Tweede Kamer ging akkoord met Onderwijsbegroting Amendement-Stokman en motie Fortanier-de Wit verworpen Nieuw R.A.I.-gebouw niet voor februari 1959 gereed Verlaging van de heffingen op groenten en fruit PU ROL in huis? GEVAARLIJKE GANGSTER GEARRESTEERD Lagerhuis stemt voor afschaffing van doodstraf m i s nlr Rampzalige winter in Italië nH|| Kamercommissie vraagt oplossing van vraagstuk der tandtechnici Publieke mening in vlam gezet door het lot van Ruth Ellis V. S. zenden tanks naar Saoedi-Arabië Vijf arbeiders gewond Gedacht wordt aan aantrekken van buitenlandse arbeiders voor bouw met 25 procent per 1 april Amsterdamse politie deed goede vangst Principiële uitspraak over omstreden kwestie: VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 PAGINA 5 Argumenten Steun verzwakt Urgentie scholenbouw' Brabants Watersnoodfonds Ontploffing bij de Hoogoven" LONDEN—CAIRO BINNEN DE VIER UUR IN ZEELAND BOER EN VISSER GEDUPEERD dag in dag uit! Geef i hem bij de eerste f voortekenen van kou, hoest of griep ABPIJSIHOOP/i „BOSCHFONTEIN" HAD AANVARING BRITSE KUSTBATTERIJEN AFGESCHAFT HULP VOOR PANTERBABY TE LAAT Na een uitvoerig debat heeft het Lagerhuis vanavond met 293 tegen 262 stemmen gestemd vóór afschaffing van de doodstraf (d.w.z. dood door ophanging) voor moordenaars. Het Huis kwam tot deze beslissing na een „vrije" stemming, d.w.z. zowel de regering als de oppositie had goed gevon den, dat de leden volgens hun ge weten en niet volgens een bepaal de partijlijn zouden stemmen. De regering had tijdens het de bat te kennen gegeven, dat zij tot handelen zou overgaan indien het Huis vóór afschaffing zou stem- Alarmerend perspectief Werk van tien jaren teniet Verloren oogsten men. Zelf was de regering overi gens voorstandster van handhaving van de doodstraf als rechtswre- kend instituut, zij het, dat zij deze straf in de allerernstigste gevallen wenste toe te passen. VOOR RUIM 35 MILJOEN AAN MILITAIRE ORDERS t '-GRAVENHAGE, 16 februari 1956. De staart van de begrotingsbehandeling van Onderwijs heeft een merkwaardig geval te zien gegeven ten aanzien van het amendement, dat door magister Stok man (K.V.P.) was ingediend en waarvoor hij aanvankelijk de steun had gekregen van leden van de A.R., C.H. en P.v.d.A. Dit amendement stelde voor in beginsel uit te spreken, dat inrichtingen als het A. C. de Bruijn-Instituut te Doorn, de kaderscholen van het C.N.V. en het N.V.V. en in het algemeen de instituten voor arbeidersontwikkeling voor een sub sidiëring van Rijkswege in aanmerking dienen te komen. Ook verleden jaar was bij de begroting van Onderwijs de subsidie-aanvrage voor het A. C. de Bruijn-Instituut ter sprake gekomen. Men had toen van regerings zijde beloofd dit in overweging te nemen. Nu, met de steun van de andere p_artijen Zag het ernaar uit,, dat deze wens in ver vulling zou gaan al verklaarde de heer van Sleen (P.v.d.A.), die het amendement hlede had ondertekend, dan ook, dat de "lening van zijn fractie verdeeld was. Net is namelijk zo, dat het Instituut voor Arbeidersontwikkeling wél wordt gesub sidieerd, terwijl daarentegen van P.v.d.A.- zijde herhaaldelijk met nadruk werd be toogd dat de gelden voor de scholen van arbeidersontwikkeling niet uit deze sub sidie kwamen. Alleen mevr. Fortanier de tVit (VVD) was tegen de subsidie, om dat zij hierin een gevaar zag wegens de consequenties. Dit argument nam minister Cals over en daaruit kon men wel opmaken, dat hij in de ministerraad hiervoor geen meerderheid had kunnen vinden. Hij zei- de nu, dat deze instituten naar hun aard beter buiten de bemoeienis van de over heid konden blijven en vervolgens beriep hij zich op het subsidiariteitsbeginsel, dat men deze activiteiten niet moest sub sidiëren, als dat ook door particuliere in stanties'kon worden gedaan. Het C.N.V. pn het N.V.V. hadden voor deze instituten trouwens ook geen subsidie aangevraagd, al deed dit argument o.i. niet ter zaxe, omdat het hier een beginseluitspraak be trof. Waarom, zo betoogde minister Cals voorts, zou men dan ook geen subsidie geven voor de kadervorming van werk geversbonden, boeren, en middenstands organisaties? Hij kwam óók met het argu ment, dat uit de subsidie voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling geen plaatse- jlJke scholen en avondscholen werden gesubsidieerd. Magister Stokman noemde daarop het ^'foment, dat uit deze subsidie niet de sctiolendienst van het Instituut voor Ar- a^Sontwikkeling werd gesubsidieerd, wOtormeel; de arbeidersavondscholen moeO 'jmrmee indirect geholpen. Men Insiih„T,0lgens hem het A. C. de Bruijn- kadeO niet zien als een school voor w,.,5Yorm,ng. Hij kwam toen met cijfers, nilt,de heer Van Sleen onmiddellijk conclusie trok, dat zijn bezwaren nu nog erger waren geworden, zodat hij zijn steun aan het amendement niet meer gaf. Pater stokman had namelijk gezegd, dat van de 92 leerlingen er 60 waren ge plaatst bij diocesane en vakbonden en sociale instellingen, 20 in sociale functies buiten de K.A.B. en 12 waren teruggegaan naar het bedrijfsleven.. Dit bracht de heer Van Sleen tot de conclusie, dat het hier wél een instituut betrof voor kader vorming. Magister Stokman bestreed ook Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren bekendge maakt, dat vandaag uit New York een Amerikaans schip vertrekt met vijftien mnks van 25 ton, die bestemd zijn voor ®aoedi-Arabië, Het zijn verkenningstanks va" het type Waller-Bulldog. Een woordvoerder van het ministerie ®i, dat deze levering het gevaar van ver wring van het machtsevenwicht op mili tair gebied in het Midden-Oosten, een ge vaar, dat volgens de V.S. is ontstaan door f A?rm§ van communistische vliegtuigen, anks en kanonnen ter waarde van 80 miljoen dollar aan Egypte, niet zal doen wenemen. Zoals bekend dringt de Israëlitische re- fL lng reeds enige tijd bij de V.S. aan op vering van wapens ter waarde van 50 mijoen dollar met het oog op de com munistische wapenzendingen naar Egypte. Intussen heeft het Franse ministerie an buitenlandse zaken gisteren bekend gemaakt, dat een contract voor levering an Franse mortieren aan Egypte, dat de °rige maand gesloten werd, is opgezegd. Het blad „France-Soir", had uit..Israël «emeld, dat volgens de Israëlische °°rliohtingsdienst de 330 60-millimeter °rtieren, die Frankrijk aan Egypte leve- r gn zou vermoedelijk in Noord-Afrika te- ®cht zouden komen, omdat zij geschikt -Sren voor oorlogvoering in de bergen. hnetionarissen van het Franse minis- jHe zeiden in commentaar hierop, dat t'et materiaal, dat volgens oude contrac- n aan Egypte geleverd wordt, zwaar ma in iaal is dat niet door de opstandelingen Noord-Afrika gebruikt kan worden. nog het argument van het subsidiariteits beginsel van minister Cals met een be roep op het algemeen belang. De heer Stapelkamp (A.R.) handhaaf de zijn steun aan dit amendement ook niet lang. Wilde de minister hier geen subsidie geven, dan moest hij dat ook niet geven voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Hij voelde er echter voor het amendement terug te nemen, indien de minister de toezegging zou doen, dat hij zou openstaan voor een subsidie aan scholen met hetzelfde doel. De heer Tilanus (C.H.) meende, dat deze materie nog niet rijp was om nu hierover te beslissen. Een verworpen amendement achtte hij niet in het belang van de zaak en hij gaf dus in overweging het maar terug te nemen. De steun, welke het in de aanvang had gekregen, was dus reeds aanzien lijk verzwakt. Ook minister Cals zeide geen verworpen amendement te bege ren en hij verklaarde zich bereid tot een nader gesprek. In plaats echter van het in te trekken verklaarde magister Stokman, dat de zaak misschien niet rijp was voor de andere partijen, maar wel voor zijn fractie, zodat hij het amendement handhaafde. Waarmee hij, zoals direct daarna bleek, ook de steun van de A.R. en C.H. had verloren. Het amendement werd dan ook ver worpen met 30 tegen 51 stemmen. Vóór stemden alleen de K.V.P. en de heer Lemaire. Vooraf was nog gestemd over de be faamde motie-Fortanier-De Wit, waarin de urgentie van het bouwen van scholen op één lijn werd gesteld met woning bouw. De heren Van Sleen (P.v.d.A.) cn Roosjen (A.R.) kwamen nog even ver klaren, dat de zaak hen wel verontrustte en dat waakzaamheid was geboden, maar dat de teneur van wantrouwen, welke deze motie had gekregen, ben zou doen tegenstemmen. De motie werd verworpen met 12 tegen 61 stemmen. Voor stemden alleen V.V.D. en de communisten. De begroting van O., K. en W. werd tenslotte z.h.st. aanvaard met aantekening van. tegenstemmen door de communisten. Daarna begon de Kamer nog aan de behandeling van een wijziging van hoofd stuk VIIB van de Rijksbegroting 1955 be treffende een bijdrage in het Brabants Watersnoodfonds 1954. Het betreft hier een gift van het Rijk van een miljoen gulden aan dit fonds, naast de bijdragen van provincie en Nationaal Rampenfonds. Een der moeilijkheden, welke in de ge wisselde stukken reeds waren opgeworpen en welke ook nu weerbr eed werden uit gemeten, was, dat het geld reeds was ge stort en uitgegeven, vóórdat de M.v.A. op dit wetswijzigingsvoorstel was ver schenen. Van verschillende zijden o.a. door de heren Van den Heuvel (A.R.) en Van Meel (K.V.P.) werd gevraagd dit ge bied te beveiligen 5f voorzieningen te treffen tegen de gevogen van overstro mingen. Dit was wel het voornaamste van de gehele aangelegenheid. Minister Van de Kieft had in de stukken gezegd, dat men in deze bijdrage geen precedent moest zien voor de toekomst, maar daar wilde de Kamer niet aan. Door de beveiliging van de Dordtse Biesbosch door de rege ring is in de Brabantse Biesbosch een kleinere vloedkom ontstaan. Maar dan moet het Rijk ook de gevolgen van even tuele schade voor haar rekening nemen. Deze toezegging wilde men van de mi nister van Financiën hebben. Deze zal eerst morgen antwoorden, zodat WÜ dan nader hierop zullen terugkomen. F. S. Door nog onbekende oorzaak is gis terenmorgen in de walsenslijperij van de walserij west van de hoog ovens te Velsen een explosie in een der gasleidingen ontstaan, waarbij vijf per sonen door steekvlammen werden getrof fen. Twee van hen. de 48-jarige ovénbaas C. Jonker uit IJmuiden en de 47-jarige eerste man van de slijperij, L. Kruisdijk uit Haarlem, liepen ernstige brandwon den op. De overige drie, de 34-jarige bankwerker P. Durge uit Wijk aan Zee, de 32-jarige hulpbankwerker J. C. Wes- terop uit Heiloo en de 49-jarige slijper D. Klein uit Haarlem, kregen minder ernstige brandwonden Alle vijf zijn op genomen in het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk. Hun toestand is op dit ogenblik redelijk tot goed te noemen. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie van de ontploffing; de schade valt ook mee. Een Britse Canberra-bommenwerper heeft gisteren een snelheidsrecord geves tigd op de route Londen-Cairo. De officiële tijd over de afstand is drie uur en 59 minuten. Het vorige record voor de zelfde afstand werd in 1950 geves tigd door een De Havilland Cornet lijn- vliegtuig met 5 uur en 7 minuten. Parachute weigerde, Een kwart miljoeh mensen is er giste ren tijdens Seato-manoeuvres op het vlieg veld in Bangkok getuige van geweest, hoe een Amerikaanse blanke parachutist een kameraad, een neger, wiens valscherm niet openging, het leven redde, door hem vast te grijpen toen hij hem in zijn val passeerde. Beiden bereikten behouden de grond Onlangs redde bij oefeningen in Japan op dezelfde wijze een negersoldaat het leven van een blanke sergeant. In landbouwkringen in Zeeland vreest men, dat de wintertarwe is uitgevroren. Ook voor veel ingekuilde aardappelen wordt gevreesd en zelfs hoort men van koelhuizen waar een groot deel der daar in opgeslagen aardappelen als verloren moet worden beschouwd. In de mosselvisserij heeft de vorst eveneens zeer grote schade aangericht. Percelen, die bij eb droog vallen of waar het ijs bij laag water de grond raakt en die bezaaid waren met mosselzaad of consumptiemosselen, zowel in Zeeland als in de Waddenzee, hebben veel geleden. Het ijs koekt aan de mosselen vast en neemt deze mee, zodra de schotsen weer gaan drijven. De vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Kamer heeft de wens uitgesproken, dat de rege- ring in de door de commissie gemaakte opmerkingen een stimulans zal vinden om het gehele vraagstuk van de tandtechnici binnen afzienbare t\jd tot een doeltreffen de oplossing te brengen. De commissie zou het op prijs stellen, te vernemen, of de regering het verlenen aan tandtechnici van beperkte bevoegd heden ten aanzien van de prothese strijdig acht met het belang van de volksgezond heid, een vraag, welke de commissie te meer klemmend acht, omdat ten onzent nog altijd gesproken moet worden van een groot tekort aan tandheelkundige hulp, nog afgezien van het feit, dat de door tandtechnici thans geboden hulp blijkens tal van adressen, welke de kamer uit alle lagen der bevolking bereiken, in een behoefte voorziet. Men vroeg zich voorts af of het, na alles wat zich met betrekking tot de tandtechnici heeft afgespeeld, niet op de weg van de regering ligt, een nieuwe afbakening van de taken van tandarts 'AKKER SIROOP sten'7 gelegenheid van de 36ste tentoon- Van -A van de R-A.I. ditmaal weer feb: Personen automobielen die op 23 damUar' ln R-A.I.-gebouw te Amster- Von„ ?"ordt geopend, heeft de algemene on e Itter' de heer E' F- Eriksson gisteren ge en persconferentie enige mededelin- de ëedaan- Hij constateerde met vreug- tnA hii wederom van de grootste ten- ^stelling, die ooit op dit gebied in Ne- Wit d is gehouden, kan spreken. „Maar onri hen nu de grens bereikt want het uae gebouw is uitgebreid tot een opper ste van 23.000 m2. dat is viermaal zo P°t als de oppervlakte van het gebouw, oen het in 1922 werd opgericht, ,,Als n aan de groei hadden moeten voldoen, ouden wij nog veel meer vierkante me- rs nodig gehad hebben. Wij hebben ZejJf nu n°S inschrijvers moeten afwij- ]7PP de komende tentoonstelling zullen l'5 stands worden ingericht, dat is 31 IJeer dan op de expositie van 1954. Het joderlandse autopark Is ln 1955 gegroeid foot 60.000 personenwagens, dat is 40 pet. dan in 1954. Van deze 60.000 auto's. «3n er 14 500 in ons land geassembleerd; ■3°0 daarvan zijn uitgevoerd naar België Luxemburg. De heer Eriksson zeide, dat de beteke nis van Amsterdam als tentoonstellings- stafl voor automobielen, steeds groter wordt. „Tot zijn spijt" moest hij medede len, dat „het nieuwe R.A.I.-gebouw ge heel in kannen en kruiken, is, maar dat men wacht op het toestaan van het bouw volume door de regering". Over dit pro ject, dat tussen de 21 a 25 miljoen gul den gaat kosten, zijn onlangs nog bespre kingen gevoerd met minister Witte. Even tueel zal men voor de bouw buitenlandse werkkrachten trachten aan te trekken om de Nederlandse arbeiders niet aan de produktle in de hoofdstad te onttrekken. Maar de hoop, dat het nieuwe gebouw in februari 1958 in gebruik zal kunnen worden genomen is vervlogen. Als alles meeloopt zal het wel februari 1959 wor den. De verwachtingen voor de komende ten toonstelling zijn in het bestuur van de R.A.I. hoog gespaunen. Men denkt dat de exposanten zeer goede zaken zullen kunnen doen. Op deze expositie wordt evenals de vorige keer, een Nederlands paviljoen ingericht, waarin de toeleve ringsbedrijven hun produkten zullen to nen. De omzet van deze bedrijven heeft in 1955 de 20 miljoen gulden overschreden. enerzijds en tandtechnicus anderzijds bij de wet te bevorderen, welke aan de be staande behoeften en eisen van de volks gezondheid beantwoordt. Om der wille van de twee categorieën, waarvoor met behulp van het onlangs ingediende wetsontwerp dan eindelijk de mogelijkheid tot erkenning zal worden geopend, meende de commissie tenslotte niet op wijziging van het ontwerp te moeten aandringen. Het Nederlandse schip „Boschfontein" en het Noorse scjip „Anatina" zijn gister avond omstreeks 22.20 uur met elkaar in aanvaring geweest. Geen van beide sche pen heeft ernstige schade opgelopen. De „Boschfontein" was uit Amsterdam ver trokken met bestemming Southampton, de „Anatina" was onderweg van Norfolk naar Oostende. De „Boschfontein" is eigendom van de Verenigde Nederlandse scheepvaartmij te Den Haag en meet 7139 brt; de „Anati na" behoort toe aan de rederij Anatina te Christiansand en meet 4986 brt. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen is gisteren vernomen, dat de Brit se kustbatterijen onmiddellijk zullen wor den afgeschaft. De regering zou vandaag in een „witboek" de redenen voor deze maatregel uiteenzetten. Sinds het einde van de oorlog is de kustartillerie steeds meer vèrouderd ge raakt met de komst van nieuwe verdedi gingswapens. De enkele batterijen die overblijven, beschermen vloothavens. Verwacht wordt, dat het witboek zal me dedelen, welke maatregelen in de toekomst zullen worden genomen om vloothavens te beschermen. Deze zullen berusten op het feit, dat een aanval vanuit zee niet langer beschouwd wordt als een groot gevaar en dat derhalve statisch verdragend geschut uit de tijd is. De hulp van een hondemoeder voor het verwaarloosde jong van de panter „tante Corrie" in Artis te Amsterdam is toch te laat gekomen. Uit de woensdag zelfs tot veertig opgelopen aanbiedingen uit alle delen van het land van bezitters van een zogende hond, bepaalde de directie van Artis uiteindelijk haar keuze op een hondje uit Huizen (N,H.) - van onbekend ras dat zelf aan acht kleine bastaard- jes het leven had geschonken. Met haar nog drie overgebleven jongen werd het dier opgehaald en naar Artis gebracht maar de hondemoeder kwam helaas te laat. Ondanks alle goede zorgen van oppasser Bol. die het pantertje mee naar huis had genomen, het uren ach- treen in warme doeken had gemasseerd om het op temperatuur te brengen en er nog in geslaagd was het wat war me melk te laten drinken, is het pan tertje gisternacht reeds gestorven. De heffingen op groenten en fruit zul len per 1 april worden verlaagd. Dit werd bij verordening vastgesteld door het bestuur van het Produktschap Groenten en Fruit. De verlaging bedraagt 25 pro cent, namelijk van vier tot drie promille bij invoer en van twee tot anderhalf pro mille bij veiling door telers. Besloten werd de administratieve importheffingen op niet in Nederland geteelde produkten, zoals verse en gedroogde zuidvruchten en grondnoten na het horen van partijen nader te bespreken. De heffing op vroege aardappelen zal de helft van de normaie blijven. De voorzitter van het produktschap, dat gisteren zijn eerste openbare verga dering hield, deelde mede, dat op 23 februari in Beneluxverband zal worden gesproken over de minimumprijzen krachtens het Landbouwprotocol, speci aal over die van tomaten. In de commis sie voor groenten en fruit van die O.E.E.S. wordt thans gesproken over in- en uit- voersystemen. Ons land staat regelingen zoals deze met Duitsland zijn gesloten, voor, maar de teneur leidt op het ogen blik naar één systeem. Voorts wenst Ne derland nooit maatregelen, die de handel kunnen benadelen. Door ons is het pro bleem der contingenten aap de orde ge- Door de hevige sneeuwval van de laat ste tijd liggen vele dorpen in de centrale Apennijnen geïsoleerd. De verbindingen met de dorpen zijn volkomen verbroken en er dreigt een noodtoestand te ont staan wat l etreft de voedselvoorziening. Men heeft zeker in geen vijftig jaar der gelijke PooV'toestanden meegemaakt. De Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Duitsland zijn ingezet om in de ergste noden te voorzien en voeren door de lucht grote hoeveelheden voedselrantsoe nen aan. Op de foto links ziet men de bemanning van een 46-7 „vliegende ver huiswagen" bezig met het uitwerpen van voedselpaketten. Op de foto rechts ziet men het barre landschap en een der uit geworpen paketten aan een parachute. steld. Contingentering wordt door de O.E.E.S. toegestaan op basis Van de po sitie van de handelsbalans van een land. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat deze „arme" landen vrijwel uitsluitend dure produkten binnen het contingent kopen. Voorts wordt gesproken over het principe om een land, dat bepaalde pro dukten uitvoert, te verplichten de invoer van die produkten van elders ongehin derd toe te staan. Advertentie Bjj brand- en snijwonden, Pjjnlgke kloven, Ruwe handen en Schrale huid (Van onze Amsterdamse redactie) De Amsterdamse politie heeft gister nacht in een café op de Martelaars gracht te Amsterdam een zeer -evaarnjHt- gangster gearresteerd, die in de afgelopen maand t«ermaal geld heeft afgeperst >n der bedreiging met een pistool. Toen hij werd aangeneuden droeg de man een ih jarige timmerman, genaamd K. I M.. een geladen halfautomatisch F.N.-pistool op zak. De misdadiger, die reeds op zeer jeug dige leeftijd met de politie in aanraking is geweest, heeft zich o.a- op 16 januari j.l. schuldig gemaakt aar. een overval op klaarlichte dag bii de rad'nzaak van d» firma Sitters en Van der Kar in de Eerste van Swindenstraat te Amsterdam, waar hij de twee bedienden met zijn pist,.- .1 dwona hem f 800 te geven V°rvnlvent gelastte hij hun toen, de telefoondraad door te snijden en zich van hun boven kleren te ontdoen om te verhinderen, dat zij op korte termijn de politie zouden kun nen alarmeren. De recherche van het bu reau Linnaeusstraat heeft uit de beschrij ving, die de beide knapen van de daders gaven een foto samengesteld. Zij heeft de trucfoto echter niet be hoeven te gebruiken. Op 29 januari meldde zich namelijk aan het bureau de 56-jarige slager D. uit de Eerste Swee- linckstraat, die de politie volledig kon inlichten over het signalement van de overvaller. D. is namelijk lid van een reclasseringsvereniging en was als zo danig belast met het toezicht op M. Deze nu zocht hem op de avond van de 28ste januari, een zaterdag, in zijn zaak op om te praten over moeilijkheden, die hij met zijn verloofde zou hebben. Toen het onderhoud, dat plaats had in een op kamertje van de zaak, was geëindigd, daalde M. de trap af maar draaide zich halverwege plotseling om, hield zijn toe ziende voogd een pistool voor en beval hem zijn geld af te geven. De slager probeerde het wapen weg te slaan, waarbij een schot afging, dat even wel afschampte op een bureau. M. nam geen genoegen met de portemonnaie van D. en doorzocht toen het vertrek en vond in een aktentas nog een portefeuille, in houdend ƒ1500 en rolletjes klein geld tot een waarde van 160. De slager wist hierna zijn pupil zo op diens gemoed te werken, dat déze het geld teruggaf onder voorwaarde, dat hij 250 mocht houden om naar het buitenland te kunnen vluch ten. Vervolgens gelastte hij de slager met een schaartje, dat op tafel lag, de tele foondraad door te knippen. De schaar was echter te bot. M. blies toen de aftocht, maar zei de slager minstens drie kwartier ln zijn zaak te blijven en dreigde hem dood te schie ten. als hij merkte, dat de politie werd gealarmeerd. De geschiedenis met de telefoondraad was voor D. aanleiding te vermoeden, dat M. ook wel eens de dader van de overval op de radiozaak zou kunnen zijn. Daarom heeft hij zondagmorgen na lang beraad de recherche van het gebeurde in kennis gesteld. De politie had in het dossier van M. nog een foto van hem; de twee win kelbedienden herkenden in M. inderdaad de dader. Er is toen dagenlang getjost bij de wo ning van de man op de Eilanden, maar hij kwam niet opdagen. Woensdagnacht evenwel kreeg de politie een tip, dat hij zich in een café bij de Martelaarsgracht zou ophouden. Dit was inderdaad het geval en M. werd door twee agenten van het bureau Warmoesstraat prompt ingerekend. Aan vankelijk ontkende hij alles maar toen hem de huls van de patroon die hij in de zaak van de slager had afgevuurd werd getoond, heeft hij de overvallen toege geven. Morgen zal hij voor de officier van justitie worden geleid. (Van onze correspondent) LONDEN, donderdagavond. (Van onze Romeinse correspondent). ROME, 15 februari 1956 Tot een dag of tien geleden was het in geheel Italië zacht als in de lente. Toen brak ineens een winter aan, zoals sedert mensenheugenis niet is voorgekomen- In enkele dagen tijds viel er een hoeveelheid sneeuw, die in uitgestrekte landstreken van het schiereiland een noodtoestand schiep. Nu is het zover, dat men zonder over drijving kan spreken van een natio nale ramp. Umbrië, de Abruzzen, Lucanië, Calabrië en Sicilië zijn het hardst getroffen. Tot op dertig, veertig km afstand van Rome zijn kleinere steden en dorpen volkomen geïsoleerd en verkeren in voedselnood, waarbij zich tragische problemen voordoen rond acute ziektegevallen, gebrek aan medicijnen, water en elektrisch licht. Regering en provinciebesturen en tal van bijzondere organisaties (met name de Pauselijke Hulp Organisatie) zijn koorts achtig aan het werk, terwijl Rode Kruis, land- en luchtmacht en de Carabinieri eveneens zijn ingeschakeld. Voorts wer ken ook de diverse afdelingen van de NATO mee, voornamelijk de vlieger afdelingen uit Napels. En ten slotte is uit Duitsland de komst aangekondigd van eerst zestig en later nog eens veertig vliegende forten van de Amerikaanse luchtmacht. Allerwegen in Centraal- en Zuid-Italië worden thans dagelijks grote hoeveelheden voedsel, medicamenten, kle ding en dekking afgeworpen. Een uitge breide helikopterdienst doet al het moge lijke om artsen en specialisten te ver voeren of ernstige zieken op te halen uit de ontelbare geïsoleerde steden en dorpen. Maar wat aan de huidige noodtoestand vooral zo'n alarmerend karakter ver leent. zijn de gevolgen voor de toekomst. Het ligt voor de hand, dat een waarlijk Siberische winter als de huidige voor een land als Italië met zijn subtropisch kli maat niet anders dan catastrofale gevol gen kan hebben. Een vluchtige opsom ming kan al volstaan om hiervan een indruk te geven. Toen de vorst uitbrak en de eerste sneeuw viel, bloeiden overal de mimosa en de amandelbomen. Reeds nu staat vast, dat ongeveer 70 pet. van alle amandel bomen dood zijn In Lazio, (de land streek waarvan o.a. de provincie Rome deel uitmaakt), is de gehele oogst van artisjokken reddeloos verloren; een schade, die op 3 miljard lire wordt ge raamd. Veel ernstiger zijn de gevolgen voor de olijvencultuur. Al na de winter van 1929 bleken in Umbrië bijvoorbeeld de meeste olijfbomen te zijn bevroren. Men was genoodzaakt om ruim 500.000 bomen te kappen of minstens tot de grond toe af te zagen. De huidige winter is (nu al veel erger dan die van 1929, terwijl het thans bovendien enorm heeft ge sneeuwd. Al verleden week werd uit Calabrië gemeld, dat aldaar duizenden en duizenden, soms eeuwenoude olijven waren bezweken onder het gewicht van de sneeuw. In Umbrië moet men een her haling van het gebeurde in 1929 tegemoet zien. Een enigszins betrouwbaar overzicht is voorlopig uiteraard niet te verkrijgen uit de verwarde berichten, die uit alle ge troffen streken binnenkomen (vooral, zoals gezegd, betreft het hier Centraal- en Zuid-Italië). Men zal het einde van de noodtoestand moeten afwachten om een voorlopige raming te kunnen maken van de ontzaglijke schade. Maar op het mi nisterie van landbouw en de bossen neemt men aan, dat niet alleen de ganse oogst aan perziken, kersen, abrikozen en prui men verloren is, maar dat bovendien het gehele moeizame werk van tien jaren bebossing in één slag is ongedaan ge maakt. En dit laatste zou inderdaad bij zonder ernstig zijn, omdat de ontbossing van uitgestrekte streken van Zuid-Italië ln de loop der eeuwen tot een volkomen wijziging van landschap, bodem en zelfs klimaat heeft geleid. Er zjjn streken, die ln de oudheid beroemd waren om hun vruchtbaarheid, maar die geleidelijk tot woestenijen zijn geworden. Reeds Mussolini begon met grootscheepse herbebossing, die even wel eerst na de laatste oorlog indruk wekkende afmetingen kreeg. En juist omdat het grondwater aldus weer werd „vastgehouden", ontstond nieuwe be groeiing, waardoor een eind kwam aan het voortdurend wegspoelen van de weinige vruchtbare grond, terwijl boven dien de winden minder vat kregen op de vroeger blootgestelde glooiingen en hellingen, zodat ook het klimaat weer zachter werd. De schade aan de wijnbouw laat zich nog volstrekt niet overzien. Maar wel zijn zorgwekkende berichten binnengekomen uit de bergachtige wijnstreken van Cam pania en de rotskusten van Calabrië. Hier verbouwt men terrasgewijze langs de hel lingen, maar de ontzaglijke sneeuw massa's (op vele plaatsen drie tot zelfs vijf meter hebben op veel plaatsen de grond doen wijken en tot massale ver schuivingen geleid, waarvan het trooste- loze effect pas later in volle omvang zichtbaar zal zijn. Ontelbaar zijn voorts de huizen en ge bouwen, waarvan het platte dak en de grote terrassen bezweken; zelfs enkele bruggen stortten in. zodat naast een volkomen geblokkeerd wegennet ook de spoorwegen volkomen ontwricht zijn. We moeten niet vergeten nog te mei den, dat ook de sinaasappels, citroenen en mandarijnen min of meer als verloren moeten worden beschouwd. En reeds nu heerst er zelfs in de grote steden een groot gebrek aan groenten en gewoon fruit, zoals appels. (Bovendien deed zich al sinds lang het gevolg voelen van het feit, dat de olijf oogst van het vorige najaar vrijwel nihil is geweest. De prijs van de olijfolie, on misbaar in de Italiaanse keuken, is in weinige maanden verdrievoudigd en er wordt momenteel zelfs ingevoerd uit Spanje en de Levant Men had él zijn hoop gesteld op de oogst van dit jaar Deze winter is voor Italië een nationale ramp. En ook al zal het al spoedig moge- worden om de onmiddellijke schade vast te stellen, het staat nu al vast, dat de gevolgen van deze barre twee weken zich nog jaren en jaren zullen doen ge voelen, waar immers de ganse vegetatie van dit subtropische mediterrane-gebied is geschonden en voor een groot gedeelte vernietigd. Voor tal van boomsoorten zal men maanden en wellicht jaren moeten afwachten welke de gevolgen zullen zijn, terwij] er inzake de landbouw en de rijstcultuur nog geen schijn van overzicht is te krijgen. Een geheel volk snakt letterlijk naar dooi en naar normalisatie van het leven. Terwijl ontel'baren met wanhoop de toe komst tegemoet, zien, die voor bepaalde categorieën zal neerkomen op een van de grond af opnieuw moeten beginnen.... Deze beslissing viel na uitvoerige dis cussies over het voor en tegen van de doodstraf. Het is vooral het geval Ruth Ellis ge weest, dat de publieke mening in vlam heeft gezet Het stuitte velen tegen de borst dat een zo knappe, jonge vrouw, die in een vlaag van jalouzie haar min naar neerschoot, haar einde moest vinden door middel van de strop. Er werden protestvergaderingen georganiseerd, de kranten werden overstroomd door inge zonden brieven, in dag- en weekbladpers werden van tranen overgoten artikelen geschreven, die vaak tot in de luguberste bijzonderheden beschreven hoe het op- hangproces in zijn werk ging, en die de geestestoestand van een ter dood ver oordeelde haarfijn analyseerden. Doch met dat al is het een feit, dat het Britse volk nog steeds vrijwel evenredig ver deeld is over het al of niet geoorloofd en gewenst zijn van de doodstraf. De bekende schrijver Koestier („Nacht in de middag") heeft zich voornamelijk opgeworpen tot spreektrompet van hen die de doodstraf willen zien afgeschaft. In het weekblad „The Observer" heeft hij op knappe, pakkende wijze de historie van de doodstraf beschreven althans, zo als zij zich in Engeland heeft afgespeeld. Het zijn volgens Koestier voornamelijk de rechters, die zich de eeuwen door te gen verzachting of afschaffing van de doodstraf verzet hebben. Er waren tot omstreeks 1830 niet minder dan 220 mis daden die met de strop bestraft werden. Terwijl in Europa, onder invloed van de wijsgeren der Verlichting, de strafwet ten steeds zachter werden, namen zij, al dus Koestier, in Engeland juist toe in kracht. Nog in 1830 werd een man die een vals pondbiljet in circulatie had ge bracht, ter dood veroordeeld, en door de rechter werd hem de boodschap meege geven:: „Ik vertrouw dat gij, wegens de verdiensten en het middelaarschap van onze gezegende Heiland, in de wereld aan de overzij de genade deelachtig zult worden, waarop gij in dit land, dat ont zag heeft voor de waarde van papiergeld, niet kunt hopen"... Het Britse rechtsbewustzijn, zoals het werd geromuleerd door de rechterlijke macht, zag in de doodstraf allereerst een. van Godswege opgelegde plicht het bloed te vergieten van hem die 's mensen bloed vergoot. En voorts vreesde men een toe neming der misdadigheid, indien het schrikbeeld van de dood door ophanging niet langer zou bestaan. Maar de voornaamste oorzaak ziet Koestier in het unieke karakter der Britse rechtspraak. In Europa werd het recht, vooral door toedoen van Napo leon, meer en meer gecodificeerd. Doch in Engeland is tot op heden de „Com mon Law", het gewoonterecht, in zwang gebleven, en zodoende „werd de rechtsformulering overgelaten aan de gepruikte orakels (de rechters) die, daar het precedent liun enig leidsnoer was, uit hoofde van hun beroep hun ge- dachtehwereld aan het verleden had den vastgenageld". Het is niet onwaarschijnlijk dat dit vast houden aan het gewoonterecht de voor naamste oorzaak werd van Engelands conservatisme inzake de rechtstoepassing. Doch dat het geloof ln de doodstraf als wrekend en preventief strafmiddel aan het tanen is, moge hieruit blijken, dat tussen 1940 en 1950 de doodstraf 127 maal werd uitgevoerd, hoewel er in die tijd 1666 moorden geschied waren. Dat wil dus zeggen: 13 terechtstellingen op de 170 moorden. Steeds vaker wordt gebruik gemaakt van het aan de Kroon voorbe houden recht van gratie. Het ministerie van economische zaken heeft een nieuwe opgave bekend gemaakt van contracten tot een totaalbedrag van ruim 35 miljoen gulden, welke door de ministeries van oorlog en marine werden gesloten met Nederlandse en buitenlandse ondernemingen. Hiervan is een bedrag van elk onge veer 3 miljoen gulden bestemd voor leve ring van camouflagenetten door een vier tal ondernemingen, onder welke zich bevindt de Apeldoornse Nettenfabriek te Apeldoorn, een bedrag van ruim 700.000 gulden voor de bouw van een legerings kamp bij Budel (bovenbouw tweede ge deelte), een bedrag van ruim 1,4 miljoen gulden voor het maken van een ontspan ningszaal met kantine in de legerplaats Oirschot. Met Zwolsman (Den Haag) werd een contract ter waarde van 1,5 miljoen gulden gesloten voor regie-overeenkomst werk „Meteoor". Voorts werden o.m. nog contracten gesloten voor dekens voor een totaalbedrag van ruim 800.000 gulden waarvan bij Gebr. Van Wijk n.v. té Leiden voor 267.300.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5