lï Elfsledentocht-1956 werd moordende rit 5 Toertocht werd geannuleerd u MENINGEN LOPEN UITEEN RADIO PROGRAMMA m as h Ijs was in de avond op talrijke traiecten te onbetrouwbaar Zij die het (kruisje) „haalden" i; MALCOLM MIXTURE PUZZEL Tussen letter en geest van een reglement Vijf winnaars en een affaire Elfsteden-dokters hadden handen vol werk Het wrekend verleden Onze dagelijkse i B W M B Salomonsoordeel van het Elfstedenbestuur creëerde echter wedstrijd zonder overwinning Ruwe, schrale huid Vele rijders kwamen gewond uit de strijd Binnen twee uur na de eerste vijf Commentaren op finish van de „vijfling" Lange-baan-zege voor Olsthoom en Vogels J ohannesbur gr aces Jan Kanonbal" wordt vandaag 50 jaar WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 PAGINA 4 IS Hl „Vijf van Dokkum" Salomonsoordeel Van Ne!Ie kwalHeit f Gen e est sne De eerste dame Tot Vrouivenbuustermolen Ernstige bevriezingen En over de oplossing. DE ELFMERENTOCHT STORM IN Z. AFRIKAANS PARLEMENT In september NA DODELIJK VERKEERS ONGEVAL DOORGEREDEN CHELSEA EN BURNLEY VOOR DE VIERDE MAAL GELIJK B.M.R S. TELEVISIE Roman door J. S. FLETCHER Vertaald door F. VAN VELSEN r~ i r Br Oplossing van gisteren (Van een onzer verslaggevers). LEEUWARDEN, dinsdagavond Het feest sterft uit, de Elfstedentocht-1956 behoort tot het verleden. Nog altijd dwarrelt er ook vanavond wat sneeuw over de Friese hoofdstad bin nen wier poorten de schaatsmarathon onder het gejuich der vele duizenden eindigde, nog altijd zwerven er nu, in het diepe donker van de jonge nacht, honderden late tochtrijders ergens tussen Dokkum en Leeuwarden, strijdend tegen de vermoeidheid en de verraderlijke zijden van de baan die haar scheuren en haar wakken nu onder een dik sneeuwdek volledig verbergt. Doch zelfs in Leeuwarden interesseert men zich vanavond niet voor het ant woord op de vraag hoeveel Elfstedenkruisjes de Vereniging ditmaal onder de tochtrijders uit te delen heeft, of hoeveel er precies zijn geweest die, soms met Leeuwarden en de finish slechts voor het grijpen, tenslotte be zweken onder de last der kilometers en de martelingen van een eindeloze, in letterlijke zin verblindende sneeuwjacht en een noordooster die vinniger en venijniger werd naarmate de kilometers zich opeen begonnen te stapelen. In Leeuwarden, en overal in Friesland, spreekt men nu, vanavond nu de deelnemers in afgeladen treinen en uitpuilende bussen reeds uitzwermen naar hun haardsteden, slechts over de „affaire" die aan de finish van deze tiende Elfstedentocht ons niet minder dan vijf overwinnaars verschafte, doch die Friesland tenslotte met een wat hol gevoel en een Elfstedentocht zonder erepraal achterliet. Strijdbijl begraven]^™ een tocht verreden die door de experts niet minder zwaar werd geschat dan de beruchte tocht van 1940. toen van de meer dan drieduizend deelnemers aan wedstrijd en tocht, er slechts honderd vijftig op tijd de finish te Leeuwarden haalden. Ook toen hadden er in Dokkum vijf mannen aan de kop gezeten met een veilige voorsprong: Adema. Westra, Van der Duim De Keizer en de Alkmaarder •Joneert. drie Friezen en twee verrassend sterk rijdende Hollanders. Doch zij had den, met minder concurrentie, over het traject wel twee uren langer gedaan dan Nauta en de zijnen. Toen zij aan het slot van die Elfstedentocht gearmd en op één lijn hier in Leeuwarden door de finish gingen, had men hen toegejuicht en hen geëerd om hun sportiviteit. Zij, zo schreef men in die dagen, hadden het karakter van de Elfstedentocht begrepen: een harde strijd waarin het slechts gaat om de eer en waarin men bereid is. de eer te delen met hen die zich tweehonderd kilometers lang gelijkwaardigen hebben geloond. Adema en zijn makkers staan sedert dien als de fameuze ..Vijf van Dok kum" te boek in de annalen van de Elf stedentocht en hun voorbeeld moet ook ditmaal de kopgroep door het hoofd heb- Vijf rijders de Fries Jeen Nauta. de drie Hollanders Wijnhout (Haarlemmer hout). Aad de Koning (De Beemster) en v. d. Hoorn, de bekende crack uit Ter Aar en de Brabander Verhoeven, die in 1.947 de wedstriid al op zijn naam schreef en die ook verleden jaar tot de kopgroep had behoord hadden sedert Dokkum en met achterlating van de. door pech geplaagde Friese favoriet Jeen van den Berg de striidbiil tenslotte begraven Hier, aan de finish op de Noordersingel deelden .zij. zoals het reeds eenmaal ;n de geschiedenis van de Elfstedentocht was voorgekomen, broederlijk de overwinning doch nog voor Jeen van den Berg. op gewacht door zijn jonge vrouw met 7 min achterstand de zesde plaats veroverde, had de wedstrijdjury reeds naaT het regle ment gegrepen en stelde zij het bestuuT van de Friese Elfstedenvereniging voor de beslissing, de vijf koprijders te dis kwalificeren en vervolgens de overwin ning plus de traditionele krans opnieuw, zoals twee jaar geleden, in handen van de jonge Friese onderwijzer Jeen van den Bergh te leggen. Zo heeft dan het bestuur van de Friese Elfstedenvereniging vanmiddag onver wachts achter de hermetisch gesloten deu ren van de „Groene Weide" voor een zware en moeilijke beslissing gestaan. De heren van het bestuur hadden zich, naar men mag aannemen, teruggetrokken met een advies van de wedstrijdjury en in dat advies hield de jury zich eenvoudig aan de dode letter van het reglement. Dat reglement ziet de Elfstedentocht als een zuiver individuele rit en het verbiedt terecht, de wedstrijdrijders in groepjes ,.on te leggen" Men tracht op die manier de kans op ongezonde combines tussen samenspannende rijders zoveel mogelijk te verkleinen en ook ditmaal had de Elf stedeni'erpniging er voor gezorgd, dat er overal langs de bijna 200 km lange route controleurs geparkeerd stonden die de naleving van dit reglementsartikel met grote zorgvuldigheid bewaakten. Zo men dit reglement nu tot in de uiterste consequenties volkomen naar de letter neemt, zo hebben de vijf rijders die ge zamenlijk en zonder verdere strijd van Dokkum naar Leeuwarden reden en die tenslotte arm-in-arm en met een vijf stemmige vreugdeschreeuw onder de finishvlag doorgingen, in de laatste twee honderd meters van deze bijna negen uur durende en bijna 200 kilometers tellende tocht inderdaad ..opgelegd". Doch men zon dit vijftal, dat van de eerste tot de laatste kilometer in de voorste gelederen te vinden was ge weest en dat deze tiende Elfsteden tocht tenslotte had gemlikt, in grove mate tekort doen als men veronderstel de. dat z(j met de manier waarop zij de duizenden toeschouwers op de Noorder singel en de honderdduizenden belang stellenden elders in het land, een ont knoping van het elfstedendrama bewust onthielden. Inderdaad onsportieve be doelingen hadden. Zij bedoelden kennlijk het tegendeel. Er was daar onder barre weersomstandig- ben gespeeld toen men, ruim 50 km voor de finish, toen Jeen van den Berg zich nog steeds in deze kopgroep bevond, besloot, de vijandelijkheden stop te zetten en hier in Leeuwarden de eer te delen. „Ze hebben opleid" „Ze hebben opleid", zei een der juryleden niettemin bars onmiddellijk aan de finish, en voorzitter Hanema trok zich met de, voor de winnaar be stemde krans van gele en rode tulpen ijlings terug en nog vóór de luidspre kers het over de, in spanning afwach tende menigte uitgalmden, wist men al dat deze Elfstedentocht die, gezien de heersende weersomstandigheden, niet gehouden zou zijn als de Elfsteden vereniging zich niet per se had willen houden aan een eenmaal genomen besluit, helaas met een pijnlijke „affaire" zou gaan eindigen. In deze affaire had, zoals gezegd, het bestuur der Friese Elfstedenvereniging. dat de jurv geen volmachten geeft en dat deze en dergeliike beslissingen diensvol gens eigenhandig dient te nemen, bij vnnrbaat een moeilijke en pijnlijke positie. Het gold hier een Elfstedentocht van de Friese Elfstedenvereniging. Hij was verreden onder omstandigheden die, van alle deelnemers, juist de Friezen het beste lagen. Zij, de Friezen, waren deze dag over hun eigen vaarten, soms langs hun eigen huizen gegaan, voortgedreven door de geestdrift van de tienduizenden die aan de walkant hun prestaties met koortsige belangstelling volgden. Niette min: de Friezen waren in Dokkum bezig aan een nederlaag. Het mocht zijn. dat Nauta toen nog altijd vrij fris in de kop groep zat en dat hij theoretisch nog uit stekende kansen op de overwinning maakte, het was in de geschiedenis van de Elfstedentocht nog niet voorgekomen, dat in het beslissende stadium slechts een enkele eenzame Fries tegen drie Hollan ders en een uitstekend van wanten wetende Brabander zat te strijden. In zekere zin had de Friese'schaatssport daar al. in Dokkum. een nerlaag geleden en het feit, dat Jeen van den Berg zich waarschijnlijk in de kopgroep zou hebben kunnen handhaven zo hij in een valpartij niet een zijner schaatsen had gekraakt was bij dit alles slechts een schrale troost. Doch toen het bestuur van de Elfsteden vereniging. vrijwel onmiddellijk na aan komst van het eerste vijftal, de toe schouwende menigte liet mélden, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was dat men, met de hand op het reglement, de nieuwe „vijf van Dokkum" zou diskwa- lif:ceren. veranderde opeens de situatie Want Jeen van den Berg de jonge Fries, die in alle opzichten terecht als een sieraad kan gelden van de Friese schaatssport was toen als zesde op weg naar de finish. Dèt maakte het nemen van een beslis sing voor het bestuur der Elfstedenver eniging inderdaad bijzonder pijnlijk. De diskwalif:""tip der eerste vijf de<'->emers zou automatisch een Friese overwinning betekenen en men zou. bij een voor de Fries gunstig besluit, wellicht geneigd zijn, het bestuur van een vlaag Fries chauvinisme kunnen verdenken. Zo wachtte dan. in spanning, nog altijd Leeuwarden. Voor de „Groene Weide", waar men de dodelijk vermoeide rijders gehuld in zware jassen opving en verzorg de, vormden vele honderden Friezen een onwrikbare mensenmierenhoop. die gedul dig de sneeuw en de kou trotseerde ten einde tenslotte de beslissing van het bestuur te vernemen. Terwijl binnen de „vijf van Dokkum" zich zonder veel geest drift door de drommen der reporters lieten interviewen en Jeen van den Berg kennelijk wat verlegen was met dp nieuwe situatie, sloot het bestuur der Elfsteden vereniging zich voorlopig op met het pijnlijkste probleem waarvoor het regle ment de heren had kunnen stellen. Men loste het probleem echter rfiet op. Terwijl men van de ene kant zich bleef vast klemmen aan de letter van het reglement en men het gebaar dat de vijf koprijders maakten dus blükbaar niet apprecieerde ging men van de andere kant. blijkbaar geschrokken door de consequenties, er niet toe over. de overwinning aan Jeen van den Berg (officieus zesde, met zeven minuten achterstand) toe te kennen. Men bepaalde zich tot een merkwaardig soort van Salomonsoordeel "dat helaas het groot ste schaatsevenement ter wereld zonder een winnaar en zonder een prijsuitreiking achterliet. M°n besloot eenvoudig, de viif priizen welke traditiegetrouw ter beschikking wqrer, niet uit te reiken Geen w'nnaa- dus Geen nriizen en ook veen klasse ment, FTet zal stellig nipt alleen bij de viif rijders die bijna 9 uren lang in touw waren om tenslotte na zware strüd als eersten te eindigen, een gevoel van teleurstelling achterlaten. F.n even stellig zal het nodig zijn. dat het be stuur van de Friese Elfstedenvereniging dat vandaag, gedwongen door zijn eigen reglement, zijn eigen wedstriid op iet wat grondige wiize onthoofden moest dit reglement nog eens zorgvuldig te gen het licht houdt alvorens men op nieuw schaatsminnend Nederland naar Friesland roept, voor de 11e schaats marathon In ppo hooiende serie Een Engelse club is ingericht voor het gerief van de man. Gemakkelijke leren fauteuils, per fecte bediening, verzorgde dranken en een geurige pijp tabakl Vele mannelijke genoegens vinden hun oorsprong in Engeland. Ook hef roken van een pittige mixture Malcolm Mixture is naar Engels voor beeld samengesteld. Adveripnne> LEEUWARDEN, dinsdagavond. Hoewel 's avonds om negen uur op geen stukken na te bezien was hoeveel toer rijders de tocht volbracht hadden, kon men uit de rflen. die zich voor de ingang van de eindcontrole formeerden, opmaken, dat duizenden de tocht met succes hadden beëindigd en dus in aanmerking zullen ko men voor het Eifstedenkruis. Een der prominente toerrijders was de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Ho- man, die in de vooravond met zijn tocht genoten door de voorzitter van de Elf- stedencommissie, de heer A. E. Hannema, in de „Groene Weide" begroet kon wor den. Op de vraag hoe hij de tocht had ge vonden. was het antwoord van mr. Lint horst Homan: „Bijzonder zwaar". Ook was hij niet ontkomen aan de vele valpartijen, die deze Elfstedentocht gekenmerkt heb ben. „Waar ben ik niet gevallen", zo zei mr. Linthorst Homan. terwijl hij. een pijn- Het officiële klassement van de tiende Elfstedentocht voor wedstrijdrijders luidt: 1. Ex aequo J. van der Hoorn (Ter Aar) A. J. p. de Koning (Purmerend), J. Nauta (Wartena), M. Wijnhout (Haarlemmermeer) en A. Verhoeven (Dussen) allen ln 8 uur 46 min. 2 sec., 6 J. van den Berg (Nijbeetsi 8 uur 54, 7 Kruger (Middelstum) 9 uur 2 min, 8 Tichelaar (Franeker) 9 uur 2 min, 9 Klaas Leffertstra (Stobbega) 9 uur 3 min, 10 Lamberts (Wageningen) 9 uur 4 min. 11 P. van Zantvoort (Eindhoven) 9 uur 10 min, 12 H. Nieuwendijk (Nes a .d. Amstel) 8 uur 16 min, 13 ex aequo S. Haarsma (Jei- lum) J. v d. Lely (Maasland), G. Weerman (Nyeholtwolde) en J, Bloemendaal (Kreu kelen) allen ln 9 uur 22 min., 17 J. Weerman (NyeholtwoIde)9 uur 30 min, 13 G. J. C. v Ooyen (Zaandam) 9 uur 30 min, 19 A. Mid delkoop (Lage Zwaluwe) 9 uur 31 min, 20 K Meeuwlsse (Voorburg) 9 uur 32 min. 21 N de Wit (Grootebroek) 9.34, 22 W A v d Zwet (Noorden ZH) 9.34, 23 J v d Berg (Amerongen) 9.34, 24 J v Spanje (Ameron- gen) 9,34, 25 J Woudstra (Britsum) 9 34, 26 H Schueler (Oss) 9.34, 27 P J Bakker (Hilversum) 9.35, 28 J J Blok (Krabben- dijke) 9.35, 29 J v d Meer (Roordahulzen) 9.36, 30 C H Meeuwlsse (Voorburg) 9.38. 31 G J v Ooyen (Zaandam) 9 37, 32 T van Eijk (Breukelen) 9.37, 33 s Meeuwlsse (Voorburg) 9 39, 34 M Meeuwlsse (Voor burg) 9 39, 35 S Kalsbeek (Hempens) 9.39. 36 J M Bakker (Hilversum) 9.41, 37 P Lef fertstra (Stobbega) 9.45, 38 G Kranenburg (Beerta) 9.46, 39 J v Dam (Gouderak) 9.49 40 J v Aarsen (Scherpenzeei Er.) 9.51. 41 J Taam (De Rijp NH) 9 51, 42 K Schip per (Steenwijkerwold) 9.51, 43 M Hamstra (Oude Leye) 9 51, 44 W Augustln (Amster dam) 9.54, 45 P S Venema(Murmerwoude) 9.54, 46 J Scharloo (Rotterdam) 9.54, 47 II J Kempers (Geesteren) 9,54, 48 J Huttlnga (De Bilt) 9.54, 49 A Kelsers (Hoofddorp) 9 54. SO M v Zantvoort (Eindhoven) 9.55. 51 A v Staalduinen ('s-Gravenzande) 9.59, 52 J Hulzinga (Bedum) 10.01, 53 C Scheer (Amstredam) 10.01. 54 G v Essen jr (Mars- sum) 10.01, 55 A Trooster (Amsterdam) 10.01 56 H Gorter (Donkerbroek) 10.05, 57 J J v Buuren (Kloosterburen) 10.05, 58 J Visser (Hilversum) 10.06, 59 C J A de Vette (Wa teringen) 1007, 60 R v Zon (St.-Jacobl Pa rochie) 10.09. 61 C Meester (Ursum) 10.10, 62 H H Zo merdijk (Egmond a d Hoef) 10.12, 63 J Groot (Egmond a d Hoef) 10.12, 64 S H Wittebrood (Laren) 10,12. 65 dr. S Duursma (Groningen) 10,12, 66 S R T V Manen (Hilversum) 10,12, 67 A Bijker (Wanswerd) 10,12, 68 H Dijkstra (Hilversum) 10.12, 89 L Zeelen (Harllngen) 10,12, 70 w Sleenks (Den Hoorn) 10.12. 71. G v Daalen (Oosterbeek) 10 14, 72 J F v Dalfsen (Hilversum) 10.14, 73 J Ooster haven (Makkum) 10,14, 74 w Slager (Rot terdam) 10.14 75 H Schreur (Rulnerwold) 10,14, 76 G A Weinstra (Leeuwarden) 10,14, 77 G J Luttenberg (Soestdijk) 10.14, 78 G Ammeraal (Wormerveer) 10.14, 79 L G Si mons (Assen) 10,14, 80 J Harmen (Eindho ven) 10.20. 81 G J Bouwhuis (Eindhoven) 10.20, 82 j Eolt (St.-Anna Parochie) 10.23. 83 H Hoo- geveen (Noordwijk), 10.24, 84 J Butej (Den Haag) 10.24, 85 J v Katwijk (Delft) 10.26, 86 A M Sikkes (Wierlngerwerf) 10.26, 87 l Visser (Drachten) 10.27, 88 C de Waard (Amsterdam) 10.27, 89 E Kloosterziel (We- zep) 10.28, 90 J v Vliet (Rotterdam) 10.28 91 P de Boer (Kolium) 10.28, 92 A Reldln- ga (Akkrum) 10.30, 93 J v d Meer (Wyt- gaard) 10.30, 94 E Lohuis (Nijverdal) 10.30, 95 D Thys (Wierden) 10.30, 96 R Glas (Mld- wolde) 10.30 97 G J Kluiven (Eibergen) 10.30, 98 A Bouma (Surhuizum) 10 34, 99 E Vossebelt (Ermelo) 10.35, 100 G Wiersma Nyland) 10,36, lot J M v d Ent (Alblasserdam) 10.38. 102 j F den Tonkelaar (De Bilt) 10.36, 103 E T Atsma (Beet/umermolen) 10.36, 104 J Adema (Leeuwarden) 10.36. 105 F Haarsma (Suameer) 10.36, 106 J v Hulsden (Zaan dam) 10 40, 107 J Smit (Maassluis) 10.40 108 J D Lok (Lelmulden) 10.43, 109 L de Graaf (Krommenie) 10 44. Dit zijn de rijders, die de wedstrijd binnen 2 uur na de eersten hebben volbracht. De wedstrijdrijders, die meer dan 2 uur na de eersten zi1n binnengekomen, krijgen het eif stedenkruis niet. lijk gezicht trekken, over zijn rechterheup streek. De E.H.B.O.-post heeft heel wat te ver werken gehad. Als men de verhalen hoort, zowel van de hardrijders als de toeristen, dan lijkt het alsof ledereen minstens een paar maal gevallen is op dit slechte ijs. Honderden rijders moesten zich na bin nenkomst laten verbinden, onderzoeken of behandelen, voornamelijk voor wonden aan benen of hoofd. Die waren ontstaan, doordat voorrijders gevallen waren en de uitstekende einden van de schaatsen ble ken dan gevaarlijke wapens te zijn. Sneeuwblindheid en enigszins bevroren ledematen kwamen ook voor maar in slechts een enkel geval moesten deze pa tiënten voor een verdere behandeling naar elders vervoerd worden. Er waren rijders, die hun schaatsen niet uit konden krijgen; zo hard waren de schoenen geworden, nadat zij geruime tijd door plassen hadden gereden. Maar men hield het hoofd hoog, want het Elfsteden- kruis 1956 was veroverd. Tussen Wier en Vrouwbuurstermolen moesten de toer-rijders over een afstand van 9 k.m. met autobussen vervoerd wor den wegens onbetrouwbaarheid van het ijs. Daarna gingen zij weer op het ijs om de tocht naar Leeuwarden tè vervolgen. De eerste tochtrijder arriveerde om 15.31 uur in Leeuwarden; het was de heer F. fij. Anema uit Buitendijk en Wierum. Physiek in heel wat beter toestand dan vele mannelijke collega's arriveerde om 16.15 uur als eerste dame in Leeuwarden de 26-jarige mevr. Annie van Dijk-Bajema uit Hartwerd bij Bolsward. Zij kreeg een extra hoeraatje van de vele honderden, die buiten de Groene Weide niet konden scheiden van de aankomstplaats. Uit handen van de voorzitter van de Elfstedenvereniging, de heer A. E. Han nema, ontving zij een fraaie ruiker bloe men. Op de vraag hoe i de tocht gevon den had, luidde het antwoord: „Mijn man heeft me erdoor gesleept". Maar Van Dijk wilde daarvan 'niet horen. Hij was veel te trots op zijn lieftallig vrouwtje, dat blo zend alle gelukwensen in ontvangst nam Zij is aan een dergelijke hulde nog nte' gewend: Het was de eerste keer, dat zi aan de Elfstedentocht had deelgenomen. Dinsdagavond om 8 uur zag de Elfste den-commissie zich genoodzaakt, de toer tocht b(j Vrouwbnurstermolen voor een aantal rijders als afgelopen te verklaren. Toen tegen half acht berichten binnen kwamen, flat de autoriteiten niet meer konden instaan voor de betrouwbaarheid van het ijs van Sint Anna Parochie Bartlehiem, moesten de organisatoren noodgedwongen °P dit moment de tocht voor de rijders, die Vrouwbuurstermolen nog niet gepasseerd waren, verder afge lasten. Voor velen is dit een bittere te leurstelling na een dag van bard vech ten tegen de elementen maar men moet beseffen, dat dit besluit alleen ten bate Van de rijders zelf is genomen. In Leeuwarden bleek het ijs van de Noordersingel. waarop in de middag de finish was geweest, niet meer betrouw baar te zijn. Om kwart over tien werden de rijders bij het Diaconessenhuis opge vangen en moesten de laatste 250 meter te voet afleggen. Dit leverde soms grote moeilijkheden °P. omdat de meesten geen apart schoeisel bij zich hadden, maar uiteindelijk slaagde toch iedereen er in, deze kleine hindernis te overbruggen. De Leeuwardense arts C. W. A Wie mer heeft de zwaarte van de tocht kun nen afmeten aan de hand var. de bles sures. die hij te behandelen kreeg. Uit het aantal hechtwonden, dat veel groter was dan de vorige keer. kon hij opma ken. dat de kwaliteit van het ijs slecht moet zijn geweest. Ook het aantal ver stuikingen en ontwrichtingen wijzen in deze richting Een groot verschil met de tocht van twee jaar geleden is, dat thans bevrie zingen in alle drie graden voorkwamen, in de ergste graad Juist laat op de avond bjj rijders, die dus in de avondkou had den gereden. Dokter Wiemer vreesde, dat twee natiënten enige tenen zullen moe ten missen. Dokter Wiemer, die ook arts van de medische sportkeuring is. vertelde, dat in het bestuur van de Elfstedenvereniging overwogen wordt in de toekomst althans de wedstrijdrijders voor de Elfstedentocht medisch te laten keuren Dit is zelfs mo gelijk op de dag van de inschrijving. Voor de tochtrijders is het keuren tech nisch niet uitvoerbaar. Tot het sluitingsuur van de controle in de „Groenp Weide", te middernacht, ble ven toerrijders binnenkomen. Maar het zal op zijn miast nog wei enkele dagen duren alvorens men een overzicht krijgt van het aantal rijders, dat de tocht met mcces heeft volbracht. Alle kaarten moe- en gecontroleerd worden eer men kan •eggen hoeveel rijders de tocht officieel uitgereden hebben altijd en overal vers dank zij de handige plastic verpakking LEEUWARDEN, dinsdagavond Verschillende personen, waaronder di verse gezaghebbende figuren uit de Ne derlandse sportkringen, hebben over het vreemde slot van de Elfstedentocht hun commentaar gegeven. Mr. A. A. M. van der Meulen, burge meester van Leeuwarden: „Dat de vijf rijders gearmd binnenkwamen vond ik niet leuk. Dit is geen sport meer". Karst Leemburg, winnaar van de Elf stedentocht in 1929: „De vertoning van de kopgroep was zonder meer slecht." Jeen van den Berg: ,,Ik heb 80 km. alleen gereden. Ik kon niet meer win nen. De beslissing van de commissie vecht ik niet aan. Jammer voor die vijf jongens. Een eerste prijs had ik voor mij zelf niet bevredigend gevonden, een tweede prijs eventueel vèl". Anton Verhoeven (in kopgroep van vijf): „We hadden wel graag een prijsje gehad. We zijn tegen het einde alle vijf een keer gevallen. Een wedstrijd was daarom onmogelijk. Onderweg spraken we af: „Allemaal wat, of allemaal niets". Karei Lotsy, vice-voorzitter van de F.I.F.A.: „Voor mijn gevoel zit er niets onsportiefs in. Ik vind de gekozen oplos sing van het bestuur niet de juiste. Waar om loot men niet om een winnaar te knjgen?" Onder matige belangstelling zijn te Bergen (N.H.) nationale lange baan- wedstrijden gehouden. Het ijs verkeerde in prima staat. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. J. Roozendaal (Warmenhui- zen) 49.0 sec. 2. Olsthoorn (Maasdijk) 49.8 sec. 3 Bakker (Middenmeer) 50.3 sec.; 1500 meter: 1. Bakker 2 min. 40.1 sec. 2. Hopman (Egmond a.d. Hoef) 2 min. 41.0 sec. 3. Olsthoorn 2 min. 41.3 sec.; 3000 meter; 1 Doets 5 min. 34.1 sec. 2 en 3. Hopman en Olsthoorn beiden 5 min. 34.7 sec. Algemeen klasement: 1. Olsthoorn 159.350 punten. 2. Bakker 159.534 punten. 3. Hopman 160.250 punten. Vogels heeft de 500 en 3000 meter ge wonnen bij de nationale lange baan- wedstrijden te Midwolda; ondanks zware sneeuwval kwamen er goede tij den uit de bus. De gedetailleerde uit slagen luiden: 500 meter: 1. Vogels (Was senaar) 48.1, 2. Ritzema (Groningen) 48 4 3. Van Schie (Ankeveen) 48.8, 4. Paping (Dedemsvaart) 48.9; 3000 meter: 1 Vogels 5.26.-. 2. Paping 5.26.9. 3. Ritzema 5.32 7, 4. Vermeulen (Breukelen) 5.35,7- Eind- klasement 1. Vogels 102.433 2. Paping 103.383, 3. Ritzema 103.850. Jhr. Quarles van Ufford, vlce-voorzitter van het N.O.C.: „Als men aan een wed strijd deelneemt, moet men er ook een wedstrijd van maken". L. Steinvoorte, lid van de Technische Commissie van de K.N.V.B.: „Ik zou ze hebben gediskwalificeerd. Wat de com missie gedaan heeft is erg jammer voor het sportieve resultaat. Dr. P. van Dijk, voorzitter van de K.N.W.U.: „Ik acht de oplossing geen prijzen voor de eerste vijf allerminst elegant. Ik verwacht van het bestuur, dat het de zaak nog wel eens nader zal over wegen". Ondanks de zware sneeuwval ls de Elf- merentocht, waarvan de wedstrijdtocht werd afgelast, een groot succes geworden. Niet minder dan 6000 toerrijders vertrok ken tussen negen en twaalf uur uit Sneek om 85 k.m. op het ijs af te leggen. Het tra ject was aanvankelijk 78 k.m., doch toen men de baan door de sneeuwlaag niet meer kon onderscheiden, werd deze ver legd en daardoor tevens verlengd. De voetbalwedstrijd tussen het voorlo pige militaire elftal en VUC, welke op woensdag 15 februari zou worden gespeeld is wegens de weersomstandigheden af gelast. Het Zuidafrikaanse parlement is gis teren na een stormachtige vergadering over de eerste lezing van het wetsont werp voor gescheiden kiezerslijsten in de Kaapprovincie uiteengegaan, nadat de le den van de arbeiderspartij, die de opposi tionele minderheid vormen de vergader zaal verlaten hadden. Aan hun leider was verzocht de door hem geleverde scherpe kritiek in te trek ken. Hij weigerde echter zijn woorden te rug te nemen. Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de stichting van Johan nesburg in september a.s. zullen er twee Iuchtraces worden gehouden, waaraan militaire en burgervliegtuigen van alle landen kunnen deelnemen. De eerste race zal van Amerika via Engeland naar Johannesburg, de tweede van Londen naar Johannesburg worden gevlogen. Voor prijzen ls een gezamenlijk bedrag uitgetrokken van 75.000 pond sterling. Buiten de hoofdprijzen, waarvan er drie vallen in de race AmerikaJohannesburg en vijf in de race LondenJohannesburg, zijn er twee prijzen beschikbaar gesteld in iedere race één voor de snelste tijd. die door een burgertoestel in elk van de vijf klassen van de race wordt gemaakt. Verder zullen er speciale be loningen worden uitgekeerd aan deelne mers, die zich, naar de opinie van de organisatoren, gedurende de races bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt. De organisatie is in handen van de Royal Aero club in Londen, de National Aeronautic Association in Washington en de Aero Club of South Africa in Jo hannesburg. De Verkeerskamer van de rechtbank te Rotterdam heeft gistermorgen de 26-jarige monteur V.J.W.V. uit Sliedrecht conform de eis, veroordeeld tot een gevangenis straf van twee maanden. Hij had op 31 oktober j.l. nadat hij op het Zuidplein in Rotterdam de jonge vrouw G. van der Wal had aangereden, niet gestopt. De vrouw is overleden. Vandaag, 15 februari, hoopt de bekende wielrenner Jan Pijnenburg zijn 50ste ver jaardag te vieren. In de periode tussen de twee wereldoorlogen is hij de meest bekende Nederlandse renner geweest. Vooral in zesdaagsen en koppelwedstrij den vierde hij grote triomfen. In 1929 werd Jan Pijnenburg als prof debutant meteen sprintkampioen van Ne derland en de nationale achtervolgings- titel veroverde hij driemaal. Zijn grootste successen behaalde „Jan Kanonbal", zoals hij werd genoemd in de zes-daagse met Piet van Kempen. Braspenningx en Wals. Nadat hij in 1938 beslag had weten te leggen op de Nederlandse titel in de achtervolging, moest de crack zich tenge volge van een botsing tijdens de training uit de wedstrijdsport terugtrekken. Enkele jaren geleden legde hij de af stand TilburgDen Bosch nog in een half uur afen hiermede won hij een wed denschap. Hij had het traject nl. binnen drie kwartier moeten rijden. Voor de vierde ronde van de compe titie om de F.A.-Cup is maandag voor de vierde maal de wedstrijd ChelseaBurn ley gespeeld. Na verlenging was de stand nog steeds 00. Op 15 februari zullen de ploegen elkaar voor de vijfde keer op het terrein van Tottenham Hotspur ontmoe ten. Woensdag: 15 februari Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. 22.00 Martin Block, 22.30 Jo Stafford zingt. 22.45 Bing Crosby Show. 23.15 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. DONDERDAG 16 FEBRUARI HILVERSUM I (402 m.) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 7.50 Dag opening. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Gramm. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gramm. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. huisvr. 11.15 Lichte muz. 11.45 Caus. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Dansmuz. 12.50 Caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded, 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gramm 14.15 Hoorspel. 14.45 Viool en piano. 15.15 V. d, zieken. 16.00 Gramm. 16.15. Voordr. 16.30 Gramm 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Gramm. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Cabaret. 18.25 Lichte muz. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Omr- ork. 21.15 Discussie. 21.50 Lichte muz. 22.40 Act. 22.50 Sport. 23.00 Nws. 23.15 Act. 23.25—24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II (298 m.). 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gramm. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 School radio. 10.00 Gramm. 10.30 Morgendienst. 11.00 V. d zieken. 11.45 Gramm. 12.00 Angelus. 12.03 Gramm. (12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Sopr. en piano. 13.50 Gramm. 14.00 Promenade ork. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Weense muz. 15.45 Gramm. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gramm. 17.40 Koersen. 17.45 Pianokwin tet. 18.15 Amus.muz. 18.45 Gramm. 19.00 Nws. 19.10 Gramm. 19.20 Soc. perspect. 19.30 Gramm. 20.80 Radiokrant. 20.20 „Alle Hens aan Dek!" 21.45 Gramm. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgel. 22.35 Gramm. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.2024.00 Gramm. Engeland, BBC Home service, 330 m. 12.00 Voor de scholen. 13.00 Orgel. 13.25 Voor de arb. 13.55 Weerb. 14.00 Nws. 14.10 Meded. 14.20 Amus.muz. 15.00 Voor de scholen. Jj>-00 Gramm. 16.35 Hoorsp. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerb. 19.00 Nws. 19.15 Comment. 19.25 Sport. 19.30 Report. 20.00 Gramm. 20.15 Conc. 21.15 Caus. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Dis cussie. 22.45 Muz. legende. 23.10 Caus. 23.45 Parlem. overz. 24.00 Nws. 0.080.13 Koersen Engeland, BBC Light progr., 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagb. 12.15 Voordr 12.30 Variété-ork. 13.00 Parlem. overz. 13.15 Ork.conc. 14.00 Lichte muz. 14.45 Voor de kleuters. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Gevar. muz. 18-45 Lichte muz. 17.15 Mrs. Dale's Dagb. 17.30 Caus. 17.45 Orgel. 18.15 Amus.muz. 19.00 Gramm. 1980 Voor de jeugd. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.30 Hoorsp. m. muz. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Any Answers? 22.00 Concertork., koor en sol. 23.00 Nws. 23.15 Actual. 23.20 Amus.muz. 24.00 Voordr. 0.15 Amus.muz. 0.45 Progr.overz. 0.50 Weerb. 0.55—1.00 Nws. NDR/WDR, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Operamuz. 16.00 Ork.conc. 16.30 Barokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Gramm. 19.00 Nws. 19.15 Kamermuz. 19.45 Hoor spel. 21.45 Nws. 22.10 Piano. 23.00 Lichte muz. 23.20 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10—1.00 Dans muz. Frankrijk, Nationaal programma, 347 m. 12.30 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.20 Amus mui &!2 ^ws- li-05 Y100!^-1; Orgel. 17.55 Gramm*. £merik. Ui*?- 1J-01 Ork.conc. 20.00 Idem. 23.00 Gramm. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.ï 11,45 Ork.conc. 12.30 Weerb. 12.34 en 12.40 Oranim. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgel \a Ar. ^2gelse les- 14.15 Gramm. 14.30 Franse les. Oramm. 15.00 Ork.conc. 16.00 Koersen. }S'S Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.15 Voor de kind. 18.15 Liederen. 18.30 Voor ?e sold. 19.00 Nws. 19-30 Klankb. 19.40 Gramm. y?olit- caus. 20.00 Gramm. 20.10 Klankb. 20.40 Verz.progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 2215 Muz. caus. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gramnj; 13.00 Nws. 14.15, 14.30, 15.00, en 16-°5 f13™1?- 17.00 Nws. 17.15 Gramm. 19.05 Uw progr. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 23.00 Nws. 22.15 Muziek en drama. 22.55 Nws. BBC. Vitr.. voor Nederland. 17.4^ 18-15 Nws. Feiten van de dag. Eng. literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 50 m.). d^éeel der°V/,<ïUrn' en weerber. VARA: 20.15 MK WeeL n'™' 20'30 u en Uw Regering, de T4? ,JJsrevue' 2110 Tien laar Partij Huwelijksaanzoek,^ JV-spef.enSe 21'4° 37). Nadat deze overdenkingen hem gedu rende zijn maaltijd hadden bezig gehou den, begaf Brereton zich, na afloop van zijn diner, naar de rookkamer en zette zich in een clubfauteuil voor de haard neer. Zouden Kitely en Stoner om dezelfde re den vermoord zijn? En bestond er ver band tussen de beide notities.en de bei de moorden? Terwijl Brereton hierover zat na te den ken, keek hij onwillekeurig de kamer rond en daarbij viel plotseling zijn oog op het schetsboek het. legaat van Kitely. Uit nieuwsgierigheid en zonder het direct in verband te brengen met het on derwerp, dat hem bezighield nam hij het van de boekenplank. Hij kon niet ver moeden, dat het boek. dat hij in de hand hield, bijna de gehele oplossing bevatte van het vraagstuk, dat hem zo in beslag nam. Op de eerste bladzijde stond het woord „Schetsboek" en op de volgende een soort inhoudsopgave, bevattende jaar tallen in chronologische volgorde en daar achter de cijfers der bladzijden. Onmid dellijk zocht Brereton 1881 op en na enig zoeken vond hij een kranteuitknipsel met een opschrift in dikke, vette letters: De verduisteringszaak der Bouwvereni ging Mallows en Childforth voor het ge recht te Wilchester. Uitspraak en von nis. Daaronder volgde een heel relaas over de verduistering van de hun toevertrouw de gelden. Dit was wettig en overtuigend bewezen. De beschuldigden bewaarden gedurende de zitting een hardnekkig stil zwijgen en werden tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld. Waar het geld ge bleven was, wist niemand. Onder het uitknipsel had Kitely aante keningen gemaakt, welke drie jaar na de rechtszitting gedateerd waren: Wilchester 28 juni 1884. Inzake be- venstaande. Kwam heden hier en had met de politieautoriteiten een onderhoud over M. C. en het geld dat door hen verduisterd werd. Na hun invrijheidstel ling heeft men niets meer van hen ge hoord noch gezien. Zij werden tegelijker tijd in vrijheid gesteld en enkele uren na dien nog in de stad gezien. Daarna bleken zij verdwenen te zijn. M. had tegen iemand die hij ontmoette gezegd, dat zij het plan hadden om te emigreren. Men gelooft, dat zij naar Argentinië zijn vertrokken. Hun familieleden in Wilchester weten niets van hun wedervaren of laten zich daar al thans niet over uit. Van het geld geen spoor; meningen daarover verschillend; velen zijn er van overtuigd, dat zij het veilig hadden verborgen en het naderhand hebben meegenomen." Voor Brereton was de zaak nu zo klaar en duidelijk mogelijk. De oud-detective was toevallig in High- market komen wonen en had Mailalieu en Cotherstone herkend als de beide ver oordeelden van vroeger en had dit beiden of aan een van hen bekendgemaakt. Dat. was zeker. Doch er waren andere dingen, die verre van zeker waren. Wat was er gebeurd, toen Kitely zich had bekend gemaakt als iemand, die getuige was ge weest van hun veroordeling indertijd? Hoe had hij een en ander ingekleed? Had hij een poging gedaan om zich met geld de mond te laten stoppen? Dat was in elk geval mogelijk. Maar er was nog meer om over na te denken. Hoe was de vermoorde kantoor bediende achter dat grote geheim in het leven van zijn superieuren gekomen? Ver nam hij het van Kitely? Dat was onwaar schijnlijk. Toch had Stoner het overdui delijk genoteerd in zijn boekje. In ieder geval was Stoner op de een of andere wijze in kennis gekomen met het geheim van Mailalieu en Cotherstone. Was de daad van Stoner echter het gevolg van deze bekendheid met dat geheim? Opper vlakkig beschouwd leek daar wel verband tussen te bestaan. Maar wie had hem die dodelijke slag toegebracht? Was het Mai lalieu? Was het Cotherstone? Dat eqn van beiden of beiden de moord op Kitely en mogelijk ook die op Stoner gepleegd hadden, stond voor Brereton ab soluut vast. Doch door die nieuw verkre gen zekerheid voelde hij zich in een wan hopige situatie gedrongen. Als raadsman en verdediger van een onschuldige, was het zijn plicht, alle bijzonderheden in het gedrag van degenen aan wier schuld hij geloofde, na te pluizen. Dit plaatste hem in een moeilijke verhouding Mailalieu deerde hem niet, indien hij schuldig was moest hij ook de gevolgen van zijn mis daad maar dragen. Maar Cotherstone was de vader van het meisje, dat de vrouw zou worden van zijn vriend Bent. Het was een zeer onverkwikkelijk geval. Door zijn plicht te doen zou hij schande en oneer brengen over een familie, waarmede zijn boezemvriend spoedig zou wórden verbon den met onverbrekelijke banden. Maar het was in elk geval beter dan een on schuldige te laten lijden en boeten. En ter wijl hij in somer nadenken de kamer van Bent op en neer liep, maakte hij het be sluit, Bent alles te vertellen, zodra hij thuis zou komen. Na enige minuten zette hij zijn hoed op, trok zijn jas aan en ging het huis uit. Het was ongeveer half acht. de maan scheen helder en voor een vroe ge novemberavond was het reeds koud. De plotselinge overgang van de kamer- warmte in de lichte vorstkoude, werkte verkwikkend op zijn verhit gemoed; hij stak een pijp op en nam het besluit een ferme wandeling te gaan maken naar bui ten en inmiddels over alles nog eens heel rustig na te denken. Brereton had er steeds van gehouden lange wandelingen te maken en begaf zich ook nu met veel ongewektheid op weg. Hii had echter geen honderd meter gelopen in de richting van de heide, toen Avice Harborough hem te gemoet kwam. Ik was juist van plan naar u te ko men. zei ze kalm. Ik heb iets gehoord, dat ik meende u onmiddellijk te moeten mededelen. O ja?, zei Brereton. Avice trok een brief uit haar tasje en gaf hem aan Brereton. Een half uur gele den ongeveer werd dit briefje door een jongen bezorgd, verklaarde zij. Het komt van een oude vrouw, juffrouw Hamph- wait, die zeer eenzaam, ergens voorbij de Harwickgroeve woont. Kunt u 't lezen bij het maanlicht? Ik zal 't in elk geval proberen, zei Brereton, terwijl hij de brief uit de en veloppe haalde. Deze gaf hij terug aan Avice: Houdt u die zolang, vast, ik zal eerst een lucifer aansteken, want bij het maanlicht kan ik toch niet voldoende zien. Hij streek een lucifer aan en begon te le zen. „Indien juffrouw Harborough zo goed wil zijn bij Susanna Hamphwait te komen zal zij u iets vertellen, dat wellicht van belang voor haar is. Ah, riep hij, terwijl hij de lucifer wegwierp. Hoe ver is het lópen naar het huisje van die oude juffrouw? 'n Goed kwartier ongeveer, ant woordde Avice. Zoudt u er dan nu heen kunnen gaan? Het was mijn plan om nu te gaan. Laten we dan samen gaan, zei Bre reton. Als mijn tegenwoordigheid door haar niet gewenst wordt, zal ik u bij baar alleen laten en in de omgeving op u wachten. Natuurlijk heeft zij u iets met betrekking tot uw vader te zeggen. Denkt u dat ook? vroeg Avice. Ik hoop het. (Wordt vervolgd). Horizontaal: 1. aziatisch schiereiland 5. Slanke, 9. zwaardvis, 10. speelgoed, 'll landbouwwerktuig, 14. maandstand (afk fa- pl. in N.-Holland, 17. part, 18. stof- maat, 19. aardappel, 20. zangnoot, 21. be staat, 23. platte steen, 25. heilige 26. Europeaan, 27. slim, 28. meisjesnaam, 29. onder andere (afk.), 31. gewicht, 35. woonschip, 36. pl. in Duitsland, 37. juiste gewicht. Verticaal: 1. herkauwer, 2. muziekin strument, 3. godsdienst (afk.), 4. de som ma van (afk.), 5. rondhout, 6. deel v. d. bijbel (afk.)), 7. voertuig, 8. ieder, 12. vruchtennet, 13. onvruchtbaar, 16. vrucht je, 17. vogel, 22. toiletartikel, 23. bovenste deel, 24. onderricht, 25. deel v.e. ladder, 28. gesloten, 30. krantenjongen, 32. vaar tuig (afk.), 33. de onbekende (afk.), 34. fr. onbep. vnw., 35. eng. voorzetsel. J i t' 1 J t >c Bsa-'» /i V4 'f Jo tl ij tr a Je 3) JS 'S il Horizontaal: 1. et, 3. fruit,-7. ko, 9. dor, 11. art, 12. dop, 13. nora, 15. emoe, 18. be ramen, 21. stek, 32. isar, 25. lij, 26. eg, 27. in, 28. a.e., 29. aden, 32. eelt, 34. termiet, 377. anna, 38. edel, 40. oma, 41. git, 43. rob! 45. a.p., 46. leest, 47. la. Verticaal: 1. ed, 2. ton, 4. raar 5. ur, 6. item, 7. koe, 8. op, 10. robe, 12.'dons, 14. rekenen, 16. meineed. 17. islam, 19 ai, 20. kreta, 22. tijd, 24. aal, 30. etna, 31.'om, 33. eter, 35. rage, 36. iets, 37. amp, 39. lol, 40, o.a., 42. ie, 44. ba.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4