Vlieland en Terschelling Lichte sneeuw nadert van Polen Huizen langs de Rijnoever moesten worden ontruimd Donau-ijsdammen dreigen met overstromingen Jongste prinses verjaart Vooral aandacht voor sociaal- economische hervormingen Landarbeiders verdienen maar een aalmoes per dag Exprestrein Bazel-Amsterdam «verloor" twee wagons Liberalen en Soc. Democraten eisen Arnold's aftreden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tong plakte echt. Dat ondervond een jongen in Monster Koudste dag sedert 106 jaar OPSTAND IN PERU Mollet verklaart zijn Algerijnse politiek Vrijdag 17 februari 1956 opnieuw door ijs bedreigd Engelse dorpen door sneeuw geisoleerd De proe f op de som Ontsporing bij Metz U ee reizigers vielen flauw van de schrik t m WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) Ook in de afgelopen nacht kwam opnieuw zeer strenge vorst voor. De laagste temperaturen van 20 gr. C. werden op de vliegvelden Schiphol en Leeuwarden alsmede in De Bilt waargenomen. Vlak langs de Noordzeekust was het minder koud; zowel Den Helder als Vlissingen noteerden daar 12 gr. vorst. De zeer grote koude, welke wij giste ren in ons land beleefden, heeft zich naar Zuid- Duitsland en Zuid-Zweden verplaatst, waar het vanmorgen ongeveer 25 gr. vroor. Overdag is het op de meeste plaatsen stralend winterweer, waar- by de temperatuur in de middag tot ongeveer 5 gr. C. stijgt. Voor het weekeinde is geen grote verandering te verwachten, maar wel neemt de kans op enige sneeuw toe als gevolg van een kleine depressie, welke, uit Z.O. Europa afkomstig, langzaam over Polen in de richting van Duitsland trekt, verge zeld van sneeuwval. Hierdoor kan de bewolking later wat gaan toenemen, hetgeen minder lage temperaturen zal betekenen. Ook de kans op sneeuw wordt de eerstkomende 36 uur vooral in het oosten van ons land groter. Boven N.-Kusland handhaaft zich het krachtige hogedrukgebied, hetwelk nu ook de barometers hoven Scandinavië weer doet stijgen. Slachtoffers Zijn tong „plakte" inderdaad Ongeregeldheden in Paraguay De F ranse premier heeft vandaag aan de Kamer verslag uitgebracht over zijn reis naar Algerije en mededeling gedaan van de politiek, die zijn regering zich voorstelt ten aanzien van dit gebied te gaan volgen De openhartige en besliste toon van de rede heeft Mollet's persoonlijke gezag ongetwijfeld versterkt. Zijn meermalen herhaalde verzekering, dat Frankrijk Algerije niet zal verlaten, dat beide landen onverbrekelijk verbonden zijn en dat aan dc Europese bevolking evengoed recht zal gedaan worden als aan de Mohammedaanse, vond een gunstig onthaal- Stormachtige bijval van de gehele Kamer kreeg de premier, toen hij ver klaarde, dat zijn Algerijnse reis hem de zekerheid verschaft heeft, d3t extremisme, van welke kant ook, niet zal worden gevolgd. De premier werd trouwens tijdens de gehete duur van zijn rede herhaaldelijk onderbroken door het applaus van de afgevaardigden, de poujadisten inbegrepen. Slechts de communisten verroerden geen vin. HH Pü M.R.P.-er verdringt Poujadist De weerverwachting van het K.N.M.I.,geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, luidt: Toenemende bewolking met tijdelijk sneeuwval. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen, later veranderlijk. Aanvankelijk plaat selijk strenge, later matige tot lichte vorst. Zaterdag 18 februari: zon op 7.53, onder 18.00 uur; maan op 10.01, onder 1.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Barre winter wil niet wijken De postboten uit Vlieland en Tcrsche,- Hng zijn er gisteren niet in geslaagd, door de ijsmassa's in de Waddenzee Har ingen te bereiken. Beide eilanden zjjn hiermee geïsoleerd. Ameland heeft nog altijd de luchtverbinding: de 42 vliegtui gen die sinds 20 januari op bet vliegveld Ballum zijn geland, hebben in totaal Mo mensen naar het eiland gebracht en er 110 afgehaald; voorts kregen de eilanders 4517 kg. post. De spoorwegen in Groningen hadden gisteren met een nieuw euvel te kam pen: het bevriezen van de diesel-elek trische stellen. In Leeuwarden had men hievan geen last. waarschijnlijk omdat het in Groningen enkele graden meer vroor, tengevolge waarvan juist het kri tieke punt werd bereikt. De veerpont „Minister P. H. W. van °er Heyde", die dienst doet tussen Mid- delharnis en Hellevoetsluis, liep gistermid- or de zware ijsgang roerschade op, waardoor ze totaal onbestuurbaar werd. rJe IJsbreker „Nederland" merkte de veer pont een uur later op en wist ze Middel- harnis binnen te brengen. Het veer Rhenen-Kesteren doet alleen d^rgintvTorV°w^SrasngerS b« UitZ- In Maasdam werd gisteren onder grote belangstelling een ringsteken- oncours per paard en ar voor pare i verreden, hen plezante en spannent'e vertoning met ouderwets beltuie. Het is ook gisteren in Europa weer uit gesproken koud geweest. Alleen aan de Franse Atlantische en Middellandse-zee- kust heeft het licht gedooid. Het koudst was het in Centraal Europa en Scandi navië. Bij elkaar zijn er tot op dit moment meer dan driehonderd doden gevallen. In Frankrijk 124, in Joego-Slavië 97, in Italië 63 in Denemarken 27 en in Oosten rijk 17. In Italië, waar reddingsploegen met man en macht pogen de vijfhonderd door zware sneeuwval van de buitenwereld af- r-sneden dorpen te bereiken, wordt de toestand met het uur ernstiger. De dok ters in deze dorpen doen al het mogelijke om te voorkomen, dat er griep-epide- mieën uitbreken. Ernstige zieken wor den met helikopters naar ziekenhuizen elders overgebracht. De prefect van het plaatsje Cosenz in Zuid-Italië heeft gis teren dringend om hulp gevraagd voor een geïsoleerd weeshuis, waar tweehon derd kinderen verblijven. In Frankrijk is veertig procent van de tarweoogst verloren gegaan. Hier door zal het land niet ia staat zijn de :y tarwe-uitvoer, die naar schatting dit jaar een omvang van 2.3 miljoen ton zou bereiken, te handhaven. Op het ministerie van landbouw worden reeds plannen gemaakt om tarwe uit Marok ko en Tunesië en uit de V. S. in te voe ren. Gezinnen, die langs de oevers van de Rijn in Duitsland wonen, hebben hun huizen moeten truimen daar het stijgende peil van de rivier overstromingen dreigt te veroorzaken. De Duitse steenkoolvoorzie ning wordt met volkomen ontwrichting bedreigd, daar het transport over de we gen en te water praktisch is lam gelegd. In de Oostrluitse kustgebieden langs de Oostzee is de toestand door sneeuwstor men en de aanhoudende strenge koude kritiek. De politie is hier ingeschakeld om de voornaamste verbindingen in stand te houden. In enkele plaatccn in Zwitserland steeg gisteren de temperatuur tot rond het "vriespunt, doch veel kleine meren zijn daar nog altijd dichtgevroren. In een park te Villars-les-Moines, een plaatsje bij Freiburg, vroor in de afgelo pen nacht een man dood, die daar p een bank in slaap was gevallen. Daarmee is het aantal doden in Zwitserland tot tien gestegen. In de rivio de Donau hebben reusach tige ijsblokken op diverse plaatsen ijs- dammen gevormd, waardoor gevaar voor overstromingen bestaat. Uit Wenen wordt gemeld, dat op de dichtgevroren Karinthische meren honderden wilde een den door de strenge vorst zijn gedood. Tenslotte is gisteren in het noorden en westen van Engeland opnieuw veel sneeuw gevallen. Ook daar zijn nog steeds verscheidene dorpen volkomen van de buitenwereld afgesloten. In Reuver (L.) is dezer dagen op het ijs van de Maas een 70-jarige man aan getroffen, die daar sinds de vorige avond, dertien uur lang, had gelegen, nadat h\j met de fiets op de loswal was uitgegle den. Met bevroren gelaat, handen en voeten werd hij naar het ziekenhuis te Tegelen overgebracht, waar hü intussen zo ver is opgeknapt, dat het levensgevaar is geweken. In Venray vond een voorbijganger woensdagnacht een 24-jarige jongeman, die bewusteloos op de weg lag. gedeelte lijk door de sneeuw bedolven. In zorg wekkende toestand werd hij naai het zie- huis gebracht. Waarschijnlijk is het slachtoffer tijdens een sneeuwbui gevallen: de na zijn ont dekking ontboden geneesheer constateer de een hersenschudding. In Baarlo vond men een 70-jarige man bewusteloos langs de weg. Hij schijnt, ter wijl hij met kar en paard reed. mogelijk door de kou bevangen van zijn voertuig te zijn gevallen en door zijn eigen kar te zijn overreden. Zijn toestand was ernstig. Enkele jongemannen, werk zaam bij de kunstmesthandel in Monster hebben gisteren tijdens de middagpauze besloten de proef op de som te nemen, toen een hun ner het door de nieuwsdienst om geroepen bericht over het vast vriezen van een tong aan een brugleuning niet wilde geloven. De jongens namen een breekijzer, dat de gehele nacht buiten had ge legen en de jongeman, die het bericht het meest in twijfel had getrokken, zou er aan likken, ten einde de eventuele gevolgen te kunnen controleren. Zo gezegd, zo .gedaan. De jongen had echter nauwelijks zijn tong op liet ijs koude breekijzer gelegd, of hij moest constateren, dat het bericht van de nieuwsdienst wel degelijk waarheid bevatteToen tong en breekijzer weer van elkaar ge scheiden waren, bleek een stuk vel van de onderzijde van de tong aan het ijzer te zijn blijven plakken. De ongelovige jongeman bloedde hevig en moest zich onmiddellijk naar een arts begeven om te wor den behandeld. Het gebeurde in Monster be wijst, dat de waarschuwing welke de Amsterdamse politie in verband met het feit, dat twee kinderen met hun tongetjes aan een brug leuning vastvroren, ter harte dient te worden genomen. Het K. N. M. I. deelt mede: De gemiddelde temperatuur, berekend uit om het uur afgelezen standen van de thermometer, bedroeg gisteren te De Bilt 14,9 graden celsius onder het vries punt. Sedert 21 januari 1850, meer dan 106 jaar geleden dus, toen de tempera tuur zich gemiddeld 16.7 graden celsius onder nul bevond, was zo'n koude dag niet meer voorgekomen. De laagste tem peratuur van de afgelopen nacht, die 18.0 graden celsius onder nul bedraagt, is se dert 18 februari 1855 toen het 19.1 graad celsius vroor, niet meer zo laat in de winter voorgekomen. In de uitloper van de Noordzee, welke Zweden en Denemarken van elkaar scheidt, zijn twee vrachtschepen in de vaste greep van het ijs blijven steken en het ziet er, ook op deze foto, niet naar uit, dat zij de eerste weken, en misschien wel maanden, hun „bevroren" reis zullen kunnen voortzetten. Zoals bekend zijn Skagerrak en Kattegat veranderd in uit gestrekte ijsvlakten met zeer dik ijs, en is de Noordzee vanuit de Oostzee en de Botnische Golf voor geen enkel schip meer te bereiken. ïi Dit is een recente opname van H. K. H. Prinses Marijke, die morgen haas tte gende verjaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom) Donderdagochtend heeft een correspon dent van het Argentijnse blad „La Prcn- sa" uit Iquitos, de hoofdstad van de Peruviaanse provincie Loreto, melding ge maakt van een militaire opstand die on der leiding zou staan van generaal Meri no Pereira. Volgens de correspondent is de stad in handen van de opstandelingen. Generaal Pereira is een beroepsmili tair. Hij is in 1948 minister van justitie geweest in een militaire junta, die voort kwam uit de revolutie van Arequipa na afloop waarvan de huidige president Odria tot staatshoofd werd gekozen. Generaal Pereira is sedert enkele maanden hoofd van het militaire gebied Oost-Peru. In de hoofdstad Lima is het rustig, de regering heeft bij decreet bepaalde grond wettelijke garanties opgeheven en d« noodtoestand afgekondigd. In het noorden en het zuiden van het land zou de toestand normaal zijn. In een toelichting op het decreet werd bevestigd, dat te Iquitos een opstand was uitgebroken als gevolg van een in december j.l. begonnen agitatie van be paalde politieke partijen. Uit berichten van de radiozender der opstandelingen valt op te maken, dat een gehele divisie in opstand is gekomen. Het verzet is gericht tegen 'elementen die het leger in het politieke spel willen betrek ken'. De opstandelingen willen niet 'voor goed aan de macht blijven'. Zij willen het volk uit de periode van vrees bevrijden en het in staat stellen zich op verkie zingen voor te bereiden". Ook in Paraguay is de toestand niet normaal. Reizigers en vluchtelingen uit dat land hebben in Montevideo (Uruguay) verklaard, dat er zich in verscheidene steden in Paraguay vechtpartijen en aanslagen met brandbommen hebben voorgedaan. Daarbij zouden zeker vijf doden gevallen zjjn. Volgens deze verklaringen heeft de re gering van Paraguay het luisteren naar een illegale zender, die een 'zenuwoorlog' voert en de bevolking oproept tot ver zet tegen generaal Stroessner, de presi dent en opperbevelhebber van de strijd krachten, verboden. De vijf doden zouden in Cango gevallen zijn bij gevechten tussen politie en ver zetsgroepen. In Concepcion zouden talrij ke mensen gearresteerd zijn wegens het luisteren naar de illegale zender. In Ovie- do zouden aanhangers van de regering brandbommen geworpen hebben naar de woning van de liberale leider. Barrio. In december onderdrukte president Stroessner een militaire samenzwering. (Van onze correspondent) PARIJS, donderdagavond. De premier wees er op, dat Frankrijk niet zal kunnen volstaan met uitslui tend militaire maatregelen om de vei ligheid van de bevolking te waarborgen, al is dat ook de eerste taak, die op Frankrijk rust. Tegelijkertijd zal de re gering alles in het werk moeten stellen om de armoede te bestrijden. Mollet constateerde, dat het gemiddel de inkomen van de Europeanen 2080 gul den per jaar bedraagt, terwijl dat van de Arabieren nog geen 330 gulden bedraagt. Een miljoen Algerijnen zijn werkloos, zij hebben nooit werk gehad en De internationale Amsterdam, die gisteravJj""" Bazel half negen in Amsterdam omfreeks heeft gistermiddag om kwart over twaMf een kilometer of tien voorbij Metz nabil Mondelange een ontsporing gehad van de twee achterste wagons van het treinstel nl. de restauratiewagen en een personen- wagon. Behoudens een kleine verwondine aan een hand en een flauwte bij twee reizigers heeft geen enkele van de in zittenden enig letsel bekomen. Reeds voor Metz hadden inzittenden van de restauratiewagen een sterke olie- yerbrandingslucht waargenomen. In Metz is de wagen nagekeken, maar toen men niets ontdekte, werd de reis voortgezet naar Thionville. Doch reeds enkele mi nuten na het vertrek uit Metz werden opnieuw de olieverschijnselen opgemerkt en de restauratiewagen begon plotseling geweldig te schokken, zodat er een lichte Paniek ontstond onder de reizigers, onder jyie verscheidene families uit Amsterdam. e restauratiewagen, ea d®. jaajjste vlagen braken van de in volle vaart rijdende trein los. De laatste wagon botste tegen een langs de spoorbaan staande paal en kwam daar schuin tegen aan tot stil stand. De restauratiewagen hobbelde enige meters over de dwarsliggers, maar kantelde niet. Vrijwel alle ruiten van de beide wagons braken. Een der reizigers trok toen, omdat de nog rijdende wagens zo hevig schokten, aan de noodrem, waar door wel het middendeel van de trein tot stilstand kwam, doch de locomotief en de zich daarachter bevindende wagon reden door, waarschijnlijk doordat ook de koppe ling tussen de eerste en tweede wagon door het schokken van de trein onklaar was geraakt. Een vijfhonderd meter ver der kwam de locomotief met aanhang eveneens tot stilstand. Door het herstel der koppelingen en het verwijderen van de wagons op het zwaar gehavende baanvak, kreeg de expres een vertraging van bijna twee uur. De trein :s zonder restauratiewagen en met een personenwagon minder in plaats van om Kwart voor zes te Maastricht aldaar om vijf over zeven aangekomen en daar een Kwartier later weer vertrokken naar Am sterdam, waar men ruim anderhalf uur te Iaat arriveerde, ■•V» y a:--a:.x niet de minste hoop om, in de huidige economische structuur, werk te vinden. „Werk te verschaffen aan dit miljoen mensen, dat zal een streven zijn, dat al onze hervormingen zal domineren. Wij zullen beginnen aan deze werklozen onmiddellijk de allernoodzakelijkste le- vemsbehoeften gratis te verschaffen", zo zeide hij. „Wij zullen vervolgens een industriali- satieplan gaan uitvoeren, dat immense financiële eisen aan het moederland zal stellen. De aandacht van de regering zal zich in de eerste plaats richten op inves teringen in de landbouwsector en een groot agrarisch hervormingsplan wordt opgesteld", zo verklaarde de premier. De regering zal er vooral ook op toe zien, dat de lonen voor het Algerijnse landbouwpersoneel substantieel verhoogd zuilen worden. Het huidige gegarandeerde loon voor de landarbeiders varieert In Algerije op het ogenblik van f 3.40 tot f 4.27 per dag. „Dit is een aalmoes", zo zeide Mollet, verzekerend, dat de Alge rijnse bevolking, die „genoeg heeft van alle beloften", nu resultaten zal zien. Al deze economische maatregelen moe ten volgens de premier worden gecomple teerd door andere maatregelen om aan de politieke aspiraties, die onmiskenbaar bij de Arabische bevolking leven, recht te doen wedervaren. Men heeft daar aan twee fundamentele zaken behoefte: recht vaardigheid en gelijkheid. Meer dan van de armoede lijdt deze bevolking onder de rechtvaardigheid, zo verklaarde hij. In dit verband deelde de premier mede, dat de regering er naar streeft om zo spoedig mogeljjk tot vrjje verkiezingen over te gaan. Maatregelen zullen ook ge nomen worden, om te bewerken, dat de gelijkheid tussen de Arabische en de Franse bevolking van Algerije verwezen lijkt wordt, met name door een enkelvou dig college voor de beide bevolkingsgroe pen in te stellen. Twee vragen blijven echter bestaan: waar de middelen vandaan te halen voor de uitvoering van de zeer kostbare maat regelen tot het bevorderen van de levens standaard voor de te snel groeiende be volking, en welke politieke maatregelen genomen zullen worden om snelle ver kiezingen te kunnen houden. In de Senaat, waar de heer Mendès- France de rede had voorgelezen, werden daaromtrent wel vragen gesteld. De heer Guy Mollet gaf de verzekering, dat het verder overleg van de residerend minis ter snel tot concrete plannen zal leiden, voor welks uitvoering aan de Kamer vol macht zal worden gevraagd. Volmacht is nu eenmaal een woord, dat de Kamer en de socialisten in het bijzonder nooit gaarne hoorden. Na nog vele stemmingen en vinnige discussies, heeft de Kamer later op de avond een beslissing gebracht in het dips- dag aangevangen debat betreffende de niet-toelating van de derde poujadist, de de Kamer thans met 225 tegen 54 stemmen de heer Alfred Coste-Floret (MRP) in de plaats heeft gesteld. De onafhankelijken besloten voortaan niet meer aan de toe latingsdebatten deel te nemen. Verliepen vanavond de debatten tame lijk rustig, morgen worden zeer spannen de debatten verwacht, wanneer de Kamer in de middagvergadering een beslissing zal moeten nemen over de urgentiebe handeling van de voorstellee inzake hulp aan het bijzonder onderwijs. De houding van de poujadisten in deze zaak is nog niet duidelijk. De liberalen en de sociaal-democraten van Noordrijn-Westfalen hebben gisteren het aftreden van premier Karl Arnold geëist, zulks om „een einde te maken aan dc politieke verstarring en de overmatige druk van de C.D.U. in de deelstaat". Men toonde zich in het algemeen er over eens, dat deze motie van wantrouwen niet gericht is tegen de persoon van de pre mier, die lid is van de C.D.U., doch tegen de partij als zodanig. Ook de voorzitter van de regionale Cen trumpartij veroordeelde het „streven" naar de macht var de C.D.U.". Hij voeg de er echter aan toe, dat zijn partij de motie van wantrouwen tegen Arnold niet steunt. Karl Arnold voerde aan, dat de strijd tegen zijn regering niet op de juiste plaats wordt gestreden, daar hem van vele zij den is verzekerd, dat zijn regering geen aanleiding heeft gegeven tot ernstige klachten. Het is volgens hem daarom de vraag of het indienen van een motie van wantrouwen in overeenstemming met de wensen van de kiezers is.. De premier vroeg zijn „belagers", waarom zij geen gebruik hadden gemaakt van de mogelijkheid om de Landdag te doen ontbinden, teneinde door het houden van nieuwe verkiezingen de wil van de kiezers vast te stellen. Hij zei er van over tuigd te zijn dat de kiezers zich voor een rustig overleg en tegen een motie van wantrouwen zouden hebben uitgesproken. Het uitgangspunt voor de aanvallen op de C.D.U. vormden de inmiddels terug genomen hervormingsvoorstellen voor de verkiezingen van de Landdag. Deze voor stellen, die voorzagen in een combinatie van het proportionele en het districten stelsel, hadden volgens de tegenstanders aangetoond, dat de C.D.U. voor altijd naar een alleenheerschappij streeft. De sprekers der C.D.U. wezen er op, dat deze „steen des aanstoots" reeds voor het uitbreken van de crisis was weg genomen. De tegenstanders zeiden echter, dat de motie van wantrouwen aan het streven van de C.D.U. een halt moet toeroepen. De stemming heeft maandag a.s. plaats.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1