Paus karakteriseert zakenman Eisen yan eerlijkheid, moed en beerip van de massa i\eaeriaag voor anti-KK Franse Kamer wijst laïcistischej voorstellen in eerste ronde af Financieel-economisclie over eenkomsten met Nederland Als het sneeuwfront voorbij is weer toenemende vorst nauwkeurig portret van de zakenman nu H. Vader schetste DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ex-Gaullisten en deel van radicalen stemden tegen volksfront WEERBERICHT A'dams echtpaar ver- moedeli j k verdronken Nocli belastingen noch sociale zekerheid moeten te ver doorgevoerd worden In een toespraak tot Italiaanse zakenmensen heeft de H. Vader er gisteren op gewezen, dat te hoge belastingen de activiteit van de zaken man kunnen verlammen en dat een te ver doorgevoerd systeem van sociale zekerheid het particuliere initiatief in de mens doodt. De H. Vader wees er op, dat, hoewel de zakenman een belangrijke plaats in het economische leven inneemt, velerzijds twijfels geuit wor den over zijn nut. Men verdenkt hem ervan overgrote winsten uit zijn positie te willen halen en tracht het zonder zijn diensten te stellen. De H. Vader meent, dat men hiermede de functie van de zakenman miskent. Hedên evengoed als in vervlogen perioden der geschiedenis oefent hij een specifieke functie uit, die geenszins alleen een bemid deling is tussen producent en afnemer. Want daarnaast heeft hij de mogelijkheid op het economisch vlak een aanmoedigende invloed uit te oefenen. Sneeuw-disciplim C1 EN OFFICIER van justitie ergens in Nederland" heeft als zijn mening kenbaar gemaakt, dat het de laatste tijd beter gaat met de naleving van dregels van het verkeer door de weggebruikers dank zij de scherpe verkeersactie. Het gaat dus volgens hem minder verkeerd met het verkeer! Nu zullen velen met ons waar schijnlijk opgemerkt hebben, dat inderdaad de laatste weken de bromfietsers over het algemeen heel voorzichtig rijden, veelal met de voeten aan de grond. En de automobilisten nemen de hoeken o zo secuur en opvallend kalm, ter wijl de wielrijders en voetgangers zich wel tweemaal bedenken, voor zij oversteek-stuntjes uithalen. Houdt dat alles verband met de verscherpte verkeerscontrole of zouden de gevaarlijk-gladde wegen hier misschien een overwegende rol spelen? De vraag stellen is haar in bevestigende zin beant woorden. De sneeuw heeft afge dwongen, wat geen actie voor vei lig verkeer kon bereiken n.l. een schier algemene zelf-discipline bij de weggebruikers. Echter willen wij geenszins be weren, dat de intensieve controle van de laatste maanden niets heeft uitgehaald. Boven bedoelde offi cier kwam beslagen ten ijs met cijfers, welke met de huidige ijs- periode niets hebben uit te staan. Doch diezelfde cijfers bewezen toch ook, dat het verkeer nog niet is, zoals het behoort. Men begrijpt niet of handelt er althans niet naar dat men ook op niet-gladde wegen gevaarlijke slippertjes kan maken, en aldus ook, al ligt er geen sneeuw op de wegen, toch tussen de sneeuw-witte ziekenhuislakens kan belanden. Ajialist „Opzegging niet nadelig voor Indonesië" verhoogde Boumosm, VERHOOGDE 8UPRAGEM J Iieeft zich echter verder over Scandinavië tot boven Engeland uitgebreid. De wind draait dan ook na de passage van het sneeuwfront weer naar noord oost tot oost en zal dan opnieuw koudere lucht uit Oost-Europa aanvoeren. In de komende nacht zal er op de meeste plaatsen nog vrij veel bewolking voorkomen met 7 tot 12 gr. vorst, maar morgen nacht is in een groot deel van Nederland opnieuw strenge vorst te verwachten. De vooruitzichten zijn van die aard, dat wij ook voor de eerste helft van de komende week een onverminderc! aanhouden van dit koude winterweer verwachten. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig, van zaterdagavond tot zondagavond, luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen «n hier en daar wat sneeuw. Tot matig of krachtig aan wakkerende wind tussen noord en oost, Van nacht matige tot strenge, morgenmiddag over wegend matige vorst. Zondag 19 februari: zon op 7-51, onder 18.02; maan op 10.40, onder 2.14. Maandag 20 februari: zon op 7 49, onder 18.03; maan op 11.31, onder 3.24. het winterse weer en de daarmee gepaard gaande transportmoeilijkheden binnen enkele weken vrijwel zeker afgelopen zul len zijn acht men de situatie daar gunstig De huisbrandvoorziening is redelijk. De medewerking van de handel is ingeroepen om aan het publiek duidelijk te maken dat wel brandstoffen, maar niet altijd de gewenste soorten voorhanden zijn. Men weet, dat slechts 50 procent van de an- traciet-voorziening door de Nederlandse mijnen geleverd kan worden. De rest moet uit importen van dure Amerikaanse, Wa les- en Donetz-soorten komen. Gezien de prijzen daarvan heeft de handel zich op dat punt zo matig mogelijk gedekt. In plaatsen, waar de situatie wat krap wordt, worden scholen met ijsvakantie gesloten, teneinde het beroep op de kolen- voorraden wat te verlichten. wwsllrai In de trieste verlatenheid van het be sneeuwde Amsterdamse bos lopen twee politiemannen. Zij zijn op zoek naar het echtpaar Hoogerwerf, dat sedert donderdag spoorloos is. Tot op heden hebben de speurtochten van de politie echter nog geen succes gehad maar evenmin dat hij zijn zaak moet drijven onder een belastingstelsel, dat hem overmatig van zijn rechtmatige winst berooft. De Paus sprak vervolgens over de he den ten dage zo sterk toegenomen neiging om alle lagen der bevolking een zo groot mogelijke sociale zekerheid te verzekeren. De H. Vader zeide de sociale zekerheid een groot goed te achten, echter tot op zekere hoogte. De sociale voorzieningen, zo zeide hij, mogen niet het punt bereiken waarop zij iedere scheppende impuls en iedere bereidheid tot het dragen van ri sico's in de mens doden en aan de be drijven zulke lasten opleggen, dat zij zich niet kunnen ontwikkelen en degenen, die verantwoordelijk zijn, ontmoedigen. Een oplossing voor de sociale problemen, waarbij aan de enkeling wordt toegestaan zijn sociale verantwoordelijkheid op de gemeenschap af te wentelen, achtte de H. Vader beslist af te keuren. Natuurlijk is een zekere mate van waakzaamheid van de zijde der regeringen gerechtvaardigd, zij is zelfs noodzakelijk en in het belang van elke zakenman. Maar de staat moet binnen de perken van zijn functies weten te blijven, d.w.z. hij moet het particulier initiatief helpen, maar mag het niet ver vangen. Maar, zo waarschuwde de H. Vader tot besluit, de vrijheid van handelen op eco nomisch terrein is niet gerechtvaardigd en kan niet gehandhaafd blijven, wan neer zjj weigert de hogere vrijheid te die nen. Zij moet bereid zijn een gedeelte van zichzelf op te offeren, wanneer dit nodig mocht zijn' om aan gebiedende morele eisen van een hogere orde te gehoorza men. Anders zal de drang tot vooruitgang onvermijdelijk leiden tot de vorming van een soort maatschappij, waarvan de eco nomische en politieke organisatie de ont kenning betekent van iedere soort van vrijheid. Aldus meldt het K.N.P. Gistermorgen omstreeks half twaalf is tussen Tubbergen en Weerselo een auto, waarin zich twee personen bevonden, bij de Fleringbrug over het kanaal Almelo Nordhorn geslipt. Daardoor reed de wa gen met volle vaart tegen de linkerbrug- leuning, zwaaide vervolgens naar rechts en reed door de rechterbrugleuning in het kanaal. Door de val m door het ge wicht van de wagen brak het ijs, zodat de auto onder het ijs verdween. Pas na uren gelukte het de rijkspolitie uit Al melo, met behulp van een kraanwagen de auto op het droge te brengen. De beide inzittenden waren toen reeds over leden. De slachtoffers zijn de 57-jarige heer Rozeboom en de 44-jarige heer Harbrink, beiden pluimveehandelaren uit Enschede en vaders van grote gezinnen. Tot half zeven gisteravond hebben po litiemanschappen uit Amsterdam en Am stelveen vergeefs gezocht naar het Am sterdamse echtpaar Hoogerwérf. dat na een wandeling in het Amsterdamse Bos sinds donderdag spoorloos is. De politie is de mening toegedaan, dat het echtpaar het nieuwe meer, waarover donderdagmorgen nog een ijsbreker was gevaren, is overgestoken en bij de vaar geul door het ijs is gezakt De H. Vader werkte deze gedachte in tijden van crisis, vasthoudendheid en verder uit en vervolgde: optimisme. Om zijn functie naar behoren te kun nen vervullen, moet de zakenman echter over een doeltreffende opleiding beschik ken en een open oog bezitten, die hem in staat stellen de economische ontwikkeling te volgen en te begrijpen, de psychologie van de massa te onderkennen en zakelijke transacties tot een goed einde tc brengen. Daarnaast zijn morele eigenschappen ver eist, namelijk volstrekte eerlijkheid, moed Om deze kwaliteiten ten volle in dienst van de gemeenschap te kunnen stellen, moet de zakenman een open terrein voor zich vinden, waarop hij zich vrij kan bewegen zonder gehinderd te wor den door een ingewikkeld of beperkend systeem van reglementen. Wat hij nodig heeft en wat hij eist is loyale concur rentie. Het mag niet zijn, dat hij op moet tornen tegen anderen, die onge rechtvaardigd bevoorrecht worden. een volksfrontontwikkeling. De rede, die de premier gisteren gehouden heeft, heeft de communisten uiterst ontevreden ge maakt ten opzichte van de regering en de socialisten, omdat de premier geen einde wenst te maken aan het onderdrukken von de opstand. Nu de ex-Gaullisten en een groot deel van de radicalen vandaag niet met het republikeinse front hebben meegestemd is een duidelijk „neen" gegeven op de volksfront-tactiek van de communis ten. Dit houdt nog niet in, dat daarmee alle gevaar voor een volksfront is ge weken, want men weet hoezeer de socia listen door hun anti-klerikalisme ver blind zijn. Vandaar dat zowel bij de radicahserenden als ter rechterzijde ge ijverd wordt voor een plan inzake de positie van het bijzonder onderwijs, waardoor aan de schoolstrijd een einde gemaakt zou kunnen worden op basis van een voor allen aanvaardbare op lossing. Het debat, dat overigens maar kort was, maakte duidelijk, dat de M.R.P. zou kun nen rekenen op de steun van de ex-Gaul listen en van de U.D.S.R. (groep Mitterand —Pleven). De belangrijkste redevoering tegen de anti-klerikale voorstellen was die van de heer Pinay. die namens de onafhankelijken en boerenpartijen ver klaarde. dat het ontketenen van de school strijd slechts tot verdeeldheid zou kunnen leiden en dat het aanzien van de kamer, dat door de laatste zittingen toch reeds zeer was aangetast, op deze manier nog meer zou lijden. üit de stemming bleek, dat de Pouja- disten, die zich tevoren niet hadden uit gesproken, met de rechterzijde mee stemden, dus tegen de anti-klerikale voor stellen. De radicalen stemden verdeeld. Tweeëntwintig hunner stemden voor de socialistische en communistische voorstel len. doch dertig radicalen stemden met M R.P. en rechterzijde. Zes radicalen ont hielden zich. Minstens.een dozijn volge lingen van Mendës-France en daar onder niet de minsten moeten tegen de anti-klerikale voorstellen hebben ge stemd. Alle ministers blijken voor de commu nistische en socialistische voorstellen te hebben gestemd, met uitzondering van de heer Duveau van de Ü.D.S.R. Dat een groot deel van de radicalen, met inbegrip van genoemde Mendisisten. niet aan het anti-klerikale offensief heb ben deelgenomen, moet zeker niet ver klaard worden uit liefde voor het bijzon der onderwijs. Wat de houding van premier Mollet be treft. men mag aannemen, dat hij in het anti-klerikale offensief is meegesleurd. Het is ondenkbaar, dat een zo gematigd man als hij niet met bezorgdheid dit ver- delingwekkende gedoe.zou hebben gade geslagen. vooral gezien de hachelijke oolitieke omstandigheden van het ogen blik. Mollet zoekt overigens zijn positie op het ogenblik te versterken door te pogen de ex-Gaullisten in de persoon van de heren Chaban. Delmas en Soustelle in zijn regering te doen zitting nemen. Als vandaag de ex-Gaullisten (met de UDSR) niet met het republikeinse front hebben meegrqtemd. dan moet dit verklaard wor, den doordat zij de linkse combinatie van de communisten willen losscheuren om dus een volksfront te voorkomen. De Algerijnse politiek is overigens op het ogenhlik ook niet erg bevorderlijk voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1