King Size of King Filter HET LAATSTE BEDRIJF BEN MALTHA MUZEN IN DE SNEEUW Marker IJsbruiloft on taardde een beetje in show VenkaSe Carrousel-programma en „de 400.000 van de K.A.B. Films van het duizendjarige rijk In het Concertgebouw „Gij hebt u op glad ijs begeven" Folkloristisch" festijn in boeiend winters decor DEZE WEEK DRAADLOOS CONTACT Overalbovenal U kunt kiezen! i Arsenal King Filter G. W. Pabst filmde het weerzinwekkende einde van een misdadigersbende LEDEREN KLEDING Ideale Kleding! BEN MALTHA Minister Luns over de Europese integratie KNAC vraagt ver betering van rijksweg no 1 Als eerste gal Arsenal ontelbare rokers de gelegenheid King Size sigaretten te roken en te waarderen. Nu gaat Arsenal weer vooraan met de King Filter sigaret! SUPER QUALITY VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 9 1 v> 11 rrtf- het [een eps- ruin uw- ;en- verf )aas ïhe- ieen oen erd. nan ge- ïan. het cet- Hij Instrumenten bevroren HET DOSSIER-SCHOKKING PASTILLES „CRAINQUEBILLE" VA^ RALPH HABIB Anatole France's gelijknamige romar verfilmd Luisterspel in vijf episoden naar „De Verloofden" van Alessandro Manzoni Bu. Op het TV-scherm '■Ï.MSMWV ,0 rsena biedt u dezelfde meesterlijk gemengde, zonrijpe Amerikaanse tabakken. Kruidig, zacht, voortreffelijk Koninklijk van aroma. Met of zonder filter q» dezelfde prijs OD I zich de- ma op tige ma. Lus- we r 'oor itar- hts- nts- nen hun ;ren :he- icht :he- ror- roor 336 est- pen, rste ten, een ver ten het 1 te ?ing verkoopt uitsluitend gegarandeerde lederen kleding! ONZE REOLAMliJAS, onverslRtb. m. poau do poclie voering: f 129 Model A.iax, het beste van het beste f 105. Damesmantels in 4 kleuren, le kl. afwerking en vlotte modellen f 129.—, f 149— f 105.—, f 170. Al onze lederen kleding desgew. aangemeten ronder prijsverhoging Enorme sortering vesten, jekkers, laarzen en handschoenen etc. etc. Eén ding is beslist: is de lederen kleding-speeiallst. MEENT 80 TELEF. 29707 (10 lijnen) 2PS- SO- ge- ind- lar- ?ge- mr- ims, ;ten ^.m- ge- bal- iap- den ivij- sve- long A. amp hout oorn geb. n a. den- geb. aurg den Sta ge b. Ko- M. M. /een N. geb. k d. geb. geb. n d. sser Veld - J. •root van Hoos i J- I. v. van Nie- r'ong van n F. i G. OUVV i m. '3 i- Jc§- LauK J5 J- ipe- (Van. onze verslaggever). „Gfj hebt u op glad fis begeven, Mar- retje Boes en Jacob Kes! Voor deze mid- i dag wil ik u, wel niet echt, in de „echt" j verbinden, maar vanavond moet ge toch j weer naar uw echte wederhelften gaan. Het bruidspaar Moenis echter wil ik in de openlucht wel voor de tweede maal trouwen. Dat hun fjzige band hier ge smeed tot in lengte van jaren mag voort duren". Burgemeester J. van Hout van Marken, de ambtsketen over zün dikke duffel, glunderde toen h(j met deze woor den de tradtionele Marker üsbruilolt in luidde, welke gistermiddag heel wat volk naar het in deze winterse sfeer nog be koorlijker haventje van Marken getrok ken had. Dominee Abclsma voltrok ver volgens het kerkelijk „huwelijk". Hij was er vooral verheugd over dat het bruidspaar Moenis nu tóch voor hem verscheen: dat bad het namelijk drie jaar geleden verzuimd Maar de „ge- rokte" dominee meende het met zijn be risping niet zo erg; trouwens zijn ver maning ging verloren in het rumoer dat de ongeveer 100 bruiloftsgasten en het 'eger pers-, film- en televisiemensen blaakte. Het folkloristisch festijn dat zo'n Mar- j ker ijsbruiloft vroeger geweest moet *ijn, is dit maal een beetje ontaard in «en. show voor de publiciteit. Er waren slechts twee momenten welke een beeld Saven hoe fraai een dergelijk volksfeest, dat begunstigd werd door wel wat te kou<j maar toch zonnig weer in wezen kan zijn Dat was toen door de straten van het witbesneeuwde dorp de brui loftsstoet trok. nog niet omgeven door een krioelende menigte. Met een deco ratief versierde arreslee werden de beide bruidsparen van huis gehaald. Voorop stapten twee kranige muzikan ten, die weinig last van de koude sche nen te hebben: Piet Schouten met zijn bugel, een kleine trompet, en Kees de Waar<j naet zijn saxofoon, twee bakkers die vrolijke klanken aan hun instrumen ten ontlokten. Achter de slee stapten de gasten, de mannen in hun wijde zwarte broek met grijs-wit gestreept vest en hoge zijen op, de vrouwen in bontge kleurde jakjes, baaien rokken en het met het witte kapje bekroonde hoofd voor drie kwart verscholen in de wollen das sen met hun magnifiek patroon. Er wa ren veel kinderen bij, praktisch allen meisjes, leden van de volksdansciub die miniatuur-uitgaven van hun moeders ge leken. Het andere ogenblik tijdens welke men even de ware sfeer kon proeven, viel tegen het einde, toen de belangstellenden, e°k de meeste publiciteitsmensen, de tocht terug over de wijde onafzienbare, verblindend besneeuwde ijsvlakte van de Gouwzee reeds hadden aanvaard. Van de die de Markers in haar nief 0f, int },e hebben zodra er veel meer te Itv zijn' viel toen weinig dat rio u .en en het 2a6 er naar uit, zou hohh °o een heel gezellig besluit Gejuich g'ng dar ook op, nadat, aangekondigd was, dat het feest s avonds in een lunchroom zou worden voortgezet. W ille en rode bi uidskleding Tegen drie uur arriveerde de stoet in het haventje, dat door de groene hou ten huisjes met witte daken op de ach tergrond en het Marker volk - de kleintjes helemaal in dassen ingebakerd voorop staande op de steigers rondom een lief decor gekregen had. Hulpvaar dige handen hadden op de met wanddoe ken beklade tafels in grote bebloemde kommen de boerenjongens (knapen van r°zijnen) vermengd met een flinke scheut brandewijn uitgeschonken, een tiental reusachtige met veel krenten doorweven tulbanden aangesneden en grote dozen vol cake neergezet Natuurlijk waren de ereplaatsen voor de beide bruidsparen. „echtgenote" van de struise Jaap Kes, de bekende schipper van de „Jonge Jacob", droeg een authentiek wit onder- trouwkostuum van ongeveer een eeuw geleden. Bruid Moenis was gekleed in de hedendaagse rode ondertrouwkledij. De trouwkleren zijn wat somber getint, van- daar dat men' bij dit festijn, waar toch de vrolijkheid ook in de kostuums hoog tij moest vieren, het „zwarte goed maar in de kast had laten hangen. De beide bruidegoms rookten lange Goudse pi.l- Pen; die van zeeman Moenis was georna menteerd met groen en bloemen. Ka de toespraken gingen de boorde- yolle kommen van hand tot hand; ledereen schepte er zich een volle lepel Pit en genoot zichtbaar van de koste- hjke drank. De meiskes deden dapper mee. Er waren maar enkele jongens f-en had van dr. Pasdeloup, de voorzit- yr van de Marker IJsclub, die de festi- v'teit had georganiseerd, diens hoge hoed m°gep lenen. Om het „volwassen" beeld e vervolmaken smoorde de knaap ook uit een Goudse pijp. Sijtje Boes ?e bekende „showvrouw" die wel weet h°e men vreemdelingen kan trekken uad de leiding bij de volksdansen die gezelschap vervolgens uitvoerde, aar aanwijzingen waren niet van de bcht toen op de ijsvloer de klompen jj'epperden bij de Zweedse maskerade. Re Noorse bergmars of de S-hotSe trije. bijzonder charmant waren inderdaad de °'kloristische dansjes die de meisjes Uitvoerden zoals de ringelrei r de „mar- er muts" De muziek was intussen vyisterkt, met een accordeon. Tussen het drietal „musici" stond een vuurpot met heerlijk brandende turf aarboven de trompettist en saxofonist 0j! beurten hun instrument moesten ten 'en Er werd door de bruiloftsgas- gedanst dat het een lieve lust T^ngzaam maar zeker kwam de Het bruidspaar aan de maaltijd. klapte. Het lag in de bedoeling, dat ter beëindiging van het ijsfestijn door alle aanwezigen de carrousel en de zeven klapper gedanst zou worden. Maar zo ver kwam het niet, want de langzaam toch wel snerpende koude had de be langstellenden van het vasteland de om het haventje gegroepeerde cafeetjes in gedreven. Gesterkt met een warme dronk gingen zij Per auto- lopend of zelfs skiënd weer Monnikendam-waarts, terwijl de vrolijkheid op Marken haar climax bereikte en Johnny Jordaan gal mend door de luidspreker zijn liefde voor Amsterdam uitzong Minister Luns heeft gisteren op een lunchbijeenkomst van het comité voor Belgisch - Nederlands - Luxemburgse sa menwerking te Brussel verklaard, dat de Nederlandse regering het zou toejuichen, wanneer de verdere ontwikkeling, met name de groei van het gevoel van saam horigheid in Europa, een situatie zou scheppen, waarin de voorwaarden zouden zijn vervuld voor de aaneensluiting in federaal staatsverband. Zolang de tijd daarvoor nog niet rijp is, kan het werk niet stil blijven staan en moet men blijven streven naar intensi vering en uitbreiding van de samenwer king op de wijze, welke onder de gege ven omstandigheden als de best mogelijke methode is te beschouwen. Wij zijn daarom, aldus de minister, bereid tot deelneming aan supra-nationale samen werking voor zover het gaat om doelstel lingen, die niet langer in nationaal ver band kunnen worden verwezenlijkt en vvaarvan de verwezenlijking in interna tionaal verband de overdracht van de verantwoordelijkheid en de toekenning van bevoegdheden aan een gemeenschap pelijk orgaan vordert. Minister Luns sprak als zijn overtuiging uit, dat de Benelux, verre van overbodig te worden in een zich steeds meer inte grerend Europa, nog jarenlang een der belangrijkste catalysntors zal kunnen zijn op het gebied der Europese samenwer king. Op vragen van het Eerste-Kamerlid de heer De Vos van Steenwijk. hoe het z.g dossier-Schokking in handen van onbe voegden kan zijn gekomen, heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken, mede namens de minister van Justitie, ge antwoord, dat een onderzoek wordt inge steld. De ministers zullen naar aanleiding daarvan, zodra mogelijk, aan de Staten- Generaal de nodige mededelingen doen. Afiveri entle) Misschien dat het op een concert in Rusland wel net zo gaat (zeker weten kan ik het niet, zolang ik het kapitaal voor een reis naar anti-kapitalisten-land nog niet bij elkaar heb). Ik bedoel: dat men er eigenlijk beter per slee of schaats naar toe kan, dan in een verbijsterde tram of trein, en dat er overal ijsbergen liggen en dat iedereen te laat is, kortom, dat de, onze lezers zo welbekende, koning Thialf Apollo lelijk in de haren zit. Maar ook: dat niemand dat tenslotte erg meer vindt, en dat de haastigste zuurpruim ge moedelijk afwacht, en dat het alleen maar mee valt als er na een klein half uur vertraging toch nog muziek wil klin ken vanaf het podium. Misschien dat het in Rusland net zo gaat, en in dat geval waren we dus, bij het jongste abonne mentsconcert, ideaal voorbereid op de zesde symfonie van Sjostakowitsj, die door Kubelik werd geïntroduceerd. We konden daardoor in elk geval aan voelen dat het prettig is om in de kou niet voor grote problemen gesteld te wor den. en dat de kwaliteit van de noten er, bij zoveel graden onder nul. minder toe doet dan de quantiteit. omdat daar de uitvoerenden zich tenminste warm mee kunnen spelenBij dooi zouden we de zesde van Sjostakowitsj waarschijnlijk een triviale, conventionele, weinig im portante vluchtheuvel noemen tussen de hreedademige vjjfde en de hypnotische zevende symfonie; al zouden misschien ook dan de goede instrumentatie en le vendige stuwkracht iets overrompelends behouden. De uitvoering moet voor zover men dat bij een eerste kennisma king kan beoordelen wel ongeveer voldaan hebben aan wat de componist veriahgde. Aan élan ontbrak het Kubelik in ieder geval niet. Overigens was Kubelik zijn avond wes ters begonnen: de drie gi'ote „Weense klassieken" vulden het eerste deel van het concert. Dankbaar waren we voor Beethovens ouverture „Die Weihe des Hauses", dat eigenaardige, vee] te weinig gespeelde stuk: half fanfare, half fuga; half gelegenheidswerk, half individualis tische bespiegeling; geen al te sterke, maar wel een karakteristieke, en daar door toch een dierbare Beethoven. Gege ven de omstandigheden klonk de uitvoe ring tamelijk accuraat, en zeer pittig. Dankbaar ook waren we door de heldere evenwichtige en toch poëtische vertol king, die Rudolf Firkusny ons gaf van Mozarts al even weinig gespeelde piano- oncert K 451 in D, vol gulle virtuositeit en in het andante romantische be koorlijkheid. En dankbaar hadden we willen zvjn voor Haydns (ook alweer slechtbekende) Parijse symfonie „la Rei ne". doch dat lukte ons niet. Het stuk moet de favoriet geweest zijn van Marie Antoinette, maar die wist dan ook nog niet beter, en werd niet door een Mozartjaar verdoemd tot het trek ken van parallellen, die onvermijdelijk ongunstig moesten uitvallen voor Haydn. Of had ze misschien een kapel meester die met meer vernuft en esprit de latente charme van dit infantiele werk wist bloot te leggen dan Kubelik op deze avond deed? In een matte, logge weer gave als de zijne kan „la Reine" moeilijk ergens anders eindigen dan haar hoge beschermvrouwe. Onder de guillotine. H. N. chocolade was r Tmlng er echt in. De beide bruidspa en werden tenslotte in een grote kring I-genomen en zoenden elkaar dat het De morele en sinds -*■ f kort ook de militaire 'aB herbewapening van de ands^e redacie van onz^ krant. Betreffende de pro- Voor de inderhaast ontboden ambtenaar van de burger- duktie van oorlogsfilms lyke stand ondertekent Adolf Hitler in de Fuehrer - hoeven we slechts te her- bunker de trouwakte met Eva Braun. Beeld uit de film inneren aan „Des Teufels „Der letste akt" van G. W. Pabst General„Canaris ue vrijwel gelijktijdig in roulatie gekomen rolprenten over de aanslag tegen Hitier op de 20e juni 1944 en de films ,08/15" eerste en tweede deel. welke beide laatste nog le beste en eerlijkste waren. De K.N.A.C, heeft een adres gericht tot de minister van Verkeer en Waterstaat: in het adres wordt opgemerkt, dat rijks- Weg no. i (Amsterdam—NaardenBus- sum— Baarn—- Hoevelaken) tot in de verre toekomst de steeds drukkere verbinding tussen de hoofdstad en een groot deel v"an het oosten van Nederland zal vor men, en dat tevens het forensen-verkeer van dien aard is, dat ten bate van de verkeersveiligheid de aanleg van een on onderbroken vierstrooksweg met geschei den rijbanen in hoge mate urgent is. Daarbij zou tevens moeten worden over wogen of de gehele weg van een passen de verlichting moet worden voorzien. Voorts dringt de K.N.A.C. aan op de spoedige omlegging van het tracé van rijksweg no. 1 ten noorden of ten zuiden van Naarden. De Duitse filmproducenten zijn op de eerste plaats handige zakenlieden, die drommels goed weten dat er aan films over bepaalde gebeurtenissen in het dui zendjarige rijk van Hitier goed geld va:t te verdienen, omdat deze nu eenmaal heel wat sensationeler en schokkender zijn dan een gedramatiseerde werkelijk heid. die aan de fantasie van een gezond denkend mens kan ontspruiten. Dat ze het daarbij kunnen doen voorkomen de zaak van de vrede te dienen is meegenomen Aan de uitgebreide collectie ..oorlogs films" is thans „Der letzte Akt" (Het laatste bedrijf) toegevoegd, waarin de wereld nog eens nauwkeurig wordt ver teld. hoe de etterbuil van Hitiers regime tenslotte in de befaamde .Führerbunker" van de Berlijnse rijkskanselarij op de meest weerzinwekkende wijze is doorge broken. Dit is een onderwerp, waarover al heel wat is geschreven en nog meer gefanta seerd. Wat begrijpelijk is omdat de ge tuigenissen over de laatste dagen van de Duitse dictator maar schaars zijn. Van deze schaarse bronnen o.a. dagboeken en aantekeningen van ooggetuigen en hel boek „Ten. days to die" van de Neuren- bergse rechter M. A. Musmanno. heeft niemand minder dan Erich-Maria Re marque gebruik gemaakt voor het schrij ven van een scenario, dat door de thans bijna 70-jarige filmregisseur G W. Pabst in beeld is gebracht. Pabst behoort zonder twijfel tot de film pioniers en -kunstenaars. Daarvan' getuigen klassiek geworden werken als „Die freudlose Gasse" met Greta Garbo en „Dreigroschenoper" en films als .Kameradschaft" en ..Westfront 1918". Zonder nu te willen beweren, dat de grote Pabst het meesterschap over zijn medium heeft verloren moet toch wor den geconstateerd dat zijn jongste werk bijna uitsluitend historisch-documentaire en maar heel weinig artistiek-dramati- sche waarde heeft. Overlevenden uit de naaste omgeving van Hitier; de zusters van Eva Braun en de echtgenote van de in 1946 te Neu renberg opgehangen generaal Jodl, heb ben bevestigd, dat de film hoewel op on dergeschikte punten niet geheel correct, toch een juist beeld van het gebeurde gaf Albin Skoda, een acteur van het Weense Burg-theater, is echter in deze film van Pabst slechts een zwakke, soms groteske en vaak lachwekkende afspiegeling Van de psychopatische misdadiger, die zich „Führer" liet noemen. In Willy Krause en Erich Suckmann herkent men onmid dellijk Goebbels en Himmler. maar de nazi-grootheden zijn hier marionetten ge bleven. die zich uiterlijk bewegen en ge dragen, zoals hun originelen dat volgens getuigenverklaringen hebben gedaan, zonder dat veel wordt onthuld omtrent hun karakters en geestelijke achter grond, een analyse, die wel eens erg pijn lijk had kunnen worden. Tegenover deze historische, maar dra matisch mets zeggende figuren, is een in bet brein van de makers ontstane per soon geplaatst: de gedesillusioneerde ka pitein Richard Wtist. gespeeld door Os kar Werner. Maar ook deze figuur komt niet tot leven en doet niet veel anders dan uitdrukkelijk zeggen wat het beeld honderdvoudig sterker en overtuigender had moeten suggereren. Dit alles neemt intussen niet weg, dat „Der letzte Akt" fragmenten bevat die bet filmmeesterschap van Pabst nog eens bevestigen, zoals de woeste drinkgelagen, die de wanhopige in het nauw gedreven bunkerkiiek aanrichtte en de scène3, waarin een aantal soldaten van het dui zendjarige rijk- kinderen nog van 13 tot 16 jaar door de „Führer" eigenhandig worden gedecoreerd waarna ze gulzig aanvallen op de gebakjes, die hun wor den gepresenteerd. Méér nog dan de krankzinnige fanaticus die in een pa roxisme van woede en wanhoop zijn aan staande zwager, de SS-generaal Fegelein, zonder enige vorm van proces laat neer knallen, omdat een onbereikbare Himm ler hem heeft verraden en die in zijn po litiek testament brallend verklaart: „Het Duitse volk is niet waard door mij te worden geleid"; méér ook dan de zinne loze moord op duizenden gewonden, vrouwen en kinderen, die als ratten ver drinken in de gangen van de Berlijnse ondergrondse, als deze onder water wor den gezet om het leven van Hitier en zijn laffe trawanten enkele uren te rekken, suggereren deze beelden iets van de ten hemel schreiende gewetenloosheid en beestachtige onmenselijkheid van deze misdadigersbende die bereid was alles te offeren aan hun eigen belang. Over het geheel echter grijpt de film de toeschouwer alleen maar aan door de afschuwelijke historische feiten, die ze laat zien. zonder dat zij van de filmkun stenaar een nieuwe, dramatische realiteit heeft gekregen. Als historische recon structie moge „Der letzte Akt" dan ge accepteerd en zelfs gewaardeerd kunnen worden, een waardevolle bijdrage tot de filmkunst kan zijn moeilijk worden ge noemd F. „Crainquebille". de roman van Anatole France, is door Ralph Habib. die zich met „Le rage au corps" een twijfelachtige re putatie heeft verworven, verfilmd. Het Carrousel-programma van de K.R.O. zal zich op zaterdag 10 maart a.s. bezighouden met „de 400.000" van de K.A.B. Op het radioganzenbord zullen twee K.A.B.-ers uit Amsterdam en twee uit Rotterdam de strjjd met elkaar aan binden. De tegenstanders zijn met zorg gekozen en aangezien het publiek in de zaal voor de helft uit Amsterdmnse en voor de helft uit Rotterdamse K.A.B.- propagandisten zal bestaan, mag een spannende strijd worden verwacht. De jury wordt dan ook extra versterkt. Pierre van Ostade zal de samenzang leiden, Jan van Ostade speelt een spe ciaal karakterstukje en verder treden de bekende K.R.O.-artisten op. De Hilversumse K.A.B. zorgt op deze avond, die ook door het verbondsbe- stuur van de K.A.B. wordt bijgewoond, voor een bijzondere attractie. Er gaan geruchten, dat er tijdens de uitzending een zeer vreemde bezoeker zal binnen komen. „Crainquebille" geeft in sobere trekken het relaas weer van een groenteventer in Montmartre, die zich heeft ontfermd over een buurjongetje, dat door zijn drankzuchtige ouders wordt verwaar loosd. Hij komt in conflict met een agent, die hij „mort au vache" naar het hoofd gooit, zonder evenwel een belediging te bedoelen. Maar deze dienstklopper weet hem te verbaliseren en Crainquebille moet veertien dagen in de gevangenis voor zjjn daad boeten. Als reactie op zijn gedwongen verblijf in de cel poogt hij vergetelheid te zoeken in de dronken schap, maar de buurjongen weet hem hiervan los te maken. In meer dan één opzicht is dit een mo raliserende geschiedenis. Het einde is van een flauw kaliber, maar ook in de loop van de fabel weet de auteur opmerkin gen te plaatsen om aan te duiden, dat de maatschappij door en door ziek is. De rechters b.v.. die Crainquebille moeten berechten, hebben maar één wens: zo gauw mogelijk de rol afwerken. De me dicus, die voor de groenteventer van Montmartre komt getuigen en wijst op de auditieve hallucinatie van de agent, is een figuur, die niets vermag tegen de cor rupte magistratuur. Anatole France heeft een tendens roman geschreven, die niet bijster ge lukkig is en die thans niet meer over tuigt. Kracht mist dit produkt ten enen male en Ralph Habib heeft met zijn vormgeving ook geen kans gezien om du gemis op te vullen. In de film ziet men iets van Parijs en met name van Montmartre. Het leven op de markt gaat vergezeld van een hoeveel heid geluiden, die de rommelige, maar in vele opzichten boeiende wijk van de Seinestad waardig is. Maar het blijft alles te gedrongen, te veel geperst op de ge luidsband en binnen de omlijsting van het witte doek wat betreft het beeld, zo dat men niet voldoende heeft aan en kele stadsgezichten om zich buiten te wanen. Als Crainquebille is veroordeeld krijgt hij in zijn cel een angstdroom. Droom- scènes zijn de moeilijkste opgaven voor de filmer. In deze surrealstische taferelen moet hij bewijzen, dat hij zijn métier ver staat. Wij hebben in ons land in het „Willem Parel"-wangedrocht een voor beeld gehad van hoe het per se niét moet Ralph Habib weet zich niet veel beter van zijn taak te kwijten. Toch werkt hij met geluidseffecten, die een zekere irrea liteit oproepen. Maar dit enkele moment is niet voldoende om de film te redden. Dan doen enkele dialogen dat nog eerder, want wij kunnen het niet verhelen, dat af en toe verrukkelijk rake en geestige dingen worden gezegd. Wie dit wil genieten, moet veel voor lief nemen, doch kan soms ten volle de Franse levenssfeer meebeleven. In het Carrousel-programma wordt verder, nu de hoorspelenreeks „De Sprong in het heelal" voorlopig is ge staakt, weer de rubriek „Eénmansthea- ter" opgenomen. Voor de eerste maal, op zaterdag a.s., zal het een „Eénvrouws- theater" zijn, gespeeld door Hetty Blok Op vijf zondagen, te beginnen zondag a.s., zal de K.R.O. onder regie van Wil lem Tollenaar een luisterspel uitzenden, dat door Jan Starink is bewerkt naar het klassieke meesterwerk van de Italiaanse schrijver Allessandro Manzoni: „De Ver loofden". Dit boek, dat in Europa enorm populair is geweest, wordt beschouwd als een der grootste romans van de wereldliteratuur. Er worden de lotgevallen in beschreven van twee gelieven, die telkens nieuwe hinderpalen ontmoeten op hun weg naat het huwelijk, hetgeen de auteur gelegen heid gaf de toestanden in Italië van een eeuw geleden te hekelen. Het grote werk van Moussorgsky in de bewerking van Ravel: „Schilderijen van een tentoonstelling" zal integraal worden uitgevoerd door het Radio Philharmo- nisch Orkest onder leiding van dr. C. L. Walther Boer in het K.R.O.-programma van vrijdag 24 februari a.s. Diezelfde dag wordt de vooral in An gelsaksische landen zeer populaire mu zikale komedie ..Oklahoma" van Ham- merstein en Rodgers in haar geheel door de K.R.O. uitgezonden. Rond de meeste oude torens zijn in de. loop der eeuwen tal van sagen en ver halen ontstaan. In de K.R.O.-rubriek „Brabants Halfuur", zondag a.s., zullen enige oude torens in Brabant hun ver halen vertellen, die worden afgewisseld met carillonspel en met muziek, die Hans Osieck speciaal hiervoor heeft geschre ven. Wat het bezit van een bromfiets kost, zal in het K.R.O.-programma voor de vrouw „Onder Ons" dinsdag a.s. worden voorgerekend in een nieuwe rubriek, die wordt verzorgd in samenwerking met het Gezins Begrotings Instituut. Voor het eerst in Nederland worden zondagmiddag in het A.V.R.O.-program- ma door het Omroep Orkest met solis tische medewerking van Oskar Koebel de „Atlantische Dansen" van Henk Ba- dings uitgevoerd. In deze compositie heeft Badings enige transatlantische rit mische structuren verwerkt, namelijk die van de ragtime, de blue en de tango Pogingen om zogenaamde moderne dansritmen in „kunstmuziek" te verwer ken, zijn niet nieuw. Bach en Handel deden hetzelfde, waarvan hun gavottes en menuetten getuigen. In onze tijd zijn er echter maar weinig componisten, die zich daarmee bezighouden. Op zaterdag 4 maart zal de acteur Jan van Ees (Paul Vlaanderen), die 2 maart 60 jaar wordt, in de A.V.R.O.-studio wor den gehuldigd, mede met het oog op zijn 40-jarige toneeljubileum. De jubilerende acteur zal zondag 5 maart de hoofdrol vertolken in een hoorspel en op 6 maart voor de microfoon spreken in de rubriek „Ik geloof, dat Ter gelegenheid van het Mozartjaar zal het Virtuozenconcert: dat de KJt.O. zaterdag 25 februari a.s. uitzendt, we derom bestaan uit werken van deze grote componist. Op 20 februari zal de Neder landse Mozart-kenner Marius Flothuis voor de A.V.R.O. een causerie houden, waarin hij vooral de aandacht zal vra gen voor de redenen, welke ertoe hebben geleid om Mozart op zo grootse wijze te herdenken. Werken van Bach, Scarlatti, Haydn, Toroba en Albeniz zullen door de ver maarde gitarist Andres Segovia worden uitgevoerd tijdens een recital, dat de V.A.R.A. woensdag a.s. des avonds in een gezamenlijk programma zal uitzen den. In de rubriek „U en uw regering" van de V.A.R.A.-televisie ontpopte prof. dr. J Zijlstra, de minister van economische zaken, zich als een sympathiek en helder spreker, die op begrijpelijke wijze de re- geringspolitiek wist toe te lichten, al blijft het de vraag, of het zin heeft om in zulk een kort tijdsbestek interessante proble men aan te snijden, die toch niet nader kunnen worden uitgewerkt. De uitzending van enkele scènes uit de Weense IJsrevue op de HOKIJ-baan in Den Haag was bepaald geen succes. De schaatsers zijn belangrijker dan het ijs en hun voeten belangrijker dan hun hoofd. Ben Steggerda, die de cameraregie voerde, leek het daarmee niet eens te zijn. Hij liet hoofdzakelijk een grote ijs vlakte zien, waarop zich in de verte moeilijk te onderscheiden figuren be wogen. De vrij zeldzame opnamen van nabij sneden meestal de voeten van de schaatsers af. Bovendien liet de belich ting veel te wensen over, terwijl de TV- microfoons alle echogeluiden uit de zaal opvingen, zodat de muziek het aanhoren nauwelijks waard was. Tot slot volgde nog „Het Huwelijksaan zoek", een TV-spel naar een novelle van Anton Tsjechow, waarin Rob Milton, Aaf Bouber jr en Chris Baay onder regie van Kees van Iersel die zich ditmaal verre hield van alles, wat op een ex periment zou kunnen lijken een ouder wets nummertje acteren weggaven. Een aardige vondst was de schietpartij aan het slot, waarbij, ongetwijfeld tot schrik van vele trotse toestelbezitters, een lelijke barst in het scherm leek te komen. Marker bruiloft op het ijs van de Gouw zee. De bruiloftsgasten begeve'n zich I naar de tafels op het ijs, waar het brui- I loftsmaal genuttigd zal worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3