Geen warm m ijzige financieel debat Ridderzaal Davitamon IO WILLEM BLOEM DERTIG JAAR BISSCHOPSBEDIENDE Slechts fouten worden naar voren gebracht en hoe „Symbolische" motie bleek motie van wantrouwen te worden Overzicht Tweede Kamer KEUKENHOF OPENT 28 MAART Instituut Bijzondere Financieringen gaf in 1955 slechts een miljoen uit Hebt u vandaag uw ai gehad Overzicht Eerste Kamer VOORUITZICHTEN VAN WYERS ZEER GOED WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 PAGINA 5 Explosie in Pernis Vijftien lichtgewonden POLITIE BELEDIGD Hoge Raad verwierp beroep Valentijn-bloemenhulde voor mevr. Bouman L. van SCHEVENSTEEN Donderdag Marker bruiloft op het ijs Tentoonstelling van bloemen en beelden AMERIKAANS TOERISME IN EUROPA KAN NOG GROEIEN Een 10 voor gezondheid! „Opperceremoniemeester" diende bij drie Haarlemse kerkvorsten Botsing tussen bus en diesellocomotief Vijf gewonden Voorjaarsbeurs heeft 3254 deelnemers Geen kapitaalsuitbreiding in overweging ALLE MISSIONARISSEN VAN STEYL UIT CHINA VERBANNEN ONFORTUINLIJKE CARNAVALVIERDERS Minister Cals beet fel van zich af 's-GRAVENHAGE, 14 februari 1956. Minister Cals heeft bij de replieken op zijn begroting fel van zich afgebeten. Hij deed dit in een rede, welke bijna twee uur duurde en die levendig was en fris door de rake en soms ook gevatte antwoorden op de interrupties, die zó veelvuldig door de vergaderzaal vlogen, dat er zelfs twee stenografen aan te Pas kwamen om al deze interrupties te kunnen noteren. Van de vermoeidheid, waarover, naar de minister opmerkte, een deel der pers na zijn eerste rede gesproken had, was dus geen sprake. Wij constateerden reeds na zijn eerste, vier uren durende rede, dat hij gedwongen werd door de Kamer op meer dan 500 vragen zijn begroting betreffende te antwoorden en men vraagt zich af of dat in een begrotingsbehandeling, waar het beleid ter sprake moet ko men, wel op zijn plaats is. Hoe het ook zij, de Kamer zal moeten erkennen, dat deze rede levendig was en fris en minister Cals eindigde dan ook met een uitspraak van de Kamer te vragen over zijn beleid. Hij deed dit aan de hand van de motie van mevr. Fortanier—De Wit (VVD), Waarin wordt uitgesproken, dat de scholenbouw van dezelfde orde is als de Woningbouw. Zoals men weet, had minister Cals hierop reeds geantwoord, dat dit een verdeling van het bouwvolume betrof en dat dit een kwestie was, Welke was geregeld in het kabinet en welke men, juist omdat het de verde ling van het bouwvolume betekent, moet bespreken bij de begroting van Wederopbouw. Hij vond de motie dus misplaatst. Die hoorde hier niet thuis, maar bovendien werd in de motie ook niet aangegeven, waar dat grotere bouwvolume voor de scholen dan vandaan zou moeten komen. Het grootste belang van deze motie zag minister Cals echter in de betekenis ervan, name lijk de vraag waarom deze motie is ingediend. Als een bezadigd parlementa riër als de heer Tilanus in deze motie een afkeuring ziet, dan stel ik er prijs op te weten hoe de Kamer tegenover mij staat, zo zei minister Cals. Er ontstond na beëindiging van het ant-| eenzijdig beeld van zijn beleid te voor- *°.°_rd dat°eing ««"deelde intussen mede, dat ook op reer met de voorzitter. Waarover dat ging ^erd later duidelijk, toen de voorzitter meedeelde, dat mevr. Fortanier—De Wit er veel prijs op stelde nog iets over haar motie te zeggen, met de bedoeling deze nader toe te lichten. Dat was begrijpelijk. Mevr. FortanierDe Wit is de minister niet slecht gezind. Wij kregen zo de in druk dat door druk binnen haar fractie de zaak betreffende deze motie haar wat uit de hand is gelopen. Zij had deze oor- ïpronkelijk ge zien als een symbolische motiewel ke zij niet wil de indienen. Nu dit toch scheen te moe ten gebeuren en hieraan 't karakter van een vertrou wensvotum werd toege kend, had zij natuurlijk nog gaarne de gelegenheid gehad om wat haar betreft hieraan het karakter van wan trouwen te ontnemen De voorzitter wilde haar nog wel vijf minuten toestaan, maar zonder dat hieraan precedenten zouden worden ontleend. De Kamer scheen er echter niets voor te voelen, zodat de voorzitter dat voorstel Mevr. FORTANIER-De Wit Niet zo kwaad bedoeld- grond van art. 15 van de wet op VHMO met ingang van de cursus 56- 5' de HBS-studie met een jaar kon ,w05'.aer' verlengd, zodat de suggestie in de MvA nog niet eens zo helemaal onjuist Een nieuwe wet op het HO zou in deze periode nrit meer aan de orde kunnen worden gesteld. Bij het Technisch Hoger Onderw«s ligt de zaak anders. Men moet daarvoor niet wachten op een communis opinio in de gehele onderwijswereld. Zou men dat doen, dan loopt men gevaar te stranden in een perfectionisme. Drie onderwijzeressen in de familie. Ook bij de behandeling van de salaris regeling had de minister het aan de stok met de heer Van Sleen, die maar even had gezegd, dat de minister niet geslaagd was in het afwenden van de „onderwijs- ramp" waarvoor h« aan de onderwaar- biet deed en mevr. Fortanier dus die ge bogenheid niet kreeg. Krijgt zij die gele genheid ook niet als er aan het einde der begroting over haar motie zal worden ge hemd, dan zit z« wel wat met de „vloek der boze daad", omdat deze nu het karak ter van een wantrouwen heeft gekregen en rij toch ook moeilijk tegen haar eigen "totie zal kunnen stemmen. Niet alléén naar fouten hijken. Ook de heer Van Sleen (PvdA.) moest het nogal ontgelden. Minister Cals liet het niet op zich zitten, dat hij geen grote lijn zou hebben gevolgd. H« zette uiteen, dpi hij sinds de eerste troonrede die grote lijn zelfs hardnekkig had gevolgd. De heer Van Sleen had het de minister b«voor- teeld kwalijk genomen, dat de wet op het VHMO nog niet was ingediend. Dat stond °ok niet in de troonrede, zei minister Cals en als de heer Van Sleen dan zegt: intus- Sen zijn er vier jaar verstreken, dan doet bien het voorkomen, alsof er ln die vier 3aar niets is gebeurd. Hij zeide het on juist te vinden, alleen maar de fouten Jaar voren te brengen. Niemand weet be- er dan ik zelf hoeveel fouten er op het !|ePartement worden gemaakt en hoeveel er zelf maak maar men moet niet zien ?aar de fouten alléén en als men dan zegt, dat men deze begroting niet anders kon ^handelen, omdat zij zo veel^™v,f \end''l !n men hoort dan na een verdediging btj rePlieken wéér dezelfde toon. dan moet minister hier wel op ingaan om een °P het terrein van de Shell-instal- Mies en -fabrieken „Pernis" heeft zich Sistermiddag te ongeveer half vier een °ngeval voorgedaan, waarbij vijftien Personen zijn gewond. Er deed zich eei? ontploffing voor in een der for nuizen van de katalytische kraakin stallatie. De hier werkzame arbeiders hepen brandwonden op. Zij werden onmiddellijk vervoerd naar het ge bouw Van de medische dienst op het errein, waar zij werden verbonden. De bedrijfsbrandweer heeft de op de ex plosie volgende brand met eigen mid- delen bedwongen. Twaalf arbeiders konden, na ver bonden te zijn, huiswaarts keren. Drie andere gewonden zijn ter observatie opgenomen in een ziekenhuis te Bot terdam. De Hoge Raad heeft gisteren verwor den het cassatieberoep van de 68-jarige Amsterdamse journalist J. H. J. L., die do°r het gerechtshof te Amsterdam met bevestiging van een vonnis der recht bank aldaar wegens belediging is ver oordeeld tot 250 boete of dertig dagen hechtenis. De journalist had zich in een artikel getiteld: „De schietdlender", 'n een ochtendblad gekant tegen ambtena- ren van politie, die gebruik maken van vuurwapenen om te voorkomen, dat een arrestant ontvlucht en niet ter beveili ging van eigen of andermans leven. Ook de Hoge Raad achtte dit artikel beledi gend voor de Nederlandse politie. Verdedigster van Jungschlager en Schmidt Mr. H. A. Bouman heeft gisteren ten huize van z«n broer te Zwolle een grote bloemenmand in ontvangst genomen na mens zijn echtgenote, die sedert zijn ver trek uit Indonesië in Djakarta de ver dediging voert van de Nederlanders Jungschlager en Schmidt. Deze bloemen mand is de Valentijn-hulde van de ver eniging „De Nederlandse Bloemisterij". Mevrouw Bouman was een dergenen, die dit jaar zijn uitverkoren voor deze jaarlijkse bloemenhulde. De heer H. Rig- ter. die de bloemen aanbood, zei, dat zij een symbool bedoelen te zijn van de dankbaarheid, die ons volk voelt voor de belangrijke diensten, die de heer en mevrouw Bouman dit jaar het land heb ben bewezen en speciaal voor de ener gieke en volhardende w«ze, waarop mevr. Bouman in Djakarta de verdediging V°De heer Bouman zei zich bijzonder ge troffen te voelen door deze bloemenhulde en hij was er zeker van. dat ook zijn vrcuw stellig ontroerd zal zijn door dit blijk van medeleven. dering van het onderw«zersambt een einde had moeten maken. Ik heb zelf drie onderwijzeressen in mijn naaste familie, die met tq grote klas sen zitten. Mijn eigen kinderen zitten in te grote klassen en zou men dan menen, dat ik tegenóver de onderwijzers sta, zo vroeg hij. H« noemde hef dwaasheid eu ergerlijk, het voor te stellen, alsof de overheid staat tegenover de onderwijzers, die daardoor niet zouden krijgen waarop z« recht hebben. Hij noemde op wat hij voor de verbete ring der salarissen had gedaan: volledige ontknikking van de onderwijzerssalarissen, regeling van het lerarensalaris, verbete ring van de salarissen bij het N.O. en H.O. Dat is nu opeens allemaal vergeten. Hij zette voorts nog eens uiteen, dat de ANOF haar voorstellen, die op een ver hoogde uitgave van 70 miljioen neerkwa men, niet waar had kunnen maken. Zo lang men niet weet. met wie van het overheidspersoneel men de onderwijzers moet vergelijken en dat is met dit zeer aparte ambt zeer moeilijk kan men de consequenties van zulk een salarisver hoging niet overzien. Ook de minister had daarom geen voorstellen in het kabinet waar kunnen maken en daarom was er een commissie van deskundigen benoemd om eerst dat uit te zoeken. Hij hoopte, dat deze commissie over een maand hiermee gereed zou zijn en dan zal men een uit gangspunt voor deze salarisregeling heb ben. De minister beloofde ook spoed te zullen maken met het noodverband voor het ULO, dat in ieder geval terugwerken de kracht zal hebben tot 1 september 1955 Zijn spelling Verdedigde de minister met de opmerking, dat een terugkeer naar de spelling-Marchant, zoals de heer Roosien (AR) had bepleit, een terugkeer zou bete kenen naar de spelling De Vries en te Winkel wat de bastaardwoorden betreft, zodat men dan nog veel meer dubbelvor men zou hebben. Deze zijn nu tot het uiterste beperkt. Nadat de staatssecretaris mej. De Waal, nog op wat vragen, bij de replieken tot haar gericht, had geantwoord, werd dus de stemming over de motie van mevr. FortanierDe Wit uitgesteld tot aan het einde der begrotingsdebatten. Hierna werd nog aan de behandeling der verschillende afdelingen begonnen, welke beschouwin gen morgen zullen worden voortgezet. De commerciële televisie Hierbij hadden verschillende afgevaar digden het over de commerciële televisie. Men wenste, dat de minister dienaangaan de geen beslissing zou nemen, voordat de Kamer hierover een uitspraak zou heb ben gedaan. Minister Cals heeft indertijd deze toezegging gedaan en men wilde dus weten of hij dit standpunt handhaafde. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (CH) vroeg radio-spreektijd voor de CHU! Over het zendtijdverzoek van de VVD heeft de minister het advies gevraagd van de radioraad, eenzelde verzoek deed zij dus voor de CHU, met de vraag of dat advies spoedig zou komen. F.S. Vandaag herdenkt de heer L. van Schevensteen te Valkenswaard de dag, waarop hij 25 jaar geleden in de directie der nv. Hofnar Sigarenfa brieken werd op genomen. Dat de toenmali ge directeur-eigen- naar, wijlen de heer A. Wolters met de benoeming van deze enthou siaste en energieke medewerker een goede greep deed, is overduidelijk bewezen. De activiteit van de jubilaris, speciaal op commercieel gebied, heeft ervoor gezorgd, dat de faam van het produkt in binnen- en buitenland tot grote hoogte is gestegen. Aanstaande donderdagmiddag om drie uur zal op het ijs van de Markerhaven een Marker bruiloft worden gehouden. In tegenstelling met vorige jaren zullen de bruiloftsgasten Marker folkloristische dansen uitvoeren en in karakteristieke bruiloftsdracht zijn gekleed. Vandaag zouden er dubbele banen worden schoongemaakt van Monnikendam naar Marken en van Marken naar Volendam. De Keukenhof te Lisse zal op woensdag 28 maart, enkele dagen voor Pasen, voor de zevende maal haar poorten openen voor de honderdduizenden, die ieder jaar weer komen genieten van de bonte kleuren pracht van de bloembollen, die op smaak volle wijze in een eeuwen-oud duinbos zijn geplant. Het voorjaar wordt, wat de bloei betreft tenminste, in de eerste periode van de tentoonstelling vervroegd, door het planten van „gekoelde" narcissen en van grote groepen andere vroegbloeiende ge wassen. Een hoogtepunt zal aanvankelijk ook de grote kas met bloeiende tulpen zijn. Het tentoonstellingsterrein heeft ook dit jaar weèr een algehele metamorfose on dergaan; er is b.v. een nieuwe waterpar tij en een vijver voor rose flamingo's aan gelegd, zodat de „zevende Keukenhof" tal van nieuwe aspecten zal bieden. In af wijking van voorafgaande jaren worden de beelden, die in overleg met de Neder landse Kunststichting door een jury zul len worden geselecteerd, zoveel mogelijk geconcentreerd, waardoor meer het idee van een aparte tentoonstelling zal worden bereikt. Iets nieuws is ook, dat men door middel van een wedstrijd het oordeel van het publiek over de beelden van levende Nederlandse meesters zal trachten te ach terhalen, daar geconstateerd Is, dat het publiek het in vele gevallen niet met de keus en het oordeel van de ter zake kun dige jury eens is. De bezoekers kunnen op een kaart de zes naar hun mening mooiste beelden in volgorde van schoon heid opschrijven. Aan hem die de groot ste gemene deler van de opinies geraden heeft, komt een prijs toe. Het succes van de „provinciale dagen" is voor de organisatoren van de Keu kenhof aanleiding om ook dit jaar deze traditie voort te zetten. Midden april zal waarschijnlijk een „Limburgse dag" ge houden worden in samenwerking met de commissaris der Koningin, dr. F. Hou- ben, en de Culturele Raad voor Limburg. Voor filatelisten zal het aantrekkelijk zijn, dat er op de Keukenhof een eigen postkantoor komt, met een exclusief „Keukenhof-poststempel". Buiten de wedstrijd staat een kleine collectie Franse beelden, o.m. van Rodin en Zadkine, die speciaal voor de Keuken hof uit Parijs geleend worden. Door de organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking is een studie uitgegeven over het toerisme in Europa hoofdzakelijk gebaseerd op cijfers over 1954. Het is een onderdeel van een reeks ondernomen economische studies op di vers terrein. Aangezien de meeste landen hun toeristische statistieken langs dezelf de wegen opmaken, had de toeristische commissie vrij gemakkelijk toegankelijke informatiebronnen. Men komt l.m. tot de conclusie, dat het toerisme sterk con junctuurgevoelig is en thans een gulden tijd beleeft. Politieke omstandigheden doen, naast economische sterk hun in vloeden gelden. Het percentage reislusti- gen in de O.E.E.S.-landen en de V. S. groeit leder jaar aanzienlijk. Door het In voeren van toeristenklassen op luchtlij nen, gemakkelijke betalingscondities. In tensieve propaganda voor Europa en for mele en openiyke aanmoediging van de Amerikaanse overheid zal het Ameri kaanse bezoek aan Europa zeker nog kun nen groeien. •s-GRAVENHAGE, 14 februari 1956. In de Eerste Kamer was vandaag aan de orde de begroting 1956 van fi nanciën. Het debat was weinig spectaculair, wijl de room van dit onderwerp, «oals gebruikelijk, reeds grondig was afgeschept bij de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting. De senaat kon er dan ook niet warm voor lopen, temeer niet daar de verwarming in haar tijdelijke vergader ruimte (de Ridderzaal) het kwik in de thermometer niet baas kon. De sena toren lachten ijzig, toen de heer Kapteijn (P.v.d.A.) zijn beschouwing begon met te spreken over een veelzijdige voorzitter, die vandaag ook geschikt bleek als leider van een diepvriesinrichting. Desalniettemin, het debat ont hulde een tegenstelling in de A.R.-fractie. Haar belastingspecialist, prof. Heilema, vond het onjuist, dat de fiscus de coöperaties waaronder boeren leenbanken, gunstiger gezind is dan naamloze vennootschappen, terwijl haar agrarische specialist zich hiermee van harte kon verenigen. De belastingdeskundige van de K.V.P., mr. F. Teulings, noemde de aanval van prof. Heilema ondoordacht. De sociale te neur van coöperaties hij noemde spe ciaal de kredietcoöperaties was ook zijns inziens reden om deze instellingen lichter te belasten dan n.v.'s. De staats secretaris, dr. Van den Berge, verdedigde 's avonds uitvoerig het lagere tussenta- rief voor coöperaties. Minister Van de Kieft, in de avondver gadering de senaat beantwoordend, be streed met sterke argumenten de opvat- «V1? van de heren Heilema (A.R.) en Molenaar (V.V.D.), dat door exorbitant gunstige overhaidskredieten buitenlandse scheepsbouworders worden aangetrokken in zo'n mate, dat de Nederlandse reders op de binnenlandse werven niet meer aan bod komen. De capaciteit van onze werven is in drie jaar verdubbeld. In die tijd is de verhouding tussen binnen- en buitenlandse orders in uitvoering sterk gewijzigd ten gunste van 'Ie binnenlandse. Per 30 september 1950 waren 90 schepen voor Nederlandse tegen 47 voor buiten landse rekening in aanbouw. De bottle neck ls niet de werfcapaciteit, maar het aantal geschoolde arbeiders. In de cijfers komt niet tot uitdrukking, dat „uiten- landse orders op onverantwoorde wijze zijn aangetrokken. De heer Teulings (K.V.P.) had zich trouwens reeds afge vraagd waarom de Nederlandse reders als ze bezwaren koesteren elf riet streven naar meer coördinatie met de scheeps bouwers. Niets bekend over scheep- vaar tb ank Pas bij de replieken verklaarde de mi nister aan de heer Molenaar (V.V.D.), dat hem niets hekend was over plannen tot oprichting van een scheepvaartbank. De V.V.D.-afgevaardigde had in eerste termijn geïnformeerd en in tweede ter mijn herhaald of het juist was, dat de directeur-generaal van de scheepvaart en de directie van de Herstelbank een scheepvaartbank wilden oprichten en hij had de minister al bij oorbaat gewaar schuwd een dergelijk initiatief niet te ontwikkelen buiten de Staten-Generaal om. Tegenover de heer Teulings (K.V.P.) liet de bewindsman blijke^ dat hij het instituut van bijzondere financieringen door de Herstelbank wenst te handhaven. Ter verdediging voerde hij aan, dat het van nationaal belang is, dat er een mo gelijkheid blijft bestaan om de ontwikke ling van nieuwe vindingen, waarvoor de gewone banken huiverig zijn, te finan cieren. De K.V.P.-senator. denkend aan het fiasco van Polynorm, had gezegd dit instituut liever zo snel nogelijk te zien verdwijnen, maar hij billijkte 's ministers standpunt, toen deze uit de doeken deed, dat in 1955 slechts twee bijzondere kre dieten, tezamen een bedrag van een mil joen belopend, waren verleend. De heer Heilema (Art.) slaagde er niet in de minister er van te overtuigen, dat de conunissionnairsdwang ten aanzien van incourante effecten best zou kunnen worden afgeschaft. Hetzelfde gold voor de heer Rogbroek (K.V.P.), die de do meinen van Financiën onder het depar tement van Landbouw wilde brengen. Deze afgevaardigde becijferde met enige bezorgdheid dat, als het Deltaplan vol tooid is, tien procent van het Nederlandse landbouwareaal ln bezit "an de staat zal zijn. Tegen oosbouwdomeinen had hij geen principiële bezwaren, maar land- bouwdomeinen moeten z.i. beperkt blijven tot een staatsbezit van matige omvang. Wat hij in dit verband onder matig ver stond wilde hij op dit moment nog in het midden laten. Geen belastingvrije aftrek voor gehuwde werkende vrouw Staatssecretaris v. d. Berge liet er geen twijfel aan bestaan, dat het vraagstuk van de belastingheffing over het inko men van de werkende gehuwde vrouw pas aan de orde kan komen bij de alge mene belastingherziening, die reeds sinds jaren op stapel staat. Van een incidentele wetswijziging te haren gunste mevr. Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON-OSS Verwey-Jonker (P.v.d.A.) had een be lastingvrije aftrek van 600 bepleit kan geen sprake zijn. Ten aanzien van de salarissen van de hogere belastingambtenaren, die volgens verschillende sprekers te laag zouden zijn, zeide de staatssecretaris voorstellen tot herziening te hebben voorgelegd aan de minister van Binnenlandse Zaken. Het overleg tussen Financiën en Binnenlandse Zaken hierover is nog gaande. Hij liet blijken, dat dit overleg <?een vlot verloop heeft en dat het nog wel even zal duren voordat er resultaten uit de bus komen. De begroting werd tenslotte z.h.s., met de communisten tegen, aanvaard. Tevens werden z.h.s. aangenomen de begrotingen van het gemeentefonds en het staats- muntbedrijf. Te circa elf uur werd de vergadering gesloten, AD. INT, (Van onze verslaggever) Het was zaterdag jl. feest in het bisschoppelijk paleis in Haarlem. De naaste om geving van de bisschop hul digde in intieme kring mgr. Huibers, die die dag het feit herdacht dat hij twintig jaar geleden ais kerkvorst gecon sacreerd werd. Maar er was een tweede feesteling in liet paleis en ook hij werd niet vergeten: Willem Bloem, de trouwe knecht van de bis schop. Met zijn ambtsjubi leum kwam hij zelfs boven zijn „heer" uit, want dertig jaar geleden, precies ook op 11 februari, deed hij zijn in trede in het kapitale patri ciërshuis aan de Nieuwe Achtergracht. Natuurlijk wist mgr. Huibers van het feest van zijn paladijn en toen Willem niemand kent eigenlijk goed zijn achter naam de bisschop kwam gelukwensen met z«n twin tigjarig pontificaat, mocht hij een hartelijke felicitatie van de bisschop in ontvangst nemen. „Je bent niets ver anderd in al die jaren, Wil lem". had Z.H. Exc. gezegd, „alleen je haardos is wel flink uitgedund". Drie bisschoppen heeft Willem Bloem in die drie de cennia op het paleis meege maakt. Hij kwam bij mgr. A. J. Callier in dienst, die hij slechts drie jaar terzijde mocht staan. Bij diens opvol ger, mgr. J. D Aengenent, was hij zeven jaar en de laatste twintig jaren helpt hij nu mgr. J. P. Huibers. Als je hem vraagt wat nu eigenlijk zijn functie is. zegt hij bescheiden „koster", maar iedereen die vertrouwd is met de gang van zaken op het bisschoppelijk paleis weet dat dit slechts een be naming is voor een veelzij dig beroep, dat veel meer inhoudt, nl. huisknecht, but ler, tot „opperceremonie- meester" toe. Bloem is een van de weinigen die de veel heid van „rubrieken" der plechtigheden door en door kent, met zachte hand de on kundigen bij de vaak o zo moeilijke bisschoppelijke ceremonies voor dwalingen behoedt en op die manier „ongelukjes" weet te voor komen. Hij is ook de man, die zo'n beetje de plaatsen en oorden verkent die de bisschop moet bezoeken, b.v. op zijn vele reizen en bij kerkconsecraties. Van haver tot gort" Willem Bloem, die nu 53 jaar is. komt uit Monniken dam. Hij is enige tijd op het seminarie geweest en de li turgische kennis daar opge daan, kwam hem goed van pas toen hij op voordracht van plebaan Westerwoudt op 23-iarige leeftijd uit de ma nufacturenzaak waar hij des tijds werkzaam was. naar Haarlem ging. Mgr. Callier had een nieuwe knecht no dig, want Bertus Hoogeveen kon met zijn zeventig jaren niet zo goed meer mee. Bloem's eerste „werkgever" was lang niet een van de ge makkelijkste, een regent, die er od rtond. dat men de „ru brieken" ook inderdaad vol ledig kende, wilde men geen kans lopen zelf tot de orde geroepen te worden. Het spreekt vanzelf, dat een bediende, die zo intiem met zijn heren omgaat, wel herinneringen kan opdiepen. Speciaal vliegtuig voor de staf Ja, Willem heeft heel wat avonturen meegemaakt. Zo als die keer toen mgr. Hui bers het was nog in het begin van zijn pontificaat in Zierikzee een nieuwe kerk zon consacreren. Willem zorgde, dat alles in orde was en met gepakte koffers arriveerde men ter bestem der plaatse. Doch in de vroe de ochtend bleek, dat de on ontbeerlijke staf nog rustig in het paleis in Haarlem was. Wat te doen? Willem orga niseerde een spoeddienst. Met een speciaal vliegtuig van Schiphol werd de netjes verpakte staf naar Haam stede op Kchouwen-Duive- land gevlogen en vandaar met een auto van een kerk meester naar Zierikzee ge reden. Intussen waren de plechtigheden echter al be gonnen. Geen nood: Willem had heel netjes de staf van de plaatselijke Sinterklaas geleend en verwisselde op een gunstig ogenblik de bei de attributen. Tn moeilijke ogenblikken wordt van de heer Bloem een krachtdadig ingrijpen verwacht. Dat bleek b.v. eens nodig toen in Nijmegen, waar mgr. Huibers tijdens een Dies van de Kath. Uni versiteit pontificeerde een juffrouw het altaar opliep, tussen twee troondiakens door en pal achter de bis schop bleef staan. Deze zou juist aan de concecratie be ginnen. Niemand greep in, waarop Willem maar het al taar opliep, de dame bij de arm vatte en haar naar de sacristie geleidde. De papegaai van mgr. Aengenent Er komt een glimlach op het gezicht van de heer Bloem als hij zich de pape gaai van mgr. Aengenent herinnert. Deze kerkvorst hield veel van gezelligheid en had het „praatbeest", dat hij ten geschenke had ge kregen, een plaatsje gegeven in zijn zitkamer. Mgr. Aen genent had de vogel leuke zinnetjes geleerd en het dier wist in zijn babbeltjes heel precies de intonatie van mgr. Aengenent na te bootsen. Iedere morgen groette de papegaai de kerkvorst met „Goede morgen, monseig neur. Hoe maakt U het? Hallo, met Ko.Iedereen vond het allergrappigst, zelfs een dienstmeisje dat het beest ook „Goede morgen. Anna" wilde leren. Maar dat deed de papegaai niet. Wil lem is toen zo vriendelijk ge weest een ochtend achter het kamerscherm voor papegaai te fungeren en het dienst meisje meldde de resultaten verheugd aan de bisschop. Ko heeft ook een grote con sternatie teweeg gebracht toen zijn „baas" gestorven was en lag opgebaard. Men sen, die die nacht in het pa leis verbleven, schrikte hij op met zijn gepraat, dat uit de verte zoveel op het spre ken van mgr. Aengenent ge leek, dat men toch maar even een kijkje in de zitka mer nam „Groot offer" Voor mgr. Huibers koestert de heer Bloem een grote liefde en bewondering. Hij is tenslotte als het ware met deze kerkvorst als je het zo zeggen mag opge groeid. Mgr. Huibers vindt hij de herder, de zielzorger bij uitnemendheid, een pas torale figuur^ zoals „Haar lem" maar weinig gekend heeft. Over de recente bis- dommenverdeling heeft Wil lem Bloem natuurlijk ook een woordje te zeggen. „Het is een groot offer voor mon seigneur geweest om Zuid- Holland en Zeeland aan Rot terdam en Breda te moeten afstaan bij de nieuwe inde ling der bisdommen", zo zegt hij ons. „De bisschop had, vooral in Zuid-Holland, heel veel goede vriendschapsban den aangeknoopt. Trouwens, ik zelf ook. We kwamen ten slotte vaak in dat deel van het diocees". Wanneer men Willem Bloem dit hoort zeg gen, kan men begrijpen dat zoals mensen die hem kennen ons vertellen hij wel pleegt te spreken van: „Wij gaan van de week uit vormen, we hebben nog twee kerkconsecraties en dan moe. ten we ook nog aan ons werk thuis denken", een te vergeven pluralis majesta- tis. Gistermiddag even na half vijf heeft zich bij de provinciale sluis te Noord Scharwoude een ernstig ongeluk voor gedaan, waarbij minstens vijf perso nen min of meer ernstige verwondin gen opliepen. Een dienstbus van de N.A.C.O., die om 16.15 van Alkmaar vertrok op weg naar Leeuwarden, is op de onbewaakte overweg in botsing gekomen met een diesellocomotief, die, rijdend op een zijlijn van het hoofdspoor Alkmaar- Den Helder, op weg was naar de groenteveiling te Noord Scharwoude. De bus werd ernstig beschadigd en de gewonden moesten met snijbranders worden verlost. Een vijftal gewonden is naar het centraal ziekenhuis in Alk maar overgebracht. In de bus zouden zich circa vijftig personen hebben bevonden. De grootste ooit gehouden (Van onze Utrechtse redacteur). Wij vernemen, dat de aanstaande voor jaarsbeurs, die van 13 tot en met 22 maart ln Utrecht gehouden wordt en in verband met het 40-jarig bestaan van het Nederlands jaarbeurs-instituut een b«- zonder karakter draagt, de grootste jaar beurs zal zijn, ooit in ons land gehouden. Het aantal deelnemers bedraagt 3254 tegen 3123 bij de vorige voorjaarsbeurs. De eer ste jaarbeurs, in 1917 gehouden, telde 690 inzendingen. Ook in oppervlakte is een belangrijke uitbreiding te constateren, wat niet te verwonderen is, daar een nieuw expositie gebouw op het Croeselaanterrein in ge bruik wordt genomen, dat door Koning'm Juliana, die er ook haar naam aan geeft, officieel wordt geopend. Er is thans een expositie-oppervlakte van 63.000 vierk. meter tegen 52.000 bij de voorjaarsbeurs in 1955. In de Juliana-hal zullen de volgende buitenlandse inzendingen aanwezig zijn: België, Luxemburg, Zwitserland. Canada, Oostenrijk en Tsjechoslowakije, welk laatste land met Oostenr«k bovendien met technische produlcten in hal Q uitkomt Verder zijn er informatie-stands van Groot-Rrittannië en West-Duitsland. Volgende week verschijnt een Herden kingsboek over de Kon. Ned. Jaarbeurs. Hoewel de directie van de N.V Wyers' Industrie- en Handelsonderneming zich gelijk in het jaarverslag is meegedeeld voorstelt, om in de jaren, waarin de grootte van het dividend zich daartoe leent de winstuitkering met het oog op de liquiditeit van het bedrijf gedeeltelijk in aandelen te doen plaatsvinden, is het toch niet zo, dat een aandelenemissie ge wenst wordt geacht. De mening, dat bij de financiering te veel van vreemd geld gebruik wordt ge maakt. zoals een der aandeelhouders op de jaarvergadering naar voren bracht, kon de directie niet delen. Uitbreiding van het kapitaal zou het rendement be langrijk verminderen. Het bestuur zou niet weten wat het met meer liquide mid delen zou moeten doen. Voor de financie ring van de seizoenstoppen kan veel voor deliger van kort lopend krediet worden gebruik gemaakt (geldgevers lopen de deur plat). Publikatie van een gecombineerde ba lans, zo deelde de directie verder desge vraagd mee, zou een zeer onoverzichtelijk beeld geven, aangezien Wyers gedeelte lijk handelsonderneming is en gedeelte lijk een industrieel bedrijf, terw«l voorts verschillende deelnemingen geen 100 pet deelnemingen zijn. Van de belangrijkste deelnemingen worden bovendien afzon derlijke jaarstukken gepubliceerd, zodat hierover voldoende openbaarheid bestaat Afzonderlijke vermelding van de resul taten der deelnemingen zou eveneens een vertroebelend inzicht geven wegens de omstandigheid, dat de voornaamste deel nemingen in België werken, waar de voorschriften op het gebied van afschrij vingen en reserveringen heel anders lui den dan hier. Van de in België bestaande faciliteiten wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt, zodat publikatie van het eind resultaat wellicht een povere indruk zou wekken, terwij] de werkelijkheid geheel anders is. Meer publiciteit in deze wordt niet in het belang van de vennootschap geacht. Op de vraag, of de stijging van de on kosten, die in het afgelopen jaar viel waar te nemen reden geeft tot ongerustheid bij een eventueel dalende conjunctuur ver klaarde de directie te verwachten, dat het onkostenpeii zich vr« snel b« een even tuele omzetvermindering zou aanpassen. Overigens zei de directie voor een ernsti ge terugslag niet te vrezen. Een sterke val van de grondstoffenprij- zen (katoen' b.v.) zou voor Wyers geen catastrofale gevolgen hebben, daar het be drijf geen massa-textiel verkoopt, doch vrijwel uitsluitend loon-intensieve pro- dukten. De verstreken maanden van het lopen de boekjaar geven weer een behoorlijke stijging van de omzetten te zien Welis waar gingen ook de onkosten weer om hoog, maar deze zijn dooi; de omzetstij ging wel te dragen. De vooruitzichten voor de afzet in het komende voorjaar z«n zeer goed. De uitvoering van het woningbouw programma vormt voor de omzetontwik keling een gunstige factor. In zekere zin werkt deze factor zelfs in dubbele mate, doordat bij het beëindigen van inwoning vaak ook de hoofdbewoner tot vernieu wing van zijn woninginrichting overgaat. Verder is er een grote vervangingsvraag als gevolg van de slechte kwaliteit van de woningtextiel die kort na de oorlog op de markt kwam. Ook de verstrekking van consumentenkrediet bevordert de vraag (speciaal naar betere kwaliteiten» evenals de propaganda van handel en industrie voor een goed verzorgde woning. De tijdelijke opheffing van de omzetbe lasting op textiel, die op 31 december van dit jaar afloopt, zal, naar de persoonlijke mening van de directie, waarschijnlijk wel worden gecontinueerd, al denkt zij niet, dat het tot een blijvende afschaf fing zal komen. Negen bloeiende missiegebieden met 34 miljoen inwoners en 230 duizend katho lieken. alsmede een universiteit hebben de paters van het Goddelijk woord in communistisch China verloren. Alle 353 missionarissen zijn het land uitgezet, met uitzondering van de Duitse pater P. Hüngsberg, die in Peking gevangen wordt gehouden Nog slechts 15 Chinese leden der con gregatie, ongeveer 50 diocesane priesters. 10 inlandse broeders en 200 Chinese zus ters kunnen onder de moeilijkste om standigheden hun apostolaat in de Missie van de congregatie voortzetten, aldus meldt het K.N.P. De 26-jarige Maastrichtenaar L. V. Is tijdens de carnavalsviering in een dans zaal aldaar zo ongelukkig komen te val len, dat h« een onderbeen brak In de Momustempel aan het Vrijthof heeft de 50-jarige mevrouw V. uit Meerssen t«- dens een dansfeest een enkel gebroken. Beiden zijn in het ziekenhuis St.-Annadal in Maastricht opgenomen. Drie Maastrichtenaren, die ..vastel- aovend" hadden gevierd, werden op weg naar huis door de koude bevangen en moesten zich onder behandeling van de gemeentelijke geneeskundige dienst stel len- Ook een dame uit Belgisch Eysden moest zich rnder medische behandeling stellen, toen rij bij een handgemeen in een café in Maastricht een bierglas tegen het hoofd kreeg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5