NIEUWS uit STAD en OMTREK Men liep Sint-Valentijn ter er Schiedammers verkenden hun stad in de sneeuw Geheugen-hulp Reclame Politie in Vlaardingen kreeg het heel wat drukker OUDE TIJD Het nieuwe ..home" van de S.I J. V. EEN ONGEWONE VERKOPING Uit die goede Roken van een sigaret veroorzaakte een ontploffing Fusie van twee zieken fondsen te Schiedam Maakt Dienst op weg naar stadsallure WALDO RIJSCHOOL Filmcursus K. F. A.- „Instuif" TWEEDE VERKOOPSTER AANKOMEND VERKOOPSTER v Burgerlijke Stand ROTTERDAM Concertgebouworkest WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 N. S. C. PAGINA 2 TWEE SCHIEDAMMERS EN EEN VLAARDINGER VOL BRACHTEN ELFSTEDEN TOCHT AUTO RAMDE RET-BUS IN ROTTERDAM 699 1 5 KOLVEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT K. F. A. SCHOOLVOETBAL- EN HANDBALTOERNOOI Bevraagd ZE BESTAAT IN 1958 VIJFTIG JAAR KONINKLIJKE ONDER SCHEIDING Van een belangrijke collectie schilderijen en aquarellen FUSIE TOONKUNST EN SCHIED. MUZIEK- EN BALLETSCHOOL 35 JAAR DIRIGENT NED. VRACHTENMARKT BURGERLIJKE STAND VAN ROTTERDAM Dam IS, Het vergde gisteravond een behoorlijke dosis moed om te starten voor de puzzeltocht door de stad, welke zoals wij reeds eerder meldden ter gelegenheid van St.-Valentijnsdag werd uitgeschreven en georganiseerd door de Motorclub „Schiedam" in samenwerking met de Schiedamse Gemeenschap. Het was wel niet zo koud als de dagen ervoor, maar er viel een dichte sneeuw en later op de avond zouden de wegen bijkans onbegaanbaar worden. Niettemin waren er 162 moedigen van alle leeftijd en beiderlei kunnen, die zich door de sneeuw niet lieten weerhouden, maar ge wapend met een zaklantaarn, dikke kle ding en een gestencilde opdracht er op uittrokken. Ja, die opdracht.. Het heette niet voor niets puzzeltocht. U kent waar schijnlijk uw eigen stand, maar hoe gaat u lopen, wanneer de opdracht luidt: na buitendeur links, de Meubelbeurs rechts, Velo enz. rechts, Heinekens bier rechts, „A" links, huisno. 30 links? Om maar iets te noemen... Of bent u wel eens bij „Flo ra Mopjes" linksaf geslagen of bij de „re genpijp" rechts? Het v'el heus niet mee en uw verslag gever, die de route kende, heeft onderweg heel wat mensen zien twijfelen, teruggaan, verkeerde straten zien inslaan, enz. In het poortje van de Baan een der oud ste en donkerste gedeelten van voorma lig „Zwart Schiedam" stond al meteen een hele groep mensen druk te discussiëren en met zaklantaarns te wijzen, want men was de kluts en de weg kwijt. De eerste controlepost was bij de trap van de Passage en daar stond motorclub voorzitter C. Wassenaar hoogstpersoonlijk naast de blauwe vlag, teneinde de aan komenden van een stempel te voorzien. Er waren meer van die vaste controle posten. maar daarnaast waren er ook ge heime controles en fopcontroles. die het er niet makkelijker op maakten. Oorspron kelijk was de vastgestelde loopsnelheid gesteld op 4 km-, doch in verband met de sneeuw werd deze teruggebracht op 3. Het werd met dit al aardig druk in straat jes en steegjes, waar men anders om de zelfde tijd geen levende ziel ziet en me nigeen keek verbaasd en vroeg zich af, wat dit geloop te beduiden had. De viering van St.-Valentijnsdag is dan ook voor ons Nederlanders een nieuwtje en we moe ten er even aan wennen. In het buiten land kent men dit feest al veel langer en volgens een oude legende brengt een op St.-Valentijn aangeboden bloem geluk. Daarom misschien bood de Ver. van Ne- derl. Bloemisten aan alle deelnemers, die de tocht volbrachten, een fraaie bos tul pen aan. Het oude Zakkendragershuisje is al van heel wat tonelen getuige geweest, maar nog nooit eerder zal er een contro lepost voor een wandeltocht gevestigd zijn geweest. Gisteravond was dat wel het ge val en al stond er een grote auto met zijn koplampen op de ingang gericht (bij ge brek aan verlichting in het huisje), toch had menigeen nog moeite met het vin den van deze post. Iedereen kreeg er ech ter behalve een stempel op zijn kaart ook nog een flesje Coco-Coia en ondanks de koude sloeg niemand deze „verfrissing" af. Tegen half tien kwamen de eerste wan delaars weer terug op het punt van uit gang, het gebouw voor Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven en het werd er eèn hele drukte. De stemming was er opperbest en er werd druk verteld over de belevenissen tijdens de tocht. Er waren jeugdleiders, een groep van elf Rode Kruismensen, de wandelvereni ging ,,De Schiedamse Tippelaars", een paar leden van de Nationale Reserve, en kele eerwaarde broeders en grote groe pen burgers zonder bepaalde kwaliteit. We spraken er ook de beide oudste deelne mers, de 70-jarige apotheker Fr. Bakker en zijn 66-jarige vrouw, die de tocht suc cesvol hadden volbracht. Tijdens het ge sprek hoorden we, dat dit bijzonder kras se echtpaar verwoede wandelaars zijn en bijna geen wandeltocht in de omgeving overslaan. „Fietsen doen we ook nog wel" verze kerde ons mevr. Bakker, „maar natuur lijk niet zo har<j meer". We stonden even te kijken, toen de heer Bakker ons vroeg of we wisten, wie er vijftig jaar geleden redacteur van de Nieuwe Schiedamse Courant was en moesten het antwoord schuldig blijven, omdat uw verslaggever toen nog ver te zoeken was. „Ik weet het wel" glunderde de oude heer „het was Bart Verhoeven en de krant was toen in de Boterstraat. Ik woonde er vlak naast. Ze noemden die Verhoeven „de zwemmeester" omdat ie in het zwembad aan de Willemskade altijd ging droogzwemmen. Inmiddels waren nagenoeg alle deelne mers gearriveerd, doch de prijsuitreiking liet nog even op zich wachten, daar de jury niet zo snel gereed kon komen met het vaststellen van de winnaars. Ook de jongste deelnemer kwam het ge bouw binnenstappen en het bleek de 12- jarige Kokkie Jung te zijn. Het was al erg laat, toen voorzitter Wassenaar tenslotte het toneel beklom om de prijswinnaars bekend te maken. De uitslag luidde: Prijs voor oudste mannelijke en vrou welijke deelnemer: heer en mevr. Fr Bak- ker. Prijs voor grootste groep: het Rode Kruis, afd. Schiedam. 1. Tettelaar (8 straf-i punten) 2. mej. A. Kievit (101 3. H. Ver steeg (11) 4. Jansema (12) 5. W. Nauman (12) 6. mej. H. Kievit (12) 7. P. Kok (13) 8. mej. H. J. Heyster (13) 9. H, Heyster Sr. (13) 10 J. Peters (14) 11. mevr. Pe ters (14) 12. G. A. Kok (14) 13. mevr. M. Onderdelinden (14) 14. mej. H. de Kok (15) 15. H. Heyster Jr. (15) 16. P. Slot boom (16) 17. C. Wiegel (16) 18. Gillet (17) 19. mej. M.. Wiegel (17) 20. Wal- chenbach (18). Het ligt in de bedoeling om elk jaar met St.-Valentijnsdag iets dergelijks op touw te zetten en men hoopt in stilte, dat er uit deze actie een feestelijke traditie groeit voor de Schiedamse viering van Vastenavond. In elk geval kan men zeggen dat deze tocht op een paar kleine regiefoutjes na uitstekend verlopen is en de grote deelname bewijst, dat er belangstelling genoeg voor is. Doordat de 44-jarige arbeider H. G., wonend Gordonstraat, op het toilet een cigaret rookte, ontstond er een explosie in de rioolbuis op het terrein van de Zuurstoffabriek N.V. Mij. Oxygenium, die tot ver in de omtrek te horen was. De man kreeg brandwonden aan het gezicht en is via het gemeenteziekenhuis naar zijn woning gebracht. De ontploffing vernielde een buizenstel, enkele muren werden ont zet, en ramen in de omtrek sprongen. De schade wordt op 3 a 4000 geschat. De explosie vond plaats op een hoek van het terrein onder een houten toiletgebouwtje waar leidingen liggen, waardoor onder hoge druk waterstofgas wordt geperst. Op de een of andere manier moet de bran dende cigaret met het gas de ontploffing veroorzaakt hebben. Toen de brandweer arriveerde had het personeel van de fa briek het brandgevaar reeds bezworen. Het leuren geen gemakkelijke op gaven in de Valentijn-puzzeltoclit. De St.-Jansteeg schiep voor velen een probleem, maar het Zakkendragers- huisje teas ook niet mis. Heel wat hebben liet zowaar gemist, omdat ze de vlag voor de deur niet zagen ,.iS vv:v.v't£: De Commissie van Gedelegeerden uit de Ziekenfondsraad heeft zo deelt deze raad mee goedkeuring verleend aan een fusieovereenkomst tussen de alge mene ziekenfondsen „Schiedam" en ,,Een dracht maakt Macht" te Schiedam. Laastgenoemd fonds, dat ongeveer 8000 verzekerden telde, is opgenomen in het algemeen ziekenfonds „Schiedam", waarbij na de fusie bijna 50.000 verzekerden zijn aangesloten. Thans werken te Schiedam nog twee fondsen, nl. laatstgenoemd fonds, dat van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen deel uitmaakt, en het ruim 12.000 verzeker den tellende fonds „De Kunst", aangesloten bij de Centrale Bond van Onderling be heerde Ziekenfondsen. Het aantal fondsen in ons land bedraagt thans 127. Nog met een rood gezicht van inspanning verscheen onze stadgenoot de heer Andries Aandewiel hedenmorgen op ons redactie- burtau om op weg naar een stevige slaap iets van zijn avontuur te vertellen tijdens de toertocht van de Elfstedentocht, welke hij tezamen met zijn vrienden de heer Ries van Soest en de Vlaardinger de heer Wim de Graaf heeft uitgereden. Het was de eerste maal dat het drietal aan deze klas sieke schaatstocht deelnam. Het heeft van tevoren duchtig getraind. Zondag reden zij b.v. de merentocht in Nieuwkoop met gunstig resultaat en meenden toen de grote stap te kunnen wagen. Ondanks de erbarmelijke conditie van het ijs en tal •an valpartijen wist het drietal alle moei- kheden te overwinnnen, zelfs de wan- aelpartij van 1 k.m. tussen Harlingen en Franeker. Zij mochten tenslotte de vol doening smaken de trofee binnen te slepen die hen recht geeft op de veelbegeerde medaille. Om 11 uur gisteravond slipte een per sonenauto, bestuurd door C. E. uit Rott<\- dam naar het linkerweggedeelte van de Rotterdamsedijk, waar de wagen ter hoog te van het pand 397 een naderende R.E.T.- bus ramde. De bestuurder van de perso nenauto en de buschauffeur kwamen met de schrik vrij. De zwaar beschadigde per sonenauto moest worden weggesleept. De bus werd licht beschadigd. HEDEN: Passage Theater: „De glorie van het leven (18 j.) behalve donderdagavond. Monopole Theater: „De ijzeren hand schoen (a.l.) Stedelijk Museum van 14—17 uur ook 's zondags Tentoonstelling „Start" en Karei Appel tot 27 februari. Wandkleden van Ria Bakema. C. C. C. Lange Kerkstraat, Tent. schil derijen Krijn v. Dijke t.m. 3 maart. R-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse nen: maandag: 7—8.30, dinsdag: 1012, 25 en 78.30, woensdag: 25 en 7—8 30 donderdag: 1012 en 25, vrijdag: 25 en 7—8.30, zaterdag: 10—12 e.n 2—5. Jeugd: woensdag: 2—4. donderdag: 45, zaterdag: 1—3. Boven 14 jaar: woensdag van 67.30. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag: 6.30—8, vrijdag: 7—8. Filiaal Emmastraat 3: donderdag: 78.30 zaterdag: 3.30—5, zondag: 11—12.30 Filiaal Kerkweg 46, Kethel; zondag: 11.30—12.30. NACHTDIENST APOTHEKEN. De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Gouka. Groenelaan 127. Donderdag 16 februari: TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 12.45 uur: Lunchconcert Anne BijlsmaBram Boelee. Grooté Schouwburg, 8 uur: „De twee wezen" (De Schouwspelers) BIOSCOPEN Programma's van 10 t/ro 16 februari Arena: Semlramls, de courtisane van Baby- Ion (18 jaar) Capitol: Het bataljon -«er gedoemden (18 jaar) Centraal: 's Nacots op de boulevards (18 j.) - Cineac: Jacht op het groene vuur (14 j.) Colosseum: Haven der begeerte (ontoelaatbaar) Harmonie: Johnny Guitar (volw.) Lumière: La donna deJ fiume (strikt volw.) Lutusca: Meisjes van Mont- martre (18 j.) Metro: The tall men (14 Passage (Schiedam): De glorie van het leven (18 j.) Prinses: De witte non «volw Rex: Om het goud van Nevada (14 J.) Thalia: To catch a thief (a. 1.) *t Venster: Haven kwartier (strikt volw.) Victoria: Jacht op het groene vuur (14 J.). (Advertentie) De jaarlijksche wedstrijd van den Ned. Kolfbond heeft 1.1. Zondag, Maandag en Dinsdag (25, 26 en 27 Sept. 1898) te Krommenie plaats gehad en er namen 106 kolvers aan deel. Er werd zeer mooi gespeeld, hetgeen ook blijkt uit het groot aantal punten, waarmede de prijzen zijn behaald. Zoo werd de eerste korpsprijs gewonnen door de vereeniging „Zaan streek" van Koog aan den Zaan met 408 punten en de tweede korpsprijs door „Op maat" van Zuid-Scharwoude, met 369 p. De Kolfvereeniging „Schiedam" heeft zich dapper geweerd, doch mocht geen prijs behalen. Voor den korpsprijs was zij nommer vijf in de rij, met 340 p.. ter wijl twee der deelnemers resp. 122 en 125 p. maakten voor de personeele prij zen. Hun spel, met de sayetten ballen, wekte veel belangstelling, als zijnde meer „sportsmanlike". Door de Algemeene Vergadering werd de heer G. J. Vincent gekozen tot lid van het Hoofdbestuur. De wedstrijd had een prettig verloop en was zeer gezellig. Een feestelijke avond besloot de prettige dagen, den Kolvers door de Vereeniging „Onder ons" bereid. (Nwe Schiedamsche Courant, van 30 september 1898). C40BIAD VOOSCMfOAM fft OM5T0Hith 78ste Jaargang No. 22995 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0,15 per m.m.-hoogte. Brj con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 030 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maxunum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.25 per kwartaal, f 2.15 maand en f 0.50 per week. per Bij de criminaliteit in onze gemeente is een stijging te constateren, die verband houdt met de toeneming o.m. van het aantal auto's, het aantal inwoners enz. Relatief is echter geen stijging te con stateren in de criminaliteit. Wel een stijging op het gebied van aanrijdingen zodat betrekkelijk de verkeersonveilig heid is toegenomen. Verder is onder in vloed van de behoefte, die is ontstaan, dat de politie strenger zal gaan optreden tegen verkeersovertredingen, een stij ging van het aantal processen-verbaal te constateren. Ook hier dus een „normaal" aantal stijgingen. Tot dusver heerste in Vlaardingen cp het gebied van de overtredingen de meer gemoedelijke dorpssfeer; door de uitbrei ding is de politie gedwongen geworden, in het vervolg meer handelend op te tre den, overeenkomstig de verordeningen en voorschriften. Een vergelijking tussen 1950 en 1955 geeft de volgende cijfers: In 1950 waren er 800 misdrijven, groot en klein, waarvoor proces-verbaai werd opgemaakt, terwijl dit aantal in 1955 steeg tot 1154. Terzake van allerlei overtre dingen, inbegrepen het verkeer, steeg het aantal van 1592 tot 3350. Het aantal ver keersovertredingen bedraagt hiervan 80%. Het aantal aanrijdingen steeg van 364 in 1950 tot 643 in 1955. Het aantal arbeidsongevallen steeg van 46 in 1953 tot 56 (Over 1951 en 1952 zijn er geen cijfers). Het aantal gevallen, waarin bemiddeling van de poluie werd verzocht (o.m. burentwist. kostgangers, echtelijke twist enz., steeg van 526 in 1953 tot 162 in 1955. In 1953 waren er 93 vecht partijen ruzies met dronken zeelieden enz., in 1955 was dit aantal 151. Het aantal aangemelde vreemdelingen was in 1953 nog 355, vorig jaar 605. Op Het aantal belangstellenden, dat zich heeft opgegeven als deelnemer aan de in structieve filmavonden, uitgaande van de K.F.A. en Instuif, valt de besturen van beide verenigingen een beetje tegen. Zij vrezen zich vergist te hebben in de gunstige voortekenen, daar er van ver scheidene zijden naar de filmvormings cursus werd geïnformeerd. In hun enthou siasme rekenden zij op een 80-tal cursisten en dit met reden, omdat deze bijeenkom sten iets te bieden hebben. Er gaven zich tot nu toe echter maar 25 deelnemers(sters) op. Laten zij, die toch eigenlijk wel van plan zijn mee te doen, dit eens even melden (tel. 66439), dan weten de organisatoren, waar zij aan toe zijn. Men kan zich ook op de avond zelf aan de zaal opgeven. De eerste bijeenkomst is a.s. donderdag avond 16 februari in de Instuifzaal aan de Lange Haven (naast de kerk) en begint om 8 uur en zo ook de vijf volgende don derdagen. De kosten zijn 4.50 per gehele cursus, d.i. dus 0.75 per avond. De film ,,Dieu a besoin des hommes", die a.s. maandag voor de leden van de K.F.A. gedraaid wordt, is door de K.F.C. gekeurd voor volwassenen. Het jaarlijkse Schoolvoetbal- en Hand- baltoernooi zal dit jaar plaats vinden op 3, 4 en 5 april, terwijl de finales op 30 april zullen worden gehouden. Alle scholen ont vingen tijdig hun inschrijfformulier. Op enkele na gaven alle zich op voor deel neming met een of meer elftallen. Einde deze week zal het programma worden sa mengesteld. Tot en met vrijdag 17 febr. is er nog gelegenheid om in te schrijven bij de secretaris, de heer P. F. v. d. Ploeg, Prof. Aalberselaan 68. Na die datum is deelneming niet meer mogelijk. Er zal evenals vorig jaar weer een halve competitie worden gespeeld. voor herenmode-afdeling e'en en een Brieven met volledige inlichtingen om trent waar en hoe lang men gewerkt heeft en leeftijd in te zenden onder no. S 992 Nieuwe Schiedamsche Courant, Dat de leden van de Schiedamse IJsver eniging het initiatief van hun bestuur waardeerden, bleek reeds gistermiddag, toen men, omdat eerst weder de sneeuw moest worden weggeruimd, de sproei-ijs- baan aan de Spieringshoek ongeveer een uur later dtn voorgenomen was, voor het rijden openstelde. De bestuursleden, de heren Mak en Wessel, die hiervoor bijzonder in de weer warengeweest, konden het genoegen smaken, niet minder dan vierhonderd ijsiiefhebbers te zien verschijnen. Een aardig succes. Men had een binnenbaan uitgelegd,, voor de liefhebbers van statig en schoonrijden en een buitenbaan voor de hardrijders. In de kantine werd rube- roid neergelegd, zodat de schaatsen er niet door de tegelvloer te lijden hadden. Alles wees er op, dat deskundigen aan het werk waren geweest, zo b.v. de wijze, waarop de sneeuw „aan de kant was ge- onderneming. Deze onderscheiding werd zet". Het nieuwe „home" is naar het be- hem gisteren door de burgemeester per- .ut ,.ia»v>4„ tü/io.gQonlijk uitgereikt. stuur stellig verwacht, slechts een tijde lijk. Want het kan zich niet voorstellen, dat eerlang het vijftig-jarig bestaan van de S.IJ.V. (ze werd in 1908 opgericht) ge vierd zal worden zonder een echte ijs baan, die tevens een echt en permanent „home" is De sproei-ijsbaan werd gisteravond door ongeveer 500 personen bezocht. Men is vandaag weer druk doende geweest om de banen sneeuwvrij te maken zodat zij ook deze avond zal kunnen worden open gesteld. Trouwens, ook hedenmiddag was er gelegenheid tot schaatsen. Bij Kon. Besluit is de ere-medailie in brons verbonden aan de Orde van Oranie- Nassau toegekend aan de heer W. J. den Bleeker, modelmaker bij de N.V. Werf Gusto, alhier, zulks ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstverband bij genoemde Er heeft vandaag in Gebouw Irene een ongewone verkoping plaats gevonden. Er wordt in onze stad niet zo vaak kunst geveild, eigenlijk kunnen we gerust zeg gen: zelden. Het ging hier om een belangrijke col lectie schilderijen en aquarellen, waaron der oude en demi-moderne schilderijen uit de Hollandse en Romantische school. Er waren werken bij van min of meer bekende meesters uit die perioden van de schilderkunst, o.a. van J. C. Schotel en H. Bloemaert. Tevens was er een kost bare inboedel. Een en ander afkomstig uit het faillissement van de N.V. Cicho rei Verkoopkantoor hier ter stede, welks eigenaar een hartstochtelijk verzamelaar van oude kunst was. Het schilderij van Schotel stelt een zeilend schip op woe lige zee voor. Van Dommelshuizen (1787- 1838) was er een schilderij „Het s.s. Rot terdam op weg naar New York passeert het Vrijheidsbeeld". Op de achtergrond was het thuisvarende s.s. Gorredijk zicht baar. Het doek meette 81 bij 132 cm. Van de meer dan twintig fraaie doeken noe men we nog een kerkinterieur van H. van Steenwijck (1580-1649). De schilderijen zijn lange tijd sieraden geweest van een kantoorpand en van een woonhuis hier ter stede. Er bestond buitengewoon veel belang stelling voor deze openbare verkoping, die van de belastingen uitging. Enkele honderden belangstellenden en kopers OVERLEDEN: T. W. Jongbloed, vr. v. G. C. den Held; P. W. Hessels, 72 j.; J. M. de Groot, 72 j.; H. G. van Noort, 78 ,i.; J. E. M. Breve, 74 j., en Th. Brakels. 83 j.. wed. van Th. A. Govaart. verzamelden zich in het gebouw waar precies op tijd met de afslag begonnen werd. Er waren personen uit tal van plaatsen van ons land aanwezig. Wij merkten onder meer bekende antiquairs uit Amsterdam en Den Haag op. Inmid dels bleek ook dat van elders uit klei nere plaatsen belangstelling bestond. Dit kwam uiteraard tot uiting in de prijzen die geboden werden. De honderden stuk ken die al of niet gecombineerd geveild werden brachten om zo te zeggen record- prijzen op. het ogenblik heeft de politie uitvoerig bemoeienis met vreemdelingen, die hier komen werken. Het aantal vermakelijkheidsvergunnin gen liep van 836 in 1950 op tot 1169 in 1955. Het aantal binnengekomen stukken, die beantwoord moeten worden steeg van 3150 tot 5272. In 1950 was de sterkte van het politie korps 77 man, thans 84 man. Met het departement van Binnenlandse Zaken, de Commissaris van de Koningin en de burgemeester wordt sterk overleg ge pleegd. om het korps uit te breiden. Bij bet aantal werkzaamheden is over de hele linie een toeneming te constateren van plm. 30%. Vlaardingen steeg van 46000 tot 60000. De surveillance is door het groeien van de stad uitgebreid; in 1950 was de Babberspolder nog weideland, nu be bouwd, waar 12.000 mensen zijn bijgeko men. Ieder mens brengt werk mee voor de politie; de winkelsluitinng, meer voog dijraadbemoeienissen, arbeidswet, huwe lijkskwesties enz. Er zijn o.m. 143 nieuwe winkelpanden gekomen. Andere zaken, alle nieuw bijgekomen, geven de politie werk. Daar zijn o.m. het Kolpa-bad, de stadsgehoorzaal, Sportcom plex 't Nieuweland. er zijn 15 nieuwe scholen bijgekomen, de rolschaatsenbaan, het tennispark enz. Bij de Stadsgehoorzaal denken we o.m. aan de verkeersregelingen, de vermake lijkheidsbelasting. de drankwet enz. Al het werk is verricht door de politie op een manier, die alle lof verdient. Over de kwaliteit van het werk uitte de com missaris van politie, de heer K. van der Ham. zijn volle tevredenheid. De com missaris ziet. hoe de politie van binnen uit optreedt naar buiten. Als er aanmer kingen zijn, kan men die altijd Kwijt; een opmerking van de burgerij over het optreden der politie in de vorm van op bouwende kritiek vindt altijd een wel kom gehoor. Na langdurige onderhandelingen is een fusie tot stand gekomen tussen Toonkunst en de Schiedamse Muziek- en Ballet school. Er wordt een nieuw bestuur ge vormd, met als voorzitter notaris Blaisse (Toonkunst). Het onderwijs zal in het ge bouw van Toonkunst aan de Lange Haven geconcentreerd worden. Door deze con centratie is voldaan aan een éis van het gemeentebestuur in verband met de te verlenen subsidie. De heer D. van Seuren, dirigent vgn „Crescendo", heeft 35 jaar lang de diri geerstok gezwaaid. Hij neemt in maart a.s. afscheid. Op het ledenconcert van de sociëteit Harmonie heeft het Concertgebouworkest o.l.v. Rafael Kubelik een programma uit gevoerd, dat uit minder bekende werken bestond. Een symfonie van de Tsjech Jan H. Vorisek 2al. voor het publiek even on bekend geweest zijn als de naam van de componist, een tijdgenoot van de late Beethoven en van Schubert, waarmee Vorisek ook wel enige verwantschap vèr- toont. Dat Vorisek veel ontleent aan de melodische en harmonische formules uit zijn tijd is voor de hand liggend, maar een duidelijk uitgesproken persoonlijk heid weert uit deze compositie, het minst nog in het eerste Allegro, een zekere uni formiteit, die men veelal bij figuren van het tweede plan aantreft. Kubelik heeft voor het werk een overtuigend pleidooi gevoerd, een enkele maal zelfs met zo veel vuur, dat het dan leek of de muziek onder te sterke druk gesteld werd. Een weinig gespeeld pianoconcert van Mozart (K.V. 451) bleek een spiritueel en allercharmantst werk, waarin de pianist, Rudolf Firkusny, de solopartij met veel distinctie vertolkte. Firkusny's spel was „to the point", ontdaan als het was van alle uiterlijk effect-bejag en in zijn ge richtheid op scherpe articulatie, die weer steunde op logische en duidelijke frase ring. Wat de technische zijde van de ver tolking betreft kon men spreken van een gefundeerde virtuositeit, die echter de bravour „an sich" niet gezicht heeft. Het orkest, dat voor een goed sluitende bege leiding heeft zorg gedragen, heeft na de pauz'e nog een zeer gespannen en een fraai gekleurde vertolking gegeven van Boro- dins tweede symfonie, een werk dat men ook maar weinig op de concertprogram ma's aantreft. Het R.Ph.O. heeft naar wij ons herinneren het vorig seizoen dit werk op zijn repertoire gebracht. B. G. ROTTERDAM, 14 februari 1956. 13 febr. n.m.: 203 ton rogge 1/varen; 149 ton granen Doesburg; 374 en 192 ton granen 1/va ren; 300 en 200 ton mais Wanssum; 200 ton mais Weert; 204 ton mals 1/varen; 850 ton olie zaden 1/varen; 1415 en 1345 ton kolen Geertrui- denberg; 210 ton gerst 1/varen; 565 ton schroot Zuilen. Totaal 29 reizen. 12 Vletreizen. 14 febr. v.m.: 252 ton tarwe 1/varen; 150 ton negerzaadschroot Amsterdam; 1925, 1275 en 87o ton kolen Vlissingen. Aangiften van 13 februari: BEVALLEN: L. Janse geb. Meijboom d. C. W. J. Boer geb. Verkerk z. T. Hijlkema geb. Scheppink z. C. M. den Herder geb. Sluijter d. A. J. Stedehouder geb. Brinkman d. H. H. Th. Michels geb. Jacobs d. Th. C. M. de Fockert geb. Meuwese d. H. P. M. van de Werke geb Verloop d J. P. van Dorp geb. van Meerwijk d. - J. C. Schaffers geb. van Deursen z. R. Stapel geb. Kooijman d. L. van Suijlekom geb. van Winkelhof d. J. Oostland geb. Voerman z. W. W. van der Graaf geb. Groen d. M. van Ee geb. van Laarschot d. M. Pols geb. Bol z. P. C. van der Wekke geb. Flock d. W. J. Bos geb. van den Berg d. E. J. Maurer a'eb. de Leeuw van Weenen z. J. Huijsman geb. de Jong d. A. A. de Vos geb. Peters d. M. Mourls geb. de Ruiter d. A. M. Verheijen geb. Wouters z. W. Jansen geb. Hakala z. N. M. de Klerk geb. Baljé d. M. Terlouw geb. Siereveld d. Th. M. L. Bondrager geb. Peeren d. H. Pons geb. Schoenaker z. C. van Maurlk geb. Schenk z. M. Baijens geb. Everwijn z. C. E. A. Zoeteman geb. Pitlo d. -- M. E. Segers geb. Crielaard z. M. Wub- beling geb. Varewijck d. A. van Eekelen geb. de Ruiter d. A. H. Stoopendaal geb. Brou wer d. G. A. J. van der Linden geb. Calluij d. E. van Jeveren geb. Hoffmann d. A. Leeuwestein geb. van den Boogaart d. E. M. Tatipikalawan geb. Hovingh d. A. Visser geb. van der Hart z. Th. A. M. Janssen geb Geerling d. E. C. Berrevo ..s geb. van Burgh z. M. Blok geb. Verkerk d. A. de Vogel geb. van Steenis z. T. M. Bassant geb. Lan- gendam d. J. M. Buissing geb. Boidin z. M. J. Zwets geb. van Gorkum d. J. M. Kras geb. Veth z. E. J. van Hebe geb. Rikhof d. S. M. Kagi geb. Attinger d. P. Middelkoop geb. Verbrugge d. S. Schenke geb. Tjiraphan z. E. Chr. Baard geb. de Rot d. C. J. van Norden geb. van Leijden z. A. L. Stam geb. «r,r?T,?ur A* M. Siegers geb. Goossens z t OVERLEDEN: M. A. Popeilns, vrouw van A. f- Tloeterdink 45 j. H. Post. man van J. Misse! 72 j. k. van Hulst, wed. van H. B. Rooijmans 84 j. J. M. van der Zweth, man van C. Zevenbergen 58 j. C. W. Sint Nico- aas. wed. van H. A. de Gruijl 80 j. H. C. Wolfs, man van G. M. Molendijk 59 j. M. Meijboom, vrouw van P. Lems 48 j. A. Hoo- genstrijd. man van J. P. de Groot 51 j. M. A. Weiiers, man van M. van Herpen 67 J. C. A. Weimar, man van M. D. J. Klessens 80 j. A. Leeflang. man van C. S. T. M. Ouden aarden 49 j. *U G. Andries, wed. van P. van. der Wolf 84 1. E. van Balen, wed. van M. de Munnik 80 j. j Meijer, man van M. P. Racké 81 j* Ruimerman, wed. van W. Bee- rens 75 J- t Hart, man van J. M. van der Wijk 67 J. D. c. Mulder, wed. van S. J. van Breemen 84 j. a. M. C. Schilthuizen, vrouw van A. Boers 64 J. P. Th. van den Akker, ong,rnan 56 j. J. P. Vaandrager, man van S A. M. Wijnhoven 33 j. M. Maarleveld, zoon j. M. Laban, eng. vrouw 82 j. M. C. Baart, vrouw van M. Aleman 69 j. W. ^.1° of wed- van A- Michels 90 j. tC/t ?ei£?.n- wed- van p- M- Vorrmolen 62 j. - ivi. j. Dijkgraaf, wedr van W. M. van Amen de Groot, wed. van H. van Tigchel- L D. Remstedt, vrouw van P. Spek- Rïo ÜJ1- A- Zwang, man van M. J. van vEol 22 L c- Bezem, man van T. van vnet 4o j. Voorts als levenloos aangegeven: Kooijman geb. Fris, zoon. Een der schilderijen uit de z.g- romantische schooldie vandaag op de veiling in gebouw Iretie onder de hamer kwameneen doek van A. Wullaert (1804—1859). Het zou een illustratie geweest kunnen zijn van Poets gedicht over het genoege lijke leven des genisten landmans en ergens in Kethel geschilderd kunnen zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2