I Goederentrein ontspoorde bij Duivendrecht H. VADER OVER TAAK VAN BOEK-RECENSENT Sfefan Zweig's Jeremias" Endocil De verhouding tussen Amerika en Europa V, Moderne specialistenpolikliniek in Amsterdam Een Pieter de Hoogli ontdekt Georganiseerd overleg met beslissingsrecht Onderzoek voor aposto lisch proces begonnen Zeven run de 38 wagons uit de rails „Ongevallenploeg" maakte „heidense nacht" mee mens en dier-kalendee baarheid fundament van kritiek Hl WÊËkW Minister Mansholt en de loonpolitiek Prins Bernhard sprak op een bijeenkomst te Parijs Plaatselijke specialisten hielden zicli afzijdig Gevolg: „outsiders" erin Pauselijke onderscheiding voor Stijn Streuvels Het Brabants Orkest te Hasselt ÜINSDAG 14 FEBRUARI 1956 NA 3 Mr. dr. J. B. Sens sprak op Haagse A.R.K.A.-vergadering De zaligverklaring van pater Damiaan dwarsliggers Rails ontzet, aan flarden Drie uur stagnatie VOORDRACHT RAADSHEER HOGE RAAD R.-K. HUISVESTÏNGSCOMITé GEEFT HULP Voorstelling op Hageveld %li Ontsluier de schoonheid van uw huid TWEE GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING Geen kritiek op de regering Onder een laag vuil en vernis ASV hield been stijl NEL OOSTHOUT NAAR EDINBURGH PROF. H. J. POS HERDACHT STILLE OMGANG 75 JAAR Tussen Duivendrccht en Abcoude op de spoorlijn AmsterdamUtrecht is een goederentrein ontspoord door tot nu toe onbekende oorzaak. De foto geeft een beeld van de ravage na het ongeval. (Van onze Haagse redactie). „Het georganiseerd overleg in ambte narenzaken moet een overleg met be slissingsrecht worden. De huidige situatie, waarbij de regering niet gebonden is aan de resultaten van het georganiseerd over leg. is voor ons onaanvaardbaar". Deze stelling verdedigde de gemeente-secretaris van Heerlen, mr. dr. J. B. Sens, gister avond te Den Haag op een schaars- bezochte A.R.K.A.-vergadering. De heer Sens zette voor de aanwezigen de vele bezwaren uiteen, welke de R.K. Centrale van burgerlijk overheids- en semi-overheidspersoneel tegen het rap port van de loondeskundigen naar voren heeft gebracht. Over dit rapport moet een gedachtenwisseling mogelijk worden ge maakt, zo zei hij. Een interpellatie in de Kamer leek hem hiervoor een geschikt middel. Hij bestreed de conclusie van de loondeskundigen, dat de discrepantie tus sen de lonen in de overheidssector en die in het bedrijfsleven niet ongemotiveerd zijn. Hij constateerde tegenspraak in het rapport der loondeskundigen, conclude rend dat de deskundigen zowel de kool als de geit hadden willen sparen. Ten slotte wees mr. Sens nog op de verant woordelijkheid van de regering om een loonpolitiek te voeren, die een ambtelijk apparaat van voldoende en eerste kwali teit waarborgt. (Van onze Brusselse correspondent). Kardinaal Van Roey, de aartsbisschop van Mechelen, heeft uit Rome de „litterae remissoriales" ontvangen van het zalig verklaringsproces van pater Damiaan de Venster, de apostel der melaatsen. He primaat van België wordt daarin verzocht, het apostolisch proces voor wat betreft de heiligheid, de heldhaftige be oefening der deugden en de gebedsver horingen voor te bereiden. Het is bekend, dat de Kerk een zeer grote voorzichtigheid aan de dag legt wanneer het gaat om heiligverklaringen. Verschillende onderzoeken gaan aan het apostolisch proces vooraf. De verslagen daarvan worden aan de H. Congregatie oer Riten ter hand gesteld, die slechts na zefr grondige bestudering daarvan en i °°h n°g na aanvullende onder- ï°j '°se,n ,de H. Vader machtiging vraagt net apostolisch proces te mogen beginnen. ïïL ;t-r,''Sverklaringsproces van pater Damiaan werd het diocesaan onderzoek m de jaren 1938—1940 voltooid. Nadere ?o^eriofnIItfc.n3Maj<3en. Plaats in de jaren 1947 1948, terwijl de bisschoppelijke curie in maart 1955 het proces „de non culta", hetgeen wil zeggen, dat tot no<* toe geen onwettige eredienst voor de dienaar God,s werd ingericht, werd afgesloten Op 26 april 1955 verzocht de H. Congregatie der Riten de Paus het proces te mo°en in leiden. 0 (Van onze Amsterdamse redactie). Een grote ploeg personeel van de Ongevallen dienst van de Nederlandse Spoorwegen heeft vannacht onder waarlijk „ijzige omstandigheden" de strenge vorst en de striemende „poolwind" waren beslist geen pretje uren geploeterd om een zevental wagons die maandagmiddag op de spoorlijn UtrechtAmsterdam in de huurt van Duivendrecht waren ontspoord, weer zover in de rails te krijgen, dat ze naar Amsterdam versleept konden worden. Met één wagon een Franse wagen die de „boosdoener" was, omdat hij zeer vcaarschijnli.ik de ontsporing van een 38 wagons tellende goederentrein op zijn geweten had was dit niet mogelijk, daar de vooras niet meer functio neerde. Deze door de douane verzegelde en uit de „spoorwegpool" afkomstige wagon, die uit de haven van Düsseldorf kwam, moest met een hijskraan op een platte wagen gezet worden om zo tenslotte toch zijn eindbestemming te bereiken. Persoonlijke ongelukken deden zich bij het ongeluk niet voor; de materiële schade is echter zeer groot. Het ongeval gebeurde, zoals wij maan dag nog in een deel van onze editie kon den melden, om ongeveer half twee. Het lange treinstel kwam uit Eindhoven en zou eerst reeds, in de nacht van zondag op maandag naar het. emplacement „De Riet landen" in de Watergraafsmeer gereden zijn. Doch men was verlaat en daarom werd pas om half twaalf uit de Lichtstad vertrokken. Een kilometer ongeveer voor het viaduct in de weg naar Ouderkerk moet de bedoelde Franse wagen, die in 1947 in de Verenigde Staten gebouwd is en wel deel zal hebben uitgemaakt vsn een Amerikaanse schenking aan Frank rijk. bij het oprijden naar het tussen de beide rails voor personentreinen liggende zgn. wachtspoor voor de goederenring baan. de wisseltong van de contrarails hebben geraakt en losgewrikt. Dit is. zo neemt men aan. veroorzaakt doordat de asbalans van de voorste wielen afbrak en de as, die slechts aan één van de zes bouten bleef vastzitten, er uitschoot Bij de Grafische Kunstinrichting „De Reproductie Compagnie" N V. te Rotter dam is een „Mens en Dier"-kalender ver schenen, die loopt van februari 1956 tot «bruari 1957. De kalender is verlucht met prachtige blaten, die het onderwerp van de kalen de1-: de mens-dier relatie op zeer ver schillende. maar steeds bijzonder fasci nerende wijze uitbeelden. De grafische vormgeving, verzorgd door thet Klaasse en Han de Vries, is van een h'-tmuntende kwaliteit. Over een lengte van ongeveer 250 meter reed de trein nog door voordat de machi nist hem kon stoppen. Op verscheidene plaatsen werden de rails behoorlijk ontzet; bü de wissel zelfs voor een deel verfrom meld. De meeste dwarsliggers werden door de botsende en schokkende wagons die alle zwaar beladen waren, geheel aan flarden getrokken, terwijl de snoor- djjk werd omgeploegd. Twee wagons kantelden: de Franse, die zich midden in het stel bevnnd, lag dwars over de rails, het chassis helemaal verfomfaaid terwijl een andere, die het onderstuk van een zware stalen hijskraan vervoerde, doormidden brak en nok al schots en scheef op de ontwrichte rails kwam tc staan. De ongevallendienst was spoedig ter plaatse om de schade op te nemen en manschappen naar Duivendrecht te diri- geren. De voorste wagens, die nog „heel huids op de rails stonden, werden door een diesellocomotief naar Amsterdam getrokken en de achterste maakten de weg terug naar Utrecht. Om elf uur gisteravond werd het inmiddels al lan° weer herstelde verkeer met personen treinen Utrecht—Abcoude—Amsterdam opnieuw stopgezet, nu om de technische dienst gelegenheid te geven in de bittere koude de spoorbaan vrij te maken. Onder het felle schijnsel van batterijen nood verlichting werden met behulp van hijs kranen de ontspoorde wagons weer in de rails gezet: een heidens werk. Maar eerst moest de bovenleiding voor een deel worden weggenomen omdat anders de kranen niet op de spoordijk hun werk konden verrichten. In de stilte van de nacht met rondom zich het wijde witte winterse polderlandschap arbeidden de mannen onvermoeid door. Er werd hard gezwoegd, want vanochtend moest immers het personenverkeer weer normaal door- gang kunnen vinden. De stremming gistermiddag heeft maar een uur of drie geduurd, omdat vrij spoedig na de eerste alarmering bleek, dat de „personenrails" praktisch geen schade hadden opgelopen. Het treinverkeer tussen A.msterdam en Utrecht werd zoveel mogelijk via Hilversum geleid. Wel werd er gedurende korte tijd een pendeldienst met bussen ingelegd tussen het Amstel- station en Abenude. waar men kon over stappen op een trein naar Utrecht. Een vrij vlot na de goederentrein passerende personentrein heeft twee uur in Abcoude moeten wachten voor men hem toestond langs de vrij gebleven linker derde rails de reis naar de hoofdstad voort te zet ten De nieuwe lijn RotterdamGouda Amsterdam werd slechts bereden tot aan Woerden; vandaar kon men via Utrecht en Hilversum verder reizen. Reizigers in Rotterdam werd op de stations aangeraden via de „oude lijn" over Den Haag en Haarlem naar Amsterdam te gaan. Het goederenverkeer werd ook via Hilversum omgeleid. Het zal nog wel enige dagen duren voor de „ringbaan" voor het góederen verkeer bij Duivendrecht wee" berijdbaar wordt, want het aanbrengen van nieuwe dwarsliggers in de bevroren spoordijk zal niet gemakkelijk gaan Gistermorgen deelnemers aan een i H' Vadcr dc zuietcn te Rome r- de Palcrs Je" Komst van pr:ester-er'i??"ls?crde biieen" audientie ontvangen Bi"i„ bijzondere een belangwekkende lcld de Paus taak cn dc plicht van S ovc/ dc De H. Vader wees er op TTh"1- tiek in dc literatuur een belantrHu T inneemt en dat de hoogte, waartoe h i litteraire produkt stijgt, „t ae diepte waar toe het daalt, dikwijls afhankelifk is tan de kritieken. J van Het is de eerste taak van de criticus aldus de H. Vader, dat hij zich het ver trouwen van het pub.iek waardig maakt Hij moet daartoe voldoen aan verschil lende voorwaarden, namelijk deskundig- beid, algemene ontwikkeling, breed heid van oordeel en onderscheidings vermogen. Omdat zijn kritiek ech- steeds onderhevig is aan de in- ."oed van zijn karakter, is het noodzake lijk, dat de criticus steeds een strikte ob jectiviteit bewaart. Dit sluit een welwil lende houding tegenover de schrijver in, zolang er geen positieve redenen aanwezig De Hoge Raad der Nederlanden heeft de Tweede Kamer doen toekomen een lijst van aanbeveling van zes kandidaten, ten einde daarop te kunnen acht slaan bij het maken der nominatie voor de va cature van een raadsheersplaats, die ont staan is door het overlijden van de raads heer prof. mr. P. Losecaat Vermeer. De lijst luidt: 1. mr. C. W. Dubbink. rechter in de rechtbank te Arnhem; 2 prof. mr. H. Hellema, advocaat en pro cureur te Amsterdam: 3. mr. H. Kingma Boltjes, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden; 4. prof. mr. L. Hijmans van den Bergh, hoogleraar aan de universiteit te Utrecht; 5. mr. H. Schadee, rechter- plaatsvervanger in de rechtbank te Rot terdam; 6. mr. C. de Meijere, rechter in de rechtbank te Rotterdam. Het Ned. R.-K. Huisvestingscomité heeft voor hen, die in Italië en Frankrijk ten gevolge van de strenge winter dakloos zijn geworden of in nood verkeren, een belangrijk bedrag naar deze landen over gemaakt.. In het woonhuis van de opgejaagde Joodse schrijver Stefan Zweig in Bath wijzen de gaten van bomsplinters nog op de oorlogswoede die hem zelfs in dit museum-stadje achtervolgde tijdens de „Baedeker-raids" van de Duitse lucht macht. Zelf was deze Oostenrijkse bal ling reeds gevlucht naar Petropolis in Brazilië vanwaar hij nooit meer in zijn vaderland is teruggekeerd. Tweemaal in zijn leven heeft Stefan Zweig het geweld van de oorlog in al zijn hardheid gevoeld. In dit drama over de grote profeet Jere mias heeft deze auteur heel zijn afkeer van de oorlogsgesel neergelegd. Striemend klinken de woorden van Je remias tot de oorlogszuchtige koning Ze- dekias: „Ge hebt gedacht in uw hoog moed dat ge het vuur kunt vastgrijpen zonder u te verbranden en het zwaard in de handen te grijpen zonder u te kwetsen. Maar wie de vrede stoort, zal zelf ge stoord worden, wie wind zaait over de wereld, zal storm oogsten in zijn ziel". Maar ver boven deze algemene strek king van dit drama uit tijgt de tragische gestalte van de profeet Jeremias zelf in het conflict tussen zijn goddelijke zen ding de verkondiging van de onder gang van Jeruzalem en zijn menselijke banden aan zijn eigen moeder en zijn volk. De bekoring om ontrouw te wor den aan zijn goddelijke zending bereikt dan ook zijn hoogtepunt bij het sterfbed van zijn moeder, die hem smeekt te zeg gen dat Jeruzalem niet ten onder zal gaan. Jeremias blijft trouw. Hij kan en mag niet anders spreken. Maar bijna in vertwijfeling roept hij uit: „God, mijn God, wat zijt Gij een mysterie en hoe zwaar weegt het Uw boodschapsdrager te zijn." Hier heeft Stefan Zweig in een sterke dramatische climax Jeremias getekend als meest markante voorloper van Chris tus en van al die grote figuren die in de geschiedenis de zware taak van hun roe ping, onbegrepen door hun omgeving en tijd, hebben moeten vervullen. Het was de grote verdienste dat de regisseur, de Z.E. Heer C. van Dam, deze geweldige worsteling van de profeet zo sterk wist te accentueren en daarmede ook bewezen heeft dat dit ontroerende drama van Zweig veel te weinig op 'iet Nederlandse toneel-repertoire voorkomt. Terecht had hij het stuk sterk ingekort, waardoor het aan dramatische kracht gewonnen heeft. Een grote steun voor de regie was ook ongetwijfeld het uitermate verzorgde decor, ontworpen door de Z.E. Heer J. Verspaandonk, dat boeiend en toch rustig van kleur was gehouden, waartoe ook de belichting zeer veel bijdroeg. De moderne mogelijkheden rnn dc t re-re corder worden uiteraard door i; re re gisseur uitgebuit, maar niet aii.id blijft de reer dienende taak van eer gelijke begeleiding behouden. Oor !v leze op voering liet de regisseur zich een beetje teveel gaan. Het gespannen meelevende gehoor van enige honderden geestelijken, waaronder de praeses van het Theologicum, Mgr. H. van Deursen en van het Philosophicum, Mgr. J. Willebrands, en de 430 studenten van Hageveld juichten de uitvoerenden terecht enthousiast toe aan het eind van de voorstelling. V-;- - ss Vervloeking van koning. Zedekias door Jeremias. Scène uit de voorstelling van Stefan Zweigs Jeremias op Hageveld. ritTïiMiiAArïTi» Reeds na drie wekeD kunt u consta teren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hor- moonhoudende Endocil dag- en nachtcrème. Uw huid krijgt weer de veerkracht van de jeugdglad, gaaf en zacht. hormooncrême van Organon Per tube f 2.90 Blijkens de opgave van het aantal aan gegeven gevallen van besmettelijke ziek ten over de week van 29 januari t/m 4 februari zijn in die periode o.a. aange geven twee gevallen van kinderverlam ming, één in 's-Gravenhage en één in Kerkrade. Het Tweede-Kamerlid de heer Van der Ploeg had in verband met uitlatingen van de minister op het agrarisch congres van de P.v.d.A. inzake de loonpolitiek aan minister Mansholt o.a. gevraagd of hij daar had meegedeeld, dat de beslissing over de nieuwe koers in de loonpolitiek is genomen zonder dat eerst nauwkeurig overwogen was, wat daarvan de betekenis zou zijn voor het bedrijfsleven en het ge hele Nederlandse volk. De minister antwoordt nu, dat hij in zijn rede heeft opgemerkt, dat het be drijfsleven niet nauwkeurig de conse quenties heeft overwogen van de nieuwe koers in de loonpolitiek. Met name heeft hij gewezen op de geringe aandacht, wel ke in het advies van de Sociaal-Economi sche Raad aan de gevolgen voor de land bouw is besteed. Uit bet bovenstaande volgt, dat er geen sprake is geweest van openbare kritiek op de beslissingen, welke de regering in dezen heeft genomen. De minister acht zich voor deze beslissing geheel mede verantwoordelijk. Z.K.H Prins Bernhard heeft gisteren voor de „Men's club of the American cathedral" te Parijs een rede gehouden over de verhouding tussen Amerika en En rona Deze verhouding, aldus Prins Bernhard, houdt niet alleen vriendschap en alliantie in, maar omvat ook een hele serie van wederzijdse banden en belangen, zoals de talloze banden, die de leden van een fa milie samenbinden. Het is deze familie verhouding, die zieh in onze groeiende Atlantische gemeenschap geleidelijk ont wikkelt, zij het misschien niet zonder spanningen. Maar het enkele feit, dat af en toe verschillend inzicht zich openbaart, is geen reden voor ongerustheid. Van be lang is slechts, dat onze gemeensehanpe- Hjk ideologisch platform solide blijft en dat eventuele geschillen worden opgelost in een geest, die geen wrok achterlaat. Sprekend over het communisme, zeide hij, dat de kracht van dit stelsel veelal in zijn ideologie ligt, in zijn appèl aan emotionele krachten. Als wij voorts als feit aanvaarden, dat voor velen over de hele wereld, communisme een soort ge- loof is, dan is er maar één conclusie, n.l. belang het voort te zetten en de samen- dat wii het communisme moeten tege- moettreden op het terrein van ideeën en idealen dus op ideologisch terrein. Daar de aard van de moderne maat schappij het fundamentele probleem van onze tijd is, is het logisch dat dit vraagstuk dikwijls voorwerp van bespreking tus sen Amerikanen en Europeanen is. He laas worden deze discussies veelal geken merkt door het gebruik van argumenten, die leiden tot oververeenvoudiging. In de ogen van vee] Amerikanen schept Europa veel van zijn eigen problemen door de bewegelijkheid tussen de sociale klassen onderling te belemmeren en door steeds de uitnemendheid van de eigen cultuur naar voren te brengen als compensatie voor de vermindering in macht. In de ogen van veel Europeanen daarentegen is het leven in Amerika oppervlakkig, eenvormig en bijna geheel gespeend van enige cultuur. Niettemin, al begint een gesprek tus sen Amerika en Europa met wederzijdse misverstanden en oversimplificaties met betrekking tot het ware karakter van de beide samenlevingen, dan nog is het van x,, werking tussen de naties van de Noord Atlantische gemeenschap uit te breiden tot cultureel terrein. Aan het slot van zijn rede verklaarde Prins Bernhard, dat hij de noodzaak van nauwere economische, politieke en cultu rele integratie had aangestipt, hetgeen echter uiteraard niet betekent, dat hij min der nadruk zou willen doen vallen op de militaire samenwerking. Niets wettigt op dit ogenblik een verslapping van onze defensieve paraatheid. Maar hij zei er diep van overtuigd te zijn. dat onze militaire samenwerking, wil zij effectief zijn. aangevuld moet worden met nauwe samenwerking op andere ter reinen. Een van de belangrijkste daar van schijnt te zijn het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Hoe moeilijk en inge wikkeld de voor ons oprijzende problemen ook mogen zijn, naar mijn mening, aldus Prins Bernhard. is er geen reden aan het uiteindelijk succes der westerse we reld te twijfelen, zolang wij verenigd en sterk blijven en zolang wij ons bewust blijven te behoren tot dezelfde Atlantische gemeenschap. Bij de Haagse kunsthandelaar de heer D. Katz is van onder een dikke laag ver nis en vuil een schilderij te voorschijn gekomen dat naar zijn stellige overtui ging een Pieter de Hoogh is. Dit schilderij de „Doktersvisite" en ook we] „De zieke vrouw" genaamd, behoorde tot 1929 tot de Semenoff-collectie in de hermitage te Leningrad. Het staat als zodanig afge beeld en voorts beschreven. De „Dokters visite" werd in 1934 voor het laatst gesig naleerd. Onlangs kocht de kunsthandelaar een schilderij uit Nederlands particulier bezit Het was donkergeel en grijs van stof, ver nis en ander vuil, zodat de voorstelling, een zittende vrouw en een staande man in een donkerrode mantel, onduidelijk was. De verrassing was groot toen na het schoonmaken de staande mannenfiguur een warmrode mantel bleek te dragen. De zittende vrouwenfiguur draagt een wit jak en een diepblauwe rok, afgezoomd met goudbrokaat. Aan de linkerkant kwam een meisjesfiguurtje te voorschijn dat be zig is een bedstede op te maken Op de grond kwamen de grote tegels te voor schijn, die op vrijwel alle De Hooghs staan afgebeeld. De door dr. Hofstede de Groot beschre ven signatuur bleek precies te zitten op de aangegeven plaats, namelijk op de schouw boven het vrolijk brandende haardvuur. Ook de maten van het doek kloppen orecies. Het schilderij is tussen 1675 en 1680 ontstaan. Naar mening van de nieuwe eigenaar is het niet een van de belangrijkste doeken, maar zeker zeer re presentatief voor Pieter de Hooghs oeuvre zijn om van deze houding af te zien. Een recensent, aldus de H. Vader, die zich door zijn hartstochten laat leiden, heeft niet het recht de pen te voeren. De voornaamste deugd van de recensent moet zijn waar- heidszin zijn. Door niets en door niemand i omdat de Amsterdamse Specialisten Vcr- (Van onze Amsterdamse redactie) Woensdag 15 februari a.s. zal in Am sterdam-West, in de Cornelis Dirkszstraat bij de Admiraal de Ruytcrweg, een hy permoderne polikliniek voor specialisten worden geopend. Zo op het eerste gezicht een verheugende gebeurtenis, want in de >nmen tocb nog altiid met een tekort aan goed geoutilleerde behan delingsruimten voor specialisten. Doch de verheugenis ontaardt al gauw in onts'em- ming, ais men weet, dat deze polikliniek al bijna een jaar geleden gereed is geko men en tot nu toe heeft leeg gestaam. mag hij zich laten overhalen een boek een ongefundeerde kritiek te geven. Critici staan echter soms voor de moei lijkheid, aldus de H. Vader, aan welke deugd zij de voorrang moeten geven: aan de waarheidszin of aan de liefde. In dit verband zeide de H. Vader, dat de waar heid het fundament van alles is, de liefde echter het eindpunt en de bekroning van alles. Het fundament moet onaangetast blijven, wil men voorkomen, dat alles, ook het einde en de bekroning, ineenstort. de meeste gevallen zal het echter niet moeilijk zijn, zo besloot de H. Vader m toespraak, de juiste weg te vinden. "'ticus er zich van bewust is, „T™1 gebod van de liefde niet slechts Sz-u 4. aanzien van de schrijver, maar meldt het ^K.'n.p! Va" de lezers" Aldus eniging <ip straffe van royement haar le den verboden heeft er ruimte te huren. De vereniging heeft dit gedaan omdat zij tal van bezwaren tegen de oprichting vap deze polikliniek had „een boekdeel vol", zo zei ons de voorzitter waarvan de voornaamste wel is, dat zij het niet gepast acht dat een exploitatiemaatschap- pij (bedoeld wordt de Ned. Maatschappij ter bevordering van het oprichten en in standhouden van moderne poliklinieken N.V.) een polikliniek bouwt om daar winst mee te maken, waardoor de mogelijkheid bestaat, dat de artsen een winstobject voor derden zouden worden. Ook meent de vereniging, dat de in de polikliniek werkzame specialist tegenover de maat schappij een te zwakke tegenpartij is wat betreft dé huurovereenkomst, terwij] daar naast nog de plaats van vestiging door de A.S.V. onjuist werd geacht omdat er in bedoelde buurt al een behoorlijk aantal specialisten praktijk uitoefenen. De Kon. Ned. Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunde deelt die bezwa ren niet. Een door haar gestichte com missie heeft een onderzoek ingesteld en is tot dc conclusie gekomen, dat de tegen stand van de Amsterdamse Specialisten Vereniging weinig reëel is. De contraeten zijn dermate opgesteld, dat een vrije be roepsuitoefening van de arts in het ge heel niet in het gedrang komt en zijn van zulk een gehalte als menig ziekenhuis ze niet zou kunnen garanderen. Ook aan de persoonlijke belangen van de aan te trekken specialisten zou alle aandacht worden besteed. Er zal geen groep specialisten zijn die een dergelijke polikliniek als in de Cornelis Dirkszstraat is verrezen, zal kunnen financieren. Er bestaat alle kans, dat door deze geheel niet luxueus maar wel met de laatste snufjes uitgeruste polikliniek specialisten die in de betrokken buurt nog niet ver tegenwoordigd zi.in. aangetrokken worden omdat ze daar de zo nodige ruimte tot ontplooiing van hun arbeid kunnen vin den. De Maatschappij van Geneeskunst heeft daartegen geen bezwaren.- De naamloze vennootschap zou in de nieuwe polikliniek slechts een duurzaam beleggingsobject zien en in het geheel niet van plan zijn haar uit te buiten als een project om behoorlijke winsten mee te maken. Overigens heeft een arts, die in een gewone gehuurde ruimte ziin behan delkamers heeft ook te maken met een eigenaar, die in de huurprijs een redelijk rendement vercalculeerd heeft. m De Amsterdamse Specialisten Vereni ging schijnt echter niet van zins te zijn haar leden vergunning te geven de poli kliniek te betrekken Haar voorzitter deel de ons mede enige tijd geleden noodge dwongen zich bij de zaak te hebben wil len neerleggen, omdat de vereniging nu eenmaal voor een „fait accompli" gesteld was. Doch er is een nieuwe impasse ont staan, zo zei hij ons, door de houding van de Maatschappij voor Geneeskunst, die met opzijschuiving van de ASV de Amsterdamse specialisten zou „bewer ken". Dit nu is voor de Amsterdamse Specialisten Vereniging aanleiding ge weest opnieuw het been stijf te houden „Wij hebben van het begin af nu vier jaar geleden al tegen de oprichting van deze polikliniek, die ver boven haar stand is ingericht, geageerd. Hoewel we nog nimmer officiële cijfers hebben ga- zien, vermoeden wij dat wellicht van rijks wege steun is verleend bij de bouw en inrichting van het pand. Wie zegt ons, dat er niet meer van dergelijke poliklinieken elders in de stad zullen verrijzen?" Hij vond het een heel vervelende affaire. „Doch voor we voor de tweede keer met tegenzin toch maar ja zullen zeggen, ziet het er naar uit dat we eerst in rechte zullen laten uitmaken of de door de Maat schappij voor Geneeskunst gebezigde han delwijze geoorloofd is, hetgeen wij betwij felen". Intussen zal naar wij vernemen, de Maatschappij voor Geneeskunst, het vraagstuk van het bouwen van dit soort poliklinieken door een beleggingsmaat schappij, aan een diepgaande studie on derwerpen. Inmiddels zullen woensdag specialisten hun intrek nemen in de nieu we polikliniek. Maar dat zijn „outsiders" zo deelde de voorzitter van de ASV mede Het lijkt ons. dat op de een of andere wijze toch spoedig een basis gevonden moet worden, waarop deze zaak tot een goed einde gebracht kan worden. Carnavals optocht te 's-Hertogenbosch. Heksen in Oeteldonk" (Van onze Brusselse correspondent) Het heeft Z.H. de Paus behaagd de grote Vlaamse schrijver Stijn Streuvels te vereren met Ret kruis van ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Het is Z.Exc. mgr. de Smedt, bisschop van Brugge, die dit nieuws aan de schrij ver in diens woning, het bekende „Lijs ternest" te Ingoygem, is gaan mededelen en hem de oorkonde alsmede de versier selen van deze pauselijke onderscheiding heeft overhandigd. Nel Oosthout zal tijdens het „Edinburgh Festival" Engelse voorstellingen geven van „St. Joan" en „De krijtkring". Tijdens de in het Trippenhuis te Am sterdam gehouden vergadering van de af deling geschied- en letterkundige weten schappen van de Kon Ned Academie van wetenschappen heeft prof. dr. E. W. Beth, hoogleraar in de logica en haar geschie denis en de filosofie der exacte weten schappen aan de gemeente universiteit van Amsterdam, de vorig jaar overleden hoogleraar aan de stedelijke universiteit en bekende wijsgeer prof. dr. H. J. Pos herdacht. (Van onze Brusselse correspondent) Onder leiding van de heer Hein Jor- dar.s is h«t Brabants Orkest te Hasselt opgetreden in het kader van kunst- en cultuurdagen. Er was veel belangstelling. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. de provincie-gouverneur Roppe, de bur gemeester van Hasselt en andere voor aanstaanden. De artistieke wereld van Belgisch en Nederlands Limburg was eveneens goed vertegenwoordigd. Uitgevoerd werden: de Balletsuite voor klein orkest van Diepenbrock, de Derde Symphonie van Brahms; 'net Vioolconcert opus 64 van Mendelssohn, en de Ouver ture van Die verkaufte Braut, van Sme- tana. In het oeuvre van Mendelssohn werd de vioolsolo gespeeld door Pierre Jetteur, eerste concertmeester van het Brabants Orkest. Zowel de solist als al de executanten en hun dirigent, kregen veel applaus. Men schrijft ons: Het Gezelschap van de Stille Omgang, dat op zondag 4 maart a.s. des middags te 2.30 uur in het Concertgebouw te Am sterdam zijn 75-jarig bestaan in een grootse bijeenkomst noopt te herdenken, deelt ons mede, dat de kaartverkoop uit sluitend geschiedt aan >et secretariaat: N.Z. Voorburgwal 163j65. tel. 64171. Verschillende kerkelijke en wereldlijke autoriteiten hebben reeds toegezegd de bijeenkomst met hun aanwezigheid ie zullen opluisteren. De zustergezelschappen en leden zijn allen schriftelijk in de gelegenheid ge steld toegangskaarten te bestellen. Gezien de grote belangstelling, die allerwegen voor deze herdenkingsbijeenkomst be staat. raden wij u aan net uw bestelling niet tot het laatste ogenbilk te wachten. U voorkomt dan teleurstePing. Zoals reeds eerder is bericht verzorgt het r.-k. Hoofdstadkoor onder leiding van Th. v. d. Bijl het muzikale gedeelte van 't program ma. Aan dit programma dat o.a. vermeldt werken van Mozart en de Passio van Th. v. d. Bijl, werken voorts og mede solis ten en een groot jongenskoor. Pater K. Vósskühler S.J. zal de nerdenkingsrede uitspreken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3