ANTWOORD UIT DJAKARTA INDONESIË heft Unie met Nederland eenzijdig op Opzegging slechts een eerste Weer wolkenvelden met sneeuw Zware sneeuwval hield vlieg tuigen van Ameland weg Lawineramp in Joegoslavië Moskou repliceert op Westelijke vredesplannen Troepenzendingen „schending van V.N.-handvest" Politieke sneeuw is nog geen winst bij innerlijke kou Partijcongres in Moskou geopend „N.-Afrika-week" in Parijs Het weer in Europa Drie Vakcentralen bespraken loonbeleid DE SPANNING IN HET M.-OOSTEN Dinsdag 14 februari 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Den Haag: Nog geen officiële mededeling Indonesische partij leiders in de mist Ronselarij voor vreemdelingenlegioen Jhr. J. Loudon schonk f150.000 Mgr. J. H. Niekel IJsselmeer overdekt met zwaar drijf ijs Australische havenarbeiders weer aan het werk Vandaag: de uitslag van onze Kerstprijs- vr«ag 1955 Ruimterapport" klaar il WEERBERICHT Nog vóór de Indonesische delegatie ter conferentie van Genève haar rapport aan het kabinet te Djakarta kon uitbrengen, kwam gisteravond reeds de mededeling, dat de Indonesische regering besloten had met ingang van dezelfde dag de Neder lands-Indonesische Unie eenzijdig op te heffen. Het was de minister van voorlichting, Rede van Kroesjtsjef Sjamsoeddin Soetan Makmoer, die dit, nadat een kabinetszitting van drie uur was gehouden, bekend maakte. Hij voegde er o.a. nog bij, dat deze opzegging „slechts een eerste stap" is. Vanavond, zo zei hij verder, zal de regering overleggen met de regeringspartijen over soortgelijke maat regelen met betrekking tot de andere R.T.C.-overeenkomsten, hoofdzakelijk op financieel-economisch gebied. Twee Nederlanders ontvlucht en nu weer thuis wz. Voor aankoop schilderijen Legaat aan de Staat der Nederlanden (Van onze weerkundige medewerker) Door het wegvallen van de wind trad in de afgelopen nacht vooral in het westen van Neder land een sterke uitstraling op, waarbij de temperatuur op het vliegveld Schiphol tot 18 gra den Celsius daalde. In Rotterdam kwam 14 graden vorst voor. In de noordelijke provincies dreven sneeuwbuien binnen, welke daar de temperatuur tot 6 graden deden oplopen. In Friesland viel sneeuw, toen daar de elfsteden tochtrijders van start gingen. Komende nacht kunnen in het gehele land meer wolkenvelden met sneeuwbuitjes voorkomen, zodat wij minder lage tempera turen verwachten. Boven het zuidelijke deel van de Oostzee is ten depressie, uit Rusland afkomstig, aangekomen, welke ook in een groot deel van Polen en Duitsland sneeuw ver oorzaakte. Plaatselijk ontstond vanmor gen een dichte mist, vooral in het westen, maar deze trekt weer op. De wind blijft in de koude hoek tussen noord en noord-oost, zo dat het einde van de koude nog niet kan worden aangekondigd. Ere-kanunnik van Haarlems kapittel Vogelvoeding in IJsselmeer Morgen aanbieding aan de regering De Sovjet-Unie heeft gisteren bij voorbaat stelling genomen tegen de plannen, die, naar men aanneemt, de westelijke mogendheden op het ogenblik koesteren om „tanden" te geven aan de driemogendheden- verklaring van 1950, ten einde een nieuwe Arabisch-Israëlische oorlog te voorkomen. Het Sovjetrussisclie ministerie van buitenlandse zaken gaf gisteravond een communiqué uit, waarin verklaard wordt, dat het zenden van troepen naar het Midden-Oosten een „ernstige schending van het V.N.- Handvest" zou betekenen. „Zulk een daad kan slechts de bezorgdheid van de Sovjetregering wekken", zo zegt het communiqué. De Sovjetverklaring zegt gebaseerd te zijn op „berichten, die onlangs in de pers verschenen zijn over het voornemen van bepaalde mogend heden om troepen naar het Midden-Oosten te zenden, welke berichten niet zijn ontkend. Aangenomen moet worden", zo vervolgt het com muniqué, „dat de nodige opheldering over dit vraagstuk zal gegeven worden en dat verklaringen zullen worden gedaan, die in staat zijn om de begrijpelijke bezorgdheid, die over deze berichten in de landen stemming van de betrokken landen en in het Nabije- en in het Midden-Oosten en niet alleen in deze landen zonder de sanctie van de Veiligheidsraad, gewekt is, weg te nemen Eden rapporteert LEO MUNDELEER VOLGT MINISTER MOSSAERT OP De weerverwachting van het K.N.M.X., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan sneeuwbuien, vooral in de kustprovincies. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Strenge tot matige vorst. Woensdag 15 februari: zon op 7.59, onder 17.54; maan op S.45, ónder 22.30 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hedenmorgen is in het Kremlin ge opend het eerste congres van de Rus sische communistische partij sedert de dood van Stalin. Zestienduizend com munistische afgevaardigden uit geheel de Sovjet-Unie juichten de Sovjet leiders toe, toen deze onder een levens groot standbeeld van Lenin hun plaat sen innamen op de eerste dag van het congres, dat een week a tien dagen zal duren. Radio en televisie verzorgden een uitzending voor het binnenland, waar dit congres in het middelpunt van de Sovjet-propaganda is komen te staan. De eerste grote rede zou, waarschijn lijk hedenmiddag, worden gehouden door de eerste partijsecretaris, Nikita Kroesjtsjef, die een overzicht zou ge ven van de binnen- en buitenlandse politiek der Sovjet-Unie. Buitenlandse journalisten mochten hij deze redevoering niet aanwezig zijn en zijn voor hun verslagen en commentaren aangewezen op de tekst van de rede, zoals deze door het officiële persbureau „Tass" zal worden vrijgegeven. De sultan van Marokko, Sidi Moham- tnea Ben Josesef, Is gisteravond per vlieg tuig in Parijs aangekomen voor bespre kingen met de Franse regering over de toekomstige betrekkingen tussen Frankrijk cn Marokko Doel van deze besprekingen, die morden zullen beginnen, is de for mule van „onafhankelijkheid in het kader van verbondenheid aan Frankrqk nader te definiëren, een en ander op grondslag van de gemeenschappelijke verklaring, die de Franse regering en de sultan ter zake in de afgelopen maand november hebben afgelegd. De aankomst van de sultan luidt voor de Franse regering een „Noordafrikaanse week" in. De Franse regering zal im mers ook op korte termijn een °Pl0®f"l8 moeten vinden voor het Algerijnse v stuk en voorts zal zij een antwoord moeten geven op het verzoek van de Tunesische regering 0m „zo snel mogelijk" besprekin gen te openen over een herziening van het vorig jaar gesloten verdrag, waarbij lu- nesië zelfbestuur kreeg. De Tunesiers wensen nu ook de beschikking te hebben over een leger en zij willen voorts het recht hebben op een zekere vorm van di plomatieke vertegenwoordiging in het bui tenland. Krachtens het zelfbestuur-trak taat zijn defensie en buitenlandse zaken In Franse handen gebleven. Minister Makmoer verklaarde ver der nog, dat de Indonesische regering zo spoedig mogelijk aan het parlement een verklaring zou voorleggen over dit kabinetsbesluit. In een mededeling, die werd uitgegeven na deze kabinetszit ting, werd nog gezegd, dat Nederland geen „goodwill" zou hebben getoond om in Genève tot overeenstemming te komen. Nederland zou, alweer volgens deze verklaring, teruggekomen zijn op een tijdelijke overeenkomst, die op 7 januari met betrekking tot de kwestie Nieuw Guinea en de geschillen-arbi tragekwestie was bereikt. Een minder aangenaam geluid valt verder nog te vermelden, namelijk een uiting van de minister van voorlich ting, dat het falen va:i de conferentie van Genève de Indonesische belang stelling in de uitwisseling van gevan genen met Nederland „heeft doen af nemen". Van de zijde der Nederlandse regering werd gisteravond gezegd, dat aangezien op dat ogenblik van deze Indonesische stap nog geen officiële mededeling was ontvangen, men het niet opportuun achtte enigerlei uiting te doen. Bovendien zou men, alvorens commentaar te leveren, zich toch eerst even willen beraden. De voorzitter van de P.N.I., oppositie partij in Indonesië. Sarmidi Mangoen- sarkoro. zei gisteren nog in een commen taar op de mislukking van „Genève". dat zijn partij reeds lang een eenzijdig verbreken van de R.T.C.-overeenkomsten onder ogen had gezien, „maar gezien r> cv De achttienjarige matroos Pieter Hoen uit Zwartsluis, die op 31 januari zijn schip in de Franse haven Bayonne verlaten had en sedertdien spoorloos was, is plotseling komen opdagen. Alle nasporingen, welke door de autoriteiten waren verricht, wa ren vruchteloos gebleven. Men veronder stelde, dat de jongen, tezamen met zijn 23-jarige collega, de matxoos Mulderije uit Westzaan, dienst had genomen in het vreemdelingenlegioen. Doch de autoritei ten van het fort St.-Nicolas in Marseille, waar de troepen voor het vreemdelingen legioen worden verzameld, hadden dit ontkend. De teruggekeerde jongen, die er have loos uitzag, verklaarde, dat hij met Mul- derijen in een café te Bayonne voor het vreemdelingenlegioen was geronseld en daarna in een kamp aldaar was terecht gekomen. Zij zouden naar Algiers worden overgebracht, maar hadden kans gezien te ontvluchten. Na een tocht vol ontberin gen hadden zij gisteren Nederland weten te bereiken. de verreikende gevolgen van zulk een stap moet dit eerst uitvoerig overwogen worden". Deze oppositieleider zal dus kennelijk door het besluit van de Indo nesische regering wel verrast zijn ge weest. Hij had namelijk bij deze zelfde gelegenheid verklaard, dat deze kwestie Unie opheffen of niet kon worden overgelaten aan de nieuwe regering. Ook Joesoef Wibisono, de leider van de Masjoemi-regeringspartij was ver moedelijk nog niet aan de Unie-opzegging toe. Want. zo berichtte hij nog gisteren aan de Indonesische pers. de commissie, die door de Masjoemi is opgericht om de gevolgen van een eenzijdig verbreken van het Unieverband, is nog steeds bezig deze zaak te bestuderen. IP- sÜöSW >1? jsjpfej*® - ■*-" <-* De eerste controle post van de Elf stedentocht: in het duister van de vroege ochtend krijgt de Hilversum mer Vollenbroek het eerste stempel Uit de nalatenschap van jhr. dr. J. Lon fon, vroeger Nederlands ambassadeur in Parijs, is aan de staat der Nederlanden toegevallen een legaat, aa"; koop van schilderijen ten bedrage van f 100.000,— ten behoeve van het Rijks museum te Amsterdam, alsmede een De- draig van 50.000,— ten behoeve van het Mauritshuis te 's-Gravenhage. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft dit legaat gaarne aanvaard. Een vindingrijk vader uit de Ameri kaanse stad Parsons, die wel van ijs- en sneeuwvermaak hield, maar niet van het onvermijdelijke trekken aan de slee van zijn dochtertje, scharrelde in zijn monteurswerkplaats een oud benzinemotortje en een reusachtige ventilator op en loste daarmee op de hierbij geïllustreerde wijze het pro bleem op. De slee, die niet ten on rechte de mam „Vaderredder" kreeg, haalt een zo hoge snelheid, dat hij hardlopend maar zeer moeilijk is bij te houden Gisteren, tijdens een intieme herden king van het feit. dat het twintig jaar geleden was, dat Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers tot bisschop werd gewijd, heeft hij aan mgr. J» H. Niekel, deken van Rotterdam, meegedeeld, dat hij deze had benoemd tot ere-kanunnik van het kapit tel van Haarlem. Mgr. Niekel was tot Voortdurend viel er gisteren in het noorden van het land sneeuw. Dit had niet alleen tot gevolg, dat het wegver keer steeds moeilijker werd, maar ook de luchtbrug op Ameland, die tot nu toe dagelijks werd onderhouden, moest gis termiddag uitvallen. Om vijf uur waren twee vliegtuigen van '.Leeuwarden opge stegen om weer een tocht naar het Bal- lumer vliegveld op Ameland te maken, maar eenmaal daarboven gekomen kon den ze, wegens de zware sneeuwval, niet landen. Verschillende malen hebben de vliegtuigen rondgecirkeld, maar tenslotte moesten de piloten besluiten naar hun basis terug te keren. Een ander klein vliegtuigje, een Pipercub, dat diezelfde middag nog wel op Ballum was geland, kon wegens de sneeuwval en ijsafzetting niet meer opstijgen en de piloot heeft de nacht op Ameland moeten doorbrengen. Afgezien van de luchtbrug, is Ameland nu al veertien dagen door het ijs van het vasteland gescheiden. Men heeft echter aan niets gebrek op het -iland. Ook heeft men met de vliegtuigen nog elke dag post en passagiers kunnen vervoeren, waar door het gevoel van isolatie bij de eiland bewoners eigenlijk niet .neer bestaat. In Zeeland gaat het met de veren verre van rooskleurig. De veerdienst Katseveer- Zierikzee heeft gisteren .lechts twee van de dagelijkse zes reizen kunnen uitvoe ren. Ook de boot ZijpeAnna Jacobapol- der heeft langdurige vertragingen gehad. Op bijna alle grote vaarwegen in ons land is de toestand van het ijs thans zo danig, dat het scheepvaartverkeer geheel onmogelijk is of zwaar wordt belemmerd. IJsbrekers doen hun best nog enkele grote kanalen open te houden. Het IJssel meer is thans geheel overdekt met mid delzwaar tot vast drijfijs. Zoals we gisteren reeds in een gedeelte onzer editie meldden, zijn uit de schip brug tussen Culemborg en Schalkwijk in verband met de ijsgang vier schepen weggenomen, zodat net autoverkeer ge bruik moet maken van de vaste brug tussen Vreeswijk en Vianen. Maandagmiddag hebben leden van de vogelbescherming te Kampen en afge vaardigden van het Dierenrampenfonds aan de splitsing van het Haarlemse bis- een tocht gemaakt van de Kattenwaard dom kanunnik van dit kapittel. op het Kampereiland naar enkele wak ken, die twee kilometer uit de kust lig gen en waar naar schatting 4000 wilde zwanen en ganzen en vele andere water vogels hongerend rondzwemmen. Het Dierenrampenfonds had een grote hoe veelheid graan naar Kampen gebracht dat daar door twee militaire wagens naar de Kattenwaard werd .ervoerd. De stakende Australische havenarbei ders hebben vandaag op een massaverga dering te Melbourne besloten morgen het werk in alle havens weer te hervatten. Intussen heeft de vakvereniging van zee lieden opdracht gegeven tot staking. Deze staking zal woensdag beginnen. De winter, die bijna geheel Europa nog in zijn greep houdt, blijft slachtoffers eisen. Zo zijn gisteren in Joegoslavië 58 mensen omgekomen en achttien zwaar ge wond door lawines, die de waterkracht centrale van Mavrovo nabij Skolpje heb ben getroffen. De meeste slachtoffers zijn gevallen onder de arbeiders van de cen trale, die in aanbouw is. Vele mensen worden nog vermist. Het is bekend, dat nog 93 personen in het gebergte van West- Macedonië door lawines zijn bedolven, waaronder 23 grenswachten. Men heeft echter nog geen volledig beeld van de om vang van de ramp, daar het gehele ge bied door felle sneeuwstormen en mist moeilijk toegankelijk is. Pogingen om met vliegtuigen en helikopters in het gebied door te dringen zijn mislukt. In bergdorpen ten Noorden van Rome, die door zware sneeuwval nog altijd van de buitenwereld zijn afgesloten, bestaat een ernstig tekort aan voedsel. Vliegtuigen van de Italiaanse luchtmacht pogen teza men met Amerikaanse toestellen levens middelen en ander materiaal in dit gebied neer te laten. Op het Amerikaanse vlieg veld te Wiesbaden is bekend gemaakt, dat vandaar ongeveer 250.000 kg hulpgoede ren afkomstig uit het buitenland, naar Italië zullen worden vervoerd. De Ame rikanen maken bij dit vervoer gebruik van een twintigtal „vliegende verhuiswagens". Uit Boedapest wordt vernomen, dat de Donau ook in Hongarije geheel is dicht gevroren, terwijl uit Wenen wordt gemeld, dat het ijs in de Donau zes meter hoog is opgestuwd. Alle beschikbare ijsbrekers proberen de barrièères op te ruimen. Zelfs de Noorse fjorden, die veelal door de invloed van de warme golfstroom open blijven, dreigen dicht te vriezen. Zo is de Oslo-fjord voor kleinere schepen al niet meer te bevaren in verband met zware ijsgang. Tussen Zweden en Denemarken dreigt het scheepvaartverkeer te worden lamgelegd door het pakijs, dat Taiigs de i kusten hoog wordt opgestuwd. De veer boten, die de verbinding tussen beide lan den onderhouden, maken thans gebruik van kanalen, die door ijsbrekers worden opengehouden. Ook Spanje beleeft de koudste periode sinds het begin van deze eeuw. Intussen hebben Franse meteorologen voorspeld, dat het land de komende dagen nog meer last van kou en sneeuw zal on dervinden. In het weekeinde heeft de kou de in Frankrijk aan 59 personen reeds het leven gekost, zo werd gisteren te Parijs bekend gemaakt. Voorts werd vernomen, dat de carnavalsviering aan de Rivièra tot later is uitgesteld. Vijf hoofdprijzen entroost- prijzen werden onder lezers verdeeld onze De Kerstprijsvraag 1955 der Maasbode-pers is een groot succes geworden. D eenden onzer lezers zonden ons hun oplossing. Veie honderden zonden haar foutloos en de prijsvraagjury had een bijzon der moeilijke taak om in deze la wine van dikwijls op originele wiize ingezonden oplossingen, de winnaars der vijf hoofdprijzen te vinden Voor de goede oplossing de uitslag en een laatste commen- taar op deze prijsvraag ve™«zen wij naar de pagina's 5 en 6 in dit blad. De besturen van de drie vakcentra len het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. zijn gisteravond in Amster dam bijeen geweest ter bespreking van de situatie op ioongebied. Omtrent de verder te volgen gedragslijn bestond tussen de drie besturen volledige overeenstemming. In dit stadium van de bespreking kunnen, aldus het maandagavond ver strekte communiqué, geen verdere mededelingen worden verstrekt. Het rapport van de S.E.R- Inzake de economische toestand van ons land zal morgen aan de regering worden aangebo- Zoals bekend, werd indertijd door de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid namens de regering aan de raad gevraagd, een diepgaand onderzoek in te stellen naar de economische situatie van ons land, zulks met het oog op naar voren gekomen wensen op Ioongebied. In het onderzoek moest tevens worden be trokken de zes procent loonsverhoging van oktober 1954, de verwachte economische ontwikkeling in 1956, de toegestane rui mere mogelijkheden terzake van secun daire arbeidsvoorwaarden, de geprojec teerde ouderdomsverzekering per 1 januari 1957 en een verdere verhoging van de huren met circa 25 pet. Naar aanleiding van de Brits-Ameri kaanse referentie aan de driemogendbe- denverklaring van 1950, commentarieert het communiqué: „Het ligt voor de hand, dat verwijzing naar de driemo- gendhedenverklaring in het bijzonder noodzakelijk was om Frankrijk's mede werking voor bovengenoemde maatrege len te verkrijgen". Volgens het communi qué wordt de driemogendhedenverkla- ring door de Arabische landen terecht beschouwd als „een poging om het Mid den-Oosten te verdelen in invloedssferen tussen zekere mogendheden". Ten aanzien van het „befaamde" Bag- dadpaet, „dat door de Arabische volke ren zelf terecht de gevangenis der vol keren is genoemd", zegt het Sovjetcom muniqué, dat dit in het leven geroepen is omwille van militaire doeleinden. Nogmaals terugkomend op de gemeen schappelijke verklaring van Eisenhower en Eden, waarin gezegd wordt, dat de V. S. en Groot-Brittannië een oplossing voor het Arabiseh-Israelische geschil 1 wensen, zegt het communiqué: „Het zou goed zijn als dat waar was. Doch waar om worden dan beslissingen genomen achter de rug van de betrokken landen om? Het zenden van vreemde troepen naar het Midden-Oosten zonder de toe avond, in commentaar op dit Russische communiqué, dat er nog geen sprake van is, dat de Westelijke mogendheden reeds beslissingen hebben genomen omtrent de stappen die zij zullen doen wanneer het komt tot een schending van de bestands- grenzen van 1949. Wel is bekend, dat Groot-Brittannië met president Eisenho wer gesproken heeft over de mogelijk heid om Westelijke troepen te „oormer ken" om een eind te maken aan nieuwe vijandelijkheden. De Moskouse verklaring, dat het zen den van troepen naar dit gebied een schending van het V. N. Handvest zou zijn, ziet men als een poging om aan moediging te geven aan de tegenstand tegen zulk een Westelijke beslissing zon der het fiat van de V. N. Men neemt aan, dat indien de Westelijke mogend heden inderdaad zouden voorstellen op te treden tegen een agressor in het Mid den-Oosten, de Sovjet-Unie, gebruik ma kend van zijn vetorecht in de Veilig heidsraad, dit plan zou verijdelen. Het zenden van troepen wordt door de Sovjet-Unie een handelwijze genoemd die „in klaarblijkelijke tegenspraak met de belangen van de vrede" is en die „een broeinest van gevaarlijke twisten en van spanning" zou scheppen, hetgeen opnieuw een hinderpaal zou zijn voor een vreedzame regeling van de hangende geschillen Verwijzend naar de gemeenschappelij ke verklaring, die door president Eisen hower en Sir Anthony Eden na afloop van hun besprekingen in Washington werd uitgegeven, zegt het communiqué, dat de „afzonderlijke maatregelen", die de V. S. en Groot-Brittannië voor het Midden-Oosten willen treffen, slechts „de onafhankelijkheid en de soevereini teit van de staten in dit gebied kunnen schenden". de organisatie die in de eerste plaats verantwoordelijk is voor het handhaven van de vrede, zou een schending beteke nen van het v. N. Handvest en van de Soevereiniteit, van een aantal landen". Het communiqué besluit met de ver klaring, dat de Sovjetregering „tezamen met andere staten" zal „samenwerken om de veiligheid in dit gebied te conso lideren". Brits commentaar Britse diplomaten verklaarden gister- Premier Eden heeft gisteren in het La gerhuis verslag uitgebracht over zijn re cente besprekingen met president Eisen hower. Hij verklaarde, dat Groot-Brit tannië en de V. S. het „volkomen eens" zijn over hun verplichtingen om te po gen een einde te maken aan de span ning in het Midder- Oosten. De premier noemde de spanning in dit gebied „het voornaamste voorwerp van onze bezorgd heid". Sir Anthony verklaarde voorts, dat een regeling voor het Midden-Oosten noodzakelijkerwijze „een zekere mate van compromis" impliceert. „Er is even wel niets oneervols in een compromis", zo zeide hij. Eden ontkende, dat Groot-Brittannië met de V. S. var. mening verschilden over het Bagdadpact. De premier wees er voorts op, dat Frankrijk is uitgenodigd om tezamen met de beide andere Westelijke mogend heden te beraadslagen over de wijze waarop de verplichtingen van de drie- mogendhedenverklaring kunnen worden uitgevoerd. In dit verband sprak hij ook over de mogelijkheid om het personeel van de bestandscommissie van de V. N. uit te breiden. Zulk een uitbreiding van het waarnemerskorps noemde hij een methode om de spanning te verminderen. Jeeu v. (1. Berg, de Elfstedentocht- winnaar van twee jaar geleden, voor de start De Belgische eerste minister. Van Acker, heeft medegedeeld, dat Leo Mun- deleer de overleden minister Mossaert zal opvolgen als minister van midden standszaken. De nieuwe minister zou nog heden beëdigd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1