval werd hij voor de wilde bees ten gegooid of aan het kruis gesla gen. God alleen weet wat voor ang sten die arme Onesimus doorstaan heeft eer hij het hol van de leeuw bereikte, de hoofdstad van het Ro meinse rijk, Rome. De Voorzienig heid leidde hem naar de apostel Paulus.Deze bekeerde hem tot het Christendom al kon hij zijn weglopen niet goedkeuren. De ge vangen leraar - der - heidenen stuurde hem naar zijn vroegere meester terug. Begrijpelijkerwijze was Onesimus bang voor straf. Daarom gaf Sint-Paulus hem een brief mee, de beroemde brief-aan- Philemon één der „gevangenschaps- brieven" (er zijn er vier in het ge heel, o.a. aan die van Kolosse). „Deze brief klein van omvang en schijnbaar onbeduidend van in houd, behoort niettemin tot de meest fijngevoelde bladzijden van het Nieuwe Testament. Hij laat ons een blik werpen in het iiefde- volle hart van de grote Apostel, die me; de drukkende zorgen voor al le kerken ook de zorg voor een weggelopen slaaf wist te verbin den." (Canisiusbijbel). De Apostel schrijft o.a.: Ik zelf kom u sme ken voor Onesimus, mijn kind, dat u vroeger van weinig nut is ge weest, maar thans voor u en voor mij van groot nut is geworden. Ik zend hem u terug; hem, dat is mijn eigen hart. (Het woord onesimus wil zeggen: nuttig). Later zou deze weggelopen slaaf bisschop van Ephese zijn geworden en te Rome de marteldood hebben geleden. Er was eens een koning het gebeur de hier ver vandaan, in Azië die 'n zijn stallen een witte olifant had. Wanneer hij uitreed, nam hij plaats in een met juwelen bezette zetel, die men op de rug van het prachtige dier had vastgebonden. Het had een eigen oppasser, die er dikwijls mee ging wandelen. Op zekere dag rukte de oli fant zich los en verdween in het woud. De koning was erg kwaad op de op passer. die er natuurlijk niets aan doen kon. Je hebt mijn witte olifant zeker verkocht, zei hij. Voor straf zal ik jou ais slaaf verkopen en je vrouw en je kinderen erbij! Zo werd de ar me kerel als slaaf verkocht. Twaalf jaar later moest hij met zijn meester mee °m wilde olifanten te gaan vangen in de bossen. Hij deed het niet graag, want het was een gevaarlijk karweitje. De jagers dron gen al dieper in de dichte bossen door. Vonden paden, die vol stonden met sporen van olifantspoten. Verscholen zich in het struikgewas. En zagen weldra een kudde aankomen. Wat Deze zegswijze komt veelvuldig voor. Zij kan gebezigd worden door mensen, die zich gefnuikt gevoelen in hun vrije meningsuiting, ontplooiing enz. Dezen ontladen zich dan in het: bij u over u zonder u. Het is een historisch gezegde. We moeten ervoor teruggaan naar de vrede van Utrecht (1713), die een ein de maakte aan de Spaanse Successie oorlog, begonnen in 1702. De oude Zonnekoning, Louis XIV, kreeg een serie tegenslagen te incasseren gelijk hij nog nimmer had beleefd! Hij ging zelfs zo ver een gezantschap te zen den, dat te Geertruidenberg om vrede soebatte. Wel een zeer vernederende stap voor een Zonnekoning. Hij kreeg nul op het rekest. Door allerlei om standigheden kwam hij er onver wachts veel beter voor te staan. En zo werden de besprekingen dus her vat. Ditmaal te Utrecht. Ons leger was erg verzwakt; de schatkist nagenoeg leeg; en de han del had ernstig geleden. We waren dus ons gezicht wel enigszins kwijt. In Frankrijk stonden de zaken er uiteraard niet veel beter voor. Het geen de hoge Franse geestelijke, Mel- chior de Poiignac, niet belette onze Staatse afgevaardigden te honen met de woorden: „On traitera de la paix chez vous, pour vous et sans vous". „Men zal over de vrede onderhandelen bij u, voor u en zonder u". Dus niet: over u, de vous, maar: voor u, pour vous. Zo staat 't bij prof. Blok (III; 359) en in de grote Van Dale (2321). Strikt genomen, wordt er dus meestal min der nauwkeurig geciteerd. Al bedoelde Poiignac. dat Engeland en Frankrijk samen ons lot reeds on der elkaar bedisseld hadden, het viel voor ons wel wat mee. We kregen er Opper-Oelder bij, mochten Venlo en Roermond hpuden en werden verblijd met een gunstig handelsverdrag. keek onze slaaf verbaasd op! De ach terste van de kuddewas zijn weg gelopen, witte olifant. Niettegenstaan de de waarschuwingen van zijn mak kers. liep hij onbevreesd naar het ko lossale dier toe. Noemde het bij zijn naam en legde wat vruchten voor hem neer. De olifant begon luid te trom petten van vreugde. Liet zich op zijn knieën neer en gaf zijn oude baas zo doende gelegenheid te gaan zitten. Samen reden ze naar de koning toe. Deze was erg blij, dat hij zijn kostbaar rijdier weer terug had. Hij was ko ning genoeg om zijn slaaf vergiffe nis te vragen. Schonk hem de vrij heid, en herstelde hem in zijn vroe gere ambt. Later kwam deze witte olifant onder de hoede van de Engel se gouverneur Hastings. Op de 10 kruisjes komt de naam van een hoog, adviserend regerings college (verkort!), dat men de laat ste tijd veel hoort noemen. vooral 1' duidt men een thermometer aan, waarbij het kookpunt bij 80 graden ligt. 2. Inhoudsmaat voor vloeistoffen gewoonlijk 1 1. 3 Vrucht van een doornige Struik vooral op de heide en langs bosran den in het wi'd voorkomende. 4. Feestelijke winkelweek van de laatste tijd. 5' ^0rJ£Stad!fe wrÜving of schu ring sleten (touw). 6'Een, 1-Plaat is een lan* spelende grammofoonplaat, schakels31" grÖpende schalmen of 8. Jonge koe van ongeveer 2 jaar. 9. Eenheid van spanning bij gassen; in afkorting voorgesteld. N^ofting van elektriciteit. Oplossing volgende keer. gorius XIII, hoogbejaard, ontving hen met de grootst mogelijke luister (1585). De kanonnen der Engelen burcht begroetten de vreemdelingen, die de zwaarden van de Japanse krijgsadel, de samoerai, droegen. De paus, die reeds aan de oever van zijn leven stond hij overleed in datzelf de jaar, van hem is de Gregoriaanse tijdrekening omhelsde deze verre kinderen der Kerk met de grootste hartelijkheid. Door hun hoofse, be scheiden en fijngevoelige houding ver overden zij de sympathie van velen. De paus betaalde de kosten van hun op onthoud en liet een hunner, die ziek werd, door zijn lijfarts behandelen. In 1590, na een reis, die ruim acht jaar had geduurd, betraden deze eerste Ja panners, die ooif Europa bezochten, weer vaderlandse grond. De bloeiende tuin Gods in Japan breidde zich langzaam maar zeker uit. In 1614 telde men ruim een half mil joen bekeerlingen. Toen begonnen de monische machten, altijd tot verderf van de zielen over de wereld rond gaand, hun heilloos werk. De natio nale godsdienst, het sjintoïsme, dat thans nog de innerlijke sterkte van Japan uitmaakt liet zich al krachti ger gelden. Sjinto is „de weg der gees ten van wind en vuur en voedsel, van bergen en watervallen; reeds tijdens hun leven konden mensen als godheid worden vereerd! Daarbij kwam het optreden van een militaire dictator, Hideyosji, die van vreemde indringers niets wilde weten; hij beschouwde hen alg voorlopers van vreemde soldaten. Japan voor de Japanners! Hier en daar braken vervolgingen uit. Later (1614) moesten de uitheem se „barbaren" Japan verlaten. Dit lot trof over de honderd geloofsverkondi gers der jezuïetenorde. Wie bleef of tersluiks terugkèerde, moest rekenen op een wrede marteldood. Sommigen werden naar de brandstapel verwezen; anderen naar de zwavelwaterstofbron- nen; weer anderen dreef men, ont kleed, bevroren meren op. Pater Fer reira, hoofd der missie, liet men lang zaam met het hoofd naar beneden in een beerput zakken. Toen de vrome missionaris deze duivelse foltering v(jf_ uur had doorstaan, gaf hij de strjjd op. Wie zoiets langer dan vijf uur lerwille van het H. Geloof kan volhouden, veroordele hem vrij. De beulen maakten zijn banden los. En schonken hem de vrijheid. Pater Cris- tofo Ferreira was van apostel apos taat geworden (geloofsverzaker). Op hoge leeftijd deed hij oprechte boete en beleed onwankelbaar zijn heiligste overtuiging. Enige tijd later ondertekende pater Mastrilli aan het graf van Sint-Xave- rius in het bijzijn van vrome getuigen deze gelofte: In Japan bestaat er geen foltering waar 'mijn hart niet naar verlangt. Geen beul, of het biedt hem zijn leven aan. Geen kerker, geen lij den, geen smarten kunnen het vol- 2?e?-vMen ze', dat hjj het was wie Sint-Xaverius verscheen met de op dracht onverwijld naar Azië te ver trekken en daar zijn bloed te vergie ten voor paus en Kerk. Dit was ge schied na een wonderdadig en plotse- Jine herstel uit dodeliike krankheid. tva een avontuurlijk» zeereis, land de de moedige missionaris op Japans zo ongastvrije kust. Werd daar gegre pen te Nagasaki voor een rechter ge leid en ter dood veroordeeld. Al wat Oosterse wreedheid maar kan uitden ken. werd mdens de marteling op hem toegepast.. Wie nver deze duivelse fol tering leest, moet de terechtstelling van Balthesar Gerards als een ietwat ruwe scherts voorkomen. Be missio naris doorstond alle kwellingen Een houw met een zwaard maakte aan ziin leven een einde (14 okt 1637). Een vijftal jaren later werden orde broeders van de heilige martelaar op zo mogelijk, nog duivelser wijze gefol terd. Als tolk hn de ondervraging trad toen de ongelukkig» Ferreira naar vo ren. Aan de honderdjarig» geschiede nis der zmdeliik» barbaren geliik kwam LP?\fpr- daareir"1's noemde - Kwam voorlopig een einde. (Vrij naar Felix Plattner: Met kruis en kompas; de weg naar Azië; 360 (zeer boeiende) bladz. Uitgave: J. J. Romen, Roer mond). De missionarissen, welke in de XVIe eeuw en nog later naar de Indische wateren reisden, moesten zoveel mo gelijk uit Lissabon vertrekken. De sleutels voor het oosten bevonden zich toen in handen der Portugese konin gen. U>e dag voor het vertrek der Indi sche vloot was meestal het feest van Maria-boodschap. 25 maart. Dan liep heel^ Lissabon uit, De kanonnen der vesting en van alle ter rede liggende zeeschepen, losten saluutschoten. Op straten en pleinen verdrong zich een luidruchtige menigte, die de „apos- olos' behouden vaart wenste. Deze vaart was allerminst een ple- zierreisje. De bemanning bestond nu met bepaald uit gewetensvolle lieden. 's haringen in een ton werden ze tussen handelswaren en bagage ge stouwd. Wanneer nu door storm of ongun stige windrichting de reis werd be moeilijkt, dan herinnerden deze ra bauwen zich, dat hun vaderland, Por tugal, per slot van rekening een hei lige van formaat had voortgebracht, Sint-Antonius van Padua. inderdaad, méér: te Lissabon geboren en tot priester gewijd in de universiteitsstad Coïmbra! Wat deden ze nu? Ze had den een beeld van St.-Antonius en lie ten dit aan een touw in het water zak ken. Wat drommel nog toe, als hij dén niet naar hun vronie schietgebed jes wou horen, dan moest hij het maar voelen. Pas wanneer de ongunstige omstandigheden zich wijzigden, haal den ze de beeltenis weer binnen boord. Een minder strenge straf was: het vastbinden van het beeld aan de grote mast. De missionarissen spanden zich vergeefs in het zeevolk van het bij gelovige dezer zonderlinge praktijken te overtuigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6