In- en uitvoer stegen ruim 10 pet. (vorig jaar 20 pet.) Op zoek naar nieuw Scholentyp< HET GAAT OM HET CONTACT meubelen KAMPIOENEN r+luw j de decoratieve air-wick salon-set met vaste air-wick' stick DEMONSTRATIE voor slechthorenden KROON RADIO BRUNOTT t I Buitenlandse handel in 1955 In Groningen nam men een proef MEUBELEN J prof. Créghel ONZE ABONNé'S De krant kunt U niet missen... geen dag Avonturen Dankbetuiging e BLIJF RUSTIG THUIS Het wonder van de verdampende air-wick stick in vaste vorm! 9. DIJKSHOORN - Opticien Ruilvoet enigszins verslechterd Een belangrijk studie centrum in Rotterdam VERZOEK AAN Gaitskell heeft kritiek MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 N. S. C. PAGINA 10 ifÉÜl Een modern precisie horloge/ bevat 125 luchtjesdoders plus Ciilorophyl II. 153- II. 93- II. 153- t NEW STYLE, het in Amerika ontstane meubel, dat stormenderhand de gehele Wereld veroverde, wordt nu onder de naam AANPAS-meubelen alleen door van Reeuwijk geïmporteerd en gekocht voor de gehele Benelux Dit zijn de practische meubelen, waar honderden op gewacht hebben.' Weinig ruimte vragend. Deel voor deel te gebruiken en... aan te schaffen. En of Uw bestaande interieur nu „oude stijl" of „mo dern" is de AANPAS-meubelen passen er bij, door hun uitgewogen kleurcombinatie van Fins Berken en Palisander Belgi gi'è weer onze voor naamsle leverancier Wat betreft de verdeling van de invoer naar landen van herkomst kan worden vastgesteld, dat België (18.1 pet) weder Weslduiisland onze belang rijkste afnemer DIEFSTAL IN BOSSCHE POST- KANTOOR OPGEHELDERD Hond rook de daderes Frisse wind Proefschool TWINTIG JAAR WERK AAN ABDIJ VAN WESTMINSTER VOOR DE ZALIGVERKLaT RING VAN CLARA FEY Vice-postulator naar de 1 Verenigde Staten Tel. 11.16.70 6 lijnen) MEUBELEN - - - 1500MO.6UC.M6R. Bij aankoop van fl. 500.- worden op vertoon 2 dagretours vergoed Levering franco door geheel Nederland- ill Investeringspeil in Engeland reeds te laag Voor miljoenen is het dagblad dé manier om met de wereld in contact te blijven, te weten wat er gaande is .en eveneens de manier om te weten wat er te koop is; de advertenties brengen hen in contact met de meest uiteenlopende produkten en diensten. Uw produkt, uw dienst mag daarbij niet ontbreken. Uw dagbladadver tentie brengt u in snel, direct contact met ontelbaar velen. Uit dit contact wordt nieuwe omzet, nieuwe winst geboren! II. 108.- Onze specialisten verzorgen volledig Uw verzendingen over zee fl. 153.- zonder vooruitbetaling 93.- fl. 168.- II® II. 153.- VJ De fa. Dijkshoorn in Schiedam houdt wederom een WINkELCENTRUM-SlNNENWEG TEEÉF. 116*615- 'ROTTERDAM voor een zeer aantrekkelijke prijs! Mercedes sport speciaal Elegant plat model. Verzilverde wijzerplaat met goud getinte reliefcljfers, radium) Prima 17 steens ankeruurwerk, onbreekbaar glas, edelstalen achterkast. Gepatenteerde super schokbeveiliging. 1 jaar garantie 2 jaar all-risk verzekerd. No. 3 105 x 80 x 39 No.8 55 i 80 x 39 I U11 No.5 105 x 80 x 39 i - 11 De Nederlandse buitenlandse handel is in 1955 wederom belangrijk toegenomen. De In- en uitvoer gaven gezamenlijk een vermeerdering t.o.v. 1954 te zien van 20 tot 22Jé miljard, of van ruim 10 pet. Daar het prijspeil hierbij vrijwel constant is gebleven, was de toeneming naar hoe veelheid gemeten ongeveer even groot. Een en ander betekent niettemin een vermindering in het groeitempo van het handelsverkeer vergeleken met 1954, toen, gemeten naar volume, een toene ming van niet minder dan 20 pet optrad. Doordat de invoer in 1955 iets meer is gestegen dan de uitvoer nam het te kort op onze handelsbalans enigszins toe en wel tot 2 (1.7) miljard. Het aandeei van de invoer, dat door uitvoer kon worden gedekt bleef echter gelijk, n.l. 84 pet. Inv. Uitv. Saldo dek.- (m milj. guldens) perc. 1953 9050 8200 850 91 1954 10850 9150 —1700 84 1955 12200 10200 —2000 84 De gereleveerde iets grotere stijging de invoer t.o.v. de uitvoer is mede ver oorzaakt door een lichte prijsstijging bij de invoer, met name voor industriële grondstoffen, waardoor de ruilvoet in dezelfde mate verslechterde. Overigens is de ruilverhouding met het buitenland al sedert 1950 niet meer belangrijk ver anderd. De tóeneming van de import beliep in het afgelopen jaar naar hoeveelheid ruim 10 pet en was vrijwel geheel terug te vinden in de industriële sector, o.m. aardolie, machines en vervoermateriaal. Hierbij bleef het accres van de invoer van grondstoffen (+10 pet) achter bij dat van eindprodukten (+20 pet). In de loop van 1955 blijkt de stijgende tendentie in de industriële invoer en met name in die van grondstoffen en halffabrikaten ech ter steeds meer te zijn afgezwakt. om met een kleine voorsprong op West- Duitsland (17.6 pet) zijn eerste positie op de Nederlandse markt heeft gehandhaafd Doordat de import uit beide genoemde landen relatief sterker toenam dan dc totale invoer 20 pet tegenover 10 pet), liep het aandeel van de invoer, dat uit deze landen plaats vindt, op tot meer dan 35 pet, aldus blijkt uit een door de persdienst van het ministerie van Eco nomische Zaken gepubliceerd overzicht. De invoer uit Noord-Amerika gaf een bijzonder sterke stijging te zien, n.l. met meer dan 30 pet. Een en ander ging o.m. ten koste van de relatieve posities van Indonesië (thans nog maar 3 pet van de totale invoer) en Argentinië, uit welke landen de invoer ook absoluut gemeten sterk terugliep. Deze teruggang had. wat Indonesië betreft met name betrekking op oliezaden en plantaardige oliën en t.a.v. Argentinië op voedergranen De stijgende tred in de uitvoer zette zich van 1954 op 1955 wederom voort. Er kon, zowel naar waarde als hoeveelheid gerekend, een toeneming worden gecon stateerd van meer dan 10 pet. Ook in de loop van 1955 vertoonde de uitvoer een onverminderd opwaartse beweging, zij het dan dat in het tweede halfjaar 1955 het iets geringere accres in de uitvoer van industrieprodukten meer dan goed gemaakt werd door een plotseling krach tig gestegen afzet van dierlijke produk- ten (met name vlees en melkprodukten). Ook de export van met Nederland concurrerende landen is de laatste jaren regelmatig belangrijk toegenomen. De volgende vergelijkende cijfers geven hierin een nader inzicht: Ned. uitv.- W.-Eur. uit- volume voervolume 1953—1954 +15 pet +10 pet 1954—1955 +10 pet +10 pet*) Gedeeltelijk geraamd. Ten aanzien van de geografische sprei ding van onze uitvoer kan er allereerst op worden gewezen, dat het aandeel van de Westeuropese landen in de totale Ne derlandse afzet opnieuw niet onbelang rijk is gestegen, n.l. van 1954 op 1955 van 62 tot 64 pet. Hiertoe droegen de sterk gestegen uitvoer naar onze momenteel verreweg belangrijkste afnemer, West- Duitsland (boter. aardolieprodukten, groenten en machines), en de grotere le veranties aan Engeland (o.m. vlees en aardolieprodukten). vooral bij De uit voer naar Noord-Amerika verliep minder gunstig, zij het dat de plaatsgevonden da ling deels van incidentele aard was. Ver der vond de grotere uitvoer naar West- Europa zijn tegenhanger in een geringere afzet naar Oost-Europa, die overigens in 1954 relatief hoog was geweest. De ex port naar Indonesië nam absoluut geme ten voor het eerst sedert enige jaren weer toe. De vermeerdering van het tekort op dc handelsbalans blijkt in belangrijke mate zijn oorsprong te hebben in de handeis- verhoudingen met Noord-Amerika en België, waaruit zoals reeds gemeld, de invoer in 1955 aanmerkelijk werd uitge breid. Alleen in de handel met Engeland en de kleinere Westeuropese landen wer den wederom overschotten van enige be tekenis in het goederenverkeer bereikt. Handelsbalanssaldi (in miljoenen gld.) 1954 1955 Totaal —1700 —2000 West-Duitsland 375 400 België/Luxemburg 550 800 Engeland 125 225 Frankr. en Zweden 25 25 Overige Westeur. 500 landen 500 Noord-Amerika 750 —1125 Latijns-Amerika 300 200 Indonesië 300 100 Overige landen 75 175 De Bossche recherche is er n. samen werking met de recherche van de P.T.T. in geslaagd een diefstal van 8000. —in het hoofdpostkantoor te 's-Hertogenbosch op te helderen. Een vrouw, die wegens werkzaamheden vrije toegang had tot het postkantoor, had, zo is gebleken, een kistje iet 8000 ver duisterd. Het geld was er reeds uitge haald en in een papier gewikkeld, ver stopt in een der lokalen van het postkan toor. Een politiehond, welke men aan het geldkistje liet ruiken, spoorde de vrouw als daderes op. Zij bekende onmiddellijk en is later in het Huis van Bewaring op gesloten. In deze tjjd nu nieuwe woonwijken in grote hoeveelheden aan de randen der steden verschijnen doet zich als gevolg daarvan de vraag naar meer scholen voor. En al is het dan in feite zo, dat er ten aanzien van de scholenbouw niet steeds met evenvee! materiaal en werkkrachten kan worden gewerkt als bü de woning bouw, de juiste ontplooiing van dit nood zakelijke en voor de Nederlandse jeugd belangrijke nevenverschijnsel van woning bouw, heeft in deskundige kringen de vol le aandacht. Vrijdagmiddag is dit gebleken, toen tal va deskundigen en belangstellenden zich in de vergaderzaal van het Bouwcen trum te Rotterdam hadden verzameld om aanwezig te zijn bij de officiële opening van het Informatiecentrum Scholenbouw, een nieuwe afdeling in het centrum. Dit is het zoveelste belangrijke inlichtingen en studiebureau in Rotterdam dat ter gelegenheid van de maand der Bouwnij verheid is opengesteld. dergelijke schoolafdeling opgesteld (één lokaal). Dr. J. H. Wesselings, secretaris-gene raal van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen sprak ter ge legenheid van de opening over de „On derwijsvernieuwing", een begrip dat na de tweede wereldoorlog pas bruikbaar werd en dat ook werd gerealiseerd op de vele terreinen van het onderwijs. Er waait een frisse wind. Hij wilde de scholenbou wers van voor de oorlog geen verwijten maken, maar wees er op dat nu pas goed het probleem van de opvoeding aan het gebouw van de school was gekoppeld en het had al tot bijzondere resultaten geleid. Als gevolg van gemeenschappelijk overleg is men tot de stichting gekomen van het Informatiecentrum. Men zal zich hier ge zamenlijk aan de studie zetten, p.opagan- da maken voor een nieuw schooltype, voorlichting geven voor de bouw van mo delscholen. De heer J. H. M. Wilhelm, architect te Groningen liet allereerst een aantal lan taarnplaatjes zien. waarop het resultaat van een studie te zien was, ondernomen door de gemeentelijke commissie voor de bouw van nieuwe scholen in Groningen. Het traditionele schooltype is o.a. in een Gronings schooltype aan de Van Oide- barneveltlaan aldaar rigoreus omgevormd tot een geheel nieuw en modern school gebouw, waarin ventilatie, zoninval en dagverlichting zo zijn uitgedokterd dat er een geheel aparte creatie tot otaijd is gekomen. Het schoollokaal krijgt meer iets van een grote woonkamer, waar de leerlingen hun eigen werkhoek, hun eigen studeertafel hebben. Er is een gemeen schappelijke kamer bij voor alle afdelin gen van de schoolgemeenschap. Men zou dit de „schoolzaal" kunnen noemen. De heer Wilhelm hoopte dat zijn Gronings" school geen „standaardschool" zou wo den, maar wel dat er in deze richtinj., verder zou worden gewerkt, een ontwik keling die tot nog betere, moderne en meer gezonde resultaten zou voeren. In de tentoonstelling, behorende bij het nieuwe informatie centrum, staat een De taak om de abdij van Westminster schoon te maken en gedeeltelijk te res taureren zal nog wei twintig jaar in be slag nemen. Men hoopt, dat het schoon maken van het steen- en marmerwerk binnen het gebouw tegen 1965 klaar zal zijn, op tijd voor de 900-ste verjaardag van de stichting van de oorspronkelijke abdij. De werkzaamheden aan de buiten kant van het gebouw, met inbegrip van de restauratie van het hoge puntige dak boven het schip, zal nog vele jaren du ren. Tot aan het einde van 1955 is aan ie restauratie-werkzaamheden ongeveer 70.000 uitgegeven. De literatuurprijs voor 1956 van de „Stichting Juan March" ten bedrage van een half miljoen peseta's, is toegekend aan Ramon Menendez Pidal. De prijs is bedoeld als beloning voor de Spaanse schrijver wiens werk het meest heeft bij gedragen tot de ontwikkeling der Spaan se letteren en cuituur. De judy bestond uit het bestuur van de Spaanse koninklij ke academie, waarvan Pidal op het ogen blik voorzitter is. Met de Westerdam van de Holiand- Amerika Lijn vertrok zaterdag naar Ame rika Pater J. van Lent, O.M.I.vice-pos- tulator in het heiligverklaringsproces van Clara Fey, Stichteres van de Congrega tie der zusters van het Arme Kind Jezus, waarvan het moederhuis zich bevindt te Simpelveld. Deze reis staat in verband met de vorderingen van dit proces, dat in 1917 in Roermond aanhangig gemaakt is. Het is de bedoeling, dat in Amerika, waar de congregatie een bloeiende pro vincie bezit, de zaken van het proces wor den behartigd en dat tevens de verering tot de Dienaresse Gods wordt verspreid. Clara Fey, die in 1815 te Aken geboren werd, stichtte haar Congregatie in 1844 om de nood onder de arme kinderen van haar geboortestad te lenigen. De Ulsters hebben huizen in Nederland, België, Lu xemburg, Frankrijk, Duitsland, Indonesië, Engeland en Oostenrijk, en Noord- en Zuid-Amerika. In 1894 stierf Clara Fey te Simpelveld, nadat zij het Moederhuis van wege de „Kulturkampf" vanuit Aken naar Nederland ha dovergeplaatst. Zij ligt begraven in de kloosterkerk in Sim pelveld. fiEEU WÜK, Binnenweg Rotterdam ÏS00MODELKAMERS y// x *N UNICUM IN EUROPA 'N UNICUM IN EUROPA 11. „Zie je dat eilandje?" vroeg Kitsch. „Dat eilandje?" antwoordde Knots, „ja, ik zie het,, een heel gewoon eilandje". .,Ja, daar moeten we heen", zei de kleine. „Huu! bah, wat akelig, het water is koud en vol met grote vissen en ik kan niet zwemmen, neen hoorik kan niet zwemmen......" huiverde Knots. „Schrik maar niet ventje", grinnikte Kitsch, „we vinden wel iets om aan de andere kant te komen". „Oh ja, we vinden wél iets", zei Knots gerustgesteld. En toen ze even langs de oever van het meertje hadden gelopen vonden ze inderdaad een roeibootje van de een of andere visser, die het aan land had getrokken. „Een pracht- schuit", zei Kitsch. Hij liet Knots de zak met botjes in de boot zetten en klauterde er zelf ook in. „Zo, zei hij, „als ie nu het ding even in het water schuift dan mag jij zo meteen roeien". „Ha fijn, roeien", zei Knots, en duwde met een vaart de boot het water in. Hij nam de riemen en roeide met luid ge- plens naar het eiland. Even later verdween het vaartuig in een grot en was alles rustig op het meertje. Geeft ons blad aan Uw vrienden of kennissen, die no» niet op onze courant geabonneerd zijn. eens ter lezing Wijst hen eens op een artikel, dat speciaal Uw aandacht heelt getrokken. De leider van de Britse Labour partij Hugh Gaitskell heeft te Leeds verklaard dat de nieuwe anti-inflatie maatregelen van de regering bijzonder zware investe ringsbeperkingen inhouden. „Doch het in- vesteringspeil in Engeland is reeds te iaag in vergelijking met andere indus triële landen zoals de V.S., Rusland, Duitsland en Zweden. Van investeringen is onze toekomstige produktie, onze kracht om met andere landen te concurreren en onze gehele levensstandaard afhankelijk" zo zei hij. Gaitskell zal vandaag de oppo sitie leiden in een aanval op de regering tijdens een tweedaags economische de bat in het Lagerhuis. Tijdens zijn rede te Leeds merkte hij nog op dat de nieuwe maatregelen zoals die zijn bekend gemaakt door de minister van financiën, Harold MacMillan, „een wonderbaarlijke aanklacht tegen de poli tiek van zijn eigen regering inhouden. Gevraagd chemische strijk sters en persers. Aanm: Stoom- en chem. wasserij Nico Nijman Voorhaven 33-41, R'dam-west. Gevraagd merksters en inpak- sters voor wasgoed. Stoom- en chem. wasserij Nico Nijman Voorhaven 33-41, Rotterdam west. Gevraagd prima perssters voor automatische tweelingpersen Aanmelden: Stoom- en chém. wasserij Nico Nijman, Voorha ven 33-41, Rotterdam-west. Gevraagd overhemd enpers- sters in moderne overhemd units. Aanmelden Stoom- en chem. wasserij Nico Nijman, Voorhaven 33-41, Rotterdam west. Gorzenbewoners. Breng voor le klas chemisch reinigen en voor verven uw goederen naar Verspeek, Hoofdstraat 143. - Begin van de week gebracht, vrijdig klaar. Roestige teilen en wasketels krijgt u weer als nieuw terug. Wordt gehaald en gebracht. Galvano-techniek Archimedes- straat 12 b. Pick-ups en platenwisselaars vanaf f 68.50. Reeds voor f 1.- per week zonder vooruitbeta ling. Desgewenst met 10-30 platen naar keuze, ruime sor tering van merken als Philips, Telefunken, Callaro, Dual, Garrard, Joboton, Thorens enz. Uitgebreide collectie van de nieuwste modellen salonkas ten voor wisselaars. Kroon Radio, Schiedamsewcg 117, Rotterdam, telef. 55669-32717, bij tramhalte. No. 7 55 80 x 39 Zaterdagmiddag zijn in de kom bij de suikerfabriek te Halfleeg wedstrijden voor arresleden gehouden. De fotograaf maakte tijdens deze spectaculaire ge beurtenis bijgaande foto van twee der deelnemers tijdens de strijd. Voor de vele blijken van be langstelling ons betoond tij dens de ziekte en overlijden van onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante Mevrouw MARIA HENDRIKA MARKX Echtgenote van Hendrik Jacobus Hersbach betuigen wij u onze hartelijke dank. H. J. HERSBACH en kinderen Schiedam, februari 1956. Oosterstraat 71. Bel even op en wij komen gaarne 's avonds vrij blijvend met U praten overaankoop vanTelevisie, Radio, Platenwisselaars (event, met gramofoon- platen) Salon meubels voor wisselaars, Stofzuigers, Wasmachines, enz. Uitgebreidste sortering van de bekendste merken. Zeer gunstige condities, Schiedamseweg 117, bij tramhalte, Tel. 55669-32717,R'dam Personeel gevraagd Handel en bedrijf Gevraagd flinke bediende voor „Per"-machines. Aanmelden: Stoom- en Chem. wasserij Nico Nijman, Voorhaven 3341, Rotterdam-west. Gevraagd vakman natwasser. Aanmelden: Stoom- en chem. wasserij Nico Nijman, Voor haven 33-41, Rotterdam-west. Grote pannen voor de soep. In alle maten, aluminum en emaille los verkrijgbaar bij Bokhorst, Hoogstraat 34.' Groenelaan 36. Porseleinen kop en schotels met goud vanaf 89 ets. Ook hebben wij een ruime sorte ring thee- en filterpotten. Bokhorst, Hoogstraat 34, Groenelaan 36. No. 7 105 x 80 x 39 No 10 80 x 39 No.6 105 x 80 x 39 air-wick No. 1 105 x 80 x 39 De beroemde air-wick vloeistof nu in vaste vorm! De groene stick in de elegante modern-interieur-houder werkt net zo krachtig als de vloei stof uit de fles-met-de-wick: de stick verdampt langzaam en laat zijn 125 ,;luchtjesdoders" los - maakt uw kamer „lentefris". Zuinigu bepaalt zelf de verdampingssnelheid met de regelsleuven in de stijlvolle houder. Practisch: overal neer te zetten (directie-bureau!); op te hangen (kinderkamer). Vulling: 2.40. Prijs compleet (houder vulling) 3.4Q Op onze 1e etage exposeren wij hiermee. Wilt U de mogelijkheden weten, vraag dan vrijblijvend toezending van onze folder M. daarin wordt U uitvoerig voorgelicht. op dinsdag 21 februari is de deskundige van de l\udium- fabrieken weer van 106 uur in zijn zaak aanwezig om u vrijblijvend te adviseren en u de nieuwste en kleinste Audium-transistor-hoorapparaten te laten proberen. Deze' zijn zéér zuinig en verbruiken slechts 10 ct. per week aan stroom. Ook de Audium hoorbril kunt u beluisteren. St.-IJdiiinastraat 1 - Schiedam - telefoon 67619

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 10