De witste schuilplaatsv die ooit werd op gezocht Alleen SUNIL wast zo wit ...met 't minste werk! Achtergrond van het politiek bedrijf in Dusseldorf rechts- Socialisten helpen het radicalisme op de been 3 Reclame Priesters dienen elkander te hebben ...en zo makkelijk*ook! f VONDST in T ZOEKI. Duke s. zoon als jazz-pianist Maakt Bruto-winst hield geen gelijke tred met omzetstijging West-Duitsland streefde Engeland voorbij Sunil bespaart U wekenbleken, blauwen. outen van premier Arnold worden gewroken Fabriek te Nijmegen uitgebrand Aanpassing landbouw aan de Benelux H. Vader tot vastenpredikers Zorgen bemind en gewaardeerd kunnen worden te WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 NZH N D C—S PAGINA 6 DE ZEEWERINGEN VAN NOORD-HOLLAND Op het ogenblik in uitstekende staat MINISTER MANSHOLT IN INDIA Overhandiging geschenk nameus Nederlandse regering STANDAARDPAK Is SUNIL dan zoiets bijzonders? Ja... dat ziet U al aan de blauwe kleur. En de weergaloze witheid van Uw wasgoed vertelt U, dat ook de wer king van SUNIL bepaald uniek is. Het vette, vlijtige SUNiL-sop heeft namelijk meer dan normale was- energie. Vandaar dat SUNIL zoveel intensiever reinigt. Stop er het vuilste goed in en... wèg vuil, wèg vlekken! Nooit eerder kreeg U alles zó smetteloos wit En dat op zon makkelijke manier. Geen rompslomp meer! Weken? Niet nodig, sunil weekt en wast tege lijk. Bleken? Ook daar bent U van af. Op de veiligste wijze maakt SUNIL Uw goed stralend wit. Zó wit zelfs, dat ook blauwen nu overbodig is. REUZENPAK 81 ct COMMUNISTEN IN EGYPTE GEARRESTEERD BISSCHOPPELIJK MUSEUM HAARLEM Gebrek aan visie Verstarde oppositie Tegennatuurlijk SEIZOENTRIPTIEKEN VOOR MOTORVERKEER ,,Alle „goede" dingen in drie" ZWARE BRAND IN TURKS STADJE Offers moeten worden gebracht maar nog niet te zeggen welke In de rede, welke minister Mansholt onlangs heeft gehouden op het agrarisch congres van de P.v.d.A. in Heerenveen, heeft hij o.a. ook gezegd, dat de Neder landse landbouw offers zal moeten bren gen bij een geïntegreerde agrarische markt van de Beneluxlanden. HANDELSVEREENIGING „ONDERLING BELANG" Dochteronderneming voor zaken buiten Indonesië opgericht Dividend weer 12,5 pet. Vooruitzichten niijkens het jongste staal bulletin van rt- économische Commissie voor Europa d.:r Ver. Naties is West-Duitsland in 1955 Engeland voorbijgestreefd op het gebied van de staalproduktie. Engeland, dat in 1954 de op één na grootste staalproducent van Europa was. kwam in 1955 op de der de plaat», terwijl de tweede plaats werd ingenomen door West-Duitsland. De groot ste staalproducent bleef de Sovjet-Unie De produktiecijfers der grootste staai- producerende landen van Europa waren over 1955 al» volgt: Sovjet-Unie 42-5 miljoen metrieke ton tegen 41 miljoen ton in 1954 een stijging van 11 pet; West-Duitsland 21.335.000 ton tegen 17 434.000 ton in 1954, een stijging van 22 pet; Engeland 20.108.000 ton tegen 18.817.000 ton In 1954 een stijging van 7 pet; Frankrijk 12.583.000 ton tegen 10.627.000 ton een stijging van 18 pet. In de Ver- Staten bedroeg de produktie n 1955 105,7 miljoen ton of 32 pet meer dan de produktie van 1954. die 80 116.000 me trieke ton groot was. In laatstgenoemd jaar was de Amerikaanse staal produktie betrekkelijk laag In vergelijking met 1953 bedroeg de produktiestijging in 1955 slechts 4 pet. De zes landen van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal verhoogden in 1955 hun gezamenlijke produktie met 20 pet tot 52.570.000 ton. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan Prov. Staten enige mededelingen ge daan over de zeeweringen van het vaste land van Noord-Holland. Sinds de storm vloed van 1 februari 1953 zijn deze zee weringen op verscheidene punten aan merkelijk verbeterd of in gunstiger om standigheden komen te verkeren. Mede met het oog hierop zijn Ged. Staten van oordeel, dat een stormvlied, even zwaar als de genoemde, met gerustheid tege moet kan worden gezien. De Hondsbosse zeewering is in 1955 zwaar beschadigd door de stranding van het m.s. „Limbourg". De schade kon vóór het stormseizoen door het Hoogheem raadschap Noord-Hollands Noorderkwar tier worden hersteld. Ook de beschadigin gen, die de stormvloeden van 22 en 23 december 1954 aan de Hondsbosse zee wering hebben toegebracht, zijn tijdig in 1955 hersteld. Van de rijkswaterstaat werd onlangs vernemen, dat voorshands niet tot de uit voering van de matige verhoging van ongeveer een meter van de kruin van de Pettemer zeewering zal worden over gegaan, omdat in 1956 een veel verder gaande verbetering van de Pettemer zee wering als onderdeel van de Deltawet te verwachten is. De Nederlandse minister van landbouw, de heer S. Mansholt, die een bezoek brengt aan India, werd gisteren ontvan gen door de president van India. In de na middag bracht hij een bezoek aan zijn Indische collega. Tijdens dit laatste be- zoek heeft de Nederlandse minister na- mens de Nederlandse regering een instal latie op kleine schaal aangeboden voor een melkfabriek, bestemd voor het natio nale zuivelinstituut van India. Bij de ovedracht van dit geschenk herinnerde de Nederlandse minister aan de hulp, wel ke door India werd geboden bij de wa tersnood van begin 1953. Minister Mans- holt verklaarde verheugd te zijn dat Nederland deskundigen naar India kan zenden, die behulpzaam zijn bij de ont wikkeling van landbouw en industrie in India. voor de witste was SUN <J.195.J2(n« In Cairo zijn 25 personen gearres teerd en revolutionaire lectuur in beslag genomen. De politie spreekt van het on schadelijk maken van een communistische cel. Enkele dagen geleden werden 65 men sen aangehouden bij een actie tegen com munistische elementen. Voor de reorganisatie en modernisering van het beheer van het Bisschoppelijk Mu seum te Haarlem stellen Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provin ciale Staten voor een subsidie van f 1000 te verlenen voor het jaar 1956. Sedert 1 februari treedt drs. H. van Haaren op als conservator van het museum, tevens is hij belast met de leiding van de Stichting Amstelkring te Amsterdam. (Van onze correspondent) BONN, februari. Wanneer niet op het allerlaatste ogenblik een spaak in het wiel wor it gestoken b.v. door een weigering van de Centrumpartij dan zal in Noordrijnland-Westfalen, het groot ste en belangrijkste land van de bondsrepubliek, de sociaal-democra tische partij de leiding der regering overnemen van de Christendemocra tische Unie. Liberalen en Centrum partij beide tot nu toe met de CDb verbonden) zullen samen met de socialisten in Düsseldorf de landsre gering vormen. Het initiatief tot deze coalitie-wijzi ging, over welker betekenis wij reeds schreven, is uitgegaan van de liberalen en wel van de groep Achenbach-Zoglman. die men gewoonlijk als neo-nazi's pleegt te betitelen Ogenschijnlijk staat de in dustrie achter de liberalen, waarbij men in werkelijkheid niet met „fabrieksba- ronnen" te maken heeft, maar meer met ondernemers, die rekening te houden hebben met de medezeggenschap der ar beiders. Deze ondernemers willen de ar- beidsvrede verzekeren. En derhalve krijgt een socialistische minister het terrein DE ZOON VAN DE DUCE is als jazz pianist opgetreden tijdens het jazz festival te Sanremo. Jazz wordt in Italië, het klassieke land der opera's en melodieuze muziek, nog slechts weinig be oefend. Slechts in enkele grote steden als Rome en Milaan hebben zich kleine groe pen bewonderaars van de jazz-muziek ge vormd, die geregeld uitvoeringen geven. Dit jaar vond, nadat een der Italiaan se jazz-pioniers, Nunzio Rotondo, het vo rige jaar te Parijs op een dergelijk fes tival met zijn groepje jazzmusici veel suc ces had behaald, voor de eerste maal in Italië een jazz-festival plaats. Een der attracties was er de jazz-pia- nist Romano Mussolini, de jongste zoon van de duce. Het was eigenlijk tegen zijn zin, dat Ro mano zo in het openbaar optrad. Hij is nog steeds bang, opzien te baren en on aangename herinneringen op te roepen. De schaduw zijns vaders dictatuur hangt zwaar over hem. Hij is bovendien beschei den en verlegen zulks in tegenstelling met zijn vader voelt zich in grote ge zelschappen niet op zijn gemak. Maar Nunzio Rotondo. die hem als jazz pianist ontdekte, wist hem ten slotte over te halen. Romano Mussolini kent geen noot muziek. Hij is evenwel een bekwaam en temperamentvol bespeler van het ac cordeon, de gitaar en sinds enkele jaren het moeilijker instrument, de piano, alhoe wel hij pas op zijn achttiende jaar een instrument is gaan bespelen. Dat instrument was de „trekpiano" en hij nam het voor het eerst ter hand in het concentratiekamp, waarheen hij in 1945 na Itaiië's capitulatie, mét zijn moe der donna Rachele en zijn zuster Maria was heengevoerd. Een medegevangene, in het bezit van een accordeon, gaf hem de raad, zich er op te oefenen, om de ver veling van het kampleven te verdrijven. Tot zijn eigen verbazing was Romano het instrument vrij spoedig meester. Hij werd intussen ernstig ziek en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Ander half jaar later kon hij zich bij zijn moeder en zuster voegen die evenals hij waren vrijgelaten en op het eiland Ischia in de golf van Napels waren gaan wonen, waar ze onder heel bescheiden omstandigheden moesten leven. Donna Rachele deed zelf de was, Romano verdiende er wat bij, door hier en daar een feestje met accor- deonmuziek op te vrolijken. Tot zijn grote vreugde had zijn kampgenoot het instru ment, toen de Mussolini's het kamp moch ten verlaten, aan zijn moeder meegege ven, als een geschenk voor hem, de zie ke. Op Ischia sloot Romano vriendschap i met een gitarist en hij leerde de gitaar I bespelen. Samen met Maria, die zong. be- gon hij op te treden, eerst in Napels, Na dat donna Rachele toestemming had be komen, naar Rome te gaan en ze een I deel van Mussolini's nalatenschap in ont vangst had kunnen nemen, wijdde Roma no zich in de Eeuwige Stad geheel aan de muziek, zonder echter tot notenstudie over te gaan. Hij kwam bij een groepje jazz-enthousias- ten terecht en ontpopte zich als een voor- treflelijk jazz-interpretator. Als zodanig verwierf hi.j zich enige bekendheid. Te vens als componist van Napolitaanse lied jes. Een ervan werd, nadat de muziek door een vriend uitgeschreven was, op een grammofoonplaat opgenomen. Roma no wenste geen gebruik te maken van de naam Mussolini en de plaat werd onder het pseudoniem Romano Full in de han del gebracht. De zoon van de duce bezit volgens Nun zio Rotondo een verbazingwekkend na tuurtalent. Hij schrijft dit zelf toe aan zijn vader, die in zijn jeugd viool speelde en ook als dictator zich op het instrument oefende. In de dagen van zijn neergang heeft de duce eens tegen een vriend op gemerkt: ik had beter violist kunnen wor den, dan was ik misschien ook zo be roemd geweest Als kind heeft Romano zijn vader en kele malen in familiekring horen spelen. Maar de duce heeft naar het schijnt nooit het muzikale talent van zijn jongste zoon ontdekt en hem ook nimmer muziekles laten geven. Desondanks eert Romano zijn vader nog om wat hij diens artistieke kwaliteiten noemt. Hij vond, dat zi.in va der prachtig speelde. Jarenlang zocht hij naar Mussolini's viool. Kort geleden kwam hij er achter, dat die op de een of andere wijze in het bezit is gekomen van iemand, die bij het Gardameer woont. Hij reisde er heen, maar de gelukkige bezit ter wil het instrument niet afstaan arbeid en sociale zaken toegemeten Of deze berekening opgaat moet men afwach ten, want de arbeidersbonden en in het bijzonder de links radicale en de ehriste- lijk-sociale vleugel zullen zich weinig om de ministeriële verantwoordelijkheid van de SPD bekommeren, wanneer het erop aankomt looneisen door te zetten. Bij de liberalen van de groep-Achen- bach-Zoglman speelt niet zozeer de bin ding met de industriëlen een rol. De fei telijke oorzaken voor hun omwentelings- politiek moet men elders zoeken. De rechtse elementen in de liberale partij waren altijd al min of meer be dekt tegenstanders van de buitenland se politiek van Adenauer. Dat geldt de Saarkwestie, de wijze, waarop men de hereniging van Duitsland wil verkrijgen, en ook de Parijse Verdragen, die als een hindernis voor de hereniging van het land worden gezien. Op het gebied van de buitenlandse politiek kan men hier een bijna totale gelijkheid van opvatting vaststellen met het socialistische stand punt. En dan is er in rechts-liberale kringen nog de wrevel tegen de bondskanselier, tegen zijn persoon. zijn politieke concep tie en zijn methoden en last but not least de argwaan, dat Adenauer de liberale par tij, splijten en vernietigen wil. De mani pulaties met de kieswet voor de Bonds dag hebben deze gedachte niet alleen bij de rechts-radicale elementen van de li beralen doen opkomen! De bondskanse lier, zo heet het, is de eigenlijke motor ge weest van het erdoordrukken van het r n„ rin_, „meerderheidsstelsel" Zijn fractie zou het en viste verspeeld met hebben aangedurfd om zonder zijn erspeeld. medeweten de dingen zo op de spits te drijven, zoals geschied is. In de rechtsradicale kringen wil men nu de bondskanselier zoveel moeilijkheden als maar enigszins mogelijk zijn in de weg leggen. Ja zelfs bestaat het eigen lijke doel van de nieuwe politieke actie uiteindelijk in het fataal ondergraven van de positie van de bondskanselier De bijna enige, in ieder geval beste weg daartoe is de omwenteling in de deelsta ten Van uit de Bondsraad (Eerste Ka mer). die tengevolge daarvan, zoals wij reeds schreven,.zal „omzwaaien" kan dan Adenauers positie worden getorpedeerd. wanneer men van een domme haat tegen het CDU-regime spreekt. „Wij moeten van het defensief naar het offensief" zo luidt nu de slagzin en dikwijls wordt er gezegd „Bijna alle middelen zijn goed als zij ons maar mogelijkheid tot handelen geven". Voor N oordrijn land-W estfalen komt hier nog iets bijzonders bij. De haat en de wraak richten zich in dit land tegen twee u -mannen: bonasmlnister-presi-demt, Karl Arnold, en bondskanselier Adenauer. Tweemaal heeft Arnold de socialisten kwalijk voor het hoofd gestoten, de laat ste keer na de landdagverkiezingen. Of schoon de socialisten elke voorwaarde, die Arnold voor de opneming van de SPD in de regering stelde, hadden geaccep teerd (voor Adenauer stemmen in de Bondsraad, overdracht van het ministe rie voor cultuur aan een CDU-minister) wees Arnold op aandrang van de bonds kanselier de deelneming van de SPD aan de regering toch af. Het gebeurde, omdat ue SPD trots alles niet bereid wa. de verklaringen op schrift te stellen en te ondertekenen, in plaats van een gentle men's agreement. Deze beslissing van de CDU-minister- president was verkeerd, omdat de vroe gere samenwerking van CDU en SPD in het zeer geïndustrialiseerde Noordrijn- land-Westfalen zonder moeilijkheden was geweest en de arbeidsvrede daar verze kerde. Zfl was bovendien verkeerd omdat Arnold gedwongen was in plaats van de SPD, de toen reeds onder rechts radicale invloed staande liberalen in de regering op te nemen. De sociaal-democratische partij is sinds 1949 in de oppositie. Zij is de verkiezings nederlaag van 1949 nooit te boven geko men. Die nederlaag bij de eerste verkie zingen voor de Bondsdag heeft haar ver hinderd een radicaal socialisatieprogram- ma door te voeren en door een radicale vermogensliquidering de middelen voor een stoutmoedige sociale politiek te ver schaffen. Zes jaren van onvruchtbare en alleszins ideeënarme oppositie eerst op het gebied van de binnenlandse vervol gens op het gebied van de buitenlandse politiek, hebben de partij geen goed ge daan. Zij is verstard in het negatieve. haar inwendige kracht bleek al snel in het geheel n.iet meer in staat te zi.in schep pende ideeën naar voren te brengen Ten slotte kwam het ook tot het ergste wat een partij ooit kan overkomen, zij ver starde in de centrale leiding en de im pulsen van buiten en vooral van de jeugd werden niet meer bevorderd maar ver stikt door een dictatoriaal en een niets duldend leidimgssysteem Vervolgens kwamen de tweede Bondsdagverkiezingen in 1953, die weer een mislukking waren, een nog grotere mislukking dan in 1949 en zelfs toen de later gehouden landdag verkiezingen veel verliezen weer goed maakten, was er in het geheel toch een stagnatie .ia zelfs een teruggang te zien, want de SPD verloor bijvoorbeeld haar leidende positie in Nedersaksen en Ham burg. De machteloosheid tegenover Adenauer, zi.in politiek en ook zijn tactiek en daar bij de wetenschap, dat niet alleen de bondskanselier maar ook andere belang rijke CDU persoonlijkheden de SPD door een tweepartijensysteem in de eeuwige onnositie willen dringen, heeft bij de SPD tenslnfn een soort ruimtevrees ge schapen en het is nauweljjk overdreven, Arnold zou een persoonlijkheid zijn ge weest, indien hij toen het bevel van "de bondskanselier getrotseerd had De Be- beurtenissen in Beieren Baden-Württem- berg enz. zouden de juistheid van zijn handelwijze bevestigd hebben en Arnold zou nu een van de eerste kandidaten zijn voor de post van bondskanselier Dat, alles heeft hij door zijn gebrek aan moed Nu krijgt Arnold de beloning voor zjjn misstap dubbel toegemeten. De so ciaaldemocraten zijn erop gebrand om zieh op hem te wreken, (en er ook voor te zorgen, dat hij later nooit meer een belangrijke post krijgt), terwijl de rechtsradicale liberale elementen hem verraden om in Noordrijnland-Westfa- lcn de eerste barricade tegen de macht van de bondskanselier in elkaar te tim meren. Het samengaan van socialisten en libe ralen blijft echter tegennatuurlijk. Nooit hebben de rechtsradicale elementen in Noordrijnland-Westfalen verzwegen, dat zij de SPD als hun aartsvijand beschouw den. Men zal zich herinneren hoe mate loos de toenmalige minister-president van Baden-Württemberg, di\ Reinhold Maier, vanwege zijn samenwerken met de SPD als „rode Maier" werd uitgekre ten en tot zijn val werd vervolgd. Deze mening over de sociaal-democra ten verandert fundamenteel natuurlijk niet. Omgekeerd heeft de SPD altijd op het neo-nazistische karakter van de libe rale partij in Noordrijnland-Westfalen gewezen. Kurt Schumacher heeft dat bij een of andere gelegenheid nog eens in drastische termen gezegd. Onder zijn leiding was een coalitie met de liberalen gewoonweg ondenkbaar geweest Dat de SPD daartoe nu wèl in sfaat Is, toont de hoge graad van demoralisatie, veroor zaakt door het altijd in dc oppositie zijn. Om daar een uitweg uit te vinden, ver raadt de SPD een fundamenteel prin cipe. Eens te meer toont zij daarmee hoe zwak zij in haar gehele politieke leer en tactiek geworden is. Zij verbindt zich om een voordeeltje met de ergste vijand van de democratie. De socialisten is het zeker niet al leen om de machtsoverneming te doen. Zij strijden ook tegen de buitenlandse politiek van de bondskanselier en tegen de Parijse verdragen, die naar hun me ning de hereniging van Duitsland ver hinderen. Doch de SPD helpt op die manier het reohtsradicalism.e op de been en zij zal te laat merken dat de radioalen altijd al betere hardlopers waren dan de sociaal-democraten De regeringen van een aantal West- europese landen bereiden de invoering voor van een uniform grensdocument voor motorrijtuigen, dat zal kunnen worden gebruikt voor één bepaald land (seizoen triptiek). De voorstellen hiertoe werden inge diend door de O.T.A., de internationale overkoepelende organisatie van verkeers- bonden. Voor een aantal landen betekent de in voering van dit document iets nieuws, doch voor Nederland niet, want in ons land worden reeds geruime tijd soort gelijke documenten verstrekt, op gelijke voorwaarden als voor de nieuwe docu menten zijn gesteld. Slechts de vorm van de nieuwe documenten zal enigszins af wijken van de oude documenten, welke overigens geldig blijven. Deze nieuwe triptieken, waarvan de datum van invoering nog geenszins vast staat, zullen t.z.t.. evenals met de be staande documenten het geval is> door de verkeersbonden worden verstrekt. (Van onze correspondent) V oor de derde maal sedert haar be staan is vanmorgen brand uitgebroken in de fabriek van de N.V. Isometa aan de Weurtseweg te Nijmegen, Kon de schade bij de twee vorige branden beperkt blij ven, vanmorgen is de door nog onbeken de oorzaak ontstane brand het gehele bedrijf verwoest en zal het nog vier maanden duren, eer men weer met de produktie kan beginnen. Achter de grote fabriekshal bevond zich de door zinken platen overdekte af deling voor de vervaardiging van isola tiemateriaal. Het schijnt, dat het vuur reeds enige tijd voor het om half zes werd ontdekt in de grote hoeveelheid kurk, die er lag opgeslagen, heefj ge woed. De brandweer rukte met twee motorspuiten en een ladderwagen uit, doch het vuur was toen reeds naar de grote hal overgeslagen, waar grote voor raden brandbaar materiaal lagen opge stapeld. Toen een deel van het dak in stortte, was het al vrijwel zeker, dat het bedrijf als verloren moest worden be schouwd. Met acht stralen bestreed men de enorme vuurzee, waaruit zich een dik ke verstikkende rook ontwikkelde, waar door het blussingswerk werd bemoeilijkt. De belendende fabriekshallen konden worden behouden. De hal van Isometa brandde vrijwel geheel uit. De aanzien lijke schade wordt door de verzekering gedekt. lil het Turkse stadje Gerze heeft giste ren een zware brand gewoed, waardoor ongeveer 1.000 woningen zijn verwoest. Een vijfduizendtal mensen is dakloos Twintig personen, die bescherming had den gezocht in een badhuis, kwamen om het leven. Voedsel. medikamenten en tenten zijn reeds naar de getroffen plaats onderweg. Het blussingswerk werd bemoeilijkt door hevige wind. Het Tweede-Kamerlid Van Meel heeft daarin aanleiding gevonden hem daarom trent nadere bijzonderheden te vragen. In zijn antwoord verklaart de heer Mansholt nu, dat hij er in zijn rede od heeft gewezen, dat aangezien het land-- bouwbeleid, dat momenteel in de drie landen wordt gevoerd, van verschillende aard is, noodzakelijkerwijze bepaalde aan passingen zullen moeten plaats hebben al vorens van een gemeenschappelijk beleid sprake zal kunnen zijn. De gevolgen, welke deze aanpassingen zullen hebben voor de agrarische sector van he Nederlandse bedrijfsleven, vallen uiteraard nog niet te voorspellen. Uit de besprekingen aangaande het te voeren gemeenschappelijk landbouwbeleid zal moeten blijken, of concessies en, zo ja welke in concreto gedaan zouden moeten worden en welke wensen, levende in het Nederlandse landbouwbedrijfsleven ln het kader van de economische samenleving, niet voor verwezenlijking vatbaar zouden zijn. In het huidige stadium valt derhalve beslist nog niet te voorspellen van. welke aard en omvang de eventueel te brengen offers zullen zijn. Uit het te voeren over leg zal een en ander nog nader moeten blijken. Gisteren heeft de Paus volgens een oud gebruik de pastoors en vastenpredikers van Rome op het Vaticaan ontvangen en hen daarbij gewezen op de plicht ook on derling genegenheid en liefde te betonen. Hij haalde de woorden van Johannes aan, die op het einde van zijn leven niets anders meer herhaalde dan dit enkele zinnetje: „Kinderen bemint elkander!" De H. Vader wilde hieraan nog eens her inneren, omdat de priesters van tegen woordig zó overladen zijn met werk, dat het de oppervlakkige toeschouwer dik wijls voorkomt, dat er onder de priesters onderling maar weinig liefde heerst. Toch is dit niet helemaal zo, „want", zo zeide de H. Vader, „wanneer er iemand in nood verkeert materieel of geestelijk dan wacht niemand van u met hulp verlenen. Gij bemint elkander reeds, maar gij moet elkander steeds meer be minnen. Het is een gebod van de Heer dat geldt als een samenvatting van al zijn voorschriften". De Paus citeerde het epistel van de afgelopen zondag, waarin de H. Paulus de Liefde beschrijft. ,.De priesters", aldus de Paus, staan op een bijzondere wijze bloot aan laster, aan verdraaiing van hun woorden en bewust verkeerde uitleg van hun daden. De gelovigen behoren de priesters te waarderen", aldus de H. Vader, „maar gij zelf moet met welwil lendheid en toewijding ervoor zorgen dat gij bemint en gewaardeerd kunt worden". De H. Vader spoorde zijn toehoorders aan altijd klaar te staan om goecle raad te geven, te helpen, te versterken en aan te moedigen. De H, Vader riep de priesters op al hun krachten in te spannen in deze stormachtige tijden en daarbij gebruik te maken van militante krachten, zoals die zijn georganiseerd in de Katholieke Actie. In het bijzonder gaat het erom samen te werken met hen, die actief zijn op het burgerlijk en politiek terrein. Tenslotte sprak de H. Vader over de meuwe liturgische orde in de Goede week, die dit jaar van kracht wordt. De bedrijven in Indonesië van de N.V Handelsvereniging „Onderling Belang" hebben in het afgelopen boekjaar nog meer dan voorheen te kampen gehad met gebrek aan importgoederen, aldus wordt gemeld in het verslag over 1954/55. De deviezenwaarde der eigen goederenaan- voeren bedroeg niet meer dan een derde gedeelte van die van het vorige boekjaar en slechts 17 pet van 1948/49. Noodzakelijkerwijs moest worden over gegaan tot grotere aankopen van lokaal verkrijgbare goederen, waarvan de in koopprijzen meestal aanmerkelijk hoger waren dan bij eigen import het geva] zou zijn geweest, terwijl kwaliteiten en assor timenten veelal te wensen overlieten Zo doende zijn de omzetten, in geldswaarde uitgedrukt, vergeleken met het vorige boekjaar, weliswaar belangrijk gestegen en op een nieuw hoogtepunt gekomen, doch de behaalde winstmarges waren door de gemelde oorzaken en beperkende overheidsmaatregelen lager dan voorheen, zodat de bruto-winst op goederen geen gelijke tred heeft gehouden met de ge stegen omzet. Mede dankzij de daling van personeels- en exploitatiekosten is de door de bedrij ven in Indonesië bereikte rupiah-winst echter toch iets hoger dan verleden jaar. Gezien de moeilijke omstandigheden en de vele belemmeringen is de directie over de door de bedrijven in Indonesië be haalde resultaten geenszins onfyvreden. Per balansdatum staan de in Indonesië voorradige en zeilende goederen te boek voor totaal rp. 2.512.331 (v.j. rp. 2.871 076) Het bezit aan onroerende goederen on dergirig geen wijziging. Wel werden 'voor een bedrag ad rp, 31.992 voorzieningen getroffen terwijl aan inventarissen en bedrijfsmiddelen rp. (13.605 ten koste werd gelegd. De afschrijvingen hebben in to- aaUboerdosage", [p' 522'305' Daarvan werd rp. 452.595 gedekt uit teeds eerder getrof fen voorzieningen. terwijl het restirende deel ad rp. 69.709 ten laste van de lopen de exploitatierekening kwam. De v.. en w.-rekening wijst een saldo averse baten aan van 200.959 (v. j, j 287.049). Na aftrek van diverse lasten ad 99.658 (119.576) en pensioenverplich tingen voor 20.000 (50.000) resteert een winst van 81.301 (117.472). In dit laatste bedrag zijn zowel de re sultaten van het bedrijf in Nederland als de in Indonesië verkregen, baten ver werkt, verminderd met de daarop druk kende kosten en de nodig geachte reser veringen voor diverse belangen, aldus het verslag, Het wordt gewenst geacht de statutaire reserve op 50 pet van het geplaatste ka pitaal te brengen en derhalve 16.000 can de bestaande reserve toe te voegen, waardoor geen verdere statutaire ver plichting tot reservering meer zal be staan. Hierna kan een onveranderd divi- denH van 12% pet worden uitgekeerd, waarvan reeds 5 pet in de vorm van een interimdiyidend werd uitbetaald. De liquiditeit baarde geen zorgen. Spe ciale maatregelen zullen echter moeten worden getroffen, wanneer het mogelijk zal zijn de bedrijven weer op vooroor logse peil te brengen, zowel wat voorra den als wat assortimenten betreft. tit j ,IC|uide middelen en vorderingen in Nederland, met uitzondering van de in vestering Indonesië, overtroffen per 30 juni 1955 de verplichtingen met inbegrip Va?a'j'£-voor-estelde winstverdeling met r 2Ö3.500, welk bedrag overeenkomt met pijna 63 pet van het geplaatste aandelen kapitaal. teneinde tot zaken buiten Indonesië te komen, is een dochteronderneming opge richt, die in de balans paraisseert met J 16.771. Men hoopt er in te zullen slagen deze onderneming tot ontwikkeling en bloei te brengen, hetgeen de nodige aanlooptijd zal vergerj. Intussen houdt de directie het oog gericht op verdere uitbreiding van het arbeidsterrein. Per balans-datum bedroeg het effecten bezit 279.085 (209 121). Voortgegaan zal worden het effectenbezit op voorzichtige wijze uit te breiden. Gedurende de eerste zes maanden van het thans lopende boekjaar konden de bedrijven in Indonesië ue omzetten ruim schoots op peil houden, doordat de be haalde winstmarges echter la/ger waren dan voorheen, meent men te moeten ver wachten, dat bet bedrijfsresultaat van de eerste helft van het boekjaar 1955/56 niet dezelfde hoogte zal bereiken als dat van de overeenkomstige periode van het vorige boekjaar. Het verloop van de tweede helft van het nieuwe boekjaar laat zich moeilijk voorspellen, tijdige aanvoer van import goederen kan daarbij van doorslaggeven de betekenis zijn. De Nederlandse dochteronderneming begint levensvatbaarheid te tonen, maar het zal veel moeite nn tijd kosten, alv»» rens dit nieuwe bedrijf belangrijke b*ten zal afwerpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6