Minister Cals sprak weer 2 uur Nederlandse speelfilmproduktie maakt goede kans J HOFNAR Autosnelweg Antwerpen-Roer vóór 1960 voltooid? Jhr. mr. Marc W. van Weede Twee gegadigden voor commerciële televisie AMSTLEVEN DRAADLOOS CONTACT 'X BOUQUET22c* t Het weer en de bezorging van de courant Gaat het een strijd worden om het weekeinde? In één nacht Sun balm Het wrekend verleden Met Melbourne in zicht: extra regerings subsidie voor het N.O.C. Begeerde verbinding met Duitsland geregeld! ook t'huis Het natuurlijk bronwater uit de Belgische Arden nen. Bevordert de spijsvertering. Overal verkrijgbaar Wereld-rubber- pi'oduktie en -verbruik in 1955 Bloedi se botsing Tunesië De werkloosheid steeg in januari Gewaardeerd diplomaat verlaat zijn post Smokkelaar reed door ketting Zes kalveren in personen-auto ZAANHAGEL DONDERDAG 16 FEBRUARI 1956 PAGINA S Geen radiobeslissingen van dit kabinet Aanvraag commerciële t.v tiaar radioraad Vraag uw winkelier! DRINKT Nieuwe records OM CARNAVALSGELD VERLEGEN? Twee Maastriehtse knapen pleegden inbraak in NIEUW LEVEN IN WINTERLANDSCHAP Gevolgen van winterseizoen VERGADERING ROTTERDAMSCHE BANK beste 1 De échte chocoladekorrels van echte, chocola! 68 cent I VOORBURG ZAT TWEE UUR IN HET DONKER Levensverzekering BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING Uw handen gaaf en zacht EISENHOWFR MET VAKANTIE Roman door J. S. FLETCHIR Vertaald door F. VAN VELSFIS e^v" - 's-GRAVENHAGE, 15 februari 1956 Het tweede gedeelte van de begrotingsbehandeling van het departement van O., K. en W. is zó veelomvattend, dat hierbij van beleidskwesties geen sprake kan zijn. Dit gedeelte omvat namelijk Jeugdvormmg en Volks ontwikkeling, Lichamelijke Opvoeding en Sport, Radio, Televisie en Pers, Kunsten, Oudheidkunde, Natuurbescherming en Buitenlandse, betrek kingen. Hier komen dan allerlei vragen naar voren over toneelgezelschap pen, subsidies aan kunstenaars, de gelden voor radio en televisie, kortom 'e veel om op te noemen. Minister Cals zeide dit gedeelte dan ook slechts summier te kunnen behandelen, maai ook daarmee nam zijn antwoord op deze afdelingen altijd nog twee uur in beslag. Wij doen er slechts enkele grepen uit. Voor het definitief samenstellen van de Baad voor de Jeugdvorming is het wach ten nog op enkele bereidverklaringen van mensen, die voor deze Raad zijn aan gezocht. Zo spoedig als deze er zijn, zal tot installatie van deze Raad kunnen worden overgegaan. De vrijetijdsbeste ding noemde minister Cals een groot pro bleem. De eerste inventarisatie is gevolgd door een onderzoek op brede basis door het Centraal Bureau voor de Statistiek en het uitgebrachte rapport is nu in druk. Het C.B S. zal echter ook nog een onderzoek instellen naar de vrijetijdsbe steding in het algemeen. In de sector sport deelde de minister hiede te zullen najaan of voor 1956 met de Olympische Spelen te Melbourne in het verschiet een extra subsidie kan wor den gegeven aan het Ned. Olympisch Comité, wat wellicht mogelijk zal zijn, omdat de subsidie van '55 niet geheel is gebruikt. De nieuwe Radiowet, welke minister Cals heeft ingediend, zal door dit minis terie wel niet meer kunnen worden af gehandeld, daar het uitblijven van de M-v.A. verband houdt met de kwestie van de televisie, welke het radiobestel heeft doorkruisd. Na besprekingen met de Radio-Unie is men gekomen tot een bedrag van 850.000 voor investeringen. Intussen zijn hier de financiën het zor genkind. De begrotingen van de Omroep verenigingen sluiten niet meer en reser veringen zijn niet meer mogelijk. De mi- bister zag drie mogelijkheden om hieruit te geraken en wel: le. verhoging van de luisterbijdrage van 12 tot 15 of 18 gulden wat resp. 7 en 14 miljoen per jaar zou Sp t??Fen: de tweede mogelijkheid van e bijdrage voor de Wereldomroep eruit j,,wT'en en 'oa °P de begroting brengen. 5 miroü verlichting zou betekenen van schafiin^erf'rt lu'sterbijdrage af- van O K en w® h op de begroting van'di^kabinet^n^f'meer ^"verwachters De zendtijd voor de politieke partijen is om advies bij de Radioraad en wel over de wijze waarop en de mate waarin deze moet worden gegeven, In ieder geval I was de minister niet van plan zendtijd te geven aan partijen, die de volksvrijheid ondermijnen, het zou al te dwaas zijn hen daartoe de middelen der volksvrijheid in handen te geven. Ook de tweede aanvrage voor de com merciële televisie is om advies in handen gesteld van de Radioraad, de minister hoopt dit advies binnen afzienbare tijd te ontvangen. Door commissies binnen de Radioraad worden rapporten uitgebraci en er zijn reeds hearings gehouden. Voor de toneelgroëp „Theater" was de minister bereid groter steun voor het ko mende seizoen ernstig te overwegen, een steun zoals gegeven wordt voor de ge zeischappen in het westen, maar dat im pliceert, dat dan ook de steden in andere gewesten dezelfde subsidie zullen moe ten geven als de grote steden in het wes ten geven. Voor het operagezelschap „Forum" wil de minister iets meer doen, als ook ge meenten en provincie hun subsidie ver hogen namelijk op basis van fifty-fifty Tenslotte vertelde de minister over de Nederlandse speelfilm, dat men zal moe ten komen tot een continue speelfilm produktie. Binnen enkele weken zullen de plannen hiervoor worden bekend ge maakt. Minister Cals had hoopvolle ver wachtingen dienaangaande, nu ook het bedrijfsleven zich hiervoor interesseert. Indien de plannen goed zijn is de minis ter bereid deze daadwerkelijk te steunen. Er volgden korte replieken en nog een antwoord van minister Cals. Morgen zal er over de moties en over de begroting worden gestemd. F. S. (Van onze Brusselse correspondent) I meenschappelijke snelweg het bergachtige 'i-ï 71U1 -» mooeirtf ,,ni SPA De thed Internationale Rubbergroep heeft e?edeeld, dat de wereldproduktie en teth-°nSUlnp*'e Van na'llUrrubber en syn- hot ,'Selle rubber In 1955 nieuwe records hebben bereikt. droeiT Produktie van natuurrubber be ton, te °ri8 laar 1.895.000 (v.j. 1.802.500) rubbe-T^li' de produktie van syntetische Het verb -000 (vJ' 716-388> t°n bedroeg v°rig i ru'k van natuurrubber beliep verbruit 1830.000 (1.765.000) ton en het fy-j. 740 nrman synthetische rubber 1.055.000 De inïJJ) ton. 1955 op-, ?nesische produktie werd voor d op 733.786 ton. Bü de bespreking in de Kamer van zijn begroting heeft de Belgische minister van openbare werken, de heer Van Audenho- ve, de formele belofte gedaan, dat een ge plande autosnelweg van Antwerpen naar de Roer, vóór het jaar 1960 een vol dongen feit zal zijn. Dit is vooral van groot gewicht voor de haven van Antwer pen, waar men reeds sedert lang be toogt, dat, mede in verband m.t de voor sprong van Rotterdam, een dergelijke weg voor de be'- sen der Scheldekaden absoluut onmisbaar is. De Belgische regering schijnt thans een bijzondere inspanning te willen doen voor het aanleggen van een autosnelwe die via Luik, Antwerpen met Duitsland zal verbinden. Bij het bepalen van het tracé van de ze weg is rekening gehouden met de ver wachte industriële uitbreiding in de Kem pen en Limburg en de ligging van het Albertkanaal. Het tracé volgt nagenoeg de zuidzijde van dit kanaal van nabij Antwerpen tot Hasselt en loopt dan recht streeks naar Luik, zonder de grote bocht van het kanaal van Lanaken te volgen Het loopt door de Maasvallei ten noor den van Luik, op de rand van de grote nijverheidsagglomeratie. Na het passeren van de Maasvallei, waar een verbinding komt met de autosnelweg van Luik naar Maastricht, bereikt het trace van de ge (Van onze correspondent). In de late avond van carnavalsmaandag werd ingebroken bij de winkelier G. aan de Boschstraat te Maastricht. Er werd hier 4000 buit gemaakt. De recherche slaagde erin nog diezelfde nacht een der daders, de 18-jarige P. C. V. te arresteren en de daarop volgende dag de hand te leggen op diens mededader, de 17-jarige R. J L. Het geld kon in zijn geheel worden achterhaald. Beide knapen zijn ingesloten. B" de Tunpc,-r.bïtsing tussen aanhangers van hationalisticpu Pf6.1"'6!", Boerguiba, en de twintig Tim -- 'eider- Ben Joessef, zijn ■Bet gevecht't5s om bet 'even gekomen. Boerguiba's v ®?n met een aanval van Joessef. Eerstep e"ngen op die van Ben waaronder twepnuemden ver'oren vijf m Joessef. Eerstaen°den en drie vermisten man. waaronde^ t«,emden verloren vijl misten, de laatster, ee--4?.den en drie ver- vijftien man. EG^PFSrLTnr? ATTERIJEN beschoten SCHIP Egyptische kustbatteriien hl, ren geschoten op een vraeht^v glSt6~ tweeduizend ton dat bij n„. lp. van tische territoriale wateren was hin gyp" varen. Het schip stopte ^kon TT onderzoek. dat vijf uur duurde af voortzetten Gebleken is. dat het seh-n biet is beschadigd en op weg was naaP De veehouder J. Kieftenburg uit Abbe- kerk kwam gistermorgen, toen hij per auto voederbieten en hooi naar zjjn scha pen langs de Afsluitdijk ging brengen, tot de verrasende ontdekking dat zijn be zit was uitgebreid met een lammetje, dat vrolijk in de sneeuw rondhuppelde Het diertje moet gisternacht in het barre land schap geboren zijn. Ooi en lam zijn nu in de boerderij ondergebracht. massief van de rechteroever om daarna uit te komen op de hoogte van Barchon en dan oostwaarts voort te lopen over Melen en het zuiden van Herve. Een toe gang is voorzien aan de kruising met de weg Luik-Aken, zodat het verkeer van Antwerpen en Brussel naar deze laatste stad over de huidige weg geheel de Luik se agglomeratie zal kunnen vermijden. Een andere toegang n.l. tot de weg Bat- tice Verviers, bedient dit laatste centrum, Dan loopt het tracé verder oostwaarts ten noorden van Bilstain en 't Grunhault woud. Het snijdt de weg Welkewaadt-Eu- pen tussen die twee bebouwde kommen die een toegangscomplex willen krijgen Vervolgens zwenkt het tracé noordoost- waarts, loopt ten westen van Walhorn en Eijnatten, kruist de weg Eupen-Aken daalt over Brand om vóór Echweller aan te sluiten op de bestaande autotrada van Aken naar Keulen. Van Antwerpen af tot aan de Duitse grens, bedraagt de af stand 152 km. Uit dit tracé kan men opmaken, dat de ze weg niet alleen Antwerpen met Duits land zal verhinden, maar dat ook belang rijke regionale centra erdoor zullen be diend worden, zoals Herentals, Geil, Tes- senderlo, Diest, Leopoldsburg. Beringen Hasselt, Belzen, Tongeren, Luik, Verviers en Eupen. Met het Albertkanaal zal hij ook een soort sleutel zijn van de indus- trlele ontsluiting van de Kempen en van Limburg. In de loop van januari is het aantal werkloze mannen toegenomen van 47.783 tot 49.700, de bezetting van de aanvullen de werken steeg van 15.017 tot 19.953, zo dat de totale geregistreerde arbeidsreser ve van 62.800 met 6853 tot 69.653 opli - Deze stijging, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid mede. vloeide vr'iwel geheel voort uit het winterseizoen waardoor een verdere inkrimping van de werkgelegenheid optrad, vooral in de bouwnijverheid en de landbouw. In ver gelijking met eind januari 1955 lag de ge registreerde arbeidsreserve op het eind van de verslagmaand in vrijwel alle be- drijfsklassen en beroepsgroepen lager. In totaal bedroeg dit verschil bijna 23.000, hetgeen aan de gunstige conjunc tuur valt toe te schrijven. De relatieve werkloosheid was eind ja nuari het hoogst 'n Drente met 45 werk lozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefe naren en het laagst in Limburg met 7. het rijksgemiddelde bedroeg 16, tegen 15 op 31 december. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen daalde van 4342 tot 4203. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 31.906 tot 33.740. Voor al de behoefte aan kantoorpersoneel en huishoudelijk personeel bleek te zijr toegenomen. Dat de weersomstandigheden van de laatste dagen belemmerend wer ken op het couranten-vervoer valt licht te begrijpen. Als een gevolg van vorst en sneeuwval deden zich op verscheidene plaatsen gemiste post- en treinaansluitingen voor, die een vertraagde ontvangst van de courant veroorzaakten. Voor zover mensenhanden hieraan iets kunnen verhelpen, zijn maatrege len onzerzijds niet uitgebleven. Voor gevallen van force majeure echter roepen wij de clementie van onze lezers in. DE DIRECTIE. (Van onze Romeinse correspondent) (Van onze correspondent) Tot 15 weken gevangenisstraf met af trek, waarvan 7 voorwaardelijk, veroor deelde de Economische politierechter te Breda, de veesmokkelaar A. van R. uit Wuustwezel. Van R. was op 18 sept. '55 met een personenauto, waarin zes kalve ren lagen, door een door de douane ge spannen ketting gereden. Op de tweede ketting bij het Meersebruggetje onder Rijsbergen, waar de kommiezen op post stonden, was hij gestrand en belandde hij met zijn wagen in de berm van de weg. Ondanks de toesnellende kommiezen kon Van R. nog de vlucht nemen. Maar op 18 jan. herkenden de beide ambtenaren hem in een dienstwagen van de politie te Rijsbergen. Onbarmhartig lagen de zes kalveren met de vier poten aan elkaar gebonden half bedwelmd achter in de personen wagen. Maar in het milieu zwijgt men. Op de verklaring van de officier, dat tjyee andere leden van het komplot op het ogenblik voor een nieuwe smokkel- zaak in België vastzaten, haalde Van R. onwetend de schouders op. Twijfel om trent de identiteit van de gevluchte be stuurder van de wagen was spoedig op gelost, toen Van R. op de vraag van de officier of het mogelijk was dat de beide kommiezen hem bij zijn vlucht °P drie meter afstand in het gezicht hadden ge zien, antwoordde: „Dat kan best zijn!" Onverbeterlijk achtte de officier de ver dachte, die nu zijn komplot wilde ver zwijgen om er zo spoedig mogelijk in te kunnen terugkeren ROME, 12 februari 1956. Met oprechte spijt is in Rome het bericht vernomen, dat de Ne derlandse gezant bij de H. Stoel, jhr. mr. Marc. W. van Weede, wordt overgeplaatst naar een an dere post, waar hjj volgens nog niet bevestigde geruchten ambas sadeur zou worden. Zijn positie in Rome kan men uniek noemen. Om de simpele re den, dat er onder de diplomaten bij het Vaticaan niet één is, die zulk een waardering geniet als hij. Het feit, dat hü ongewoon lang op deze post heeft gewerkt, (ni. bijna twaalf jaar), kan geenszins tot verklaring dienen van dat te't: er zijn er, die hier langer waren! De heer Van Weede arriveerde in Rome, kort na de bevrijding van de Eeuwige Stad. Er heerste een vrijwel totale ontwrichting mo reel en materieel onder de ge allieerde bezetting, waarvan nie mand begreep of zij „vijandelijk" of „vriendschappelijk" moest he ten. Er bestond gebrek aan letter lijk alles en de oorlog woedde voort. Dat was juli 1944. Op 16 augustus overhandigde hij zijn ge loofsbrieven aan de Paus en begon zijn moeilijke taak in een voor hem als niet-katholiek totaal vreemde Wereld. Bovendien was hij, (zoals hij het zelf uitdrukt) piepjong": net veertig jaar oud. En naar wij menen te weten: de jongste Nederlandse chef-de-mission; tengevolge van de oorlogsomstandighe den lang voor „zijn beurt" benoemd. Overigens kende hij Rome, waar zjjn vader van 1910 tot 1912 gezant bij het Quirinaal was geweest. En later, van 1938 tot 1940, was Van Weede opnieuw in Rome als eerste gezantschapssecreta ris (eveneens bij het Quirinaal, daar ons land toen geen diplomatieke betrekkin gen met het Vaticaan onderhield). Hij kende dus Rome, maar het Vaticaan ken de hij beslist niet. En nu hij heengaat, wordt van hem gezegd zelfs door ver grijsde Curie-prelaten dat hij het Va ticaan. beter kent dan welke andere di plomaat ook. Hij en mevrouw Van Weede laten een aantal vrienden achter, dat in zijn ver scheidenheid beter en duidelijker hun „po sitie" illustreert dan een lange beschou wing. Onder de Curie-kardinalen zijn er verscheidene, die hen beiden als intieme vrienden beschouwen. En de prelaten van het Staatssecretariaat bewezen op soms merkwaardige manier hun vertrou wen in deze andersdenkende, rustige di plomaat. Daarnaast zijn er de vele onbe kenden, die hij hielp of voor wie hij zich inspande; landgenoten en vreemdelingen, Tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsche Bank N.V. sprak één van de aandeelhou ders er zijn bevreemding over uit, dat vanuit de Tweede Kamer aan de minister van Financiën vragen zijn gesteld naar aanleiding van het dividendvoorstel Rot terdamsche Bank, dat uitkering van 10 pet uit de agioreserve inhoudt. De voorzitter van de vergadering, mr. H. L. Woltersom deelde de bevreemding van de aandeelhouder. Het vragenstellend kamerlid had de minister verzocht het voorstel van de bank ongedaan te maken, doch, aldus mr. Woltersom, de regering kan dit besluit van aandeelhouders niet ongedaan maken. Waar het om gaat is, of de uitkering belastingvrij zal zijn of niet. Volgens de geldende bepalingen is zo'n uitkering belastingvrij. Ook werd door één der aandeelhouders nader geïnformeerd naar het proces, waarvan in het verslag sprake is en in verband waarmee uit de winst een be drag van 5 miljoen in de open reserve is gestort. Spreker meende uit het ver slag te moeten opmaken, dat het gealli eerde gelden waren, die bij de bank wer den gedeponeerd en hij begreep niet hoe de regering verband kon leggen met het Besluit Vijandelijk Vermogen. De voor zitter verklaarde evenmin te begrijpén, dat de bank vermogen an de „paymas ter" zou hebben moeten aangeven bij het Beheersinstituut. Het is steeds gewoonte geweest, wan neer de bank bij een proces is betrokken, het gehele daarbij gemoeide bedrag te reserveren, hoe de zaak er ook voor mocht staan. Dit is thans ook gedaan. Maar aangezien de regering de gewoonte heeft tot in hoogste instantie te procede ren, zal het nog wel een paar dagen duren, voor over genoemd bedrag zeker heid is verkregen. De jaarstukken en het dividendvoorstel werden vervolgens met algemene stem men goedgekeurd. De aftredende gezant over wie hjj zelf zwijgtVrienden on der de hoge adel en in de Romeinse so ciety. maar ook onder de niét-vooraan- staanden, de armen en de behoeftigen. Een bont gezelschap, dat thans eenstem mig zjjn vertrek betreurt. De Paus persoonlijk heeft bij herha ling blijk gegeven van Zijn waardering en genegenheid voor deze Nederlandse gezant, die nimmer ontbrak en die altijd onder de eersten was, die blijk gaven van medeleven als het de persoon van de H. Vader betrof: bij feestelijke evengoed als bij droevige gelegenheden, in de dagen van Zijn ziekte evenzeer als bij een jubi leum of een herdenking. Want als jhr. Van Weede érgens het geheim van kent, dan is het dit: de kleine attentie, het meeleven, het „aanwezig zijn" kortom, het „gebaar". Hoe vreemd het ook klinkt, men kan zeggen, dat Van Weede eigenlijk twaalf jaar Vaticaan betekent Twaalf hevig- bewogen jaren van wereld-oorlog, koude vrede, kerkvervolging in dit centrale punt, waar hij met een zeldzaam begrip en met een ongehoorde kennis van men sen en zaken aanwezig was, werkte, ob serveerde. En altijd op de eerste plaats in dit wereldcentrum, dat het Vaticaan is, vertegenwoordigde hij het verre, klei ne Nederland, dat dank zij hém tot een vertrouwd, bekend en rustgevend begrip kon worden in een wereld vol onrust, conflicten en ellende. Het noemen van hoogtepunten is on begonnen werk: het gouden priesterjubi leum van de H. Vader, het H. Jaar, het MariajaarHoeveel nationale bede vaarten, hoeveel pelgrims, hoeveel Ne derlanders heeft hij geholpen, begeleid, leren kennen? Van de kardinaalshoed van kardinaal De Jong tot Radio Anno San to en van het geschenk van de Paus aan Koningin Wilhelmina bij haar vijftigjarig kroningsjubileum tot de pauselijke hulp aan ons land in watersnood twaalf ja ren Overigens was kardinaal De Jong de eerste kardinaal, die bij de heer en me vrouw Van Weede aan tafel te gast was, zoals de gezant bij die gelegenheid (okt. 1946) met een zekere ontroering in zijn speech opmerkte. Maar aan de andere kant was het bij onze gezant, dat mgr. Montini vlak voor zijn vertrek naar Milaan ten afscheid kwam eten; alle andere uitnodigingen had hij afgeslagen. En zo zal de plechtige Paus-mis ter ere van de tachtigste verjaardag van de H. Vader de laatste keer zijn, dat de lange vertrouwde gestalte van „dé" Nederland se gezant en de tengere elegante figuur van zijn echtgenote in de diplomaten loge gezien worden. Dan volgt nog de af- scheidsaudiëntie bij de Paus. En daarna het vertrek. Niet alleen de katholieken, maar ons gehele land mag dankbaar zijn voor wat deze voortreffelijke vertegenwoordiger van onze Koningin heeft gepresteerd op een moeilijke post, met een delicate taak en in hevig bewogen jaren. 150 gram attractief strooipakje "Vervaardigd' van de Cacao de Zaan met volle ca cao-aroma! Gisteravond heeft Voorburg ruim twee uur zonder elektrisch licht gezeten, daar er kortsluiting was gekomen op de plaats, waar de voedingskabel voor het G.E.B.- station Voorburg binnenkomt. Er werd een hulpvoedingskabel aangelegd en om kwart voor elf kon men te Voorburg met licht naar bed gaan. De storing was om half negen begonnen. De Blauwe Tram ondervond geen hinder, omdat de tram de stroom niet, zoals Voorburg, van Den Haag betrekt, maar van het provinciale iet. Over gebrek aan plannen voor een commerciële televisie in Nederland heb ben we beslist niet te klagen. In Den Haag bestond reeds de „Onaf hankelijke Nationale Televisiestichting", die zich ONTV noemt en die al geruime tijd geleden een aanvraag om een con cessie bij de minister van O. K. en W. heeft ingediend. Sinds verleden week vrijdag is daar ook ai in Den Haag de „Televisie-Exploitatie Maatschappij N.V." bijgekomen. Nederland is nu dus, althans wat gegadigden betreft, ai even ver als Engeland, dat tegen elke honderd Nederlandse kijkers er even zovele duizen den heeft. Volgens de jongste officiële cij fers zijn er namelijk hier te lande op het ogenblik ruim 34.200 geregistreerde tele visietoestellen. De oudere O.N.T.V., die in de berichten over de oprichting van de T.E.M., zoals we de nieuwste Nederlandse aanwinst op het gebied van de televisie maar kort heidshalve zullen noemen, kennelijk met de grootste aandacht heeft gelezen, dat deze laatste zich „voorts ten doel stelt het deelnemen in en het overnemen van on dernemingen met aanverwant doel", heeft zich gehaast met nadruk te verklaren, dat de oprichting van de T.E.M. geen en- kele verandering heeft gebracht in haar plannen tot verzorging van commerciële televisie-uitzendingen. De O.N.T V, heeft er namelijk van het begin af mee gere kend, dat er meer dan één concessie zou worden verleend. Tot nog toe, aldus werd verder meege deeld, hebben 33 bedrijven deelneming toegezegd in de O.N.T.V, die „een open organisatie zal zijn, zodat Zowel naar aan tal als naar soort het bedrijfsleven onbe perkt in deze stichting kan deelnemen" Tot slot wordt de verzekering gegeven, dat de toegezegde deelneming van het be drijfsleven in de O.N.T.V. ruim voldoende geldmiddelen garandeert. En daar zitten we dus nu al weer met twee vooralsnog concessieloze commer ciële televisies, die ongetwijfeld ieder voor zich de kunst van de alleen zaligma kende reclame voor zich zullen opeisen. De hokjes- en zuilengeest in Nederland, die, als we ons niet deerlijk vergissen, door sommige deelnemers in beide nieu we TV-ondernemingen ten sterkste wordt gelaakt, beperkt zich dus niet alleen tot de wereldbeschouwing, tot de politiek of tot de (niet-commerciële) radio en tele visie. En dat terwijl de Tweede Kamer in meerderheid helemaal niets voor een commerciële televisie hoogstens voor reclame in de televisie voelt. Vandaar natuurlijk, dat de T.E.M. in haar statuten spreekt over „het uitzenden van televisie- geconstateerd. Dit is gedeeltelijk te wij ten aan het feit, dat de adverteerders, die aanvankelijk storm liepen voor de com merciële televisie, thans de balans van de kosten en resultaten van het nieuwe medium beginnen op te maken. De resultaten van Associated Televi sion onder leiding van de theater-mag- programma s van cultureel en artistiek I naat Val Parnell, die de uitzendingen verantwoorde hoedanigheid en van re- tijdens het weekeinde verzorgt zijn be- clameboodschappen gedurende een be- ter. De inkomsten over januari 'bedragen perkt gedeelte van de zendtijd" en over bijna 2.500.000,—. wat hoger is dan in de mogelijkheid, dat de regering enkele november en december, maar toch nog lede .1 benoemt in de raad van advies, beneden oktober. Niettemin lijdt ook deze welks taak het zal zijn adviezen op cul- maatschappij nog verlies, tureel gebied te geven aan de T.E.M.- De grote zorg van beide maatschap directie. pijen, dde er op vertrouwen dat hun ver- liezen zullen verminderen, als de stations intussen kan het geen kwaad om de si- in Birmingham en Lancashire openen, is, tuatie van de commerciële televisie in En- wat er zal gebeuren als in de zomer 'het Se'and, waaraan de oprichters van de I aantal TV-kijkers daalt T.E.M. zich ongetwijfeld hebben gespie- Hoe dit in de toekomst ook moge zijn, geld, eens wat nader te bekijken. Mis- reeds thans kan met vrij grote zekerheid schien kunnen we er dan enig idee van worden verondersteld, dat commerciële krijgen, in welke richting de vermeer- televisie uit financiële overwegingen de dering van het aantal zenduren, die zoals voorkeur zal geven aan het weekeinde, in de beschouwingen van de T.E.M. staat met name aan de zaterdagavond Maar te.lezen, de tevredenheid van de televisie-1 °t één avond en een zondag per week kijkers zal bevorderen, zich mogelijk zal I voldoende zijn om twee TV-maatschap- bewegen. pijen in het leven en aan winst te hei- De ontvangsten van de commerciële te-l^ Valt voorlopie strikt betwijfelen, levisie, die op weekdagen in het gebied t T/ „„7 van Londen uitzendt, zijn op schrikba- P •mSC'tcnn rende wijze gedaald. „Karas springt uit het raam", een vrij In januari j.l. ontving Associated Redif. naief en doorzichtig detectivespelletje fusion, de programma-contractanten 1.350.000 minder dan in november van verleden jaar. Dit was verreweg de slechtste maand sinds de commerciële te levisie in Engeland in september begon. In november bedroegen de ontvangsten 4.000.000, in januari ongeveer 2.650.000. Van deze daling in de ontvangst is mel ding gemaakt door de „baas" van de maatschappij, de ex-vlootkapitein Torn Browning in een vertrouwelijke bood schap aan zijn personeel, waarbij hij verklaarde, dat men op de uitzendingen Ya" .an de Kpck over een kunstbezitter, 3.000,per uur verloor. De ontvang- een van zijn eigen schilderijen steelt sten in het begin van het tweede kwar- ?m.de verzekeringssom te incasseren, taal van de commerciële televisie waren gisteravond in een uitzending van niet zo goed als die in het eerste kwar- de Nc-R-V.-televisie, onder spelleiding taal, toen men een gemiddelde haalde van dohan Eiolet en TV-regie van Dick van 4.000.000,maar dit had men ver wacht. Sinds nieuwjaar hebben de kijkers een toenemend gebrek aan reclame-,)Spots Jaffa in Israel om sinaasappelen voor Italië te laden. Het was door zware zeeën mist uit de koers geraakt. .De naam en nationaliteit van het schip 2lin niet bekend gemaakt. President Eisenhower is gisteren per yhegtuig uit Washington vertrokken voor •jen vakantie in Georgia. Verwacht wordt, k .hij tijdens zijn vakantieperiode zal ^slissen of hij ai dan niet zich voor p-n jweede maal voor een verkiezing tot es'dent beschikbaar zal stellen. 38). Daar ben ik wel zeker van. verklaar de hij. Waarover zou het andere kun nen zijn? Er valt in deze omstandigheden zo veel te verteilen, merkte zij op. Boven dien als die juffrouw Hamphwait iets weet, waarom heeft zij er dan tot van daag mee gewacht om het mij te laten weten? Och, daar kan men geen rekening mee houden, zei Brereton. Oude vrouwen hebben hun eigenaardige manier van doen. Maar wat ik zeggen wilde, vervolg de hij, toen zij op de eerste heuvelvlakte waren aangekomen en de heide zich voor hen uitstrekte, ik heb u vandaag niet ge- proken maar hebt u gehoord over die geschiedenis met Stoner? vnTm"vh mi'nheer Northrop vertelde het g aan tafel> antwoordde zij. Wat denkt u ervan? JS" ba.ar vaag te beantwoorden, wandelde hij naast haar verder. Een ern- stige vraag, die hem zelf betrof, stelde tj-Lv, in,Qle ogenblikken. Zou hij Avicc Harborough alles zeggen wat hij wist? XIX „EEN GROTE MAN MET EEN GRIJZE REGENJAS" Die vraag bleef onbeantwoord en Bre reton bewaarde het stilzwijgen tot zij het pad beklommen hadden dat naar een ho gere heidevlakte voerde. De stad lag nu vlak onder hen. Brereton hield een ogen blik stil en keek naar de daken en de gevels van Highmarket, die door het licht der volle maan met een zilverglans wer den overdekt; ook Avice stond stil en sloeg de glinsterende daken van het rus tige stadje met bewondering gade. Plot seling rukte Brereton zich los uit zijn overpeinzingen en keerde zich naar Avi ce; hij greep haar arm en drukte die ste vig. Luister eens, zei hij. Ik za] u mijr vertrouwen schenken en u iets zeggen dat ik nog aan geen sterveling heb mede gedeeld, zelfs niet aan Tallington. die tnch rechtsgeleerde is. noch aan Bent. die mijn boezemvriend is. Maar ik gevoel behoefte om iets te zeggen tegen iemand die ik vertrouw. En u vertrouw ik ten volle! Ik dank u zeer, antwoordde zij rus tig. Ik ik geloof, dat ik u begrijp. En u zult ook begrijpen, nietwaar, als ik u zeg. dat u mij ten volle kunt vertrou wen? Volkomen, de zaak is zo in orde, zei hij vriendelijk. Natuurlijk! Wi.i begrij pen elkaar. Kom nu maar mee u kent de weg en terwijl u mij voorgaat zal ik vertellen. pad en binnen enkele minuten waren zij buiten het gezicht van de bewoonde wereld. Luister nu oplettend, begon Brereton. en prent diep in uw geest, dat ik u mijn gehele vertrouwen schenk. De zaak is de ze Avice Harborough luisterde zwijgend, terwijl Brereton haar alles in een rede lijke volgorde vertelde. Langzaam liepen zij gedurende dit lange verhaal over de heide; enkele malen stonden zij stil, wan neer hij een of ander belangrijk punt na der toelichtte. Bij het schijnsel dër helde re maan zag hij, dat zij met gespannen aandacht luisterde, zij onderbrak hem ook niet en stelde geen enkele vraag Toen eindelijk in de verte een verlicht venster zichtbaar werd, bracht hij zijn verhaal ten einde en keek haar vragend aan. Zo is het, zei hij. Dat is alles. Tracht nu alles zonder vooringenomen heid te beoordelen. Wat denkt u ervan? Inplaats van onmiddellijk te antwoorden wandelde zij enige passen verder. Toen wendde zij zich plotseling tot Brereton U hebt mij uw vertrouwen gegeven ik zal u het mijne geven, riep zij. Mis schien had ik het reeds eerder aan u of aan mijnheer Tallington moeten zeggen, maar ik kon er niet toe besluiten. Ik ook heb mii afgevraagd of het Mallalieu niet kon zijn, die Kitely vermoord heeft. En het zou mij niet verwonderd hebben als hij de schuld op mijn vader geworpen had uit wraak. Uit wraak?, vroeg Brereton. Wat be doelt u? Avice liep voor hem op het smalle voet-1 Niet lang geleden heeft mijn vader en keek peinzend naar de grond. hem eens beledigd. Verleden jaar ik vertel u alles oprecht begon Mallalieu ons van tijd tot tijd te bezoeken. In het begin kwam hij over enige werkzaamhe den spreken, die hij mijn vader wilde op dragen. Hij verontschuldigde zich als hij 's avonds kwam, maar allengs begon hij uitsluitend te komen, als hij wist, dat va der niet thuis was, wat nog al eens ge beurde. Hij bleef dan toch, rookte zijn pijp en praatte met mij over allerlei onver schillige onderwerpen. Naderhand kwam hij mij geregeld in het bos en op de „Shawl" tegemoet, als ik thuis kwam van de familie Northrop. Ik klaagde erover tegen mijn vader, want ik wilde met Mal lalieu niets te doen hebben. Op zekere avond kwam mijn vader onverwachts thuis en vond hem in de huiskamer, waar hij als gewoonlijk zijn pijp zat te roken en mij zat te vervelen met zijn gepraat. Nu moet u weten, mijnheer Brereton, dat mijn vader er de man niet naar is om er doekjes om te winden. Hij zei dan ook ronduit tegen mijnheer Mallalieu, dat wij geen van beiden op zijn gezelschap ge steld waren. Mijnheer Mallalieu maakte zich natuurlijk erg boos en zei allerlei lelijke dingen. Werd uw vader ook kwaad? vroeg Brereton. Neen, zei Avice, hij is driftig van aard, maar die avond bleef hij kalm. Hij ging er helemaal niet op in. Hij liet hem uitpraten tot hij op de drempei stond en deed toen de deur vlak achter hem dicht, zonder nog een woord te zeggen. Maar ik zag wel, dat Mallalieu woedend was. Brereton bleef een ogenblik stil staan Toen wees hij naar het verlichte venstertje en samen vervolgden zij hun weg. Ik ben blij, dat u mij dat verteld hebt, zei hij. Wellicht brengt het klaar heid in iets, wat voor mij duister was. lk zal er toch ernstig over nadenken. Maar is dat nu het huisje van die oude vrouw? Avice ging hem voor op het glooiende smalle voetpad, tot zij aan een door een laag muurtje omheind tuintje kwamen, waarin op enige meters afstand van het pad een klein huisje stond. Toen zij de voordeur genaderd waren, werd deze ge opend en verscheen er een oude, door de van Bommel, een aantrekkelijke en on derhoudende televisievorm gekregen. De overgangen tussen fragmenten film en studiospel waren knap en vindingrijk, de belichting wist over het algemeen de noodzakelijke continuïteit in het beeld te handhaven en de gewenste sfeer te scheppen en het spel van Joan Remmelts als inspecteur Eedder, maar vooral dat van Tonny Fioletta als brigadier Smit en John Soer ais kunstbezitter Graafland, was raak en boeiend. Als extra-attractie werd om half elf aanvankelijk aangekondigd tegen tien uur een NTS-journaal van vijftien mi nuten vertoond, waarin een levendige re portage werd gegeven van de wedstrijd in de Elfstedentocht. In een makkelijke stoel bij de warme haard konden de kij kers, enkele uren nadat de eersten de finish in Leeuwarden waren gepasseerd, via het TV-scherm op de meest mar kante plaatsen getuige zijn van deze he roïeke worsteling tegen kou, sneeuwjacht en vermoeidheid. Graag hadden we ook nog een paar „shots" gezien van de toer rijders Het gebruikelijke Krokodil-programma van de K.R.O.-televisie op zaterdagavond, dat werd voorafgegaan door de steeds grappige Telemimiek onder leiding van Jan de Koek. was minder sterk bezet dan gewoonlijk, hoewel het gebruik, dat re- last der jaren gekromde vrouw. Zij hield g'sseur Jos van der Valk van zijn came een klein lampje in de hoogte, teneinde fa's maakte, er de nodige afwisseling in de bezoekers beter te kunnen zien. Kom binnen, kom binnen, zei ze gul. Ik verwachtte u vanavond wel. Ik be greep wel, dat u een ogenblikje met mij zou komen praten. Gaat u maar bij het vuur zitten, het is vanavond koud. Er is vorst in de lucht. Mag deze heer ook binnenkomen, juf frouw Hampthwait, vroeg Avice op Brere ton wijzend, mijnheer ig advocaat en ver dedigt mijn vader voor de rechtbank. U zult er wei geen bezwaar tegen hebben om in zijn tegenwoordigheid te zeggen, wat u mii wilde mededelen? Integendeel, och Here neen! zei de oude vrouw glimlachend. Ik heb vroeger jaren zo dikwijls met advocaten gespro ken. Komt u maar binnen en maak het u gemakkelijk bij de haard. (Wordt vervolgd). bracht en menig aantrekkelijk beeld op het scherm projecteerde. Los Guarani uit Paraguay met hun opwindende Zuid- amerikaanse dans en muziek wat een technisch knap harpspel 1 excelleerden hier. Fred Rombouts, die weer de conference verzorgde, begint in te zien. dat de mees ter zich in de beperking doet kennen, waardoor zijn aantrekkelijke mimiek be ter tot haar recht kwam. Zijn Chaplin- imitatie tot slot moge dan afgezaagd zijn geweest, zij was ontegenzeggelijk raak en knap. Maar om kwart vóór tien was de KRO al aan het eind van zijn televisie-latijn en moesten de kijkers zich, uitgerekend op zaterdagavond, verder maar op andere wijze zien te amuseren Geen wonder, dat er mensen zijn. die reikhalzend uit zien naar een tweede programma. Niets immers stimuleert meer dan een gezonde concurrentie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5