IJsbrekende toeren op Oude Maas Slepersvloot viel de schotsen aan Bij werkgeversvoorstel loon stijging met 10 pet. mogelijk Doodstraf-eis voor Schmidt Nieuwe bankbiljetten van 25.- door jonge communisten Mevr. Bouman lastig gevallen WINNAARS van onze KERSTPRIJSVRAAG Chefarine 4 Het zwarte ras in Centraal Afrika Thee en mist „Bang voor hoogte vrees" „Een beetje zoeken was het we!" „Twee dagen op de bibliotheek" „!k deed voor hef eerst mee" pagina 3 Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Katholieke werkgevers wensen geen algemene loonronde Oude (1947) worden ingetrokken „Gossie" In recordtijd een ton voor Mernisa WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 Goeie Luuks K. A. J. VRAAGT OVERHEIDS STEUN VOO' BEROEPS KEUZE v. ERK JÊ BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 4 in doei wonderen.' I.C.V.-secretaris sprak voor honderden negers Dr. P. KASTEEL Tweemaal eredoctor De ectile King Size is 85 mm lang SO LONG is zo lang (meet U hei maar na) De kwaliteit een koning waardig! Krijgsraad Luguber bedrijf Strijd Het moet in mootjes r, 1 Teleurstelling Kivajongensachtige betoging en scheldpartij Weinig tijd voor illegaal werk Politie keek toe Frater Revocatus, „Begijntje' F. Groenendaal: United States finest leaf Tandarts J. Dirven: W. M. A. Smits: Arie Mens: Delftse St.-Jozefparochie hoogste opbrengst KONINKLIJK PAAR BIJ BOEKENWEEK-OPENING PATERS LAZARISTEN vestigen noviciaat te Eefde (GU s als we in Rotterdam zullen aankomen, precies twaalf uur in touw zullen zijn ge weest. De reactie van de strijd wordt voelbaar. Kapitein Van Rijsbergen staat zwijgend aan het roer, onderhavenmeester Meijer overweegt zijn bridge-avondjc af te zeggen. Gijs denkt aan zijn Brabantse meisje. Uw verslaggever sluit slaperig de ogen en ziet ijs, ijs. grote velden ijs, hotsen ijs, bebloed ijs, kruiend ijs üs. Rotterdam....; Luuks kruipt gemoede lijk tegen de kant aan en laat het water kalmpjes kabbelen tegen haar zoete snuitje, dat enkele uren tevoren niette min zo wild te keer is gegaan Goeie trouwe Luuks, uren aan een stuk heb je tegen het witte monster moeten grauwen en knauwen en je hebt vaker heen en terug moeten draaien dan anders in een heel jaar Anders vaar je vreedzaam tus" sen Antwerpen. Gent en Rotterdam, nu heb je moeten meehelpen een hoofdstukie te schrijven over de historie van het Nederlandse scheepvaartwezen in winter tijd, Een stoer hoofdstukje. Luuks waarin iij en je bemanning in meer dan één op zicht ijs hebben weten te breken. Vergeving, lezer, zo ge dit laatste overdreven mocht vinden. Doch weet, dat men, zelfs na één dag, van een schip kan gaan houden, weet, dat varen sentimenteel kan maken, weet, daf de scheepvaart een eigen jargon heeft. En als wij dan ook melden dat. zoal? wc op de valreep vernamen, bij de Lorelei „een puist Ijs op doorbreken staat", dan is ook dit een litteraire vrijpostigheid, die door het ruige leven te water en te ijs in dit relaas verzeild raakte. A.b. van het m.s. „Luxemburg", dinsdag. (Van onze speciale verslaggever). HAPJE VOOR HAPJE, als lastige kinderen die bezig zijn aan een enorme boterham, vreten vijf ijsbrekers aan de massale witte koek, die ter hoogte van de brug bij Zwijndrecht de Oude Maas onder water houdt. Boven, door de spanten van het ijzeren gevaarte, volgen belangstellenden de vorderingen van de spitse bootjes, die nauwelijks vooruit schijnen te komen. De ijzige wind van de laatste dagen moet de schotsen wel bijzon der hecht aaneen hebben gesmeed; de koek, die zo enthousiast werd aangevallen. lijkt een harde, ondoor dringbare korst. Nergens een zwakke plek in deze schijnbaar onneembare veste. Het moet mogelijk zijn hier met een auto, mits voor zien van goede banden, van de ene oever naar de andere te rijden. Maar de vijf slepers gaan er dwars tegenin, alhoewel zij iedere keer weer hardhandig het hoofd stoten. Volle kracht achteruitvolle kracht vooruit. De motoren werken op volle toeren. Het schip botst op het ijs en even kreunen de schotsen. Dan ligt het schip weer stil; het ijs wil niet scheuren. Toch moet er een kleine wig zijn gedreven in de witte barricade. De kapitein van de „Luxemburg", die voorop gaat in de strijd, rekt de hals. Hij schudt het hoofd. „We zijn nog geen twee meter gevorderd", zegt hij gelaten en laat de blik glijden over de witte, onregelmatige vlakte, die zich tot de horizon schijnt uit te strekken. Het nationaal verbondsbestuur van de K.A.J. heeft aan minister Suurhof een te legram gezonden waarin ernstige onge rustheid wordt uitgesproken over het uit blijven van de noodzakelijke overheids steun dan het particulier beroepskeuze- werk, en waarin de minister wordt ge vraagd een spoedige en zodanige over heidssteun te verlenen aan particuliere instellingen voor beroepskeuzewerk, dat zij in staat zullen zijn, het noodzakelijke werk naar behoren te vervullen. (Advertentie) vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl A 4 De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld mei uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baai gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen De secretaris-generaal van het inter nationaal christelijk vakverbond, de heer Ch. van Istendael is voor een oriëntatie- bezoek aan Centraal-Afrika te Leopold- stad aangekomen. In verband met het ijveren van het I.C.V., om ook de negers in christelijke vakverbonden bijeen te brengen en hen deel te doen nemen aan de internationale arbeidsconferenties, heeft hij voor hon derderden negers in het gebouw van het Kongolese christelijk vakverbond het woord gevoerd. Hij zeide het te betreuren, dat op de laatste internationale confe rentie van het arbeidsbureau te Genève de Afrikanen afwezig waren. De heer Van Istendael verklaarde, dat het de hoogste tijd wordt, dat de Afri kaanse arbeiders via hun organisaties aan de internationale besprekingen deel nemen. Telkens als ik zwarte afgevaardigden ontmoet heb, ben ik getroffen geweest door de grote kennis, die zij hadden van de vakbondsproblemen, aldus de I C.V.- secretaris. Juist omdat de katholieke werkgevers naar een vrijere loonpolitiek toewillen, hebben zij zeer ernstige bezwaren tegen een z.g. verleggen van de richtlijnen. Dit zou in de praktijk van de grote bedrijvig heid van onze dagen neer komen op een algemene loonronde, die geen rekening houdt met het feit, dat de situatie in de ene bedrijfstak beter kan zijn dan in een andere. aldus sprak in de radiorubriek „Echo" de heer F. H. Terwindt, vice- voorzitter van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen. Deze noodzaak tot prijsstabilisatie heeft de werkgevers geleid.bü het bepalen van het in de Stichting van den Arbeid be kend gemaakte standpunt. De heer Ter- windt zei, daf zij daarbij tevens drie an dere overwegingen een rol hebben laten spelen. In de eerste plaats de beraadslagingen in de S.E.R. Spreker meende te weten, dat de meerderheid van de S.E.R. van oordeel is, dat de lonen in het algemeen gesproken gelijke tred hebben gehouden met de groei van het nationaal inkomen en dat plotselinge belangrijke verschui vingen voor onze economie gevaarlijk zijn. Een tweede overweging was. dat er bin nen een jaar in verband met de ouder- domsverzekering en een verder aangepast huurpeil nog nieuwe niet onbelangrijke loonsverhogingen te verwachten zijn. En tenslotte hielden de werkgevers re- Behalve de staatsuniversiteit van San tiago de Chile, heeft ook de r.-k. universi teit aldaar aan dr. P. Kasteel. Nederlands scheidende ambassadeur, het eredoctoraat in de rechten verleend. De universiteiten verleenden hem deze onderscheiding als erkenning voor het vele wetenschappe lijke en culturele werk, dat hij in Chili heeft gedaan. In de diplomatieke geschiedenis van Chili is het nog nooit voorgekomen, dat. aan een scheidende chef-de-poste een eredoctoraat is verleend. De laatste ere doctor van de staatsuniversiteit was de Nobelprijswinnares Gabriela Mistral. kening met het feit, dat op het ogenblik in tal van bedrijfstakken gebruik ge maakt wordt van de onlangs geopend® mogelijkheid om in de vacantie-toeslag en andere bijkomende voorwaarden ver beteringen aan te brengen tot een hoogte van 3 pet van het loon. De heer Terwindt berekende, dat de bedrijfstakken, welke ten volle gebruik maken van de mogelijkheden, die in het werkgeversvoorstel zijn vervat, rekening zouden moeten houden met een loonkos tenstijging in 1956 van 10 pet. Dit kan naar sprekers mening bepaald niet anders dan als een ruim voorstal worden aangemerkt. De uitslag van onze kerstprijs vraag was aanleiding tot. een pret tig, persoonlijk contact met de winnaars van de vijf hoofdprij zen. Een kort verslag van die ge sprekken vindt de lezer hiernaast afgedrukt. Lang voordat Rotterdam op deze winter dag ontwaakte is de vloot al uitgevaren. De nacht hing nog om de koude kade toen het konvooi zich formeerde. De „Turkije", de „Noord", de „Duitsland", alle drie van Piet Smit, de „Johanna" van J. Roelofs en tenslotte, eveneens vafl Piet Smit, de „Luxemburg", waarop we deze tocht meemaken. Op de schepen bevinden zich ook leden Van de Rijks- havendienst, want er wordt in charter voor de Rijkswaterstaat gevaren. Men is vo-1 goede moed. Gisteren is het ook zo vlot gegaan. Het ijs zou al heel rare kuren moeten vertonen, aisMaar het ps vertoonde ditmaal heel rare kuren. Als het konvooi koers zet wijken de schotsen op de Nieuwe Maas zo gewillig Uiteen, dat het welhaast overdreven lijkt met vijf volwassen ijsbrekers ten strijde te trekken. Kleine ijsbergjes vermogen de stalen scheepshuid slechts te kietelen, neen het gevaar komt tot dusverre van een heel andere kant. Het is de mist, de grauwe, ondoordringbare mist. die het konvooi een vuil-witte hand voorhoudt nét op het ogenblik, als de vlam uit de gasleiding van de B.P.M als een gloeiende tong aan de hemel verschijnt en men elkaar in de knusse, verwarmde kajuiten 3'tent maakt op dit bijna op een vreemd natuurverschijnsel gelijkende schouwspel De mist komt verraderlijk opdoemen en is zo plaatselijk, dat hij plotseling als een tege berg voor ons ligt. Zo tastbaar, dat het een gemakkelijk te volbrengen kunstje lijkt hem over de rug te strijken. Voor we het weten zit het konvooi er midden in. Voorzichtig steken de schepen de voorstevens bijeen om krijgsraad te hou den. Wat doen we? Varen we door? Zal hot^ verderop beter zijn? We nemen een besluit. We zetten door En vijf minuten maf moeten we een snelle manoeuvre h~ÏÏ om witte, bijna niet te nnder- 5n °ever te ontwijken en wéér drie ~T J].ater moeten we de „Noord" met waarin W lostrekken uit het kantijs d fmnwereld SCMp' in de S^e dumpwereld, verzeild iB geraakt. Manfred Gunderman, de matroos van de „Luxemburg", brengt koppen hete thee. Slobberend staan we in de stuurhut. Een klein intiem holletje, warm en veilig. Oinds zien we nog zo'n holletje, bovenop de „Noord". We schuiven vlak [angs el kaar De mist trekt iets op. We zien de anderen zwaaien. Onze stuurhut lijkt hier 'n de grauwe, onvriendelijke winter- 0,'btend op het water, het gezelligste bb'kje ter wereld. Manfred Grunderman krengt nog een kop thee en dan komt de z°n op. AJs het konvooi eindelijk de eerste grote ijsplaten tegenkomt en scheurend de brokken uit elkander rukt maken we ^en einde aan het maal van de meeuwen Uitgehongerde beesten, bezig met het werk det hyena's. Want de waterhoentjes, die V'e bij duizenden als vlooien op het Ijs *:sn zitten en die bij de nadering van de Scheepsboeg als juffers met grote passen, hsif glijdend, half vliegend, de vlucht hemen, zijn dodelijk vermoeid. Af en t.oe kan er een niet meer verder en dan rest niets anders dan op het ijs te gaan '6n wachten tot de meeuwen, die als raven boven het ijs zweven, met hun maaltijd zullen beginnen. Vaak is het ijs roodgekleurd van de uiteengereten karkasjes. Vaak ook vinden we alleen maar de veren terug. Een lugubere confrontatie met de wetten der natuur. Langs de oevers in het riet staan de reigers. Zij blijven onaangetast en vormen de stille getuigen van dit ijselijke bedrijf. En dan doemt plotseling de barricade op. Eén onafzienbare ijsvlakte vol vast gevroren schotsen. Vroeger op de ochtend toen we verscheidene ijsloze gedeelten tegen waren gekomen had de leek ver ondersteld, dat dit gebrek aan ijs een gunstig teken was. maar de kapitein van de „Luxemburg" kapitein T van Rijs bergen had toen reeds het hoofd geschud en voorspeld, dat het hogerop ..wel ergens vast zou zitten". Wel, hier zat het vast, erger dan men had kunnen vermoeden up dezelfde plaats waar gisteren de IJs brekers nog met gemak een weg hadden kunnen banen, hield nu een glasharde korst de steven tegen. De vijf schepen deinsden even achteruit. Hier ging het spel eerst goed beginnen. Gijs van Waversveld is de opgewektste machinist die men zich kan indenken en als hij voor de aanvang van de striid nog ergens iets geestrijks weet op te diepen, is hij helemaal onbetaalbaar. Hjj voorziet de kettingen van het roer van olie en draait een bout vast, waarmee dan weer bewezen is. dat hij bemanning en schip in gelijke mate een warm hart toedraagt. Onze „Luuks" krijgt een schouderklopje etl neemt een aanloop. Volle kracht vooruitals een ter rier zet Luuks haar tanden in het ijs. Grommend boort ze met driehonderd- twintig paardekrachten in de rug de voorsteven tegen de muur, die even afbrokkelt, maar hecht blijft als te voren. Links doet de „Turkije" tege lijkertijd een aanval, rechts splijt de „Duitsland" anderhalve meter ijs uit een. Met daverende motoren wijken de slepers terug. Er volgt een nieuwe aanval. Er zullen er nog een kleine honderd moeten volgen. Ginds lokt de brug. De afstand is in enkele minuten te lopen. Maar we doen er uren over. „Als het ijs maar los komt", zegt de heer N, Meijer, onderhavenmeester A die als vertegenwoordiger van de Rijks- havendienst de vierde man van onze équipe vormt. Maar er zit geen draad beweging in. Kom. we gaan er nog eens op af Het is de bedoeling dat het ijs in brok ken wordt gebroken om zo naar zee te kunnen afdrijven. Achter ons zorgt een dee1 van het konvooi voor de deskundige verdeling van de schotsen, die we van de vlakte weten af te knabbelen, Hoe hopeloos de taak ook lijkt, we vorderen. De sleepboot „Antoon". die ergens op de ijsvlakte ligt, wordt door ons bevrijd. Volle kracht achteruit volle kracht vooruit. Dit is geen ijs- breken meer. dit is ijshakken En dus hakken we het veld dat voor de brug De directie van de Nederlandsche Bank N V. maakt bekend, dat zij binnen kort, naast de thans circulerende bank biljetten van 25, biljetten van dezelfde coupure van een niéuw model in het verkeer zal brengen. De nieuwe biljetten zijn gedrukt bij Joh. Enschede en Zonen grafische inrichting N.V., naar een ont werp van J. F. Doeve. Het biljet draagt "e handtekeningen van dr. M. W Holtrop als president en van prof. mr. A. M de Jong als secretaris en de datum 10 april 'net is slechts aan cle achterzijde ge- hu-im»rd. DP voornaamste kenmerken van het jj'-uwe WVet volgen hieronder: formaat: 87 X '.55 mm, watermerk: beeltenis van Vhri.<ti»en Buygens en profil, benevens horizontale en verticale golflijnen. Voor- 20d®; voornaamste kleuren roodbruin en donkerbruin. Rechts het portret van Christiaan Huygens en een afbeelding van zijn buitenverblijf „Hof- wijck". De achtergrond wordt gevormd door roodbruine en paarsrode stralen, ]faartegon drie hemellichamen afsteken. Achterzijde: voornaamste Kleuren groen, paars, bruin en rood. Links een gestileer de albeelding van een slingeruurwerk en driemaal de tekst van rtikel 208 van het Wetboek van Strafrecht. Rechts een brede krans van lusvormige ,ijnen De Nederlandsche Bank NV. roept de houders der door haar in omloop ge- bankbiljetten van 25. model 1947. op om deze biljetten vóór 15 augus tus 1956 ter verwisseling aan te bieden bij haar hoofdbank, haar bijbank te Rot terdam, haar agentschappen of haar cor respondentschappen. Deze bankbiljetten zijn alle gedateerd 19 maart 1947 en dra gen de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop (president) ,.n van prof. mr. A M. de Jong (secretaris! Op de in de kieu- ren rood. bruin en groen gedrilkte voor zijde is rechts in een cirkel, in rode kleur vrouwenportret geplaatst ligt in mootjes, grote motenkleine motenals het maar kapot is. Op het ogenblik dat het mogelijk blijkt de neus van het schip tot aan de brug in het ijs te boren gaat op een van de schepen de mobilofoon Het konvooi steekt de koppen bijeen en het blijkt, dat we er voor vandaag mee uitscheiden. In een van de havens van Dordrecht ligt een coaster die we moeten voorgaan naar Rotterdam. Met de „Johanna" gaan we het schip ophalen. Dan volgt de weg terug We keren de ijsvlakte achter de brug de schroef toe en achteromkijkend zien we hoe het zogwater een laatste aanval doet op de witte barrière. De weg terug. Een teleurstelling Het ijs. zo zorgvuldig losgetornd, blijkt zoch op verscheidene plaatsen als een uiteengeslagen regiment soldaten weer in hechte gelederen te hebben samengevoegd. Ook het pad naar huis moet opengebro ken worden. „Luuks" onvermoeibaar, zet haar tanden er opnieuw in en de Jo hanna", die is uitgerust met een speciaal voor ijsbreken gebouwde stalen neus. ver leent dapper assistentie. Het ijs heeft grote pegels gevormd op haar .gezicht" en «oals ze daar met gelijke snelheid als de „Luuks" naast ons vaart, doet ze den ken aan de druipsteengrotten van Han In de kajuit wordt uitgerekend dat we, Een groep van ongeveer 150 jongelui, onder wie velen lid van de (communis tische) organisatie Pemoeda Rakjat en van de (communistische) oudstrijders- organisatie Perbepbsi, heeft maandai? vóór de aanvang van de 40-ste zitting in de zaak Schmidt -e Djakarta, weer een resolutie overhandigd aan de officier van Justitie, Scenario, waarin de doodstraf voor Schmidt wordt geëist. ■Voordat de zitting begon, sprak de of ficier van Justitie de jongelui toe en wees er op, dat de rechter niet mag worden be- invloed tijdens de zitting. „Jullie hebt natuurlijk het volste recht je eigen me ning te zeggen en ik verzeker jullie, dat aan jullie wensen de nodige aandacht wordt besteed, maar in de rechtszaal dient rust te heersen". Een jongeman drong zich naar voren en riep: „Maar terroris ten verdienen de doodstraf" Deze knaap had ook deelgenomen aan een vorige de monstratie en de officier van Justitie stelde hem ten voorbeeld aan de anderen. „Jullie zien hoe hij er over denkt, maar de vorige keer heeft hij geen woord ge uit tijdens de zitting. Zo moeten jullie allemaal doen". In koor riepen de jonge lui: „Setoedjoe" (akkoord). De officier wees er nog op, dat de naam van Indo nesië in het buitenland wordt geschaad door verstoring van de gang van het recht. Tijdens de zitting werden de vier ge tuigen a décharge gehoord, die donder dag uit Nederland waren aangekomen en uit wier verklaringen moest blijken, dat de beklaagde steeds op zijn werk is ge weest en dus weinig tijd kon hebben gehad om illegale bewegingen in het ge bergte te leiden. Rechter Rochigani bepaalde de volgen de zitting op maandag 20 februari. Als getuige zullen dan Soewarni, Tojib Bin Dj am al en Toha Bin Moekri worden ge hoord. Na de zitting schudden de Nederlandse getuigen beklaagde de hand. Het publiek verliet inmiddels niet de zaal. „De zitting is afgelopen", riep de officier van Justitie, maar niemand be woog. Toen beklaagde werd weggebracht, rende iedereen plotseling naar de wagen, die Schmidt terug zou brengen naar de gevangenis. Meestal neemt hij voorin de auto plaats tussen de chauffeur en zijn bewaker, maar nu werd hij buiten het gezicht van de belangstellende jongelui achter in de wagen gebracht. Toen de auto wegreed, begonnen de jongelui luid te schreeuwen en te schelden, terwijl de politie toekeek. Toen mevrouw Bouman in haar wagentje van het voorerf van het gerechtsgebouw afreed, renden enige jongelui met de auto mee en spogen erin. Vóór de zitting hadden de jongens haar ook al lastig ge vallen. worden op de hoogte gesteld Van links tiaar rechts: br. Christiano, de handige jongen, die het inbinden ens. voor zijn rekening nam; br. Jeröme, die de tekeningen verzorgde en br. Revo- catus, die de puzzel oploste. „Gossie" was het eerste woord, dat een verraste frater Revocatus zich liet ontvallen, toen wij hem dinsdagmiddag mededeelden, dat hij en de twee andere „Begijntjes" van het noederhuis van de Fraters van Tilburg aan de Gasthuis straat te Tilburg, de eerste prijs van onze Kerstprijsvraag in de wacht had den gesleept. Desgevraagd vertelde fra ter Revocatus ons, dat hij begonnen was met het ontcijferen van de puzzel De medewerking van zijn beide com fraters Jéröme en Christiano was eigen lijk toen als vanzelf ontstaan. Frater Jéröme. die „voortdurend tijdens de recreatie zit te tekenen" had de vele problemen in beeld gebracht in een reeks voortreffelijke tekeningen, terwijl frater Christiano de platen tof een al bum had gebonden en er een fraaie gouden opdruk op had vervaardigd. Ze hadden alle drie niet gehóópt op de eerste prijs, maar eigenlijk wel iets ver wacht, zo zei frater Revocatus ons, De tweede prijswinnaar, de heer F. Groenendaal te Delft was op het kan toor van de Kamer van Koophandel, toen hij door zijn vrouw werd opgebeld, die hem de gelukkige tijding r'oorgaf. F g verwonderd was hij niet eens want hij heeft al eens meer prijzen gewonnen. Twee jaar geleden verwierf hij even eens een 2e prijs in een door de Maas bode-Pers uitgeschreven prijsvraag. Verleden jaar viel hij niet in de hoofd prijzen, omdat hij een foutje had ge maakt, maar de wijze waarop hij ook toen de oplossing had verzorgd, leverde hem toch een troostprijs op. Toen hij op vrijdag 13 januari j.l. zelf zijn oplossing naar Rotterdam bracht, zag hij juist een helikopter overvliegen. „Ik hoop maar, dat 'k de tweede prijs niet win", dacht hij toen, „want ik weet niet. of ik geen hoogtevrees z'ou krijgen". Hij zal dit nu proefondervindelijk te weten kunnen komen. Geïmporteerd door: N.V. CIGARETTES IMPORTCV A y BLOK - SCHEVENINGEN „O mooi, prachtig" was de reactie van tandarts J. Dirven van de Akerstraat te Heerlen, toen wij hem vertelden, dat hij voor zijn inzending was „bedacht" met de derde prijs. „Toevallig dacht ik gisteren nog", zo zeide hij, „waai biijft toch de bekendmaking van de oplossing van de prijsvraag van de krant". Of het hem mee was gevallen, het ontwarren van de puzzel? „Een peetje zoeken is het wel geweest, maar het ging toch wel vlot. Zijn getrouwde dochter en haar man en zijn zoon hadden meege holpen en tandarts Dirven verkfaarde, op onze vraag, of hij eerwacht had in de prijzen te vallen, lat hij toch wel op „iets" had gehoopt. Een amateur fotograaf is hij allerminst, maar met het Agfatoestel. dat hem zal worden toegestuurd, was hij kennelijk wel in zijn schik. De winnaar van de vierde prijs, de heer W. M. A. Smits, Struitenweg 6c te Rotterdam, is organist in de zojuist tot kathedraal verheven kerk van de H.H. Laurentius en Ignatius. Het valt dus niet te verwonderen, dat hij op de gedachte kwam, zijn oplossing te toonzetten, wat hem aan het uitgeloofde horloge hielp. „Toen ik thuiskwam", vertelde de heer Smits ons, „was er al van alle kanten opgebeld, maar ik wist zelf nog van niets, omdat ik de krant nog niet in gekeken had. Om de lege plekken in mijn oplossing aan te vullen heb ik wel een dag of twee op een bibliotheek ge zeten en toen ik daar ook naar oude nummers van uw krant vroeg, infor meerde de bibliotheekbeambte slim of ik met de kerstprijsvraag bezig was. Het bleek dat verscheidene lezers voor de oplossing de gemeentebibliotheek hadden bezocht". Arie Mens, Korvelplein 7b te Tilburg, die de vijfde prijs heeft gewonnen is veertien jaar. Hij kreeg als oudste van de acht kinderen met Kerstmis een pak kranten van zijn vader m te puzzelen. „Dit is voor de eerste keer d.t ik aan een prijsvraag heb meegedaan en dat ik ook iets gewonnen heb", vertelde Arie, die in de derde l:las van het gymna sium zit. Zijn zusje was hem al tege moet gesneld om het hem te vertellen van de prijs. ,Laat ie tiet beetnemen", riepen zijn vriendjes, maar Arie zette het toch op een 'open. Al weken aan een stuk had hij alle ummers van de krant nageslagen. „Ik nad er echt een heel klein beetje op gerekend", zei Arie, die echter nog niet precies weet wat hij kiezen zal: de tribuneplaats voor Ne derlandIerland of voor de aankomst van de Tour de France. Vier weken eerder dan verleden japr hebben de Memisa-collecten deze keer de 100.000 gulden bereikt. De hoogste op brengst kwam dit jaar van de St.-Jozef- parochie te Delft die f 2010,90 bij elkaar bracht. Verleden Jaar hield de St.-Pascha- lisparochie in Den Haag het record met bijna 1000. Wat de stedelijke opbrengsten aangaat is Rotterdam van zijn derde plaats na Amsterdam en Den Haag in 1955 dit jaar waar naar zijn vertrouwde eerste plaats opgeklommen. De grootste sprong heeft Lichtenvoorde gemaakt. Dank zij de col lecte door de paters Franciscanen en de religieuzen van het ziekenhuis aldaar is de opbrengst ruim verzevenvoudigd, na melijk van 70 in 1955 tot 552 dit Jaar. In de maand januari heeft de Medische Missie Actie reeds voor ruim 10.000 aan medische materialen naar de missie ge zonden. Het ligt in de bedoeling van H M. de Koningin en Z- K. H. de Prins der Neder landen de officiële openingsavond van de een en twintigste boekenweek in de stads schouwburg te Amsterdam op 24 februari a s. bij te wonen. Die avond zal het toneelstuk .,Het ge heim van den Idioot" van Cornelis Veth opgevoerd worden door een twintigtal schrijvers, onder regie van A. Koolhaas. De congregatie van de Pater Lazaris ten te Nijmegen heeft te Eefde (Gid) het landgoed met herenhuis „Het Spijk" aangekocht. Hier zal op korte termijn het nociciaal der Lazaristen worden gevestigd, dat thans in Helden-Panningen (LJ it onder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3