Links maakt enorme haast met anti-klerikale voorstellen Bouwvolume voor scholen steen des aanstoots COMMERCIËLE TELEVISIE IN NEDERLAND Rotterdamse graanmarkt SCHEEFJESWOL DE SCHOOLSTRIJD IN FRANKRIJK Stroming onder radicalenhandhaving status quo van 1951 Overzicht Tweede Kamer DIT JAAR KOMT DE DIJK VAN OOSTELIJK FLEVOLAND ROND Nieuwe regeling reisvergoedingen aan ambtenaren 7s: HAMEA-GELEI "AKKERTJES" Het wrekend verleden IN- en UITVALLEN „Incident" in de Tweede Kamer Vakbeurs meubelen en woningtextiel t,7 Neus In 1963 weer 54.000 ha nieuw land gewonnen In Kampen: Operatie H20 Exploitatiemaatschappij opgericht C3---r ZATERDAG U FEBRUARI 1956 PAGINA 8 Reeds de volgende week Bezoek uit 23 landen Dreestrekkertje Motie Salarisheleid ROL JUTE ONTVREEMD Twee Amsterdammers aangehouden TOEN DE DRANK WAS IN DE MAN Viel de portefeuille uit zijn zak COMMISSIONAIR IN EFFECTEN PLEEGDE VERDUISTERING In hoger beroep bevestiging vonnis gevraagd ONKOSTEN VAN LOTERTJ WAREN TE GROOT Zenuwpijn Spierpijn? (Van onze correspondent) KAMPEN, vrijdag MEN verwacht, dat in de ko mende zomer de dijk rondom de nieuwe polder oostelijk Flevo land zal worden gesloten. Het zal een mijlpaal zijn welke met uitge breide feesten wordt gevierd, want Kampen organiseert dan van 1 augustus tot 1 september een ma nifestatie onder de toepasselijke naam Operatie H2o. Van de dijk om oostelijk Flevo land moet nog een kilometer of negen worden gelegd, vertelde ons dezer dagen ir. Klasema van de N.O.P-directie en hoewel de sluiting uiteraard een belangrijk ogenblik is, wordt ze toch zeker niet beschouwd als hèt hoogtepunt. Het gebeuren zelf zal zonder fees telijk vertoon zijn en het enige waaraan de deskundigen op dat ogenblik zullen denken is de tech nische moeilijkheid op hetzelfde moment de drie gemalen met hun Zestien uur per week gevraagd SCHEPEN LFKGESTOTEN EN GEZONKEN BISDOM HAARLEM 25 JAAR Directeur De Lange jubileert mee Raad van advies acht sterke pompen in te schakelen om het verworven gebied droog te leggen. 25 baggermolens in actie Greppelgraven Op nationaal niveau IJSMOEILIJKHEDEN HOUDEN KOPERS TERUG LIKDOORNS WONDEROLIE Roman door J. S. FLETCHER Vertaald door F. VAN VELSEN PRIJSSTIJGING BOUW MATERIALEN VER- ANTWOORD? Tweede-Kamerlid vraagt eventueel corrigerende maatregelen (Telefonisch van onze oorrespondent) PARIJS, vrijdagavond. De communisten hebben haast met 't doordrijven der anti-klerikale vervolgings-wetgeving. Onder de invloed der Algerijnse gebeurtenissen en de politieke spanning die te Parijs groeit, zijn de verhoudingen in de „meerderheid" van de Kamer er niet- beter op geworden. In het republikeinse front heeft een gewroet plaats, dat de heer Guy Mollet bij zijn terugkeer te Parijs zich zal doen afvragen of men niet bezig is „zijn krukken door te zagen." Van de kant der Mendès-France-radica- len kan de premier op verbeten strijd re kenen. omdat hij geweigerd heeft „buiten landse zaken aan Mendès-France te ge ven". Men zou op die flank niets liever willen dan een heropening van de crisis. Maar ook bij een deel der socialisten is de wind allerminst gunstig voor de minis ter-president. die bij de uitreiking der portefeuilles enige kopstukken heeft te leurgesteld. Men heeft de affaire-Catroux als punt van aanval gekozen. Men voelt heel goed en het is trouwens tussen de regels door bij lezing van „L'Express" te bemerken wie het vuur stookt. De communisten, die uitstekende waar nemers zjjn, houden dus reed; rekening met de mogelijkheid, dat de heer Guy Mollet zó in het nauw zal worden ge bracht, dat de MRP weer als redder zou moeten optreden om het ministerie op de been te houden. Zp beijveren zich dus en zij worden daarbij zelfs door socialis ten geholpen om een versperring op te werpen tegen de hulp van de MRP. Zij willen deze partij in de onmogelijkheid brengen Guy Mollet verder te steunen. Het aangewezen middel daarvoor is na tuurlijk de schoolkwestie, die bij aanne ming der bekende socialistische en com munistische voorstellen onherroepelijk een scheidingslijn zal trekken tussen socia listen en centrum-partijen. Nu heeft het communisten- en republi keinenfront zich meester gemaakt van het voorzitterschap van de meeste Kamer commissies en in die commissies zijn reeds de anti-klerikale wetsvoorstellen en resoluties onmiddellijk aan de orde ge steld. Kon in de commissie voor binnenlandse zaken het voorstel tot urgent-verklaring van de behandeling in de Kamer niet de vereiste 23 stemmen behalen, geheel an ders liep het in de commissie voor het onderwijs. Daarin leverde bij de stem ming het republikeinse front, door de communisten versterkt tot volksfront. 24 stemmen vóór. terwijl er slecht 18 tegen waren. Onmiddellijk ving dus de studie der voorstellen aan. Bij de algemene be schouwingen deed de radicaal Leotard, die tot de groep-Faure behoort, nog een ver tragingspoging- Hij stelde onmiddellijk een prejudiciële motie voor, waarin hij op grond van het feit, dat de wet-Barangé een artikel was van de wet-financiën van 1951, tot de conclusie kwam, dat de voor stellen éérst aan het onderzoek van de commissie voor financiën (waarvan de heer Paul Reynaud voorzitter is gebleven) moest worden onderworpen. Daarbij vroeg de heer Delachenal, die tot de groep der onafhankelijken behoort, aan de radicalen dezelfde houding aan te nemen, als toen zij in de vorige Kamer de socialistische voorstellen tot opheffing der wet-Barangé hielpen afstemmen. Kanunnik Kir, die ook burgemeester van Dijon is wees op de moeilijkheden, waarin tal van gemeen teraden zouden geraken, indien de wet zou worden opgeheven. De bekende heftige socialistische anti klerikaal Deixonne en de communist Tha- mier eisteh evenwel een stemming van de commissie. De motie van Leotard werd met 24 tegen 18 verworpen; 24 tegen 18 zou geregeld de verhouding blijven bij de verdere stemmingen. Zo werd verworpen een voorstel-Raingeard (onafh.) om eerst de regering te horen. Zo verging het ook een voorstel van de heer Viatte (MRP) om de zaak te behandelen bij de begro tingsdebatten in het najaar. Tot rapporteur werd gekozen de socialist Cartier. De minderheid had haar stem uitgebracht op de gematigde radicaal Du- cos. Aangezien de Kamer-zitting begon- moest daarna het overleg in de commissie worden geschorst, maar besloten werd on middellijk na het einfle van de zitting dit overleg voort te zetten. Men ziet. welk een verdachte haast wordt gemaakt! De debatten werden op heftige toon ge voerd. De meerderheid hoopt nog de vol gende week de anti-klerikale vervolgings wetgeving in de Kamer te kunnen afdoen! Intussen hebben de communisten weer hun gewone tactiek gebruikt om de ver antwoordelijkheden om te keren. Ais voorwendsel nemend de dezer dagen ge publiceerde, uiterst gematigde verklaring van het Franse episcopaat, beschuldigden zjj er nu de bisschoppen van dezelfde schoolwet-agitatie te willen voeren als dat in België zou z(jn geschied. Intussen doet zich bjj de radicalen een opmerkelijke wrijving voor. Hoe wel het nog niet tot het publiceren van een verklaring is gekomen, is er een belangrijke stroming onder de voor standers van de afschaffing van de wet-Barangé dus onder „e Mendès- sisten! om een verklaring af te leg gen, dat zjj niet willen, dat de voorstel len vérder gaan dan de afschaffing van de wet-Marie-Barangé. Deze radicalen willen verder de status quo handha ven,, zoals die bestond vóór 1951. M.a.w, dus niet terugkeren naar de situatie van een eeuw geleden, waardoor de wetten-Asticr en -Falloux, die het ho ger en middelbaar onderwijs betreffen, zouden worden vernietigd en aan dat onderwijs evengoed als aan het land bouw- en technisch onderwijs de be staansmogelijkheid zou worden ont nomen. Het zal echter van de politie ke verhoudingen in de komende dagen afhangen, in welke mate het commu nistisch opdringen aan het gros der radicalen de ogen zal openen. maakt ruwe handen In één nacht gaal en zacht De deelnemers aan de vijfde vakbeurs voor meubelen en woningtextiel te Utrecht hebben, niettegenstaande de wei nig gunstige weersomstandigheden, zich kunnen verheugen in een druk zakelijk bezoek. Uit de onder de exposanten ge houden enquête blijkt, dat 95 procent der meubelfabrikanten ter beurze nieuwe re laties heeft verworven en 82 tevreden is over de ontvangen bestellingen. Zes en dertig procent van de firma's in meube len heeft exportorders geboekt. Deze wa ren afkomstig uit België, West-Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Zwe den, Marokko, Canada en de Nederlandse Antillen. In de sector woningtextiel verklaarde 94 procent der deelnemers nieuwe con tacten te hebben gelegd. In deze groep is 76 procent tevreden over de verkregen bestellingen; 42 procent der exposanten heeft exportbestellingen voor gordijnen en bekledingsstoffen genoteerd van inko pers uit België, Duitsland en Zwitser land. Zakenlieden uit in totaal 23 landen hebben een bezoek gebracht aan de beurs en con tacten gelegd met tal van Nederlandse firma's. Vandaag had het publiek gelegenheid deze expositie, die in de Margriet- en Bernhardhal van de jaarbeurs wordt ge houden, te bezichtigen. We durven geen tijd te noemen, maar het was in ieder geval nog geen tien uur in de morgen, toen de vorst dank zij het vigerende hoge-drukgebied ons een gele genheid injoeg, die haar aantrekkelijkheid niet alleen te danken had aan het bezit van een volledige vergunning, maar te vens aan de aanwezigheid van onwaar schijnlijk geurige koffie. Toen, op dat ogenblik, op dat vroege uur, stond hij er al. Met beide handen hield hij stevig de balie vast en hij keek alsof hij op de bus stond te wachten. Nauwelijks had hij ons in de gaten of hij begoh te knikken op de manier van men sen, die geen geheimen voor elkaar heb ben. Even later grinnikte hij ons toe op een wijze van „zo oude schavuit, ook al zo vroeg aan de drank" en vervolgens be gon hij onmerkbaar in de richting van ons en onze koffie te schuifelen. Op gespreks- afstand gekomen, dreigde hij een paar maal te gaan praten, maar het was blijk baar de boze blik van de waard, die hem weerhield. ..Druk je Alfons", zei de waard, toen Alfons zijn vrees overwonnen scheen te hebben en op het punt stond zijn mond in onze richting open te doen. „Tuut, tuut, kalm, zei Alfons beledigd, „ik doe toch niks". Eindelijk moest de waard enige bezig heden elders verrichten en onmiddellijk brak Alfons los. „Ik trek van Drees", zei hij en het klonk als een inleiding. „Ik kan van die paar centjes maar twee bor reltjes per week kopen en ik lus nog zo graag een derde". Peinzend zocht hij met zijn kraaloogjes naar het zwakke plekje op- ons netvlies. We bestelden er een voor Alfons on danks het verweer van de waard, die het grommend inschonk. „Tot aan de rand, as jeblief Kees", zei het Dreestrekkertje on bevangen. 's Avonds waren we toevallig weer in de buurt en daar het hoge-drukgebied nog steeds vigeerde en de koffie best beval len was, zochten we het etablissement maar weer even op. Hij stond er nog steeds op dezelfde plaats als die morgen. Zijn oogjes wa ren nog kleiner geworden en het hoofdje was abnormaal rood. Toen hij ons in de gaten kreeg schalde hij zijn begroetings- kreet door het lokaal. „Ha die mijnheer, ik ben een Dreestrekkertje, ik heb maar centjes voor twee borreltjes, maar ik lus nog zo graag een derde". „Alfons, nou moet je naar bed," zei de waard verbolgen. Drees heeft ook rare kostgangers. 's-GRAVENHAGE, 10 februari 1956. B(j de replieken over de onderwijsbegro ting Is het op een ogenblik tot een fel debat gekomen tussen de minister van Onderwijs en mevr. Fortanier-de Wit (VVD). Het ging over het bouwvolume voor de scholen, op welk punt de afge vaardigde de minister verwaarlozing van zijn taak had verweten, waarop de minis ter zoals men in ons blad van gisteren kon lezen had geantwoord, dat de kwes tie van verdeling van het bouwvolume over woningen, scholen, industrie en zo meer een zaak was van de minister van Wederopbouw en dat men moeilijk aan de minister van Onderwijs kon vragen hier in verschuivingen aan te brengen, nadat men deze verdeling bij de begroting van Wederopbouw had goedgekeurd. Hierop kwam mevr. Fortanier-de Wit nu terug. En zjj citeerde de minister, die volgens haar had geschreven, dat er door de wei nige scholenbouw op het hele gebied van het onderwijs ernstige moeilijkheden ont staan. Waarop de minister opsprong en zeide, dat zij verkeerd citeerde, omdat zij een gedeelte wegliet. De minister had name lijk gezegd, dat dit het geval zou zijn, in dien het bouwvolume gehandhaafd zou blijven op het peil van 1956. Nu was het ook al weer te vergeven, dat mevr. Fortanier dit niet geheel ci teerde, omdat zij, voordat zij het letter lijke citaat gaf, had gesproken over de teneur van de M. v. A. Misschien meende zij, dat het aldus duidelijk 'genoeg was gezegd en de minister maakte aan het eind van de vergadering dan ook een par lementair excuus voor zijn felle interrup tie. Toen het incident voorviel, beende mevr. Fortanier-de Wit onmiddellijk naar haar zitplaats om de M. v. A. te halen. Daarin ontdekte zij, dat zij inderdaad niet juist geciteerd had. Zij stamelde dus wat, kreeg een hoogrode kleur en ging verder. Maar toen zij meer citaten ten beste gaf, kwam haar opwinding toch tot uiting, bij ieder citaat immers vroeg zij een der ka merbodes dit even aan de minister te brengen. Zij zeide het maar beter te vin den, dat de minister meelas, wat mr. Cals natuurlijk uitermate irriteerde, zodat hij tenslotte interrumpeerde, dat men nu niet kinderachtig moest worden en dat er niet meer te praten viel, als men elkaar niet vertrouwde. Toen werd het wat rustiger en zette mevr. Fortanier als haar mening uiteen, dat de begrotingsbehandeling van Weder opbouw de mening had doen post vatten, dat aan de urgente gevallen van scholen bouw kon worden voldaan. Er was vol gens haar een groot verschil in teneur tussen de begrotingen van Wederopbouw I antwoorden. en van O. K. en W. Pas deze M. v. A. had de Kamer wakker geschud. Zij erken de, dat het tekort aan scholenbouw niet lag aan de minister van O.K. en W., maar aan Wederopbouw en Financiën. En dus kwam zij toch met haar motie, die men dan moest bezien in het licht van de bezorgdheid op dit gebied in onderwijs kringen en ook bij deze minister. De motie sprak uit, dat het bouwen van een voldoend aantal scholen een volks belang is van dezelfde orde als de voor ziening in de woningnood en verzocht de regering zich door dat oordeel te laten leiden. Volgende sprekers gaven daarna reeds hun oordeel over deze motie. De heer Tilanus (CH) zag er evenals de heer Peters (KVP) een afkeuring in van het beleid van de minister en wei gerde nu reeds daaraan zijn stem te ge ven. De heer Peters zeide nog, dat dit probleem alleen kon worden opgelost door het vergroten van het bouwvolume en dit vraagt de motie niet, zij vraagt slechts een andere verdeling van het huidige bouwvolume, nadat zij met de huidige verdeling bij de begrotingsbehandeling van Wederopbouw akkoord is gegaan. Het aanvaarden van deze motie zal dus de oplossing niet naderbij brengen. Hij zou dus eveneens tegen stemmen. De heer Van Sleen zei over de motie niets, maar wel, dat het bouwvolume voor de scholen, dat in 19541955 niet was ge bruikt nu gebruikt had moeten worden. Zijn eigen motie over de pacificatie nam hij voorlopig terug. Pater Stokman vertrouwde, dat de re gering met de noden der scholen rekening zou houden bij de opstelling van het bouw plan 1957. De heer Peters meende nog, dat het sa- larisbeleid ging ten detrimente van het L.O. en Ulo en hij vroeg de minister of hij zo spoedig mogelijk met een oplossing wilde komen. De communisten deden het natuurlijk weer voor de publieke tribune met een motie hierover, welke de leer krachten dan moet vertederen. De heer Roosjen (AR) meende, dat de nieuwe spelling niet deugde. Laat men terugkeren tot de spelling-Marchant, tot dat men er een heeft gevonden, die on derwijsbaar is. Een spelling, waarin men de woorden op twee manieren kan schrij ven, valt immers niet te onderwijzen. Dinsdag zal de minister op de replieken F.S. Te Zaandam zijn aangehouden de 42- jarige isoleerder D. H. van G. en de 25- jarige chauffeur K. P. beiden werkzaam bij het isolatiebedrijf van de N.V. J. de B. te Amsterdam. Zij worden er van ver dacht tijdens werkzaamheden in de we verij van de N.V. K. S. te Krommenie te hebben ontvreemd een rol jute van 100 meter lengte en 120 cm. breedte en deze in Amsterdam aan een meubelmaker te hebben verkocht. Van G. die als de hoofd dader wordt beschouwd, is te Kromme nie in voorlopige hechtenis gesteld. (Van onze correspondent) Een inwoner van Denekamp had in Oldenzaal zulke goede zaken gedaan, dat hij niet kon nalaten de bloemetjes bui ten te zetten. Wegens openbare dronken schap kwam hij in het cachot terecht. Toen hij daar weer bij zijn positieven kwam, viel hij van schrik weer buiten westen bij de ontdekking, dat hij zijn portefeuille miste mét de 2800 gulden, die er in hadden gezeten. Hij had echter ge luk. Een Oldenzaler, G. S., had achter de Plechelmuskerk het verloren schaap ge vonden en eerlijk als alle Oldenzalers zijn de poitie daarvan terstond in kennis gesteld. Een bedrag van ruim drie en een hal ve ton heeft de Groninger effectenhande laar, de 44-jarige A. A. V. ten nadele van zijn, veelal kleine, beleggers verduisterd. Hij was tot deze malversaties gekomen, omdat hij, toen hij in 1953 een eigen kan toor opende, feitelijk al op te kleine fi nanciële basis zat. Tenslotte nam hij zijn toevlucht met a la baisse te gaan specu leren met de hem gegeven effecten, maar Het dagelijks bestuur van een Roosen- daalse harmonie moest zich voor het Ber gen op Zoomse kantongerecht verant woorden. omdat het een loterij waarvoor toestemming (joor de minister van Justi tie was verleend, had aangelegd en ge houden zonder inachtneming van de be paling, dat maximaal 40% van de ont vangsten mocht worden gebruikt voor onkosten. De onkosten hadden nl. 71% bedragen, zodat slechts 29% ten goede was gekomen aan het doel, het instru mentenfonds der vereniging. Van de 100.000 loten waren er 64.000 aan de man gebracht zodat de opbrengst 6.400 ge droeg. maar de ƒ3.000 die voor de prij zen waren uitgetrokken, had men volle dig gehandhaafd om de kopers van de loten niet teleur te stellen, terwijl de on kosten die men op 1.000 had geschat tot 1617 waren opgelopen. De bestuurderen waren niet overtuigd van een strafrechtelijke overtreding. Wanneer zij de kopers van loten hadden gedupeerd, was dat anders geweest, maar dat zij niet het doel hadden bereikt wat zij hadden beoogd, daarin zagen zij geen fout, zodat zij vrijspraak subs, veroorde ling zonder straf vroegen. Na een eis van 25, subs. 5 dagen te gen ieder der 3 bestuurderen werden zij tot 10 subs. 2 dagen hechtenis veroor deeld. Daarbij werd volledig rekening gehouden met de goede trouw van het bestuur. (Advertentie). f-l-i-t-s-e-n Uw klachten weg.' In Den Haag is gisteren door een aan tal industriële ondernemingen, banken en dagbladen opgericht de „Televisie-Exifloi- tatie Maatschappij N.V.", die zich ten doel stelt het uitzenden van televisiepro gramma's van cultureel en artistiek ver antwoorde hoedanigheid en van reclame boodschappen gedurende een beperkte ge deelte van de zendtijd. Volgens de oprichters zal daarbij strikt het beginsel in acht worden genomen, dat de opdrachtgevers van reclame geen in vloed zullen kunnen uitoefenen op enige uitzending. Voorts stelt de vennootschap zich ten doel het deelnemen in en het overnemen van ondernemingen met aan verwant doel en in het algemeen al het geen met het vorenstaande verband houdt of ter bereiking daarvan bevorder lijk kan zijn, alles in de ruimste zin des woords. Het maatschappelijk kapitaal be draagt twee en een half miljoen gulden. Een concessie-aanvraag voor het uit zenden, via het door de P.T.T. verzorg de zendernet, van televisieprogramma's annex reclame is inmiddels bij de minis ter van Onderwijs. K. en W. ingediend. De N.V. heeft de minister verzocht haar een zendtijd toe te staan van zes de koersen liepen steeds op en zo moest Uien uur per week, van welke eventueel de man als maar bijstorten. Verdachte legde een volledige beken- tenis af. Gisteren stond hij voor hei ë®- t - i"vpvr' v> i TïT'yir'VTVl rechtshof te Leeuwarden in beroep van KATH. KINDERUII ZENDING het vonnis van de rechtbank, die hem tot twee jaar en z'es maanden met aftrek ver oordeelde. De procureur-generaal achtte het feit ernstig om de omvang en lange duur, maar bovenal omdat het vertrou wen in mensen als verdachte daardoor ernstig is geschokt. De eis luidde beves tiging. Het 913 ton metende sleepschip „Trio' geladen met ijzererts, is gisteren vlak voor de Buitenvluchthaven van Dintel- sas gezonken, waarschijnlijk doordat het op een wrak stootte. De vijf leden van de bemanning konden worden gered. Men is begonnen het schip te lichten. In de Steenbergse Vliet liep gister avond het 880 ton metende Franse motor schip „Pommart" aan de grond, tengevol ge waarvan het in tweeën brak. Het wrak wordt geborgen. De"*Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem, die over kindertehui zen te Boxtel en Bakkum en het kleuter huis te Zeist beschikt, viert op zondag 11 maart zijn 25-jarig bestaan. Tegelijker tijd wordt het 25 jarig directeurschap van de heer P. N. de Lange feestelijk her dacht. Om 10 uur draagt mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, een Mis op in de kerk van de H. Willibrordus binnen de Veste (de Duif) te Amsterdam-C. Op de feestvergadering des namiddags in Krasnapolsky, wordt de feestrede uit gesproken door de voorzitter van de ver eniging, notaris J. Anten. De jubilerende directeur zal eveneens een toespraak houden. De officiële feestelijkheden wor den besloten met een receptie. toegemeten tijd zij in de eerste twee ex ploitatiejaren zich voorstelt slechts acht uur per week te zullen benutten. Het doel der N.V. moet volgens de ini tiatiefnemers worden gezien als een door vele particulieren en door een deel van het bedrijfsleven wenselijk en noodzake lijk geachte aanvulling van de bestaande door de Nederlandse Televisie Stichting verzorgde programma's. Door vermeerdering van het aantal zenduren zal de tevredenheid van de te levisiekijkers kunnen worden bevorderd, zal het televisiebudget van de overheid dank zij meer kijkgeld en zenderhuur toe nemen, zal het peil der programma's zonder verhoging van het overheidssubsi die kunnen worden opgevoerd en zou meer artistiek talent worden aangetrok ken. Tenslotte zou propaganda worden gemaakt voor het Nederlandse produkt, in Nederland zowel als buiten onze gren zen. De oprichters zijn zich er volkomen van bewust, dat de door de Televisie Exploi tatie Mij. N.V. te verzorgen programma's OP hoog cultureel en artistiek verant woord peil dienen te staan. Te dien ein de is statutair bepaald, dat o.m. een raad van advies moet worden ingesteld, welks taak het zal zijn de directie door het ge ven van adviezen op cultureel gebied ter zijde te staan. De mogelijkheid is gescha pen, dat de regering enkele leden van de ze raad van advies benoemt. Daarnaast zullen de programma's uiteraard aan een van overheidswege in te stellen keurings- raad ter goedkeuring worden voorgelegd. De adverteerders zullen geen medezeg genschap hebben over de samenstelling der programma's. Statutair is tenslotte bepaald, dat een gedeelte van de overwinst beschikbaar kan worden gesteld voor culturele doel einden. In 1950 is men op bescheiden voet met de dijkaanleg begonnen en men vorderde dat jaar 4 km. Het jaar daarop kwam er 11 km. klaar en bovendien 4 km. klei wand, terwijl in 1952 de lengte resp. met nog eens 20 en 3,5 km. vergroot werd. De overstromingsramp van 1953 verhinderde het snelle werken, zodat men toen met 7 km. moest volstaan, maar in de afge lopen twee jaren kwam er 40 km. bij. Al met al is de polderdijk op het ogenblik dus ruim 80 kilometer lang. Er is echter nog veel meer werk te ver richten. Zo moet men 8.000.000 kubieke meter baggerwerk uitvoeren in de gepro jecteerde polderkanalen (3.500.000 kubie ke meter is reeds gedaan), want er moe ten waterwegen zijn vóórdat de polder droogvalt, anders zouden de schuiten op het land komen te liggen. Voor dit werk komen 25 baggermolens in actie. Kort voordat de dijk aan de westelijke zijde wordt gedicht, dicht men het gat bij Elburg en dan kan men eindelijk begin nen met het droogmalen, waarvoor men een maand of acht, negen denkt nodig te hebben. Dan zullen de acht pompen 1250 miljoen kubieke meter water hebben ver zet en zal een land van 54.000 hectare aan de oppervlakte komen, voornamelijk be staande uit klei en zware z'avel. Er zal uiteraard nog verder moeten worden ont waterd, doch dat zal kunnen gebeuren via greppels. Het greppelgraven belooft een in teressant onderdeel van het werk te worden. Ir. B. Prummel vertelde, dat men in Duitsland twaalf greppelfresen (a 65.000) heeft besteld, die een re volutie op dit terrein moeten zijn. In de Wieringermeer werdendestijds de greppels met de hand gegraven en voor een kilometer had men toen 270 man uren nodig. In de Noord-Oost Polder gebruikte men mechanische werktui gen, zoals ploegen, en had men nog slechts 35 manuren nodig voor dezelfde afstand. De nieuwste greppelfresen, die in Oostelijk Flevoland worden ingezet beloven het aantal manuren te vermin deren tot vijf. Machines zullen straks trouwens in de polder genoeg te zien zijn. Zo zullen er 150 rupstrekkers zijn, 150 wieltrekkers, 12 draineermachines en 120 maai-dorsma- chines. Al met al hoopt men Oostelijk Flevo land in 1963 geheel ontwaterd te hebben (in 1957 wordt begonnen met 4000 ha.) en zodra dat is geschied, kan meteen gehaaid worden: koolzaad, wintertarwe, zomer- gerst, vlas en lucerne zullen de eerste Produkten zijn. Van het land wordt 36000 bunder met lang riet beplant, omdat ge bleken is, dat riet het opschieten van on kruid belangrijk tegenhoudt. Over de Operatie H2 O zei Kampens burgemeester dr. W..P. Berghuis dat bet feest op nationaal niveau zal staan. Da ministers van Verkeer en Waterstaat, van Oorlog en van Landbouw hebben, even als de N.O.P.-directie, daadwerkelijke medewerking toegezegd. De hoofdpunten van het festijn zijn: feestpark in het stadsplantsoen ontworpen door Karei Bruckman waar 's avonds bekende ge zelschappen zullen optreden; een tentoon stelling over de Zuiderzeewerken; bij» eenkomst van vertegenwoordigers vaa oude Hanzesteden; militaire manifesta ties met medewerking van land-, zee» en luchtmacht; een landbouwtentoon stelling met concours-hippique; inter nationale schietwedstrijden; wielerwed strijden; gymnastiekdemonstraties enz. Bovendien wil men, met gezonde zero» spot, de beroemde Kamper uien ook eea belangrijke rol laten spelen ln de Opera tie H2 O. 1 U vaart er wel bij In het staatsblad van gisteren is een nieuwe regeling opgenomen voor de ver goeding van kosten, die aan dienstreizen van rijksambtenaren zijn verbonden. Het nieuwe reisbesluit wijkt op verschillende belangrijke punten af van het reisbesluit 1952. De toewijzing van een ambtsgebied (rayon) als criterium voor een lagere ver goeding is in de nieuwe opzet vervallen. Een ander belangrijk verschil is, dat een volledige vergoeding, d.w.z. een vergoe ding, welke o.m. een voldoend bedrag voor een middag- of avondmaaltijd bevat, alleen wordt verstrekt, indien deze maal tijden noodzakelijk in een daarvoor aan gewezen gelegenheid moesten worden ge nuttigd en inderdaad blijkens een op de reisrekening gestelde verklaring zijn be taald. Daarnaast is aan ieder die in de maaltijdperioden op reis is, een voldoende z.g. basisbedrag toegekend om zich wat brood aan te schaffen of enige aanvul lende consumptie te kopen bi] de mee genomen broodmaaltijd. Voor de lagere ambtenaren zal dit bedrag in de regel voldoende zijn; de andere ambtenaren zullen een toeslag voor de maaltijden ont vangen, indien aan de eerdergenoemde voorwaarden is voldaan. De maaltijden worden derhalve niet meer, zoals in het reisbesluit 1952, eerst na afloop van een aantal uren geleidelijk vergoed, doch de maaltijd wordt, indien verantwoord en vallend in voor het ge bruiken van maaltijden vastgestelde uren, in zijn geheel vergoed, ook op korte rei zen mits langer dan 3 uur durende waarin een maaltijd moest worden ge nuttigd en betaald. Gehandhaafd is voorts de scheidslijn tussen hen die van de 2e, en hen die van de 3e klasse der spoorwegen mogen ge bruik maken. De categorie-indeling is thans geheel gebaseerd op de salariëring der ambtenaren, gerekend naar een ge meente der eerste klasse. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars) De stemming op de Rotterdamse graan- beurs was deze week in het algemeen in mineur gesteld. Het gesloten water maakte afvoer van dc aankomende par tijen zeer moeilijk, hetgeen eventuele ko pers er ook van terughoudt op aflading te kopen. Bovendien kan men de tendens van Noord-Amerika, onze grote leveran cier, niet vast noemen. Koersen van Ame rikaanse optiemarkten hebben hiermede weinig meer te maken, daar men regel matig kan constateren, dat een en ander volkomen in tegenspraak met elkaar is. Bij geruchte vernemen wij, dat de bele- ningsprjjzen van de C-C-C. voor de nieuwe oogst voor dc diverse graansoorten zjjn verlaagd, waarbij vooral die voor mais belangrijk zijn gereduceerd. Intussen wordt, van Amerikaanse zijde 3 barley en 2 milo vanaf directe versche ping tot juli/aug. met trapsgewijze ver laagde prijzen aangeboden, hetgeen op onze markt geen vaste indruk maakt. Daar men bovendien hier te lande zijn aanko- *o verier, Ue TJeg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van L 1*35 bespaart U veel ellende. (£6) 34). Het duister viel langzaam over de hei de. De zon was reeds achter de heuve len in de verte gezonken, toen Mallalieu en Stoner elkaar ontmoetten en terwijl zij spraken verdrong de avondnevel het dag licht. De uitgestrekte heide werd als door een damp overtrokken. De omtrekken van bomen en rotsen vervaagden; naarmate het daglicht verzwakte, scheen de dode lijke stilte van dit eenzaam oord Malla lieu meer en meer te benauwen. Ang stig keek hij om zich heen, of niet een of andere schaapherder de zondagavond zou benutten om naar zijn kudde te gaan zien- Op een gegeven ogenblik meende hij op enige afstand, bij een dennenbosje een gedaante te zten: hij tuurde en tuurde in die richting, doch kwam tot de gevolg trekking, dat het niets was. Toen vestig de hij zijn belangstelling op iets anders hij kroop voorzichtig naar de rand van de groeve en keek over het gebro ken hek naar beneden; daar zag hij op de kalkrotsen in de diepte, Stoner be wegingloos op zijn rug liggen. Zijn nauwkeurige bekendheid mej deze omgeving stelde Mallalieu in staat om de weg naar de groeve te vinden. Hij kroop over braamstruiken, heide en brem tot hij eindelijk de plaats bereikte, waar het lichaam lag. Voorzichtig legde hij een hand op de wang en die vluchtige aan raking was voldoende hij stond op en sidderde heviger dan te voren. Hij is dood dood! mompelde hij. Hij moet zijn nek gebroken hebben het is meer dan vijftig voet diep hier! En wat moet ik zeggen? wat doen? Spoedig echter kreeg hij een ingeving; zij kwam even vlug als de duisternis op deze plaats des doods. Hij deed een krachtige poging om zijn zelfbeheersing te herwinnen, hetgeen hem in staat stel de rustiger te denken en te overwegen, welk besluit hij nemen zou. Het beste was om in het geheel niets te zeggen of te doen. Niemand was getuige van hun ont moeting geweest en niemand had Stoner zien vallen of hem de slag zien krijgen. Veel beter niets te zeggen of te doen het beste was om weg te gaan en de zaak op z'n beloop te laten. Het lijk van Stoner zou natuurlijk gevonden worden de volgende dag of overmorgen of op een andere dag en als het werd gevonden, zouden de mensen zeggen, dat Stoner op het vermolmde hek gezeten had en dat het zich begeven had en Stoner in de val had meegesleurd en tekenen van geweld zouden de mensen niet kunnen constateren wonden, schrammen, bui len dat kwam allemaal van het val len van de ene rotshoek op de andere. Mallalieu begaf zich langs een omweg naar Highmarket terug; de duisternis ver borg hem voor het oog der mensen en voorzichtig sloop hij langs heggen en mu ren, tot hij zijn huis bereikt had, doch toen hij goed wel in bed lag, herinnerde hij zich het verlies van zijn wandelstok. XVII. DE LIJKSCHOUWING. De gedachte aan het verlies van zijn wandelstok bezorgde Mallalieu opnieuw doodsangsten, deed hem sidderen en be ven. Slapen kon hij nu niet meer en het grootste gedeelte van de nacht bracht hij door met denken, plannen maken en voor zorgsmaatregelen beramen. Die stok zou zeker gevonden worden en natuurlijk dicht hij het lijk van Stoner. Een toeval lig voorbijganger zou hem niet herken nen en een eenvoudig schaapherder even min. Maar als de politie hem in handen krijgen zou. was het zeker dat zij hem onmiddellijk als het eigendom van de bur gemeester herkende. Mallalieu en zijn wandelstok waren onafscheidelijk van el kaar. En de politie zou, dat sprak van zelf, willen weten hoe die stok in de groe ve was gekomen. Vervloekt, alles liep ook tegen. Hoe kon hij zo dom geweest zijn om zijn stok niet te gaan opzoeken? Hij had grote lust om op staande voet in het holle van de nacht, naar de ongeluksplek te gaan en die verwenste stok te gaan zoeken. Maar het was stikdonker en of schoon het er eenzaam was, dorst hij er toch geen lantaarn te gebruiken. Hij span de zijn hersens tot het uiterste in om een motief te vinden dat de aanwezigheid van die stok daar zou kunnen verklaren. Eindelijk schoot hem in de gedachten, dat Cotherstone nooit ^n stok of para- pluie gebruikte. Indien de stok gevon den werd, zou hij zeggen, dat hij zater dag op kantoor was blijven staan en dat zijn bediende er zeker gebruik van had gemaakt. Dat leek lang niet onaanneme lijk. het was een uitstekende verklaring en er zou niet aan getwijfeld worden. De politie zou hem, de burgemeester, na tuurlijk onmiddellijk op zijn woord gelo ven; het zou al heel vreemd moeten zijn als dat niet zo was, vond Mallalieu. Met die gedachte trachtte hij te gaan sla pen. doch na zoveel emotie bleek dat on mogelijk. Terwijl hij in zijn weelderig bed lag te steunen en te woelen, dacht Mallalieu over veel dingen na. Hoe was Stoner aan die inlichtingen gekomen? Waren er nog an deren, behalve Stoner, die het wisten? Hij maakte een veronderstelling. Hij zag dui delijk de gang van zaken voor zich al thans dat meende hij. Stoner had natuur lijk het gesprek tussen Kitely en Co therstone op het privékantoor afgeluis terd. Dat was het! Het verwonderde hem dat hij daar niet eerder aan gedacht had. Tussen het privé-kantoor en dat van de bedienden was een klein raampje in de muur, dat was aangebracht om papieren en boeken door te geven. Hoogstwaar schijnlijk had het die middag op 'n kiertje gestaan, zoals steeds bijna het geval was en Stoner had daardoor kunnen horen wat tussen Cotherstone en diens huurder was besproken. Aangezien hij een scherp zinnig jongmens was, had hij het afge luisterde geheim voor zichzelf gehouden tot die beloning werd uitgeloofd. Natuur lijk was hij van plan geweest het geld dat hij krijgen zou aan te vullen met bet geen hij Mallalieu en Cotherstone zou af persen, daar twijfelde de burgemeester niet aan. Neen, alles goed beschouwd, geloofde hij niet, dat Stoner met iemand anders over het geval gesproken had dat zou niet in de lijn van zijn handig heid hebben gelegen. Deze gevolgtrekking stelde Mallalieu ge rust en weer eens trachtte hij in slaap te komen. Maar het was een weinig ver kwikkende slaap, welke hij die nacht bij tussenpozen genoot en hij gevoelde zich zenuwachtig en afgemat, toen hij als ge woonlijk naar zijn kantoor ging. Hij was er eerder dan Cotherstone en toen de ze kwam wisselden de compagnons slechts een korie groet. Sedert die onaangename scène, enige dagen te voren, hadden zij niets anders gedaan, dan slechts over strikt zakelijke onderwerpen spreken. Nadat Mallalieu enige brieven, welke binnengekomen wa ren, vluchtig had doorgelezen, ging hij naar het binnenplein, waar hij ongeveer een uur lang tussen de velerlei bouwma terialen bezig was. Toen hij in het kan toor terugkwam, keek hij met voorge wende verrassing naar de onbezette les senaar van de kantoorbediende. Is Stoner er nog niet? vroeg hij. Cotherstone die in het grootbijek zat te bladeren, antwoordde even kort: „Nog niet". (Wordt vervolgd). pen momenteel slechts tot mei aflading kan vastleggen, hebben zulke offertes o.i< geen enkel nut. Mais met enige zaken in disponibel goed voor verlading per spoor. Stomende Ame, rikaanse mais iets lager aan de markt. Platamais per mei/juni en juni/juli heb ben een verdere aanpassing ondergaan en vonden nu enige afzet. In witte mais van Z.-Afrika kocht Egypte 3 ladingen, het geen de prijzen van stomend goed enig» verbetering deed ondergaan. Gerst met zaken in 2 Western gerst en 3 barley van zolder, terwijl stomend en afladingsgoed afbrokkelden. Australische gerst iets lager te koop,doch voorlopig zonder tegenliefde. Irakgerst en Syrische gerst op aflading blijft vrij geschikt koop. doch het bleef meestal bij offreren. Rogge prijshoudende tendens. Enige pos ten stomende Amerikaanse rogge moesten door de ijsmoeilijkheden wat lager van de hand worden gedaan. Een stomende post Plata-rogge werd tot bevredigende prijs opgenomen. Andere soorten voor ons land te duur. Haver gedrukt en stomend slechts tegen lage prijzen verkoopbaar. Op aflading was zowel de zware als de lichte Amerikaanse haver lager te koop. In Platahaver op maart en april aflading vonden enige afdoeningen plaats, doch ook in dit geval moesten de verkopers concessies doen- Australische haver on veranderd zonder zaken. Milo vond afzet voor disponibel goed voor verlading per wagon, stomend en aflading. Zoals gezegd kan men echter slechts tot mei aflading fixeren terwijl juist voor de verdere afladingen een hef fing in het geheel niet denkbeeldig is. Inlandse granen ondervonden natuur lijk evenzeer de verladingsbelemmerin- gen, zodat er wat betreft spoedig goed slechts wagonvrij zaken plaats vonden. Haver werd op sommige dagen vrij leven dig verhandeld voor maart/april/mei en juni levering. Ofschoon de premies groot bleven, wordt toch de latere aanvoer van Schotse en Engelse haver als een gevaar hiervoor geacht. Rogge kon de vraagprij zen handhaven, doch werd weinig ge vraagd. Zomergerst is wel iets gemakke lijker te koop. De heer Van Vliet (K.V.P.) heeft aan de minister van wederopbouw en volks huisvesting en economische zaken enkele vragen gesteld, waarin hij er o.a. op wijst, dat de bouwkosten der woningen, in kubieke meters uitgedrukt, nog voort durend stijgen en hij spreekt het ver moeden uit, dat een der belangrijkste oorzaken van deze stijging het steeds duurder worden der bouwmaterialen is. Hij vraagt verder, of de ministers de prijsstijgingen der bouwmaterialen ver antwoord achten en vraagt tevens of de ministers in dit opzicht catïfgerend kun nen ingrijpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8