Vechtpartij en Poujadis communisten De gaande en de komende man Nog geen einde aan zeer strenge vorst Treinmaterieel raakt door het stuifsneeuw vaak defect Noodtoestand in OOSTENRIJK Franse Kamerleden vochten zich warm aan het kou-front Franco ontslaat twee ministers Op vliegveld Volkel daalde kwik tot -25,8 graden Donderdag 16 februari 1936 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kekkonen tot president van Finland gekozen Défilé der strijdkrachten Israël eist schadeloos stelling van Bulgarije Vertragingen en kleinere treinen het se vol Spoorwegen doen De uitwisseling van arrestanten moeite voor betere service Prinses Margaret Sovjet-kritiek op Oost- duitse regering? Voortdurende sneeuwstormen belemmeren transport in Zweden gesprongen Staking in IJmuiden v* WEERBERICHT Vuistslagen en schoten Besluit lot demobilisatie Dit jaar in Enschede TOMAAT IN DE KOU Ned. woordvoerder over betreurenswaardige Indonesische uitlating Voor de tweede maal Kincl met tong aan brug leuning vastgevroren Nieuwe geruchten doken oj> Reservevisknechts ontslagen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot donderdagavond, luidt: Nevelig weer met enkele overdrijvende wol kenvelden, maar vrijwel nergens sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen. Opnieuw strenge tot zeer strenge vorst. Vrijdag 17 februari: zon op 7.55, onder 17.58; maan op 9.30. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Stormzitting in Franse Kamer (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, donderdagmorgen. W anneer èn de meerderheid, die misbruik maakt van haar overmacht, en de Poujadistische groep, die zich slechts door middel van obstructie weet te verdedigen om haar recht te zoeken, liet schandelijke spel niet doen ophouden, dat de nieuwe Franse Kamer sinds haar korte bestaan te zien beeft gegeven, dan moeten zij erop rekenen, dat op een buitengewoon gevaarlijke wijze het aanzien van het parlementaire stelsel zelf ondermijnd zal worden. De tonelen aan het einde van de zitting van gisteren behoren tot de heftigste, die wij ooit hebben meegemaakt. Maar ook zonder die Woelingen, waaraan vanal de publieke tribune werd meegeholpen, was de zitting allesbehalve verheffend. De vorige zitting had de uitsluiting van <te derde Poujadist, de heer Calmel, die voor de Haute Garonne is gekozen, niet kunnen beëindigen door het lawaai van oppositie bij het sluiten van het debat. Gisteren zou dus alleen gestemd moeten worden maar er werden weer prejudicië rende voorstellen gedaan, waaronder een amendement op het commissievoorstel, om de MRP'er Coste-Floret te doen benoemen in plaats van de Poujadist Calmel. Deze keer was het opnieuw de heer Texier- Vignancourt, die de Poujadisten te hulp kwam. Maar op welke manier Hij stelde nl. een amendement voor, dat altijd voor recht heeft bij de stemming, om de Pou jadist niet toe te laten, zonder meer. Dit gaf reeds een grote spanning in de Kamer want iedereen begreep, dat, als het uit sluiten van de Poujadist alleen werd aan genomen, alle verdere voorstellen vervie len. Het voorstel verwerpen zou beteke nen, dat de Poujadist kon blijven. Onder uitingen van woede, waarbij heel wat harde woorden vielen, zag de Kamer <!e gehele linkerzijde inbegrepen, zich ge noodzaakt met 408 stemmen tegen 1, nl. ^e stem van Texier-Vignancourt, het amendement aan te nemen, waardoor dus de Poujadist werd uitgesloten. De Pouja disten, die heel goed begrepen waarom net ging, hadden zich buiten stemming gehouden. De voorzitter wilde nu het deel van het commissiëvoorstel in stemming bren gen, waarin de heer Cóste-Floret als kamerlid werd toegelaten. Maar die stemming werd verijdeld doordat de communisten op hun beurt een amende- voorstelden, dat dus ook weer voor- werd vervul yaarbii de zetel vakant kiezin^ zmi m' f°dat een nieuwe ver- motiveerden hvnf ats hebben- Zij door te zpjwen x '"consequente houding de MRP niM °rootste deel van iadisten i me® gedaan om de Pou- verwijderen, zodat zij nu ook maar met de Poujadisten om de zetel moesten vechten. De verlegenheid van socialisten en radicalen en de linkse groep van de MRP was groot. De Poujadisten, die verkiezingen ver langden en in wier voordeel het commu nistische voorstel was, schenen de parle mentaire manoeuvre niet te begrijpen. De voorzitter weigerde echter debat en deed de stemming op de tribunes openen. De Poujadist, Damasio, die het woord had gevraagd, vloog naar de tribune om «temming te verijdelen. Hij worstelde rj€t de stemopnemer om de beide stem- ussen, terwijl in de toch reeds zo op- Wonden Kamer tussen communisten en ^disten de gemeenste scheldwoorden verden gewisseld, dus een kruisvuur tus- -h de uitersten van de Kamer. De com munisten vlogen daarop naar de hoge tribune, om het weghalen van de stem bussen te beletten, terwijl Damasio werd gevolgd door een aantal Poujadisten. Een handgemeen was onvermijdelijk en weldra grepen op de beide trappen van de spreektribune en de tribune zelf com munisten en Pouj'adisten elkaar in de haren en regende het vuistslagen. De Kamerboden maakten zich onmiddellijk meester van de stoelen der stenografen om te beletten, dat de vechtenden deze zouden gebruiken. Weldra was ook de ruimte tussen spreektribune en de mi- nistersbanken tot gevechtsterrein ver klaard. De kamerboden begrepen, dat zij onmachtig waren de vechtenden te schei den. De voorzitter wilde echter tot elke prijs de stemming doen doorgaan, waar door het gevecht zeer lang duurde. En terwijl de Kamerleden vanaf hun plaatsen in het Kamermidden het weinig verheffend schouwspel gadesloegen werd het ook onrustig op de publieke tribunes waar juist tegenover de voorzitterszetel plotseling drie schoten klonken boven het overweldigende lawaai uit. Men zag een neger eersb vallen en daarna opstaan, met de ene hand een arm van iemand omhoog houdend en met de andere op een mannenhoofd beukend De onrust nam nog steeds toe. Men zag toen, dat de neger uit de opgeheven hajnd van de man een pistool wist los te wrin gen. Het was een vechtende kluwen men sen die dë veiligheidsdienst bij haar komst aantrof en waaruit zij de belha mels wegvoerde. De voorzitter begreep toen, dat het niet mogelijk zou zijn de stemming nog te doen houden en, om aan het schandaal, althans voor het publiek, een einde te maken, liet hij de claxons voor sluiting van de tribunes loeien, ter wijl hij de zitting schorste. Men kan zich de opgewondenheid in de wandelgangen voorstellen, temeer daar iemand bloedend naar de Infirmerie werd gebracht en vandaar in verzekerde bewa ring werd gesteld. Het was een Poujadist die met een alarmpistool de schoten had gelost om de herrie te vergroten. Het bleek een beheerder van onroerende goe deren te zijn, die een toegangskaart, die volgens hem door Jean Le Pen afgegeven was, had bekomen, wat laatstgenoemde echter tegensprak. Intussen was de gehele Kamer met deze opschudding zeer verlegen. Men begint meer en meer in te zien, dat het zo niet langer kan. De vergadering van het bu reau van de Kamer, die onmiddellijk volgde voor het nemen van strafmaatre- gelen, vond een oplossing om de gemoe deren te kalmeren en de zaak niet verder te drijven. Bij de heropening van de zit ting deelde de kamervoorzitter, de heer Le Troquer mede, dat Damasio aan hem en aan de Kamer zijn excuses had aan geboden, omdat hij door zijn gaan naar de tribune aanleiding had gegeven tot de incidenten. De voorzitter sprak daarop de wens uit, dat het thans eindelijk eens UIt z0" zlln met de incidenten. Vandaag moet er nu gestemd worden over het amendement tot het vacant ver klaren van de zetel, of, als dit verwor pen wordt over het eventueel toelaten van Coste-Floret. De Franse ministerraad heeft woens dagavond op een bijeenkomst besloten t? apri' aI,e dienstplichtigen te demobiliseren die langer in dienst zijn fn Algerije*" aanlciding van de opstand MDe5-»^n-'i hun §ebele diensttijd in Noord Afrika hebben doorgebracht, zullen tussen 1 en 30 maart worden gedemobili. seerd. Zij, die hun tijd in Duitsland of ïïnrin,iu uitgediend, zullen voor 30 April pit de dienst zijn. Alle militairen die uit Noord-Afrika zullen worden te ruggetrokken, zullen worden vervangen. Generaal Franco heeft twee van zijn mi nisters nl. Joaquin Ruiz Jiminez, minis ter van onderwijs, en Raimundo Fernan dez Cuesta, secretaris-generaal van de Falange en minister zonder portefeuille ontslagen, een en ander naar aanleiding van de recente studentenrelletjes. Joaquin Ruiz Jimenez wordt vervangen door Jesus Rubia, Raimundo Fernandez Cuesta door Jose Luis Arrese. De mutaties zullen vandaag in de staats courant worden bekendgemaakt. Zoals gemeld zijn de universiteit van Madrid en de hogeschool „Estudio" ge sloten nadat botsingen waren voorgeko men tussen falangisten en anti-falangisten Ook in Sevilla was het twee dagen gele den roerig onder de studenten. De politie ondervraagt thans in het ge hele land personen en onderzoekt publi- katies. Het jaarlijkse défilé van de strijdkrach ten op 30 april zal dit jaar worden ge houden te Enschede. Het zal worden af genomen door de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf. Als parade commandant zal optreden gen.-maj. A. J. A. Pereira, commandant van de derde di visie. Dc lieer en mevrouw Lcnt-Arls waren I naar hun huis in dc Bicsbotch te gaan. met hwi zoontje enige dagen geleden Het werd een spannende t9oht door de llftrtf Znl ri n-rl n 11A nnnnrw*, i. - I naar Gelderland gegaan. Dinsdag be stond er voor hen de mogelijkheid om met liet postbootje uit Drimmelen weer ijsschotsen en uiteindelijk nog een wan deling van meer dan SM uur, voor zij weer in hun woning waren (l' an onze weerkundige medewerker In de afgelopen naclit is het buitengewoon kond geweest in Nederland. Er is zelfs in de laatste 100 jaar maar één nacht bekend, die nog een graad kouder was, namelijk de nacht van 26 op 27 januari 1942, toen in Winterswijk 27,4 gr. vorst werd gemeten. In de ai gelopen nacht daalde de temperatuur op het vliegveld Volkel in Oost-Brabant tot 25,8 gr. C. Dit is de laagste temperatuur deze winter in ons land gemeten. Hierop volgde Eelde en het vliegveld Deelen met 25 Sr* C. en daarop De Bilt met Ramspol in Je N. O. I older niet 21,6 gr. vorst. In De Bilt kwant een dergelijke temperatuur, zolang daar waarnemin- gen zijn verricht, nog nooit eerder in februari voor; slechts tweemaal sedert het begin der waarnemingen in 1848 is deze overtroffen, namelijk op 21 januari 1850 en op 27 januari 1942, toen resp. 22,0 graden C. en 24,8 gr. C. werd genoteerd. In Den Helder daalde de temperatuur tot 18 graden onder nul, een waarde als daar sedert het begin der waarnemingen in 1850 nooit eeder was voorgekomen. In 't westen van Nederland vroor het 14 tot 18 gr., terwij] in Zeeland veel bewolking bleef overdrijven, waardoor het kwik te Vlissingen niet lager kwam dan 10 graden onder h»t vriespunt. Oceidag is het vrij zonnig weer, maar een einde atiri deze strenge vorstperiode is nog steeds niet in zicht. Boven de Oostzee begon zich vanmorgen weer een nieuw hogedrukgebied op te bouwen,Nvaardoor de oostelijke wind langzaam weer gaat toenemen. Een geweldig hogedrukgebied treffen wij aan boven bioerie, waarvan zich een sterke uitloper tot over Rusland beweegt. Tot het begin van de volgende week zal deze vorst periode zeker nog kunnen aanhouden. Komende nacht moet opnieuw in een groot deel van Nederland weer met 15 tot 20 gr. vorst gerekend worden, waarhij op tal van plaatsen mistvelden kunnen voorkomen. De kans op sneeuw blijft de eerstkomende 36 uur nca klein. diïsrael heeft bij Bulgarije een eis_ inge- en<j tot schadeloosstelling van ruim 2.6 Doen dollar wegens het neerschieten ine ecn Israëlisch passagiersvliegtuig in 1* van het vorige jaar. Bij dit incident amen zoals bekend de 58 inzitten- Ven' V00rnameUik Israëliërs om het le- enorf-W0rden ook nog eisen tot schadever- sta.OR verwacht van andere landen, die aatsburgers bij de ramp hebben verlo- 0n?-Behalve Israëliërs bevonden zich IrLi r.®rs uit Groot-Brittannië, de V.S.. in P rÜk, Canada, Zweden en Nederland in het toestel. tion vliegtuig in kwestie, een Constella- Avu, Yas van Londen °P weg naar Tel Bui-l en 't op 27 juli bij ongeluk boven ttvef s grondgebied kwam en daar door schote lgaarse straaliagers werd neerge- Paasikivi Urho Kekkonen is gisteravond gekozen tot president van Finland. De heer Kek konen, die de leider is van de agrarische partij, is op het ogenblik premier. Hij volgt de 85-jarige president Juho Paasiki- vi op. De nieuwe president werd in de derde stemronde met 151 stemmen het ver- eiste minimum gekozen. Hij versloeg zijn rivaal, de sociaal democraat Fagerholm, met slechts twee stemmen. Fagerholm is voorzitter van het parlement. De Finse president wordt gekozen door Aan de veiling in Kwintsheul heeft de firma Batist-Veerkamp gistermorgen de eerste tomaat aan gevoerd. De opbrengst, bestemd voor het Nederlandsche Roode Kruis was 1,55. In 1954 werd de eerste tomaat aangevoerd op 22 februari; in 1955 op 4 april. Kekkonen 300 kiesmannen, die bij algemene verkie zingen zijn aangewezen. Ieder van de zes politieke partijen, die in Finland bestaan, had een kandidaat voor het president schap gesteld. De aftredende president, Paasikivi, die tot de conservatieve partij behoort, had zich met het oog op zijn hoge leeftijd, niet officieel kandidaat doen stellen, doch aangezien de presidentsverkiezing moei lijkheden dreigde op te leveren had hij te elfder ure aangekondigd, dat bÜ z'cb alsnog ter beschikking zou stellen, indien alle partijen dit wensten. In de eerste stemronde kreeg ieder van de zes kandidaten uitsluitend de steun van zijn eigen partij. Dit was uiteraard te voorzien geweest. In de tweede ronde werden 114 stemmen op Fagerholm, 102 op Kekkonen en de overige 84 stemmen op de niet-officiele kandidaat. Paasikivi, uitgebracht. De Finse grondwet schrijft voor, dat in de derde stemronde gekozen moet wor den tussen de beide kandidaten, die in de vorige ronde de meeste stemmen heb ben behaald. Zodoende ging de strijd toen tussen Fagerholm en kekkonen, welke strijd met de hakken over de sloot door laatstgenoemde werd gewonnen. De 55-jarige Kekkonen, die, tussen haak jes, oud Olympisch sprintkampioen is, had tijdens de verkiezingscampagne be loofd „de lijn van Paasikivi" te zullen vol gen voor wat betreft de binnen- en bui tenlandse politiek. Paasikivi had deze po litiek herhaaldelijk gedefiniëerd als „nau we relaties met de Sovjet-Unie en andere mogendheden en een constitutioneel, par lementair regime voor de binnenlandse aangelegenheden. 11 eL nieuwe bankbiljet van 25, dat binnenkort door de Nederlandsche Bank zal worden uitgegeven. Naar aanleiding van de uitlating van de Indonesische woordvoerder te Dja karta, dat de Indonesische regering de toestand, ontstaan uit het mislukken van de conferentie te Genève, niet gunstig zou achten om met Nederland besprekin gen te voeren over het uitwisselen van gevangenen, herinnert de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken te '^-Gravenhage eraan, dat juist Indo nesië de kwestie der gevangenen buiten het kader der conferentie wilde brengen. De twee ministers van buitenlandse zaken zouden in hun kwaliteit van minister het Indonesische voorstel tot uitwisseling van arrestanten tegen veroordeelde Indone sische infiltranten op Nieuw-Guinea ver der uitwerken. Dat Indonesië thans de regeling van deze aangelegenheid aan de teleurstellen de resultaten van Gengve zou binden en het lot der Nederlandse arrestanten en der Indonesische onderdanen afhankelijk zou stellen van de politieke verstand houding tussen beide landen, schijnt zo zeer in strjjd te komen met de humani taire aspecten van deze uitwisseling, dat men wel moet hopen en verwachten, dat de betreurenswaardige uitlating van de Indonesische woordvoerder niet ernstig gemeend zal blijken te zijn. aldus een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag- (Van onze Utrechtse redacteur) Onlangs hebben wij een klacht doen horen over het gebrek aan een behoorlijke voorlichting voor het reizen<j publiek op de stations omtrent de treinen, die ver traging hebben. Daar onder deze weers omstandigheden vertraging onmogelijk kan worden voorkomen, zouden de rei zigers daarvan zo spoedig mogelijk in kennis gesteld moeten worden, zodat zij niet op een koud perron behoeven staan te verkleumen maar de tijd in een ver warmde wachtkamer kunnen doorbren gen tot het aangekondigde tijdstip van het vertrek van de trein. Vele lezers on derschreven dez klacht en we hebben haar daarom voorgelegd aan de Ned. Spoorwegen, waar men begrip toonde voor dit ongerief. Gezocht wordt daarom naar middelen om ook onder buitenge wone omstandigheden, als than? het ge val is, het publiek zo spoedig mogelijk te waarschuwen, wanneer een trein te Voor de tweede maal binnen een week is weer een kind met zijn tong vastge vroren aan de leuning van een brug in Amsterdam. Het slachtoffer was nu de 12-jarige Arthur Baars, die gisterenavond om zes uur op de Berlagebrug met grote aandacht naar het voederen van de meeuwen stond te kijken en daarbij met zijn tong over de brugleuning streek' Onmiddellijk vroor het lichaamsdeel vast aan de leuning tot grote schrik van de knaap. De brugwachter snelde op het gehuil van de jongen te hulp en wist de tong los te weken met warme thee. De bovenkant van de tong werd ernstig beschadigd. De Amsterdamse politie verzoekt de ouders hun kinderen te wijzen op het ge vaar, dat ontstaat wanneer bij vriezend weer de tong in aanraking wordt gebracht met ijzeren voorwerpen. Het Amerikaanse dagblad „New York Daily News" meldt vandaag uit „kringen van de Britse koninklijke hofhouding" te' hebben vernomen, dat prinses Margaret mogelijk binnenkort katholiek za] wor den. Dit besluit zou niet het gevolg zijn van „het ineenstorten van haar roman ce" met kolonel Peter Townsend, doch zijn genomen na verscheidene jaren van overweging. Het blad brengt een en ander in ver band met de audiëntie, verleden week door de H. Vader verleend aan de (ka tholieke) hertog van Norfolk. Wij maken van deze geruchten mel ding onder het grootst mogelijke voor behoud, tevens er op wijzend, dat functionarissen ten Vaticane heden morgen alle commentaar op het be richt en de audiëntie aan de hertig van laat aankomt. Op de stations weet men echter zélf niet altijd direct, wat er aan de hand is en jn Utrecht wees men ons er op, dat bij stagnatie zoalc deze zich in deze dagen herhaaldelijk voordoet, de dienstdoende beambten hun handen al vol hebben, zodat niet zo gauw tijd kan worden g vonden om mededelingen om te roepen. Een andere aanmerking uit onze lezers kring gold de te korte treinen, terwijl die toch by gunstig weer op het zelfde tijd stip uit meer treinstellen bestaan. Dit kan thans vaak niet anders, zo deelde men ons van de zijde der spoorwegen mee, omdat er veel materieel defect raakt als een gevolg van stuifsneeuw, die door de wind of tengevolge van de snelheid van de trein de installaties binnendringt. Om wissels te ontdooien wordt pekelwater gebruikt, dat mede opstuift en gemakke lijk elektriciteit geleidt, zodat kortslui ting kan ontstaan. Door deze defecten ko men er natuurlijk vertragingen en het is hegrijpen, dat de materiëelomloop le lijk in de war raakt. Het Overkoepelingsbureau in Utrecht, dat van uur tot uur naar omstandigheden handelt, is genoodzaakt te improviseren en het ligt voor de hand, dat niet altijd een perfecte organisatie door de zich tel kens wisselende situatie kan worden be reikt. Onze lezers herinneren zich wellicht de ernstige kritiek op de Ned. Spoorwegen, die een inzender verleden week woens dag in onze krant uitte, waarbij deze zich o.a. ergerde aan de slechte service op de stations bij de verkoop der' kaart jes. In het geval van onze inzender sloot een ambtenaar het loket, terwijl daar voor nog een file reizigers wachtte. Meermalen hebben ook wij ons op ver scheidene stations geërgerd, dat nog wel op spitsuren maar een enkel loket ge opend was. Dit kon onmogelijk anders, omdat wij gebrek aan personeel hebben, verklaarde onze zegsman van de N. S., die daarbij verwees naar de herhaalde advertenties, waarin ook voor de loket ten functionarissen worden gevraagd. Volgens het Westberlynse anti-commu nistische „Inlichtingenbufeau west" zou den de Russen de Oostduitse regering ge laakt hebben wegens het scheppen van spanning tussen de twee Duitse staten. Fritz Grosse, hoofd van de Europese af deling van het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken, zou dit de vorige week aan zijn ministerie gerapporteerd hebben, na besprekingen op de Sovjet-am bassade. Grosse deelde mee, dat de Sovjet-Unie thans belang had bij een vermindering van de spanning tussen de twee delen van Duitsland. Sovet-diplomaten hadden in het bijzonder kritiek geopend op de be handeling door de Oostduitse pers van een aantal rechtszaken tegen personen die beschuldigd zijn van aanwerving van ge specialiseerde arbeiders voor het westen. De Russen zouden erover geklaagd heb ben, dat deze zaken „te veel aandacht" in het westen hadden getrokken. De Oostduitse president, Wilhelm Pieck, heeft zoals bekend onlangs twee dood vonnissen tegen personen die ervan wer den beschuldigd 'vaklieden voor het wes ten te hebben aangeworven en verdacht werden van spionnage in levenslange ge vangenisstraf veranderd nadat talrijke in stanties in het westen hadden geprotes teerd tegen deze vonnissen, die zij als „ge rechtelijke moord" brandmerkten. Door de langdurige vorst en de dikke sneeuwlaag zijn de wilde zwijnen in de Amerikaanse sektor van het Grünewald bij Berlijn zo tam gewor den, dat zij de wandelaars dankbaar het voedsel uit de hand eten. (Van onze correspondent); Vanmorgen is de 43-jarige heer O. E. uit Enschede op hetstion te Hengelo uit een rijdende trein gesprongen. De man kwam met zijn hoofd tegen een paal van de perronoverkapping terecht en moest ernstig gewond in het r.-k. ziekenhuis worden opgenomen. De heer E., die naar Deventer moest, was vergeten te Hengelo over te stappen. Toen hij dit ontdekte, Norfolk weigerden. Deze laatste noemde i had de trein zieh al weer in beweging r\ c\ mirRünlin rlmnr H nr*f I i r-r de audiëntie dezer dagen trouwens „een j beleefdheidsbezoek", 1 gezet. Zijn sprong uit de trein had het bovenvermelde noodlottige gevolg, Het IJmuidense comité, dat de leiding heeft van de staking op de treilers, heeft na een vergadering pei4 communiqué meegedeeld, dat, nu er geen antwoord is gekomen van de zijde van de reders op de „open brief", de actie onverminderd wordt voortgezet met volledige steun van het onafhankelijk verbond van bedrijfs organisaties (O.V.B.). Inmiddels heeft de groothandel in vis te IJmuiden de re- servevisknechts ontslag aangezegd, om dat er geen werk meer voor hen zou zijn. Deze visknechts hebben per aangeteken de brief geprotesteerd; zij krijgen in dit protest steun van de Ned. bond van ver- yoerspersoneel, Europa bevindt zich nog altjjd in de greep van koning Winter en het ziet er niet naar uit, dat er spoedig een omme keer in het weer zal aanbreken. Zo wor den in Noorwegen de komende dagen nog temperaturen van 26 graden onder nul verwacht, terwijl ook de Belgische meteorologen een verdere daling van de temperatuur voorspellen. Zweden heeft nog zelden zulk een barre winter beleefd, waarin het f|s in de het land omspoelende zeeën zich zo vroeg vormde en zo dik werd. Voortdurende sneeuwstormen ma ken de toestand nog erger. De bevoor rading heeft tot nog toe niet gestagneerd, maar de autoriteiten hebben de bevolking toch reeds verzocht om niet te hamsteren. In Finland ondervindt het transport wèl grote hinder van de felle koude en vele goederen blijven in havens en op stations liggen. Voor de honderden geïsoleerde berg dorpen in Centraal- en Zuid-Italië is gisteren hulp komen opdagen in de vorm van voedsel, water en medicamenten, die door een aantal „vliegende verhuis wagens" van de Amerikaanse luchtmacht boven het bedreigde gebied werden uit geworpen. In het Joegoslavische Mace donië zijn gisteren de reddingsploegen, die naar slachtoffers van lawines zoeken, door troepen hongerige wolven aangeval len. Het officiële dodencijfer is daar ge stegen tot 97. Het bestuur van Neder-Oostenrijk. waar de toestand „catastrofaal" wordt genoemd, overweegt de afkondiging van de nood toestand. Een groot aantal dorpen tussen de Donau en de Tsjechische grens zijn door sneeuw geïsoleerd. Ook in Noord- Engeland zijn verschillende dorpen door de sneeuw van de buitenwereld afge sloten. Intussen heeft het Franse mi nisterie van financiën besloten de invoer van levensmiddelen te verruimen om een prijsstijging, die wordt veroorzaakt door i zJTaI? vorst- te%en tG gaan. Het aantal slachtoffers wordt hier op 100 geschat. Het bergdorp Guzeldere in Turkije is gisteren door een lawine getroffen. Daar bij zijn twintig mensen om het leven gekomen, terwijl zes personen worden vermist Ook daar zijn vliegtuigen inge schakeld om de dorpen, die van de buitenwereld zijn afgesloten, van voedsel te voorzien. Dr. Adenauer moest gisteren zijn kamer in het gebouw van de kanselarij verlaten, omdat er sneeuwwater door het plafond droop. Hij slaagde erin tijdig de papieren, die op zijn bureau lagen, te verwijderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1